DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN tst Onze Gratis - Verzekering. Vijf honderd gulden 51ste Jaargang Za'erdag 31 Maart 1928 No 15132 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS IA* J ■K tgp - mmsSmBEKÊi Uw Haar De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV'Bank, Lange Haven 103. Schiedam Bij oï krachtens wetten ot verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- cn aankondigingen van het Gemecntebestnur INENTING DEOUDEKOEMARKTBRUG HET OPRUIMIN GS WERK - 2 i i gps UIT SCHIEDAM'S VERLEDEN De wedstrijdperiode in vollen gang.... R. K. S- V. EXCELSIOR UITVOERING „ST SERVATIUS" AGENDA KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM Bureau KOEMARKT 4. SCHIEDAM. Teleloon Intercommunaal no. 6808S ABONNEMENTEN: per 8 maanden /3 26. per maand 1.1Ö per week 26 cent Franco oer post 8.76 Der kwart Afzonderlijke nummers 6 et Postcheque en Girodienst 31440 ADVEKTENT16N 1—b regels 1.66 Elke eeei meer 80 it. Reclames tusschen den teksl 50 et. per regel Kleine advertenties 30 woorden 25 ct elk woord rueei 6 ct lot een maximum ran 50 woorden Kabouteradvert 5 rea f 050 10 'ee f 0 75 16 rag '1 Incassokost worden tw-ekend Uraiis-Hngevaflenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voel of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste Ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt- B. en W. van Schiedam brengen ter open bare kennis: lo. dat aan te vangen op Woensdag 4 April a.s. iederen Woensdagmiddag in den St. Joris Doele door de Gemeen te-geneesheeren zitting zal worden gehouden tot het doen van inenting en herinenting tegen pokken; 2e. dat die zittingen gehouden zullen worden van half 2half 3 uur des namiddags ten behoeve van hen, die kostelooze inenting ot herinenting verlangen, en van half 33 uur des namiddags ten behoeve van hen die inenting of herinenting verlangen tegen een aan de Gemeente te betalen recht van 50 cent per hoofd. Voor een juiste vermelding in de vaccine- bewijzen van de namen en geboortedatums dei- kinderen is het gewenscht, dat bij de aan melding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. SCHIEDAM, 31 Maart 1928. In de raadsvergadering van Vrijdag lts Maart j.l. werd zonder bespreking of stem ming een crediet van 10.000 beschikbaar gesteld om den houten vloer in de doorvaart- opening van de oude Koemarktbrug op te rui men. De directeur van gemeentewerken, de heer Gerlach, had in een schrijven aan B. en W. uiteengezet, dat aan het wegbreken van dezen vloer groot risico zou zijn verbonden, zoodat het aanbevelenswaardig werd geoor deeld, het werk door een betrouwbare firma in dagwerk te laten uitvoeren, daar bij aan besteding het risico allicht buitensporig hoog zou worden aangerekend. Intusschen heeft men kunnen zien dat deze Week de voorbereidende werkzaamheden on der leiding van ir. Aikema, adjunct-directeur Van gemeentewerken een aanvang hebben ge nomen. Gedurende enkele dagen ls in de door- vaarto-pening gebaggerd om den vloer voor al wat zich in den loop der jaren aan onge rechtigheden daarop genesteld heeft, te zuive ren. Het scheepvaartverkeer heeft uit den aard der zaak hiervan geen noemenswaardi- gen hinder ondervonden. Zulk een hinder wordt wel verwacht van wat nu aan de beurt komt, het loshakken van den vloer zelf. Om dit in den kortst mogelij ken tijd te kunnen doen, zou eigenlijk rond de geheele doorvaartopeuing een bouwput moeten worden aangebracht en het water daaruit worden weggepompt. Het spreekt echter vanzelf, dat daarmee alle scheepvaart verkeer door de Lange Haven zou worden stilgelegd. Nu de vloer geheel gezuiverd is, heeft men intusschen gemeend met de toepassing van een oud systeem volgens modern procédé het Werk te kunnen vergemakkelijken en bespoe digen. Men zal zich herinneren velen zul- t. f's DE HEER F. VAN DER KRAAN, 35 jaar lid van de Vrijwillige Brandweer, len het met eigen oogen hebben gezien hoe hij de eerste