DAGBLAD VOO®SCHIEDAM EN Uil «P lil 51ste Jaargang Woensdag 4 April 1928 No 15135 STADSNIEUWS Bit nummer bestaat uit drie bladen ONS R.K. ZIEKENHUIS EN HET SUBSIDIEVOORSTEL VAN B. EN W. GEBR. HOEK'S TRANSPORT- EN EXPEDITIE MIJ. DE K. R. O -PROPAGANDA binnenbrandje BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1—3 Apri] DISTRICTS- ARBEIDSBEURS SCHEEPVAART UIT KETHEL OPENBARE VERKOOPING R. K. FANFARECORPS „ST. RADBOUD" UIT ROTTERDAM ROEM zaken verkrijgt AGENDA KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN Bureau: KOEMARKT 4. SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 ct. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postcheque en Girodienst 81440 ADVERTENTIëN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct Reclames tusschen den tekst 60 ct per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradv. 5 reg. 0.50 10 reg. 0.75 15 reg. ƒ1 Incassokshen worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 hij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen aUe vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank, Lange Haven 110. 103, Schiedam. ii. In ons eerste artikel merkten we op, dat door B. en W. in hun voorstel er rekening mede wordt gehouden, dat van de 30000 ver- pleegdagen, van het gemeentelijk ziekenhuis er 10.000 zullen overgaan naar de R. K. in richting. Laten we, bij gebrek aan betere, aan die cijfers even vasthouden. Van de 10.000 verpleegdagen welke naar het R. K. Ziekenhuis overgaan, komen er, weder in den betoogtrant van B. en W., 9000 voor on- en minvermogenden. Van die 9000 verpleegdagen zullen er 6000 in aan merking komen voor een bijdrage tot ja, hier zouden we eigenlijk wel eenige vra gen willen stellen, omdat noch het betoog van B. en W., noch de feitelijke draagkracht van hun voorstel aan overmaat van duide lijkheid lijdt. Laten we, om zelf niet in het. euvel te ver vallen waarvan wij het woord klinkt scherper dan wc het meenen B. en W. betichten, cle zinsnede waarop wij doelen, hier even woordelijk aanhalen. „Uitgaande van den kostprijs per patiënt per verpleegdag van 3.80 en van. een bedrag aan verpleeggelden van de on- en minver mogende patiënten van 0. 48 per verpleeg dag (de gemiddelde werkelijke bijdrage over 1925 - Redactie), ontvangt het R. K. Zieken huis als bijdrage 6000 X (i 3-80 0.48) is 19920.—. „Daarenboven ontvangt het aan verpleeggelden voor de on- cn minvermogen de patiënten 4, 341.70, zoodat het totaal geniet 24261.70." Mn nu onze vragen. ..Uitgaande", heet. het, van den kostprijs Per patiënt per verpleegdag van 3.80." Hoe komen B. en W. aan dien kostprijs? Iets hooger wordt gezegd: „Laten wij als kostprijs van het R. K. Ziekenhuis aannemen het, bedrag van 3.80 per ver pleegdag, hetwelk is genoemd." Dat bedrag is derhalve genoemd. Door wie? Uit het stuk van B. 'en W. blijkt, dat de R. K. Vereeniging voor ziekenverpleging zelf (aanvankelijk?) 4 per patiënt en per verpleegdag heeft gevraagd. Maar, dit verschil van twee dubbeltjes, al is het voor de 6000 gesubsidieerde verpleegdagen 1200, daargelaten, we vragen ons toch niet lichtelijke verbazing af. hoe men op zulk een volkomen in de lucht hangend cijfer een subsidiestelsel baseeren kan. Zelfs in het gemeenteziekenhuis, dat tooh in ecu stabiele positie verkeert, schomme len de kosten per verpleegdag ook de laatste jaren nog in hevige mate. Men zie slechts: Van 1920 tot en met 1926 waren ze achtereenvolgens: 6.92; 6.28; 7.12; 6.80; ƒ5.555.01 en 5.36. "et, höogste en het laagste cijfer, voor 1922 on 1925, loopen twee gulden en