DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN LUXE AUTO-VERHUUR K - GARAGE „UNIQUE" - NIEUWE HOED 51ste Jaargang Vrijdag 6 April 1928 No 15137 Bit nummer bestaat uit drie bladen BERICHT het subsidievoorstel v! STADSNIEUWS NEW ENGLAND ONS R.K. ZIEKENHUIS EN VAN B. EN W BURGEMEESTER KNAPPERTLAAN 1. TELEFOON 68817. f- STRIJKORKEST „ONOER ONS" DE DOORVAART IN DE LANGE HAVEN R- K. S. V. EXCELSIOR W edstrijdprogram ma INGEZONDEN TIJD IS GELD SCIIOOLVER PLEEGSTER Nü IS HET TIJD VOOR 'N Nieuwe modellen 2.75s". Prima Haar hoeden 7.50-3.50 P. ENGE RING HOOGSTRAAT 161 AGENDA Donderdag 12 April Zondag 15 April Woensdag 18 April KUNST-AGENDA BURGERLIJKE STAND SCHIEDAMSGHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4- SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 ct. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postc-hêque en Girodienst 81440 - - -r ADVERTENTIëN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct Reclames tusschen den tekst 60 ct per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. eik woord mee-r 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradv. 5 reg. 0.50 10 reg. 0.75 15 reg, 1 Incassokston worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide banden, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank, Lange Haven 110. 103, Schiedam. Wegens het Hoogfeest van Pasehen zal de Nieuwe Schiedamsche Courant Maan dagavond niet verschijnen. IV (Slot). We hebben al 'n keer gezegd, dat we ons gaarne zooveel mogelijk houden aan de cij fers van B. en W.; we zien dan, dat 't sub sidie hetwelk ze bedoelen voor te stellen, 19.920 op 9000 verpleegdagen voor on- en hnnvermogenden, neerkomt voor het R.K- Ziekenhuis op ruim 2.20 per verpleegdag. •We zijn daar dankbaar voor, we willen dat °ok nog wel eens herhalen. Maar men beden ke toch wel, dat de gemeente die dure patiën ten dan voor 'n betrekkelijk zeer gering be drag kwijt is. Op 't oogenblik komt dat voor de gemeente nog op een nadeel uit, maar er 18 slechts heel weinig' toe noodig om dat nadeel in een voordeel te doen verkeeren- 1 Timers, wanneer de gemeente verplicht zou K,jn zelf te bouwen, dan zouden haar de pa tiënten, die ze thans voor 2.20 aan het B- K- Ziekenhuis overdoet op gemiddeld hennen we de drie laatste, goedkoopste ja- len maar van 5.55, 5-01 en 5.36 per •verpleegdag 5.31 per verpleegdag ko- hien. Zoo goed als wij ons dankbaar toonen, •hag de gemeente dus ook gerust erkennen, dat, binnen niet te langen tijd het R. K. Zie- kenh uis voor de gemeente een belangrijke bezuiniging op de uitgaven zal blijken te beteekenen. We voelen, dat hier onzen lezers een vraag °P de lippen komt. Wanneer het gemeente ziekenhuis over de laatste drie jaren (1924, 1925 en 1926) gemiddeld 5.31 verplegings- kosten noteert per dag en per patiënt, hoe "hoet dan het R. K. Ziekenhuis zich bedrui pen? We willen wel erkennen, dat wij daar ook heg niet, zoo heel gerust op zijn. Intusschen hiag wel bedacht worden, dat wij met twee ongelijksoortige grootheden te doen hebben- at blijkt al aanstonds, wanneer we een verslag van het gemeonte-zieken.huis in anden nemen. Zoo komen wij bijvoorbeeld m het verslag over het jaar 1926.