Maandag 2 April 1928 Derde Blad Pagina 1 t DE SOCIALISTEN EN GALLES A HET OUDE LIED VOOR H M. KONINGIN-MOEDER TWEE GEVANGENEN ONTSNAPT GRAAF DE MARTENS FERRAO t HET CADEAUSTELSEL ALG. VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR IN HET BUITEN „8CHEIJBEEK" te Beverwijk ligt een sloot met een bewailing van jene. verkruikjes, een attribuut, dat Schiedam zelfs nog niet bezit. Onder het driedubbele opschrift: „Het sprookje der gruwelen", „Cailes zegenrijke regeering" .en „scholen in plaats van ka zernes", heeft „Het Volk" den moed het na volgende af te drukken: De speciale korrespondent van de „Vor- warts" schrijft uit Mexiko City, dat de strijd tusschen staat en kerk voortduurt. De kerk biedt heftigen tegenstand tegen de regeeringsmaatregelen en verzet zich tegen de uitvoering van de grondwet. Mexiko is ongetwijfeld in twee vijande lijke partijen gescheiden: aan den eenen kant staat de door een energieke regeering aangevoerde volksmassa, die van den aan vang af besefte, dat het niet ging om geloof en godsdienst maar om de hand having van de autoriteit van den staat tegenover onverantwoordelijke machten; aan den anderen kant staan de klerikalen voor wie de kerk alles, de staat slechts een noodzakelijk kwaad is. Onder bevel van oorlogszuchtige priesters trekken mis leide peone („groene" immigranten) te gen de regeering te velde en vallen onder de banier van een machtshonger, die voor immer in Mexiko heeft afgedaan. Maar dat alles is, hoe ongelooflijk het ook mag klinken, van geen invloed op den politie. ken toestand. Men kan de regeering rus tig gelooven, als zij verklaart dat zij geen beteekenis hecht aan den strijd met de katholieken. Iedere Mexikaansche politicus weet precies, dat niemand in Mexiko het godsdienstvraagstuk als politieke leuze kan aanheffen, wil hij niet voor een reaktio- nair worden aangezien. Zelfs de fel reak- tionaire leiders van den mislukten Oktober- opstand, Gomez en Serrano, waren voorzich tig genoeg om zich van de kerk af te wen den. Alle scholen die de kerk in strijd met de grondwet heeft opgericht, zijn gesloten en staatseigendom geworden. Een poging om van deze gebouwen kazer nes te maken werd door Cailes verijdeld en wereldlijke scholen werden er in gevestigd. Het bleek weer eens opnieuw, dat de „ti ran" precies weet, wat zijn land noodig heeft. De in de geboele wereld verspreide berichten over de onderhandelingen tus schen de geestelijkheid en de regeering om het konfllkt bij te leggen zijn uit de lucht gegrepen. Hetzelfde geldt ook voor de gru welsprookjes der klerikale pers. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat er tvel degelijk een godsdienststrijd woedt in Mexico en dat deze zijn oorsprong vindt in het verzet der Kerk tegen de grondwet. Tot dusver heeft „Het Volk" herhaalde lijk beweerd, dat er van geen godsdienst oorlog sprake was. Nu laat het blad verkondigen, dat de regeering „de volksmassa" aanvoert. Indien dit waar is, waarom durft Cailes zijn daden dan niet onderwerpen aan een vrije volksstemming, zooals door de bis schoppen werd gevraagd? Uit welke verklaring blijkt, dat de Mexi caansche Katholieken den staat slechts be schouwen als „noodzakelijk kwaad"? Waar en wie zijn de „oorlogszuchtige priesters?" En indien heel het Katholiek verzet tegen Cailes „van geen invloed is" waarom wordt dan de dictatuur gehandhaafd? Wanneer is in Mexico een school niet opgericht in strijd met de grondwet? Wat kan de Kerk doen zonder met die grondwet in strijd