Schoonmaak II MAANDAG 2 APR L 1928 EERSTE BLAD ALG. R. K. AMBTEN AAR8- VEREENICING NENIJTO I APOLLO ,SoormhH8Ulletlg geV°Ig CXamen POTTERDAMSCH PHILHARMONISCH ORKEST, WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM DB fi, K. VAKTEEKENSCHOOL VOOR ROTTERDAM-ZUID Uitdoe ling van diploma's en prijzen DE SCHEEPVAARTBEWEGING IN DE AFGELOOPEN WEEK. I 1 PAGINA 2 WEERBERICHT RADIONIEUWS DROGRAMMA'S VOOR DINSDAG JGY MAC ARDEN ZONDAGMIDDAG CONCERTEN WATERSTAND In de kleine zaal Tan de St, Josepligez ellen- ver eeniging aan h8t Stationsplein heeft „Sa piens Bijbelsch Oostersch medewerker van de „Nieuwe Eeuw" Zaterdagavond een causerie met lichtbeelden gehouden voor de leden vam de „Arka". Ook de leden van de Diocesane yereeniging voor R. K. Onderwijs haddein tot jleze lezing toegang. De voorzitter van de „Arka" heette de aan- •wezigen welkom in het bijzonder den spreker van den avond en bracht hulde en dank aan den geestelijk adviseur van de vereeniging, kapelaan K. A. H. van Veen, die dezer dagen tot pastoor is benoemd voor zijn werken yoor de vereeniging. Hierna werd het woord verleend aan Sapiens. Sapiens, de bekende toerist, heeft een dank. hare beschrijving gegeven van de geestelijke ervaringen van zijn reds, ondernomen naar de landen aan de Afrikaansche Middellamdsche Zeekust Sapiens heeft door zijn causerie het bewijs geleverd, dat hij begrepen heeft, toen hij zij|n reis ging ondernemen, dat hij lan den ging bereizen met een geschiedenis en cul tuur dateerend van vele eeuwen vóór Chris tus, wetend tevens, dat alleen de beschaving dezer eeuwen tot aan de komst der Arabieren, yan de stammen welke er nu nog zijn, een een. held gemaakt heeft. Duizend jaren Arabierön-overheerscking heb ben slechts weinig aan het specifiek eigene der bevolking kunnen wijzigen: er ligt een prohammedaansch vernis over. Na de eerste grenzen van klein Afrika, zooals hpr. het noemde, te hebben aangegeven en een «ogenblik te hebben gewijld in de oude geschie denis van Karthago en wat er om heen ligt, wees spr. ook op het werk van Frankrijk, dat de bijl In Gods hand mag genoemd worden. Door het optreden van kardinaal de Lavigerfe en zijn moedige opvolgers is een nieuwe groote beschaving over die vaneengerukte bevolking (gekomen. Aan de hand van een mooie collectie lantaarnplaatjes nam spr. zijn gehoor mede haar Marseille, de poort van het Oosten. Mar seille, dat in de dagen der Phoeniciers reeds «en gnoote stad was. Na de pauze behandelde spr. meer in details Thamugadie, waarvan de Romeinen destijds «en sterke burcht hadden gemaakt. Men ziet er nog het pretorium van Lambesis, met het altaar „Roma Sacra" waarin goddelijke eer werd bewezen. Thamugadie, dat een van de gouden steden werd genoemd, is verwoest in de 7de eeuw, maar de ruïnes toonen nog haar grootheid. Van de stad is niets anders dan een skelet over. Het droevige beeld van de stad, waar het onkruid groeit tusschen de verlaten *n vervallen huizen, doet wel denken het beeld van de H. Schrift: „Ik zie de aarde woest «n leeg". Scipio, aldus spr., zat weenend neer bp de ruïnes van Karthago en zelde: „Eenmaal komt de dag, dat ook Rotoe een ruïne zjjaa zal" an zoo zal het gaan met alle eeuwen der bescha ving. Spr. toonde de openbare leeszaal, waar. tover Thamugadie vóór haar verwoesting, be schikte. De hoeken van die dagen waren ge- Schreven op rollen, die in bronzen