Dinsdag 10 April 1928 Derde Blad Pagina 1 4 t CONGRES VERDRONKEN. DE EEUW VAN VAN HOUTEN 1828 - 15 APRIL 1928 DE GESCHIEDENIS VAN EEN GROOTBEDRIJF In het huis te Utrecht, dat den socialis tische» spoorwegmannen meer zorgen kost dan vreugde brengt (er komt jaarlijks °P de exploitatie van !het ihuis een 30.000 te kort!) is gedurende de Paascibdagen het 33ste Congres gehouden van de S. D. A. P. Er is heel wat verhapstukt en de leiders ■van de partij zijn er wel in geslaagd net te doen alsof alle zaken fijn geregeld zijn. Maar dat is toch niet precies zoo. Het begon al met de openingsrede van Oudegeest. Hij beweerde, dat de groei hij; de S. D. A. P. in binnen- en buitenland ei' inzat en dat vooral „de Kerkdijken" in Nederland weer naar elkander hengel den. Uit het Congres gingen er echter stem men op, die op grond van de feiten» gememoreerd in het laatste jaarverslag, Eeeiemaal niet zoo blijmoedig spraken over den groei der partij; het partij-bestuur moest later zich zelf verdedigen tegen het Eengelen naar samenwerking met de Katholieken. Branderige kwesties als de vraag naar de vereeniging van meerdere functies, izou de partij-raad wel alleen behandelen. Als een lastig kind kwam Frank v. d. Goes verklaren, dat in de partij links tegenover rechts stond; bij kwalificeerde de behandeling die de linksche minderheid Ead moeten ondergaan als „onbehoorlijk" er> sprak over het antwoord van „Het Uolk'' op den „Open Brief" van die minderheid als „een leelijke en minne repliek". Maar de eenheid, aldus v. d. Goes in navolging van Oudegeest, die moeten wij handhaven. Daarmee hebben zij meteen een lesje gegeven aan Katholieken, die lichtvaardig denken over het verbreken van onze staat kundige eenheid. De groote punten die aan de orde kwamen, waren vervolgens het beleid van Eet partij-bestuur, de samenwerking van S. D. A. P. en N. V. V., het militairisme eh de mogelijkheid voor een Esdeapeecr lid te zijn van communistische organisaties. Bij het eerste punt verklaarde Albarda °-a., dat de Katholieke arbeiders „bewerkt moesten worden om met. hun hulp via «democratische" regeeringen in „de socia listische maatschappij" te komen. Mijnheer Albarda houdt dus vast aan Eet idee met de katholieken samen te Werken om de Katholieke Staatspartij kapot te maken. Daar zijn wij zelf ook nog bij. De heer Y liegen verzekerde, op ide klachten over achteruitgang der openbare school „dat men moet blijven ijveren voor de openbare school." Moet men dat ook nu blijkt, dat de g meerderheid van het volk niets van die school moei hebben? Professor Bonger protesteerde tegen het samengaan van S. D. A. P. en N. V. V. Het is, zoo zei hij, een vroolijke dag voor de Christelijke vakbeweging; zij kan lot het K V. V. zeggen: gij zit vast aan een Politieke partij. Deze spreker geloofde ook niet aan den triomf van het socialisme tegen den wil van de verbruikers in; al Worden er zakken vol aanhalingen uit Marx aangehaald, dat is nog geen bewijs, aldus de socialistische hoogleeraar, die nog in folie woordenwisseling raakte met een bestuurslid van het N. V. V. Over het mililairisine is het ja en neen gebleven; iedere afgevaardigde kon vijf minuten over de zaak spreken. Schaper kreeg meer tijd om minister Lambooy aan te vallen, die zoo brutaal was geweest maar reohtstreeksche vragen Ie stellen aan den ontwapenenr. liet. eind van het liedje is nu geweest, dat. de heeren ontwapenen maar in tijd Van nood „een mobilisatie van beperkten omvang" zullen goedkeuren, tableau! Ten slotte is het voorstel aangenomen °m liet. lidmaatschap van communistische organisaties onvereenigbaar te verklaren met het lidmaatschap der S. D. A. P. Wij kunnen dat besluit begrijpen en Ei Hij ken; de G. D. A. P. neemt het uit louter zelfbehoud. Alleen: waarom mag dat partijbestuur zulke maatregelen wèl nemen