DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN GRATIS VERZEKERD 51ste Jaargang Maandag 26 Maart 1928 No 15127 Dit nummer hestaal uit vier bladen STADSNIEUWS BETAALT UW OP TIJD! GIJ ZIJT DAN EERST k V ALS HET IJZER HEET IS BEWAARSCHOOL-ONDERWIJS DE EERSTE PROMOTIE-WEDSTRIJD VAN H.-D.Y.S STOFBESTRJ JDIN G DAMES-KAPSALON BURGERLIJKE STAND ERKEERSONGEVALLEN GEVONDEN VOORWERPEN SCHEEPVAART UIT ROTTERDAM GEDENKTEEKEN V. HENDRIKS. AGENDA KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM VERMIST Abonnementsgeld NIEUWE SCHIEDAMSCH Bureau KOSMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: pet 8 maanden ƒ3.25. per maand 1.10. per week 25 cent. Franco per post 3.75 vet kwart. Alzonderlijke nummers 6 ct. Postchêque en Girodienst S14I0 IÜ ADVERi EN'l 16N Ift regels 1.65 Elke regel meer 80 il. Reclames tusschen den tekst 60 ct, per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 6 cl. tot eeD maximum '/an 50 woorden Kabouleradvert, 6 rea f 0.50 10 reg 0.75. 15 rea. f 1 Incassokost worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De nitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Daven 103, Schiedam Het terrein is bewerkt; de schitterende -vergadering van Vrijdagavond heeft den voorbereidenden arbeid afgesloten en er de kroon op gezet. Thans komt het practisehe deel aan uo beurt, gaan onze propagandisten beginnen voor zooveel onze stad betreft liet groote doel te helpen verwerkelijken, liet bijeen brengen van een dr. Schaepmanfonds ton behoeve van een partijbureau voor de R. K. Staatspartij. En nu zouden wij onze lezers een paar dingen nog eens op het hart willen drukken. Op de eerste plaats: weest mild in uw gave. Er is een groot bedrag noodig, gij weet het. En gij weet ook, dat er moeilijk iets denkbaar is, waarvoor uw gave beter kan worden besteed: de handhaving, d; versteviging, de uitbreiding van den Katho lieken invloed in het openbare leven des lands. Op de tweede plaats: maakt het onzen propagandisten niet moeilijker dan noodig is, in hun belang, in het belang ook van een vlot verloop der inzameling. De pro pagandisten offeren tijd en moeite, niet voor zichzelf, maar voor een groot doel, ook uw eminent belang. Ze hebben, doordat ze zich beschikbaar stelden voor een werk dat vele uren van hen vraagt recht op uw waardeering. Zorgt er voor. dat zij zoo vlot mogelijk de taak die ze hebben onder nomen, kunnen afwikkelen. Zulks is ook van beteekenis voor de actie zelve, opdat het comité binnen niet te langen tijd kun ne overzien hoe het er mee staat, zoo noodig verdere mntregelen kunne bera men. Moge Katholiek Schiedam, welks goede roep tot ver over zijn grenzen is uitgegaan wanneer een herpep werd gedaan op onze medewerking om iets grootsch tot, stand te brengen, ook thans zijn naam eer aandoen. A. L. BOESNACIi Xn aansluiting' op ons verslag van Zaterdag, zij nog vernield, dat boven den hoofdingang van de studio, de Nederlandsche. en de Schie- darnsche vlag halfstok hingen. Onder de aanwezigen, die bij de herdenkings plechtigheid in do studio aanwezig waren, merkten wij op, de heeren: Goslinga, inspecteur van het G. L. O., alhier; J. K. Dominions, tuin architect der gemeente Schiedam; Schulp, direc teur van de Incasso-bank: Andre de Jong, di recteur van het Grand Theater te Rotterdam, afgevaardigde van den Nederlandschen Bios coop Bond, tevens vertegenwoordiger van de Fa. Tuschinsky; Vermeer, namens de bedrijfs- afdeeling van filmverhuurders: Louis Daniels, directeur vau de „Pandora" bioscoop, alhier, alsmede vele vrienden en leerlingen van den overledene. Nadat het woord was gevoerd door een dei- leerlingen, trad de heer A. de Jong naar voren, die den heer Boesnach herdacht als een groot idealist, een man vol illusies. Toen spr. in September van hel vorig jaar de openingsrede in de nieuwe studio