VOORJAAR- SëAZÓ&N Prachtige Collbctie KOFA slaat alles! HET v MET EEN tames- en Emuermanteis Uamesjapoimen Kinderjurken Japon^ioffen in Kasha 2'l3ii Veloitue f vn de Chine Crêpe georgette Onze prtjzeir trotseeren elke concurrentie. GEBRS. BERTELS DAM 9-! 1-24-26 VRIJDAG 30 MA \RT 1923 EERSTE BLAD PAGINA 3 BURGERLIJKE STAND UiT ROTTERDAM R OTT ERDAMSCHE BILJARTBOND 250 538—573 215—231 239 —159 480—230 60—138 ROTTER DAMSCHE KORFBALBOND STOOMBOOT-MIJ. „HILLEGERSBERG". BEROOFD WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM DIOCESANE VEREENIGING VAN R. K. BIJZONDERE ONDERWIJZERS Prof. J. P. Verhaar over Spiritisme R. K. VEREEN. TOT UITZENDING VAN ZWAKKE EN TURERCULEUSE KINDEREN DIRK SCHaFER POGING TOT INBRAAK KWAJONGENSWERK DE CUESUS VOOR LFFKEN- AUCSTGLAAï KOOK-, BRAAD- EN BAKDEMONSTRATIE ONGEVAL AANGEHOUDEN LAATSTE BERICHTEN KATHOLIEKE COÖPERATIEVE BEWEGING. Het 15-jarig bestaan DE OVERLEDEN GEZANT VAN PORTUGAL TE 'S GRAVENHAGE VAN GEND EN LOOS VROUW VERBRAND. Aangiften van .27 tot 29 Maart 1928. GEBOREN: Johanna, P. dochter van A. Hoo. gerwerf en J. Jurgens, Hoofdstraat; Pieter R. A. J., zoon van M. Aalsma en C. Zuidgeest N. Maasstraat. OVERLEDEN: I. Merkert 28 jaar binnen de ze gemeente; C. van Duikeren 51 jaar echtg, van J. Tettero Westfrankelandschestr. ONDERTROUWD: N. van Vliet 26 jaar en A. Jongebreur 20 jaar; W. den Brinker 24 jaar en E. Wapenaar 25 jaar; J. Janssen 21 jaar en C. van Dijk 21 jaar; J. Veenendaal 25 jaar en J. van der Hul 20 jaar; J. Pronk 24 jaar en L. Swaerdens 24 jaar; P. Dingenouts 26 jaar en P. Koppenhagen 21 jaar; H. Groene- wegen 24 jaar en M. van Brakel 20 jaar; J. Sltton 24 jaar en D. IJsselstein 24 jaar; A. Lucassen 26 jaar en A. v. d. Gaar 22 jaar; J. Kousemaker 22 jaar en J. Bekker 20 jaar; H. Mak 31 jaar en A. Dekker 24 jaar; A. Wijk 27 jaar en M. Moree 22 jaar. GEHUWD: A. van Tilboi'g 26 jaar en P. Schuitman 24 jaar; J. Verweij 28 jaar en A. Broon 24 jaar; H. Groeneveld 33 ja-rr e-i t, F"»—ding 28 jaar. Voor de extra klassen van hoven-genoemden bond, zijn gisterenavond de volgende wedstrij den gespeeld: le klasse libre v. Dongen Lieshout carb. 231 brt 36 h.3. 36 21 gem. 6.41 6.92 3e klasse (ploegen) K.O.O.T Blij. 1927 ZuidenOosten Uit en Thuis H. M. S. b D. O. K, K. en V.Towrniersvr. De RotsAmateur Zu idemaCentrum 4e klasse: Uit en Thuis: Noorden aDe Rots 5e klasse: S en S.Concordia K. en V.—O. V, U, Uit en thha-is: D. Z. W.Po mme ran 6e klasse: H M. S. aZuiden b 277—319 350—329 621—712- 597—653 802—663 613—720 Op den 2deu Paaschdag, worden de j'aar- lijksehe seri-ewe-dstrij,den van den R. K. B. gehouden, waaxin in te 1ste afdeeling deel nemen: SpangenO.S.C.R. 3; Het Zuiden IV, Trekvogels H en Rozen) urg III en in de 2e afdeeliug: Velox III, Ons Zwaluwnest II, Pre - en Ter Gouw. Am het verslag over 1927 ontleenen w(j, in aanciuiting op de reeds gepubliceerde jaar cijfers: De vrachten bleven van de eerste inzinking na de staking in de Engejsche steenkolen- industrie af vrt) stabiel en nog goed loonend ge durende de eerste helft van het jaar. in de maand Juni echter trad wederom een scherpe daling in, waardoor de zomermaanden verre van bevredigend werden. Merkwaardigerwijze bleef bovendien de gebruikelijke najaarsopleving dit maal geheel