-de vol gende post.cn .tegen; Onderhoudskosten 11.47139 bfnva.ssching (bij het R.K. Zieken- "Bis in eigen beheer) 2.964.42 Salarissen Pente Pensioenen Afschrijvingen 40.812.90 37.818.03 8-290.58 23.753.70 Die posten maken op het totaal van '60.278.61 meer dan drie vierde uit. Nemen ^ie Posten, voor zoover ze ook op het ■K. Ziekenhuis komen te drukken, dan v« klappen we geen geheim, wanneer we tgen, dat ze er niet mede in vergelijking komen. Overigens, ook B. en W. erkennen, dat e exploitatie van het R. Iv. Ziekenhuis, in- Th zich geen onverwachte gunstige oor- zaken opdoen, een tekort zal opleveren. En' Harom „zal aan de R.K. Verecniging' voor enverploging moeten worden toegestaan at' zij van minvermogende patiënten een 'goeding kan vorderen, boven hetgeen de en volgens het Burgerlijk Armbestuur heb- (,n te betalen". Dpgémerkt moge hier worden, dat wel in 0 toelichting van B. en W. deze bevoegd- '!i erkend wordt, doch dat verzuimd is hun voorstel zelf aan don raad, waarin grondslagen van de subsidie-regeling zijn genomen, van deze bevoegdheid van de K- Vereeniging voor Ziekenverpleging melding te maken. Eveneens had hier thuis gehoord, dat het 'eerdere, hetwelk de R. Iv- Vereeniging voor 'ekenverpleging van haar minvermogende Htiönten zal moeten heffen om haar exploi- le sluitend te maken, niet mag worden c^eegei'ekend bij het gemiddelde wat door en minvermogende patiënten in de ver pleging wordt hijgedragen en waarnaar be rekend wordt, met hoeveel het subsidie van de gemeente ad 3.80 per verpleegdag per patiënt wordt verminderd. Immers anders zou, wat natuurlijk niet de bedoeling is, de gemeente profiteered van de extra-heffingen welke de R. K. Vereeniging voor Zieken verpleging genoodzaakt, is, van haar min vermogende patiënten te vorderen. De R. IC. Vereeniging voor Ziekenverple ging zal B. en W- zijn er van overtuigd zulke extra-heffingen van haar min-ver- mogende patiënten moeten eischen.' Terloops zij hier opgemerkt, dat er dan ook van eelti ge concurrentie van. de zijde van het R. K. Ziekenhuis geen sprake is. Zoo goedkoop als het gemeentelijk, zal 't R.K. Ziekenhuis niet kunnen zijn. Evenals voor de klassepatiëntcn zal dan ook voor de minvermogenden de verzeke ringskas van het Wit-Gele Kruis nuttig wer ken. Zij immers onder de minvermogenden, die bij deze kas Tijn aangesloten, vallen zè- kerlijk niet, onder de categorie van minver mogenden die zullen hebben bij te passen. Voor heri wordt door de verzekc.-ngskas afdoende gezorgd. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat, terwille van een sluitende exploitatie, de R- K. Vereeniging voor Zie kenverpleging aan minvermogende patiën ten bij verzoek om opname den eisch zou moeten stollen van een zekere bijdrage in de verplegingskosten en de opname van voldoe ning aan dien eisch afhankelijk zou moeien stellen. Hier ligt dus een stimulans om tot de verzekeringskas, waardoor aan der- gelijken eisch volkomen wordt voldaan, toe te treden. Met de verzekeringskas krijgt, men recht op opname en zoo werkt deze ka-s, evenals elke verzekering, door zelfzorg op voedend. We willen onze beschouwingen niet be sluiten zonder even. wederom dankbaar, er gewag van te maken, dat de overeenkomst met de gemeente inhoudt, dat. over de drie jaar, waarvoor die overeenkomst geldt, winst en verlies met, elkaar kunnen worden ge compenseerd- Wordt dus bijvoorbeeld in het laatste jaar eenige winst gemaakt, dan zal de gemeente die niet onmiddellijk- afhouden van haar subsidie, doch mag dat subsidie, indien en voorzoover noodig, worden aange wend om eventueel verlies van de beide vorige jaren te helpen dekken. Na deze beschouwingen zou men kunnen denken, dat de opzet van ons R. K. Zieken huis, dat nog heel wat financ.ieelc zorgen in het verschiet heeft, toch wél zeer bescheiden zal zijn. Men zij gerust. De