uitsprak, had hij dit verlies niet kunnen voorzien. Als een herinnering aan haar zoo vroegtijdig ovei- leden zoon, die spr. heeft leer en kennen als een werkzamen jongen, spoort hij zijn moeder aan, diens werk te blijven voortzetten. Nog voerden het woord, de heeren Vermeer en Daniels, waarna de broer van den overle dene dankte voor de betoonde belangstelling. Bij de begrafenis, die nu volgde, werd door de leerlingen aan de filmschool een schai t an bloemen meo grafwaarts gedragen, terwijl ook van de zijde van het xnibliek veel belangstel ling bestond. Op de aigemeene begraafplaats werd nog liet Woord gevoerd door enkele leerlingen, en na mens een groep varietèartisten Behalve de meeste reeds genoemde personen, zagen wij hier nog: den commissaris van Politie, F. Ellenberger en de heeren "Weferseu Chermoek, onderscheidenlijk directeuren van de C c 11 i' aal hi os c o op en het, Prinsestheatcr te Rotterdam. ZUSTER, HEXRIcTTE Naar wij met genoegen vernemen is de «erw. zuster Henriëtte, de verdienstelijke wijkverpleegster van het Dominicanessen- klooster aan de Tuiulaan, (lie dooi' een ernstige longontsteking aangetast is geweest, uan de. betere hand. Door B. en W. is tot onderwijzeres aan de Alida-bewaarschool benoemd mej. G. J. van Waardenburg, zulks in de plaats van mej. van der Weijden aan wie eervol ontslag JVerd verleend. Gewonnen met 40 Vlagen van pessimisme kwamen in de fifge- loopen week de overmoedige droomen, die de supporters van K- D. V. S. na het door hun favorieten behaalde aEde'eliiigska.mpiotïischa.p meematen hadden, op een harde manier ver storen, wanneer zij bedachte.!, dar de eerste 'wedstrijd die. in dé 'nieuwe competitie ge.-.pe^hl moest worden, zou gaan tegen het Amstcrdani- sclié Spartaan, dat in het begin van het seizoen - zelfs kampioen-allures aan den dag had gelegd. Ondanks de sombere voorspellingen, dat de Wauw-witten er „in" zouden gaan, was er toch wel zooveel belangstelling voo" dezen wedstrijd dat er bijna geen plaatsje meer open was. Bovendien zijn er, naar wij, vernamen, door sommige belangstellenden prijzen geboder. enkele malen hooger dan de duurste plaatse:: op de overdekte tribune, teneinde «en plaat? te kunnen bemachtigen voor iic-t raam van der omliggende huizen. De supportersclub stond strijdvaardig ron l haar vlag geschaard gereed om op erkieke momenten assistentie te verk-encn, door het aanheffen van haar aanmoedigingskreten. Op die manier hebben ze al menige „overwinning" uit het vuur gesleept, niet zoozeer op her speelveld, als tusschen het publiek van zuster- veneenigingen. Dat kan gewoonlijk uit: tegen de Schiedammers op! Over den wedstrijd liepen de meeninge.i nogal uiteen. Er waren vielen, die een nog meer enthousiaste partij hadden verwacht, daarbij tevens de verwachting uitsprekend, dat Her- mes-D. V. S. zich op een warme ontvangst in Amsterdam kan voorbereid houden. Na alles wat wij inlusschen van de blauw-wittea gezien hebben, achten wij ze wel in staat, Ook deze moeilijke klip te omzeilen al zal dat in de hoofdstad met meer moeite gepaard gaan. Smoor had niet, zooals velen vervracht had den, een bekogeling van zijn doel te doorstaan. Maar ofschoon we de prestaties van zijjti col lega Oerlemans prefereeren boven de zijne heeft de Hermes-D. V. S. er meermalen heel verdienstelijk werk geleverd. De heide backs leverden oneindig veel béter wéirk, dan de vorige week tegen Steeds Hooger. terwijl de middenlinie wel het beste deel van liet Schiedamsche iearn vormde. Scheffers sjouwde daar, dat, het. een lust was om te zien den Hoed zat overal tusschen, waar maar iets voor hem tie doen viel; zijn buurman. Boon. zou wat meer snelheid goed kunnen gebruiken, In de voorhoede was Nolet een groote Ver rassing; na het behalen ve^u het; kampioenschap heeft hij zich een dosis activiteit eigen ge