en waarom mogen de Katholieke leiders dat niet? Het is een leerrijk Congres geweest en miss. hien komen wij er nog wel eens op terug. Ben ONGELUK OP Hr. Ms. „DE RUYTER" ier werklieden door gassen bedwelmd. Bij het overladen van stookolie in den tor pedojager „De Ruyter" te Vlissingen zijn Zater dagmorgen vier werklieden van de werf „de Schelde" door gassen bedwelmd. Twee hunner moesten naar het ziekenhuis worden overge bracht. DOODELIJK MOTORONGEVAL. Per motor tegen een motor Zondagavond is de ongeveer lS-jarige H. Waits van Stadskanaal, die met zijn motorrij wiel in de richting Wildervank reed, in volle vaart tegen een langs den weg staand motor rijwiel gereden. De botsing was zoo hevig, dat w. over den kop sloeg en bewusteloos bleef lig- E®n. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis b® Groningen overgebracht, alwaar hij korten Wd na aankomst overleed. 27 JA AT! TN VEI!HAM). De Domtoren Utrecht zit reeds 27 jaren in stellingen-ver band. Eindelijk zal, indien de restauratie" werkzaamheden geen tegenslag krijgen, het volgende jaar de stijger worden afgebroken. Alvorens evenwel dit reusachtig fabrieks complex, dat gebouwd is op een terrein van 40 H.A. tot stand kwam. had men in de tachtiger jaren te Weesp. alreeds de oude kleerwasschcrij verlaten en oen geheel nieuwe fabriek betrok ken. Maar jnist in deze jaren trad een zeel) sterke groei in den afzet van Van Houlen's. Cacao naar alle landen op. Dit dankte men niet alleen aan de uitstekende hoedanigheid van het product, maar ook aan de zorgvuldige verkoopsorganisatie en de grootsch opgezette reclame. Op uitgebreide schaal werd deelgeno men aan tentoonstellingen, in couranten en tijdschriften werd druk geadverteerd en zoo; werd er voor gezorgd dat de naam van Van Houten op aller lippen was en de smaak van Van Houten's fabrikaat op ieders tong. Bij dezen stand van zaken dacht men er niet aan nog langer in de „Nieuwe fabriek" té blijven prutsen. De binnenstad van Weesp was te klein en men ging naar het open veld om er het een na het ander gebouw te stichten vau de huidige „Koninklijke van Houten's Cacao fabriek". Zes jaren gingen daarmee heen. zoo dat eerst in 1897 met de fabricage in dit kleins' fabrieksdorp kon worden begonnen. En wanneer men nu de afmetingen en in richting van een gebouw ziet als de branderij, dan voelt men van zelf zijn bewondering groeien voor hetgeen techniek, ondernemings lust en durf hier hebben tot stand gebracht. ïn deze branderij met haar speciale gasovens, waarvoor Van Houten zelf ook het gas fabri ceert in een eigen fabriek, worden de cacao bonnen geroosterd of gebrand. Door dit bran den lieeft eene verandering plaats in de chemi sche bestanddeelen en het is een bewerking, die met zorg moet geschieden, wijl ze op liet juiste moment moet onderbroken worden, op dat het verkregen resultaat een voor de verdere bewerking breken, ziften en malen ge schikte cacaoboon moet zijn, waarin de aroma tische stoffen naar den eiscli tot ontwikkeling zijn gekomen. Wij hébben hier een van Je phasen willen vermelden die de cacaoboon doormaakt aleer zij tot cacaopoeder en wat dies meer zij. bereid is. In een historisch overzi.ht van een onzei) voornaamste choooladefabrie.<cp is echter geen plaats voor de technische bef .indeling van het productieproces, al hebben wij dat ook onder vriendelijke voorlichting van bet begin tot het eind mogen volgen. Om er toch iets van te zog gen stipten wij reeds aan. dal het goeddeels een kwestie van reinigen en Umn. breken en branden, pletten en malen va a cacaoboonen is om poeder van boter te scheiden en beide producten de verdere bewerking te doen onder gaan, die noodig is >m ze In den handel te brengen. Wat al machines daartoe gebezigd worden, van boonen-weegmactVne tot omwikkel en vulmachine van de bekende