1 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Wlr'SaM Ui LUXE AUTO-VERHUUR I m&m vÊmm SWB 51ste Jaargang Vrijdag 30 Maart 1928 No 15131 p# Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS ONS R. K. ZIEKENHUIS - GARAGE „UNI0UE" - NED. R. K VOLKSBOND LEDENVER G ADERING SUBSIDIEREGELING VAN DE GEMEENTE EEN OVEREENKOMST VOOR DRIE JAAR Advies van de Commissie voor het Gemeentelijk Ziekenhuis BURGEMEESTER KNAPPERTLAAN 1. TELEFOON 68817. AGENDA Heden Zaterdag 31 Maart KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM henvan 7.364.76 of 6.672.46. 29888 8.6S3.40 5.476.25. 4.341.70 7.364.76 9.817.95 7.364.76 f 2.453.1# IWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bnreau.: KGEMABKT 1 SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN': per 8 maanden f 3 25. per maand 1.10. per week 25 cent Franco ner post f 8 75 oer kwart Afzonderlijke nummers 6 ct Postehêaue en Girodienst 81440 ADVERTËNT16N 1b regels t 1.56 Elke regel meer 80 it Reclames tusscben den tekst 60 ct, per regel Kleine advertenties: 80 woorden 25 ct. elk woord meer 6 el. tot een maximum /an 50 woorden Kabouteradverl 6 reg f 0 60 10 'es 0.75 15 rag. f 1. Incassokost, worden berekend <,i aii>-» tnjievalleiivtrrzekering 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; f 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103. Schiedam Rede van tien heer F. Spil Gisteravond hield de Nederl. R. K. Volks- b. 'ld een ledenvergadering in het Bondsge- bouw Nadat de verificatie-commissie verslag had uitgebracht over haar bevindingen, en had voorgesteld den penningmeester en den administrateur te dechargeeren waartoe onder aoplaus werd overgegaan werd het woord gegeven aan den heer P. Spit, lid van het. Centraal Bestuur, om te spreken over het deel van de Katholieke arbeidersbeweging in on-rn tijd". Over dit doel wordt nog al eens getwist, ee onder de georganiseerden. Gezegd wordt wel eens, dat. het doel, de taak van de ai bei der beweging is volbracht. Is dat waar? Het doel van de arbeidersbeweging is niet anders dan bij haar ontstaan, al K'jn vorm en middelen dan sterk gewijzigd. Het economisch leven is in hocge mate ontredderd Nu rand 10 jaar na het beëindi gen van den wereldoorlog, voelen we er nog tc]; r i naweeën van. Ze werden verzwaard door het absoluut gemis aan leiding in onze liberaal kapitalistische productiewijze. In heel de maatschappij neemt de strijd toe en het is alsof de zon der christelijke solidariteit, schuil gaat achter de zware wolken van het mate. r'sHsme. cat Ji»t economisch leven foeheerscht.. T)e individealisilsche beginselen die in het economisch leven opgeld doen hebben reeds in tijden van eeonomischeu bloei onzen tegen- sla mi gevorderd; te meer nu, nu heel liet eco. »i.mi-:nb loven in ontredderden toestand ver keert. We hebben hier de christelijke begin selen in de verhouding tusschen arbeid 'en j, te voeren en die over winning zal niet uitblijven, want steeds, is het de Christus die overwint. Van alle zijden komen de redders der maatschappij opdagen, maar s'erhts zij kunnen redders zijn, die zich laten leiden door de christelijke beginselen van vechtvaardigheid en naastenliefde. "b versterking van onze arbeidersbeweging versterken wij ook haar invloed, gericht op d" hervorming der maatschappij in chfUte- Ifjken geest en de vorming van een kraebtigen onafhankelijken arbeidersstand. De sociale wetgeving is in belangrijke mate in ons land opgebouwd. Thans zijn er, ook onder katho lieken, die haar weer zouden willen afbreken. Niet omdat men terug wil naar de christe lijke samenleving, waarin die wetgeving on- noodig zou