WOENSDAG 28 MAART 1928 EERSTE BLAD DIEFSTAL VAX BEHANG SCHEEPVAART UIT KETHEL UIT ROTTERDAM ROTTERDAMSCHE RECHTBANK Oneerlijke penningmeester PAGINA 2 WEERBERICHT RADIO-NIEUWS PROGRAMMA'S VOOR DONDERDAG VRACHTAUTO VAN DEN DIJK GEVALLEN Dooi' den heer L. W., behanger, Rhijnvis Feithstraat te Rotterdam, ie bij de politie aangifte gedaan, dat te zijnen nadeele uit een in aanbouw zijnd pand aan de Numansdorp- schestraat, 27 rollen gebloemd behangsel papier zijn ontvreemd. SCHIEDAM, 27 Maart. Aangekomen f Jtaliaansch s.s. Voica, ledig van Rotterdam; s.s. Carlsten, van Gothenburg, beidie om hier te dokken in de Wiihelminahaven. SCHIEDAM, 27 Maart. Vertrokken: Duitsch s.s. Albert Vögler, met stukgoederen, naar Hamburg; Eng. s.s. Agility, tankboot, ledig maar Harburg'. SCHIEDAM, 28 Maart. Aangekomen: Erazl- liaansch e.s. Almirante Alexandrine, met stukgoederen van Santos via Antwerpen, het schip vertrok heden naar Hamburg. SCHIEDAM, 28 Maart. Vertrokken: Zweèdsch «.s. Kinne, ledig naar Rotterdam. DR. 8CHAEPMANFONDS Morgen wordt met de inzameling der gelden een aanvang gemaakt Dezer dagen zal door het bestuur van de R. K. Kiesvereeniging in samenwerking met de R. K. prop.club „St. Paulus" de inzameling voor het dr. Sehaepmanfonds worden ge houden. Door de leden van de propaganda- club zal hedenavond de circulaire met in teekenbiljetten aan de Katholieke gezinnen worden uitgereikt. Deze circulaire geeft een beknopt maar duidelijk overzicht van de noodzakelijkheid van een R. K, Partijbureau. Morgen (Donderdag) wordt met de inzame ling der gelden een aanvang gemaakt. Een bestuurslid van de R. K. Kiesvereeniging en een propagandist zullen de inteekenbiljetten terughalen en zoo noodig ook inlichtingen over het partijbureau geven. Het bestuur rekent er op dat de inteekenbiljetten bij hun komst ingevuld klaarliggen opdat de inzame ling «en vlot verloop hebbe. De propagandisten zullen tevens van bon nenboekjes zijn voorzien, zoodat niet alleen ihet hoofd van het gezin maar alle inwonende kinderen, knechts en dienstboden aan de tot standkoming van dit groote werk kunnen bij dragen. De bonnen zijn verkrijgbaar voor 1.50 en 25 cents. Er is een groot bedrag noodig. Dat ieder dan ook naar vermogen bijdrage. Maakt het den propagandisten zoo gemakkelijk mogelijk. Door de uitgestrekt heid van onze gemeente, wordt van deze heeren veel tijd gevergd. Zij hebben, doordat zij zich beschikbaar stelden voor dit werk, recht op uw waardeering. Zorg er voor dat zij zoo vlot mogelijk de taak die zij op zich hebben genomen, kunnen afwikkelen. Moge dan dezer dagen, wanneer een beroep op nw milddadigheid wordt gedaan, om iets groots tot stand te brengen, Katholiek Kethel op schitterende wijze voor den dag komen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan de verschillende Politiebureau x alhier rijn in de week van 16 t/m. 2-2 Maart de vol gende voorwerpen gedeponeerd omtrent welke inlichtingen zfjn te bekomen aan het Hoofd bureau van Politie, aan het Haagsche Veer al hier, op Dinsdag! en Woensdag van des mid dags 123 uur. Aan het Hoofd-bureau van Politie: «enige sleutels; ringen met sleutels: portemonnaie's handschoenenR.B. merken en fietspompen hondenketting; auto-moe rsleutel; vijl; pakje werkgoed; hondenhalsband: vreemd bankbil jet; aetetaseh; moersleutel; bril; rolletje gas- penniugen; grijs jongensjasje; fabriekspon- ning; doublé manchetknoop; radiospoel; zilv. geldstuk; autovijzel; damesparapluie; paarden tuig; wandelstok; portem inli. eén-ig geld -en beleenbriefjesel. fietslantaarn; grijs dames- taschje; ruiteuzeemer; 2 jutezakken; notitie boekje: Wousespeld; sjaal; zakmesje; autobin- nenbaud; safe-sleutel; alp. beursje; kindertasch- je; grijze