DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Tal fti NP 51ste Jaargang Woensdag 28 Maart 1928 No 15129 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS \I HET WlT-GELE KRUIS HINDERWET DE ACTIE BIJ DE WERF GUSTO GEVALLEN DELFTS [joefe ROEM zaken verkFijpl TEËKEN- EN VAKSCHOOL „ST. JOSEPH-' AGENDA R. K. S. V. EXCELSIOR EXAMEN GEOEFENDHEID RHODE KRUIS BURGERLIJKE STAND KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM VOLKSBADHUIS D1STR LC'TS-AR BEIDSBEURS I" Bureau KOEMARKT l. SCHIEDAM. ïeleiooa luieicommanaal no. 6S085 ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ3.25. per maand ƒ1.10. per week 25 cent Franco per pos» 3.75 oer kwart Afzonderlijks nummers 5 ct. Posfchèqus en Girodienst 81410. ADVERTENTIöN 15 regels 1.55. Elke regel meer 80 ct. Reclames tusscben den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties: 30 wcordeD 25 ct. elk woord meer 5 ct tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradvert. 6 reg. f 0.50 10 reg. 0.76. 15 rag. 1. Incassokost, worden berekend - Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide banden, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verhes yan een dmm; 75 inj van een Svin"er50 twee voorste ledematen allo vingers van een band; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering oopt op de voorwaarden als eenmaal per maand xn du blad worden afgedrukt. De aitkemwen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Sch.edam Tegelijk met de Parochiebladen hebben Zaterdag onze lezers een circulaire in hun brievenbus gevonden. Nu behooren circulaires niet tot die soort lectuur welke het ijverigst gelezen wordt enwe kunnen ons voorstellen dat liet blaadje er zat nog wel een inteeken- biljet aan vast! bij menigeen half of in het geheel niet gelezen reeds naar de papiermand is verhuisd. Dat zou werkelijk jammer zijn, want het was lezens- en overdenkingswaard. Het gold niet een alle- daagsch reclamebiljet, maar een zaak van beteekenis voor vrijwel iedereen. ITet feit alleen reeds, dat clc Hoogeerw. Heer Deken er zijn naam en zijn medewerking aan heeft verleend is sprekend genoeg. Van de allereerste tijden af beeft de Kerk steeds met bijzondere zorg de zieken omringd. Ook in onze stad is men niet ten .achter gebleven en terecht wordt in de circulaire melding gemaakt van de groote dankbaarheid, die Katholiek Schiedam aan de Zusters Dominicanessen verschuldigd is voor de buitengewone zorg door haar aan onze zieken besteed. Half Mei zal ons eigen R. K. Ziekenhuis zijn poorten openen en daarmee gaan we een tijdperk in, waarin op nog intenser Wijze de verpleging onzer zieken kan worden ter hand genomen. 1 egelijk immers met die opening zal het W it-Gele Kruis zijn arbeid ook onder Schiedam s zieken gaan aanvangen, het Wit-Gele Kruis, dat over geheel Nederland een groot deel der wijk verpleging voor zijn rekening heeft. Wat doet het Wit-Gele Kruis? Men wordt lid van het Wit-Gele Kruis tegen betaling van een contributie van 20 cents per maand voor het'gehoele gezin (man, vrouw cn kinderen), en heeft dan recht op geheel gratis-verpleging voor dat heele gezin aan huis en tevens geheel kostelooze kraamverzorging, beide met gratis gebruik van de noodige verpiegings- artikelen. Zoo mogelijk en de Katholieke Schiedammers kunnen dat mogelijk maken wordt daaraan mettertijd hulp in de huishouding, cn steun in de bestrijding der tuberculose, der zuigelingensterfte enz. ami toegevoegd. Dat is nummer één. Het tweede is haast even belangrijk. Door een geringe premie van vier cents per week per volwassene verzekert men zich bij noodzakelijke opname in liet ziekenhuis, voor zoover zulk een vergoeding in verband met de vcrplegingskosten noodig mocht zijn, van een vergoeding in die kosten tot ten hoogste drie gulden per ver- pleegdag, gedurende hoogstens -ib vei- pleegdagen pér jaar, wat voor \elen een gratis-opname zal beteekenen. terwijl, heeft men deze verzekering aangegaan, de kinde ren uit het gezin gratis in het ziekenhuis verpleegd worden. Tenslotte kan men zich