kokers sate®, waarop geschreven stond! het caput „hoofdstuk". De bronzen kokers werden ge- borgen In nissen. I Het Forum, het Capilöoï, de Groote Schouw- burg, waar thans de Arabieren als vodden lig gen te luieren, voor dat alles vroeg Sapiens sneer bijzondere aandacht. Spr. eindigde zijn causerie met het verschil te laten zien tusschen heidendom en Chris tendom. En het was zijn rotsvaste overtuiging, dat Frankrijk en de missionarissen hier nog voor «en groote taak staan. Be Raad van Beheer In de Vrijdagmiddag gehouden vergadering van den Raad van Beheer der Nederlandsche Nijverheidstentoonstelling 1928 (Intenatio- naal) zijn de heeron J. Schoon, directeur der Afd. expositie en J. C. Wilbrenninck, secreta ris der directie benoemd tot leden van den Raad van Beheer en van het Dagelijkscli Bestuur. Gisteren, -heeft de Renners vereeniging- Apollo 'alhier, een wedstrijd RotterdamBodegraven Visa versa gehouden. Er namen 33 renners aan den wedstrijd deel. jLic li «slag {-is 1. - vau Harpen in 1 uur 36 min.; 2. Ver- keu. Raaymaksrs; 4. Laurier; 5. G. Buy! se; 6. A. Kletwegt: 7. H. Rodenrys;' S. G de Koning; 9. L. van Snek; 10. P. Covers. SCHEEPVAARTKUNDIG INSTITUUT EN MUSEUM. I: Scheepvaarlkuadig Instituut en Museum T 6 maand Maart 1928 bezocht door 93S personen, terwijl het aantal Biblio theekbezoekers 645 bedroeg. Uitgeleend werden 413 boeken, 60 inlichtingen werden vers-trekt. ALBERT SCHWEITZER. Naar wij vernemen, zal de bekende Prof. Albert Sohweitzer, prot. theoloog-medicus-mu- «icua, die zijn leven wijdt aan de oerbevolking van Centraal Afrika, te Lambarene, op 19 en 2 Apu-1 in onze stad vertoeven om bekend heid te geven aan zijn werk. Op het programma staat o.m. een Bach-con- tert, door hem te geven in de Groote- of St. Dauienskerk en een redevoering oiver zijn ar beid ter zelfider plaatse. ONDERLINGE BRANDWEERCLUB. Voor een commissie bestaande uit de lieeren rt. v. Dam, W. Poortman hoofdlieden; II. L. Brusse A.J Kruis, A. Mes Jr. brandmeesters f1 J- Verhoeven brandspuitmeester heeft de i*>er W. J. Mombergen, lid der Onderlinge Brandweer Club Vrijdagavond in het Beur. teaaraoor hij overgegaan is naar de afd B Jwr club. KAa® hem werd tevens het officieele onder- eidingsteeken, dat toegang verschaft op een ndterref-n, uitgereikt. DE EERSTE BOOMPLAXDAG 600 schoolkinderen aan het werk voor den Kralinger Hout Vandaag was het do eerste boomplantdag in den Kralinger Hout, zooals het stuk omge ploegde grond beoosten den Kralingschen Plas met groote vrijmoedigheid reeds thans ge noemd wordt. Een groot deel van de hoornen, die over vele jaren dit terrein zullen herschapen hebben tot een bosch, waar het voor den stedeling een deugd zal zijn te wandelen en zich te ve-rpoo. zen, worden, bij besluit van den gemeenteraad, geplant door kinderen uit de hoogste klassen der lagere scholen. Vandaag was het de eerate boomplantdag. Ongeveer 600 schoolkinderen trokken van morgen, onder muziek van de Harmonieveree» naging van het trampersoneel naar het nog kale, ruwe terrein, benoorden den Kralingischen weg, waar de driekleur en de Rotterd-amscbe vlag blij uitwoei, ten teeken dat er iets bijzonders zou gebeuren Bij het tuinhuisje, waarvoor een afdak is ge maakt, stelde het muziekcorps zich op om een fecstmarscli te blazen. Behalve de kinderen waren vele officieele personen en genoodigden hier samen gekomen. Wij merkten o.a. op