FEUILLETON SIRENEN radio-nieuws DINSDAG 27 MAART 1928 EERSTE BLAD PAGINA 2 INT. CREDIET- EN HANDELSVER. „ROTTERDAM" SS. „NIEUW AMSTERDAM" ROTTER DAMSCHE HLISHOtl DSCHOOL „THAMUG ADIE" SPIRITISME GEM. VAKTEEKENSCHOOL ROEMER VISSCHERSTRAAT Een verhaal uit de dagen van het Eagoische socialisme EEN TWEEDE OVERDEKTE i;l ZWEMINRICHTING Zoodra een ton spaarkasaandeelen geplaatst is. ALS PLAATS DE STATIONSSINGEL GEKOZEN. KANTOORWEDSTRIJDEN ZWEMMEN STICHTING „STILLE ARMEN" JUBILé IDEALE VERHOUDING CONCERTGEBOUW-ORKEST KANTONGERECHT TE ROTTERDAM PROGRAMMA'S VOOR WOENSDAG UITREIKING VAN PRANSCIIE ali R ED DINGSMED AILLES ONVERANDERD DIVIDEND 17 pCt. De directie van' de Internationale Crediet- en Handels-Vereeniging Rotterdam" zal voorstel len over het boekjaar 1927 een dividend ntt te keeren van 17 pCt. „KATHOLIEK LEVEN" Wegens uitstedigheid van den spreker zal de lezing van dr. J. J. Bloemen, over de ge schiedenis der geneeskunde, welke Donderdag sou plaats hebben, niet kunnen doorgaan. ON B ER WIJS VA CA TU RES Bij bet Openbaar Lager Onderwijs is vacant de betrekking van onderwijzeres met akten 3e buitengewone school C. Leeflang. Vrije en ©rdeoefeningen voor lag. onderwijs voor en nut tige handwerken zwakzinnigen a.d. Duyststraat. Stukken aan Burgemeester en Wethouders ]vóór 7 April a.s. franco in te zenden. Het s.s. „Nieuw Amsterdam" van de H. A. L. arriveerde hedenmorgen alhier van Ncw-Yo-rk via Plymouth en Boulogne s.M. Vervoerd wer den £6 passagiers Ie, 47 toeristen Hle en 20 passagiers Ille klasse. Op de dezer dagen onder voorzitterschap van prof. dr. H. It. Ribbius gehouden jaarlijk- sche algemeene vergadering der „Rotterdam sche Huishoudschool" is het jaarverslag over 1927 uitgebracht en zijn de balans en winst en verliesrekening vastgesteld. Uit deze exploitatie-rekening bleek, dat de uit gaven 133.730.81 (v. ,j. 130.9S6.12) bedragen hebben, waarvan 69.462.24 door Rijks- en gemeentesubsidie gedekt wordt. In September 1927 werd de school bezocfht 'dool- 5t8 leerlingen (v.j. 487). De begroeting voor 1929 werd vastgesteld op ter. totaal bedrag aan uitgaven van 148.600. Tn de statuten kwam een kleine wijziging. In de 2 vacatures in den Raad van Beheer, ontstaan door het -overlijden van mr. H. M. A. Schadce en het volgens rooster aftreden van Mevr. Doorman-Kielstra werd voorzien door de benoeming van mevr. W. Raj'sv. Hoboken, terwijl de vervulling van de andere plaats aanf den Raad van Beheer werd overgelaten. Voor de leden van de Algem. R. K. Arnbte- avaarsveffetttriging zal Sapiens Zaterdagavond een lezing honden over „Thamugadie, de Ko. niugin van de Aurès" (het Afrikaansch Ro- meiusch Oiiri.stc.3ijk Pompei). De lezing wordt gegeven in de kleine vaal der St. Joseph's Ge- zellen-VeTOeniging, Stationsplein. Voor de afdeeling Rotterdam van de R. >K. Dioc. Ver. van R. K. Bijz. Onderwijzers en Clu- derwijzeeressen e nvoor de leden van de Arka zal Prof. J. P. Verhaar Donderdagavond in 't Gouden Hoofd een lezing houden over „Spi ritisme". Vrijdag en Zaterdag a.s. zal een tentoonstel ling worden gehouden van teekeningen, enz. gedurende den vier-jarigen cursus van de Gean. Vakieekeoschool aan de Roemer Visscher- straat, vervaardigd door de leerlingen in de afdeéliugen werktuigkunde, bouwkunde, elec- tro-tcchniek, meubelteekeuen en schilderen. door MAY WYNNE. 