■JtiJnFuxndts )wrimuia£Mhn Mantess. „DE PHOENIX" 1115 Gostusms. FEUILLETON ZATERDAG 7 APR L 1928 EERSTE BLAD PAGINA 2 I His Master's Voice 8 GROOTE MARKT 7b SCHOOL- EN WERKTUINEN AANRIJDING BURGERLIJKE STAND HE WERKVERSCHAFFING IN EENERVELD DIEFSTALLEN JUBILEUM scheepvaart WEEKBERICHT GEVONDEN VOORWERPEN INGEZONDEN UIT KETHEL DROEVIG UIT ROTTERDAM INLICHTINGEN VERZOCHT DE LOONEN DER STRAATMAKLRS OE MARIARIDDERS Keel. 1767S 20 R. K. S. V. EXCELSIOR, 8e Jaarfeest Donderdag 12 April a.s. geeft onze plaatse lijke R. K. Sportvereenlging „Excelsior" in de groote zaal van den R. K. Volksbond haar 8e jaarfeest. Aan de verzorging van het programma zijn zooals gewoonlijk posten noch moeiten ge spaard. Be Cabaretclub heeft een êén-actertje inge studeerd en wel: „Inter Anna Silent Leges" waarmede reeds vroeger op een intiemen feest avond zoo'n succes geoogst werd. Verder zul len door enkele leden eenige liederen gezon gen worden, o.a. „Le credo du paysan", „Het Pleintje", „Charmaine", „Mooi Holland", enz. De eigen strijk zal het geheele muzikale ge deelte van den avond verzorgen en voor den eersten keeT uitvoeren de „Black and White Marseh" opgedragen aan „Excelsior" en door een der leden van den ,,B. a. W. Band" gecom poneerd. Tenslotte is de medewerking verzekerd van de bij de zwart-witten zoo gunstig bekend staande humoristen Kees Klaare en Bram Flora, die een zeer beschaafd en speciaal pro gramma hebben saamgesteld. Ongetwijfeld wordt, het weder een genotvolle avond. Slechts leden kunnen nog enkele introductie- kaarten bekomen en wel uitsluitend Woensdag van 7 tot 9 uur In den R. K. Kring, BOTSING TUSSCHEN TWEE VRACHTAUTO'S Gevolg van onoplettendheid Hedenmorgen te omstreeks 9 uur zijn op den Rotterdamschedijk een tweetal vracht auto's van den steenkoolhandelaar van Pelt, ■wonende Baterstraat alhier en bestuurd dootr L. O., die uit Rotterdam kwam gereden, en van den besteldienst van de firma Zwanen burg, welke naar Rotterdam ging, met elkaar in botsing gekomen. Beide auto's werden zwaar beschadigd en kondien niet meer op algen kracht voort. De botsing is vermoedelijk het gevolg van onoplettendheid van een der chauffeurs. De politie stelt een onderzoek in. In hot be&tuur van de vereeniging voor Behbol- en Werktuinen, hebben nog zitting ge nomen de eerw. broeder P. A. van Zeiand, Broe der-Overste der R. K. Scholen en de heer Arn. Zoetmulder. Voor een tuintje hebben zich in totaal 585 kinderen opgegeven. De beschikbare tuintjes zullen over de verschillende categorieën van scholen evenredig worden verdeeld. Donderdagmiddag is de 15-jarige J. v. d. Most, wonende te Vlaardingen, op den Viaar- dingerdijk met haar rijwiel aangereden door een luxe auto van notaris v, d F. te Vlaar dingen. Het meisje liep een wonde op aan het linkerbeen, terwijl de enkel gekneusd werd. De bestuurder van den auto nam haar mee naar dokter Jacobse te Vlaardingen, die geneeskun dige hulp verleende. Het rijwiel was geheel vernield. GEBOREN: 3 April: Adrianus, z. van C. Verveen en A. C. v. d. Sluis, Gasstraat. OVERLEDEN: 4 April: A. Guis, 3 jaar, Steenstraat, Gisteravond laat zijn de heide werkloozen- ploegen, die op de ontginning te Eenerveld arbeiden voor hun Paaschverlof teruggekeerd. Van de eerste ploeg was het de tweede keer, dat de deelnemers weder een paar dagen in hun gezin mogen doorbrengen. Ten nadeele van den grondwerker T. M. te Hillegereberg zijn uit een weiland aan de Wil lem de Zwijgerlaan twee spaden