n 1 Tweede Blad Maandag 2 April 1928 Pagina 1 EEN SLECHTE BEURT VAN DE ORANJEPLOEG BELGIE WINT MET 1-0 ONZE VOORHOEDE EEN JAMMERLIJKE MISLUKKING EEN ERNSTIG INCIDENT OP EEN DER STAANTRÏBUNES VEERTIG PERSO NEN GEWOND VOOR DEN WEDSTRIJD EEN ERNSTIG INCIDENT OP DE TRIBUNE DE WEDSTRIJD - BELGIë: Zaterdagavond en Zondagmorgen heerselite in Antwerpen weer dezelfde drukte, die telken jare de landeuwedstrij-d tussehen Nederland en België in de Schelde»tad meebrengt, Duizen. den Nederlanders overbevoikten de cat'é's en eetgelegenheden aan de Keizerlei en omgeving, het Hollandsche element domineerde over do Sinjoren en de Antwerpsche neringdoenden maakten, als steeds bij deze gebeurtenis, weer hun besten dag van 't jaar. Ook het Antwerp-Stadion in Deurne bood den van ouds bekenden aanblik. Lang reeds voor het aanvangsuur zijn de rangen dicht bezet, een leger van fotografen zwermt over het mid denterrein en filmoperateurs brengen bij voor. baat eenige vakken der staantribunea in actie om met gejuich en vlaggetjes-gezwaai de vreug. de bij het nog te maken doelpunt na te bootsen, Radio.muziek houdt verder de menschen bezig in den tijd van wachten op de dingen die komen moeten. Het geduld wordt echter op een zware proef gesteld. De officieel© personen zijn op dein bestemden tijd nog niet aanwezig, de spelei'3 staan in de kleedkamers gereed om op te treden en Boeljon komt al vragen, waar» om zijn mannen het vrije veld nog niet in mogen. Eindelijk, 't is ver over drieën, rijden de auto's het terrein op tot voor de officleele tribune. Meteen breekt een luid boel-geroep en gejoel en gefluit uit duizenden kelen los: de menigte geeft uiting aan haar ontevredenheid over het te laat konten van de hooge personages en in België weet men zijn ontstemming op een bijzonder ruchtbare, zij het verre van hoffelijke, wijze ter kennis van de betrokkenen te brengen. zoo kunnen eindelijk de elftallen hun intree maken: eerst komt het Nedërïandsche het veld op wandelen, dan het Belgische. Voor belde ploegen gejuich, volksliederen, gelfotograf eer en filmgedraai, een en ander volgens het be kend? recept. Het blijkt, dat de Belgen den steun moeten missen van Diddens en Boesman; zij worden vervangen door Bastin (Antwerp F. C.) en van Averbeke (Beeischot). Er volgt nu een huldiging van dr. Swarten. broek», die bij zijn verschijnen onder de ge- noodigüen op de tribune reeds was toegejuicht. Teivvijl de elftallen in linie staan opgesteld, gei.uukeerd dooi' bloemen torsende knapen, wordt do, Belgische oud-aanvoerder het veld op geleid tot voor het front der spelers. Denis eerst en dan van Halme spreken hem met een enkel woord toe en overhandigen hun bloemen, gaven. De dokter antwoordt en hem wordt dan door liet publiek een warme ovatie gebracht. Onder de plechtigheid werden de nieit van man tot man gesproken redevoeringen door de luid. sprekende radio de luchit in gezonden. Nu schrijdt de scheidsrechter, gevolgd door de grensrechters, het veld in. De Oostenrijker Biuun wijkt in verschillend opzicht af van het type scheidsrechter, zooals dat artikel bij ons courant is. Hij is zeer klein van figuur, maakt een vrij jeugdigen indruk en is donker getint, 't is net een Indonesiër. Daarbij draagt hij niet de in Nederland gangbare uniform, doch is gekleed in lange grijze broek waarschijn- lijk om zijn korte gestalte wat manlijker voor- komen te geven met wit sporthemd. Denis wint den opgooi; van interesse Is dit intu3schen niet door de omstandigheid, dat er van invloed van het windje niets te bespeuren valt en een sombere, gedekte luclit het zonlicht onderschept. Later toen eenige minuten de zon doorbrak, bleek, dat de Nedevlandsche aanvoer der