den loco-burgemeester, mr. A. de Jong, den wethouder van onderwijs, den heer L. de Groot, vel© raadsleden, de inspectri- ce en den inspecteur van het L. O. mej Uden Masma-n en den heer H. G. C. Kreiken, Ir. Ij. W. H. van Dijk, wnd. directeur van Plaatse lijke Werken, den gemeentelijken tuinarchitect den heer A. Lebbink, den voorzitter en secreta ris van de afdeeling Rotterdam van de Neder, landsche Natuurhistorische vereeniging Dr. S. Birnie en den heer v. d. Vliet en vele ouders van kinderen. De loco-burgemeester sprak een kort woord ter inleiding, waarin hij er op wees, dat niet hij hier de hoofdpersoon was, doch wethouder de Groot, die in de laatste 4 weken niet heeft kunnen slapen door de drukke voorbereidings werkzaamheden voor deze boomplan-tdagen. Hij verzocht den kinderen een „Leve Wethouder de Groot" te willen aanheffen, wat ze luid keels deden. Hierop voerde wethouder de Groot zelf het woord. Spreker bracht dank aan den waarne. mend Burgemeester en de raadsleden die in den Raad de gelden hebben gevoteerd voor deze boomplamtdagen; aan den tuinarchitect den heer Lebbink, den inspecteur der Heidemaat schappij, den heer Houtzagers en aan den heer A. Kreiken, die de voorbereidende werkzaam heden leidden en een boekje over deze dagen hebben samengesteld. Daarna richtte hij zich tot de kinderen om hen te wijzen op de betee- kenis van het zelfplanten van een boom, opdat zij hierdoor liefde zullen krijgen voor het nieu we bosch, waar aan zij zelf hebben medege werkt. Nu krijgen jullie een boom, je mag hem wel niet meenemen naar huis, maar je kunt hier komen, zoo vaak je wilt en je over tuigen, dat hij groeit en flink woTdt. Iedere keer, dat je hem aankijkt, zie je wat nieuws aan hem, en je zult telkens meer van hem gaan houden. En als je er eenmaal van houdt, wil je er ook niet ruw meer mes zijn. In andere plaatsen staan in de parken bord jes: Het plantsoen wordt in de hoede van het publiek aanbevolen. Maar hier zal dit niet noo-dig zijn, want van-daag zijn jullie allemaal gepromoveerd tot medewerkers van het bosch, dat voortaan van ons allemaal is. Komt er dus dikwijls. Als je dan oud bent geworden, is het boompje dat je vandaag plant ©en groote boom geworden. Terwijl jullie nu bet boompje gaat planten, hoop ik, dat er In jullie hart liefde zal komen voor God's heerlijke schepping. Hierna zongen de kinderen op de wijze van: „Waar de blanke top der duinen" het plantlied om daarna, met de hulp van werklui de klaargelegde boomen te gaan planten. Elk kind kreeg nadat de boom in den grond stond, een bewijs, dat zij of hij deze boom had geplant en zal door het nummer, den boom later steeds kunnen herkennen. Mr. de Jong, wethouder de Groot en vele raadsleden hanteerden de schop met vaar digheid tot groot genoegen van de overige edelachtbaren. De kin-deren kregen bij het vertrek een versnapering en het herinneringsboekje „De Kralinger Hout", waariu behalve de toespraak van wethouder de Groot tal van bijzonder heden over de wording en bewerking van den „Hout" vermeld staan. Wij releveeren hieruit, dat het geheel© plan van aanleg een oppervlakte van 400 H.A. omvat, of wel 17 maal zoo groot als het Park aan den Westzeedijk. Waar de Kraling- sehe Plas zelf ongeveer 130 H.A. groot is, moest 270 H.A. worden aangelegd en beplant. Daartoe moesten de omliggende terreinen eerst worden opgehoogd tot iets meer