zijn, maar omdat men terug wil naar de oude liberale onbeperkte vrijheid. Wat moeten wij daartegenover stellen? De versterking van onze arbeidersbeweging en de versterking van den echten christc-lij. ken geest onder haar leden. Daarvoor moeten wij offers weten te brengenhet offer van lib] en moeite voor do propaganda; offers van moed; offers ten aanzien van het men- schoiijk opzicht, ons niet schamen voor onze katholiciteit en ons katholiek georganiseerd zijn. Den strijd hebben we ook op te nemen tegen de socialisten, die het Christendom de schuld geven van de maatschappelijke wantoestanden, terwijl het hun geestelijke va ders waren, het liberalisme, waaraan al de ellende is te wijten. Sterk in aantal en door vastheid in begin sel kunnen wij de richting aangeven. Wij moe ten de niet-KathoIieke wereld door ons ge drag, door onze daden, door hetgeen wij naar buiten uitvechten, duidelijk maken dat onze beginselen de juiste zijn, onze leer de juiste is, naleving van onze beginselen en onze leer de maatschappij op hooger plan moet brengen. Propaganda is noodzakelijker op het oogen- blih zelfs, dan de actie om lotverbrt'ering. Slechts door sterken uitgroei van onze bewe ging kunnen wij de reactie het hoofd bieden. We willen niet terug naar den vroegeren ar beidsduur, niet terug naar lage loonen, maar men zorge dan, dat er een arbeidersbeweging zij, sterk genoeg om weerstand te bieden te gen de tendenzen die op verslechtering aan sturen. Hetzelfde geldt voor de medezegging schap. Handhaving en verbetering' van wat wij hebben is slechts mogelijk f jor een sterke arbeiidersbeweiging. Pbuls de Rerum Novarum is ei- in stoffe lijk opzicht veel bij onze arbeiders ten goede veranderd. Maar de maatschappij is niet in christelijken zin verbeterd. De tegenstellingen zijn verscherpt. De menschheid schijnt geen oog meer te hebben voor de geestelijke waar den. We hebben ons daartegen teweer te stel len; onze christelijke idealen op den voor grond te stellen. En de middelen? We denken nog altijd aan het Paaschmani- test van 1919. Dat is nog steeds ons ideaal. We weten wel, het is niet in een hando j- draaien te verwezenlijken. Maar gestreefd er Paar moet iederen dag. Sociaal herstel. Daar- 'iW'P DE MOLEN TAN DEN NIEUWLAN DSC HEN POLDER. Het polderbestuur met den jubilee renden molenaar, v.l.n.r. wethouder Houtman, de heer Zeeuw; de molenaar C. Post; de heer Verveen, burgemeester van Kethel, de heer J. N. Post; en een zoon van den wethouder heen is onze weg. Onze beproefde leiders, door ons zelf gekozen, wijzen ons de baan. Het herstel der samenleving in christe lijken geest wordt ook bedreigd door socia lisme en communisme, dat den levenden mensch met ziel en lichaam onderwerpt aan de materie. De Katholieke arbeiders hebben het groote deel te dragen va,n (le zware taak der hervorming van de maatschappij in chris telijken geest. Nog vele teleurstellingen zullen we hierbij ondervinden, we zullen tegenstand ontmoeten en volmaakt zal de wereld wel nimmer zijn. Maar met de beginselen van het christendom heeft de huidige maatschappij niets te maken. Voorwaarts alzoo op den weg naar de ge kerstende samenleving, naar het evangelie van de liefde, opdat niet het evangelie van den haat de overhand zal hebben. Denken wij er wel aan, als we niet onze volle kracht inzetten, als wij leden zijn, die volstaan met. enkel onze contributie te- beta len, dan zullen wij niets tot stand brengen. Onze volle kracht ingezet; dan zullen we wellicht eens met tevredenheid op het vol brachte werk kunnen terugzien, voor een grootsch werk zijn grootsche offers vereischt; en anders