maakt, die een groote vooruitgang beteekent. Voor het verslag van den wedstrijd zie men elders in ons blad. Een tweetal van onze lezers hebben vorige week de aandacht gevestigd op liet gevaar, dat Burgemeester Knappertlaan en Aleida- straat min of meer onbewoonbaar gaan worden door stofplaag, vooral nu het auto verkeer o.a. door v. d. Ernie's bussen meer en meer ook dit kwartier doorkruist. "Wanneer wij zien, hoe frissche tuintjes door eeu telkens terugkeerende dwarreling van stof het aanzien krijgen van verlept beid en verwaarloozing, zoodat de eigenaars er afmeer tegenzin in gaan krijgen, ze te ouder houden, en de ranten gesloten moeten worden ge houden, dan begrijpt men dat de stofplaag een bedreiging voor deze omgeving kan worden. We zouden dan ook de aandacht van ons gemeentebestuur voor deze aangelegen heid willen vragen. In Rotterdam heeft men ter vermindering van de stofplaag met een soort teerbesproeiing niet onbevredigende resultaten bereikt. Het ware allicht te over wegen of toepassing van eenzelfde stof- hestrijdingsmiddel ook hier aanbeveling ver dienen zou. De lieer Jos. Ripperda heeft zich genoopt gezien zijn kapperszaak aan de Hoogstraat tot een salon uitsluitend voor dames in te richten. Hedenmiddag wordt de zaak geopend en we zijn ei* vanmorgen even een kijkje gaan nemen, 't Is een prima inrichting ge worden, met vier boksen, een afzonderlijke gelegenheid voor kinderknippen en een gezel lige wachtkamer. Alles ziet er frisch en helder uit en waar de heer Ripperda prima krachten aan zijn inrichting heeft verbonden, zijn we er van overtuigd, dat ook in de toekomst deze circa een kwarteeuw bestaande r ::r k haar goeden naam zal hooghouden. Aangifte van 2223 Maart GEBOREN: Petrus J., zoon van J. F. Feijen en M. van Oers, Singel Gaspar, zoon van "W. ,T. Krauwinkel en M. Wessel, Emmastraat Willem, zoon van W. Mak en A. Gille, Groenelaan Johannes, zoon van J. van Dongen en A. F. Hartveld, Beierland- schestraat Petrus L„ zoon van J. L. Vred-ebregt en J. J. C. Borsboom, Huijs- mansstraat. OVERLEDEN: C. Ritman, 75 j., weduwe van H. Bokhorst, Singel 136. -Zmg i A j; DE TEE A RDE11 Es TELLING VAX DEN HEER A. L. BOESNACH, la "leven directeur van de filmstudio „Eureka." Gistermiddag werd door mej. A. v. M„ wo nende te Rotjterdam, Groote Visscherijipilein, aan de politie kennis gegeven, dat zij, terwijl zij in het Sterrebosch, op den Admiraal de Ruite-rweg rechts op het voetpad liep tie wande len, door een haar achterop rijdenden auto werd aangereden, zoodat zij tegen den grond kwam te vallen en ontvellingen opliep aan den linker voet. De bestuurder van het motorrijtuig stopte o n middel ijk en bood zijn verontschuldigingen aan; zijn naam is, na'v'rUk onbekend geble ven. Het nummer Van den auto is bekend. De politie stelt een onderzoek in. Zaterdagavond reed bij het omhalen de kap van een vrachtauto, bestuurd door L. K., Faiierstraat 13 alhier, tegen den voorgevel van het pand Hoofdstraat 153, bewoond door de Wed. v. VI. Bijl de botsing brak de winkelruit. De schade wordt door K. vergoed. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: Hangslot, k. handschoen, tochtrol. breekijzer, Bij vinders: Portemonnaie met inli. J. van Dijk.Ilosevelt Straat 33a te Roterdam; hangslot, K. van Dijk, van Bever ens traat 27; zilveren rozenkrans, J. den Hartog, Laan ld; sierspeld, D. do Veld, Oosterstraat 31; portemonnaie met inh. J. Blok, Villa.st.raat 90; portemonnaie met. inh. A. Ho- rije, Peudreehtschestraat 6b; wollen muts, J, Verkaaik, Bakkershaven 25; passer, J. van Kat wijk, Huijsmanstraat 9: zilveren aanhanger, A. van Dorst, Zijlstraat 12: rijwielplaatjé, P. Koud- sitraal, van Lennepstraat 15./3 te Roterdam; sleuteltje van een Ford, C. Tettero, Louron straat 20; rijwielsleutel, C. Kamp, Hoofdstraat 207/1; s sleutels, L: Immerzeel, L. Costerstraat 22a üameshandschoen, N. 