de Belgen tegen 't licht in liet spelen. Een paniek die betrekkelijk nog goed afliep. Alvorens we er toe overgaan het verloop van den wedstrijd te schetsen, moeten we melding maken van een ernstig incident. Men wete dat in het Antwerp Stadion de Btaantribunes gebouwd zijn uit de wallen van d© oud© vestingwerken. Men heeft de binnenta- luds trapsgewijze afgegraven en met graszoden bedekt, zoodat men een soort natuurlijk amphi theater heeft verkregen. Ze waren gisteren wat trouwens bij een wedstdjd tegen Neder land steeds het geval is meer dan dik bezet, de menscheurijen stonden schouder aan schou der, voor, naast en achter elkaar samen gepakt als heringen in een ton. In hot bewuste vak K nu hadden zich van de beginne af reeds kleine deiningen voorgedaan en nu en dan was er zelfs iets van een handgemeen waur te nemen. °p een gegeven moment de wedstrijd is n i wartiertje aan den gang speeldt zich juist langs de lijn aan clen voet van dit vak een inte ressant partijtje af. Bastin, de linkervleugel man van de Belgen, doet telkens vinnig zijn best om langs Denis heen te komen, hetgeen hem niet vaak gelukt daar onze aanvoerder door technisch spel de meer brute taktiek van den tegenstander fnuikt. Juist komen ze weer tegenover elkaar; een langdurig duel volgt: Bastin heeft den bal, Denis tikt het voor zijn voeten weg; de eerste weet het weer binnen zijn bereik te krijgen en een meter verder herhaalt zich de schermutseling. Het is ©en aar. dig tooneeitje, dit duopartijtje en de rest der elftallen slaat het ook met belangstelling gade. Het publiek is in spanning en juicht om beur ten den Belg en den Hollander toe ai naai1 ge lang het den een of den ander gelukt het leer te bemachtigen. Maar van wegwerken is geen sprake, beide spelers zijn als terriers en laten niet at" en eenige malen opnieuw herhaalt zich deze speelscène totdat ten slotte Denis als over. winnaar uit den tweekamp te voorschijn treedt. Het gejuich, dat hierop volgt, is nog niet be daard, als plotseling het lieele vak K in bewe ging komt. De menschen hebben van nabij het spannend spelletje gevolgd en zij, die de boven ste rijen bezetten, hebben zich daarbij waar schijnlijk wat opgedrongen om zich geen enkele voetbeweging van het bedrijf te laten ontgaan. Ten slotte nu is de druk van boven te groot geworden; de bovenste rij drukt op de volgende, deze weer de lagere en, als bij een kinderspel met kaarten, duwt de eene laag de andere neer, We zien vanaf de perstribune aan de over zijde met schrik de beweging inzetten: de dei ning zet door, heel de menigte daar stuwt naar beneden, de ondersten worden van liun plaatsen gedrukt, men perst ze tegen het hekwerk dat het speelterrein omsluit, de drang iu den rug wordt steeds grooter daar er geen stuiten aan is, steeds nieuwe rijen duwen haar zwaarte op do voorste massa. En clan een ontzettende kreet; de menschen worden plat gedrukt tégen de hekken; latten en paalwerk knappen door en bezwijken, alles vliegt tegen den grond en over en door en tussehen die stukken en spliu. ters slaan de menschen neer en, daarbovenop steeds weer andere: het is een levende lawine die neerstort en waarover nieuwe massa's heen schuiven. Groote consternatie! De ongeiukkigen gillen en schreeuwen van pijn, kinderen builen, vrou wen vallen in zwijm. Van alle kanten snelt men toe; doktoren, verpleegsters. Roode Kruisman nen en militairen zijn onmiddellijk in de weer om hulp te verleenen. Daar wordt een jonge man als levenloos op de schouders van anderen van het veld gedragen; bewustelooze dames worden opgenomen en weggevoerd; vaders klemmen hun huilende kiudereu tegen de borst, weeklagende moeders, over de zenuwen heen! barsten