ontvreemd. Aan het hoofdbureau van politie is gis teravond in bewaring gesteld de 22-jarige ijzerwerker J. v. T„ wonende te Rotterdam, die zich op zijn werk, op het e.s. Statendam, liggende aan de werf Wilton, had schuldig ge maakt aan diefstal van koper. Proces-verhaal is opgemaakt. Gistopen herdacht de heer A. Bezemer den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de firma Gebr, van Noordwijk. Om 12 uur vereenigdieu de jubilaris met diens vrouw en het personeel zich op het kantoor, waap hij namens de firma in hartelijke woorden van waardee.ring werd toegesproken, en gefelici teerd met zijn feest. Als geschenk mocht hij een portefeuille met inhoud ouder couvert in -ontvangst nemen. Namens het personeel sprak en feliciteerde de heer W. A. H. Wilson, die ook het persoueels- geschenk, een prachtige spiegel, aanbood. Ver der werden bloemen aangeboden, o.a. door het daraesp er soneelDe lieer Bezemer bedankfte voor de gebrachte hulde, waarna men eenigen tijd bijeenbleef, en iin onderlinge gesprekken de jaren herdacht, waarin de jubilaris bij de firma werkzaam was. Dan reed de auto voor, om den heer Bezemer naar huis te brengen. Ongetwijfeld zal deze dag, waarop de vele blijlken van waardeerimg en medeleven mocht ontvangen, hem een onver getelijke zijn. COMlTc VOOR AUTO- EN BOOT TOCHTJES VOOR GEBREKKIGE KINDEREN Evenals vorige jaren maken we ons weer gereed om met de ons bekende gebrekkige kinderen wie een gebrekkig kind weet be hoort dit aan ons op te geven er op uit te trekken per auto of per boot. Ook dit jaar hopen wij hen weer te doen genieten van bloe menvelden en van bloesempracht, van den geur der seringen en het gezang der vogels, van alles wat in de vrije natuur te genieten volt. En dit jaar zullen ook Schiedamsche kin deren meegaan, zoodat onze zorgen veel groo- ter worden. Maar we hebben goeden moed, dat aanbod van automobielen en toezending van gelden daarmee gelijken tred zullen houden. Men heeft er maar een flauw vermoeden van, wat zoo'n dag voor een gebrekkig kind betee- keuit. Men weet het aan zijn eigen kinderen, hoe zij genieten van een uitstapje en die kun nen zich bewegen, hebben een gezond lichaam, het gebruik van at>men en beenen. Wat een nooit genoegte prijzen heerlijkheid! Om de zon ook in het leven van die kleinen te laten schijnen moeten alle vaders en alle moeders meewerken, uit plicht van dankbaarheid. Het Comilté: ,T. S. Verburgt, voorzitter, Boschpolderplein 28b., Postgiro 57408, tel. 30781. J. C. Vis leider en penningmeester, Laan van Poot 192, den Haag, postgiro 126404. G. Maat huis, secretaris, Schiedamscheweg 4a. Dr. J. Ph. Ellas, Med. adviseur, Matlienesserlaan 420, tel. 30886. H. Croon, leider, Esschenlaan 8, postgiro 77098, tel. 05306. Rotterdam, 6 April 1928. \kalmeeren en worden gesterkt door Buisje 75ct Bij Apoth en Drogisten. Red. 1760S 17 GEMEENTERAAD Agenda Do agenda vermeld: 1. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een leeraar in boekhouden aan den ge meentelijken handelsavondcnrsus in verband met het aan den heer K. Rovers als zoodanig verleend eervol ontslag. Aanbevolen wordt de heer H. den Brinker en zulks tot liet einde van den cursus 1927— 1928. 2. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot goedkeuring van het besluit van het col lege van regenten van het St. JacobsGasthuis tot wijziging der begrootieg voor het dienstjaar 1926 van genoemde instelling. 