uit, en zakten de vrachten nog ver der in. Speciaal ook de houtvrachten in de Oost zee kwamen op een zeer laag peil, en de resul taten waren dan ook niet zoo gunstig als de aanvang van het jaar deed hopen. In Maart werd het s.s. „Soesterberg" aan de vloot toegevoegd. De exploitatierekening sluit met een voordee- lig saldo van f 135.630 en de winst- en Verlies rekening met 110.813. Hoewel wij niet kunnen verhelen, dat de eerste maanden van het thans aangevangen jaar niet zeer gunstig zijn geweest, zoo wagen wij ons toch liever niet aan voorspellingen omtrent het geen de zoo wisselvallige vraphtenraarkt ons dit jaar ':>»•- In ris -jJ a.&_metne vergadering van aandeelhouders werden de jaarstukken goed gekeurd. Het dividend werd bepaald op i pct. of f 40 per aandeel. De aftredende commissaris de heer P. v. Leeu wen Boomkamp werd herbenoemd-. *S r-L- vi F. ROTTERDAM, 30 Maart. Aanbesteed werd door den direeteur van de Bouwpolitie en Wo. ningdienst: het bouwen, van een groep wo ningen tusschen Lange Hilleweg, Hillevliet kW Z., Groene Hilledijk en Meerdervoortstraat. Ingekomen zijn 12 biljetten: H. Nederlof en Zn. Kotterdam, 929.309; L, B. van Vliet Rot. ter-dam /S06.607; Bouwkundig-bureau Meiere- sonns, Rotterdam, ƒ979,796; Aannemings Mij. Groeneveld Dordrecht ƒ929.000; N.V. Nebonas Rotterdam ƒ823.900; G. H. Huhers, Dor. drecht ƒ949.000; L. Molendijk, Dordrecht, ƒ965.000; Geibr. v. d. Vorm, Rotterdam, ƒ802.000; J. Z. van Ommeren en A. de Groot Rotterdam ƒ798,470; J. de Kloe Rotterdam, ƒ913.100; N.V. Maduwat, "Willemstad 846.648 en P. van Nes Den Haag 729,800. Gunning nog aangehouden. De 52-jarige zeeman O. K., op doorreis van Belfast naar Duitschland, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij in een café aan den Schiedamsche Dijk beroofd is van zijn pas, drie pond sterling en eenige getuigschriften. Londen 12,12; Berlijn 59,37; Parijs 9.77y2J" België (Belga's) 34.66; Zwitserland 47.83)?,; Amerika 2.48 5/16; Oostenrijk 34.96; Dene- {aarken 66.54; Zweden 66.87 f Noorwegen 6.28; Spanje 41.83; Italië 13,11 Ys- ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Strafzitting van 29 Maart. (Vervolg.) Diefstal en heling. Het O. M. waargenomen door Mr. P. D. H. Schutter heeft geëischt tegen A. K. gedeti neerd wegens diefstal van feston uit een loods van de Holland-Amerika-Lijn, een gevangenis straf van vier maanden. Tegen T. K., die terecht stond wegens heling van dat goed, heeft het O. M. 3 maanden ge vangenisstraf geëischt. Uitspraak 12 April a.s. Verduistering. Aan A. J. A. H. P., gedetineerd en recidivist, was ten laste gelegd verduistering van 25 damesmantels ten nad-eele van mej. G. Ulreich. Verdachte bekende. Het bleek dat hij reeds 31 maal veroordeeld was. Na verhoor van een getuige achtte het O. M., waargenomen door Mr. J. S. Loke het ten laste gelegde bewezen. Gezien het groot aantal ver- oordeeüngen dat deze verdachte reeds achter den rug heeft, requtreerde het O. M. een ge vangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden. Verdachte's raadsman, Mr. M. Stillebroer pleitte clementie. Uitspraak 12 April a.s. Diefstal. Aan den glazenwasscber G. v. H., gedeti neerd, was ten laste gelegd dat hij in Juli 1927 toen hij hij de familie Hartman aan den Beu- kelsweg