FEUILLETON DONDERDAG 12 APRIL 1928 TWEEDE BLAD PAGINA 2 HET MIJNBEDRIJF DE ENKA NED ERLAN D S CHE TUIN BOU WRAA D VERDRONKEN. G EZONDHEIDSCOMMISSII IN ZUID-HOLLAND DE MARIARIDDERS ST. WILL1BRORDUSFEDERATIE. Achtste Jaarvergadering In liotel „Noord-Brabant" te Utrecht bad gisteren de achtste jaarvergadering plaats der St Willibrordusfederatie onder leiding van den heer H. G. de Boer, aan wiens openingswoord het volgende is ontleend De jaren van malaise zijn wij in ons vereenl- gingsleven te boven. Er is groei. De gunstige verschijnselen strekken zich niet uit tot het stoffelijke, er is ook in ander opzicht groet Er is een geest van de meest hartelijke samen werking tusschen de onderwijzers van het Aartsbisdom en het Bisdom Haarlem. Wat betreft de salarleering is nog geen rust te verwachten, zoolang de eerste maatregel: de uitvoering der motie-Bulten —van Schalk achterwege blijft en als tweede maatregel vol ledig herstel wordt gebracht. Wij willen terug naar 1920 moet het zijn, desnoods in meerdere étappen kan het zijn in snel tempo. En zonden wij over de classificatie mogen zwijgen? De onmogelijkheid om thans op dit terrein iets te bereiken, sluit niet in, dat we berusten. Naast de aangestipte vraagstukken is er nog een reeks feiten die niet minder voortdurende bestudeering eischen. Het aansluitings-pro bleem van lager- en middelbaar onderwijs heeft niets van zijn urgentie verloren. De wijze van opleiding, de aard der examens, het getal der opleidingsinrichtingen, het rredes-vraag- stuk, de internationale betrekkingen, zij blijven onze aandacht vragen. Het jaarverslag van den secretaris werd ver volgens goedgekeurd. Na eenige bespreking over de gevoerde sa larisactie werd uit de vergadering dank ge bracht aan de vertegenwoordigers voor hunne verrichte werkzaamheden. Aan de orde werden vervolgens gesteld de rekening en verantwoording van den penning meester over 1927. De balans gaf een bedrag in actief en passief aan, gToot f 1429,10%, ter wijl onder het passief een Baldo is groot t 369.10%. De controle-commissie had de be scheiden van den penningmeester in orde be vonden. De balans werd goedgekeurd. De be grooting voor 1928 werd vastgesteld op een bedrag aan Inkomsten en uitgaven groot t 3163.50 w.o. een post onvoorzien groot t 211.25 terwijl er een balanssaldo ls groot t 123.81%. Op voorstel van het bestuur werd besloten de contributie voor 1928 op f 1 per lid te be palen. Het jaarverslag van den redacteur-secreta ris van Het Katholieke Schoolblad werd na een enkele opmerking goedgekeurd, waarna de Inhoud van het blad uitvoerig werd besproken. De rekening en verantwoording van den ad ministrateur werden goedgekeurd en de begroo ting voor 1928 vastgesteld. Herkozen werd tot voorzitter de heer H. O. de Boer uit Katwijk Binnen, tot secretaris de heer E. J. Luyf uit Baam en tot penningmees ter de heer van de Krogt uit Lelden. Voorts werd goedgekeurd een voorstel van de af deeling Bergh der St. Lebnïnnsvereeniging, waarin aan het bestuur der Federatie werd op gedragen actie te voeren om te komen tot een toodanige wijziging van het program voor het examen voor de hoofdakte, voor wat het vak wiskunde betreft, dat voor het examen in dit yak zijn vrijgesteld: le. de candidaten, die in het bezit zijn van een acte wiskunde M. O. Of L. O. of van een eind-diploma H. B. S. met 5-jarigen cursus of gymnasium; 2e. de candi daten, die op het examen voor de onderwijs akte of op een vroeger afgelegd