elf cent uiteen. Hoe kan men dan in 's hemels naam voor een ziekenhuis, waarvan de exploitatie nog niet eens een aanvang genomen beeft, waarvan dus veel meer dan van een inrichting welke reeds jaren in werking is alle cijfers slechts zeer voor lopige ramingscijfers zijn, met eenigén grond vooropstellen, dat de kosten 3.80 Per verpleegdag zullen bedragen en daarop oen subsidiestelsel bouwen? Het kan even goed het geval zijn, dat c'e feitelijke kosten per verpleegdag zullen "lijken in den eersten, toch zeker moei lijken tijd bijvoorbeeld 4.50 per patiënt per verpleegdag te bedragen wat nog heel wat minder is, dan het laagste bedrag, dat de gemeente in haar ziekenhuis aan cle Nassaulaan bereikte. Toch vergoedt de gemeente niet meer dan 6000 maal hoog stens bet fictieve bedrag van 3.80 per Patiënt per verpleegdag. Kn waar de 'uinverriiogenden zelf ook tot eenige bij drage verplicht kunnen worden, rekent *>i er op, dat ze slechts 6000 maal 3.32 19.920 zal hoeven te betalen. Een royaal bedrag, we geven het gaarne toe, maar men komt tot dit cijfer op volstrekt in de lucht hangende over- wegingen. Zulks komt n.-g duidelijker alt, wan neer we het volgende onder de oogen zien. He kostprijs per patiënt en per ver- P'eegdag hangt nauw samen met het aan tal verpleegdagen. Hoe grooter het aantal verpleegdagen, hoe geringer (tot eenige grens natuurlijk) de kostprijs per patiënt en per verpleegdag zal zijn Nemen we nu eerst weer de cijfers van B. en W.: 9000 verpleegdagen van on- en minver mogenden. Totale kosten 9000 x f 3.80 36.200. Bijdrage van de gemeente 6000 f 3.32 is 19.920. Bijdrage der patiënten 9000 maal 0.48 is 4320. Totale ontvangsten 24.240. Tegenover een uitgaaf voor het ziekenhuis van 36.200 staat dus een ont vangst van 24.240, zoodat op de on- en minvermogende patiënten in dit geval een verlies wordt geleden van 11.960. Maar stel nu, het R. K. ziekenhuis blijkt in een buitenmate groote behoefte te voldoen; het floreert dusdanig, dat zoo goed als het geheele jaar door alle bedden voor on- en minvermogenden zijn bezet en men 14000 verpleegdagen voor deze on- en minvermogenden heeft gesteld Door dien onverwachten maar volstrekt niet denkbeeldigen grooten toeloop heeft men den kostprijs per patiënt en per verpleegdag kunnen drukken tot zeg 3.50. Doordat het aantal onvermogenden verre de overhand had, bedroeg de bijdrage van de patiënten gemiddeld slechts 0.40. Dan krijgen we deze rekening: 14000 ver pleegdagen. Totale kosten 14000 X 3.50 49000. Bijdrage van de gemeente 6000 X 3.10 f 18.600. Bijdrage der patiënten 14000 X 0.40 5-600. lotale ontvangsten 24.200 Verlies voor het Ziekenhuis 24.800. Zoodat in een geval dat even reëel kan zijn als dat waarop cloor B. en W. de subsidieregeling wordt ge baseerd, het aantal ver pleegdagen van ou- en min vermogende patiënten 5000 hooger zou z ij n, het tekort voor het ziekenhuis 12.240 grooten en daarentegen de b ij d r a g e van de gemeente 1320 lage r- Dat is absurd. De fout zit 'm in het stelsel. Een regeling, waarbij het subsidiebedrag bijna noodzakelijkerwijze kleiner wordt, naar gelang het aantal patiënten toeneemt en dus wel de kosten per verpleegdag geringer, maar de kosten in haar geheelen omvang grooter worden, is in zichzelve verkeerd. We kunnen ons niet voorstellen, dat de genen die deze regeling hebben ontworpen ook deze alleszins mogelijke, maar naar het ons voorkomt niet aanvaardbare consequen tie er van onjler oogen hebben gezien- De, wij zeggen het nogmaals, royale toe zegging van een vergoeding van 6000 ver pleegdagen