de ruiten moest schoonmaken, van de gelegenheid gebruik heeft gemaakt, om een bankbiljet van 20, dat In de keuken op tafel lag, weg te nemen. Hoewel verdachte voor de politie en den rechter-commlssaris een volledige bekentenis had afgelegd, ontkende hij thans zich aan de hem ten laste gelegden diefstal schuldig ge maakt te hebben. ALs getuige werd gehoord de dienstbode C. G. Bosboom. Het O. M. vestigde er de aandacht op dat ver dachte geen enkele gegronde reden voor de wij ziging in zijn houding heeft opgegeven. Het feit bewezen achtend, requireercle het O.M. een gevangenisstraf van 4 maanden. Verdachte's raadsman, Mr. O. Verdoom, pleitte vrijspraak. Uitspraak 12 April a.s. UITSPRAKEN. De rechtbank heeft veroordeeld den 33-jari gen koopman. F. v. D. en den 28-jarigen koop man S. B., beiden gedetineerd en recidivist, wegens diefstal van verschillende sierad-ên uit Hageineyer's City-Magazijn aan den Noord- blaak, waartoe zij zich in den nacht van 2 op 3 Januari door een kelderraam aan den VIs- schersdljk toegang hadden verschaft, tot 3 jaar gevangenisstraf ieder. H. G., wegens zware mishandeling van M. de Karser, wien hij In een café aan de Maas haven met een bierglas een oog had uitgesla gen, tot 1 jaar gevangenisstraf. H. J. van L., 28 jaar, recidivist, wegens ver duistering van 106 ten nadeele van de Ho-1- landsch-e Grondcredietbank, voor welke maat schappij hij al-s agent êenlge premie-aandeelen had moeten verkoopen, tot 4 maanden gevange nisstraf. Den-zelfden verdachte, wegens verduistering van een stofzuiger, tot 2 maanden gevangenis straf. C. O., 43 jaar, bouwondernemer, die terecht heeft gestaan wegens het aan zijn nalatigheid te wijten hebben, dat de auto van J. J. C. van Asten, tegen een staaldraad reed, die in ver band met de uitvoering van een bouwwerk aan de Aelbreclitakade over den openbaren weg was. gespannen, doordat hij verzuimd had er zich van te overtuigen of voldoende ken tee kenen aangebracht waren om gebruikers van den weg te waarschuwen, werd vrijgesproken. In café ,,'t Gouden Hoofd" aan de Zeevisch- markt heeft gisterenavond prof. J. P. Verhaar van het Groot Seminarie Warmond, voor de leden van de Diocesaqg Vereeniging van R. K. Bijzondere Onderwijzers in het bisdom Haar lem, afdeeling Rotterdam en omstreken, een lezing met lichtbeelden gehouden over het spiritisme. Ook de leden van de „Arka" had den tot deze lezing toegang. Spiritisme, aldus spr., is zoo oud als de wereld zelf. De Babiloniërs en de Egyptenaren de Joden en de Perzen hielden er praktijken op na, die veel overeenkomst hebben met het spiritisme. Over kunstgrepen leest men ook in de oude geschriften. Koning Saul ging raad inwinnen hij menschen, die geesten wisten op te roepen. Het moderne spiritisme is in Amerika ont staan in het midden van die vorige eeuw. Deze beweging is niet anders dan een reactie op het materialisme van de vorige eeuw. Men zocht een tegenwicht en had behoefte aan iets geestelijks, 's Menschen ziel haakt nu eenmaal naar iets dat op religie lijkt. En dan er zit iets wonderbaars in, waardoor de menschelijke nieuwsgierigheid geprikkeld wordt. Spr. verhaalde den historische oorsprong van het spiritisme en deelde mede, dat vooral den laatsten tijd is uitgemaakt, dat dit verhaal