verpleging is in handen van de allerbeste krachten en daar bij is het plan zooveel mogelijk poliklinieken aan het R. K. Ziekenhuis in te voeren, met specialisten op elk gebied, die tevens be schikbaar zullen zijn voor consult en be handeling bij de ziekenhuisverpleging zelf. Namen als die van de doctoren Bouwdijk Bastiaanse, van Dijk, Nelissen, Vos en an deren, en voor de Röntgenafdeeling dr. Quartero, die straks aan ons R. K- Zieken huis zullen zijn verbonden, zijn sprekend genoeg, om ieder er van te overtuigen, dat we met het R. K. Ziekenhuis ook voor spe cialistenbehandeling een aanwinst krijgen in onze stad. waarvoor de gebeele bevolking, ook de niet-katholieke dankbaar kan zijn- We hoeven voortaan niet meer in Rotterdam te gaan zooken, wat we bier, zoo voortref felijk als we maar kunnen wenschen, bij de hand zullen hebben. Resumeei-cnde: We zijn dankbaar voor de goede bedoelingen van B. en W. Het voorstel waarin zij die goede bedoelingen hebben be lichaamd, steunt op een verkeerde basis, zoodat er groote kans bestaat dat juist het tegendeel voor het R. K. Ziekenhuis er uit zal voortvloeien van wat dit van een reëel voorstel mag verwachten. En tenslotte, ook het gemeentebestuur mag de R. K. Vereeni ging voor Ziekenverpleging dankbaar zijn voor wat deze niet slechts in het be lang der katholieken, maar in het belang der geheele gemeente tot stand heeft gebracht. V - J EEN DE IJ] EX DE 1'EX TO ON STEELING. Reeds eenige dagen ligt in de Schie bij het Hofplein te Rotterdam een woonschuit, waarin een tentoonstelling van schilderstukken wordt gehouden. N'a 15 April gaat de eigenaar een tocht door Europa beginnen Op Woensdag 18 April a.-s. hoopt bovenge noemd Strijkorkest zijn 8ste Uitvoering te ge ven in „Musis Sacrum". He prograrnmia bevat o.a. Erinnerung an Verdi's Troubadour, van O. Petras, Kaiser.Walzer van Joh. Strauss, Larghetto aus der 2de Symphonic van L, van Beethoven, alsmede de Concertino (Ckvrinet- solo) van Joh. Coenen door den heer Paul Kipp te 's Gravenhage, GJaripettist r ,u de Kon. Mil Kapel. Bovendien zal de Tooneelvereeniging „Vrien denkring" haar medewerking verleenen. Introducties zijn verkrijgbaar bij de leden van bovenstaande vereeniging. Da,t een kijklustig, nietsdoend publiek al heel gauw tevreden is, bewijst wel de groote belangstelling, die door het publiek aan den dag wordt gelegd voor de werkzaamheden, die op het oogenblik nog steeds plaats heb ben, met als doel het opruimen van den houten sluisvloer, die ligt ter plaatse waar vroeger het water van de Westvest in de Lange Haven uitkwam, en waar sinds 1878 de oude Koemarktbrug ligt. Van het eigen lijke werk zien de menschen al heel weinig, en de groote belangstelling geldt dan ook voornamelijk de duikers Sperling, die in hun vreemdsoortige kleedij meermalen op het. dek van de „Ram" staan uit te rusten van hun ongebonden arbeid, waarbij zij tevens van de gelegenheid gebruik maken, om gauw even een pijpje te stoppen. De zware eikenhouten planken en palen, die langs den kant worden opgestapeld, brengen weinig interessants aan het licht. Hoogstens kunnen wij daaruit zien, dat ook onze voorouders wel wisten, hoe zij een werk degelijk moesten verrichten. Reel. 976S Ifi Maandag 9 April (2e Paaschdag)Excel sior 1Graaf Willem II 1» 2 uur, D. Haver- korn; Donk 2Excelsior 3, 2 uur, C. de Brabander; Excelsior 4S.G.V. 1, 12 uur, Th. v. d. Aa; V.G.M. 2Excelsior 5, 2 uur, P. Hartman. Zaterdag 8 April: Excelsior bAeolus c, 3 uur, E, Leenderts. Het le elftal der zwartwitten