examen voor de hoofdakte voor het vak wiskunde tenminste het cijfer 6 behaalden. Punt 1 van dit voorstel werd aangevuld met de bepaling: die den wensch uitspreken van deze vrijstelling gebrgik te maken en punt met de bepaling, dat de verkregen rechten niet geschonden zullen worden, (niet van terugwer kende kracht). Eveneens werd besloten actie te voeren, dat de candidaten voor de hoofdakte vrij zullen zijn In de keuze der commissie. Voorts werd het federatiebestuur opdracht gegeven de mogelijkheid te overwegen dat de E K. Bijzondere onderwijzers zitting krijgen Jn den Onderwijsraad. Pojsr-is de vergadering niteen. RAAD VAN STATE ST LEBU1NUSVEREENIGING Algemeene vergadering Te Utrecht had Dinsdag de algemeene ver gadering plaats van de St. Lebuinusver. onder presidium van den heer W. Wiltschut, voor zitter, die in zijn openingswoord een enkel woord wijdde aan de nagedachtenis van Dr. Schaapman. Wat de positie-verbetering aan gaat, merkte spr. verder op, dat deze meer een zaak is van de federatie. Na veel bespreking is er in de bijzondere commissie van overleg In onderwijzerszaken een aparte salarisrege ling vastgesteld. De secretaris, de heer E. J. Luyf, deelde o.m. mede, dat het ledental in 1927 met 143 toenam, terwijl zich nu in het afgeloopen kwartaal 36 leden opgaven. Onder applaus werd op voorstel van den voor zitter besloten een telegram te zenden aan Mgr. H. van de Wetering. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester vermeldde een eindcijfer groot ƒ9.860.74, terwijl er op 31 December 1927 een saldo was groot ƒ898.01. De balans over 1927 vermeldde als eindcijfer ƒ1.567.39. Aan de orde kwam vervolgens een voorstel van de afd. „Boven Betuwe" om de onderwij- zersdagen door 't hoofdbestuur te doen subsi dieeren. Het hoofdbestuur meende aanneming van dit voorstel te moeten ontraden, daar Wiet nog onmogelijk Is, te overzien, hoe de R. K. Onderwijzersdagen zich in de toekomst zullen ontwikkelen. Het voorstel werd na eenige bespreking ver worpen. Rector W. R. de Jong, algemeen inspecteur van het R. K. Onderwijs in het Aartsbisdom, hield vervolgens een inleiding over godsdiens- sitige opvoeding. Na een hartelijk •uankwoord van den voorzit ter en het a.pplaus der aanwezigen werd aan de orde gesteld de begroeting 1928, welke werd vastgesteld oip een bedrag van 11.349 aan in komsten en uitgaven. Bij de behandeling dezer begroeting werd aangenomen een voorstel om de contributie te bepalen op 7. Vervolgens hadden enkele verkiezingen plaats, Het periodiek aftredend hoofdbestuurs lid, de heer H. D. v. d. Borg werd herkozen; in de plaats van mej. E. M. Groothuls, die als hoofdbestuurslid had bedankt, werd gekozen mej. M. J. E. Orth te Soest; de voorzitter, de heer W. Wiltschut en de secretaris de heer E. J. Luyf werden als zoodanig heTkozen; het periodiek aftredend lid van het federatiebe stuur de heer Ch. W. J. Ornloo te Lent en het periodiek aftredend, plaatsvervangend lid voor het federatiebestnmir, de heer H. Leemrijse te Doetinohem werden herkozen. Na bespreking over het rapport der commis sie ter bestudeering van de aansluiting van het Middelbaar Onderwijs bij het L. O. werd de ochtendvergadering gesloten Pater mr. D. Beaufort O.F.M., secretaris van den R. K. Vredesbond, te Wychen, hield 's middags een inleiding over de R. K. Vredesbeweging op de school. Na een dankwoord werd het vred-esrapport samengesteld door de paedagogische commis sie aangenomen. Daarna volgde