't Hart, Rottedamsclie.. dijk 122a; alpenmuts, A. Goedendorp, Bakkers- haven 27koperen sleutel, C. v.d. Zouwen, Laan ons Genoegen 16; popPenjurk, Mej. Noo men. Singel 94; d, handschoen, B. Bosman, Roterdamsehedijk 160b: portemonnaie inh. hor loge, J. Friidiger, Leliestraat 26; armbandhor loge, J Huijskes, Loise de Colignystraat 4 voetbal, J, den Hartog,Hoofdstraat 3119; grijs werkjasje.. A. Kreuger, Kortlandstraat. 15/2; ge reed-chapkist, A. Soêters, Oude Kerkhof 10/15. van mozaïek, hetwelk door de kunstzinnige ideeën van dezen artist in teekening is gebracht en nadat de commissie er haar goedkeuring aan had gehecht, ais mozaïek geplaatst is in een der nissen van de groote zaal van het gebouw op Spangen. Gisterenmiddag om 3 uur waren met besluur- deren van Sparta eenige honderden belangstel lenden samengekomen in de groote zaal van het kasteel en toen mevrouw de wed. Hendriks, plaats genomen had, trad de heer C. IV. van Hasselt naar voren om er op te wijzen dat het comité zich ten doel heeft gesteld, om juist voor hét. nageslacht, voor hen, die Hendriks niet hebben gekend in zijn werk voor Sparta, zijn nagedachtenis te doen leven. Hierdoor zal be reikt worden, dat lil de toekomst de naam van Hendriks, ook als zli, die met hem samenge werkt hebben, eenmaal gevallen zijn, nog voort zal leven in dankbare herinnering bij allen, die het de rood wit een goed hart toedragen. Te Schiedam, 26 Maart aangekomen: Duitseh s.s. Albert Vögler, kapt. W. Hern, van Kobe met olie voor N.V. Schieveem aan de "Wilhelm inahaven. Van Schiedam, 24 Maart, vertrokken: Eng. s.?. Alehymriet. ledig naar Huil, Een intieme plechtigheid op Spangen. Toen, op 4 October van het vorige jaar het bestuurslid van Sparta de heer V. Hendriks, na een kortstondige ziekte kwam te overlijden, hebben vrienden en bekenden van hem, vereer ders van zijn persoon en van zijn werk, zich vereenigd tot een commissie, teneinde een blij vend gedenkteeken van hem op te richten. De commissie gaf opdracht aan de heeren J. Wolff, Ch. A. Cocheret en "W. Overeynder om de idee van de commissie, die bij het bestuur van Sparta begrijpelijkerwijs in zeer goede aarde viel, te verwezenlijken. Genoemde heeren zijn toen aan het werk gegaan en tegelijk met hen zorgden de heeren C. W. van Hasselt, C, W. van der Ende en M. H. van Iïerzfeld voor het inzamelen der gelden. Men heeft toen dadelijk den heer Jaap Gid- ding bereid gevonden een ontwerp te maken H Do kunstenaar, die het goclenkteekon ont worpen heeft, heeft het doen samenstellen uit honderden kleine stukjes, verschillende van kleur en tint, verschillende van vorm. Daarin zit een symboliek, want zij alle tezamen vormen een mooi geheel. Dat was bok Hendriks' doel, die altijd de eendracht in Sparta hoog gehouden heeft, die op momenten, dat de eendracht ver stoord dreigde te worden, juist aanstuurde op saamhoorigheid en óp het waardeer en van el- kaars capaciteiten, waardoor alleen een goede eendracht mogelijk is. Spreker uitte den wensch, dat Hendriks' werk een voorbeeld mag blijven voor de jongere gene- natie, die klaar staat om het werk van de oude re garde over te nemen. Daarna wendde spreker zich tot Mevrouw Hendriks, haar wijzende op het feit, dat hier eenige honderden belangstellenden aanwezig zijn, maar dat.er .duizenden niet zijn, die ook tot de goede vrienden en vereerders van Hen driks behoord hebben en hem een goed hart toedragen, hem waardeerend voor zijn werk voor de amateursport. Daarna ging spreker over om het gedenk- teeken te doen onthullen en over te dragen aan den voorzitter van Sparta. Toen de heer Hasselt zijn rede beëindigd had, werd het Largo van Handel gespeeld door de heeren Bart Verhullen aan het klavier en den heer G. Verheul, viool. Daarna sprak de heer M. J. Overeynder, voor