in snikken uit. Raderbraucards draven aan, drie gewonden worden weggedragen; een Roode Kruisaüto rijdt het voetbalveld binnen en neemt andere gewetsten op. Op andere staanvakken zit nu ook de schrik ©r in, verschillende menschen verlaten nerveus hun plaatsen en trekken naar huis. Het is een opgowondenheid van belang tot boven alles uit de zware stem van den luid spreker klinkt, die de menigte verzoekt haar kalmte te bewaren Langzamerhand komen de gemoederen tot bedaren en kan het speelveld worden ontruimd en de wedstrijd worden voort gezet. Later varnamen wij dat het drama, dat on geveer 10 minuten duurde, nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Een veertigtal menschen is gewond, waarvan twee ernstig; een jongeman n.l. heeft zijn knie en een arm gebroken, de overigen bekwamen lichtere kwetsuren, vooral aan de beenen. Het aantal flauw gevallen da mes is groot, terwijl verder verschillende men schen min of meer ernstige averij hebben op- geloopen aan hun kleeding. Naar aanleiding van dit incident, dat ons herinnert aan een soortgelijk geval bij den Duitschland—Nederlandwedstrijd twee jaar ge leden in Busseldorf, kan het zijn nut hebben er op te wijzen dat dergelijke ongelukken in het Stadion te Amsterdam niet kunnen voor komen. Hier toch zijn op meerdere plaatsen In de vakken stevige ijzeren staketsels aange bracht die elk vak verdeelen in een aantal on derdeden. Daardoor ken ontstane deining zich nooit voortplanten over het geheele vak en is de drang van beven van zelf niet zoo sterk. Deze noodzakelijke onderverdeëling' nu mist men in Dusseldorf en Antwerpen. Eindelijk zijn we dan aan het verslag' van den wedstrijd gekomen. Ongeveer kwart over drie trapt R. Bralne af, de bal is slechts even op de Nedertandsche helft want onmiddellijk maakt onze halflinie zich van het leer meester en stelt ze de voor hoede in staat den eersten aanval op te zetten. De cranje-mannen brengen het dadelijk al een heel eind doch dan zet IGuln den bal te hard naar voren zoodat deze over de lijn rolt voor dat v. d. Griendt hem kan bereiken. De Belgen zijn nu aan de beurt. Nadat een vrije schop hun geen resultaat heeft gebracht, plaatst van Averbeke bet leer naar het midden, Devos en Brain© loopen elkaar evenwel leelijk in den weg, zoodat van Heel bet graantje wegpikt en verwerkt. In de eerste minuten gaan de partijen nagenoeg gelijkwaardig tegen elkaar op, maar fraai spel wordt niet te zien gegeven. Van der Meulen komt voor bet eerst in actie als Bastin een beogen voorzet afgeeft; voordat Braine er echter van vermag te profiteeren heeft onze doelman den bal ondersiS&pt en weggewerkt. Vijf minuten zijn er gespeeld als Kluin in botsing komt met Hooydonckx; het is noga! raak aangekomen; wanneer even is gestopt, hinkt de gekwetste ApeUloorner het veld uit. Ongeveer vijf minuten later is hij P. BRAINE (Beerschot) DE ELFTALLEN. CAUDRON (Anderlecht) LAVIGNE I-IOOYDONCKX (Racing C. Br.) (Berchem) VAN HALME VAN AVEREEKE (C. S. Brugge) (Beerschot) ELST (Beerschot) WEBER (Sparta) DEVOS (C. S. Brugge R. BRAINE (Beerschot) MOESCI-IAL' (Racing B BASTIN Antwerp) Scheidsrechter BP.aUN (Oostenrijk). v. d. GRIENDT (H.D.V.S.) VAN HEEL Bdjonoord) NEDER KLUIN (A.G.O.V.V.) MASSY (Roermond) VAN KOL DENIS (Ajax) (H.B.S.) VAN DEK MEULEN (H.F.C.) TAP (A.D.O.) VAN BOXTEL (N.A.C.) SCHIPPER (Heracles) door den trainer weer op orde gebracht. Wan neer scheidsrechter Braun ons een vrijen schop toekent, zendt Tap den bal tn de richting van Caudron maar het schot is te hoog gericht. Bastin zendt weer een hoogen hoog-voorzet ih doch weer te scherp en v. d. Meulen stompt nitloopend het gevAar de andere richting uit. Dan heeft Tap zijn