3. Voorstel van B. en W. om hun college te machtigen over te gaan tot wijziging van de met de sportvereeniging „De Maas" gesloten huur overeenkomst terzake van het sportveld nabij de Stadhouderslaan en Aleidastraat. 4. Voorstel van B. en W. om hun college te machtigen: a. tot onderhandsche verhuring op door lien te stellen voorwaarden aan de American Pe troleum Compagny te 's Gravenhage van eeu perceel grond gelegen aan den Buitenhaven- weg vóór het pand genummerd 187, tegen een huurprijs van 15.per jaar, zulks ten behoeve van de oprichting van een banzine-aftapin- richting: b. idem, gelegen aan de Vjjgensteeg .vóór het pand genummerd 2, tegen een liuurprjjjs van 15.per jaar, zulks tan behoeve van de op richting van een benzine-aftapinrichting. 5. Voorstel van B. en W. om hun college te machtigen tot ondarliandsclie verpachting op de thans geldende voorwaarden aam H. J. Tijhuis te Rijssen van dem tol op den rijweg tusschon Schiedam en Overschie, zulks voor den tijd van één jaar 1 Mei 1928. 6. Voortel van B. en W. tot verkoop van diverse perceelen bouwgrond. 7. Voorstel van B en W, om medewerking te verleenem tot het stellen van het kadastrale perceel Gemeente Rotterdam Sectie A. A. no. 540 ten name vam het Waterschap „De droog gemaakte Polders van Bleiswijk en een ge deelte van Hiillegersberg", welk Waterschap sinds onlieugelijken tijd in het feitelijk genot van dit perceel is-geweest. 8. Voorstel van B. en W. tot het verleenem van een crediet van 16.500.— ten behoeve van de vernieuwing over een lengte van on geveer 50 Meter vam dem kaaimuur langs de Schie tusschen de Ooievaarssteeg en de Breede Marktsteeg. 8. Voorstel van B. en W.: a. om een voorloopig crediet van 10.000.— te verleenem tot bestrijding der kosten, ver bonden aan het verrichten der voorbereidende werkzaamheden in verband met de stichting vam eem Openbaar Slachthuis; b. tot wijziging der Gemeente-begrooting, dienst 1928. Model D. 10.000. 9. Voorstel van B. en W. om het plein, waarop ten Noorden de-Boerhavelaan eindigt, te noemen „Lorentzpledn", alsmede om de verlengde Ka- merlingh Onneslaan, vain genoemd plein af, In Oosterlijke richting ta noemen „Lorentzlaan". 10. Voorst-el van Bè. en W. om aan de Schiedamsche IJsverreemiging, overeenkomstig haar daartoe gedaan verzoek, restitutie van huur te verleeuen terzake van de door haar geeëploiteerde ijsbaan in Spieringshoek en den huui-jirijs vast te stellen op het minimum-ver schuldigd bedrag ad "i 150. 11. Advies van B. em W. naar aanleiding van het adres van mevr. Wed. L. Rook, Singel 203, houdende verzoek om eem vergoeding voor de schade, die haar pand heeft geleden van het omhoog brengen vam het peii van den Singel. "B. en W. meenen, dat In dezen niet verder kan worden gegaan dan tot het weder In orde brenge van den voorgevel, hetgeen ook bij de andere daar gelegen panden is geschied, en adressante dienovereenkomstig te berichten. Schiedam, 6 April, aangekomen Deenscli s.s, Selandia, met stukgoederen van Hamburg in de Wiihelminahaven; Eng. s.s. Ethel King, van Vlaardingen; s.s-Rita, van Poortershaven, bei de om hier te dokken in de Wiihelminahaven; s.s. Algilda van Antwerpen in de Wiltonohaven Schiedam 7 April. Vertrokken Eng. s.s. Tor- tuguero naar Santa Marta; Eng Sjs. Matina n. Santa Marta. Verwacht wordt: Zwakke tot matiigen wind in O, richtingen meest liehtbewolkt met morgennevel, droog weer, zelfde temperatuur. De barometer daalt langzaam. Fietsers en motorrijders lichten op vam 's avonds 7.10 