sluiting. De eerstvolgende openbare vergadering van de afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur zal worden gehouden op Woensdag 18 April 1928, des voormiddags te 10.45 uut. CERTIFICATEN VOOR VLEESCHINVOER tN FRANKRIJK. Keiuiisgevcn aan de Landbouw-directie Met ingang van 26 April a.s. moet bij iivoer in Frankrijk van vleesch en vleeschwaren, daaronder begrepen gesmolten vetten, een cer tificaat worden overgelegd, afgegeven door den Staatsveeartsenljkundigen Dienst van het land van herkomst, waarin wordt verklaard, dat de artikelen afkomstig zijn van dieren, welke op het tijdstip van slachting gezond en vrij van besmettelijke ziekten waren, dat zij geenerlei antiseptisch bijmengsel bevatten en dat zij be- Teid en verzonden zijn onder omstandigheden, welke aan alle hygiënische eischen voldeden. Keuring hier te lande van vleesch bestemd voor uitvoer naar Frankrijk, zal uiteraard in do Rijksuitvoerkeuringsdlensten geschieden de directeur van den .Veeartsenijkundigen Dienst zal zorg dragen voor de verstrekking van bovenbedoelde certificaten. In verband hiermede worden zij, die voornemens zijn na 26 April a.s. vleesch waren naar Frankrijk te verzenden, uitge- noodigd hiervan vóór 17 April a.s. kennis te geven aan de directie van den Landbouw, met vermelding van de soorten vleeschwaren en de vermoedelijke aantallen maandelijksehe verzendingen. Wenschen van den R. K. Mqnwerhersbond. REGELING DER CONTACTCOMMISSIE? De Ned. R. K. Mijnwierkersbond heeft het volgende schrijven gericht aan de contactcom missie voor het mijnbedrijf: In verband met het voorstel door een onzer vertegenwoordigers gedaan in de vergadering der contact-commissie van Dinsdag 3 dezer, om op een speciaal daartoe belegde vergadering uwer commissie te bespreken de wenschebjk- heid en mogelijkheid om tot eenige regeling dier contact-commissie te komen, zouden wij n het volgende willen voorstellen. De organisaties van werkgevers en arbei ders, vertegenwoordigd in de contact-commis sie voor het mijnbedrijf, wenden zich tot de regeering.en Mijnraad met het verzoek te wil len bevorderen, dat het bestaan der contact commissie wettelijk verzekerd worde. In een periode van bijna elf jaren vaak ze genrijken arbeid, is de weuschelijkheid om niet te zeggen noodzakelijkheid van het be staan der commissie voldoende bewezen en de wetgever zou hier o.i. niet behoeven te aarzelen om te regelen en te ordenen datgene, wat uit het maatschappelijk leven is opge komen. Zouden partijen, in de contact-commissie ver tegenwoordigd, tot bovenstaande kunnen be sluiten, dan ware het allicht gewenscht aan te geven de bevoegdheden, welke de contact-com missie, naar het oordeel harer leden, zouden kunnen worden toegekend. Zonder een afgerond geheel te geven, zonden wij als zoodanig willen noemen: 1. de vaststelling van verordeningen, rege lende loon, arbeid, voorwaarden en rechtsposi tie der arbeiders, werkzaam in het Neder- landseh mijnbedijf; kennisname van de be drijfsresultaten der mijnondernemingen, waar door een behoorlijke beoordeeling van de po sitie van het mijnbedrijf kan worden verkregen; ■2. het uitoefenen van toezicht op instellin gen, in het belang der mijnwerkers in het. leven geroepen (mijnartsen-lnstituut en verzekerings instellingen); 3. het samenstellen van een reglement rege lende hare werkzaamheden, welk reglement de goedkeuring zou behoeven van den Minister van Arbeid en (of) Waterstaat; 4. het onderzoek van de