eveneens tegen een bijdrage van vier cents per week ver zekeren tegen operatie-kosten, waai bij men dan recht heeft op vergoeding van hoogstens twee operaties per jaar tot een maximum van 50 per operatie. Dit geldt alleen voor de klasse-afcleeling; de zaalpatiënten worden gratis geholpen, hebben dus deze .verzekering niet noodig. De eenige kosten buiten de genoemde bestaan in een entrée-bedrag van 1. Niet-leden van het Wit-Gele Kruis kunnen ,van alle genoemde voordeelen ook gebruik maken, maar het entreegeld, en de premies zijn hooger en voor de wijkverpleging zul!en zij een door het bestuur van het Wit-Gele Kruis vast te stellen vergoeding hebben te betalen. We hebben hier kort het voornaamste genoemd van wat de Vereeniging „Het iWit-Gele Kruis" voor Katholiek Schiedam bedoelt te zijn. We gelooven niet te over drijven, wanneer we zeggen, dat we hier te maken hebben met een der verdienste lijkste vereenigingen die men zia^ denken kan. Een voorloopig comité is gevormd, waar van dokter R. II. M. G eerdes het voor zitterschap op zich heeft genomen en de heer E. G. V. A. van Heusden het secre tariaat waarneemt. We mogen, wel verwachten, dat met honderden de Katholieke gezinnen van Schiedam tot deze zoo bij uitstek nuttige Vereeniging zullen toetreden, opdat straks, mede in het belang der patiënten zelf, het Wit-Gele Kruis terstond met volle kracht kunne gaan werken. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieel© af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben bij hun besluit van 26 Maart 1928 het verzoek van J. H. v. d. Bel te 's-Graven- hage om vergunning tot oprichting' van een stoomwiasscherij en strijkinrlchting in het pand Warande 1, kadaster Sectie M. No. 355, met een stoomketel van 13 vlerk. M. verwar, mingsoppervlak en een stoommachine van 13 P.K., drijvende 2 centrifuges, 2 wasch-, 1 stijfsel- en 1 glansmachine, 1 mangel en 1 gascompresisov, verdaagd, aangezien het des betreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam 28 Maart 192S. Ingekomen is een verzoek van: de N.V. Con fectiefabriek voorheen Jac. Woerdeman om vergunning tot oprichting van een confe-ctie- ateller in het pand Tuinlaan 52a en b., ka daster Sectie L. No. 2162, met 5 eleetromoto- ren van resp. 4, 2%, 2, 3/é en 3^ P.K., drij- ven,de een gasconipreesoa* en diverse strijk-, naai- en snijmachines. Dit verzoek is met de bijlagen op de se cretarie der g'emeente ter -visie gelegd. Op Woensdag, den 11 April, des voormid- dags ton 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ing'ekomee, kennis worden ge nomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeen komstig art. 7 dier Wet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner le-den zijn ver schenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 28 Maart 192S. Een motie aangenomen Gisterenavond, hebben de samenwerkende metaalbewerkers-organisaties, n.l. de Alge meene, de Roornsch-Katholieke en -de Christe lijke Metaalbewtertoersbonden met het perso neel der werf „Gusto" in gebouw Eendracht te Schiedam vergaderd. Nadat de gestelde eischen waven toegelicht en nadat van de antwoorden van den Metaal- bond was kennis genomen, (deze antwoorden waren afwijzend, zonder dat een bespreking over de gedane verzoeken werd toegestaan), wiard de volgende motie met algemeene stem men aangenomen: „Het personeel van „Gusto" in vergadering bijeen op 27 Maart, gehoord de uiteenzettingen van de besturen der organisaties, protesteert ten sterkste tegen de houding die zijn directie tegenover de verzoeken tot loons- verhooging heeft aangenomen en betreurt dat deze: niet in de verbetering van de vaeautie heeft bewilligd, draagt de besturen op alle stappen te doen die alsnog inwilliging van zijn eischen tot ge volg zouden kunnen hebben, verklaart zich bereid het advies dier organi saties te volgen indien deze een strijd onver mijdelijk e-n gewettigd achten, besluit zich para-at te houden en deze motie ter kennis van de directie te brengen". Gisterenmiddag is de 85-jarige H. de G., wonende Lekstraat 96, op den Havendijk ge struikeld, wiaarWj hij «sa. bloedende wond boven zijn rechteroog opliep. Dr. Ris heeft den man behandeld, waarna hij naar zijn woning w-erd gebracht. MISSIEWERK 01» JAVA Merkwaardigheid cn aanvulling Als merkwaardigheid eai aanvulling van het bericht in ons tweede blad van gisteren over het aanstaande v-.