tot 's morgens 4.56, Te bevragen aan het Hoofdbureau van poli tie op alle werkdagen vam 1 tot 2 uur mid dags: Sleutel, damestasch met inhoud, bus met ledige flesschen, hond, hoeren portemonnaie, lapje vam kinderpakje, rijwielplaaitje, wollen, das, ring met 4 sleutels, rekenboekje en schrift, mesje, roBeukrans, bril, vat olie. Bij vinders: Armband horloge, Huiskes, Louise de Volig- nystraat 4 (eenige maanden geleden gevonden) stuk touw, Schiedamsche Alcoholfabriek, West- vest; regu van aangeteekenden brief. N. Hoegeé, Nieuwe Buurt 7; portemonnaie met inhoud, J. v. d. Akker, Thomas Kempisstraat 3; pop, D. Fontijne, Dirk van Wassenaarstraat 17; doublé dameshorloge, K. Degenkamp, Voorn- schstraat 43a; portemonnaie met inhoud, J. Koevermaas Rijnstraat 12a; foxterrier,P. de Bruim, IJselmoudschestraalt 82; jachthond, Abattoir te Rotterdam; linnen broodzakje, H. Pomes, Gr. Markt 17; onderdeel van fototoe stel, G. Zwarts, St. Annazusterstraat 6; rijwiel- plaatje, J. van Weerd, Fabriplein 29b; ring met sleutels, N. v. d. Brink Voorneschestraat 13b; bril, A. Groenendaai, Kethelstraat 8; keeshond, W. Kleinheerenbrink, Hoofdstraat 201-3; muilkorf, G. v. d. Most, Oostsimged 47; herdershond, J. v. d. Nouland, K. Kerwstraat 9; sierspeld, J Plooij, Abbembroekschestraat 11; gouden ring, A Voortman, Warande 49doublé armband, P. Renes, Kleine Visshcerijstraat 11a Rotterdam; kindermuts, P. Wittkamp, Nassau- laau 69. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) TIJD IS GELD In de „Nieuwe Scliied. Crt." van gisteravond meende „Rotterdammer" een aanmerking te moeten maken op de nieuwe Koemarktbrug. De toon die de schrijver daarin meende te moeten aanslaan is op zijn zachtst uitgedrukt hoogst onsympathiek jegens ons, Schiedammers. Bovendien zijn de beschuldigingen van „Rot terdammer" zoo onrechtvaardig, dat ik meen, er goed aan te doen, hem te herinneren aan de bruggen in zijn eigen stad. Neem nu, om nu maar het eerste voorbeeld het beste te nemen, de brug bij „Delfshaven". Utt de praetajk weten wij allen, dat het wach ten daan* veel en veel langer duurt dan voor de Koemarktbrug. Met de andere bruggen is het in Rotterdam juist eender gesteld (voor de brug over de Koningshaven, wacht je vaak een half uur of drie kwartier). Neen, „Rotterdammer" was er ditmaal met zijn beweringen glad naast. SCHIEDAMMER Gisterenmiddag omstreeks 12 uur is het dochtertje van den melkhandelaar J. Verboon aan de Harreweg in een onbewaakt oogenblik in de sloot langs den weg geraakt. Terwijl V. zijn erf opreed heeft het kind kans gezien om door het openstaande liek te gaan en is toen in de sloot terecht gekomen. De landbouwer L. Olsthoorn uit Vlaardinger Ambacht diet met zijn wagen voorbij kwam, haalde het kind dat reeds bewusteloos was, uit het water en bracht het bij V. binnen. Direct werden pogingen in het werk gesteld om de levensgeesten weder op te wekken, doch tevergöifs. De inmiddels ontboden ge neesheer dr. G. Sauer kon slechts den dood conetateeren. NENYTO '28 De openingsdata m vervroegd Dank zij de groote medewerking van het gemeentebestuur van Rotterdam is het der directie van de Nenijto 1928 gelukt de noodige maatregelen te nemén om in overleg met dé directie van het Lunapark de tentoonstelling en het Lunapark inplaats van 1 Juni te openen op Zaterdag 26 Mei a.s. De restaurants en bars zullen dan ook reeds in volle exploi tatie zijn. De Commissaris van Politie van het bureau Witte de With&traat verzoekt