te geraken? Waar haalt de regee ring het recht vandaan andermans goed te stelen? De katholieke leiders hebben er altijd op gewezen, dat zij niet vereenzelvigd willen worden met vijanden van Cailes als Gomez en Serrano- Kan „Het Volk" ook loochenen, dat er een geheim accoord is gesloten tusschen de C. II. O. M. en Cailes inzake de bewapening der arbeiders? Van onderhandelingen tusschen Cailes en de Bisschoppen hebben wij sinds verleden jaar niets gehoord, maar de berichten over de vermoording, verbanning en kerkeriüg Van ben bisschop en meerdere priesters er. leeken zijn nog zeer versch. Zij zijn in ons lilarl meegedeeld met een nauwkeurig heid en meermalen met een uitvoerigheid, die alle informaties mogelijk maakten. „liet Volk spreekt brutaal van „sprookjes der klerikale pers", waar ook ongeloovige hladcn hetzelfde melden. Zoo werd onlangs te Kdinburg in Schotland een protestverga- dei'ing gehouden tegen de kerkvervolging in Mexico, waarop mgr, Donovat een over zit lit gaf van de Mexicaansche gruwelen- Na deze voordracht stond een man op, na derde mgr. Graham, verklaarde dat. hij net uit. Mexico kwam en zei toen woordelijk: »Ik bon wel protestant en ook vrijmetselaar maar ik moet tocli getuigen, dat al wat. mgr. Donovat verzekerd heeft de zuivere waar heid is. Ik boud van het Mexicaansche volk e" gevoel er hot diepste medelijden voor". En een ander ooggetuige, Harry Nicholls, Mexicaanseh correspondent van de Chicago Daily News, schreef 11 Februari aan zijn blad: „Het, is wel erg' voor de regeering van Cailes dat de katholieken niet naar de wa Pens willen grijpen, maar dat, zij alleen Woorden van protest doen weerklinken". Hieruit blijkt, hoe de socialistische pers er gewoon op los liegt. liet eenige zegenrijke van Cailes' regeering bestaat hierin, dat de Amerikaansche en an dere oliebezitters tevreden zijn over haar pas Benomen besluit de Mexicaansche olie aan do vreemdelingen te laten. Verzekerd van hun zwijgen, kan Cailes zoo rustig de Kerkvervolging doorzetten onder Eet mom van de bewering: dat de Kerk „re bctionair" is. En de socialistische pers steunt dezen dictator en „kapitalisten"-dienaar. In „De Transportarbeider" van Zaterdag 31 Maart wordt voor de zooveelste maal geklaagd over de katholieken, die menschen, die geen lid van den modernen bond mogen worden. De schrijver in de „Transportarbeider" had 10 December al beweerd, dat „in ons land de geestelijkheid niet het geloof of zelfs officieel de Kerk door middel van zijn hoogsten geestelijken machtsdrager eigen machtig een verbod uitvaardigt voor een terrein, dat het hare niet is". Eaat de schrijver nu eens aantoonen, wat hij aantoonen moet,: dat de bisschoppen hun bevoegdheden te buiten zijn gegaan! Hij be weert wel, dat het lidmaatschap van een socialistische vakvereeniging niets met het geloof te maken heeft, maar laat hij dat eens bewijzen. Laat het rijke N.V.V. in Rome het geval eens aanhangig maken. De vakvereeniging durft het niet. Al het beweren in haar organen van het overschrijden der bevoegdheid door onze bis schoppen berusten op domheid of op iets ergers. De schrijver in de „Transportarbeider" had nog twee geestelijken aangehaald, die „ook al niet kunnen bewijzen, dat het ver bod om modern georganiseerd te zijn, op het geloof steunt,, of zelfs op een uitspraak van den Paus?" Die uitspraken van Paus en geloof zijn niet noodig. De socialistische schrijver die ze eischt, toont daarmede niet op de hoogte te zijn van ons geloof. En die twee