cacaopoederbus- sen met Van Houten's bruin of goud etiket, zullen wij niet nagaan, do b om daarvan ©enigszins een idee te geveu mag worden op gemerkt, dat Van Houten naast de eigen gas fabriek ook een complete ma-bluebankwerkerij in bedrijf lxeefc voor net onderhoud, de aanvul ling en vervolmaking der technische instal latie van de fabriek. De omvang van tiet beurijf moge verder door enkele cijfers geïllustreerd worden n.l. dat er per dag aar. grondstoffen een kwantum van 60.000 kg cacaoboonen vnoi een bedrag van vijf en veertig tot vijft'g duizend gul-Yn verwerkt wordt, hetgeen aan cacaoboter alleen reeds een productie oplevert van twaalf tot vijf tien duizend kg per dag. Deze cacaoboter wordt te ..harden" gelegd im de bijna onafzienbare koe laai en verhan deld op de Anvs'terdamscb - cacaoboteriiour®, waar nog steeds de Van H .uten'6 boter de markt beheerscht. Met een enkel woord zij xos gewezen op d§. fabricage van chocolade in ,1e onderscheiden vormen van tabletten en bonbons die zooveel handen aan bei werk houdt p de hygiëne In de fabriek op verpakkings- expeditie- en kan toorlokalen, waar steeds volop drukte heerseht) op de stichting tenslotte te Vvete'.d eener Van Houten's Cacaofabriek voor Di'itechlaud om dé conclusie te wettigen, dat cl firma Van Hou ten behoort, to! dé méést vooruitstrevende cho coladefabrikanten onzer eeuw. Thans honderd jaar geiêden beeft Coenraad Johannes van Houten door de i ltviuding van bet cacaopoeder den weg tot dit groote resul taat bereid. Zijn nazaten zijn hem op dieu weg gevolgd. Zij hebben bewezen de teekenen en vragen des tijd» te verstaan en fcouden daordootf hoog den naam en den roem van: Van Houten. Te'Boskoop is het dochtertje Tan den heet V. in een onbewaakt ©ogenblik te water ge-1 raakt en verdronken. Luchtfoto van de tegenwoordige fabrieken van Van Houten tc- V, eesp. o tevreden. Hij verlangde een stoomchocolade- fabriek en maakte van de gelegenheid die zich ln 1850 te Weesp aanbood gebruik om er een executoriaal verkocht wordende kleerwasscherij- fabriek te koopen. Vestiging te Weesp. In deze fabriek stond een stoommachine van 8 tot 10 paardenkrachten opgesteld en daar was ook een woonhuis bij. Voor de som van 2.970.02%, alle onkosten inbegrepen, werd C. van Houten kooper en toen in deze voor het doel geschikte gebouwen het bedrijf was overgebracht, kon men eigenlijk eerst van een chocoladefabriek in ons land spreken. Hier kon alles beter ingericht worden dan in de vorige werkplaateen. Het productie-vermogen werd daardoor niet weinig vergroot, al rekende men niet op een vermogen, zooals dat reeds in de naaste toekomst.noodig bleek. In de jaren die onmiddellijk volgden op de opening der stoom fabriek breidden z-ich de relaties in binnen- en buitenland zoozeer uit, dat men verplicht was nieuwe machines bij te plaatsen en telkens om liggende perceelen moest aankoopen om de ruimte der werkplaatsen te vergrooten. Wijl de zaak dermate floreerde, kon de leiding niet meer door één persoon gevoerd worden. Coen raad van Houten nam daarom eerst zijn zoon Caspar Johannes en later ook zijn dochter Johanna Sophia in de firma op en voerde sedert dien den naam van de firma C. J. van Houten -Zoon. In latere jaren werd aan de fahriek ■het •praedioaat van „Koninklijke" verleend, zoo dat vergunning werd verkregen zich te noemen: „De Koninklijke Van Houten's Cacaofabriek", en nog later werd een wijziging gebracht in den aard der vennootschap, die thans officieel wordt aangeduid als: „De Commanditaire Ven nootschap op aandeelen onder de firma C. J. van Houten Zoon". Huis i.p de Leliegracht te Amsterdam, waar in 1815 het bedrijf van v. II. begonnen werd- Alvorens wij den verderen loop der feiten nagaan zij hier vermeld, dat de aandeelen dézer Vennootschap uitsluitend in banden zijn van familieleden, zoodat