de opsporing van een bankbiljet van 100 gemerkt A.V. 044279, dat op Donderdag, 5 April 1928, des namiddags te omstreeks 2 uur, vermoedelijk in of nabij het postkantoor aan den Coolsingel is verloren, DE R. K. BOUWVAK ARBEID ERS Met sprongen naar tie 14.000 Bovenstaand opschrift zal, hopen we, niet den indruk van opschrift verwekken, schrijft deze week het orgaan van de R. K. Bouwvak arbeiders. Deze maand bracht een zuiveren vooruitgang van 424 leden, zoodat we op het einde daar van nog 674 leden van de 14.000 af zijn. Dat ledental is, in het groeitempo van Maart met zijn vijf weken, dus te bereiken in 8 a 9 wa ken. - Er wordt in tal van plaatsen een krachtige activiteit ontplooid en met goede resultaten: de oogst komt nog ruim binnen. Ja, met wat we van dit voorjaar over den groei van den bond konden constateeren, moe ten April en Mei het nog ontbrekende aan dé veertieaduizend voor hun rekening nemen. In ieder geval moet onze voorzitter in dé bondsraadsvergadering, op het eind van Juni te houden, kunnen constateer en, dat we óók de veertienduizend weer zijn gepasseerd. Als we nu alleen probeeren daartoe medé te werken? En Rotterdam? Welk antwoord zullen dé leden hier geven op den oproep van hun hoofd bestuur. We hebben een flauw vermoeden, dat alleen onze stad voor het aan de 14.000 ont brekende getal zou kunnen zorgen. Wie helpt een handje voor de winst van minstens 100 leden Het bestuur van1 den Alg. Ned. Straatmakers- bomd heeft zich mét een adres tot het gemeen tebestuur gericht, waarin de aandacht gevea- tlgd wordt op het feit, dat nog steeds een kor ting op de loonen van het personeel in dienst van den aannemer wordt toegepast In verband met de pensioenaftrek voor gemeentewerklie den, o.a. zouden door deze korting de straat maker-helpers wekelijks ongeveer ƒ2 aan loon derven. Naar aanleiding hiervan, en mede met betrekking tot de mededeeling door den Straat- makersbond van de Directie der Gemeentewer ken ontvangen, waarin werd te kennen gege ven dat ue garantieloonen met nog ongeveer 1 per week zouden worden verlaagd, verzoek* het bestuur van den Straafcmakersbond het gemeentebestuur geen toestemming te wilton verleenen voor verdere verslechteringen der arbeidsvoorwaarden en de loonen, welke mo menteel door de gemeente aan het in vasten dienst zijnde personeel wo don betaald, ook in de bestekken der gemeent- HJkè best rat iogs- werken te doen opnemen. Het Bestuur van den Straatmakerbbond deelt mede, dat de bond zich met alle te® dienste staande middelen tegen een loonsver laging zal verzetten. Reel 392S8 Roman van FELIX NABOR. Ve.rtaltng van JAC. J. SCHOOR «1S>. Waarop grondt gij uw beschuldiging? vroeg de commandeur, maar Etzel, die zich niet kon bedwingen, riep: „Kunt gij bewijzen aanvoeren en getuigen bijbrengen, ellende, linge?" Jij bent de ellendeling, beet Beratha hem toornig toe. Waartoe heb ik bewijzen en ge tuigen noodig? In heel Heialand is het bekend, dat gij beiden onze doodsvijanden zijt en steeds opnieuw slechtheden tegen ons bepeinst. Wie anders dan gij zou mijn vader vermoord heb. )>en? Toon mij eerst zijn lijk, dan zal ik aan flen dood van den oude geiooven. Drie dagen en drie nachten heb ik heel het Strand afgezocht, zonder echter een spoor van Rijn graf te kunnen vinden. Welnu dan, waarom dient ge dan een klacht in op leven en dood?" Ik heb op den vuurheuvel sporen van •en vechtpartij gevonden, en den afdruk van den schoen mijns vaders. Niemand in