dan Piashoogte. Om aan boomen te kunnen komen, werd in de gemeente Haps in Noord Brabamt een terrein van ruim 9 H.A aangekocht om voor kweekerü te dienen. In 1920 werd met het eigenlijke opspuitings- w-erlc begonnen. Do grond werd verkregen door de uitgraving van de Waalhaven, iu zandbakken naar de Oude Plantage gebracht en vandaar met water verdund door buis leidingen naar de terreinen om -den' Plas geperst over een afstand van soms 3 kwartier gaans. Thans is reeds ruim 10 millioen kubieke nieter grond opgespoten, nog ongeveer 5 millioen kubieke meter zal noodig zijn. Deze laatste hoeveelheid zal moeten worden opge spoten in de jaren 1928, 1929 en 1930. In 1926 was langs den Kralingschen weg reeds het eerste begin van het bosch te zien. Het terrein is reeds jaren geleden gemest met. compost ontstaan uit het gewone huis vuil, dat de Gemeente-reiniging komt ophalen. In 1927 was het terrein, waar thans de boomen geplant worden een compleet land bouwbedrijf, haver, blauwmaanzaad, gele mos terd ,en lupenen tierden er welig en thans vindt men op den grond, die eenige jaren nog op den bodem van de Waalhaven lag, reeds enkele eiken en lariksen. Eenige weken' geleden is de grond opnieuw omgeploegd en 4haus ziju de eerste rijen jongs eiken- boomeu geplant. Men heeft hoop dat de Kralinger Hout in zijn geheel gereed zal zijn in 1940. Dan zullen de gronden aan drie zij-den vam de Kralingsch© Plas herschapen zijn in een waar lustoord voor de stedelingen, die hier vinden waar zij recht op hebben, een stuk mooie natuur met bosch, water, speel- en sportterreinen, vlak bij de stad. 8ste Populair Zaterdagmiddagconcert. Even beloofde die Symphonic van César Franck nog het beste stuk van den gelieelen mild-da-g te wonden. Want de inzet ven het Lento hield werkelijk beloften in. Het klonk -m-et muzikale spanning, het was feeder, be schaafd, m-eesïeepend van orgelacbtiigen k'ank. Doch hij h-et Allegro non troppo was de veel belovend© stemming al verdwenen. Het tempo werd amper nagekomen, die expositie der zoo heerlijke thema's geschiedde bij de strijkers- groepen te on zuiver, bij de blazers ©enerzijds m-et te weinig raffinement, anderzijds te be rekend en te omzichtig. Kortom er zat in -leiding ©n orkest-spel ©en rem, welke ons op vallend sterk weerhield het prachtige Franck- oeuvre naar volle waarde van t-oonzuiverheid, gevoeligheid, muauceerin-g te gen-i-eten. We zeidon het reeds: de Franck-Symphonie had de geroepene kunnen zijn het beste stuk van den middag te worden en goed kunnen maken, wat ©r voer d-e rustpoos aan onvoldoen de dingen was gepresteerd. Want directeur Willem Feltzer en het Robterdamsch Phiihar monisch Orkest hebben Baoh's Brandenburgsch Concert in G-dnr verre van gaaf ten gehoore gebracht. Er zat Iets pllobtmatigs-stroefs in de vertolking, iets vierkants, waardoor d-e plooi bare Back-harmonieën onmogelijk tot haar recht konden komen. Het was te eenzijdig van klankkleur, welke meestal te veel naar den „dikken" kant werd gebezigd. Het orkestspel rammelde naast dat der solo-instrumenten, op welke zich le fluitisten J. Versloot en J. Roele, de pianist Ed. F-lipse en de cellist W. de Jong bijzonder hebben onderscheiden. De solo-viool partij van M. Dad-o blonk te slap van toon en werd daarenboven meestentijds erg onzuiver, k-rasserig en eentonig voorgedragen. Moeilijk tevens kon dit minder geslaagde