pet; slot en 10 sleutels; zily. bon; doublé kettinkje; doos inh. negatieven verm. gouden ringetje; mand witlof; doos inh. glas werk enz.; trui en handdoek; lorgnetétui; kof fer inh. gebroken aardewerk, politieburau Haf laan Bij vinders; zwarte rozenkrans, kantoor Maat schappelijk Hulpbetoon, Hoogstraat; mand inh. witlof. De Metz Co., terrein Nenijto; 1 paar glacé handschoenen, Liclitenauer, Muziekhandel, Znidblaak 8; dam. taschje .handschoen met bont, achtergelaten 1. d. wachtkamer Hoofdpostkan toor; portem. inh. geld, K. Grisseeuvr, Nw. Croos- v\\jk. weg 29 bij directeur; ring met 4 sleutels, H. Koolte, 2e Weenastr. 11; gouden ringetje, C. ïlenalda, Agnlesestr. 51a; grijze wollen hand schoen, D. Boers, Goudsche Rijweg 163/3; zw. portof. inh. brieven enz., A. Verltroost, Paulus Potterstr. 80a; lunderportem. inh. 10 centen en 1 p. oorbelletjes, J. v. Ham, Rubensdwarsstr. Sb; fabriekspenuing No. 37, idem, idem: brt. por- temonnaie inh. geld, H. de Bruin, 2e Carnis- sestr. 28a; alp. beursje inh. eenig geld, J. A. den Hartog, Reigerpad 25: gemerkte R.B. merk, H. v. Dijk. Dordtschestr. weg 347b; pakje inh. klossen garen, H. Kortman, Marentakstr. 71b; br. dam. portem. inh. geld, M. Schimmel, Rie- beekstr. 46; idem idem, C. Meijer, P, Krugerstr. 76; R.B. merk, H. Lotman. Gr. Hilledök 340; dem. C. Baar, de la Reystr. 84; idem in étui, P. Kondstraal, V. Lennepstr. 15b; idem, A. Lug- ten V. Speijkstr. 91; idem in étui, N. v. d. Pluijm Frederikstr. 18a; idem, M. Jansen, Boemstr. 61a; 1 paar br. motorliandschoènen, J. Haak, Lambertusstr. 7portem. inh. eenig geld en Lipssiéutel, N. v. Dijk, Rosenveldstr. 33a; gemerkte gouden ring, mej. v. d. Blink, V. Meursstr. 28; vulpenhouder, A. Wieringa. Ma- thenesserdijk 23b; loonzakje inh. geld, W. Bazen, Nozemanstr. 25a; 2 zakken cokes, C. Bakker,' V olksbond tegen Drankmisbruik Yierhaven'str. portem inh. geld, A ,v. d. Kooii, Vierambachtstr. 'lb; hondje, B. Desentine, P. de Hooehweg 115; gehaakt taschje, P .v. Toor, le Gösinghstr. 30b; rozenkrans, G. Boer, Roehussenstr. 285a; por tem mh. geld, T. Nassink, Zfldewindestr 62b: tasclue inh. portem.. J. Sohuüer, Bloemstr 53a; 1 Haboerik, Taanderstr. 120; 2 doo- 213- sIa.Lar^pe"' J-Haaek. Oranjeboomstr. ■oio. rtftrc- 4iaöUV- ^ïanjeDoomsir. Hjnstr "s9 Tr 'le Rosema- nendaal 121- r»?f fUtelS' M Rietveld. Groe- 'S rZ;mDUit9Ch bankbiljet.1. Theunisz, Strafzitting van 27 Maart V anochtend heeft terecht gestaan de 59-jarige S. B. uit Maassluis wien ten laste was gelegd dat hij in de jaren 1923 tot 1926 als penningmeester van de v&reeniging voor Christelijk Hervormd Schoolonderwijs te Maas sluis ten nadeele van deze vereeniging gelden heeft verduisterd tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer 12000,—. Dit geld had hij ontvangen in den vorm van Rijkssubsidies en schoolgelden. Verdachte legde een volledige bekentenis af. Hij meende echter <lat het tekort 8000 bedroeg. De voorzitter der vereeniging, de heer N. de Kort, als getuige gehoord vertelde dat verdachte s boeken steeds in orde waren bevonden. Men had echter nooit den tijd gehad om te controleeren of de aanwezig zijnde gelden overeenstemden met de saldi in de boeken. De vereeniging is door deze ver duistering begrijpelijkerwijze in groote moei lijkheden geraakt. Men tracht momenteel door het aangaan van eeu obligatieleening zich weer de benoodigde gelden te ver schaffen. Getuige J. B. r. d. Heijden heeft in 1926 de boeken gecontroleerd en een tekort van ruim 12000 geconstateerd. De heer J. H. Botter, ambtenaar van het Nederlandsch Genootschap tot Zedelijke Ver betering van Gevangenen, bracht een rap port uit over verdachte. Het