Tweede B1ad„ Donderdag* 12^April 1928 Pagina 1 t CELLENSOUW EN NOG WAT t DE SLECHTSTE PATROONS EEN PAASCHBOODSCHAP R. K. VOLKSPARTIJ Naamsverandering bij het le lustrum DE SENAAT AAN 'T WERK Algemeene Beschouwingen VERLANGEN NAAR HET HERSTEL DER COALITIE! R K. CONGRES VOOR VOLKSGE ZONDHEID EN ZIEKENVERPLEGING NOODLANDING DE INZITTENDEN ONGEDEERD. EEN KETEL ONTPLOFT Drie werklieden gewond DE PLECHTIGE TERAARDEBESTELLING vaal de twee leidekkers, die dezer dagen, bij het uitoefenen van hun werkzaamheden aande H. Marthakerk te Den Haag door eea noodlottig ongeval het leven Heten. De belangstelling bij de kerk. De heer Gerhard heeft aan een man van „liet Volk" wat oude herinneringen ver teld. Zoo deelde hij mede: Mijn vader bracht mij iu de beweging en gai me een goeden naam mee. Mijn eerste herinnering is die van een bezoek aan een vergadering van „De Dageraad", waar we samen heengingen. Ik was toen twaalf jaar Ja, dat lijkt nu een beetje zonderling. Een kind van twaalf jaar zit tegenwoordig op de schoolbanken, maar ik stond toen al voor de klas. Mijn entree in de groote we reld ging alzoo door de poort van de Vrij denkerij, en er is dus wel eenige aanleiding om het te verontschuldigen, dat ik haar en „De Dageraad" tot vandaag trouw gebleven ben Vrijdenkers beweren altijd, dat kinderen vrij opgevoed moeten worden en vooral niet lastig gevallen met dogma's. Zij zalf schijnen er echter anders over te denken en wel van meening te zijn, dat twaalf-jarige hoofden volgestopt mogen wor den rnet dogma's van het ongeloof. Hier blijkt ook, dat het socialisme in oude dagen in ons land een sterken voedingsbodem yond in de vrijdenkersbeweging. Merkwaardig is ook het volgende: Wij waren lid van alle vereentgingea, die daarvoor in aanmerking kwamen. Na tuurlijk van het Komitee voor Kies- en Stemrecht waarin naast mijn vader en andere socialisten tal van jonge radikalen Baten, Borgesius, Kerdijk, Baron v. Haer- polte maar ook van „Volksonderwijs", ,,De Dageraad", het Onderwijzersgenootschap en zelfs van de „Radicale Vereeniging". Het was een beetje een verwajrde tijd. i Waarbij kwam, dat wij in de 80-er jaren, j begrijpelijk bij de zwakte van onze eigen beweging, een sterke neiging hadden om i andere organisaties met onze propaganda te doordringen. Oelvorming heet dat nu. Den radikalen was *ns optreden al gauw- te bar. Onder leiding van Treub werd een vergadering in d'Geèlvinck gehouden, waar een voorstel aan de orde kwam om ons te royeeren. Het werd een geweldig tumult. Wij betoogden ons goed recht om er in te blijven, doch, toen het er naar uitzag, dat wij de meerderheid tegen ons hadden, be- dankten wij staande de vergadering en "I trokken er uit, waarhij ons een lieele schep 1 leden volgde, Is dat niet curieus? De socialisten in oudo dagen deden pre cies hetzelfde bij anderen, wat de commu nisten nu bij hen doen. Toen mocht het, nü mag het niet meer; want, tóen ondervonden anderen de last en nü ondervinden zij dien eelf. En daarom dreigt nu de banvloek over cellenbouwers, waarvan een der voorgangera door de bannende partij gehuldigd wordtl „Het kan verkeeren", zegt Bredero! Het kan verkeeren, zei Breeroo reeds. En aan de waarheid van dat gezegde worden We allemaal wel eens erg gevoelig herinnerd. „De Bouwer", het orgaan van den modernen bouwarbeddersbond weet daarvan mee te praten. Het blad schrijft: „Wij hebben allen wel eens gewerkt bij patroons die nog kort geleden arbeiders Waren, De ondervinding daarbij