werkzaamheden voor den nieuwen oprit aan de Boompjes te Rotterdam voor de bodemwerkzaamheden maandenlang van een reusachtige duikerklok werd gebruik gemaakt. Door de N.V. E. Nap, ijzerconstructiewer ken te Enschedé, is thans voor de opening van den vloer in de doorvaart van de oude Koe- markitbrug een soortgelijke duikerklok ter be schikking gesteld, van aanmerkelijk beschei dener afmetingen natuurlijk. Die bescheidener afmetingen de constructie is van binnen gemeten 2.35 M lang, 2.20 M. breed en 1.95 M. hoog brengen het voordeel mee, dat de duikerklok buitengewoon gemakkelijk te „hanteeren" is, wordt ze op een tamelijk ge. lijken bodem, zooals men hier heeft, neerge laten, dan sluit een breede gummi-onderrand alle openingen af, zoodat hij het wegpompen van het water de klok zich aan den bodem vastzuigt. Door een toren in den vorm van een korten scheepsschoorsteen dalen de ar beiders een lid der bekende duikerfamilie Sperling zal mede een waakzaam oog op de werkzaamheden houden in de klok af. Om het scheepvaartverkeer niet te hinde ren zal morgen het werk worden ter hand genomen. Rond negen uur zal de duikerklok met een der bokken van Gemeentewerken te Rotterdam, te wien behoeve met dit apparaat een onderzoek werd ingesteld naar de bodem gesteldheid van de Delftsche vaart ter hoogte waar de nieuwe brug komt te liggen in den nieuwen verbindingsweg Jonker Fransstraat Coolsingel, worden aangevoerd, "en dadelijk in werking worden gesteld. Wethouder Hout man en de directie van gemeentewerken zul len de eerste werkzaamheden volgen. Ook ir Verbrugge, uitvinder van de eerstdaags in den handel verschijnende wat- en half wat-stort, bakken, onder wiens leiding de groot e water leidingbuizen door de Delftsche Vaart te Rot terdam werden gelegd, zal aanwezig zijn. Van de bevindingen van dezen eersten dag zal het afhangen, of het opruimingswerk van den vloer op enkele achtereenvolgende Zon dagen zal geschieden, dan of er ook gedurende de week aan zal moeten worden gewerkt met een daar niet te vermijden afsluiting van de Lange Haven voor de scheepvaart. V. DE OUDE KOEMARKTBRUG, welker laatste dagen in deze omgeving geteld zijn. 'VOOR VIJFTIG JAAR Uit de „Nieuwe Schiedamsche Courant" van 27 Maart 1878: Mijnheer de redacteur, Het is zeker zeer loffelijk dat de Directie der gasfabriek zoo zuinig mogelijk is op haar fabrikaat (vooral daar bet gas hier ter stede zoo duur is) en mij dunkt zij zou nog meer kunnen uitsparen door de straatverlichting ge heel en al af te schaffen. De goede burgerij zon waarlijk niet veel gemis ondervinden en zich dus weldra daarnaar voegen. Degene die verplicht is zich 's avonds op straat te bege ven, kan zich dan van een lantaarn bedienen. M. VOOR VIJF EN TWINTIG JAAR Uit de „Nieuwe Schiedamsche Courant" van 27 Maart 1903: Gisteravond omstreeks half negen hoorde een in de Hoofdstraat surveilleerende politieagent plotseling een hevigen knal. Denkende aan eon ontploffing ging hij onmiddellijk in de omge ving een onderzoek instellen en bemerkte al spoedig, dat er een hevige brand was uitgebro ken in een gebouwtje, staande achter de gist- pakkerij van de firma P, c. v. d. Pant aan de Hoofdstraat, waarin gevestigd is de vernis- en verfstokerij van den heer A. Bourse. Uit hetzelfde nummer: In een gisteravond gehouden vergadering van gewone leden der Schiedamsche Of f icier en-veree- niging zijn tot bestuursleden gekozen de liee- ren A. Gouka (aftr.), A. J. de Groot, W. J. van Damme Jalink en A. Dirkzwager. Uit de „Nieuwe Schiedamsche Courant" van 29 Maart 1903: Tot derden geneesheer in 't gesticht Renter van Avkel te 's Herotgenboseh is benoemd de heer L. T. v. d. Sman, arts alhier. Uit de „Nieuwe Schiedamsche Courant" van 31 Maart 1903: Voor de verkiezing van vijf leden in het bestuur der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond waren gisteren uitgebracht 199 stemmen, waarvan 6 van onwaaarde, zoo dat de volstrekte meerderheid