jaarlijksclie versla gen van de mijnondernemingen, waarbij ze zich zou kunnen laten bijstaan door een b.v. door den Mijnraad aan te wijzen accountant. Wij zonden het op prijs stellen, indien bin nenkort een vergadering ter bespreking van deze belangrijke aangelegenheden zou kunnen worden bijeengeroepen. ACTIE IN HET VEENBEDEIJF. Staking te wachten MEN EISCHT LOONSVERHOOGING In de gisteren te Nieuw-Aineterdam gehou den vergadering van organisaties in het veen- bedrijf is met overgroot® meerderheid van stemmen besloten het aanbod van de verveners niet te accepteeren. Men blijft bij den eisch inzake 10 pet. ioonsverhooging. Hr bestaat groote kans dat in ditdistrict een staking zal uitbreken, vooral omdat enkele verveners reeds op dit oogenblik het werk hebben neer gelegd. HET PACHTVR A A G STUK De wettelijke regeling en de organisaties De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft, in antwoord op een inge diend verzoek, aan het hoofdbestuur van den Nederl. bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf meegedeeld, dat hij te zijner tijd behalve de groote landbouwor ganisaties ook de landelijke organisaties van landarbeiders zal hooren omtrent de wette lijke regeling van het pachtvraagstuk. Grondaankoop van de gemeente Nijmegen. De gemeenteraad van Nijmegen heeft giste renmiddag besloten aan de Ned. Kunstzijdefa briek te Arnhem te verkoopen 7J4 H.A. gemeente- terrein bij den Muntweg ten behoeve van den bouw eenér Kunstzijdefabriek. MOEDERLIJKE WELDADIGHEID Viering van het eeuwfeest ijisteren herdacht de Maatschappij tot ver zachting van het lot der kraamvrouwen en hare pasgeboren kindexen in de provincie Noordbrabant, meer genaamd „Moederlijke Weldadigheid", gevestigd te 's Hertogenbosch, haar 100-jarig hestaan. Bij deze gelegenheid hielden de presidente, mevrouw de baronesse Van Voorst tot Voorst- Thyssen, en de bestuursleden receptie in het gouvernementshotel. Vele vereeniglngen, vooral op het gebied dear liefdadigheid, en vrouwenactie, hadden deputaties gezonden. Namens heit gemeentebestuur werd bet woord gevoerd door wethouder Van Meerwijk, die de totstandkoming van dit liefdewerk onder leiding van de burggraven Van der Fosse in herinnering bracht. Namens het gemeentebestuur dankte spr. voor hetgeen de Maatschappij gedaan heeft in het belang van de moeders en hare pas geboren kinderen. In opdracht van den burgemeester, die uitstedig was. deelde spr. mede dat het H. M. de Koningin behaagd had de vereeniging te huldigen door de presi dente te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Na een hartelijk dankwoord van de presi dente tot den loco-burgemeester voerde de heer J. Wagenaar het woord namens den Armenraad, die gaarne huldigde de oudste bij den Armenraad aangestoten instelling, welke, hoe oud ook in leeftijd, jong en jeugdig blijft in dezen zin, dat bet verheven doel, hetwelk zij nastreeft, nog immer actueel is. Spr. uitte den wensch dat de vereeniging moge blijven bestaan en dat haar ruimschoots de middelen zullen toe vloeien om haar zegenrijk werk tot in lengte van dagen te blijven uitoefenen. Een strijkje luisterde de receptie op. Des avonds brachten 's Hertogenhosch' Mannenkoor en het muziekkorps van Goulmy en Baar de presidente een serenade. LADEN EN LOSSEN VAN SCHEPEN IN DE BINNENVAART. Het Kon. besluit van den SOsten Maart 1928, tot nadere wijziging van heit Koninklijk besluit van den 3den Januari 1898 (Staatshlnd no. 1), laatstelijk gewijzigd