Heia land heeft zulke groote voeten als hij. Er za ten twaalf spijkers met ronde koppen in elke ■ooi. Indien jij je oogen gebruikt, Osternazoon, dan kun Je de afdruikken nu nog vinden! Ben breed, bloedig spoor loopt van den vuur- heuevel tot aan het strand, waar het eensklaps ophoudt. Bn daar, waar het ophoudt, vond Ik in lut Mnd gedrukt een knoop van het £rulné WMüfcuis mijns vaders, een koperen knoop met een harpoen erop. Daar heeft mijn vader den dood gevaaden, op jelui eigen grond, Ostemazonen! Daarom beschuldig ik jelui van moord op mijn vader! En van u, edelacht bare heer commandeur, eisch ik, dat gij de moordenaars naar recht en wet zult straffen! Wie bloed vergiet, diens bloed moet weder vergoten worden! Gij spreekt daar een zware besehuldi. ging uit, Beratha, zeide de commandeur, en ik twijfel niet aan de waarheid uwer woorden. Maar ik heb tot nog toe geen bewijzen, dat de Osternazonen de moordenaars uws vaders zijn. Een bloot vermoeden, een eenvoudige verdenking is niet voldoende, om een vonnis over hen te vellen op leven en dood. Ik vraag daarom u, Etzel von Osterna, en bezweer u in den naam van den drie-eenigen God en van Zijne gezegende Moeder, te zeggen, of gij schuldig zijt aan den dood van Samo, den strandopzichter van Rixhoff en zoo ja, waar bevindt zich dan zijn graf? Ik heb zijn graf niet gegraven, riep Et- tel, en ben onschuldig. En gij Gunnar? vroeg de commandeur. Ik weet van niets, edelachtbare heer, dat zweer lk! Gij loochent derhalve de daad? Dan moet ik getuigen zien te krijgen. Hij richtte zich in zijn stoei op en riep met forsche stem; „Gij, mannen van Hela, en gij vrouwen, wie uwer heeft in den nacht van den moord eenig teelten bespeurd, dat de kustwachter versla gen werd? Wie Iets te zeggen heeft, trede nader en spreke!" De Heialieden drongen zich dicht opeen, maar geen hunner trad naar voren, om tegen hun meesters te getuigen. Gij zwijgt? riep de commandeur. Gij weet derhalve niets? Of wilt gij wellicht niet spre ken? Wederom volgde een diepe stilte en de com mandeur riep ongeduldig: „Gij knechten der Orde, doorzoekt het dorp en den burcht en brengt iedereen, dien gij vindt, voor mijn rechterstoel! De knechten gingen en alvorens er een uur verloopen was, brachten zij Ollo, den knecht en Mariëlla voor den commandeur, Ollo moest met alle geweld voortgesleept worden. Hij had zich in den waterput verscholen, maar wij wonden den emmer omhoog, hoezeer Ollo zich er ook tegen verzette, gaf een deir ordeknechten veTslag. Waarom hebt gij u verscholen? grauwde de commandeur hem toe. Omdat ik bang ben voor de heeren van de Duitsche Orde. Wanneer je .geweten zuiver is, behoef Je niet bang te wezen. Vertel me nu: weet je ook wat er vijf dagen geleden aan het strand van Hela, in dien stormachtligen nacht is ge schied? Ollo sloot de tanden vast op elkaar en zweeg. „Bedenk," vervolgde de commandeur, dat je zwijgen als een bekentenis kan warden be. sehouwd. Er is een vreeselijke beschuldiging tea "X je meesters ingebracht. Beratha zegt, daSce haar onder aan het strand van Hela heb ben verslagen. En hij is gedood geworden! Be ratha heeft de bewijzen geleverd. Nu vraag ik: Ollo, ken je den moordenaar? Bij deze woorden sidderde Ollo, want hij dacht, dat alles verraden was. Daarom wilde h ijzijn meesters redden. Hij viel op de knieën en liep „EdeLmogende heer, ik wil alles bé. kennen .Mijn edele meesters zijn onschuldig. Ik heb den kustwachter vermoord en hem daar. na