was 97 stemmen Er werden uitgebracht op de aftredende heeren T. J. H. Mouwens 185, A. A. Marrevee 161 en Th. H. Hickendorf 135 stemmen, die dus alle drie herkozen zijn, terwijl zijn gekozen de heeren H. H. Voorwald met 156 en W. Blok met 116 stemmen. Uit hetzelfde nummer: Te dezer stede ls opgericht 'n R. K. Kisten- makersvereeniging, onderafd. van de afdeeling Schiedam van den R. K. Volksbond. In een gisteravond gehouden vergadering traden vele aanwezigen als lid toe. SCHIEDAMSCHE AMBACHTSSCHOOL Openbare les In de gisteren gehouden openbare les, heeft de Schiedamsche ambachtsschool de noodzakelijkheid van haar bestaan voor de zooveelste maal weer duidelijk gedemonstreerd Want, al vervaardigen haar leerlingen nu wel niet altijd de meest ingewikkelde werk stukken, toch krijgen zij door het genoten onderwijs een degelijken ondergrond mee, die hen in het latere leven tot echte vak- menschen stempelt, die zich in het door hen gekozen beroep een behoorlijk bestaan kunnen verzekeren. Het is in de openbare les niet alles expo sitie, niet enkel tentoonstellings-gedoe. Het tegendeel hiervan is waar; de bezoekers en die waren er velen zien de jongens aan hun normalen arbeid, dien zij ver richten, ongedwongen als onder elke andere, gewone les. Wel stonden rr op sommige plaatsen heele collecties van goed uitgevoerden arbeid te pronk, die, ofschoon zij slechts een klein onderdeel van al het geproduceerde vertegen woordigen, den bezoeker toch een ruimen blik gunnen op de verschillende ontwikkelings stadia van den leerling. De lijnteekeningen die een onderdeel uit maken van de theoretische opleiding der leerlingen, maakten, evenals vorige jaren, een goeden indruk op den bezoeker. Op lange tafels lagen daartusschen veel ln het afge- loopen jaar gemaakte dictaten. In het lokaal voor nandteekenen, maakten enkelen de opmerking, dat ln het uitgestalde werk niet voldoende „leven" zat. Maar zij vergaten blijkbaar, dat dit lang niet onver dienstelijke werk, van de hand was van jonge lui van 1617 jaar, die in nun teekenen toch maar niet onmiddellijk alle schoolsch- heid kunnen laten varen. Vanmiddag te 2 uur had ln den R. K. Volksbond de bevordering van leerlingen en het uitreiken der behaalde diploma's plaats. Onze abonné, <le heer A. L. 'RUITER MA Ni gewoond hebbende aan de Fabristraat 46, alhier, had den 31 Januari j.l. bij zijn werkzaamheden als timmerman, het onge luk in Rotterdam door een vallend stuk dak getroffen te worden, waardoor hij ernstige kwetsuren aan de ruggegraat bekwam. Zijn toestand verergerde na eenige dagen zoodanig dat hij in het gemeentezieken huis moest worden opgenomen, waar hij den 5 Februari overleed. Ingevolge de aan het abonnement op de Nieuwe Schiedamsche Courant ver' Hen verzekering tegen ongevallen werd heden namens onze Directie aan de weduwe op ons kanloor een bedrag van uitgekeerd. Het is ons een reden tot verheuging dat op deze wijze de Roomsche Courant eenigszins heeft mogen bijdragen om de financieele gevolgen van dit ongeluk voor de familie te Verzachten. Aan de directie van de Nieuwe H. A. V. Bank brengen wij hier gaarne hulde voor de zeer coulante wijze waarop deze uit keering door haar werd afgewikkeld. Wij wijzen onze abonné's nogmaals erop, dat men slechts dan recht op een uitkeering kan doen gelden, indien nlen volledig, dat wil zeggen met voornamen, beroep en geboortedatum in de ahonnements-registers is ingeschreven. Wie mocht twijfelen of zijn inschrijving wel volledig is, geve bovengenoemde bijzonderheden nog eens aan de administratie op. wordt gezond en sterk bet krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. Reel. 1697S 11 K. R. O. SCHIEDAM De wedstrijdperiode van onze K. R. O. pro paganda is thans in vollen gang. Een niet onbelangrijk aantal nieuwe leden is reeds ver antwoord, maar toch heusch Alle Katholie ke radio-bezitters nog niet. Daarom, Katholieke Radio-Schiedammers, overweegt nog eens het