Bach-stuk een goede voorbereiding vormen tot de begeleiding van Hayd'n D-d-u-r-Concert, welk© begeleiding trouwens zeer vele artistieke wen-scben onbe vredigd heeft gelaten. Dat Haydn-Oomcert voor klavier-solo met orkest-accompagnement is bewerkt en geïnstru menteerd door Willem Pijper. Men zou het wellicht van Pijper niet verwacht hebben, dat bij dit klassieke stuk harmonisch zoo geheel onaangetast zou hebben gelaten. Waarin Pijper's bewerking en instrumentatie dan bestaan heeft? Hij heeft -d-e, zijns inziens, w-at leeg© en dunne plekjes van het Haydn-Conoert harmonisch, soms melodisch, wat aangevuld. Maar.... daar door klinkt da begeleidende partij voor ouze oor-en soms toch wel te ©n-H-aydnsch. Met and-are w-oorden: in sommige opzichten heeft de bewerking den schijn van een te-veel ge kregen, doet zij zich voor Haydn althans te dik voor. En het gebeurt zelfs meer dan eens, dat de piano-partij onder de volle aecom- pagnements-hewerking geraakt. Pijper zelf speelde de eol-o-partij. Doch niet op zulke voorname en toewijding®volle manier, als wij van -onzen grooten landgenoot gewend zijn, Technisch was alles natuurlijk tot in de puntjes verzorgd, expressief evenwel maakte Pijper's spel beslist een In-druk van koelheid en onver schilligheid. D-e solist, de vertolkers der solt in het Bach-werk en directeur Feltzer oogst ien veel applaus van d-e slechts zeer matig bezette Groote Do-etezaal. MYRA MORTIMER'S LIED ERENM1 DAG Een muzikale gebeurtenis Br zullen In het nagenoeg stervend© muziek- seizoen wel niet veel liederen-middagen of avonden meer komen. Doch die van de alt- ziangeres Myra Mortimer, gisteren, mag ©r dan des te beter als een muzikale gebeurtenis om onthouden worden. Een gebeurtenis was haar weder-optreden, omdat zij nu de rijpheid van haar kunstenaars-schap zeer nabij is. Zeker, we hadden eukele phrase® zuiverder van inzet kunnen wenschen en de plaatsing van expres sieve tegenstellingen tusschen de verschillende componisten zal voor deze vertolkster van het lied nog een intenser studie moeten uitmaken. Zoo waren b.v. Schubert en Hugo Wolf, die psychisch toch veelal contrasteeren te eens luidend van zeggingskracht. Toch kon elk lied afzonderlijk in Myra Martimer's mond een ge beurtenis worden genoemd. Eerstens om de uiterst verzorgde toonvorming om den vollen, ronden, warmen toon als zoodanig, om de oor deelkundige adembekieersehmg en de zeer ver zorgde uitspraak tot ln alle details. De zeventienöe-eeuwsche oud-Engelsche liede ren in de fraaie bewerkingen van John. Attey en John Hulah lagen deze uit al onmiddellijk goed. Elke stemming, hoe uiteenloopend van aard ook, weid meesterlijk getroffen. En de liederen van Schubert, cülmiu-eerend in het grootsch-opgebouwde „Die Ges-time", waren, af gezien van de zooeven gemaakte vergelijking, uitmuntende reproducties. Een programmati sche inzinking vormden de vier liederen van Erich Wolff, zonder eenige visie, zonder eenig intellectueel perspectief. Maar Myra Hortimer redde nog veel van hun schij|n, door een plas tische voordracht, meer dan eigenlijk h-et ge- heele „geval" waard mocht heeten. Onvoorwaar delijk schoon van bouw, harmonie en zang- kunstige wedergave waren een vijftal liederen van Hugo Wolff, met. de „Dank des Paria" iu deze groep als indrukwekkende bekroning. En toen de nagenoeg volle Groote Nutszaal de concertg-eefster voor den zooveelsten