geld heeft hij verloren aan allerlei verkeerd opgezette en onverstandige ondernemingen. Verdachte heeft zeer veel spijt over het voorgevallene en heeft beloofd zooveel mogelijk terug te be talen. Dit zal hem echter wel niet mogelijk zijn. Getuige adviseerde tot een voorwaarde lijke veróordeeling. Het O. M., waargenomen door mr. J. G. Holsleijn, achtte het ten laste gelegde be wezen. Oorspronkelijk heeft men getracht de zaak niet te laten vervolgen. Spr. Is daar niet op ingegaan omdat de zaak te ernstig is. Te ernstig ook voor een voorwaardelijke veroordeeling'. Immers hst Rijk en de Ge meente zullen wel weer voor de schade moeten opkomen. Er zijn natuurlijk verzachtende omstandigheden, de geringe controle die op verdachte werd uitgeoefend en, deze verduis tering natuurlijk ter zijde latend, verdachte's goede gedrag. Dit alles in aanmerking ne mende, requireerde spr. een gevangenisstraf van 8 maanden. Verdachte drong aan op een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 10 April a.s. Dood door schuld Aan den 43-jarlgen haltechef J. B. J. te Schoonhoven was ten laste gelegd dat hij als dienstdoenden stationschef en treindieast- leider te Schoonhoven in den avond van 29 Januari zich niet heeft vergewist dat de wissels in den juisteu stand gebracht waren om trein 648 van Gouda naar Schoonhoven te laten binnenrijden. De wissel was niet in den vereischten stand gebracht, tengevolge waarvan genoemde trein op een verkeerden lijn is geloopen en tegen een paar goederen wagens is aangebotst. De locomotief en de bagage- en postwagen ontspoorden. Op de locomotief bevond zich Krijn Nagel die bij de botsing bekneld geraakte en zwaar licha melijk letsel opliep tengevolge waarvan hij is overleden. Aan verdachte was ten laste gelegd dat dit aan zijn onvoorzichtigheid en onachtzaamheid te wijten was. De deskundigen, drs. van Rijssel en J. W. Pompe verklaarden dat het slachtoffer zware kneuzingen had bekomen aan wervel kolom en borstkas. De luchtpijpen waren gescheurd. Verdachte vertelde dat het sein dat den treinenloop regelt dien avond niet werkte, doordat het slot van wissel 2 defect was. Tegen dat de trein binnenkwam bad hij den wissel knecht M. L. v. Brenk opdracht gegeven de wissel goed te leggen. Van Brenk had blijk baar verzuimd dat te doen want de binnen komende trein was over eeu verkeerden wis sel gereden en tegen eien paar wagens, die op een zijlijn stonden terecht gekomen met het bekende noodlottige gevolg. Het bleek dat verdachte tegen v. Break had gezegd: „Ik kan de wissel niet out ltrij- lten, loods jij den trein maar binnen". Van Brenk was fierst een paar dagen in dienst. De inspecteur der Ned. Spoorwegen, de lieer G. v. Menrs gaf een verklaring van het wis selstelsel en vertelde dat verdachte uitstekend bekend staat. Getuige van Brenk bleek niet veel van wis selstanden te begrijpen. Hij had niets aan de standen veranderd. Nagel had op zich genomen om den trein naar Het station te bTengen. Getuige meende dat hij geen schuld had aan het ongeval. De chef had hem opgedragen den trein „binnen te loodsen". Hem was echter niets verteld over het verzetten van wissels. Getuige G. Tenthof, was dien avond machi nist op trein 648. Voor het binnenrijden be merkte hij dat het sein onveilig stond. Hij had gestopt. Daarna was Nagel op de locomotief komen staan en had hem gezegd dat hij door kou rijden. Getuige had dit gedaan. Bij wissel 7 was de trisin plotseling den zijlijn opgereden en tegen de zich daar vlak bij bevindende goederenwagens opgereden. Krijn had niet meer van de locomotief kunnen afspringen. Daarna nam het O. M. requisitoir, Spr. meende dat uit de verklaringen, zoowel" van verdachte