nut uwer aansluiting. Ook uw medewerking als lid is van invloed op de R. K. uitzending. Hoe grooter aantal leden, des te betere cultureele uitzending. Zegt aan de propagandisten uw lidmaatschap toe. Het zal u nimmer berouwen door dezen daad te hebben medegewerkt aan den bloei der stichting, die alles ln 't werk stelt om door dit nieuwste middel ook de Katholieke idee door den aether aan een ieder te propageeren. De cricketalcleeliiig De cricket-afdeel ing is volop met de voor bereidingen voor het a.s, seizoen bezig. Aan melding bij het N. C. B. is reeds geschied en gevraagd ls om met twee elftallen in de 3e klasse te mogen uitkomen. Woensdag 4 April a.s. houdt de cricketaf- deeling een huishoudelijke vergadering ln den R. K. Kring em Woensdag 18 April eveneens in den R. K. Kring, zal Max Janse de bekende H. C. C.'er en lid van Flamingo die reeds in vele internationale wedstrijden uitgekomen is, een lezing met lichtbeelden over de cricket- sport houden. Evenals de vorige lezing van Dr. Vuijlsteke belooft ook deze lezing weer interessant te worden. Aanmelding van nieuwe leden kan plaats vinden bij den heer J. J. Kloos, Kortlandstraat 9. Zondag 15 April a.s. zal de R. K. Tooneel vereénlging St. Servatius wederom een uitvoe ring geven in de zaal van den R. K. Volksbond. Gespeeld wordt ,,'t Hoogste Goed", tooneel- spel in 3 bedrijven van Louis Haver. Dit tooneelstuk beleefde binnen een paar jaren tijds reeds zijn zesden druk, wat. voldoen de spreekt voor het feit, dat het een successtuk is. De netto opbrengst van deze uitvoering zal worden besteed om den aankoop te helpen financieren van het beeld van het H. Hart, dat boven den ingang van de H. Hartkerk zal worden aangebracht. Mogen Schiedams Katholieken dit sympa thieke doel steunen met een talrijk bezoek aan de uitvoering. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; - aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde Zangvereeniglng Lorenzo Perosi. Gebouw R. (C. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags bestuursvergadering R. K. Metaal; bewerkersbond „St. Eloy" Gebouw R. K. Volks- bond Eiken Woensdagavond R K. Burgerjonge- iingenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw Kath Kring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. ExceL sior; Gebouw R K Kring. lederen Woensdag Repetitie KonlnkL Man- nenzangvereeniging „Orpheus". Gebouw R. R. Volksbond. Aanvang half negen. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver. gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholle- ke Kring 8% uur precies. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur 's geopend het Stedelijk Museum, St. Jorla Doele, Doelepleln. Heden Lezing van den heef A. Hoytlnk over de Jongeren-Vredes-Actie. Gymnastieklokaal van de H. B. S. Aanvang 8 uur, Dinsdag 3 April Propagandaclub St. Leonardus, geboui£ Katholieke Kring, aanvang 8% uur. Woensdag 4 April Vergadering cricket-afdeeling van de R. K. S. V. „Excelsior" Gebouw Kath. Kring. Woensdag 4 en Donderdag 5 April Teeken- en vakschool „St. Joseph" ondeir- afdeeling Ned. R. K. Volksbond. Tentoonstel ling van teekeningen en werkstukken. Bonds- gebouw, Lange Haven 11. 'g Avonds van 8half 10. Toegang vrij Zondag 15 April Uitvoering R. K. Tooneelvereeniging „St. Servatius". Opgevoerd wordt ,,'t Hoogste Goed" door Louis Haver Gebouw R. K. Volksbond. Woensdag 18 April R. K. S. V. „Excelsior" Lezing met lichtbeeL den, te geven door den heer Max Janse, over cricketsport. Gebouw Kath. Kring. 31 Maart. Groote Schouwburg, Pygmalion (Rott Hofst.tooneel) 8 uur (voor volw.)). Tivoli-Schouwburg, De Scheepsbouwer (Nw, Rott. Tooneel), 8 uur. 1 April; Groote Schouwburg, Pygmalion, (Rott. Hofst.tooneel) 8 uur (voor volwaas^ nen) Groote Nutszaal, liederenmatinêe Myra Mortimer, half 3. 3 April: Groote Schouwburg, Madams Sans Géne (Rott. Hofst. tooneel) 8 uur (voor volwassenen).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1