keer hulde en dank had gebracht, bood zij spoedig een toegift. Meermalen schonk Myra Mortimer gul aandeel in de voor haar bestemde hulde aan haren piano-hegeleider Coenraad Valentijn Bos. Hij is een van de weinige accompagna- teuns, die niet zichzelf zoeken, maar naar de kern der kunst vorschen, zich met algeheele ziel in den dienst dier kunst stellen. Coenraad Bos begeleidde met volkomen technisch meester schap, met volgzaamheid, en leefde zóó mede, dat hij als het ware onafgebroken de maatstaf voor zijn expressiviteit van Myra Mortlmer"s gelaat aflas. Londen 12.11%; Berlijn 59.37%; Parijs 9.77; België 34.64%; Zwitserland 47.82%; Amerika 2.48%; Oostenrijk 34.95; Dene marken 66.55; Zweden 66.66; Noorwegen 66.28%; Spanje 41.73; Italië 13.11. Ia tegenwoordigheid van het bestuur, de leeraren, zeer vele ouders en de leerlingen heeft gistermiddag om 5 uur in het St. Antoniuspatronaat aan de fitampioenstraat de ultdeeling van diploma's en prijzen plaats gehad in verband m-et het afgeloopen cursus jaar van -de R, K. Vakteekenschool voor Rotter-dam-Zuid. De directeur der school, de heer W. A, Keesom opende de bijeenkomst met een uit voerig woord over zijn Indrukken omtrent het afgeloopen jaar. Over verscheidene leerlingen was hij tevreden, over sommige zelfs meer dan tevreden, doch er waren er ook, die door onnoodig verzuim of te laat komen minder tot genoegen hadden gewerkt. Hij spoorde de Jongens aan om toch tendega hun jongen tijd te gebruiken, teneinde zich tot graag geziene en bekwame vaklieden op te werken. Zonder vakkennis komt men spoe dig bij de groep der prullen terecht. Zonder Inspanning geen overwinning. Ook tot de ouders richtte zich spr. om steun en mede werking te vragen. Nadat vervolgens de verhoogingen waren meegedeeld ontvingen 7 leerlingen hun eind diploma nJ. Berghout, Brugman, Hauser, Hoogstraten, Huybers, Maarschalkerweerd en van Wees, terwijl aan Houtbrakan die zijn onderwijs wegens omstandigheden had moeten onderbreken een getuigschrift werd uitge reikt. De prijzen, welke uit nuttige voorwerpen bestonden, vielen ten deel voor de le klas A aan Veldbo-er, 1ste klas B aan Kooyman-s, 2e klas aan Huysdens en 3e klas Peterse. Daarna sprak de directeur van het patro naat de weleerw. heer J. B. Schuyt het slotwoord, waarin hij de jongens feliciteerde met hun overgang of diploma. Ook hij spoorde aan tot een krachtig vooruit en vroeg van de ouders om zich veel moeite voor de toekomst van hun kinderen te geven. Het is dikwijls moeilijk, maar voorkomen moet worden, dat een groot aantal nullen wordt gevormd. Onder applaus bracht hij dank aan directeur en leeraren voor hun omvangrijken arbeid, waar de teekenschool zulks een goede repu tatie geniet. Gedurende de afgeloopen week zijn volgens onze statistiek den Nieuwen Waterweg binnen gekomen 256 scbepen, waarvan 0 zeilschepen en 1 zeelichter. Hiervan waren bestemd voor Rot terdam, met inbegrip van Hoek van Holland, 229 schepen, m. 36:1,340 n. reg, tons, voor Vlaardingen 11, Schiedam 5, Pemi? 3 andere Nederl. plaatsen 6 es Duitschland 2. Voor Poortershaven waren bestemd 2 stoom schepen, terwijl 14 schepen den Waterweg zijn binnengekomen om te bunkeren. Gedurende hetzelfde tijdvak van 1927 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 281 schepen, waarvan 0 zeilschepen en 3 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland 248 