opgedaan is dan gelukkig niet altijd, maar toch zeer vaak, dat die gewezen arbeiders veel beroerder patroons zijn, dan degenen wier vaders ook reeds in de patrooaswereld waren. Vooral als ze behoorden tot de hardste Schreeuwers In de organisatie of op d« karweien, die nooit geen woorden konden vinden, scherp genoeg om de patroons te beschimpen en te laken, kon men er van ■verzekerd zijn, dat ze, zelf patroon ge worden, zich tot de grootste scherp slijpers en onduldbaarste heerschers ont wikkelden". Proficiat met de diagnosel Als we dan zoo eens rondkijken in de «ocialistische organisatie, en daar de man nen van den grooten mond eens monsteren, moet men het ons niet kwalijk nemen als we aan dit stukje denken. Ook niet, dat we dan dood-nuchter de schouders ophalen en heel die drukte voor een goed deel schuiven op rekening van opschroeverij, holle ópbla- ter ijdat we besluiten, dat. daar op geen stukken na de innerlijke beschaving aan wezig is om anderen te leiden en mee te helpen aan het opbouwen van een betere maatschappij. We vragen verder: hoe komt het, dat EUlke menschen zich zoo ontpoppen: want dat schijnt meer regel, dan uitzondering te rijn? Is het misschien, omdat de organisatie alleen maar het woeste egoïsme heeft ge voed in de menschen, een egoïsme van zeer bruten aard: zooveel mogelijk zien te krij gen, zonder om te zien naar anderen? Dan ligt zoo'n ontwikkeling zuiver in de lijn. DE GEZANT VAN ARGENTINIë IN DEN HAAG. De vooruitgang In don toestand van den Argentijnse hen gezant, den heer Guesalaga, blijft aanhouden, maar zeer langzaam. AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den minister van Onderwijs, K. en W. zal op Maandag 16 April fek, niet plaats hebben. LIEFDEWERK IN LOURDES „Voor oudgedienden ecu herinnering ..-..voor hen, die nooit meegingen een aansporing" Daar is de laatste jaren menige Paaschbood- schap gebracht, die heel wat minder in over eenstemming is met den geest van den Paasch- tijd, dan die welke de Directeur der Zieken verpleging namens de zieken van de aanstaande Nationale Nederlandscke bedevaart naar Lour- des, bij dezen richten wil tot allen, die als bran cardier of infirmière hun vacantietijd aan hoo- ger doel willen wijden. Paschen: het feest der verrijzenis, het groote feest der overwinning van de materie na het lijden der Goede Week. Paschen: het feest der overwinning: jubelend verheft zich de geest, los van aardsche banden bóven de overwonnen stof uit. En Lourdes! Is ook de gang naar Lourdes niet een zich los maken van de dagelijksche stof. felijke zorgen? Ziet ze opgaan, die arme afge beulde zieken, die van pijn Verwrongen trek ken verhelderd door een glimlach van stillen vrede nu te hebben mogen opzien haar hun weldoende Hemelinoeder, en Haar èn smarten ên lijden te hebben kunnen offeren., Lourdes: ziet die vrouwen en jonge meisjes, hoe ze hun schoonste vrouwelijke eigenschappen ontplooien, hoe ze opbloeien in teedeire, liefde volle en opofferende toewijding jegens de zie ken hun toevertrouwd! Hun schoonheid is hier niet de behaagzieke bekoorlijkheid van knappe meisjes, charmeerend in dancing of bal. Hier is hun schoonheid die der vrouw, zich offerend in christelijke charitas, hier is de Christelijke vrouw op haar best! Is het wonder, dat iu Lourdes toekomstige bruiden worden aanschouwd en niet alleen des Heeren! Lourdes! Ziet ze sjouwen, die krachtige .bran cardiers, letterlijk zwoegend in het zweet huns aanschijns bij liet vervoer der zieken in