38.) HOOFDSTUK XXVIII. Hl DEN VOLBRENGT ZIJN BELOFTE. Ik zal toch moeten gaan, meisje., maar daarom hoef je niet bang te zijn. Ik kan heusch wel op me zelf passen; en wat dat verschalken van die ben do betreft, ik wed, dat ik Beelze bub zelf om den tuin zou leiden ik bedoel ik bedoel dat ik de verdoolden in de tenten der zonde met behulp van het zwaard der ge rechtigheid zal doen uiteenstuiven, en koste w at het koste, zal ik te weten zien te komen wat er met mr. Armiston is gebeurd. Hiden wond zich verschrikkelijk op onder dn gesprek, terwijl hij met een beschermend gebaar op Bessie's schouders tikte, en haar ge zicht, waarop de tranen-plekken nog zichtbaar .waren, ophief, om er een kus op te drukken. -lis hij zoo over zijn oude makkers sprak, was he- altijd een beetje moeilijk om den ouden Auam niet roet den nieuwe te verwarren, en de geur van zijn taal wilde zich dan wel eens verwarren roet dien, welken hij in het vuur van zijn bekeering van de taa! van Joseph Hins- lev had overgenomen. Bessie trachtte haar tranen te beheerschen, te- hot geval dapper onder de oogen te zien. Je kunt niets anders doen, jongen, verze kerde zij haar minnaar. Als je eens ziet, wat we allemaal aan mr. Armiston God moge hem zegenen 1e danken hebben; maar toch vrees ik, voor jullie beiden, nu jij me zelf verteld hebt, wat voor soort mannen die vroegere vrienden eün. Gespuis, afschuwelijke gespuis, allemaal. Antwoordde Hiden met vuur. Maar met mij zul- a" z'\,zo° Kauw niet klaar komen. Ik ken Arthur T. en zijn streken, en ik zal niet onmid dellijk beginnen te vertellen dat ik eens kom agen -wat hij met mr. John Armiston heeft tu gevoerd. Zie je, Bessie, vroeger, Vóórdat mr. Hinsley mij vond, toen ik op apegapen lag, was «k een van hun groote lichten, en 't. zou gek Mn, alg ik hen v/ecr niet kan overtuigen, dat Nu de bouw van het slortfondsen-bad te Amsterdam een voldongen feit is, wil de N.V. de Sportfondsen promotor zijn voor een nieuwe overdekte zweminrichting te Rotterdam. De stichting daarvan is voor de Maasstad ze ker geen overbodige weelde want nog steeds bezitten we niets anders dan de kleine, altijd overvolle zweminrichting' aan de Tuinderstraat. Het behoeft dan ook geen verwondering te baren, dat de Rotterdamsche zwem-liefhcbbei'S dit met groot enthousiasme toejuichten en de Bond voor Rotterdam en Omstreken zich dade lijk achter de Sportfondsen-banier schaarde. Het Sportfondsen-plan voor Rotterdam zal ge heel zijn eene Rotterdamsche zaak; de leiding is in handen van den secretaris van de Zwem. vereeniging De Maas, den heer N. Rol (Schoo- nebergerweg 57a); de Zwemband voor Rotter dam e.n Omstreken benoemde een Raad van Toe zicht op den geheelen gang van zaken, bestaande uit de heeren W. A. M, Korink, voorzitter der Sport vereen ig i ng Hiilegersberg, Aug. Tordoir Bzn., eere-lid der Rotterdamsche Zwemclub en F. J. A. "Verschoor, eere-lid vain de zwem- vereeniging De Maas. Hierdoor is een regel matige gang van zaken gewaarborgd. Het ligt ook in de bedoeling spaarkas-aan- deelem uit te geven om zoodra 100.000 bijeen gebracht is, een geldleening voor het ontbreken de gedeelte der bouwsom aan be gaan, zulks onder garantiestelling der gemeente. Ais plaats waar men zich voorstelt, dat de inrichting zal verrijpen, werd gekozen de Sta tionssingel, ongeveer liet terrein der Nenijto. De katrioorver-eenigi ngenAlgemeene Ver eeniging Incasso-Bank, Sport vereeniging Erven van Nelle, Sportvereeniging R. V. S. (Rot terdamsche Verzekering Sociëteit), Vereeni ging Ambaro (Amsterdamsche Bank, Rotter dam). Vereeniging Ermezo (Firma R. Mees en