-ri.rek van zeven Broe ders der Onbevl. Ontv van Maastricht, diene, dat van de 28 Broeders die zich op Java be vinden vier Schiedammers zijn, n.l. Br. Jesualdus Reybenberg, Br. Theophilus Collig- non, Br. Siavdus Beuken, Overste te Solo en Br. Euckerius Neid, terwijl in Schiedam vroe ger dn de scholen werkzaam waren Br. Ivo Br. Wiro en Br. Clementinas. J5r, A-ntonius, die een kwart-eeuw hier onderwijs gegeven heeft, vertrekt in de a.s. maan-d met de Indrapoeva. Mogen de scholen voor de inlanders op Java bloeien tot uitbrei ding der H. Kerk. Tentoonstelling van teekeningei en werkstukken Op "Woensdag 4. en Donderdag 5 April, telkens 's avonds van S uur tot half tie-n zal in het gebouw van den R. K. Volksbond een tentoonstelling worden gehouden van tee.keningeu en werkstukken, 19271928, van de teeken- en vakschool „St. Joseph". De tie- gaug tot de tentoonstelling is vrij. AMBACHTSSCHOOL Bevordering van leerlingen De bevordering van leerlingen der Ambachts school en het uitreiken van de door hen be haalde diploma's zal plaats hebben op Zater dag a.s. te 2 uur u.m. in bet gebouw van den R. K. Volksbond. Ouders en voogden der leerlingen zijn uit- genoodigd daarbij aanwezig te zijn. ZWAKZINNIGENZORG Algemeene ledenvergadering Gisteravond had in ..Musis Sacrum" een algemeene ledenvergadering plaats van de vereeniging „Zwakzinnigenzorg". Het bestuur was voltallig present en ook vele leden toon den bun belangstelling door hun aanwezig heid. Na-dat de heer W. J- Goslinga, voorzitter, de vergadering had geopend en de aan wezigen welkom had ge-heeten, bracht de secretaris, de heer F. v. d. Beek zijn verslag uit. De ve-reeniging. is door de contributies en de milde gitten in staat gesteld een werk inrichting te openen, waarvoor het gemeente bestuur een paar lokalen heeft afgestaan van de o-penbare school in de Dwarsstraat. Aan Provinciale Staten zal subsidie worden ge vraagd. De vereeniging heeft zich, ter ver gemakkelijking van haar werk aangesloten bij de Centrale Vereeniging voor Zenuwzieken te Amsterdam. In de maand Juni zal door „Orp-heus" een concert worden gegeven in het Voiks-park. De baten dezer- uitvoering zullen in de kas van „Zwakzinnigenzorg" vloeien. Schiedam heeft weer eens getoond, dat het wat voelt voor onige-lnkige stumperds in de maatschappij. Het aantal le-den bedraagt reeds 220, doch het bestuur hoo-pt, dl at nog meer zic-h zullen aansluiten, om nog beter te kun nen helpen. Het geldt hier geen schoolkinderen, doch oudere kinderen, die in de maatschappij niet op eigen beenen kunnen staan en in een werkinrichting dage-lijks wat kunnen ver dienen. Mogen eenmaal evenals in Vlaar- di-ngen geschiedt de burgers ook het hunne nog bijdragen door de za-ken, die door die stumperds gemaakt worden, van dezen te koppen. Eventueele giften kunnen nog afge dragen worden aan den heer D. J. "Weyers, penningmeester of aan het secretariaat, Plein Eendracht 3. A*ls een bewijs van mee-leve-n van de leden met de vereeniging ma'g wel worden vermeld, dat door een der leden een wagentje voor een hulpbehoevenden jongen beschikbaar werd ge steld. PROPAGANDA- EN KUNSTAVOND O. B. K- Rede van den lieer v. d. Leur Gisteravond gaf het muziekgezelschap „O, B. K." in de groot© zaal van den R. K. Volks, bond. een propaganda en kunstavond, gedu rende welken door den heer Markesteyn een jaarverslag" werd uitgebracht, waarin o.a. gezegd werd, dat de vereeniging op dit tijd stip 212 donateurs bezit; de balans sluit met een nadeelig saldo van 462,57. Hierna kreeg de heer v. d. Leur, hoofd te, stuur der van de Ned-e-rlandsche federatie van harmo-niegezelsehappen de gelegenheid om oen propagundared-e te houden. Na alles, wat s-pr. dezen avond van „O. B. K." gehoord heeft, kan hij niet zeggen, dat de vereeniging aan bloedarmoede lijdt. In het bestuur hebben 5 leden reeds van de oprich ting der vereeniging af zitting, en in den loop der ja-ren hebben deze zich, zooals bewezen is, aangepast aan de veranderde tijdsomstan digheden. De le-den van „O. B. K." hebben zich steeds achter hun bestuur geschaard. Spr. kan zich voorstellen, dat in Schiedam een bijzonder intens muziekleven heersclit. Toen hij echter hoorde, welke eischen het ge meentebestuur bij het aanbieden van concer ten stelt, waande spr. zich in de binnenlan den van Afrika. Spr. vraagt meer medewer king van het gemeentebestuur. Spr. spoort ten-slotte de aanwezigen aan, zich goede luisteraars te toonen, wanneer „O. B. K." concerten geeft. Zij moeten begrijpen dat hetgeen gepresteerd wordt, slechts wordt beoefend na een volbrachte dagtaak. Gedurende het muzikale gedeelte van den. avond voerden mevr. Nelly BerckFeltzer en de heereii Jan Feltzer en "Willem de Jong he.t trio opus 1, no. 1 in es dur van L. v. Beethoven uit. Het samenspel van de execu tanten. die blijk gaven van een juiste opvat ting, was heel goed verzorgd. De violist en de cellist streken een zuiveren klank, terwijl ons bij de pianiste een goed aangewende pe daal-techniek opviel. Als pianiste had mevr. BerckFeltzer nog een' moeilijke taalt bij het begeleiden van en kele nummers voor clarinet, saxophoue.alt en corhoorns, waarin zij feitelijk meer moest lei den dan begeleiden. De instrumentale partijen werden verder nog op goede- wijze vervuld door M. Kars (cla rinet), J. v. Unen (saxophoon), C. Slagmolen en W. Baris (corhoorns). Onder leading van den heer J. C. M. Felt zer had „O. B. K." heit concert geopend met den Kriegsmarsch der Priester, uit „Atalia" van Mendelssohn, en Allegro uit de 93ste symphonie van Haydn. De tnrnlesse-n der -dame-safdeeling zijn zoo druk bezet dat op -het oogemblik geen leden meer aangenomen kunnen worden. Alleen voor de afdeeliug der jongste meisjes (afd. A) kunnen nog enkele leden worden geplaatst. Hiervoor' komen in aanmerking meisjes van 10 tot 14 jaar. De aanmelding kan ge schieden op de turniesse-n welke iede-ren Woensdagavond van 6 uur tot kwart over zeVen plaatsvinden in het turnlokaal Oude Kerkhof. Ook voor de jongste jongensafdeeling', jon gens van 10 tot 14 jaar, kunnen nog leden aangenomen worden. Aamelding hiervoor des Dinsdags van 7—9 uur in gymnastiek lokaal Anthony Huisstraat. Door de heerenafdeeling (junioren zoowel als senioren) zal dit jaar wederom deelge nomen worden aan de groote jaarlijksehe hondswedstrijden, welke thans te Eindhoven plaats vinden. Gisteravond vond het examen plaats ter verkrijging van het Bewijs van geoefendheid van het Nederlandische Roode Kruis. In de examen-commissie hadden plaats ge nomen de doktoren A. H. de Bruijn en A. Hoogendijk, terwijl als gedelegeerde van liet comité voor Schiedam van het Ned. Roods Kruis had zitting genomen, mej. M. M. v. d. Schalk. Opgegeven hadden zich voor he-t examen in totaal 26 candidate!. Hiervan waren voor herexamen 15 en voor de eerste maal 9 candidateu. N-ïet opgekomen 2. Geslaagd voor herexa. men de volgende hee-re-n: M. AV. Verboom, A. Beu'kens, ploegcommandanten, verder als hel per L. van Wassenaar, G. Krabbendam, L, van Dijk, B. Bel, AV. F. Sehulze, M. Heijboer, C. Landzaat, J'. Eisenhoffer, S. Weenink, M. van Veen, A. v. d. Slot, J. AVolilei', J. F. AVoh- le-r. Va-n de 9 candidate» die- voor he-t eerst aan dit 'examen deel namen slaagden de heeren AV. van Oordt A. Soeters, M. A. Vijfwinkel, D. Markesiteijn, P. Die-nske, D. Baron, M, J. Refers, J. Hooge-rwerf, A. ten Hope.. Na afloop van liet examen werden de-pas geslaagden bij monde van dr. de Bruijn ge- lukgewenscht met het door hen behaalde suc ces. Spr. hoopte, dat zij va-n hun kunde niet te weel gebruik zouden behoeven te maken, en ,zoo dit noodig mocht zijn, dat zij dit zou den doen op zulk een wijze, dat de naam van het Ne-derlandischiê Roode Kruis nog hooger werd gebracht dan die reeds nu is. De cursus ha-d onder leiding gestaan van den heer A. v. d. Berg, sergt. majoor instruc teur van he-t Nederiandsche Roode Kruis, al. hier. GEBOREN 25 Maart: Jannetje, d. van P. Touw en M .A. van Opijnen, Havendijk. 