loopen we groot gevaar, dat onze offers vergeefsch zullen zijn gebracht. Helpt het bestuur en begint eens met aan dat be stuur de adressen te geven van degenen die niet of verkeerd georganiseerd zijn. Propa ganda, versterking van onze beweging, dat is de weg die ons brengen moet wat de Ency cliek Rerum Novarum ons in liet heerlijke verschiet stelt, de christelijke samenleving (applaus). Nadat de voorzitter, de heer Mouwens, den spreker voor zijn opwekkend woord had dank gebracht, werd overgegaan tot de verkiezing van bestuursleden in verband met de perio dieke aftreding van den heeren F. de Kaper, J. Rost, J. Vermunicht en M. J. Verdoen. Tevens werd aan de OTde gestold de verkie zing van de leden voor den centralen raad, wegens periodieke aftreding der heeren Ch. Boon, L. v. Rutten en J. Vermunicht. In de Plaats vain den heer M. J. Verdoes werd geko zen de heer S. H. Brouwer, terwijl de ove rige bestuursleden en ook de leden van den Centralen Raad herkozen werden. Aan de orde kwam vervolgens nog de be spreking voor de centrale raadsvergadering van Mei a.s., waarover naar aanleiding van verschillende punten zich een geanimeerde discussie ontspon. Boor B. en W. wordt aan Jen Raad geschre ven -Sr Tot uwen raad wendt zich de R.K. Vereeni- ging voor Ziekenverpleging met het verzoek om voocr de verpleging van. on- em minvermo gende patiënten in het- in den loop van dit jaar té openen ziekenhuis een bijdrage te mo gen ontvangen. De Vereeniging beroept zich op do bijbeta ling voor de bedoelde .patiënten in liet Ge meente-ziekenhuis door liet-Burgerlijk Armbe stuur. Zij noemt voor de bijdrage van haar ziekenhuis een bedrag van 4 per patient per verpleeg dag. Zij zou verder wenschen, dat een overeenkomst werd aangegaan voor onbepaal- den tijd, doch opzegbaar, met inachtneming van daaromtrent vast te stellen bepalingen. De commissie voor het gemeentelijk zieken huis adviseert op het verzoek gunstig. Zij wijst er op, dat aam het verlies der patiënten voor de gemeente ook een belang is verbonden omdat daardoor de tijd, dat uitbreiding van het ziekenhuis noodig zal zijn, wordt verscho ven, doch anderzijds vestigt zij er de aandacht op, dat door het verlies der - patiënten de kos ten per patient per verpleegdag voor het ge meentelijk ziekenhuis zeer zullen stijgen, door dat bij een geringer aantal patiënten de alge meene onkosten van afschrijving en rentever goeding dezelfde blijven en de uitgaven aan salarissen, pensioenen e.d. slechts weinig zul len verminderen. Zij meent daarom, dat er aan leiding bestaat het aantal verpleegdagen per patient per jaar, te limiteeren, waarvoor zij noemt een maximum van 6000. Verder vestigt de comu-icsie er de aandacht op. dat, om concurrentiestrijd te voorkomen, de tarieven van bet gemeentelijk ziekenhuis zul len moeten worden verlaagd. Oordeel van B. en W. Terwijl wij ons met de beschouwingen der commissie wel kunnen vereenigen, achten wij het gewenscht den voet, waarop gesubsidieerd zal worden, nader onder bet oog te zien. Daarbij ga de opmerking vooraf, dat men in dezen zeer voorzichtig zal moeten zijn, zal men bijv. niet denzelfden weg opgaan als met de bewaarscholen en zich financieele lasten op den hals halen, die boven onze kracht gaan. Men zal zich hier dan ook geen algemeene erge)ing moeten ten doel stellen, doch zich tot het onderhavige geval moeten bepalen. Daar bij moet dan voorop staan, dat geene subsidie moet worden verleend, voorz< over deze niet werkelijk noodig is voor een sluitende exploi tatie. 