de brandende zon. Weet ge, hoe soms bij het bidden der Ave's hun stem stokt van ontroering om de vervulling hunner grootsche taak, als zij een stervende zieke, vol overgeving soms ook het leven offe rend voor anderer bekeering, brengen mogen tot Haar, die zoo'n liefdevolle moeder is! Hoe juicht hun hart vol dankbaarheid hu zij een week lang in Haar dienst zich hebben kunnen onttrekken aan dagelijkschen arbeid en zorgen. De Nationale Nederlandsche Bedevaart is voor hen, die zich aan de ziekenverpleging wil len wijden, dan ook als eén Paaschfeest in het hart van den zomer: een vacantie van zaken en zorgen tot een zich verheffen in edeleT sfeer, waaraan de herinnering ieder jaar weder om naar Lourdes roept en trekt. Voor oudgedienden zij deze boodschap der halve een herinnering en duseen besluit. Voor hen die nooit meegingen een aanspo ring om inlichtingen te vragen die er toe lei den kunnen. Werkt er toe mede, dat die hulp aanwezig ls. Aanmelding en inlichtingen voor infirmières bij de secretaresse mej. C. Sassen, Prinsenkade 8 te Breda; voor brancardiers bij den Direc teur der Ziekenverpleging, Jlir. mr. F. van Nispen tot Sevenaer, Voorstraat 60, Delft. NED. R. K KOLONIE IN CANADA De eerste emigranten Gelijk bekend, kwam pastoor William Cox, stichter van de eerste Ned. Parochie te Plumas (Man) op 28 Maart 1,1. in 's Hertgenbosch aan, om met belanghebbenden den overtocht te re gelen naar Canada- De onderhandelingen over de Ned. R. K. ko lonie in Canada zijn thans gesloten. Een dertig-tal jonge boeren en arbeiders en vijftien gezinnen, uit Gelderland, Noord-Bra bant en Limburg, tezamen ruim honderd per sonen, vormen de eerste R, K, kolonie, welke op 4 Mei a.s. met pastoor W. Cox naar Canada vertrekt. Het Partij-Congres zal dit jaar worden ge houden op Zondag 22 April ln „De Roode Leeuw", te Amsterdam. Dit congres is openbaar; het begint om 12 uur 's middags. Er zullen verschillende voorstellen behandeld worden; o.m. wordt voorgesteld, ln verband met de thans geldende opvattingen, den naam „R. K. Volkspartij" te veranderen iu „Katho lieke Volkspartij." Tevens zal het eerste lustrum der partij ge vierd worden. De Senaat is gisteren met 't schip der Al gemeene Beschouwingen over de begrooting voor 1928 van wal gestoken. Zoo goed als de geheele état-major was aan dek, in casu achter de regeeringstafel; alleen de ministers v. d. Vegte en Kan ontbraken, maar later kwam minister Kan toch ook even neuzen op de commando-brug. De heer van Lanschot opende de algemeene beschouwingen met een van die fijne politieke redevoeringen, waarvan deze Brabantsche se nator het geheim bezit. Logisch en duidelijk ontwikkelt hij zijn politieke beschouwingen, en vindt daarbij, dank zij zijn groote belezenheid en op de hoogte zijn van uitlatingen van zijn politieke tegenstanders, gelegenheid hun op vattingen te bestrijden. Die bestrijding is ech ter meestal niet negatief maar positief; hij valt zijn tegenstanders niet aan alleen om hun stellingen af te breken, doch om zijn eigen standpunt te versterken. Het is alsof hij tel kens met een hoffelijk gebaar zijn verontschul diging maakt tegenover den tegenstander, dat hij met hem van meening moet verschillen, maai dat zijn weg nu eenmaal rechtuit loopt en dat hij er niets aan kan doen, wanneer hij botst tegen iemand, die in andere richting gaat dan hij. Met de algemeene beschouwingen van dezen Katholieken senator zaten we meteen in de regionen van de hoogere politiek, tegenover