Zonnen), Vereeniging N. PI. M, (Nederland- scbe Handel-Maatschappij, Rotterdam), Zwem club Twentsche Bank en Zwem vereeniging R. D. M. (Rotterdanisehe Droogdok Maat schappij) organiseeren Woensdag 4 April a.s. des avonds 8 uur een ouderlingen zwemwed strijd in de Overdekte aan de Tuinderstraat onder den naam „Kamtoor-Zwemtering Rot terdam". Ten huize van den Hoogeerw. Hoer Deken van Hees wijk is dezer dagen tot stand geko men de stichting „Stille Armen" met als voor zitter de Hoogeerw. Heer Deken van Hees- wijk, de heeren Jos. Prlnz, vice-voorzitter, Louis Jamin, secretaris en J, F. Vismans, pen ningmeester. Deze stichting staat geheel los van de be kende Conferentie van da „Stille Armen", die reeds eetiige jaren zoo zegenrijk in onze stad werkzaam is, en heeft tot doel een kapitaal bijeen te brengen, waarvan het vruchtgebruik ten deel zal vallen aan genoemde conferentie ten bate der Stille Armen. Wij komen binnenkort nader op het doel en streven dezer stichting terug. De heer J. N. de Jong, directeur der N.V. Pa- pierzakkenfabriek v.li. Dfe Jong Co., hoopt op 1 April a.9. zijn 40 jarig jubilé te vieren in deze branche. I ik voor hen nog altijd een flikkerend lampje ben Bessie glimlachte eens door haar tranen. En zul je zoo gauw je kunt terugkomen? vroeg ze nog ee-ns. Je zult je toch niet laten ver- i leiden, om met een van hun leelijke plannen mee te doen? Hiden bloosde. Dat moet je niet vragen, Bessie, zei hij op donkeren toon. Zelfs zelfs indien ik door de genade des Heeren niet terug naar jou was gebracht, zou ik nooit meer iets met dien troep misdadigers te maken willen hebben, die mij bijna van het kostbaar bezit van mijn onster felijke ziel hebben beroofd. Maar och! Ik kan je die vraag niet kwalijk nemen, ofschoon ik je bewijzen zal, dat ze niet noodig was. Zij was onmiddellijk een en al boetvaardig heid. Ze had wel niet getwijfeld aan zijn bekee ring van die oude, donkere paden, en het bau- delooze leven maarmaarze was al leen angstig geweest, bij de gedachte, wat er allemaal niet kon gebeuren, ofschoon ze wel wist, dat ze een erg slecht meisje was, om zulke tronwelooze gedachten te hebben. Ze zou bid den, dat liaar Jack heel spoedig met mr. Ar miston terug zou komen, terwijl ze natuurlijk geen oogenblik rust zou hebben, totdat ze hen beiden weer veilig terug zag. Met echt vrouwelijke tegenstrijdigheid, dwong ze haar vrijer tenslotte de deur uit, terwijl ze verlangend haar armen naar hem uitstak, om hem terug te houden van ai het gevaareerst aandrong op een oftmiddellijke hulp van hun beider weldoener, om even later weer te rillen bij de gedachte, dat haar eigen Jack zich ging wagen in het hol van dergelijke leeuwen. Want ze kunnen hem wel vermoord heb ben, stamelde ze, maar als ze jou zien, kunnen ze jou ook wel misschien.. Maar Hiden brak al die slechte voorspellingen af mot een kus, en de belofte, om al de voor zichtigheid en geslepenheid van een slang te gebruiken, en te beloven, dat hij met mr. Armis ton in triomf terug zou komen. Dan zullen we de brniloftsklokken laten luiden, meisje, riep hij opgewekt. En hoera! voor ons nieuw leven in een nieuw land. Hij wist wel, hoe of hij een glimlach rond dè pruilende lipjes moest krullen, en weldra zag hij haar geluk weer in haar blauwe oogen schit teren. Maar een vluchtige wolk beschaduwde Bessie's tevredenheid bij dit heerlijke vooruit zicht. Als je nou maar wist waar het kind was! fluisterde ze. Hiden deed erg zelf-verzekerd. Ben