de Vennootschap thans bestaat uit de heeren Douwinus Johannes van Houten Sr. en D. J. vau Houten Jr., Geert van Mesdag en zijn beide zonen Gilles Jacob en Jacob Siegfried van Mesdag met den schoon zoon van eerstgenoemde, Jhr. Joan Frans Berg. Co en raad Johannes van Houten, die tot 1883 aan het hoofd der firma stond en die door zijn persoonlijke leiding, daarbij in de ver koopsorganisatie en de reclame gesteund door zijn zoon Caspar, haar tot zulk een hoogte wist op te voeren, overleed na eenige jaren van rust in den ouderdom van 82 jaren. Zijn taak is door een jongere generatie overgenomen, die even buiten Weesp aan den Amsterdam- aclien weg het reusachtige fabrieks-complex tot stand bracht, —aar thans meer dan duizend personen geregeld goed betaalden arbeid vinden en waar dagelijks de duizenden ponden Van Houten's Cacao en cacao-boter, de treinladingen chocolade-reepsn en bonbons vervaardigd wor den, waarvoor een afzetgebied is gevonden de wijde wereld rond. 1801 geboren zoon van den oprichter der fa briek, in zijn met energie .doorgezette pogingen er In, de stroopaehtige bittere chocolademassa, zooals die na het malen uit den molen vloeit tot poeder-vorm te brengen. Deze Coenraad van Houten was reeds op jeugdigen leeftijd in de fabriek van zijn vader aan het werk gezet. Steeds zon hij op verbete ring der chocoladefabrikaten en eindelijk ge lukte het hem door een deel van het vet der cacaoboonen uit te persen, het overblijvende tot poeder te verwerken, smaak en aroma in dit poeder tot den hoogsiten graad te ontwik kelen en daaraan de eigenschap te geven, dat het zich gemakkelijk in kokend water oplost. Op deze uitvinding werd octrooi aange vraagd, welk octrooi op 4 April 1828 voor den tijd van 10 jaren werd verleend. Dit feit wordt thans te Weesp, waar de Cacao- en chocolade fabrieken der firma Van Houten sedert 1850 gevestigd zijn met grootenluister herdacht. En daar is alle reden voor.. Want niet alleen de Nederiaindsche chocolade-industrie ontleent aan deze uitvinding haar beteekenis, maar zij is van groot belang gebleken voor de geheele wereld, zooals de voorbijgegane eeuw bewijzen kan. De aandacht die wij vragen voor het eeuw feest, dat te Weesp gevierd wordt en voor de jubilcerende firma behoeft daarom geen nadere verklaring. De naam Va.n Houten is een we reldnaam geworden die bekend is aan groot en klein. Het is een naarn, waaraan "Weesp zijn opkomst en welvaart dankt en die de re putatie der Nederlandsche chocolade-industrie hoog houdt over de gansche wereld. Vervolgen wij nu onze geschiedenis van de uitvinding van het cacaopoeder, dan moet hier worden vermeid, dat men tot dan toe chocolade alleen kende in den vorm van tabletten: bit tere chocoladekoekjes voor de bereiding van cacaodrank en door suiker gezoete chocolade reepen om uit de hand te eten. In de bittere chocolade zit al het vet (cacaoboter) van de cacaoboonen. Ruim de helft van het gewicht is vet en daarom werd de chocoladedrank voor velen te machtig geacht. Coenraad Johannes van Houten wist liet overtollig® vet langs ine- ehanischen weg uit de boonen te persen er, toen een deel van de cixocolademassa na de vstextractie door persen zoo droog was gewoi - den, dat zij zich niet meer tot koekjes liet vervormen, gelukte hot dep experimentaloi door een afzonderlijke bewerking daarvan P°e" der te maken, hetgeen hem recht geeft op den titel van uitvinder der poedercacao. C. vau Houten bewoonde toen, zooals het Gepreiili geerd Naamregister van alle Kooplieden enz. der stad Amsterdam voor het jaar 1825 ver meldt, op de Prinsengracht oVer Amstelveld. Gedurende de jaren, dat bet octrooi, op de uitvinding van kracht was bleef Van Houten de cenige cacaopoederfabrikant. Daarnaast echter werd ook de c,hoor!adeabricage in den vorm van koekjes gehandhaafd, want