DONDERDAG 12 APRIL 1928 TWEEDE BLAD PAGINA 3 HET ONTWERP-ZIEKTEWET. Ernstige bezwaren i BESPREKING TE 'S GRAVENHAGE. MEER KLAARHEID WEL GEWENSOHT INYALIDITEITS- EN OUDERDOMSWET 1319 Het overzicht van verkregen renten PROEFTOCHT MET DE NIEUW ZEELAND HET GROOTSTE SCHIP, TOTDUSVER TE ROTTERDAM TE WATER GELATEN Technische bijzonderheden AANBESTEDINGEN. UITLOTINGEN MARKTBERICHTEN. PUBLIEKE VERKOOPINGEN RIVIERTIJDINGEN. Op initiatief van eem aantal organisaties, ver tegenwoordigen de de belangen van nijverheid, handel, landbouw, middenstand en hulsvrou wen werd gisteren ln „De Twee Steden" te *s Hage een vergadering gehouden ter bespre- hing van het wetsontwerp tot wijziging van de Ziektewet. De voorzitter, mr. Aug. Philips wees er op, dat de bijeenkomst beoogt meer klaar heid te brengen op het gehied der Ziekte- Verzekering Ingevolge de wet. De bezwaren tegen het ontwerp in den hul digen vorm zijn ernstig. Zij zijn in het geheel niet gericht tegen een wettelijke regeling der Eiekengeldverzekering als zoodanig, maar wel tegen de uitwerking, die de grondgedachte van een dergelijke regeling in de aanhangige wets- Vo nHlracht heeft gevonden. Tiet woord was daarop aan mevr. mr. D. Oppenheimer—Belinfamte, secretaresse Ned. Vereen, van Huisvrouwen, te 's Gravenhage, die het onderwerp ,,De huisvrouwen en de ziekte wet" behandelde. huisvrouw en de Ziektewet. Spreekster wees er op, dat de huisvrouwen evenzeer als andere werkgevers bij het ontwerp zijn betrokken, sinds het huispersoneel erin is opgenomen. Spreekster wil gaarne het nut van een ziekte verzekering erkennen en zij kan zich voorstel len, dat men ook het huispersoneel daarin heeft willen betrekken, om dit niet in nadeeliger positie te plaatsen dau andere arbeiders, al dient anderzijds opgemerkt, dat vaak zelfstan dig arbeidende vrouwen (b.v. waaehvrouwen), die niet onder de wet vallen ooidat zij geen loonarbeidsters zijn, vrij wat méér behoefte aan een dergelijke verzekering kunnen hebben dan de inwonende dienstbode,, die gewoonlijk geen kostwinster is, en krachtens het B. W. reeds een heel eind geholpen wordt. Ai zijn de huisvrouwen dus niet principieel tegsu een verzekering van huispersoneel, ls hei te begrijpen, dat zij niet ingenomen zijn met het systeem der wet, volgens welke zij de halve premie moeten betaden. Waar het hier een verzekering geldt tegen een risico, dat ge heel bulten toedoen van den werkgever ont staat, is het niet logisch, dezen een deel der lasten te doen dragen. Spreekster vreest, dat deze wet de goede ver standhouding tuBsehen huisvrouw en personeel niet zal bevorderen. Verder acht zij het o.a. verkeerd, dat ter be rekening van de premie behalve het gewone loon ook fooien moeten worden opgegeven. Ontduiking van de wet is te verwachten, ten Aanzien van huispersoneel, dat bij verschillen de werkgeefsters in dienst is, zooals werk sters en wtjkhulBhoudsters; de regeling van het verhaal der in dat geval door een werk. geefster betaalde premie op de overige werk geefsters, is in de praktijk niet goed uitvoer baar. Hoewel het denkbeeld van moederschap»- Sorg in het algemeen den huisvrouwen niet on sympathiek is, zou spreekster een afzonderlijke regeling daartoe wenschen. Moederschap Is geen ziekte, de regeling be hoorde dus niet in deze wet te zijn onderge- brachf De bedrijfsvereenigingen. Ir. V. R. IJ. Croeseu, voorzitter van het Koninklijk Nederlandsch Landbouwcomité te 's-Gravenhage, sprak daarna over de bedrijfs vereenigingen. Spr. betoogt, dat aan werkgevers en werk nemers in de uitvoeringsorganen geen gelijke invloed is toegekend, althans niet bij de erkende bijzondere ziekenkassen, waarbij het bestuur