geestelijken? Den schrijver werd gevraagd eens namen te noemen. En nu komt hij voor den dag met het onnoozele gezegde: „wij" durven wel, maar de man in kwestie niet", want „wij willen den betrokkene niet onnoodig bemoei lijken". Maar hier is het nu eens niet „onnoodig" Gaat het maar aan zoo weer eens 'n paar geestelijken belachelijk te maken? Dat mag gerust en ook dat insinueeren van moeilijk heden. Die moeten zeker weer van de „gees telijken" komen? Wat een onnoodig gepeuter over zoo'n kwestie. De socialistische schrijverij is niet anders dan lokkerij van katholieke arbeiders die men te misleiden tracht over de werkelijke bedoelingen van het socialisme, dat de bis schoppen door hun stevig optreden ontmas kerd hebben. PAASCH-COMMUNIP VAN EERHERSTEL. De talloozo leden van het godvruchtig ge nootschap der Paaseh-Comimunie van Eerherstel worden bij deze herinnerd aan hun eere-plicbt, om binnen den Paaaebtijd minstens eenmaal de H. Communie te ontvangen, buiten hun eigen Paaschcommiunie, roet het inzicht, hierdoor de plaats te vervangen van een dier ongelukkige Katholieken, die hun Fasehen niiet houden. Een gedenkboek bij haar 70sten verjaardag. Er heeft zich een commissie gevormd, die het voornemen heeft oim ter gelegenheid van het feit, dat op a.s. 2 Augustus Hare Majesteit de Koningin-Moeder den zeventig-jarigen leef. tijd bereikt, een Gedenkboek uit te geven, ge wijd aan de algemeen geëerbiedigde persoon lijkheid van de Koningin-Moeder en Haren voor ons land in zoo menig opzicht zegenrijken arbeid. De commissie mocht, naar aanleiding van haar desbetreffend verzoek, aan Hare Majes teit de Koningin gericht, vernemen, dat Zij zich bereid kan verklaren om de opdracht te aanvaarden van dit werk aan den arbeid en de persoonlijkheid van Haar Moedei' gewijd. Deze commissie heeft zich tot uitvoering van haar voornemen gewend tot vooraanstaan de persoonlijkheden en publicisten, behoorende tot verschillende politieke en godsdienstige richting, die zich bereid hebben verklaard me dewerking aan dit Gedenkboek te ver 1 eenen, LITHAUSCH CONSULAAT TE 'S GRAVENHAGE. Met ingang van gisteren opgeheven De Litbauscbe Consul-Generaal voor Neder land, de heer B. Girsavicius-Hirschowitz beeft ais zoodanig zijn ontslag bij zijne regeering ingediend. Het consulaat is opgeheven met ingang van gisteren. Voor pas-aangelegenheden, enz. gelieve men zich tot het Generaal-Consulaat in Londen te wenden. (10, Palace Gate Kensington). MET EEN STEEKBEITEL FORCEERDEN ZIJ EEN DEUR EN KLOMMEN OVER DEN RINGMUUR Zaterdagavond tegen half tien bemerkten de bewakers van de Bijzondere Strafgevangenis aan den Harstenhoekweg te Scheveningen, dat twee gevangenen, uit Amsterdam afkom stig, ontsnapt waren. Een direct ingesteld onderzoek wees uit, dat de 24-jarige C. G. en de 33-jarlge J. H. G., die beiden door de Amsterdamsche recht bank tot gevangenisstraffen van eenige jaren waren veroordeeld, kans hadden gezien met behulp van een steekbeitel een deur te for- ceeren. Zij hebben toen een stok met een haak weten te bemachtigen, waardoor zij kans ge zien hebben van den ringmuur der gevangenis te klimmen. PLECHTIGE UITVAART EN BEGRAFENIS. Zaterdagmorgen heeft te 's Gravenhage met de sitaatsie en plechtigheid overeenstemmend met de booge waardigheid van den overledene, de uitvaart en begrafenis plaats gehad van graaf 'de Martens Ferr&o, in leven gezant van Portugal hij ons hof. Vrijdagavond was bet stoffelijk overschot van den gezant naar de kerk van den