bij heit Koninklijk besluit van 4 Januari 1918 Staatsblad no. 1). houdende voorschriften ter uitvoering van de artikelen 748 en 755 van het Wetboek van Koophandel, zooals deze luiden ingevolge de Wet van 2 Mei 1897 (Staatsblad no. 140), om vat de volgende bepalingen; Artikel IA, eerste lid, van het Koninklijk besluit van den 3den Januari 1898 (Staatsblad no. 1), laatstelijk gewijzigd bij het Koninklijk besluit van 4 Januari 1918 (Staatsblad no. 1) wordt gelezen als volgt: „Het aantal laad- zoowel als het aantal loadagen bedraagt voor schepen en vaartuigen: tot en met een inhoud van 100 M3. 2, van meer dan 100 M3. tot en met 175 M3. 3, van meer dan 175 M3. tot en met 275 M3. 4, van méex dan 275 M3. tot en met 400 M3. 5, van meer dan 400 M3. tot en met 550 M3. 6, van meer dan 550 M3. tot en met 700 M3. 7, van meer dan 700 M3. tot en met 850 M3. 8, van meer dan 850 M3. tot en met 1050 M3. 9, van meer dan 1050 M3. tot en met 1250 M3. 10, van meer dan 125Ó M3. tot en met 1500 M3. 11, van meer dan 1500 M3. tot en met 1750 M3. 12, van meer dan 1750 M3. tot en met 2000 M3. 13, van meer dan 2000 M3. tot en met 2300 M3. 14, van meer dan 2300 M3. tot en met 2600 M3. 15, van meer dan 2600 M3. 1 meer voor Iedere 500 M3. Artikel 1B, eerste Md, van het Koninklijk besluit van den 3den Januari 1898 (Staatsblad no. 1), laatstelijk gewijzigd bij het Koninklijk besluit van 4 Januari 1918 (Staatsblad no. 1) wordt gelezen als volgt: „Het overliggeld bedraagt voor eiken dag, voor die eersite honderd M3. inhoud van het schip of vaartuig 0.07% per M3. en voot eiken M3. inhoud daarboven 0.03 per M3„ met dien verstande, dat per dag nimmer min der dan 6 verschuldigd zal zijn". Groep Veiiingsvereenigingcn De groep Veilingsvereenigingen van den Ned. Tuinbouwraad kwam te Utrecht in jaar vergadering bijeen, onder presidium van den heer F. V. Valst ar uit Naaldwijk. In zijn openingsrede wees de voorzitter cr op, dat de laatste jaren de tuinbouw weer toe neemt over het geheele land. Vooral de kas bouw groeit gestadig. Een gunstig verschijn sel op tuinbouwgebied noemde spr. de be trekkelijk hooge loonen en het weinig voorko men van werkloosheid. De verbeterde trans portmethoden maakten het mogelijk de pro ducten te exporteeren door Europa en zelfs naar andere werelddeelen. Velen blijven de gestadige uitbreiding met wantrouwen gade slaan en vreezen een overproductie. Deze vrees is ongegrond. Wij exporteeren maar, meende spr., een zeer klein percentage van wat op de wereldmarkt wordt verhandeld. Verhooging van dit percentage is zeer goed mogelijk, mits ons product van goede kwaliteit is en niet door producten van andere landen w-ordt ver drongen. Ook in het binnenland prefereeren veie® buitenlandsch fruit. Evenzoo staat hét met onze groenten. Er is een achterstand gekomen in sorteering en verpakking van ons produet. Het verwaar- loozen van deze factoren heeft .niet straffeloos plaats. Wij moeten onze producten zoo hoog op voeren in kwaliteit, dat wij in dat opzicht bo ven onze concurrenten komen te staan. Hier voor, zoo besloot spr., is ook eendrachtige sar menwerking noodig. De rekening en verantwoording over 1927 sloot met een batig saldo van 3880,95. De begrooting 1928 werd vastgesteld met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 40560, De voorzitter, de heer F. V. Valstar, die periodiek aftrad, werd met algemeene stem men herkozen. Het bestuur stelde voor, dat de reclame in binnen- en buitenland voor