door de verzekerde arbeiders moet worden ge kozen, zoodat aan de werkgevers hoegenaamd geen invloed in dit opzicht is gegeven. De bepalingen van het wetsontwerp maken Voorts een zoozeer gewenschte collectieve uit voering onmogelijk, hetgeen spr. nader toe licht. Het in de wet opnemen van de uitvoerings- xnogelijklieid door bedrijfsvereenigingen is in zijn algemeenheid inderdaad een stap in de goede richting, al was er wellicht reden ge weest, dat opnemen op andere wijze te doen geschieden dan thans het geval is. Maar wan neer men van dat opnemen inderdaad eenig profijt wil hebben voor alle daarbij betrokken partij eff en voor de maatschappij in het alge meen, dan is het zoo eindigt spr. dat de Voorkeur voor de verzekering bij de erkende bijzondere kassen wordt opgeheven. E j zondere ziektevoorzieningen. De heer E. ter Kuile Jr. uit Enschede voor zitter van de Commissie van Toezicht op het ziekenfonds voor Enschede en Lonneker, behandelde het onderwerp: „bijzondere ziekte- Voorzieningen en de Ziektewet". Indien de Regeering het zich tot plicht rekent voor aanstaande moeders, die als werk neemsters dienstverband hebben, een verzor ging tijdens zwangerschap en bij bevalling in het leven te roepen, dan zou daarvoor volgens zpr. een aparte verzekering moeten worden ontworpen waarin alleen de direct belangheb benden zouden moeten bijdragen. Ook deze spreker betreurde het, dat den Verzekerde de gelegenheid wordt gegeven zich Van de ondernemingskas af te zonderen door zieh aan te sluiten bij een erkende bijzondere Zieker 1t' - .jvrscnapszt,,, da. A. Heymans te Giessen-Nieuwkerk, be- handelde, in de plaats van mr. A. de Graaf uit Zeist, het o.nderwerp „moedersehapszorg". Onder moedersehapszorg verstaan wij het ge heels complex van maatregelen, die genomen hunnen worden ia het belang van de jonge moe- en haar kind, om zooveel mogelijk een s- .er te scheppen, waarin het opgroeiende hir>a zich ten gunstigste zal ontwikkelen. - t maatschappelijk vraagstuk van zwanger "•c-.ap en van bevalling eischt en verdient een Zelfstandige behandeling, zegt spr. j 'i au de overheid, die het huwelijk instelt en resahermt als norm van sexueele verhouding ?est spreker, moet gevraagd worden, dat zij elk geval van moederschap buiten het hu- J^'ijk deze verhouding' als onzedelijk niet er wt en dat zij dis s'~ T^---«rbouding veroor. Kelt. Spr. betoogt verder, dat premlevorderlng voor het risico der zwangerschap en bevalling een onrecht is, omdat dit risico binnen het be reik der ongehuwde arbeidster ligt, hetgeen met ziekte niet het geval is. Spr. ontkent, dat het onbarmhartig zou zijn de ongehuwde vrouw niet toe te laten tot deze verzekering en den man, die de verwekker van het kind is, vrijuit te laten gaan. Immers tegenover den verwekker bestaat de vader schapsactie en het optreden tegenover hem kan worden verscherpt. Wil men een regeling ten opzichte van zwangerschap en bevalling behouden in de Ziektewet, dan behoort de betreffende bepa ling te luiden: „Met ziekte worden zwanger schap en bevalling van een gehuwde vrouw gelijkgesteld." De regeling ten opzichte van ongehuwde vrouwen behoort dan ten deze te vervallen. Boven alles acht spr. echter verkieslijk dit onderwerp geheel te regelen in een afzonder lijke moederschapszorgwet. Na de pauze sprak de heer T. P. Lips, pen ningmeester van den Koninklijken Nederland* schen Middenstandsbond te 's-Gravenhage, over „de middenstand'Shelangen en de Ziektewet". Middenstands belangen en Ziektewet. Spr. vatte zijn betoog als volgt samen De verplichtingen voor de werkgevers voort vloeiende uit art. 1638c B. W. en de door de werkgevers vrijwillig getroffen