H. Jacobus in de Parkstraat overgebracht en ge plaatst binnen het in rouw gehulde priester koor. Zaterdagmorgen half 11 heeft Z.Exc. Mgr. L. Schioppa, pauselijk Internuntius bij ons Hof, de pontificale Requiemmis opgedragen voor de zielerust van den overledene. Het zangkoor voerde onder leiding van kape laan A. de Wildt de Requiemmis van Perosl uit. De plechtigheid werd door tal van autori teiten en belangstellenden bijgewoond. In en voor het priesterkoor waren tal van bloemstukken neergelegd, o.w. die van H. M. de Koningin, die van de regeering en van het corps diplomatique. Na de H. Mis verrichtte mgr. Schioppa de absente. Bij het naar buiten dragen van de lijkkist bracht de Kon. Mil. kapel treurmuziek ten gehoore. Inmiddels had zich in de Parkstraat voor zoover er plaats was een massa belangstellen den verzameld om getuigen te zijn van het vertrek van den pleehtigen rouwstoet. Op het plein voor de kerk hadden zich op gesteld de Koninklijke Militaire Kapel, onder leiding van Louis Boer en het detachement van de brigade grenadiers en jagers, benevens de vaandel waebt met omfloerste vaandels. De rechterkant der straat was bestemd voor de rijtuigen. Alle troepen brachten het eeresaluut, toen de deuren zich hadden geopend en de kist naar buiten werd gedragen. Op dit oogenbiik speelde de Kon. Mil. Kapel treurmuziek van Schubert. Het formeeren van den steet, die uit een 30-tal rijtuigen bestond, had ruim een half uur geduurd. Om 10 minuten vóór half 1 kon het laatste gedeelte zich in beweging zetten. Aan den lijkwagen die. aan lederen hoek een bran dende lantaarn droeg, werden gehangen die kransen van de Portugeeeche legatie, van de Koningin, de Regeering en het corps diploma tique, benevens een kruis met bloemen van de achtergebleven familie van den overleden ge zant. Aehter den lijkwagen reed nog een aparte wagen met de overige bloemstukken mee, er vóór werden op een zwart-flnweelen kussen de ridderorden van den ontslapene gedragen. Hoe dichter de stoet de Kerkhoflaan naderde, hoe dichter die rijen menschen geschaard ston den ter weerszijden van den weg. Vooral op de Kerkhoflaan was een groote menigte op de heen. De politie had uitgebreide ordemaatrege len getroffen. Om kwart voor één ongeveer klonk het sein, dat de steet aanden ingang van de Kerkhof laan was genaderd. En eenige minuten later klonken reeds de schetterende tonen van de trompetten der cavalerie. Langzaam trok de stoet door de Kerkhoflaan. Op het kerkhof. Het kerkhof was slechts toegankelijk gesteld voor die belangstellenden, die in eenige kwali teit de absente en de beaarding zouden bij wonen. De weduwe van graaf de Marlens B'errao kwam, vergezeld van haar dochter en van twee kleinkinderen, allen in diepen rouw, per auto, waarvan de motorkap en de lantaarns met zwarte doeken waren omfloerst, lang voor de aankomst van den stoet op de begraafplaats binnen. Zij werden in de wachtkamer, waar tevens de dames der leden van het corp3 diplo matique werden toegelaten, binnengeleid. Even daarna arriveerden, event ins per auto, de Hoog- eerw. teken H. Th. A. van Dam en de hem assiteerende kapelaans Brink en Goppens. Na op het voorplein der begraafplaats te zijn gekomen had de cavalerie zich met het front naar den ingang opgesteld. De Koninklijke Milttaire Kapel had intus- sohen reeds op de begraafplaats bij de kapel standplaats genomen. Een detachement Grenadiers en Jagers en een detachement mariniers stond ter weers zijden van het middenpad geschaard, van het