mikpunt beter gekozen, het kernschot komt nu juist onder de lat maar Caudron stopt met succes. Even later een schermutseling voor het doel der Belgen, waar bij Hooydonckx als redder van de situatie op treedt. Bastin meet zijn voorzet nu ook beter af maar het hoofd van Massy onderschept dit maal de combinatie; Van Averbeke echter vangt het leer op en schiet op doel maar hoog vliegt de kogel over. Nederland dwingt een hoekschop af, Schipper weet zijn voorzet niet do noodige lengte te geven.. Tap zendt den ■vooruitgeschoven Kluin den bal toe, deze neemt hem ineens ep den schoen maar ook dit schot gaat te hoog. Een pittig moment doorleeft ons doel als Eist, die op den rechtervleugel veel wordt losgelaten, een hoogen voorzet inzendt. Moe- schal kopt in de goede richting maar van der Meuten vangt klemvast. Dadelijk daarop Is onze doelman weer in aotie als R. Braine met ©en fvaaien omhani den bal inschiet, doch de Haarlemmer haalt den bal keurig uit den bo venhoek. Een ren van. Schipper wordt op de lijn gestuit, een op te grooten afstand door Tap laag ingezonden bal gaat -Candron's krachten.niet te bov-^n. Nu komt Bastin lings de lijn weer in actie en levert slag met Denis, die wegwerkt, maar even later forceeren de Belgen een hoekschop aan die -zijde. Op dit moment nu heeft het bo venomschreven incident plaats. De na de her vatting genomen hoekschop is niet gevaarlijk, de bal komt bij den Belgischen rechtervleugel, Eist zet voor maai- Devos kopt over. De vol gende voorzet van den Beerschotman wordt door Massy onderschept. Weer stelt R. Braine de krachten van onzen doelman op de proef met een hard schot; nu is het laag gericht maar v. d. Meulen weet ook dezen hal keurig te verwerken. Wij krijgen daarop ook een behoorlijke kans als Schipper heeft opgebracht; de Heraclled zet voor, Kluin staat met den rug naar doel maar haalt netjes om, maar de hal gaat juist over de lat. België is in deze periode meer in den aan val dan Nederland, dank zij het beteT werk van haar voorhoede, die veel meer vlugheid en samenspel demonstreert terwijl er bij ons weinig systeem ln zit en de spelers eikaars bedoelingen meermalen niet schijnen te hegrij pen. Braine in combinatie met Moescbal, komt weer aanstormen; voordat de Belg echter den laataten voet aan dezen aanval kan leggen, breekt van Boxtel met een klein tikje de on derneming af en zendt het leer retour. Weldra zijn de gastheeren terug; de hal wordt nu door Bastin opgebracht, hij zet over naar den rech tervleugel, Eist deponeert het leer in het straf schopgebied doch Braine schiet over. Ander maal staan de Belgen voor ons doel, Braine zal het dit keer met zijn hoofd probeeren doch v. d. Meulen is ook daardoor niet te passeeren. Dan een mooie prestatie van Denis; hij ont futselt Bastin den bal, passeert ln diagonale lijn het veld, langs van Averibeke en van Halme, en geeft dan de voorhoede met een afgemeten voorzet een doelrijpe kans; v. d. Griendt schiet, Caudron houdt den bal net bij den paal maar kan hem niet in zijn macht krijgen; voordat de Schiedammer het leer weer bereiken kan, weet de doelman het nog over de achterlijn te duwen. De hoekschop levert geen tastbaar re sultaat. Massy raakt dan in gevoelige botsing met van Halme en gaat tegen de vlakte; 'n oogen- blik veroorzaakt dit verwarring in onze verde diging. waarvan Braine poogt te profiteeren; hij schiet doch v. d. Meulen is op z'n post. De Roermondenaar wordt weer opgekalefaterd en de strijd gaal voort. Onze voorhoede geeft weer een zuinige beurt weg. Tap zendt den bal over haar den rechter- vlengelman, Schipper zet voor, Kluln schiet maar Caudron heeft het leer al té pakken. Eist krijgt een behoorlijke gelegenheid om de score te openen als Braine vei naar voren speelt en van Heel het niet kan bij beenen; de Belg heeft alleen v. d. Meuten nog voor zich, maar hij ontketent een geloei op de tribunes als zijn schot op de hoekvlag gericht blijkt. Bij de on zen gaat ïiet bij den volgenden aanval niet veel beter. v. d. Griendt geeft een voorzet naar Kluln maar de A.G.O.V.V.