een louter verzinsel is geweest. Na deze korte in leiding vroeg spr. de aandacht voor twee pun ten, namelijk spiritisme als. godsdienstige gees- tes-sitrooming' en de verschijnselen bij het spiri tisme. Het spiritisme als godsdienstige geestes- strooming leert, dat de mensch niet alleen bestaat uit een ziel en een lichaam, maar daarenboven nog uit een astraal lichaam. Sterft de mensch, dan blijft bet astrale-lichaam nog voortleven. Het kan zich door geluiden kenbaar maken. Hoewel onzichtbaar, kan bet toch ge beuren dat dit astrale-lichaam zich verdicht, de zgn. materialisatie van den geest. Dit ge beurt dan door middel van een mensch, die daarvoor geschikt is. (Medium geheeten). Deze geestesrichting leert vervolgens do zielsverhuizing, n.l. het rondzwerven van de ziel in het astrale lichaam. De ziel zal weer incarneeren en in een mensch op aarde terug- keepen. Tenslotte leert deze richting, dat wan neer de ziel dit meermalen heeft gedaan zij dan gelouterd is en opgaat in het wezen van God. Zij wordt als het ware door do Godheid ingeademd. Spr. gaf hiervan do weerlegging. Deze gees tesrichting gaat tegen de leer In van de Katho lieke Kerk, n.l. tegen het Godsbestaan. Onze leer zegt dat wij scherp en reëel van God zijn onderscheiden. Een astraal-lichaam is in strijd met onze verstandelijke begrippen. Want men heeft óf iets stoffelijks óf iets onstoffelijks. Het druiacht ook in tegen God's openharing, dat de mensch bestaat uit een stoffelijk lichaam en een onstoffelijke Heb die naar een van de drie bekende plaatsen gaat. Bij deze geeetes-richting heeft men louteren alleen te doen met minderwaardige goochel toeren, die overeenkomen met het wezen van het medium, dat over het algemeen zedelijk beden-ven is. Men heeft verschillende verschijnselen bij spiritisme. Physische verschijnselen namelijk kloppen, geluiden hooren, voorwerpen in be weging brengen; psychische verschijnselen, waarbij duidelijk een verstandelijk wezen in 't spel Is n.l. kloppen van tafels, waarbij antwoord wordt gegeven op een bepaalde vraag. Hoe moeten wij nu, aldus spr. over deze verschijnselen oordeelen zoowel als wetenschappelijk en als Katholiek mensch? Staat men op wetenschappelijk standpunt, dan moet men weer onderscheid maken tus schen vulgair spiritisme en wetenschappelijk spiritisme. Onded vulgair spiritisme verstaat men spiritisme zonder voldoende weteneebap- pelijke controle. Eerst moet men nagaan of de historische elementen wel betrouwbaar zijn. Zoo ja, dan zijn wij er nog niet. Er komt nog een tweede vraag namelijk of deze gebeurtenissen niet redelijk kunnen ver klaard worden. Ook al moet bedrog door een ander worden uitgeschakeld, dan kan men zich zelf wel bedrogen hebben door halluci natie of suggestie. Wij hebben iets meenen te zien, dat ln werkelijkheid niet te zien was. Deze hallucinatie kan gecontroleerd worden door het maken van fotografieën. Hieruit volgt echter niet, dat alle spiritis tische verschijnselen bedrog zijn. Er zijn werkelijk wetenschappelijke verschijnselen aan te wijzen. Sommige geleerden, waaronder ook Katholieken, meenen dat enkele verschijn selen met voldoende zekerheid zijn geconsta teerd, door de fotografie, ofschoon de onder zoekers zich altijd voorzichtig uitspreken. Wij