DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN ''li H mmmk m 51ste Jaargang Dinsdag 3 April 1928 No 15134 het subsidievoorstel STADSNIEUWS PMpi?ü Bit nummer bestaat uit drie bladen ONS R. K. ZIEKENHUIS EN VAN B. EN W R. K. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „ST. LIDUINA" !>E Ol'DE KOEMARKTBIil G DE kantonrechtersvacature districts-arbeidsbeurs VOLKSBADHUIS ONBESTELBARE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN OPENBARE LEESZAAL JACHTHOND OP STAP SCHROEVEN INGESLIKT DOOR DE RUIT INBRAAK STREEKNET AGENDA KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM Moutwyo - CHIEDAMSCH OURANT Bureau: KOEMARKT 4. SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 ct. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en Girodienst 81440 Éfe ADVERTENTIëN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct Reclames tusisckeu den tekst 60 cf per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kaboukeradv. 5 reg. 0.50 10 reg. 0.75 15 reg. ƒ1 Incasso kaken worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij verliea van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 hij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank, Lange Haven no. 103, Schiedam. i. In ons nummer van Vrijdag hebben wij In extenso opgenomen het door burgemees ter en wethouders bij den raad ingediende voorstel tot subsidieering van de „R. K. Vereeniging voor Ziekenverpleging te Schie dam", practisch de subsidieregeling voor het R. K. Ziekenhuis. Begrijpelijkerwijze heeft dit voorstel on der de katholieken onzer stad groote be langstelling gevonden. Ook wij hebben het toet meer dan gewone aandacht gelezen eerst, bestudeerd daarna. Bij die bestudee ring kwamen enkele gedachten bij ons op, ■Welke we in een viertal artikelen denken vast te leggen. Alvorens intusschen onze opmerkingen neer te schrijven, opmerkingen die geen on welwillende maar uitsluitend opbouwende critiek bedoelen te geven, willen we gaarne onze waardeering uitspreken voor de wijze waarop door B. en W. aan den diepgevoel- den wensch van een groot deel der bevol king naar eigen ziekenhuisvcrpleging is tegemoet gekomen. Rekening houdend oenerzijds met de draagkracht van Schie dam, anderzijds met dien alleszins redelij ken wensch van een derde gedeelte der be volking, getuigt het voorstel van B. en W. Van een opvatting, waaraan wij ons respect hiet willen onthouden. Dit vooropgesteld en het is geenphra- achten wij ons gerechtigd eenige op merkingen te laten volgen, die wellicht voor B. en W. of den raad aanleiding zou den kunnen zijn, zich af te vragen of dit belangrijke voorstel wel geheel voldoet aan Wat zoowel de gemeente als de R. K. Ver eeniging' voor Ziekenverpleging er van Verwachten. Om geen verkeerden indruk te wekken is het wellicht niet ondienstig nog even er dc aandacht op te vestigen, dat wij deze artikelen schrijven, zooals altijd, geheel voor eigen verantwoording. We zijn de spreekbuis van niemand, zouden ons zelfs kunnen voorstellen, dat degenen die men up het oog zou kunnen hebben, volstrekt biet alles zouden willen onderschrijven, wat wij gaan betoogen. Het is een eigenaardig verschijnsel we moeten de zaken wat. hoog ophalen dat We in Schiedam betrekkelijk zeer weinig Eiekenhuisruimte hebben èn dat die zieken huisruimte tot dusver nog voldoende is. In Botterdam bijvoorbeeld vinden we vijf bed den op de duizend inwoners en men komt er ziekenhuisruimte tekort. Herhaaldelijk moeten daar operaties welke geen spoed Vereischen worden uitgesteld, soms maan den lang'. Wij hebben hier met onze ruim honderd, zeg in het allerdringendste geval 120 bedden in het gemeentelijk ziekenhuis, Uog lang geen drie bedden per duizend in woners en we konden daarmee tot nu toe nog volstaan. Waar moet men van dit verschijnsel de oorzaak zoeken? Men zou kunnen betoogen, dat Schiedam zich wat het aantal specialisten betreft, niet meten kan met Rotterdam, terwijl een feit is, dat hoe meer specialisten men aan treft, hoe