ontvangt voor de kwart-finale om den Bisschopsbeker de Haagsche Graaf. In de 1ste ronde werd destijds met 31 van Duiven 1 gewonnen. De competitiewedstrijden onzer stadgenoo- ten tegen de Grafelijken eindigden met een 2—1 overwinning en een 5—1 nederlaag. Veel peil kan men hierop dus niet trekken. Onze stadgenooten stellen er echter veel prijs op, den eindstrijd te bereiken zoodat ongetwij feld met enthousiasme, gespeeld zal worden, iets wat in de laatste competitiewedstrijden vrijwel geheel ontbrak. Winnen de zwart witten, dan spelen zü vo°r de demi-finale tegen G. D. A. Het zal evenals vorigen Zondag wel weer druk zijn met het bezoek. liet 3e elftal bezoekt Donk 2 in Gouda en we verwachten hier een Schiedamsche zege. Het 4e elftal zal in S. G. V. wel de meer dere moeten erkennen, waarmede dan deze ploeg definitief afdeelingskampioen is. Het 5e elftal moet naar V. G. M. 2 dat er in den iaatsten tijd goed in is, ^podat oppassen de boodschap zal zijn willen onze stadgenooten hun fraaie kans op het kam pioenschap niet verspelen. De junioren ontvangen Zaterdag Aeolus et Uit Rotterdam, die wel met een nederlaag maar huls gezonden zal worden. Schiedam beeft reeds eenigen tijd een mooie, nieuwe brug en va.n den dag dat deze voor het verkeer opengesteld werd heeft elke recht geaarde Schiedammer een fierdere houding aangenomen. Wanneer hij het monumentale bouwwerk passeert., voelt bij telkens nog in zich opkomen een bijna onweerstaanbare aanvechting om zijn gang te matigen en de fraaie lijnen op nieuw in zich op ie nemen, Ook de menschen, met de bediening van de brug belast, schijnen even zuinig met het aan hun toegewijde zorgen toevertrouwde pronk stuk te zijn, als het gewone publiek. Of, is het misschien aan een fout in de elec- trische installatie te wijten, dat lk gisterenmid dag voor het opengaan van de „nieuwe" brug minstens even lang moest wachten, als bij de „oude" het geval was? Is het eerste geval de toegewijde zorg van den brugwachter juist, dan vind lk, dat deze wed wat minder overdreven kon worden bij bet neerlaten van de brug. De bewegingen, dia de brug bij heit neerlaten maakt, zijn als volgt te omschrijven: een stoot (de automa tische rem treedt In werking).... de brug zakt enkele centimeters,weer een stoot. weer zakt <le brug enkele centimeters. Deze bewegingen herbalen zich, totdat wij een dof fen dreun hooren en de brug, na nog een paar malen nachtjes opgewi"' te hebben, eindelijk haar natuurlijke ligging aanneemt. Wanneer hot tweede veronderstelde euvel een foutje in de installatie juist mocht blij ken, zou ik de gemeente in overweging willen geven, deze zoo gauw mogelijk te doen her stellen. Iedere minuut, die wij, moeten wachten, is er een, entijd is geld. Rotterdammer. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). „ZE IS ER NOG!" Mijnheer de Redacteur. Eenige weken geleden mocht ik in uw veel gelezen blad een ingezonden stuk zien opge nomen en verzoek voor het volgende nog een plaatsje. Zooals bovenstaande titel 'uitwijst. „Ze is er nog!" U zult vragen „Wie"! „De waterplas met klei" voor de trap van de Koemarktbrug aan de Hoogstraatzijde. Wie in de afgeloopen regendagen het ge noegen mocht hebben de trap op of af te moe ten gaan, (men kan natuurlijk óók omloopen! heeft weder een gratis paar natte voeten mogen incasseereu. Vooral in den avond is het gezellig, dan valt de schaduw der leuning juist op de plas. U denkt, die plas is natuurlijk allang weg! Neen,, mijnliej? de Redacteur „Ze is er nog!".... en de trapgangers hebben van deze „gecamoufleerde plas hij avond" weer eenige regendagen langer pleizier gehad. Wanneer een roostertje met afvoerbuis, die uitmondt in de Haven, wordt aangebracht is het euvel voor goed verholpen. M. de Redacteur, ik hoop,,,.