de producten krach tig worde voortgezet. Het bestuursvoorstel werd aangenomen. Het bestuur stelde voor een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om onzen export te bevorderen door gebruikmaking van koelruimten h{j transport zoowel over land als over zee. Het voorstel werd aangenomen. In de middagvergadering hield ir. Th. Mans- holt, inspecteur van den landbouw en hoofd van den buitenlandschen landbouw voorlich tingsdienst een inleiding over enkele factoren, die 'den export van groenten en fruit beïn vloeden, waarbij hij ln hoofdzaak de invoer rechten behandelde. Op deze inleiding volgde een discussie, waarna de vergadering gesloten werd. GELD WISSELEN TIJDENS DE O. S. In café'g en winkels EEN PLAN VAN DE NEDERL. MIDDENSTANDSBANK. De directie van de Ned. Middenstandsbank heeft een plan ontworpen, waardoor het den vreemdelingen die tijdens de Olympische Spe len ons land bezoeken, gemakkelijk kan wot- dengemaakt, geld te wisselen, en hun tevens de zekerheid wordt verschaft, dat in hotels, eafé's en winkels geld tegen den koers van den dag wordt verstrekt. Volgens het plan, dat nog ln bijzonder noden moeit worden uitgewerkt, zullen de vreemde lingen bij alle middenstanders in de hoofd-, stad op elk uur van den dag de waarde voor het door hen noodzakelijk te wisselen vreemd geld kunnen krijgen. Te Kcrkdriel is gisteren de veerkneUit F. v. A. door de® veerkabel van de pont in de Maas geslingerd en verdronken. Het slachtof fer was 55 jaar en gehuwd. Te St. Maarten is in een onbewaakt oogen blik het 5-jarig dochtertje van den hee- J de Geus te water geraakt en verdronken Een eervol ontslag De Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land heeft aan clr. N. R. Slop, te Nieuwer kerk a. d. IJssel, die benoemd ls tot directeur van het Gemeentelijk Abattoir te Gouda, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid van do Gezondheidscommissie, gezeteld te Zoetermeer, Roman van FELIX NABOR. Vertaling van JAC. 3. SCHOON. 22). Maar de boosueid, vervolgde de comman deur, het kwade neemt de overhand over het goede. Ik zie, hoe ongeloof, haat en wraak haar van vergif gezwollen slangenkoppen op heffen en het geheele volk van Helaland ten gronde richten. Ik heb tachtig jaar geleefd en leer en onderscheiden, wat goed en wat kwaad ls. Wanneer gij meent, mij te kunnen bedrie gen, gij Helalieden, dan vergist gij u toch niet weinig. Aan uw gouden tooi en aan uw gezichten heb Ik gezien, dat gij misdadigers zijt, strandjutters, die de schepen tegen wet en recht plunderen. Van den toren uit, zag ik met mijn scherpen verrekijker, dat het ba ken vuur op Hi id nieit altijd op dezelfde plek brandde. Vaas scheen het mij toe, dat het veel meer naar links opvlamde, daar, waar de branding tegen de heidensche rots brult. Gij siddert, gij beeft! heb ik jelui streken doorzien, schandelijke strandroovers 7 Weet gij ook, welke straf u te wachten staat, als ik jelui voor de rechtbank daag? De hen. nepen strop aan de roode galg! En zoowaar ik een echte Kruisridder ben, geen een zal mij ontsnappen, die van dit uur af nog strand- jutterij pleegt of een valscb bakenvuur ont steekt, geen enkele, hij zjj heer of knecht! Hij zweeg eenige oogenblikken en keek den kring in 't rond. De vrouwen begonnen te wer.nen, de mannen lieten de hoofde® zinken gelijk wilde dieren, over wie een sterkere ia gekomen die hen heeft getemd, de macht der Orde lag als een stalen moker op hun hoof den en dreigde hen te