26 Maart. PiétemeiUa Cornelia, d. van G. van der Geer e-n E. A. Romein, Kreupelstraat. Emma, d. va-n H. Korb en E. M. H. Guddë, S'trijensehes-traat. 27 Maart. Dirk, z. van D. Krommenhoek en C. Elderkamp, Kort. landstraat. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. j Ambrosius, 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen i precies. j Dinsdags bestuursvergadering R. K. Metaal» bewerkersbond „St. Eloy" Gebouw R. K. Volka. bond. Eiken Woensdagavond R. K. Burgerjonge- lingenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw Katb. Kring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur t°t balt 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V, Excel, sior; Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdag Repetitie Koninkl. Man» nenzangvereeniging „Orpheus". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver» gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholle» ke Kring 8 uur precies. Donderdag 29 Maart Ledenvergadering R. K. Volksbond. Rede, t© houden door den heer F. Spits, lid van den Haagschen gemeenteraad, over „De beteekenia. van de R. K. Arbeidersbeweging in onzen tijd". Gebouw R. IC, Volksbond. Zaterdag 31 Maart Lezing van den heer A. Hoytink ovêr de- Jong e ren - Vr ede-s-Ac t i e. Gymnastieklokaal van de H. B. S. Aanvang 8 uur. Woensdag 4 en Donderdag 5 April Teeken- en aksehool „St. Joseph", onder» afdeeling Ned. Jt. K. Volksbond. Tentoonstel ling van tee-keni-ngen en werkstukken. Bonds- gebouw, Lange Haven 11. 's Avonds van 8—half 10. Toegang vrij. 28 Maart: Tivolisehouwburg, De pastoot van Neuvillette (Nw. Rott. Tooneel) 8 uur. i 29 Maart: Tivolisehouwburg, Vorsten school (Nw. Rott. Tooneel) 8 uur (voor vol wassenen). 30 Maart: Groote Schouwburg, Kleine Eyolf (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uur (voor, volwassenen). Tivolisehouwburg, Vorsten school (Nw. Rott. Tooneel^ 8 uur (voor vol wassenen). 31 Maart. Groote Schouwburg, Pygmalion (Rott. Hofst.tooneel) 8 uur (voor volw.)). Tivoli-Schouwburg, De Scheepsbouwer (Nw, Rott. Tooneel) 8 uur. 1 April: Groote Schouwburg, Pygmalion,; (Rott. Hofst.tooneel) 8 uur (voor volwasse nen). BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 28 Maart. Officieels noteê- ring van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 pCt. 18.per H.L. Namens de commissie voor de noteering, H.J.JANSEN. J: Spiritus SCHIEDAM, 28 Maart. Men noteert voor. melasse spiritus 100 pCu 28.per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pCt. 17,per H.L, Spoeling Noteering 2.20. In het Volksbadhuis werden yirj^ïagj en Zaterdag j.l. genomen 552 baden, te weten kuipbaden le k!. 39, 2e kl. 41; regenb&den le 'kl. 70, 2e kl. 387, kinderbaden 11. Aangeboden arbeidskrachten: aanhouders, bankwerkers, betonwerkers, boekbinder, boek, houders, brand er-s-kne-e-kits, broodbakkers, chauffeurs, diisitiUateursknecbts, electric! ens, glasblazers, g-ro-ndwe-rkelrs, kantoorbedienden, kistenmakers, klinkers, koperslagers, kuipers, letterzetters, lood- en zinkwerken', losse-werk- lieden, machiniste», magazijnbedienden, me, taalboorders, mets-elaars, molenaars, mon teurs, mouters, opperlieden, ponsers, plaatwer kers, schilders, sigarenmakers, scheepstim merlieden, smeden, stellers, stokers, stuka, doors, timmerlieden, transportarbeider», va rensgezellen, voerlieden, vuurwerk, winkelbe dienden, zand- en leemvarmer en zakkendra. gers, Gevraagde arbeidskrachten, te Schiedam:] timmermanisjongen, tuindersjongen, dietilla. teursjongen, rijwielhersteller e-n jongens en meisjes voor fabrieksarbeid, te Zaandam:] pij penbu-igere-leggorsmachine-monteurs;] construetiewerkrtis en scheepma.kers-ijzerwer- kers. Voor nadere inlichtingen wende men zich lot de Gemeentelijke Arbei-d,sbe-uj1s, Broers- vel d 142.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1