voor on- en minvermogenden sluit elke gedachte, als zou men niet bonne chance aan het R. K. Ziekenhuis willen ge ven, als zou men het op deze wijze willen dwingen, zich zoo dicht mogelijk aan het aantal gesubsidieerde verpleegdagen te hou den, uit. Men heeft dus, we kunnen het ons niet anders voorstellen en willen het ook niet anders voorstellen, niet gerealiiseercl, wat de gevolgen, de funeste gevolgen van deze re geling voor het R. K. Ziekenhuis zouden zijn, als het een grooten toeloop van pa tiënten zou krijgen. Wat zouden wij dan willen? Laten we eerst, om geen verkeerde mee ningen te doen postvatten, zeggen wat we niet willen. We willen niet, volstrekt niet, dat het R. K. Ziekenhuis winst zou maken op kos ten van de gemeente. We verlangen ook niet, dat de gemeente een ongelimiteerd bedrag voor het R- K. Ziekenhuis beschikbaar zou stellen, ter dek king van diens tekorten. Maar wa.t we verlangen is: een regeling, waarbij de gemeente, zij het tot zekere li miet, bijdraagt in het werkelijke tekort en waarhij niet de kans kan worden geloopen, dat de bijdrage van de gemeente kleiner, wordt, naarmate het tekort in omvang toe neen1! (Wordt vervolgd) Met de Staatscourant zijn verzonden afdruk ken van de acten betreffende No. 846, de N.V. Gebroeders Hoek's Transport en Expeditie Mij alhier. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere olficiëele af- cn aankondigingen van het. Gemeentebestuur SLUITING BUREAUX Ter algemeene kennis worctt gebracht, ■dat ter gelegenheid van den Goeden Vrijdag, tie bureaux van de Gemeente-secretarie, de Gasfabriek, de Gemeentewerken, de Ge meente-Reiniging, den Gemeentelijken Wo- ningdienst, den Gemeentelijken Vleesck- keuringsdienst, de Gemeentelijke Arbeids beurs en het Burgerlijk Armbestuur, als mede de Openbare Leeszaal en Bibliotheek op dien dag NA DEN MIDDAG gesloten zullen zijn. SCHIEDAM, 4 April 1928. De pr o p a.g and-a-m aand, door de R. K. Radiovereeniging St. Liduina ingezet tot versterking van haar ledental, heeft naar wij vernemen, een gunstig verloop. Reeds zijn ongeveer een 50-tal nieuwe leden in geschreven. Toch zijn er nog heel wat Katholieke luistervinken, die zich het kleine offer om den Katholieken Radio-omroep in staat te stellen zich met zijn allersterkste concurren ten te meten, niet schijnen te willen ge troosten. En toch, als allen wilden, dan kan met onze getalsterkte onze eigen radio- omroep met gemak alle concurrentie het hoofd bieden, zouden wij ook met de heer lijke Godsgave welke de radio is, onder de Katholieken en onder andersdenkenden nog zooveel meer goed kunnen doen, dat thans nog moet worden nagelaten; zouden wij ook door den aether zooveel meer den naam doen trillen van Hem Die was en is en wezen zal, Wien te dienen het eenige doel is van ons leven. Katholieke radiobezitters, kent ook hier uw plicht. 40 JARIG JÜBILé Heden herdacht de heer H. Zoetmulder den dag, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de fa. Gebr. Bertels, Dam, alhier. Vanmorgen te 11 uur werd de jubilaris op de zaak, waar de vlag was uitgestoken, ont vangen en toegesproken door den oudsten di recteur, den heer B. Bertels, die hem bloemen overhandigde, alsmede het gebruikelijke ge schenk onder couvert. Namens het Schiedanische personeel offreer de de heer de Wan een cadeau; het personeel uit Delft had bloemen gezonden. Met enkele woorden dankte de heer Zoet mulder voor de hartelijkheid door hem onder vonden, en voor de hem gebrachte hulde. ZILVEREN JUBILé De heer A. v. Aken, Huismansstraat alhier, herdacht heden den