staan voor een betrekkelijk jonge wetenschap, aldus spr. En do eerste taak is, feiten verzamelen, om van die feiten dan bevredigende verklaringen to geven. Sommige geleerden pleiten voor een natuurwetenschap pelijke hypothese de zgn. telepathische hypo these. Daarnaast staat de buitennatuurlijke hypothese of de zgn. demonen-theorie. Van Katholiek standpunt bezien, moeten wij het wetenschappelijk onderzoek van spiri tistische verschijnselen geenszins negeeren. De studie over het spiritisme kan belangrijk zijn voor de toekomst. Deze studie, waaruit wij zeker zullen leeren, kan een apologie voor onze Moeder de H. Kerk zijn. Nadat spr. op het een en ander nog wat uitvoeriger is ingegaan, liet hij na de pauze een keur van lantaarnplaatjes zien. Ten overstaan van een notaris alhier, lïeeft gisteren de trekking plaats gehad van do Rötterdamsche Liefdadigheldsverloting ten bate van de Instelling van Weldadigheid „St. Jozef" vereeniging tot uitzending van zwakke en tuberculeuse patiënten. Do hoofdprijs is gevallen op nummer 3487. Do trekkingslijsten zijn vanaf 2 April a.s. bij alle kiosken verkrijgbaar. Dirk Schater zal Zondag 8 April (le Paasch- daig) onder auspiciën van de concertdirectie Johan Koning, een Chopin-matinee geven in de Nutszaal. In den afgeloopen nacht heeft men getracht In te hreken in de kleermakerij van F. L., in de Nieuwstraat Een deurruit werd vernield, doch men slaagde er niet in de deur te openen. Gisteren hadden kwajongens in de Leeuwen- laan een keisteen op den rijweg gelegd, listig verborgen onder een ouden hoed. Toen een postauto aankwam, deed de chauffeur geen moeite langs den hoed heen te rijden, zoodat hat voorwiel over den steen reed en lilt de richting raakte. De auto reed hierdoor tegen een ijswagentje aan, dat op de hoek van de Leeuwenlaan en de Zandstraat stond. Hot wagentje werd versplinterd. "'■-.ijl: Gisteravond werd in hel R. K, Vercsni- glngogebouw aan Het Al'rikaanderpleln do cultus voor leekenapostolaat, in "het vorige najaar begonnen, voorloopig geëindigd. Da vorige week had de laatste les plaats ge had in het Sint Laurensiiuis voor de deal nemers van „den andereu kant". Tien lessen werden in beide gelegenheden gegeven. Pater Quirinus, die ze geleid heeft, liet uitkomen, dat het geenszins de bedoeling was, nu de deelnemers voor „klaar" te ver klaren. De cursus werd nu beëindigd om in den herfst weer hervat te worden. Waar schijnlijk zal er gelegenheid gegeven worden om de verschillende cursisten proeven t« laten afleggen van bekwaamheid. De Eerw. Pater drukte vooral de cursisten op het hart in hun werk voor zoover hun dat zal toegewezen worden, volkomen en zon der eenig voorbehoud de leiding te volgen van de verantwoordelijke geestelijke leiders. Onder de deelnemers, die heel den winte» blijk van belangstelling gaven door hun trouwe opkomst, kwam het idee tot uiting, om voor het Zuiden een niet al te groote ont wikkelingsclub op te richten. Ze voelden zelf, hoe noodig en hoe nuttig zooiets zou. werken. De Eerw. Pater toonde zich niet ongenegen daarop in te gaan, doch verwees de voorstellers naar hun respectieve geeste lijke leiders om daarover eens van gedachten te wisselen. Heel de avond ging gezellig en leerzaam voorbij ln het beantwoorden van