4» Dit uitgangspunt brengt nie.de, zooals trou wens ook bij de bewaarscholen werd aangeno men, dat de subsidie niet zal worden verleend, zoover daarvan winst het gevolg zou zijn. Daar bij zou dan vroeger in aanmer king genomen winst met la ter verlies moeten worden gecompenseerd. Daarbij spreekt het wel vanzelf, dat de gemeente het recht van controle heeft, of winst en verlies op de juiste en reëeie wijze worden berekend, waarbij uit den aard dei- zaak behalve het hovenaangege- ven beginsel en behalve de algemeene regelen van boekhouding ook de regelen, waarnaar de boekhouding voor liet gemeente-ziekenhuis ge ef hiedt, ten voorbeeld zal zijn te nemen. Grondslagen voor de berekening der subsidie Wat betreft de grondslagen voor de bereke ning der subsidie moeteen o.i. zooals ook de commissie voor het ziekenhuis deed, twee din gen in het oog worden gevat. Aan de eene zijde moet worden gelet op het gevolg voor het R. K. Ziekenhuis van de op neming van on- en minvermogende patiënten. •- O ï'i.i» die voor haar een schadepost zullen vormen, zoodat, hiervan uitgaande, haar de gemiddelde verpleegkosten voor het aantal verpleegdagen van deze patiënten waren te vergoeden, waarbij dan in mindering waren te brengen de verpleeg- gelden door deze patiënten betaald. Doch aan de andere zijde moet er rekening mede worden gehouden, dat de vergoeding van die schade van de Gemeente een zeer groot bedrag zou vorderen, terwijl heit verlies van dif-ze patiënten voor het Gemeentelijk Zieken huis niet alleen geen voordeel, maar zelfs na deel zal opleveren. Terecht geeft de commissie dan ook aan, het aantal verpleegdagen, waarvoor de bij drage wordt berekend te limiteeren. Met het aantal van 6000 als maximum kunnen wij ons wel vereenigen. Wij willen trachten de zaak ender cijfers te brengen aan de hand van de gegevens, op genomen in onderstaand staatje. Laten wij als kostprijs van heit R. K. Zieken huis aannemen het bedrag van 3:80 per verpleegdag, hetwelk is genoemd. Laten wij verder, rekening houdende met de verhouding tusschen het aantal R. K. ingeze tenen en dat der geheele bevolking, er van uitgaan, dat een aantal patiënten met tezamen 1/3 van het aantal verpleegdagen van het Ge meentelijk Ziekenhuis overgaat naar het R. K. Ziekenhuis; het totaal aantal verpleegdagen van eerstgenoemd Ziekenhuis was in 1925 pl.m. 30.000. Daarvan zouden dus 10.000 overgaan naar het R. K. Ziekenhuis, zoodat voor het Gemeentelijke zouden overblijven 20.000. Als dan wordt de toestand van het Gemeentelijk ziekenhuis als onderstaand staatje. Uitgaande van den kostprijs per patient per verpleegdag van 3.S0 en van een bedrag aan verpleeggelden van de on- en minvermogende patiënten van 0.48 per verpleegdag gelijk de gegevens der bijlage aangeven, ontvangt he>t R.K. Ziekenhuis 6000 X 3.80 48) 19.920. Daarenboven ontvangt het aan verpleeg- gelden voor de on- en minvermogende patiënten 4.341.70, zoodat het totaal geniet 24.261.70. Het totale verlies, voor de Gemeente wordt: bijdrage aan het R. K. Ziekenhuis 19.920.— verlies volgens het. staatje 2.453.10 ONS Rt K% ZIEKENHUIS AAN DE DR. NOLET-STRAAT. 's Maandags repetitie ALuiukgezeischap St. Ambrosius, 8 uur, R. K. Volksbond. Iederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags bestuursvergadering R. K. Metaal» bewerkersbond „St. Eloy" Gebouw R. K. Volks, bond Iederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur is geopend het Stedelijk Museum, St. Joris Doele, Doeleplein. Ledenvergadering R. K. Volksbond. Rede, te houden door den heer F. Spits, lid van deu Haagsellen gemeenteraad, over „De beteekenli van de R. K. Arbeidersbeweging in onzen tijd". Gebouw R. K. Volksbond. Lezing van den heer A. Hoytink over de Jongeren-Vredes-Actie. Gymnastieklokaal van de H. B. S. Aanvang 8 uur. Dinsdag 3 April Propagandaclub St. Leonardus, gebouw Katholieke Kring, aanvang' 8% uur. Woensdag 4 en Donderdag 5 April Teeken- en vakschool „St. Joseph", onder- afdeeling Ned. R. K. Volksbond. Tentoonstel ling van teekenlngen en werkstukken. Bonds- gebouw, Lange Haven II. 