daar maar niet bang voor, kind, zei bij met een geveinsde vreugde, dat zal me nog wel te binnen schieten. Mr. Hinsley zegt, dat het zeker gebeuren zal ofschoon hij beweert, dat het de straf is voor al mijn zonden, wat best POLITIERECHTER. UIT DE PROVINCIE Miskende liefde Papa Stuurman had den wat al te vurl- gen aanbidder van zijn dochter, den 23-jarl. gen P. S. uit Bergambacht, eens flink onder handen genomen en hem aan het verstand gebracht dat het meisje niet den minsten zin toonde om in een eenigszins nauwere re latie met hem te treden. De jongeman, die voor dien tijd met het op timisme, de jeugd eigen, van het tegendeel overtuigd was geweest, voelde zich hevig te leurgesteld en uitte deze teleurstelling door zijn schoonvader in spe eenige klappen op des- zelfs eerbiedwaardig hoofd te geven. De politierechter vond het niet de methode om de liefde van een meisje te winnen en veroordeelde S. tot veertig gulden boete. Volgens mededeeling van den heer Stuur man is zijn dochter thans verloofd met een keurigeu netten jongen, die speciaal zijn aan staanden schoonvader met veel eerbied beje gent ALLERLEI ONGERECHTIGHEDEN De 31-jarige J. C. S. uit Maassluis, die in den nacht van 2 op 3 Februari in doze ge meente ton nadeele van den molenaar G. Ter. laak eenige houten palen had gestolen en deswege terecht moest staan, werd veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf. De 19-javige D. S. uit Capelle aan den IJs- sel, die den schilder L. Moree een huichelaar had genoemd, werd wegens eenvoudige belee- diging veroordeeld tot 25 boete, subs, 10 da gen hechtenis. De 44-jarige C. v. d. D. uit Nieuwerkerk aan den IJssel, die om onbegrijpelijke redenen den veehouder C. Kalisvaart mishandeld had, door hem te trappen en te slaan, werd ver oordeeld tot 30 boete, subs. 15 dagen hech tenis. De 22-jarige A. M. K., 'uit Rhoon werd wegens verduistering van een rijwiel, dat hij van den rijwielhandelaar H. Struyk in huurkoop had ontvangen, veroordeeld tot 3 maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd onder voorwaarde dat hij het nog af te lossen bedrag, 42, binnen vier maanden moet be talen. De 44-jarige W. H. v. d. B. ntt Vlaai-dingen had den inspecteur van politie J. F. de Briek, uitgescholden voor lafaard en werd deswege veroordeeld tot 30 boete subs. 15 dagen hechtenis. •De 23-jarige J. C. B. uit Stolwijk, weird wegen* mishandeling van den koopman W. N. van Vlijmen, die hij rn'at een stok had gesla gen, veroordeeld tot 60 boete subs. 30 dagen hechtenis. Tenslotte heeft terecht gestaan de 33-jarige ladbouwer v. d. G., uit Benschop, die zijn 77-jarige scb.oeismosder tijdens een woorden wisseling een duw had gegeven, waardoor zij op den grond was gevallen. Het bleek dat tnsschien haar en haar schoon zoon weer de meest vriendschappelijke ver houding bestond. Schoonmama verklaarde zelfs dat haar val voornamelijk te Wijten was aan het feit dat ze „een bietje licht op d'r béne sting". De politierechter zette uiteen dat de val in eerste instantie veroorzaakt moest zijn door een duw en veroordeelde verdachte tot 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Stevig gearmd gingen schoonmama en schoonzoon de trap op om het getuigengeld te lialen. waar kan zijn, wantin die donkere dagen logeerde er een legioen van duivels in mijn hart, en ik heb het alleen aan de genade van God te danken, dat ik geen moordenaar ben. Bessie vlocht haar armen rond zijn hals. Ze kon het niet langer