schepen, voor Vlaardingen 19, Schiedam 4, Pernis 1. andere Nederl. plaatsen 4. en Unitschland 5. Sedert 1 Jannari zijn aangekomen: N. Waterweg Tegen vorige week Rotterdam 1928 1927 Schepen 3453 3753 Netto Reg. ton 5.726.412 5.816.379 Nu -300 89.967 —275 69.445 1928 3094 5.259.688 1927 3388 5.382.434 Nu - 122.746 - 123.225 Bunkerbooten zijn in deze statistiek niet inbegrepen. Opgestoomd 9 schepen 17.683 netto tons SCHEEPVAARTBEWEGING OP DEN NIEUWEN WATERWEG. Gedurende Mrt 1928 kwamen den Nieuwen W aterweg binnen 1222 schepen, metende 2.005.513 üchtur./°K' waarvan 0 zeilschepen en 4 zee- i Botterdaab met inbegrip van Hoek van t «TOmre"n 9mn bestemd 1089 schepen, netto reg. tons, voor Vlaardingen 53 en Duitschland 62218 &Tlder6 Nedel1' plaatsen 24 nuL^oQ1,927 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 1291 schepen, metende 1,994.433 netto reg ton, waarvan 0 zeilschip en 7 zeelichters. Frtibfnrt w°JtterdaP' met inbegrip van Hoek van w- i biervan bestemd 1131 schepen, met Sffp0 f6?; tons voor Vlaardingen 86, Scbie- ?)u7tschlandr25S Ml' plaatseu ,r> en 8edert 1 Jan. zijn aangekomen: Schepen Netto B. tot 1928 3453 5.726.412 1927 3753 5.816.379 N. Waterweg. Tegen vorig jaar Rotterdam Nu— 300 89.967 772 1.236,925 1928 3094 5.259.688 1927 3388 5.382.434 294 096 322.746 1.126 468 Tegen vorig jaar. Opgestoomd van plaatsen beneden Rotterdam 14 schepen met. 29.429 netto tons. Hieronder volgen de vergelijkende cijfers over Maart voor den Nieuwen Waterweg over die voorafgaande 10 jaren: Jaren Sekepea Netto tons 192? '-22S 2.005.513 192J 1291 3.994.433 19-® 1.063.880 2925 1 1.453.316 2924 '-I 1.254.594 1923 1.033.434 1922 '2'. 1.C35.900 1921 I;'I3 886.827 1929 '177 255.837 303 302.093 191.8 03 70.776 van Januari tot UliMaart: 1928 3 04 5.259.638 1927 3753 5.815.379 1926 2981 4.579.454 1925 2320 4.169.710 1924 2318 3.380.610 1923 2111 31108.363 1922 1S10 2.724.560 1921 1937 2.687.598 1920 929 1.245.573 1919 740 990.876 1918 228 212.330 LOYAAL. Een profeseor lm Oxford schreef bij den aan vang van zijn college op het bord „Hiermede deeJ ik u mede, dat Ik benoemd -ben tot lijfarts van Z. M. deu Koning". Hieronder schreef toen een student; „God save the King". Verwacht wordt: matige tot zwakken N. tot W. wind, nevelig tot half- of licht bewolkt, weinig of geen neerslag, later iets zachter. öe haremeter stijgt op den voormid-da# nog langzaam. Huizen (340.9 M., na 6 uur 1950 M.) 12.30130 KRO. lunclHnuziek; 5.30—6.30 dinermuziek; 6.307 Bsperan-toles; 77.30 Engelse he 1-es; 7.308 KRO. Cursns kerkla tijn, 8 KRO. Uitzending uit de St. Dominicmr kerk te A'-dam. Lijdensmeditatie doo-r den ZeeT eerw. heer Th. J, van Ncort; 9.30 concert en tconeelavond. Hilversum (1060 M.) 12 Politleber.Jj 12.30 2 lunch muziek; 34 knipcursus; 6 uur slag; 6—7.15 dineirmuziek; 7.15—7.45 Engelsche les; 7.45 polltieber.8.059 lezing: 9 klassiek concert; 10.20 parsber.; 10.30 concert. Dav entry (1600 M.) 11.20 Gramo- foommuziek; 12.20 trio; 1.20—2.20 orkest; 3.20 solistenconcert; 4.20 orkest; 4.35 lezing; 4n0 orkest; 5.20 reis-causarie; 5.35 kinderuurtje; 6.20 gnaanofoomimuzlek; 6.50 nieuwisber.; 7.05 mairne-revue in Spit head; 7.20 causerie; 7A5 pianomuziek; 7.45 causerie; 8.05 lichte Fransche m-uziek; 8.208.50 causerie; 9.20 nieuwsber.J' 9.35 muziekles; 9.55 nieuwsber.; 10 Vaudevillej! 