zitter van Sparta. Hij wensehtc de commissie met het welslagen geluk. Xn den breede ging spreker na wat Ilendirks voor Sparta geweest si. Met trots kon spreker op Hendriks' jaren lange medewerking in het. bestuur terugzien. Zulk een figuur is een sieraad voor elke vereeni- ging. Het belangrijke werk, dat Hendriks ver richt heeft in moeilijke dagen voor Sparta, zullen wij nooit vergeten. Spreker aanvaardde het gedenkteeken namens Sparta, wijdde me vrouw Hendriks eenige woorden van troost en bedankte de commissie en den heer Gidding voor wat zij tot stand hadden gebracht. Hierna legde mr. A. van der Wilde, namens B. S. een krans neer aan den voet 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St, Ambrosius, 8 uur. R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub I. D. O., Patrouaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi. Gebouw R. IC. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags bestuursvergadering R. IC. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy" Gebouw R. K. Volks, bond. Eiken Woensdagavond R. IC. Burgerjonge- liugenvereeniging „ICath. Streven", Gebouw Kath. Kring, Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excel sior; Gebouw R. K Kring. lederen Woensdag Repetitie IConinkl. Man- nenzangvereeniging „Orpheus". Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang half negen, Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver. gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholle, ke Kring 8R! uur precies. Dinsdag 27 Maart Vergadering van de R. IC. Zangvereeniging „St. Caecilia". Gebouw R. IC. Volkshond. Aan vang 8 uur. Propaganda- en kunstavond te geven door O. B. IC. Zaal It. IC. Volksbond. Aanvang 8 uur. Donderdag 29 Maart Ledenvergadering R. IC. Volksbond. Rede, te houden door den heer F. Spits, lid van den Haagschen gemeenteraad, over „De beteekeni» van de R. K. Arbeidersbeweging in onzen tijd". Gebouw R. K, Volksbond. 26 Maart: Tivoli-sehouwburg, De Paatoor van NeuGRette (Nw. Rotterd. Tocneel) 8 uur 27 Maart: Groote Schouwburg, Klein Eyolf, (Rott. Hofstadtooneel)8 uur, (voor volwassenen). BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 26 Maart. Offiiciieele notee. ring van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 pCt. 18.per H.L, j Namens de commissie voor de noteering, II. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 26 Maart. Men noteert voor melasse spiritus 100 pCu 28.per H.L. Ruwe graansplritus 60 pCt. 17.per H.lé Spoeling Noteering 2.20. van het gedenkteeken en huldigde hij namens de Nederlandsche Corinthians de nagedachtenis van Hendriks, als die van een amateur in den besten zin des woords. De voorzitter van de Zilveren Voetbalcommis sie, de beer Joh. J. Meyer ,ën de heer C. J. den- Ileld namens de Gouden Onafhankelijkheidsbe- kercommissie en V. O. C. kwamen nog met deelnemende woorden en met een bloemenhul de, waarna de heeren van Hasselt en Overeyn der, welke laatste ook namens mevrouw do weduwe Hendriks, voor de deelneming, woorden van dank bracht. Met treurmuziek eindigde de intieme plech tigheid. De Commissaris van Politie, bureau Witta' de Withstraat verzoekt, namens de familie, de opsporing van de verblijfplaats van Antonius Adrianus van der Laar, 59 jaar, groentenkoopman, die op 19 Maart j.l. zijn woning aan de Van Speijkstraat 140b alhier heeft verlaten en tot heden daarin nog niet is teruggekeerd. Vermoed wordt dat hem een ongeluk is overkomen. Zijn signalement luidt: pl.m. 1.70 M. lang, flink postuur, hol aangezicht, blozende ge laatskleur, bruin haar (grijzend), van hoven kaal, bruine knevel, blauwe oogen en Is gekleed met bruin colbert costuum, gestreept overhemd, dito boord, zwarte das, donker grijze winterjas, grijzen gleufhoed, zwarte hooge rijgschoenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1