aanzien, dat hij weer ge kweld werd door die gedachten, die nog steeds als een last op Hi-den's ziel rustten. Nou meet je toch weggaan, jongen, fluis terde ze. Maar ik zal al dien tijd bidden, totdat je weer terng bent. Amen! antwoordde Hiden, terwijl hij haar zacht knste. Hiden had sinds het vertrek van Jack Ar miston niets meer gehoord. Daarom moest er iets bijzonders gebeurd zijn, daar zijn vriend den vorigen dag in de kamer van Hinsley met zooveel nadruk verzekerd had, dat hij, als hij Dinsdagsmorgens niet opdaagde, om te komen vertellen dat hij in veiligheid was, door een of ander noodlottig toeval in de handen van zijn vijanden was gevallen. Nu het al Dinsdagavond geworden was, talmde Hiden niet langer. Armiston was in gevaar of erger en in wederkeerige dankbaarheid zou hij nu zijn best doen, om hem te redden. Ondanks zijn ne- derigen en gezuiverdeu geest, had Hiden nog genoeg van den ouden Adam in zich, om met een aangenaam vooruitzicht het avontuurtje te gemoet te gaan. Hij werd niet weinig aange spoord tot dit plan, door de gedachte, dat hij Thistlewood en zijn vrienden den loef kon af steken. Hij ging rechtstreeks naar de kamers van Brunt in de Gray's Inn Lane, daar hij zich herinnerde, dat Armiston hier den vorigen dag over gesproken had. Hij klom de welbekende trappen op, terwijl hij opgewekt een lollig deuntje neuriede, waar Thistlewood zooveel van hield: De oude Adam had heel wijs i Geen zorgen in het Paradijs Maar al z'n kind'ren van vandaag hebben nog meer pleizier: S Want hij dronk helder water, p! doch wij die kwamen later 4 gieten in de "leege maag T jenever, brandewijn en bier. Dus makkers, hoog het glas En drink. Da deur tegenover den zanger werd openge worpen, en een hoofd stak naar buiten. Het wa» de neger, Davidson, die een uitroep van ver bazing van zijn lippen liet vallen, toen hij Hl- den bemerkte. Deze scheen in uiterst prettige stemming t'ë zijn, én riep allen lnid goeden dag, terwijl hij de kamer kwam binnengestapt. Toch had hij onmiddellijk den toestand over zien. Aan tafel zat Ings, bezig met vuurballen te maken, om verschillende gebouwen in brand Zesde Concert. Te elfder ure werd dan de beloofde Es-dur- Svmphonie van Mozart nog van het programma afgevoerd en vervangen door 's meesters „Haffner-Serenade". Welk een heerlijke, spirit volle, warm-opbloeiende, oude muziek van den twintigjarigen Wolfgang Amadëus Als alle gelegenheidsmuziek want dat is de Haffner- Serenade positief zóó ten volle geslaagd mocht heeten als deze Zevende Serenade, dan zou zulk een soort van compositie zich onge twijfeld meer in de algemeene muzikale liefde mogen verheugen. Nu had Mozart hier ook de algemeene muzikale liefde van de ei-volle Groote Doelezaal. Maar het is de vraag, of de leden dér „Sociëteit Harmonie" het intieme karakter van dit stuk zuivere kamermuziek nog niet beter zouden hebben begrepen, wan neer de toonzetting in kamermnziek-„formaat" was ten gehoore gebracht. Thans klonk de Haffner-Serenade meestal te geladen van ensemble-toon. Mengelberg doet dat meer, want we herinneren ons uitvoeringen van Mozart's „Kleine Nachtmusik" onder hem steeds met het volledig bezette „strijk" te hebben gehoord. Dat is onzes inziens te vol en dat maakte ook de vertolking van gisterenavond te zwaar. Als zoodanig was die vertolking natuurlijk van de hoogste orde. En Ferdinand Helmann als solo- violist heeft zich bijzonder onderscheiden door de expositie van een waar meesterschap in