meer ziekenhuisverpleging men vindt.. Zulks is juist, maar we gelooven toch dat dit niet de voornaamste oorzaak is; dat deze dieper moet worden gezocht. We zijn tot voor vrij korten tijd in onze stad met ziekenhuisverpleging niet verwend geweest. Het ziekenhuis aan den Langen Achterweg, hoe voortreffelijk ook beheerd, Voldeed allerminst aan wat in dezen tijd Ms eisch mocht worden gesteld. Bekrom pen en bedompt was het juist het, tegen deel van wat terecht op de allereerste plaats in onze ziekenhuizen wordt verlangd; licht en ruimte. Zoo kwam het dat over liet al gemeen nóch gefieesheeren nóch patiënten voor dergelijke ziekenhuisverpleging bij zonder propaganda maakten. Tot zieken huisverpleging moet een bevolking min of Uleer worden opgevoed; ze moet er ver trouwd mee worden gemaakt. Hoe meer en hoe boter ziekenhuisruimte er is, hoe meer daarvan ook wordt gebruik gemaakt. We zien zulks al dadelijk bij de opening van liof gemeentelijke ziekenhuis aan de hmssaulaan. Bedroeg het aantal verpleeg- dagen in de laatste vijf jaar vóór de ope- Phig van dat ziekenhuis onderscheidenlijk 10363, Kir,35. 11371, 11383 on 11541, in 1920, DE BURGEMEESTER VAN MARREE, de heer Brug, is benoenul tot burgemeester van Leiderdorp. Toen hij van zijn oude gemeente afscheid nam, zong de' Markensche jeugd hem een afscheidslied toe. het eerste jaar dat het nieuwe gemeente lijke ziekenhuis voor de patiënten open stond, nam dat aantal ineens tot 19753 toe. Bijna een verdubbeling derhalve. Sinds is dat aantal steeds omhoog gegaan. In 1923 bedroeg het 23131, in 1925 reeds 29888. We noemen deze cijfers niet zonder eenige bedoeling. In het advies van de commissie voor het gemeentelijk ziekenhuis op het verzoek van de R. K. Vereeniging voor ziekenverpleging wordt reeds opgemerkt, dat „aan het ver lies der patiënten voor de gemeente ook een belang is verbonden, omdat daardoor de tijd, dat uitbreiding van het (gemeente lijk) ziekenhuis noodig zal zijn, wordt ver schoven". Dit is zóózeer juist, dat in 1925 alreeds het gemiddeld aantal verplecgdagen ruim 82 was per dag, zoodat het gemeentelijk ziekenhuis op sommige momenten op het hoogste punt van zijn capaciteit moet zijn geweest. Voor 1926 was het gemiddelde 1 minder, doch het is duidelijk dat een ver dere toename van het aantal verpleegda- gen als de jaren 1923 tot 1925 te'zien ga ven, van 23131 tot 29888, dus met bijna 7000, door het gemeentelijk ziekenhuis met zijn huidige capaciteit niet meer zou zijn te verwerken. Trouwens de commissie voor het ziekenhuis heeft, vergissen wij ons niet, een paar jaren geleden zich reeds over uit breiding van het ziekenhuis beraden. De opening van het nieuwe R. K. Zieken huis komt derhalve voor de gemeente op een moment, dat deze er ernstig over zou moeten denken belangrijke kosten aan de vergrooting van haar eigen ziekenhuis ten offer te gaan leggen. Uit het stuk van B. en W. krijgt men den indruk, dat er eenige vrees bestaat als zou het gemeentelijke ziekenhuis min of meer door de katholieke inrichting worden leeg gepompt. De berekeningen welke zijn ge maakt, gaan uit van de gedachte, dat het aantal verpleegdagen in het gemeentelijke ziekenhuis tot op twee derde, van 30000 tot 20000 zullen verminderen. Gesteld, dat het aantal verpleegdagen in de heide zieken huizen zich werkelijk zal verhouden onge veer als twee tot één, dan wil dat toch vol strekt niet zeggen, dat dit aantal in het ge meenteziekenhuis lot op twee derde zal te rugvallen. Immers, op de eerste plaats, is er rekening mede tc houden, dat vele ka tholieken tot. dusver liever geen ziekenhuis verpleging wilden dan een verpleging in een niet-katholieke inrichting. Waren er dienaangaande statistieken dan zouden ze, dunkt ons, stellig uitwijzen, dat de verhou ding van het aantal verpleegdagen voor de Katholieken in ons gemeenteziekenhuis aanmerkelijk minder is dan een derde. En vervolgens zal zich zekerlijk voordoen, wat ook elders altijd gebleken is, dat de twee ziekenhuizen samen