begraven, ik Beratha bekeek hem mét een blik vól verach ting en riep: „Armzalige knecht, wou jij mijn vla der overwonnen hébben, jij? Hij was d« sterk ste man op geheel Heialand! Je liegt Ollo! Of zoo je het al deedt, dan heb je hem in een hin derlaag gelokt!" Juist uit een hinderlaag. Ik., ik schoot hem dood met mijn handboog. Dat is besfet niet waar! Dan zou mijn vader niet zooveel bloed verloren hebben! Ik vond in het zand zoo'n grooten plas bloed, als of mein ter plaatse een edel stuk wild met het zwaard de borst had gekloofd. Het roode bloed moet als een beek hebben gestroomd.. Een pijl veroorzaakt zoo'n wonde niet! Ja, juist, als een beêik, schreeuwde Ollo. „Toen de pijl hem in het oog trof, zeeg de kustwachter op»den grond. Ik rende er heen en kloofde hem de borst met mijn bijl. Zoo is het gegaan. En daarna heb ik het lijk begraven!" Welnu wijs mij dan zijn graf! snauwde Beratha hem toe. Ja, ja, ik zal u het graf dadelijk wijzen, stamelde Ollo en stond op. De knechten namen hem in hun midden en voerden hem de poort uit. Beratha volgde den stoet. Etzel en Gumar istonden zachtjes met elkaar te praten Die grijskop ztal ons allemaal in 't onge luk storten, zeide Etzel. „Dat zou wel eens kunnen, doch zijn bedoe ling was goed", gaf Gunnar tea antwoord. Hij wvlde zich voor ons opofferen. Zulk een ge trouwheid vindt me.i zelden in net land. Wat baat mij zijn getrouwheid als het mij het leven kan kosten? Die wilde kat is razend, en de commandeur houdt vandaag zoo streng zitting, als hij nog nooit gedaan heeft. Maar ik laat mij niet gevangen nemen! Dan sla ik nog liever de edèlknapen, die mij moeten binden, de hersens in, en vlucht over Etzel, Etzel, lk bezweer je, wees verstan dig en bedwing je! fluisterde Gunnar. Maak je machtige Orde niet tot vijand! Ons leven en ook ons eigendom staan op het spel! Inmiddels had de commandeur zich tot dé Heialieden gewend. Gij schijnt stom te zijn als de visschen, zeide hij. Spreekt gij ook zoo weinig, wanneer gij in het heilige bosch aan het offermaal zit? En welk een zonder linge sieraden en opschik, draag gij. Ik vraag u lieden: Waar hebt gij dien rijken tooi vandaan? Strandgoed, edalmogende heer! was het korte antwoord. Ik hoop niet, dat het gestolen goed is' Aangezien ik mij thans met eigen oogen over tuigd heb, dat gij lieden niet arm zijt, zoo- als ge ons steeds hebt wijsgemaakt, zal ik den schatmeester der Orde naar u toezend' '1- opdat hij de belastingpenningen inne, welk» gij aan de Orde schuldig zijt. Tracht niet, sieraden te verbergen of te begraven; wié dat doet, verbeurt zijn eigendom. Jarenlang hebt gij de Orde wegens de belasting bedro gen; nu wordt zij u niet meer kwijtgeschol den. Ten teeken, dat gij aan de Orde onder danig zijt, eisch ik thans van u elk een pand- George von Osterna, zamelde panden in, en bewaar ze wel! Dat twee edelknapen u bU het inzamelen behulpzaam zijn! George glimlachte. Dat is zeer weinig voo* den rijken slotheer von Osterna, die kostba ren buit in zijn schatkamers heeft, zeide hij- Maar ik vertrouw stellig, dat zijn stugge in borst zich zal laten vermurwen, en dat hij de Orde haar aandeel zal geven, wanneer l!a schatmeester de belasting komt innen. Etzel gaf hem geen antwoord. Gunnar trok een kostbaren ring van zijn vinger en legdé dien in George's hand. Hier, neem, zeide bij en tracht voor ons een gunstig vonnis te W* krijgen! (Wordt vervolgdjt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2