hek naar den ingang der kapel. De vaandel- wacht had plaats genomen tusschen het hek en de kapel ter rechterzijde. De kist, welke met de Portugeesche vlag gedekt was, werd bij den ingang van het kerk hof uit den lijkwagen gehaald en op een baar geplaatst. Qnder het spelen van treur marschen door de Koninklijke Militaire Kapel werd de baar met het stoffelijk omhulsel door de haag van mili tairen naar de kapel gedragen. Alle aanwezigen woonden de rouwplecbtig- heid in de kapel bij. De troepen presenteerden het geweer, terwijl de kist weder werd uitgedragen en daarop werd onder het spelen van treurmarschen de baar grafwaarts gebracht. Terwijl de militairen wederom het geweer presenteerden werd de kist boven de geopende kelder geplaatst. De weduwe en de dochter, de legatielsecre- tarissen en de verdere autoriteiten schaarden zich om het graf. Nadat de beaarding verricht was, zette de Koninklijke Militaire Kapel het Portugeesche volkslied in en terwijl de militairen wederom het eerbewijs gaven en alle aanwezigen het hoofd ontblootten, daalde de kist langzaam in het graf. De kransen werden vervolgens rond den graf kelder gelegd, waarna de eerste legatie-secre taris van Portugal, de heer Rodrlgues de Magelhhes naar voren trad om een woord van dank te spreken voor de groote eer, welke men den overdeden gezant bewezen had. Vervolgens werd door velen der aanwezigen een schepje aarde op de kist geworpen, waar mede de plechtigheid te ruim twee uur ten einde was. DR. J. VAN ASSEN f Vrijdagavond overleed in den ouderdom van 56 jaren dr. J. v. Assen, geneesheer-directeur van het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft. INSTALLATIE DER COMMISSIE VAN ONDERZOEK. Bij voorkeur geen wettelijke maatregelen ter bestrijding. Op het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid is Zaterdag de door den Minister van Arbeid ingestelde commissie van onder zoek van het cadeaustelsel geïnstalleerd. De minister van Arbeid, H. en N. hield daar bij de volgende rede: Rede Minister Slotemaker de Bruine. Het koopen van het meest alledaagsch ge bruiksartikel zonder de kans, daarbij een hee- renrijwiel, een gramofoon, of naaimachine op te loopen, wordt steeds moeilijker. De mildheid van den fabrikant, grossier en winkelier open baart zich in een verscheidenheid van vormen, die voor de vindingrijkheid van dezen den groot sten eerbied afdwingt. Het cadeau wordt voor den argeloozen con sument allengs de allesbeheerschende factor; hij voelt zich welhaast beetgenomen, indien hem bij zijn aankoop een milde gave onthou den wordt en blijft doof voor de stemmen van hen, die beweren: niet gij wordt beetgenomen, doch uw buurman, die zooeven zijn linnenkast met een dozijn fraaie theedoeken zag verrijkt. Of deze laatste bewering juist is, laat ik weer in het midden; het onderzoek Uwer commissie zal mij daarop, naar ik hoop, het rechte ant woord kunnen geven. Wel ia het opmerkelijk, dat met de uitbrei ding van het cadeausysteem het verzet daarte gen in verschillende kringen onzer samenle ving bij voortduring toenemende is geweest. De opdracht Uwer commissie beperkt zich niet tot een onderzoek naar het cadeaustelsel, ook een bestudeering van de maatregelen, welke eventueel daartegen zouden zijn te nemen, ligt in de taak der commissie opgesloten. Onwille keurig zal hierbij gedacht worden aan een wettelijken maatregel, zooals hier en daar in het buitenland geldt, aan een bepaling, welke het geven van cadeaux of andere toegiften bij den