dag, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Metaalniaatschappij S. A. Vies en Zn., aan de Leuvehaven te Rotterdam. De jubilaris, die thans bij de firma de functie van bras vervult, werd hedenmorgen per auto van zijn woning gehaald en in het privé-kantoor der directie ontvangen. Hier werd hij het eerst door de directie toegespro ken en vervolgens namens administratie en werklieden, waarbij hem werden overhan digd een cadeau onder couvert, een gouden horloge, een luxe sigarenkistje, een rook- standaard, een zilveren theeglas en een fau teuil. Ook van de zijde van zakenvrienden ont brak het den heer van Aken niet aan belang stelling. Na de welverdiende huldiging bracht de jubilaris den dag verder in den liuiselijken kring door. Gistermorgen ontstond een brandje ia per ceel 32b aan de Mariastraat alhier. De Ëene- denbewoners hadden de kachel opgestookt en daarbij had, doordat een paar steenen in den schoorsteen hadden los gelaten een plank van de bovenverdieping vlam gevat. Met zout werd het brandje gebluscht. GEBOREN: Hendrika, dochter van G. L. van Dijk en C. Esback, Parallelweg Bertha L., dochter van K. F. Vermeulen en J. E. van den Hoek, Weezenbuurt An- tonius J., zoon van A. J. Noordijk en J. J. Boks, van Beverenstraat. OVERLEDEN: N. van *t Hof, 33 j., echtgenoote van K. C. Beumer, Kinderbuurt J. Ossenfortb, 70 j., weduwe van A. H. Blo, Middelharnisschestvaat. HOEWEL ÜE CH1NEEZEN over het algemeen niet erg groot zijn, ziet men op onze foto toch een Ckineeschen politieagent, die een Goliath is, vergeleken bij de twee Engelsche soldaten. Aangeboden arbeidskrachten: aanhouders, bankwerkers, betonwerkers, boekbinders, boek houders, brandevskneckts, broodbakkers, chauffeurs, distillateursknechts, electriciëns, glasblazers, grondwerkers, kistenmakers, kui pers, klinkers, kantoorbedienden, koper slagers, lood- en zinkwerkers, lossewerklieden, letterzetters, metselaars, metaalboorders, machinisten, monteurs, magazijnbedienden, molenaars, mouters, opperlieden, plaatwer ker, schilders, sigarenmakers, scheepstimmer lieden, smeden, stellers, stokers, stukadoors, timmerlieden, tranportarbeiders, varensgezel len, voerlieden, vuurwerkers, winkelbedien den, ijzerwerkers en zakkendragers. Gevraagde arbeidskrachten: te Schiedam: machine-bankwerkers, bankwerker-draaier, luchtklinkers, nagelheeters, metaaldraaiers, modelmakers, rijwielhersteller en jongens en meisjes voor fabrieksarbeid. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broers- veld 142. Schiedam 3 April aangekomen: s.s. Almo- ra, van Rotterdam om hier te dokken in de "Wilhelminahaven; s.s. Schouwen, van Rotter, dam om hier te dokken in de Wiltonhaven. Schiedam, 2 April vertrokken: s.s. Sama- rlnda, naar Rotterdam. Schiedam 3 April aangekomen: s.s. Balt- mor, van Gent om hier kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven, het vertrok naai1 Riga. Schiedam 4 April aangekomen: Italiaansch s.s. Teide, van Antwerpen en Eng. s.s. Tuve. ra van Bremerhaven beide om hier te dokben in de Wilhelminahaven. Op de heden gehouden veiling ten over staan van notaris H. B. E. Blaiss© van Schie dam in het café „de Vergulde Valk" van een huis met steenen schuur en open grond. Kad. Sectie A. No. 1108, groot 1 Are 40 centiaren, staande aan bet Jaagpad no. 1 langs de Schie is dit perceel in veiling gezet op ƒ5800. Af. slag 11 April a.s, Op 28 Mei (Tweede Pinksterdag) zal het R. IC Fanfarecorps „St. Radboud", directeur F. van Hal deelnemen aan het Nationaal con cours voor muziek en zang te Maassluis. EXCURSIES IN