de vraagstukken van het extra-parlementair ka rakter van het huidige kabinet en de rechtsche coalitie. Van samenwerking tusscben de Katholieken en sociaal-democraten wil de heer van Lan schot niets weten. Zoo afkeerlg hij van zulk een samengaan is, zoo groot voorstander Is hij van liet herstel der rechtsche coalitie. Maar dat dit herstel niet zoo gemakkelijk zal gaan, ziet hij heel goed in. Hoe kunnen wij daaraan me dewerken. vroeg hij zich af? En zijn antwoord luidde: door alles te vermijden, wat het stre ven van de drie rechtsche leiders aan de over zijde van het Binnenhof, om tot hernieuwde samenwerking te komen, zou kunnen bemoei lijken en alles te doen wat bet herstel der coa litie zou kunnen bevorderen. Met andere woor den: de leiding ten deze moeten we overlaten aan de fractievoorzitters in de Tweede Kamer en hun pogen krachtig steunen. Bij alle waardeering voor den arbeid van het huidige Kabinet achtte de Katholieke sena tor een extra parlementair Kabinet toch aller minst wenscheüjk. Wanneer extra-parlementaire kabinetten regel worden,-zou er geen voldoen de samenwerking zijn tusschen Kabinet en Ka mers. Maar parlementaire noodzaak alleen is geet voldoende reden voor herstel der coalitie; hoofdzaak is de wil van de kiezers om de Chris telijke beginselen in wetgeving en staatsbestuur door te voeren. Met de financieele politiek der Regeering kon de beer van Lansebot zich over het alge meen wel vereenigen. Dat de belastingen orglaag moeten, daarover fijn wij bet vrijwel allen ecus, maar niet eens was hij het met de door den heer Albarda ver kondigde stelling, dat de belastingen verlaagd moeten worden om de koopkracht der massa te vergrooten en aldus de werkverruiming in de hand te Werken. Bij de vaststelling van de handelspolitiek wenscht de heer van Lanschot aan de bestrij ding der werkloosheid en de verruiming van werkgelegenheid een zeer voorname plaats te zien ingeruimd. De Regeering zal bij haar werkloosheidsbe strijding een real-politiek moeten voeren, d.w.z. tekening houden met de werkelijkheid, met het- geer in binnen- en buitenland bereikbaar is. Tenslotte brak de beer van Lanschot nog een lans voor het Zuiden, zoowel voor de in dustrie als voor zijn landbouw door aan te dringen op aanneming van het Klo-mpenwetje en op verbetering van de Beersche Overlaat. Na hem kregen we van den heer Rink een wijdloopig betoog te hooren over de evenredige vertegenwoordiging, die volgens hem de vor ming van zuiver parlementaire kabinetten in den weg staat, daar zij allerlei kleine partijtjes heeft doen ontstaan. De heer van Embden heeft het, na een op aemeien van 't vrijzinnig-democratisch systeem van candidaatstelling, gehad over.... natuur lijk de eenzijdige nationale ontwapening. On danks onze Volkenbondsverplichtingen acht bij nog steeds eenzijdige nationale ontwapening mogelijk en gewenscbt. Nieuws vertelde deze senatoi overigens niet. KANUNNIK H. J. ZONDAG De toestand is vooruitgaande De toestand van den Hoogeerw. heer H J Zondag, kanunnik oud-deken van Noordwijk en Pastoor te Vogelenzang, is iets vooruitgaande v - OP 18 APRIL TE UTRECHT. De Nationale Federatie van het Wlt-Gele Kruis te Utrecht meldt on3 het volgende- Op 18 April a.s. zal te Utrecht een R.K. con gres gehouden worden voor Volksgezondheid en ziekenverpleging. Het is het eerste R.K. congres op dit gebied, daarom zullen daar ook geen bijzondere punten of vraagstukken worden besproken, maar zal op de eerste plaats aan Nederland