de vertolking der verschillende soli. Na den éénen „M" een tweede. Maar een van een geheel anderen muzikalen „inhoud". Zeker, we aanvaarden Mahler'3 „Das Lied von der Erde" ook mèt zijn hoe langer hoe duidelijker zichtbaar wordende zwakheden, maar daartegenover straalt toch voor onzen tijd deze „Symphonic met Alt- en Tenor-solo" als Mahler's grootste en schoonste werk. En het is waarlijk te betreuren, dat de gelegenheid om hier Mahler-op-zijn-sclioonst te kunnen aanhoo- ren, zich betrekkelijk sporadisch voordoet. Men gelberg bad ditmaal al een heel fijne inspiratie en zoo klonk het „Lied von der Erde" in de puurste schoonheid en In de heerlijkste vol maaktheid op. Eerst en vooral door de zware taak van het onvolprezen Amsterdamsche Con certgebouw-orkest. Maar ook onmiddellijk daar- naast, dank zij de medewerking van den mach- tig-imponeerenden Jac. Urlus, wiens tenor de- "en Mahler dapper aan kan en van de Intens medelevende fijn-besnaarde kunstenaars-ziel van de alt Ilona Durigu. Een krans voor Urlüs, bloemen voor Ilona Durigo, veel bijval voor Dr. Willem Mengelberg en Ferd. Helmann. Werden veroordeeld: Iz, J. B. A., winkelier, wonende alhier, om dat ibij opzettelijk valsehelijk heeft ingevuld een formulier van den Raad van Arbeid alhier, betreffende het loon van een bij hem in zijn dienst wertkzaam zijnden bediende, tot eene geldboete van 100.— subs 20 diaige nheeh- tenlis. en omdat hij ten Postkantore alhier geen kennis* had gegeven van de uitoefening van zijn bedrijf, tot eene geldboete van 20.— subj 5 dagen hechtenis. werd bevestigd het den 23 Februari j.l. tegon M. L. waterstoker alhier, bij verstek gewezen vonnis, waarbij deze, omdat Ihij op 16 December j.l. op den Mathenesserdijk alhier, met zijn vnadlitauto bij het voorbij rijden van eene met twee paarden bespannen isleeperswagen, niet voldoende naar links heeft uitgeweken, zoodat een diier paarden dor die vrachtauto werd aan gereden en deerlijk bloedend verwond werd, wordt veroordeeld tot eene geldboete van 25 subs 5 dagen hechtenis, met Intrekking van ■diens rijbewijs voor den tijd van 4 maanden. te steken, die daarvoor reeds waren aangeduid, terwijl Edwards de lonten aan de granaten be vestigde. Thistlewood was juist gereed met liet op stellen van zijn proclamatie, terwijl Brunt op den grond knielde, om daar een bundel werp spiesen bij elkaar te binden. Allen keken op, bij het zien van Hiden, die hen met een grijns op zijn donker gezicht, volgde. Wat moet dat allemaal beteekenen, vrien den? riep hij uit, wat is eT toch allemaal aan den gang, sinds ik op weg was naar de hel, en den weg zoo slecht vond, dat ik maar terugge keerd ben? Thistlewood from te de wenkbrauwen. Sinds je de zaak in den steek gelaten hebt, bedoel je! zei hij scherp. Hiden zwoer met radde tong, dat er nooit zoo iets in zijn hoofd was opgekomen. Hij Jei verder uit, dat hij zeer ziek geweest was, en met zijn eene been in het graf had gestaan, en dat hij tenslotte al dieu tijd binnen vier muren had gezeten, en nu juist weer eens een luchtje kwam scheppen. En toen was mijn eerste gang natuurlijk naar mijn kameraden, zei hij. Waar zou ik be ter onthaal kunnen vinden, nadat ik zoo lang verstoken bleef van al het nieuws over onze zaak? Jongens, jullie kunnen jullie niet voor stellen, wat een mensch lijden moet, als hij een heele maand niets meer mag hooren van die opwekkende woorden van zijn leiders. Hoe maakt het kameraad Hunt? Zucht hij nog altijd in de