verkoop uitdrukkelijk strafbaar stelt. Wan neer ik voor mij aan een dergelijk overheids ingrijpen toch inderdaad eerst in de laatste plaats zou denken, dan is dit, omdat ik er verre de voorkeur aan geef, indien misstanden op dit gebied lang den weg van het particulier initia tief kunnen worden uit den weg geruimd. Zeer hoop ik daarom, dat Uwe commissie er op be dacht zal willen zijn om bij het overwegen van eventueele maatregelen ln de eerste plaats ln die richting de oplossing te zoeken. Met mijn beste wenschen voor Uw succes verklaar ik hierbij Uwe commissie voor ge ïnstalleerd. Deze rede werd als volgt door den voorzit ter der commissie, mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen, beantwoord: Rede baron van Wijnbergen. Treffend is het, dat een commissie met een opdracht als haar gegeven, moest worden in gesteld in dezen tijd. Vele en velerlei toch zijn de pogingen op heden aangewend om tusschen de volken en tusschen de verschil lende groepen van een zelfde volk toenadering te bekomen, te schep, pen een sfeer van wel willendheid, vertrou. ven, hartelijkheid en ■rzelfdertijd wordt de trij d aangebonden te gen *t geven van ca. BARON VAN deaux, betgeen steeds WIJNBERGEN, juist een der meest meest doeltreffende miiddelen tot het onderhouden der vriendscap werd geacht. En dit zal ongetwijfeld het geval blijven, al blijkt daarnaast meer en meer, dat toch ook het geven van geschenken door bepaalde personen in bepaalde omstandigheden met be paalde doeleinden een maatschappelijk gevaar opleveren kan. De taak onzer commissie, het is terecht door Uwe Excellentie opgemerkt zoude heel wat eenvoudiger zijn, indien zij zich aanstonds kon zetten tot het ontwerpen van een of meer aanvullingen van het Wetboek van Strafrecht. De aanwijzing echter, door Uwe Excellentie te recht gegeven dat straf van den aanvang af te be schouwen is als het ultimum remedium, zal er toe moeten leiden aanraking te zoeken met velen uit de verschillende groepen van ons volk, hetgeen stellig tijdroovend wezen zal, wijl mede uit de belangstelling in de samenstel ling dezer commissie aan den dag gelegd gebleken is, dat vrijwel allen, met betrekking tot de oplossing van dit vraagstuk als belang hebbenden kunnen worden beschouwd. Met de bede, dat God zijn zegen op onzen ar beid moge schenken, verklaar ik het voorzit terschap dezer commissie te aanvaarden. i' OPENING VAN HET KRELAGEHUIS Tl HAARLEM. Zaterdagmiddag is te Haarlem het „eigenge. bouw" der Algemeene Vareeniging voor Bloem, bollencultuur, dat den naam zal dTagen van „Kvelagehuis", op plechtige wijze en onder overgroote belangstelling geopend. Vele leden der vereenlging en deputaties van zustervereenigingen op tuinbouw- en landbouw* kundig gebied, waren daarbij tegenwoordig. Do Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend* schap" zette de bijeenkomst in met heit ..Wil helmus", waarna de heer E. H. Krelage, voor* zltter der Algemeene Vereenig ing van Bloem* bollencultuur een langdurige toespraak hield, waarin hij allereerst welkom heette de rijks-, gewestelijke en gemeentelijke overheidsverte genwoordigers en ambtenaren en daarna de wordingsgeschiedenis van dit Krelage-huls uiteenzette. Ten slotte bood de voorzitter het eerelidmaat* schap der vereenlging, dat de tegenwoordige burgemeester van Heemstede reeds vroeger heeft willen aanvaarden, aan, aan den heer Wentholt, burgemeester van Hillegom en aan den burgemeester van Haarlem met dien ver* stande, dat de burgemeester