<lat de. bevoegde autoriteiten zelf eens een kijkje gaan nemen, dan zal bet gauw in orde zijn. V nogmaals beleefd dankend, PING IN. Bij den schoolartsendienst is tewerk ge-' steld mej. M. A. Servaas. BEURS VAN SCHIEDAM Heden en morgen geen beursnoteering. 1752S -'0 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St, Ambrosius, 8 uur, R. R. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub I. D. O., Patrouaatsgebouw Lang* Haven; aanvang S uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengd» Zangvereeniging Lorenzo Perosl. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags bestuursvergadering R. R Metaal» bewerkersboud „St. Eloy" Gebouw R R Volks- bond Eiken Woensdagavond R R. Burgerjonge» lingenvereeniging „Ratli. Streven", Gebouw; Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 1 uur t°t balt 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V Excel sior: Gebouw R. K Kring. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. Maa- nenzangvereenigtng „Orpheus". Gebouw R. K,, Volksbond. Aanvang half negen. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver. nadering Katholiek Leven Gebouw Kathollw» Ite Kring 8<4 uur precies. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur 's geopend het Stedelijk Museum, St. Jorlg Doele. Doeleplein. Achtste jaarfeest van de R. K. S. V. „Excelsior". Zaal R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Uitvoering R. K. Tooneelvereemlglng „St. Servatlus". Opgevoerd wordt ,,'t Hoogste Goed"4 door Louis Haver, Gebouw R. K. Volksbond, R. K. S. V. „Excelsior" Lezing met HebtbeeL den,"te geven door den heer Max Janse, over, cricketsport. Gebouw Kath Kring, Achtste uitvoering Strijkorkest „Onder Ons", Medewerking tooneelvereeniging Vrienden, kring", gebouw „Musis Sacrum." TE ROTTERDAM li 7 April: Tivoll-Schouwburg, Nog altijd compagnons (Schouwtooneel) 8 uur. 8 April: Groote Schouwburg, Madame Sans. Gêne (Rott. Hofst.tooneel) 2 en 8 uur (voor vol wassenen). Tfvoll Schouwburg Nog altijd compagnons (Schouwtooneel)", 2 en 8 uur. Groote Doelezaal, 2e Chopin-klavier-recltal Dirk Schafer, half 3. 9 April: Groote Schouwburg, Pygmalion (Rott. Hofst.tooneel) 2 en 8 uur (voor volwas, senen). Tivoli-Schouwburg, Nog altijd com pagnons (Schouwtooneel) 2 en 8 uur. Aangifte van 35 April GEBOREN: Geertruida M., dochter van A, Goudzwaard en W. Boele, Havendijk Elisabeth A., dochter van H. R. Bierhuizen en J. M. M. Coster, Nieuwe Maasstraat Cornelis, zoon van M. van Noordennen en A. Schildwacht, Wattstraat Alida B., dochter van P. J. Taverne en J. A. van Haastrecht, Havendijk. ONDERTROUWD: G. L. Meijer, 22 i. en -M. Frledricht 21 j N P Scliriek 22 J en B. P. van den Bosch 21 j. A. H, Loch, 26 j. en H Soltnger 23 j H. J. Eikmans 26 j. en A. in 't Veld 19 j. P, Kooijman 41 j. en E. van Oosten 43 j. J. Nieswaag 26 j. en M E. van Gent 27 J. G. van der Most 25 j. en H. Gommel 24 j. P. Dijkgraaf 23 j en O. Looren da Jong 24 j. W. Lodder 41. j. en A. Pijl 38 j. GEHUWD: H. Flier 24 j. en A. dfl( Groot 25 j. W. Entrop 22 j. en M. Osephius 21 j. P. J. Rehermann 24 j en M. M. Bleecke 17 j. A. Kooijman 23 j, en M. M Marks 25 j J Dekker 30 j. en C. G. M Zeijlmans van Emmiclioven •28 jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1