aanvullende voorzieningen hij ziekte hunner arbeiders, gaan thans reeds aanmerkelijk verder dan hun aan deel in de verplichtingen, welke de Ziektewet zou opleggen. Voorzoover de voorziening bij ziekte voor de arbeiders onvoldoende geacht moet worden, is dit uitsluitend te wijten aan het feit, dat die arbeiders zelf in verzuim zijn. Ziekterisico voor den arbeider en het risico van ziekengeldbetaling voor den werkgever zijn twee volkomen ongelijksoortige risico's. Het risico van ziekengeldbetaling is voor den werkgever in het algemeen géén object van verzekering. Verzekerhig-sdwang ten aanzien daarvan beteekent het leggen van overbodige improductieve lasten op het bedrijf en is daar om niet te aanvaarden. Volkomen vrijheid dient voor den werkgever geschapen te worden, het ziekengeldrisico zelf te dragern Aan het in de wet neergelegde beginsel van paritetlsch dragen der kosten behoort een uit voering gegeven te worden, welke dat beginsel niet tot een wassen neus maakt. Het afhouden der halve premie door den werkgever van den werknemer is zuivere theorie en is althans voor de groots massa der middenstanders- werkgevers, practisoh onmogelijk vol te houden. Premie verrekening tusschen werkgever en werknemer is derhalve niet te aanvaarden als een ernstig bedoelde poging om de arbeiders de helft van de ziekteverzekering te laten be talen. Mr. B. J. M. van Spaendonck te Tilburg, sprak tenslotte over: Fabrieksziekenkassen. Fabrieksziekenkassen. Als vereisehten, waaraan een uit de vrije maatschappij opgekomen voorziening op het terrein der ziekteverzekering behoort te vol doen, om aanspraak te kunnen maken op een plaats onder de uitvoerende organen voor de ziekteverzekering noemde spr.: a. de verzekerden moeten gelegenheid bib iben dat zij hun ziekengeld volgens de wette lijke regelen uitgekeerd krijgen: b. de verzekerden moeten, indien zij in de kosten der verzekering participeeren, even redig zeggenschap hebben over het beheer der geldmiddelen, de toekenning van zieken geld, enz.; c. de opgebrachte gelden moeten zoo moge lijk geheel, in elk geval voor een zoo groot mogelijk deel ten goede komen aan de zieke arbeiders. Zijn conclusie is: Laat elk minimum-aantal verzekerden als verelschte voor erkenning uit de wet weg voor de fabrieksziekenkassen. die lid zijn van een z.g. ziektegarantievereenigirg, zooals ook het voorontwerp deed. Nog wees spreker op de groote beteekenis der fabrieksziekenkassen, waarbij alles wat door patroon en arbeider wordt opgebraent voor de ziekteverzekering', den zieken arbeider inderdaad ten goede komt. Ook de contröle is bij de fabrieksziekenkas sen zooveel beter, omdat de arbeiders bij haar bloei belang hebben. De fabrieksziekenkassen dienen op redelijks wijze onder de uitvoerende organen voor de ziektewet te worden gerangschikt, hetgesn mogelijk is door de fabrieksziekenkassen te beschouwen als eigen-risico-dragende afdee'in-' gen der bedrijfsvereenigingen. Hierna werd gelegenheid gegeven tot ge dachten wisseling. Met een woord van dank aan inleiders en debaters sloot de heer Philips te half vijf de bijeenkomst. Op 1 Maart 1928 werden 9764 weduwenren- ten en 9926 weezenrenten krachtens de Inva liditeitswet genoten, terwijl op genoemden da tum krachtens art. 373 dier wet 64.321 per sonen ln het genot verkeerden van een ais vrucht hunner verzekering' verkregen ouder domsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 20.006 personen een invall- diteitsrente ais bedoeld in art. 71 dier wet Krachtens de vrijwillige verzekering, gere geld in de Ouderdomswet 1919, waren op vo rengenoemden datum 118.782 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gutden per week. DE RADIOVERBINDING MET NED.