ZUID-AFRIKA. Voor leden van de afdeel ing Rotterdam van de Nederlandisch-Zuid-Afrikaansche Ver eeniging en voor die van de Ned. Natuurhis torische Vereenig'ingen, heeft prof. dr. C. Schvöter uit Ziirich gisterenavond in de ge hoorzaal van hot gemeente-ziekenhuis een voordracht met lichtbeelden gehouden over: „Excureionen in Sttd Afrika". MECHANISEERING VAN DEN ADMINISTRATIEVEN ARBEID. Op uitnoodiging van het Instituut voor Han delswetenschappen, heeft de hoer ir. Sicco Meyer, modewerker van de N.V. Ruys' Han dels vereeniging gisterenavond in den foyer van „de Doelen", een lezing met lichtbeelden gehouden over de meest op den voorgrond tredende administratieve machine», 's Maandags repetitie Muziekgezelschap 86, Ambrosius, 8 uur, R. IC Volksbon A lederen Maandagavond clubavond R. g. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lang» Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R, IC Gemengd» Zangvereeniglng Lorenzo Perosi. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negea precies. Dinsdags bestuursvergadering R. K. MetaaF üewerkersbond „St. Eloy" Gebouw R. IC Volk», bond. Eiken Woensdagavond R. R. Burgerjong* lingenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. IC S. V. Excel, sior: Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdag Repetitie Iïonlnk! Mam nenzangvereenlglng „Orpheus". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver. gadering Katholiek Leven, Gebouw Kath oil* ke Kring 8J4 uur precies. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur 'a geopend het Stedelijk Museum, St. Jorlj Doele, Doelepleln. Heden Vergadering cricket-afdeeling van de R. K, S. V. „Excelsior" Gebouw Kath. Kring, Woensdag 4 en Donderdag 5 April Teeken- en vakschool „St. Joseph", onder» afdeeling Ned. R. K. Volksbond. Tentoonstel ling van teekeningen en werkstukken. Bouds- gebouw, Lange Haven 11. 's Avonds van 8half 10. Toegang vrij. Donderdag 12 April Achtste jaarfeest van de R. IC S. V, „Excelsior". Zaal R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Zondag 15 April Uitvoering R. K. Tooneelvereeniging „Sfc Servatlus". Opgevoerd wordt ,,'t Hoogste Goed"1 door Louis Haver. Gebouw R. K. Volksbond. Woensdag 18 April R. IC S. V. „Excelsior" Lezing met licht heel. den, te geven door den heer Max Janse, ove® cricketsport. Gebouw Kath. Kring. 5 April: Groote Schouwburg, Chan teel w»4 (Thêatre de la porte St. Martin) 8 uur. 7 April: Tivoli-Schouwburg, Nog altijd compagnons (Schouwtooneel) 8 uur. 8 April Groote Schouwburg, Madame San». Gêne (Rott. Hofst.tooneel) 8 uur (vow voV wassenen). TivOM-Schouwburg. Nog altijd compagnons (Schouwtooneel). 2 en 8 uur. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 4 April. Offioieele note* ring van de Commissie uit de Kamer val) Koophandel. 4 Moutwijn 46 pCt. 18.per H.L. Namens de commissie voor de notecrlnf, H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 4 April. Men noteert vooï melasse spiritus 100 pCt, 2S.per H.L. Ruwe graansplritus 60 pCt. 17.— per ff Spoeling Noteering 1.40. SCHIPPERSKIND TE WATER Gelukkige redding Gisteren is het dochtertje van don Bckippajg S., die met zijn schip „Fiat" in de Scheep* makershaven lag, bij het spelen te waiter ge* raakt. Zij kon door haar vader en door dent 54-jarlgen bakker J. M. IC C. uit de Roe» marijnstraat door handtoesteken gered werden, De baJkker, die van den wal op de schuit wad gesprongen, had daarbij zijn rechterbeen g«* kneusd. Hij moest ln het ziekenhuis aan deg Coolelngel behandeld worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1