verpletteren. Toen be zweek hun halsstarrigheid en de vrees deed hun harten beven. De commandeur keerde zich nu ,ot de Os ternazonen en tot de dochter van den strand- opzichter, en zeide: „Het allerergste heb ik aan u ondervonden, edelen van den lande! Gezworen vijandschap, moord en doodslag, haat en bloedwraak. Deze ten hemel schreeu wende zonden verpasten het land en richten het ten gronde. Zijt gij menschen of wilde beesten? Is het heilige teeken des Kruises, hetwelk sedert jaren ln deze streek is ge plant, voor u Heden zonder kracht gebleven? Weet gij niet, dat de godsdienst des Kruises liefde, vergeving, zachtmoedigheid en goed heid, barmhartigheid en vrede leert? Door uw lieidensch wangeloof hebt gij de milde leer des Christendoms vergeten. Uw kerk staat le dig en zonder versierselen, omdat gij valsche goden dient, welke, inplaats van liefde, slechta haat en wraak leeren! Die tweedracht, die oneenigheid en strijd, moeten een einde ne men, de bloedwraak moet ophouden. Luister derhalve allen, naar hetgeen ik u beveel. Hij stak het zwaard in de scheede en hief het wapen hoog boven zijn hoofd, zoodat het, gelijk een gouden kruis hoog in de lucht flon kerde en flikkerde. Ontbloot uwe hoofden, mannen van Hela, riep hij. Laat de lansen dalen en buigt de knieën, gij knapen en knechten der Orde! Want lk verkondig den Godsvrede in dezen lande voor den tijd va® één jaar. Den Gods vrede verkondig lk voor adellijken en burgers, voor priesters en monniken, voor leekebroe* ders en pelgrims, voor landbouwers en vis- schers, voor werkpaarden en voor het gezaaide op den akker, voor land en water. Alle ge schillen en alle veeten moeten rusten; de bloedwraak echter zal uitgedoofd zijn ten eeuwigen dage. Aan de Kerk op Helaland verleen ik hat asylrecbit; wïe rich san de ijzeren ringen van zijn deur vasthoudt, die is zeker voor zijn vervolgers en staat onder bescherming der Orde en van Kerk. Geen machthebbende wage biet de hand te slaan aan dengene, die door den Godsvrede in be scherming wordt genomen. Ontvang derhalve den Godsvrede en bewaart dien, welken wij, als van den hemel gezonden, op ingeving der Goddelijke barhartigheid, V lieden verkon digen, tot zegen voor het land en tot heil dor menschen. Hij hing het zwaard aan zijn gordel. Op zijn wenk deden vier hoornblazers de ronde op het plein van het kasteel, plaatsten zich in de vier hoeken en bliezen een langgerekte fanfare, ten teeken, dat de Godsvrede een aanvang had genomen. Volgt mij nu naar de Kerk, aldus ein digde de commandeur zijn redevoering, wij zullen een godsdienstoefening houden uit dankbaarheid en den zegen des hemels over hot vitedejaar afsmeeken. Fluks regelde zich de optocht. Wel een wei nig tegen hun zin en mopperend, maar toch gehoorzamend aan het bevel van den comman deur, sloten de Helalieden zich aan bij den stoet, met Etzel, Gunnar en Beratha aan het hoofd. George von Osterna stapte aan de zijde van den commandeur; zijn gelaat «kraalde van blijdschap over den goeden keer, welke de zaak genomen had. Slechts eén ding haarde hem zorg, n.l. dat de haat van Etzel en Be ratha als gloeiende kolen onder de ascb son doorgloeien, en nieuw onheil kon stichten. Hij deelde zijn bezorgdheid aan den eommandeur mede en deze zeide met pelnzenden ernst:' „Ik heb er ook al aan gedacht en nu ls er in mijn brein een plan opgekomen, dat aan alle twist en aan harvewarrerij een einde zal maken. Doch het is zóó vermetel, en op het eerste gezicht