10.5012.20 dansmuziek P a r ij s (Radio-Paris 1750 M.) 10.50— 11 concert; 121.50—2.10 orkept; 4.05—5.05 so- Usbenconcea't; 8.5011.20 Paaschgediclite-n en liederen, Langenberg (469 M.) 12.25—1.50 orkest; 3.253.55 jeugdconcert5.206.10 con. cert; 6.25 „M.athaus-Passi©n" van J. S. Baebjj 9.50 sluiten. Königswusterhauseu (Zeeeea, 1250 M.) 11.104.20 lezingen; 4.205.20 con« oert; 5.207.05 lezingen; 7.05 „Jedarmann". Hamburg (395 M.) 5.20 walsconcertj! 7.20 ork©3t; 10.50—11.50 dansmuziek. Brussel (509 M.) 5.20—6.20 dans. muziek: 8.35—10.35 orkest. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe 1 en roode werkhanden. Deze worden weder- om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol Red. 1703S 7, ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. Ben overwinning van Laan ziekt Zaterdagavond heeft klasse B den rondgang lange de banen in café Thalia geëindigd met de overwinning van I-aanzicht welke zich van de 3e plaats door haar keurige cijfer van 629 punten het kampioenschap van klasse B wist te veroveren en een achterstand van 67 pun ten in een overwinning wist om te zetten. Tricorno, dat een zeer goede kans maakte zag deze zUn neus voorbij gaan door hun absolute falen van één ztjner leden en moest zich met 10 punten minder met de 2e plaats tevreden stellen. Noveni, dat tot dezen- avond no. 1 stond, zakte naar de 3e plaats. Behalve door de drie leiders werden geen cijfers van beteekenis geworpen zoodat er niet veel verandering in den ouderlin gen stand te noteeren valt. Rotterdam Zuid, dat dezen laatsten avond met 4 menschen verscheen, heeft zonder te werpen den strijd opgegeven. Noveni 273—264=537 Tricorno 288—279=567 Laanztcht 302—329=831 Ado 239—204=443 de Romeyn 274—236=530 Prins Hendrik 24a251=*96 Libertas 207—237=444 Ons genoegen 78—245=523 Dok -70284=534 Foresters 229—247=476 Maas 249—278=527 Zet op 237—235=472 Groot Hamburg 216—254=470 Not -65—234=499 Rollend genoegen 2 ti- H. B. S. 232—194=426 Odjo 258—255=513 De eindstand is thans: 1. Laanzicht 5453; 2, Tricorno 5443; 3. Noveul 5246; 4. de Romeyn 5300; 5. Ado 5233; 6. Prins Hendrik 5252; 7. Ons genoegen 5144; 8. Dok 5120; 9. Libertas 5109; 10. Maas 5052; 11. Fo resters 5018; 12. Not 4968; 13. Zet op 4956; 14. Rollend genoegen 4944; 15. Groot Hamburg 4942; 16. EL B. S. 4851; 17. Odjo 4778. De heer Frima, voorzitter R. IC. B. sloot met eenige toepasselijke woorden den rondgang van klasse B. Jey Mac Arden geeft heden te 8 uur in de Groote Nutzaal een ltedierenavond voor de leden van den Rotterdamschen Kunstkring. Aan den vleugel: Caroline de Bruyn. Programma: Aria's van Gluck en Beethoven; liederen van Liszt, Bralims en moderne componist-en. De H-ollandsche Concertdirectie dr. G. de Koos heeft voor h-et 3eizoen 1928/1929 wederom ©en zestal populaire Zondagniiddagconcerteu georganiseerd. De juiste data zullen nog nader bekend worden gemaakt. De volgende kunste. maara zullen in de bij hun naam vermelde maand optreden: October: de violist Bronis. law Hubermaa; November: de pianist Alex ander Brailowsky; December: de cellist Hans Kindler; Januari: de violist G-eorg Kulen- kampff; Februari; de zangeres Birgit EngeU;j Maart: de pianist Wladimir Horowitz. Van het hoogwater wordt morgen verwacht het le getij om 3.24 v.m., het 2e getij om 4.06 n.m. Te Hoek v. Holland wordt verwacht het ld getij om 1.45 v.m., het 2e getij om 1.56 n.m.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2