als van getuigen vast is komen te staan dat het verdachte's. schuld is dat de trein dien avond op verkeerd spoor is gere den. Ook is volgens spr. wel vast komen te staan, dat tengevolge van dit feit Nagel, die zich direct bereid had verklaard zijn collega te helpen, den dood heeft gevonden. Spr. wijdde eeuige waardeerende woorden aan het slachtoffer. Volgens spr. staat vast, dat ver dachte zeer nalatig is geweest in het treffen van veiligheidsmaatregelen. Speciaal bij het spoorwezen moet men er zich toch weldegelijk "v an overtuigen dat alles in orde is en mag men niet afgaan op het vermoeden: het zal wel in orde zijn. Temeer klemt dit alles, omdat verdachte wist dat het sein niet in orde was, en ook wist dat de arbeider, dien hij dien avond in dienst had niet op de hoogte was van het werk. Wat betreft de straf, wilde spr. in aanmer. king nemen dat verdachte bij de Maatschappij uitstekend staat aangeschreven. Waar het ech ter gaan om een algemeen belang, de veilig heid van het treinverkeer, meende spr. toch een vrij ernstige straf te moeten requireeren. Spr. eischte een hechtenisstraf van een maand Verdachte's raadsman, mr. A. B. Gompertz meende dat het O. M. in zijn requisitoir niet genoeg rekening heeft gehouden met de prac- tijk van het spoorwegverkeer. Een treindienst leider mag van zijn ondergeschikt personeel verwachten, dat het voor zijn taak berekend is. Het zou voor hem ondoenlijk zijn om zich steeds persoonlijk te overtuigen dat alles in orde is. De treinenloop zou, als dit moest ge beuren, steeds een aanzienlijke vertraging on dervinden. Spr. ging de feiten, zooals zij zich voorgedaan hebben, nog eens na, en conclu deerde daaruit dat er ten opzichte van ver dachte zeker niet van grove schuld sprake is. Er is een onvoorzichtigheid gebeurd die ih den dienst dagelijks voorkomt en nu in dit speciale geval tot zulke funeste gevolgen heeft geleld. Een onvoorzichtigheid die zeer verklaarbaar is, als men nagaat met hoeveel werkzaamheden de verdachte belast was. Spr. ging vervolgens na of er causaal ver band bestaat tusschen de nalatige handeling van verdachte en den dood van Nagel. Het lijk van Nagel is meters van de plaats van de botsing af gevonden. Het is best mogelijk dat hij van de locomotief is afgesprongen en overreden is. Spr. vestigde er de aandacht op, dat de spoorwegdirectie ook nog niet tot bestraffing is overgegaan, waaruit volgens spr. blijkt dat de directie bij verdachte geen grove schuld aanneemt. Resumeeread vroeg spr. oplegging van een geldboete of een voorwaardelijke ver oordeeling. Na re- en dupliek bepaalde de rechtbank de uitspraak op 10 April a.s. HEEFT HET AMBTSEEDIG PROCES VERBAAL ALTIJD BEWIJSKRACHT? POLITIEAGENT CONTRA INSPECTEUR. Na de schorsing is de zaak behandeld van den 33-jarigen politieagent F. A. J. S., wien ten laste wordt gelegd dat hij op 8 Februari in den politiepost aan de Hoflaan den inspecteur van politie C. A. Muller heeft beleedigd door hem de woorden „ploert" en „schurk" toe te voegen. De belangstelling voor deze zaak, was voor namelijk van de zijde van politieambtenaren zeer groot. Het O. M. werd waargenomen door Mr. J. A. de Visser, terwijl als verdediger optrad Mr. L. A. Donker. Verhoor van verdachte en getuige. Verdachte gehoord, vertelt dat hij op 8 Fe bruari des middags naar den inspecteur is ge gaan om bem over een opgelegde straf te spre ken. De inspecteur had gezegd: „Die straf is vqor jou niets te zwaar." De President, mr. van Vierssen Trip: „Hebt u zich toen niet kwaad gemaakt en gescholden voor ploert en schurk?" Verdachte: Neen. De inspecteur heeft plotseling gebeld en den majoor H. Rolsers binnen geroepen. Daarna heeft hij tegen