gevangenis van onze onderdrukkers? Maar ik zie wel, dat we veel gevorderd zijn. Wat kan ik doen, om die tjrrannen zoo vlug mogelijk te helpen verdelgen? Geloof me, Thistlewood, daar straks was ik nog half dood, maar nu ik zie, hoe ver onze zaak er voor staat, ben ik weer springlevend. Dit is de beste medicijn voor een vriend van het volk. Hiden zag er argeloos uit, en vloekte zoo na tuurlijk, op de regeerders van het land, dat zijn vrienden werkelijk meenden, dat bij oprecht was. De samenzweerders die zich" nog best her innerden, hoe hij vroeger een der enthousiaste en meest roekelooz© partijgangers was geweest, verloren vlug hun aanvankelijke verdenking. Wat zijn jullie van plan? vroeg Hiden, ter wijl hij op een hoek van de tafel ging zitten. Ings grinnikte eens. Niets minder, zei hij, dan een revolutie op touw zetten. We hebben nu een prachtkans, en we beginnen, mét al de ministers van den koning tegelijkertijd te vermoorden. Jongetje, morgenavond heb je wijn en bloed voor je souper. Jaja, viel Brunt in, terwijl hij zijn bundel met een smak neerwierp, binnen een paar da gen zal onze faam aan alle kanten van Londen oprijzen. Je mag je gelukkig prijzen, dat je nog Huizen (340.9 M., na 6 uur 1950 M.) 12.30 —1.45 N.C.R.V. Lunchconcert; 5.156.15 Kin- deruurtje; 7.007,30 N. D. O. Cursus Steno- graphie; 7.308.00 N.C.R.V. Inleiding zang cursus; 8.00 Prot. uitzending. Hilversum (1060 M.) 12.00 Poiltieber.jj 12.30—2.00 Luachmuzieik; 2.303.00 Cursus leerbewerking; 3.00—4.00 Maak het zelf! 5.50 —7.15 Diaermuziek; 7.15—7.45 Gezondheids halfuurtje; 7.45 Politieher.8.05 Kamermuziek 8.429.14 Felix Timmermans, over het ont, staan van zijn werken; 9.14 kamermuziek;} 9.3810.00 Fejlix Timmermans leest uit eigen' werken voor; 10.00 Persber.; 10.1012.00 Dansmuziek. Daventry (1600 M.): 11,20 gramofoQuinu- ziek; 12.20 balladenconcert; 12,50 dansmu ziek; 1,20—2.20 orkest; 2,50 spraakles; 3,10 muziek; 3.20 gediohtenbespreking; 3.50 mu ziek; 4.05 causerie; 4.20 concert; 5.35 kinder-! uurtje; 6.20 muziek; 6.40 tuinpraatje; 6.50 nieuwsber.7.05 muziek; 7.20 landbouwber.;'; 7.35 Bach's sonates; 7.45 sportcanserie8.05 Kwartet; 9.20 nieuwsber; 9.35 lezing; 9.50 nieuwsber.; 9.55 concert; 10.05 „The man of destiny". 11,2012,20 dansmuziek. Parijs („Radio-Paris", 1750 M.) 10.50— 11.00 concert; 12.50—2,10 orkest; 4.055.05 orkest; 8.5011,20 Mis in B, van Beethoven,! Langenberg (469 M.): 12,251,50 of-1 keet; 5.206.20 kamermuziek; 7.35 Alt,west- faliscke Bauernhochzeit", hoorspel. Daarna tot 11,20 concert. Königswusterhau sen (Zeesen); (12.50 M.)11,207.50 lezingen en lessen;]' 7.50 Concert; 9.5011,50 dansmuziek. Hamburg (395 M.)-; 3.35 concert; 4.20, solistenconcert5.20 orkest; 7.20 „Die Hochv zeit in de Piekbalge", vroolijk spel; 10.50—s 11,50 dansmuziek. Brussel (509 M.): 5.20—6.20 trioconcertJ] 8.5010.35 concert. In de vergaderzaal van het kantoorgebouw; der HoUand-Amerika Lijn aan het Koninginne- ihoofd heeft -hedenmorgen een eenvoudige lilechtigbeid plaats gehad, welke ec'iMcr weer daden van dapperheid en onbaatzuchtig heid door Nederlandsche zeelieden betoond, in het geheugen terugriep. Op 2 November, 1926 verkeerde het Fransche zeilschip „Gaibl", dat in Ihet Kanaal in een Zuidwester storm was geraakt, zeilen verloren had en met een gebroken roerpen hulpeloos ronddreef, in ge vaar van zinken. Na een ontvangen noodsein werd door den kaptiteiia van 't sjs. „Whalidijk" den heer M. C. van Beek, bij woeste zee een sloep