veel meer verpleegda gen zullen tellen dan het eene thans be staande. Hoe meer ziekenhuisruimte, hoe meer ziekenhuisverpleging. (Wordt vervolgd). De leeszaal werd gedurende de maand Maart bezocht door 694 personen (Febr. 567), er werden 2215 boeken uitgeleend (Febr. 2064). De leeszaal en bibliotheek is a.s. Vrijdagmid dag en avond gesloten. Profetie en vervulling De duiker, dien we voor Zondagmorgen hadden aangekondigd, is- vanmorgen in werke lijkheid gearriveerd. Of hij tot de vermaarde familie Sperling behoort, hebben we niet kunnen achterhalen. En ook heeft hij zijn leven niet gewaagd i t de wetenschappelijk niet aan alle ereehan b-a,,,--oor.lende duiker klok, waarin we hem zijn werkzaamheden wilden laten verrichten. Maar overigens was vrijwel alles present; de bok, hoewel niet van de Rotterdamsche gemeentewerken, de direc tie van gemeentewerken; en het kijklustig publiek ontbrak al evenmin. Menige profetie, hoewel ernstiger bedoeld, is minder volledig in vervulling gegaan, De lijst van aanbeveling. Door de arrondissementsrechtbank te Rotter dam is, ter vervulling der vacature van kan tonrechter te Schiedam, de navolgende alpha- befcische lijst van aanbeveling opgemaakt: nr. C. J. G. Bredlus, griffier bij het kanton gerecht te Woerden; nr. dr. A. Fontein, advocaat-procureur en kanton-rechter-plaatsvervanger .te Rotterdam; mr. J. Stheeman Hesse, griffier bij het kan tongerecht te Arnhem. Mr. H. Ferguson, griffier bij het kanton gerecht te Apeldoorn, is met het lot afgevallen tegen een van bovengenoemde eandidatea. Op 29 Februari 1928 stonden ingeschreven 970 werkzoekenden. Het aantal ingeschrevenen in den loop der maand Maart 1928 bedroeg 405; afgevoerd werden in dezelfde maand 524 werkzoekenden; het aantal plaatsingen bedroeg 99, zoodat op 31 Maart 1928 nog ingeschreven stonden 752 personen. Op 3031 Maart werden genomen 547 baden en wel in de 1ste klasse 40 kuipbaden, 64 regenbaden en 3 kinderbaden en in de 2de klasse 47 kuipbaden, 377 regenbaden, 16 kin derbaden. Gedurende de maand Maart werden genomen 2698 baden en wel in de 1ste klasse 190 kuip baden, 337 regenbaden en 19 kinderbaden en in de 2de klasse 221 kuipbaden, 1861 regen baden en 70 kinderbaden. Ten postkantore werden terugontvangen in de 2e helft der maand Maart 1928. Brieyen binnenland; Bureau van De Maas. bode, Rotterdam Depart, van Onderwijs K. en W., Den Haag Inspect. Vervoer Ned. Spoorwegen Rotterdam* J. Trijzelaar p.a. Klinge Dagblad het Zonnezijdje, Rot terdam. Briefkaarten binnenland: W. van Asten, den Haag; L. A. Groenewoud, Rotterdam; N. van Maagdenburg, Rotterdam; P. Noordijk Rotter, dam; Wamerod v. Stijn, Stad. 1 briefkaart zonder afzender en adres. Brieven buitenland: Germalne Berger, Lu- nel He-rault, 1 briefkaart zonder adres bui tenland. De boekuitdeeling in het filiaal aan de Dwarsstraat van den Openbare Leeszaal en Bibliotheek zal deze week uit hoofde van den Goeden Vrijdag, plaats hebben op Donderdag 5 April, des avonds van 99% uur. Over de maand Maart werd de Openbars Leeszaal en Bibliotheek bezocht door rond 2500 personen; het aantal houders van lees- kaarten steeg tot 2016. Uitgeleend werden 2391 kinderboeken, 2444 stuidewerkan en 7046 romans. Totaal 11.881 boekwerken. Het boekenbezit steeg tot 18.664. Aan het politiebureau Witte de Withstraat te Rotterdam is terug te bekomen een jacht hond die met een dame van Schiedam naar Rotterdam is geloopen. Vermoedelijk behoort het dier in onze stad thuis. Toen de 24-jarige monteur J. K„ in dienst bij de electriciteitmij. H. Croon en Co. te Rotterdam gistermorgen in de branderij van de firma Blom aan de Westerkade bezig was met het indraaien van houtschroeven, slikte hij per ongeluk twee schroeven die hij in den mond hield in. De man is in het ziekenhuis alhier behandeld. Gisteren reed de voerman A. M., alhier, op de Koemarkt, met zijn paard, gespannen voor een Vicrwieligen vrachtwagen, tegen de ruit- vau het aehterbalcon van een tramwagen van lijn acht. De kop van het dier ging door de ruit. Het liep daarbij een seheurwond op aan de kaak, welke door veearts Goeman? werd gehecht. Door vernieling van een glasruit is in den afgeloopen nacht ingebroken in de verf- en lakfabriek „Ivormica" aan de Willemskade. Vermist worden een bus witte verf van 26 Kg. en een bus groene verf van 2 Kg. In de afgeloopen maand werden in de rich ting SchiedamRotterdam 109977 telefoonge sprekken gevoerd en in de richting Rotter damSchiedam 104119; in totaal dus 214096 gesprekken. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: 31 Maart: Leemdert, zoon vam M. Eijsberg en K. Nauta, Rozenburgschestraat; 1 April: Joris, zoon van L. van Katwijk en E. M. H. Herntsen, Mariastraat; 31 Maart: Angenitha, dochter van F. W. Niël en J. van edr Kaaij, Parallelweg; 30 Maart: Teunis Arij zoon van A. H. de Bruijn en J. G. C. Ellenber ger, Nieuwe Haven; 1 April: Arij, zoon van W. van Eijk en A. van Wassenaar, Steenstraat; 31 Maart: Adriana Maria, dochter van J. A. van Rest en A. H. J. van der Meer, Branders- steeg; Gerriit, zoon van J. Akkerman en M. Meuldijk, Rozenburgschestraat; Adrianus, zoon van G. van der Most en A. Bijl, Oostsin gel. OVERLEDEN: 31 Maatr: M. van Zanten, 69 j., echtgenoote van C. Goudappel, Kethel- atraat; 1 April: P. L. Verlinde, 72 j., echtge noot van P. Vrijenlioe.k, Groenelaan; C. Snijder 82 j., weduwe van A. Hoogwerf, Nieuwe Haven 30 Maart: D. Scheepmaker, 32 j., echtgenoot van L. Waterman, Nassaulaan. 's Maandags repetitie Al uzieltgezelschap St> Atnbrosius S uur, R K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. R, Damclub 1 D O.. Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. ledereD Maandag repetitie R. K. Gemengde Zangvereenlging Lorenzo Perosi. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags bestuursvergadering R. K. Metaal- Dewerkersboud „St. Eloy" Gebouw R. K Volks, bond Eiken Woensdagavond R K. Burgerjonge- Ungen vereeniging „Kath. Streven", Gebouw Kath. Kling. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V ExceL slor; Gebouw R K Kring. lederen Woensdag Repetitie Koninkl. Man- nenzangvereeniglng Orpheus" Gebouw R. R. Volksbond. Aanvang half negen. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver. gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholle- ke Kring 844 uur precies. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur '3 geopend het Stedelijk Museum, St Jorlg Doele, Doelepleln. Heden Propagandaclub St. Leonardus, geboutg Katholieke Kring, aanvang 8y2 uur. Woensdag 4 April Vergadering cricket-afdeeling van de R. K. S. V. „Excelsior" Gebouw Kath. ICrlng. Woensdag 4 cu Donderdag 5 April Teeken- en vakschool ,St. Joseph", onder- afdeeling Ned. R. K. Volksbond. Tentoonstel ling van .eekeningen en werkstukken. Bond?- gebouw, Lange Haven 11. 'g Avonds vaa 8half 10. Toegang vrij. Donderdag 12 April Achtste jaarfeest van de R. K. S. V. „Excelsior", Zaal R. K. Volksbond. Aanvang; 8 uur. Zondag 15 April Uitvoering R. K, Tooneelvereaniging „St. Servatius". Opgevoerd wordt ,,'t Hoogste Goed*' door Louis Haver, Gebouw R. K. Volksbond. Woensdag 18 April R. IC S. V. „Excelsior" Lezing met lichtbeeL den, te geven door den heer Max Janse, over cricketsport. Gebouw Kath, Kring. 5 April: Groote Schouwburg, Clianteclerj (Théatre de la poite St. Martin) 8 uur. SCHIEDAM, 3 April. Officieels notes- ring van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 pCt. 18.— per H.L. Namens de commissie voor de noteerin£« H. J. JANSEN Spiritus SCHIEDAM, 3 April. Men noteert vooi; melasse spiritus 100 pCt, 28.— per H.L. Ruwe graanspirltus 60 pCt. 17.per H.G, Spoeling Noteering 1.40. Geweigerd voor het strafport. OP HET STATIONSPLEIN TE GOUDA was een groote benzine-tank geplaatst. Door liet breken van een der kabels viel het vijftig-duizend-kilo-zware gevaarte naar beneden, waarbij twee arbeiders werden getroffen. Een hunner werd zwaar gewond opgenomen, De noodlot tige tank.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1