verdachte gezegd: „Herhaal nu nog eens wat je daarnet gezegd hebt?" Verdachte vertelde da,t hij als aan den grond genageld stond. Hij had gevraagd: „Wat be doelt u?" Verdachte ontkende nogmaals ten sterkste den inspecteur beieedigd te hebben. Daarna werd de inspecteur gehoord. Aller eerst werd diens proces-verbaal voorgelezen. Getuige bleef onder eede volhouden dat dit prooes-verbaal naar waarheid is opgemaakt. Hij vertelde dat hij, nadat hem de beleedigende woorden waren toegevoegd, een oogenblik zijn bezinning verloren had. Met gebalde vuist had hij voor den agent gestaan. Hij had echter direct zijn zelfbeheersehing herwonnen en om den agent Rolsers gebeld. De verdediger, Mr. L. A. Donker wilde aan getuige de vraag stellen of hij in een onder houd met anderen niet heeft gezegd: „Er zit er een op bureau Hoflaan die de zaak zit op te jutten. Als ik hem kan krijgen, zal ik het niet laten." De president wilde deze vraag niet toestaan. De verdediger vroeg daarop of het niet eens was voorgekomen dat de inspecteur in een telefonisch onderhoud met agent de Levie iets soortgelijks bij de hand had gehad. Er bleek ln dit geval echter sprake te zijn van een misverstaan. De agent H. Rolsers, als getuige gehoord, verklaarde dat hij door inspecteur Muller in zijn kamer is geroepen. De inspecteur en ver dachte stonden tegenover elkaar. De inspecteur had aan verdachte gevraagd om nog eens te herhalen wat hij zooeven gezegd had. Verdach te beweerde toen niets gezegd te hebben, waar op de inspecteur had gezegd: „Dat vind ik laf van je". Op ean vraag van Mr. L. A. Donker vertelde getuige dat inspecteur Muller eenigen tijd ge leden een brief dien hij (de agent) hein geschre ven had, en dien hij als vertrouwelijk bedoeld had, publiek gemaakt had. Het bleek dat de brief ging over een examenkwestie. Zoowel inspecteur als agent wisten zich niet veel meer van de kwestie te herinneren. Getuige Mr. A. de Jong, wethouder, heeft naar deze zaak een uitgebreid onderzoek inge steld, op hem hebben zoowel verdachte als de inspecteur een gelooi'swaardigen indruk gemaakt Voordat dit geval plaats had, heeft getuige geen van beide menschen gekend. Inspecteur Muller heeft op getuige steeds een vasten ste- vigen indruk gemaakt. Getuige heeft echter ook geen reden om aan verdachte's waarheidsliefde te twijfelen. Getuige A. H. Sirks, hoofdcommissaris van politie, verklaart dat hij den Inspecteur Mul ler nooit op onwaarheid in zijn rapporten heeft betrapt. Op een vraag vau Mr. Donker ver klaart getuige dat inspecteur Muller wel eens dingen besproken heeft, die heter onbesproken hadden kunnen blijven. Getuige S. Dijkstra, commissaris van politie, houdt inspecteur Muller voor een eerlijk man. De agent Schoorl kan verklaren dat hij ver dachte enkele jaren geleden heeft leeren ken nen als een opvliegend menscli. Hij heeft een rapport opgemaakt waarin hij een voorval be schrijft wat daarop wijst. De agent van Marsbergen heeft verdachte ook wel eens gewaarschuwd om voorzichtig te zijn met zijn uitdrukkingen. Hij heeft echter nooit gehoord dat verdachte tegenover zijn superieuren minder nette uitdrukkingen heeft gebruikt. De ageut le klas Peuk heeft wel eens ge constateerd dat verdachte en de agent A. v. d. Merwe niet geweest waren op een paar con- trólepunten. Hij had hen daarover ondervraagd en zij hadden hem gezegd dat zij verdachte personen hadden gezien. Toen de rusttijd ech ter begon waren zij precies op tijd bij den post. De agent le klasse v. d. Hoek vertelt dat verdachte hem wel eens heeft uitgelachen Getuige Mr. Dr. Wijnschot heeft deel uitge maakt van een commissie om een onderzoek in te stellen naar politletoestanden. Destijds is