van Haarlem immer als zoodanig ©erelid der vereenig ing zal zijn. Hierna verkreeg de Minister van Binnem- landsche Zaken en Landbouw, mr. J. Kan liet woord tot het uitspreken van de openingsrede, Wederom liet daarop de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" zich hooren, nu met het Morgenlied van Ph. Loots, Daarop volg. den nog toespraken van den burgemeester van! Haarlem, van den heer J. H. Wentholt, voor zitter der Krelage-commissie, die in het bij. zonder de verdiensten van wijlen J. H. Krelage, den vader van den tegenwoordige^ voorzitter, huldigde en aan diens buste een lauwerkrans deed hechten met linten in de Haarlemscbt kleuren. Nog tal van andere sprekers voerden hierna het woord om gelukwenschen en geschenken! aan te bieden. Nadat de liedertafel „Zang en Vriendschap'' tot slot „De Rots in Zee" had uitgevoerd» werd het gebouw bezichtigd, waarna in hef restaurant de eerewijn werd aangegeboden. In de keuringszaal was een kleine bloemen» tentoonstelling ingericht. JUBILEUM VAN DER PUT DE VLAJl Een feest voor directie en personeel De fabrieksgebouwen der N. V. van der Putf de Vlam's sigarenfabrieken te Eindhoven waren Zaterdag met de nationale driekleur ge. tooid ter viering van het 60-jarlg bestaan. De kantoren, waren in een feestelijke re* ceptiezaal herschapen. Des morgens werd in de Dekenale kerk eelt H. Mis opgedragen, welke door de directeuren en commissarissen met bun familieleden en het geheele personeel werd bijgewoond. Om 8 uur had in het gebouw van den R. K. Volks, bond een gezamelijk ontbijt plaats, waarna de directie door bet personeel gehuldigd werd, dat een antieke klok aanbood. Burgemeester Verdijk Teikte vervolgens aan een 4.tal per. sonen langer dan 40 jaren bij de firma Verdijk werkzaam, een Koninklijke onderscheiding uit. In zijn toespraak huldigde de Burgemeester; voorts de directie en commissarissen. De receptie werd door ruim 200 personen bezocht. Eeen honderd-tal bloemstukken maak. ten de lokalen tot een lusthof. Deputaties uit verschillende vereenigingen kwamen gelukwenschen aanbieden. In tegenwoordigheid van het voltallig be. stuur der Ned. R. K. Vereeniging van Sigaren, fabrikanten deelde de adviseur Dr. G. Vermeu len O. E. S. A. mede, dat het Z H, den Paus behaagd heeft, den heer H van der Putt te benoemen tot Ridder in de Orde van den H, Gregorius. Verder voerden nog het woord: de heeren J. A. Donker, voorzitter van genoemde Ver. eeniging, de HoogEerw. Heer Deken Dr. Maas, de voorzitter van de Kamer van Koophandel Cl. Schellens, de onder-voorzitter W. Huys. mans, de heer Teulings, namens de Ziekenkas en Eugène Goulruy uit 's Hertogenbosch. Onder de aanwezigen werden opgemerkt De wethouders Van Engeland en Van Weer. ken, het Kam"*11'' Wintermans, vele geeste lijke en wereldlijke autoriteiten, bekende figu. ren uit de tab aks wereld en uit werkgevers, kringen, alsmede het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Taba.ksbewerkersbond. Om 6 uur bracht de R. K. Harmonie Apol lo's Lust en het muziekkorps van de Konink. lijke Sigarenfabriek Goulmy Baar uit 's Her. togenbosch een serenade Het personeel cxatving een extra uitkeeringj en 's avonds vereenlgden zich de directeuren en commissarissen, met de jubilarissen en bet hooger personeel, aan een feestmaal. De directie stield nog een bedrag beschikbaar baar, dat als grondslag moet dienen voor een op te richten pensioenfonds voor bet hoogs® personeel. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 9