zóó onnatuurlijk, dat ik h<et in de Kerk nogmaals wil overwegen, alvorens het uit te voeren. De hemel zal mij, naar ik hoop, in deze ernstige ure verlichten." De kleine, kale kerk was dien dag voor de eerste maal, sedert tal van jaren, met bld- denden gevuld. De kaarsen op het altaar wierpen een zacht licht in het schemerduister van het koor en de priester sprak, met een indrukwekkende stem de voorgeschreven ge beden, riep de heilige Drievuldigheid om haar bescherming aan, verzocht de Al'.erzaligsten Maagd, alle Engelen en Heiligen om hun voor spraak, en schonk daarna den zegen aan tie vergade-ring. Het „Te Deum" weergalmde, Je kleine al taarschellen klonken, en op dat oogenblik brak de zon door de wolken en scheen helder en vriendelijk door de vensters, alsof zij het werk des vredes met haar warme stralen wil de opluisteren. Toen de Helalieden de kerk wilden verla ten, werden zij tegengehouden; de comman deur wilde de laatste hand leggen aan zijn werk als vredestichter. Godsvrede heerscht nu in den lande, sprak hij. Als zichtbaar onderpand daarvan zal voor aller oogen een verbintenis gesloten worden, welke een waarborg is, dat de Gods vrede niet zal worden verbroken! Er bestaat slechts één middel om deze vrede ten eeuwi gen dage te verzekeren. Gelijk hier oude schuld zich aan nieuwe paart, zoo moet ook de vijand zieh met den vijand verbinden, zoo moet bet edele bloed van de geslach ten der landheere zich vw-eemigen en ia die verbintenis zal de bloedwraak voor eeuwig sterven. Gij, Osternazonen, gij fiere, edele jongelingen, een van u beiden relke aan Be ratha de hand ten huwelijk. Zoo zij het be volen en besloten! Beslist nu vlug, wie van u tweeën deze jonkvrouw tot zijn echtgenoote wil kiezen. Beratha en de Osternazonen sprongen tege lijkertijd van hun stoelen op en staarden den commandeur der Orde met groote oogen ver schrikt aan. Edelmogende heer, riep Beratha; dat kan ik niet, want zulk een eisch ls onna tuurlijk en wTeed. Aan Etzels' handen kleeft het bloed van mijn vader! Aan de handen van uwen vader, Beratha; zeide de commandeur kleefde het bloed vani den burchtheer von Osterna, dien deze man nen hun vader noemden. Bedenkt dat wel! Er is nu genoeg bloed vergoten; ik wensch, dat het eindelijk vrede wordt! Toen Etzel en Gunnar inzagen, dat het be sluit van den commandeur onwrikbaar was, zeide Etzel met vliegenden haast: „Heer com mandeur, het is tegen recht en gebruik, dat deze oude haat begraven wordt. Ik weiger duslj Dat zul je niet doen, donderde de com mandeur hem barsch toe, strandjutters ctt moordenaars worden met het zwaard gestraft, In twee slagen is het afgeloopen, en hier staat de man, die het scherprechterszwaard voert! Heer, riep nu ook Beratha, het is een bespotting in mijn rouw. Mijn dochter, de ketens wachten u en, ge kunt in den toren te Danzig, over mijn, verlangen nadenken. Maar gij zult dan bet| zonlicht nooit meer aanschouwen en uw ge slacht met u uitsterven. Mijn verlangen ls noelj onmenschelijk, noch onnatuurlijk, maar in, deze omstandigheden alleszins gerechtvaart digd. Ik beoog alleen uw voordeel, en bet welzijn des lands. Gij reikt elkander, over dq| lijken van uw verslagen vaders heen, de hand den ten vredebond. Zoo niet, dan worden bei; de geslachten van de aarde verdelgd, wanf alleen dan zal hier vrede heerschen. Ik geej u tijd, tot de zon haar stralen van dit raaBf wegneemt. Pleegt nu raad! (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 6