er ook over Inspecteur Muller gesproken. Ge tuige verklaart dat niet is komen vast te staan dat de inspecteur onbetrouwbaar is. Het was meer een kwestie van tact. Getuige's persoon lijke meening is dat de inspecteur betrouw baar is. Getuige A. Lührs, gemeenteraadslid, heeft ook. in genoemde commissie gezeten. Getuige kan de rechtbank niet over de waarheidsliefde van den inspecteur inlichten. De hoofdinspecteur Klaassen verklaart dat inspecteur Muller bij velen in het corps als onbetrouwbaar bekend staat. Persoonlijk meent getuige dat Muller iemand is die, om iets te bereiken, veel aandurft. Getuige acht niemand in staat om een valsch proces-verbaal op te maken en ook inspecteur Muller niet. De agent Nikkels zegt dat verdachte betrouw baar is. Datzelfde wordt verklaard door de agenten v. d. Sluys en v. d. Merwe. Ds hoofdinspecteur Klem kent verdachte en inspecteur Muller. Beiden acht hij betrouw baar. Inspecteur H. de Jong vindt verdachte een kalm mensch. Rechercheur Levie geeft nadere inlichtin gen over het bewuste telefoongesprek met den heer Muller. Het requisitoir. Het O. M., mr. J. A. de Visser, vindt de groote belangstelling die deze zaak ondervindt, zeer ongemotiveerd. Die' groote belangstelling vindt zijn oorzaak in het feit, dat de inspec teur Muller de zaak heeft aangebracht. Men heeft allerlei toestanden in het Rotterdam- sche politiekorps er hij willen betrekken. Spr. kan zich daar niet mede^ bemoeien, maar moet zich tot de feiten bepalen. Uit het proces-ver baal van den inspecteur, blijkt wel, dat ver dachte in een opgewonden gemoedstoe stand verkeerde. Verdachte sprak over smoes jes en toen de inspecteur hem daarover be rispte, heeft hij gescholden. Verdachte ont kent dit pertinent. Maar daartegenover staat het ambtseedig proces-verbaal van inspecteur Muller. De betrouwbaarheid van dezen inspec teur is volgens spreker uit de verschillende verklaringen van getuigen wel bewezen. En ten overvloede: de inspecteur Muiier heeft absoluut geen belang hij het opmaken van dit proces-verhaal. Wel heeft verdachte er be lang hij om te ontkennen. Bij het verhoor van getuigen heeft spreker den indruk gekregen, dat er een „betrouw- baarheidswedstrijd" werd gehouden, een wed strijd, die in het voordeel van inspecteur Mul ler is uitgevallen. Zelfs inspecteur Klaassen, die spr. een te genvoeter van inspecteur Muller noemde, heeft erkend dat hij niet kan aannemen dat de laatste een valsch rapport zou opmaken. Nu kan het den heer Muller wel eens aan tact ontbreken, dit doet aan zijn betrouwbaarheid niets af. Naar spreker's meeuing had verdachte be ter gedaan, aan inspecteur Muller zijn excuses aan te bieden. De' gevolgen zouden voor hem dan veel minder ernstig geweest zijn. Nu requireert spreker, de feiten wettig en overtuigend bewezen achtend, een geldboete van 40 gulden, subs. 20 dagen hechtenis. De verdediging'. Verdachte's raadsman, mr. L, A. Donker, merkt op dat in deze zaak eeii principieele kwestie zit: n.l. heeft het ambtseedig proces verbaal in een geval als dit bewijskracht? Allereerst wil spr. de betrouwbaarheidskwes tie nagaan. Verdachte is gebleken een zeer be trouwbaar agent te zijn. Van de beschuldigin gen tegen hem ingebracht is niets overgeble ven. Spr. kan zich nu hij deze rapporten met beschuldigingen ziet begrijpen waar het teveel aan inspecteurs hun tijd mee doorbrengen. (On derdrukt applaus op de publieke tribune). Spr. is het niet met den officier eens dat unaniem is verklaard dat inspecteur Muller betrouw baar is. De inspecteur heeft zelf beweerd dat hij op het bewuste oogenblik kalm was, terwijl de agent Rolvers beweert dat dit niet het ge. val was. Op dit eenig controleerbare