het laat. zich begrijpen, dat het betere, n.l. het nieuwe product zonder vermenging met zetmeel of andere stoffen, die aangewend wei-den om de vette chocolade relatief minder vet te maken, niot terstond algemeen gewaardeerd en ge bruikt werd. Van Houten bepaalde zich echter meer tot he.t vervaardigen van bittere koek jes, die hij ook in kwaliteit belangrijk wist. te verbeteren. Naarmate de verkoop van de pos- der zich uitbreidde verminderde die der koek jes, maar toch heeft het nog tot 1883 geduurd voor de fabricage daarvan geheel werd stop gezet. De Koninklijk geoctroyeerde poeder-choco lade werd door Van Houten in den handel ge bracht, in stopt'tesclien, voorzien van een op geplakt etiket. In verschillende deelen van het land zocht men klanten, maar hoewel het fabrikaat overal waar bet ingang vond om zijn uitstekende hoedanigheden werd geapprecieerd, was het toch maar een langzaam proces, dat tot verruiming' van afzetgebied leidde. Vele jaren kon met de beperkte inrichting op de Prinsengracht worden volstaan, doch eindelijk voelde Coenraad van Houten zich daar toch te eng behuisd. Dit deed hem in 1842 besluiten den korenmolen „De Eendrachtte Leiden te koopen en daarheen zijn bedrijf over te bren gen. Dit was reeds een groote vooruitgang, maar al kon hier bij bet bedrijf de wind als beweegkracht worden gebruikt, toch was de ondernemende fabrikant, die inmiddels het stoomwezen liacl zien opkomen daarmede niet Coenraad, Johannes van Houten, uitvinder van de cacao in poedervorm in 1828 geschieden. De oprichting immers van een. cacao boonen-molen wijst er op, dat Caspar va'n Houten den weg op wilde der groot-fa- brfCage van chocolade-tabletten en als onder nemend man beeft hij zeker aan zijn fabriek de destijds gewenscbtS outillage gegeven. Toch zal deze we) niet uit veel meer bsstaan hebben dan uiteen.braudirpmmei, et» cacao boonen te. branden, zooals men koffieboontjes brandt, een wan om schillen te verwijderen en het ten of ander toestel om de boonen te breken. Een eaeaoboonen-molen was dan ook reeds een groote technische verbetering, al was het geenszins een ingenieuze razende machine in den zin onzer huidige Hinder, en Ongevallen wetten, Natuurlijk werd niet uit dieu hoofde vergunning tot oprichting vereischt, maar van wege de toen ter tijd bestaande belasting op het gemaal. De eerste cacaoboonenmoien, die in de ge schiedenis der „Van Houtens" fabrieken een gToote rol speelt, werd eenvoudig door hand- kracht gedreven. Het was een zware karwei voor de sjouwerlieden om den molen aan het draaien t© houden en uren aaneen als in een manége rond te loopen. Dit leidde er later too de werklieden-molendrijvers door geblinddoek te paarden of het aanwenden van een wind molen te vervangen en op die wijze heeft meu het productieproces der bittere chocolade ver beterd en vergemakkelijkt tot stoom en eleo- t-ficiteit haar intrede deden in de fabriek Uitvinding van het Cacaopoeder. Terwijl het bedrijf van Van Houten zachtjes aan groeide deed zich in de twintiger jaren der vorige eeuw voor de bereiding van cacao een zeer gewichtig feit voor Na talrijke proef nemingen slaagde Coen raad jeu»s van Horten, een op 15 Maart In het begin der woelige jaren van de vorige êeuw, toen de naweeën nog schrijnden dei- Napoleontische oorlogen, werd in de hoofdstad van ons land in een perceel aan de Lelie gracht de grondslag gelegd der „Van Houten s Cacao en Chocoladefabrieken". Casper van Houten verkreeg op 15 April 1815 vergunning om een „chocolaatmolen met twee paar stee- nen" op te richten, waardoor het vervaardi gen in het groot der bittere chocolade-tablet ten, die onder den naam van Zeeuwsehe cho colade reeds een zekere vermaardheid genoten, meer overeenkomstig de eischen des tijde kon

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 9