tal van vragen. Als er Iets duidelijk was, dan wel dit, hoe zeer de cursus in den smaak ge vallen is, en hoeveel er zoo te leeren valt. We hopen Pater Quirinus het volgende deel van den cursus te zien leiden. Bij de firma Krans In de beneden toonzaal van het filiaal der firma Kraus aan den Groene Hilledijk heeft gistermiddag een kook- braad- en bakdemon- stratle plaats gehad met de Junker und Ruh gasfoirnulzen en cotnforen. De firma Kraus die ook deze toestellen levert had daarmede do primeur voor het Zuiden. De heer Pool van de Junker und Ruh Han delmaatschappij heeft voor een gezelschap da mes meer dan twee uren een demonstratie met de verschillende apparaten gegeven, waarbij het practisch gebruik zelfs van de eenvoudige coanforen al veel doelmatigheid aantoonden. Buiten zijn demonsigtade met het bereiden van spijzen zelf wees de heer Pool in een uit gebreide causerie ook op de bezuiniging in het gasverbruik door het aanwenden van spaar branders bij het koken van bovenhitten en braden van gelijkmatige hitte bij het bakken en door ln het algemeen gebruik te maken van de opstijgende hitte en van een goede vlam. Geen vlam door ketels of pannen geheel af sluiten, want het koken van een liter water leverde al een verschil van zes minuten. De leerzame middag toonde duidelijk het devies: goede toestellen pn voortdTfrend toegepaste zuinigheid voorkomen een hooge gasirekening, want de heer Pool leverde een menu van ver schillende spijzen voor één stuiver gas. De 23-jarlge C. K. R., uit de Parelstraat, heeft vanmorgen in de Oranjebo.imsti-aat een plaat marmer op zijn rechtervoet gekregen, zoodat zijn enkel brak. In het ziekenhuis aan den Coolsingel is hij behandeld. De 35-jarige kellner J. v. N. Is aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld, verdacht van diefstal van een portefeuille met 60 gul den ten nadeele van den café-bezoeker W. S. v. R. Van R. had zijn jas in het café aan het Oostplein, waar de keJlner in dienst was, aan een kapstok gehangen. Naar de „Volkskr." verneemt, zal in den loop van dit jaar het 15-jarig bestaan der georga niseerde Katholieke coöperatieve beweging wor den herdacht en zal te dezer gelegenheid een congres gehouden worden en een gedenkboek worden uitgegeven, waarin de geschiedenis de zer beweging zal worden beschreven. De Internuntius zal de Requiein-Mis opdragen Zijne Excellentie Mgr. L. Scliioppa, Internum tius bij het Nederlandsche Hof, zal morgen om halt elf in de Stv Jacobusfcerk aan de Parkstraat) te 's Gravenliage de Pontificale Requiemmis op. dragen voor de zielsrust van den overleden Por* tugeeschen gezant graaf de Martens Fen-ao. Thans meldt men ons, dat het definitie! vast staat dait meit 1 Juli a.s. het geheele bedrijf der Algemeene Expeditie-Onderneming Van Gend Loos, H. Colignon Cie., wordt overgenomen en op dezelfde wijze wordt voort gezet door de N.V. Expeditie-Onderneming van Gend Loos, in nauwe samenwerking met de Algemeene Transport-Onderneming. Onvoorzichtig bij het kachel-aanmaken Bij het aanmaken van de kachel zijn de lcled ren van de vrouw van A. Scheepers te Eindt hoven ln brand geraakt. De vrouw kreeg zod I ernstige brandwonden, dat zij aan de gevolgeij is overleden,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 3