-er stapt grandioos over liet leer'heen, Dadelijk daarop is v. d. Meuten weer ln actie; met een gracieuzen sprong zweeft de Haarlem mer hoog hoven alles uit om den bal na een voorzet van Eist weg te slaan uit het bereik van den koppenden Braine. Moeschal schiet naast, oen kogel van Tap gaat ver haast en R. Braine trapt aan den over kant nog verder naast, aldus lezen we in onze volgende notities. Als Hooydonckx ruist, wordt een goede kaas door onze voorhoede onbenut; Kluin schiet ver naast als Schipper hem den bal mooi voor de voeten heeft gelegd. Van Halme, die als aanvoerder van de Bel gische ploeg fungeert, geeft een slecht voor beeld met zijn ruw spel. Hij heeft het vooral op Massy begrepen en als deze een hal terug trapt, springt de Belg tegen de Roermondsche beenen zoodat andermaal voor onzen spil moet worden gestopt. De vrije schop levert geen nut. Een fel schot van Bralne bezorgt v. d. Meulen veel moeite; de Haarlemmer grabbelt den bal uit den bovenhoek doch het holle leer wringt zich uit z'n handen en ketst tegen de bovenlat; onze doelman herstelt zich onmiddellijk en werkt weg. Devos krijgt een vermaning van den scheidsrechter als hij van Heel tegen 'de wereld werkt. Schipper ziet zich den bal door Tap toege speeld, de Almeloër acht blijkbaar dadelijk schieten het meest gewenscht doch akelig ver van het doel vliegt het leer over de lijn. Met een aanval der Belgen, waarbij Braine huiten- spel gezet wordt, komt de rust. DE TWEEDE HELFT. Na. rust blijkt, dat Tap en Kluin van plaats verwisseld hebben. Het gaat al dadelijk vlot, maar onze,yoprhoede komt niet verder dan La- vigne. Daarom niet getreurd, we zijn direct terug. Nu hanteert Schipper het. leer langs de lijn, zijn voorzet, komt bij Tap; die schiet, maai de Belgische doelman houdt. Onze middenvoor werd bij dit schot leelijk genomen door Lavigne, gaat even tegen de aarde doch sleept zich hin kende weer verder. Een vrije schop, vanwege de reactie, tegen ons wordt door van Kol ge stopt. Weber en van der.Griendt dringen nu ver in de Belgische verdediging door, Lavigne komt in moeilijkheden en weet niet beter te doen dan hard achter te trappen waarbij het er veel op lijkt, dat hij zijn eigen doelman met een on. houdbaar schot geen kans wil geven; de bal vliegt net langs den paal. De hoekschop levert geen resultaat, evenmin als het volgend schot van Massy, die den teruggewerkten bal heeft opgevangen. Weer wordt Tap door Lavigne ge haakt. Van Kol plaatst zich achter den bal en zendt uit den vrijen trap het leer met groote vaart over de hoofden der Belgische verdedi gers heen, de bal beukt de bovenlat, Kluin krijgt den kaatser tegen de hand en zoo is ook deze kans weer verkeken. Bij een hoogen voor zet blijkt Tap in buitenspelpositie te verkeeren; even later is aarzelen van v. d. Griendt oorzaak dat ook onze volgende aanval nutteloos werk geweest is. Kluln geeft in deze periode blijk weinig kijk te hebben op de tactiek van Tap van de door dezen opgezette combinaties komt niets terecht. Bastin ziet zich met een vrijen schop wegens zijn optreden tegenover Massy be straft, R. Braine bezondigt zich tegenover Tap; na het laatste geval zendit Denis uit den vrijen trap den bal in de goede richting, maar Caudron stompt het leer uit doel. Heel Nederland kruipt daarop door 't bekende oog van