moeten bekend gemaakt worden, wat onze R.K. organisaties deden. Niet dat wij ons er op beroepen pioniers, werk te hebben gedaan, verre van daar. Het Witte Kruis in Noord-Holland, het Groe ne Kruis in het overige deel van Nederland gin gen ons in deze Voor. Maar wij zijn van mee ning, dat bet ons recht en onze plicht is, ons op het terrein van volksgezondheid en ziekenver pleging Katholiek te organiseeren. Dat willen wij, naast de geschiedenissen van het R.K. Llmburgsch Groene Kruis en de Wit- Gele Kruisers in Noord-Brabant en in 't Noor den van Nederland doen weten. Vandaar, dat wij na de Inleidingen, die er zullen gehouden worden over deze organisaties, in den namiddag het standpunt zullen uiteen zetten, dat o. i. de overheid ten opzichte van onze Katholieke organisaties, op dit terrein werkzaam, moet innemen. Het slot van den dag zal „Onze Idealen" nog eens doen vastleggen. Alle afdeelingen en vereenigingen, aangeslo ten bij genoemde Federatie, zenden dus haar afgevaardigden naar Utrecht, opdat het con gres moge slagen. Ook belangstellende Katho lieken zullen (le Nat. Federatie een genoegen doen met dit congres te komen bijwonen. Programma. Het programma van bet te Utrecht op Woens. dag 18 April te houden R.K. congres voor Volks gezondheid en Ziekenverpleging luidt: le. 9% uur; H. Mis in het Ziekenhuis der Broeders van den H. Joannes de Deo, Maria- plaate. 2e. 10 uur; Vergadering in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Mariaplaats. a. Opening door den voorzitter. b. De R.K. Vereeniging Het Limburgsche Groene Kruis, door dr. L. van de Meerendonk, arts te Horst. c. Het Wit-Gele Kruis in Noord-Brabant, door dr. Chr. Mol, arts te Ebten. d. Het Wit-Gele Kruis In het Noorden, door den edelachtb. heer Lommen, burgemeester van Castricum. 1% uur: Voortzetting van de vergadering. e. R.K. Volksgezondheid en Overheidsbe moeiing, door den zeereerw. heer prof. F. van de Loo te Rijsenburg, en dr. P. E. G. van der Heijden, te 's-Hertogenbosch. f. Onze Katholieke beginselen. Toespraak door den zeereerw. heer pastoor J. Kltslaar, ad. viseur der Nationale Federatie. g. Sluiting. 12 DUJZEND GULDEN NIET VERANTWOORD In Meppel's gemeente-administratie Naar men aan „De Telegraaf" mede deelt, zijn twee bedragen. Ieder groot 6000, zijnde de winst van de gasfabriek te Meppel, over de jaren 1920 en 1921, niet verantwoord. SLOlfDIG EN ONOORDEELKUNDIG BEHEER? Boeken in beslag genomen Op last van den officier van justitie te Arn hem, heeft de burgemeester der gemeente Val burg, de boeken en de geheele administratie in beslag genomen van de Coöp. Veiling Vereeniging „Midden Betuwe" te Zetten. Er zouden volgens „De Courant" klachten ont vangen zijn over een slordig en onoordeel kundig gevoerd beheer. ER ZIJN NOG EERLIJKE MENSCHEN 500 verloren en teruggebracht I In Haalem deed iemand uit Zwolle bij de politie aangifte, dat hij een sigarenkoker met 500 aan geld in Haarlem verloren had. Des avonds kom hem medegedeeld worden, dat er een Haarlemsche juffrouw aan het bu reau was gekomen met de mededeeling, dat zjj het vermiste gevonden had. Er zij a nog eerlijke menschen. Een K- L. M.-vliegtuig ernstig beschadigd. Het K. L. M.