uitgezet, welke met den laten officier J. A. Kleyn als leider, 3en machinist H. Goosséns, bootisiman A. HalteiMilelben en de matrozen C. Nijs, G. Beekhuizen en J. E. v. Maren werd bemand, welke equipage d« opvarenden van de „Gabi" wist te redden. In veTband met deze heldhaftige daad zijn genoemde leden der bemanning van het schip der HoUand-Amerika Lijn door den Franschett consul te dezer stede, den heer M. J. Nicault, gehuldigd. De consul releveerde de bovengegeven ge- benrtenisen, oan dam voor den moed en toe wijding dank te zeggen. Hij memoreerde, dat zoowel de Fransche gezant als hij aan de Fransche regeering de mooie daad hadden gemeld. Deze daad, welke opnieuw den naam der Nederlandsclie koopvaardij, traditioneel bij alle zeelieden der "wereld, boog houdt, had het Framche gouvernement gemeeind op bijzondere wijze te moeten beloonen. De consul dee&de dan mede, dat aam de leden der equipage van de „Waaldijk" de reddings medaille in zilver met oorkonde was toe gekend. juist bijtijds komt Johnnie, om zitting te nemen in het dagelijksch bestuur van de nieuwe re publiek. Hiden gaapte. Is het werkelijk waar? vroeg hij, in ge veinsde verbazing. Of houden jullie me een beetje voor den gek. Thistlewood vloekte zoo hard, dat Hiden er niet meer aan twijfelen kon, en als laatste be wijs Het Arthur T. zijn proclamatie zien. Nu behoefde Hiden geen verwondering meer te veinzen, maar het hart zonk hem in de schoenen, toen hij zich afvroeg, wat er van Armiston terecht was.gekomen, als hij in han den van deze koelbloedige monsters was ge vallen. Ingg begon op afschuwelijke manier uiteen té zetten, lioe hij van plan was, lord Castlereagh's hand af te hakken, die hij als een aandenken zou bewaren, en in de pekel zou zetten, omdat ze later nog wel eens een trofee zou kunnen worden, waarvoor men veel geld over zou hebben. Het kwam Hiden als-een verschrikkelijke en fantastische nachtmerrie voor. Zelfs de smid hu'«erde, toen hij dit handjevol mensehen, kalm over dergelijke gruwelijke misdaden hoor de beraadslagen. Was het bij God mogelijk, dat hij ooit werkend aandeel had gehad, in de zaak van deze menschelijke wolven? Indien dit wel zoo was, dankte hij de allergoedertierensté Voorzienigheid voor zijn bevrijding. Ondertusschen was Brunt begonnen op te sommen, wat er allemaal gedaan moest worden. Het bleek, dat ook Hiden zich verdienstelijk kon maken, door met Brunt en Bradborn te gaan naar de plaats, waar den volgenden dag de bijeenkomst plaats zou vinden, en de am munitie em wapenen geborgen waren. Den vol genden dag om zeven uur 's avonds zou men daar verzamelen, en zou ieder met zijn speciale taak worden belast. Het wachtwoord, zei Thistlewood, terwijl hij zijn pen neerlegde, is: Wonde. Zeg maar tegen den post op den hoek van de straat: w-o-n, en hij zal onmiddellijk antwoorden: d-e. Dan moet je maar onmiddellijk naar den stal komen. De stal? riep Hiden verbaasd. Bruut knikte, terwijl hij een zak met timmer gereedschap op zijn rug sjorde. We hebben in Cato-s'treet een stal met achter-uitgang gehuurd, zei hij, die vroeger aan generaal Watsan toebehoorde, maar nu aan een ouden bediende toebehoort. Er werd niets gevraagd en niets gezegd. Maar kom, Johnnie, we hebben nog te veel werk, en we mogen geelt tijd verknoeien. Ik zal je onze plaats van sa menkomst toonen, en jij moet me een beetjé helpen met den boel op orde te brengen. (Wordt vervolgd),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2