de vermaarde naald, als Eist een 3Cherp schot van den rech tervleugel lost, van der Meulen blijft werke loos, waarschijnlijk in de veronderstelling, dat de hooge bal achter zal gaan, maar het bruine monster doet dit juist niet en vliegt tegen den binnenkant van den paal achter den doelman, rolt dan voorlangs de doellijn, van Kol raakt Ket leer even, doch treft het zitvlak van v. Heel, maar hij is er dadelijk weer bij en brengt met een verren trap redding in deze vrij troebele situatie. R. Braine krijgt een vrijen trap tegen zich ft- "XJ Op de kampioenstentoonstelllng te Amsterd .m, behaalde de gevlekte Duitsche dog „Lentior, Freissmann", het kampioenschap van Neder-' land. Dit is de eerste Duitsche dog van een Nederlandsclien eigenaar, welke deze onder scheiding verwierf. Eigenaar' is da heej* M. van Kwawegen te Rotterdam als hij voor de variatie van Kol op minder vriendelijke maliier van den bal verwijdert; we hebben er echter geen baat bij. Kluin, de groote schutter, zal dan Caudron een zijner be kende 30-meter pillen draaien, maar deze streeft zijn doe! kilometers voorbij. Van Boxtel levert weer mooi werk "door op kalme wijze een aanval van de Belgen te onderbrekenonze voorhoede zet daarop een goede combinatie op, doch de stormloop wordt slecht doorgezet; im. mors Schipper brengt den bal mooi voor doel, maar heeft dan te lang tijd noodig om de hou- dius van vaardig aan te nemen en intusschen rolt het leer achter. Wanneer van Boxtel eens onvoldoende weg werkt, gaat Moeschal er tussehen uit, hij zot over naar rechts, Devos schiet, maar onze dek- lat blijkt, tegen den kanjer bestand te zijn. Ge vaarlijke aanvallen van de tegenpartij volgen elkaar nu op; bij een voorzet van Eist kopt Braine, maar van der Meulen houdt. Bastin brengt op en geeft, voordat Denis hem gena derd is, door aan Braine, deze passeert naar Moeschal en die schiet hard en fraai in op borsthoogte. (I0.) Op dit moment is de tweede helft een half uur oud. België heeft de leiding. Holland reageert onmiddellijk met een ge vaarlijken aanval en wordt door een goede kans geholpen, doch v. d. Griendt trapt ze naast. Opnieuw probeeren: Tap zendt den bal schuin vooruit, Schipper is er ais de kippen bij, hij zet voor, doch veel 'e slap en te laag, zoodat Hooydonckx gemakkelijk onderschept. Kluin geeft weer herhaalde malen blijk geen kijk op de zaken te hebben; als hij den bal heeft, rent Tap telkens reeds vooruit in de verwachting dat de Apeldoorner het leer onmiddellijk door zal zenden; deze evenwel moet nog eenige ma len wenden en keeren en als hij dan Tap be dient, blijkt deze door het treuzelen van zijn nevenman iu buitenspel-positie geraakt te zijn. Zoo gaat het verschillende malen en Tap geeft blijk er moedeloos onder te worden. Nederland blijft ln deze periode het initiatief nemen. Wel slaagt Eist er even la met den bal op den loop te gaan, doch Bralne schiet zijn voorzet naast. De onzen trekken weer op: uit een vrijen schop plaatst van Heel het leer ln het centrum van de voorhoede, Kluin stuwt het met zijn hoofd naar Schipper, deze schiet hard in den bovenhoek, maar Caudron blijft de baas. Andermaal 'n kans; van der Griendt kopt tegen de lat, hij vangt den terugspringenden hal op en schiet tegen ilen paal; een wirwar ont staat voor liet Belgische doel, doch tenslotte wordt de bal naast getrapt. Den moed niet op geven: Sehipper geeft goed door aan den vrij- staanden Tap doch nu stuit het leer tegen diens hand. Dan maar overgedaan: De ADO-man brengt op, passeert naar Schipper die hard in schiet richtend onder de kruising van lat en Een Nederlandsche aanval op het Belgische doel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5