punt blijkt dat de inspecteur dus met zichzelf in tegen, spraak komt. Verder gaat spr de verklaring van inspec teur Klaassen na, die heeft verklaard dat de heer Muiier bij velen als onbetrouwbaar be kend staat. De loco-burgemeester is er ook voor terug gedeinsd om zonder meer verdachte te ontslaan uit zijn betrekking. Spr. gaat vervolgens na of het ambtseedig pro ces-verbaal bewijskracht heeft. Artikel 344 zegt dat de rechter bewijskracht kin toekennen aan het A. p. v. De consequentie die uit het be toog van het O. M. voigt is deze dat ieder on dergeschikt ambtenaar zijn meerdere van een of ander fictief feit kan aanklagen en dit door zijn ambtseedig proces-verbaal kan be wijzen. Een proces-verbaal van verdachte. Deze verdachte is nog buitengewoon gemeen teveldwachter, kan dus nog een A. p. v. opma ken. Spr legt een proces-verbaal over van ver dachte waarin deze den inspecteur aanklaagt, waaruit een veroordeeling wegens valscho aan gifte, vailsehheid in geschrifte of meineed kan volgen. Tenslotte bestaat er nog een derde mogelijk heid, n.l. dat inspecteur Muller tijdelijk ge krenkt zou zijn geweest in zijn geestvermogens. In ieder geval meent spr. dat als "de officier consequent wil zijn, ook het proces-verbaal van den agent zal moeten worden geloofd, Spr. meende echter dat in dit speciaal geval het A. p. v. geen bewijskracht heeft en dat verdachte zal moeten worden vrijgesproken. Subsidiair vroeg spr. een onderzoek naar de geestvermogens van inspecteur Muller^ Repliek. In zijn repliek zeide de officier o.m., dat het ambtseedig proces-verbaal niet zijn bewijs kracht ontleent aan het feit dat het door een superieur is opgemaakt. Spr. kan zich voor stellen dat er zich een geval voordoet, waarin een agent een superieur verbaliseert. Spr. noemde het onverantwoordelijk van den verde diger om zijn cliënt te adviseeren een proces verbaal op te maken tegen den inspecteur. Spr. zag met het volste vertrouwen de verdere stai* pen die de verdediger op dit gebied zal doen, tegemoet. Tenslotte kwam spr. op tegen het verzoek van den verdediger om een onderzoek te laten Instellen naar de geestvermogens vak inspecteur Muller. Verwacht wordt: méést matige Z.W. tot N W. wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn- J 110g enkele regenbuitjes, iets kouder. De barometer stijgt op den voormiddag zeer langzaam. Fietsers en motorrijders lichten op rad a avonds 6.55 tot 's morgens 5.15. Huizen (340.9 M„ na. 6 uur 1950 M.) 12.30 —-1,45 N.C.R.V. Lunchconcert; 6 007.00 Cur sus paedagogiek; 7.00—7,30 N. D. O. Cursus boekhouden voor beginners; 7.308.00 Cursus PaedagogiekS.OO Concert Hollandsche liede ren iu den Volkstoon. Spreker: mr. E, J. E. G. Vonkeuberg: De Advocaat iu Strafzaken. Hilversum (1060 M.) 12,00 Politiebe richten; 12.302.00 Lunehmuziek; 3.004.00 Uurtje voor wees- en ziekenhuizen; 4.00 Half uurtje voor de huisvrouw; 5.307.15 Voor avondconcert; 7.15—7.45 Engelsche les voor gevorderden; 7.45 Politieberieheu; 8.15 Aan. s) uiting Concertgebouw te Amsterdam. In da pauze causerie over het muziekleven in Ame rika; 10.30 Persber. Da ven try (1600 M.) 11,20 Gramofoonmu- ziek; 12.20 concert; 1,20—2,20 Gramofooumu- ziek; 2,50 Lezing; .3.50 Lezing; 4.05 Huishoud, praatje; 4.20 Orkest; 5.20Orgelconcert; 5.35 Kinderuurtje; 6.20 Dansmuziek; 6.35 Land- bouwberichten6.40 Muziek; 6.50 Nieuwsbe richten; 7,05 Muziek; 7.20 Lezing; 7.35 sonate 7.45 Lezing; S.05 Concert; S.20 Voordracht;. 