-vliegtuig HNAEE, koment van Hamburg met negen passagiers, bestuut door den piloot Tepas, heeft gis ter-en mid-cU bii Nlgteveckt een tusschenlanding moeten ml ken, waarbij het vliegtuig ernstige averij o( 'iep. Alle inzittenden, ook de bestuurder bl< ven ongedeerd. Het vliegtuig was gisterenmorgen van Malml vertrokken en zette na te Hamburg te zlj( geland zijn tocht naar Amsterdam voort. TC gen twee uur, toon men in de omgeving va| Nigtevecht kwam, stopte plotseling de linker motor van het tweemotorig vliegtuig. Ofsohoot het mogelijk is met één motor te vliegen be sloot de piloot, daar men nog al diclit bij den grond was en stijgen niet enkelen motor niet gemakkelijk is, te landen, waartoe hij een ga schikt terrein zocht en dit vond in 'n weiland, Bij het landen is echter de machine uitgegleden en op een vleugel terecht gekomen, welk? af brak, waarna de machine met den kop in een slpot terecht kwam. Het toestel werd ernstig beschadigd, doch de cabine bleef geheel intact^ terwijl ook de inzittende passagiers en de piloten Tepas en Wegter allen ongedeerd bleven Da passagiers zijn per auto naar Schiphol gebracht. Als een bijzonderheid kan nog worden gemeld* dat de passagiers, voorzoover zij naar Londen moesten, onmiddellijk plaatsen bespraken ora heden den tocht per vliegtuig voort te zetten* DE DOODSLAG TE MERKELBEEK. De eiscb van 10 jaar blijft Het Bossche gerechtshof zette gisteren voort de behandeling van de zaak tegen L. J. W tg Merkelbeek, verdacht van doodslag op zijn broer. Eenige getuigen werden nog gehoord, De advocaat-generaal handhaafde zijn eise> van 10 jaar gevangenisstraf. POGING TOT VERGIFTIGING. Geen 8 jaar, maar vrijspraak De rechtbank te Leeuwarden veroordeelde! gisteren H. H. J. te Neuwbrug bij Heerenveem wegens poging tot moord op mej. Melein, tot 5 jaar gevangenisstraf. Do eiscb luidde 6 jaar. De oude heer Melein, die er van verdacht werd het gif te hebben verstrekt, dat zijp schoondochter moest dooden, is vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Tegen hem waa 8 jaar geëischt. PAASCHDRIE-VIER DERS Een noesteling tegen een agent Een aantal opgeschoten jongens hield Dinsdag Paschen-drie te Arnhem. Na verschillende c**é'» te hebben bezocht, maakten zij het d?n voorbij gangers lastig, zoodat een agent van politie zich met hen bemoeide. In de Kerkstraat w erl de agent gemolesteerd, en later in de Meuten- straat aahgevallen, zoodat bij van zijn revolver gebruik moest maken. Eén der mannen meen de zijn heil te moeten zoeken ia de Louwera- gracht. Hij ging te water, trok zijn mes en dreigde den op den kant staande agent met den dood. Tenslotte wist men hem het mes uit de handen te slaan, en na veel moeite kon mem den woesteling arresteeren. Later in den avond bleek n-og, dat tijden» den twist op het zoogenaamde Eiland eea 22-jarige jongeman, die met eenige vrienden naar de ruzie was komen kijken, een steek in de linkerzijde had gekregen. HU moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. In 't perceel Wingerdstr. 33 te 's Hage waarin een constructiewerkplaats is gevestigd, heeft gisteren n ketelontploffing plaats gehad, waarbij de werklieden J. E. van D„ 33 jaar, B. B. 28 jaar, en H. G„ 20 jaar vrij ernstige brandwonden over bun gezicht, hainden en lichaam kregen zij zijn alle drie door den Geneeskundigen Dienst naar het Gemeentelijk Ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. De ontploffing zelf is niet van grooten omvang geweest. A. ROLAND HOLST. De dichter A. Roland Holst, die, naar men weet, ernstig ziek is .en te Hilversum wordt verpleegd, is aan de beterhand. ZONDAG ZAG ONZE FOTOGRAAF TE NOORDWIJK een zeer klein zeiljacht het ruime sop kiezen. Het was een vroeg, doch zomersch tafereeltje.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5