's Avonds van 8—half 10. Toegang, vrij. 22.373.19 Door de limiteering van het aantal verpleeg dagen, waarover de vergoeding wordt berekend, zal de exploitatie van het R. K. Ziekenhuis, indien geen onverwachte gunstige oorzaken optreden, een tekort opleveren. In verhand hiermede zal moeten worden toe gestaan, dat van de minvermogende patiënten de onvermogenden zullen zonder restrictie worden toegelaten door de vereeniging een vergoeding kan worden gevorderd, boven het geen zij volgens het Burgerlijk Armbestuur hebben te betalen. Verzekeringskas van het Wit-Gelc. Kruis De vereeniging heeft het denkbeeld kenbaar gemaakt een verzekering in het leven te roepen voor de verpleging in haar ziekenhuis. Door een zeker bedrag per week te betalen, zou men zich bij eventueele opneming in het R. K. Ziekenhuis een zeker bedrag per verpleeg dag verzekerd hebben, dat dan in mindering zou komen van de door het Burgerlijk Arm bestuur vastgestelde bijdragen on dat, wanneer het hooger was dan deze, ten goede zou komen aan het R. K. Ziekenhuis. Zoo zou deze verzekering voor het R. K. Zieknhuis baten opleveren. W/aar de Gemeente het te kort bijpast, zou, als ju alle andere dergelijke gevallen, moeten gelden, dat deze uitkeeringen komen in minde ring van hetgeen door haar wordt bijgepast. Waar echter 't R.K. Ziekenhuis, gelijk gezegd, een tekort overhoudt als het gevolg van de om standigheid, dat slechts 6000 verpleegdagen worden vergoed, en juist tot vinding van dat tekort de bedoelde verzekering wordt in het leven geroepen, kan de Gemeente (lit geree. delijk toestaan, al> zij daarvan maar geen nadeel ondervindt;als n.l. van de vergoeding der verpleegkosten wordt afgetrokken, dat de Bij 30.000 verpik Uiteg verpleeggelden vol betalenden 154.452.62 3e klasse (excl. Rijks Vez, Bank) 856 verpleegdagen f 4.708. 3e klas Rijks V. B. 1118 verpld. 6.149. 2e klas 725 verpleegdagen 4.611.75 le klas 105 verpld, 960. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 30 Maart. Officieele notee. ring van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 pCt. 18.— per H.L, Namens de commissie voor de noteering, H. J. JANSEN Spiritus SCHIEDAM, 30 Maart. Men noteert voor. melasse spiritus 100 pCt. 28.per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pCt. 17.per H.L. Spoeling Noteering 2 20 30 Maart; Groote Schouwburg, Kleine Eyolf (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uur (voor. volwassenen). Tivolischouwburg, Vorsten school (Nw. Rott. Tooneel) 8 uur (voor vol wassenen). 31 M a a r t. Groote Schouwburg, Pygmalion (Rott Hofst. tooneel) 8 uur (voor volw.)). Tivoli-Schouwburg, De Scheepsbouwer (Nw. Rott. Tooneel) 8 uur Groote Doelezaal, 8ste pop. Zaterdagmiddagconcert Rott Philh. Orkest, 3 uur. 1 April; Groote Schouwburg, Pygmalion, (Rott. Hofst.tooneel) 8 uur (voor volwasse nen) Groote Nutszaal, Uederenmatinée Myra Mortimer, half 3. 3 April: Groote Schouwburg, Madame Sans Gêne (Rott Hofst. tooneel) 8 uur. (voor volwassenen). bij 20.000 verpld. winst 147.087.86 7.364.76(A) 10.952.50 verlies Totaal f 16.428.75 Gedeelt. betal. on- en minverm. 27084 verpld. 13.025.10 waar de on- en minvermogende patiënten 27084 van de 29888 verpld. hebben is dit voor 27088

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1