8.50 Concert; 9.20 Nieuwsberichten; 9.35 Cau serie; 9.50 Nieuwsberichten; 9.55 Variété;1 10.5012.20 Dansmuziek. Parijs („Radio-Paris", 1750 M.)10.5"— 11.00 Muziek; 12,50—2,10 Orkest; 4.05—5.05. Kindoruurje; .8.50—11,20 Concert. Lange berg (469 M.) 12.25—1,50 Orkest;' 4.35—5.20 Gedichten; 5.20—6.20 Kamermuziek;' 7.35 „Hindeimith-avond"; 9.05 „Das Pulver- faas", klucht. Daarna tot 11,20 Dansmuziek. Köjiigsw'üsterhau s e n (Zeesen) (1250 M.) 1,207.20 Lezingen en lessen; 8.2Ö Kamermuziek; 9.50—11,50 Dansmuziek. Hamburg (395 M.) 4.20 Orkest; 7.35. Kartnar-volksavond. Daarna tot 11.50 Caba ret-avond. Vervolgens dansmuziek. Brussel "(509 M.) 5.20—6.20 Kinderuur tje, 2.35 Orkest; 8.50 Theater-causerie; 9.00— 10.35 Goncert, Dupliek In zijn dupliek protesteerde Mr. Donker ten •sterkste tegen een uitlating van den officier dat hij (Mr. Donker) ..reclame" zou gemaakt hebben. Nadat apr. nog gewezen had op enkele andere kwesties, sloot de rechtbank het onder zoek en bepaalde de uitspraak op 10 April a.s, UITSPRAKEN. De rechtbank heeft veroordeeld; den 'landbouwer C. v. V., die toen hij met een faillissement bedreigd werd, een fictief koop contract had opgemaakt en onderteékend met zijn eigen naam en dien van den kooper, we gens valschheid in geschrifte tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrak van preventief; den 25-jarigen chauffeur J. W. K., uit Schoon hoven die in hooger beroep terecht stond we gens een overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet tot 100 boete, subs, lo dagen hechteni3; de 38-jarige timmerman L. v. K., uit Schie dam die terecht stond wegens het afleggen van een valschen eed in een procedure tus schen hem en zijn werkgever J. K. Rijnten vo0r den kantonrechter te Schiedam werd vrijge sproken; den 30-jarigen Duitsehen 'bankwerker J. F., gedetineerd wegens diefstal van geld en levens middelen ten nadeele van den Zeereerw. heer Haver en de weleerw. heeren Reynen en v. d. Berg, uit de pastorie aan de Hoflaan, waartoe hij zich in den nacht van 18 op 19 December door inklimming toegang had verschaft tot G maanden gevangenisstraf; <len 52-jarlgen bijsnijder T. L. v. P., wegens diefstal van verschillende lappen voering' tea nadeele van de firma Hertsbergen aan den Goudsche Singel tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief; den 53-jarigen kleermaker A. D., wegens heling van deze voering tot 500 boete subs, 50 dagen hechtenis; den kleermaker J. B. v. d. H., wien hetzelfde ten laste was gelegd tot 2000 boete, subs. 100 dagen hechtenis. EXAMEN GODSDIENSTDIPLOMA. Bij de examens voor het godsdienst-diploma in het bisdom 'a-Boscli slaagden aan de kweek school te Moerdijk alie leerlingen van den 4ea cursus n.l, de dames: L. Ashmann, Groningen;] Tr. Bruyn, Oud-Karspel; A. ter Doest, Haaks bergen; L. Fritschy, Rotterdam; R. Geilleit, Sas van Gent; R. Gen-is, 's-Bosch; G. Gielen, Meyel; J. y. Heel, Hurwenen; R. Jansen, Bergh; M. v. Kampen, Breda; C. Pieters, 'sHeer-Arendskerke; R. Rentinck, Weesper- karspelD. Rottier, Tilburg; C. Smetsers, Ze venbergen; H. Smulders, Udeuliout; N. Thijs- sen, Rotterdam: x\. Verkley, Venraay; A. Wey- neu, Hoofdplaat; Zr. Emmanuel, Moerdijk; Zr. Cornelia, Moerdijk. Door weigeren van de stuurinrichting Door weigeren van de stuurinrichting is gis terenmiddag vijf uur op den "Westzeedijk bij da Kievitslaan een vrachtauto bestuurd door J. M. v. S, van den Dijk gereden. De wagen bleef onder aan de glooiing liggen en werd licht be schadigd. De glooiing werd ter plaatse vernield. Met behulp van een takelwagen is de auto opgehaald en weggesleept. Geen persoonlijke ongelukken. BRANDJE. Gasten van spuit 35 hebben gisterenavond te ongeveer half tien een brandje gehluscht ill het pand Spangensche kade 162, voor afbraak bestemd, toebelioorende aan de Gebr. Voormo len, Eenig houtwerk en jalouzieëa waren in brand geraakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2