-INDIë. Belangrijke vermeerdering van de opbrengst. Do opbrengst van het radioverkeer Neder landNed.-Indië (rechtstreeks en via Amerika) beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Over bet eerste kwartaal van 1928 beliep bet aan Nederland toekomende aandeel rond 371.700 tegen rond 248.000 over het eerste kwartaal Tan 1927. Gisteren heeft met goed gevolg de proeftocht plaats gehad van het bi) de Rotterdamsche Droogdok Mij., voor rekening van de Kon. Paketvaart Mij., te Amsterdam gebouwde dub- belschroef turbine mailschip „Nieuw Zeeland". Aan boord bevonden zich ruim 100 gasten. Om 10 uur ving onder de meest gunstige weersomstandigheden de tocht aan en om 12 uur werd het Maasvuurschip bereikt, waarna de thuisvaart begon. Tegen 12 uur werden de gas ten aan dek geroepen. De heer Hummel, direc teur der K. P. M. nam het woord. Hij betreurde het ten zeerste, dat mevr. Ruys, die het schip ook ten doop had gehouden, niet aanwezig kon zijn; zij had echter een vlag cadeau gegeven, welke nu door mevr. KuyperHummel werd geheschen. Mevr. Ruys uitte in een bijzonder hartelijken brief haar beste wenschen voor de IC. P. M. met dit schip. Bij het binnenkomen vereenigden de gasten zich aan tafel. Allereerst nam de heer Dijkgraaf, directeur der R. D. M. het woord en bracht een woord van hulde aan de directie der K. P.. M. De laatste 34 jaren, zoo zeide spr., was een bouwprogramma uitgevoerd van 35 schepen mat ca. 35.000 tons, waarmede vooral de Holiandsche werven in het leven werden gehouden. De Maat schappij heeft ook de nationale welvaart helpen bevorderen. Maar vooral bleek de daad van wv)ze koopmanschap, gezien de ervaring, welke de Holiandsche werven hadden opgedaan. Spr. besloot met de beste wenschen voor dit schip en dat het een nieuwe parel aan de kroon zou zijn van dë IC. P. M. Hij stelde daarom voor, een dronk te wijden aan de directie en generalen staf. Directeur Hummel, der IC. P. M„ dankte den vorigen spreker; hij bracht hulde aan de bouw meesters; allen waren even opgetogen over de afwerking. Het was hem een groot genoegen dit schip te mogen overnemen. Spr. roemde de prachtige lijnen van het schip; jammer, dat het meeste ervan onder water komt. Vice-admiraal de Booy feliciteerde de IC. P. M. met den vooruitgang der Mij. Spr. herinnerde er aan, hoe vroeger te werk werd gegaan met de bestellingen, maar dank zij den oorlog is er veel verbeterd. De heer Veder, commissaris der R. D M., zeide slechts enkele woorden te willen zeggen en wel aangaande het commando van het schip. Zulks toevertrouwd aan kapitein Kroeff beteekent, dat het is in goede handen. Als laatste spr. nam de heer IConing, directeur der Stoomvaart Mij. Nederland het woord. Hij dacht nu aan de opening van den Australischen dienst, 20 jaren geleden. Niemand had toen ooit durven droomen, dat men nu .zoo'n schip zou noodig hebben en dat binnen 5 jaren het grootste in Rotterdam gebouwde schip zou worden be steld bij de R. D. M. Kapitein Kroeff was toen- dertijd een jongmaatje van 30 jaar en voer op een boot van 2400 tons. By de K. P. M., dit is bekend, is er vlug promotie, maar steeds op kleine schepen. Nu zal de heer Kroeff de grootste boot der K. P. M. gaan commandeeren. Spr. wilde niet eindigen alvorens een woord van dank te zeggen aan de gastheeren voor de lunch en de harteiyke ontvangst Onderwijl lag de „Niéuw Zeeland" reeds aan den aanlegsteiger van den Rotterdam schen Lloyd-gemeerd en vond het afscheid plaats. Hieronder volgen eenige technische bijzonder heden van het schip. Dit vaartuig het grootste, tot op heden te Rot terdam te water gelaten, is gebouwd volgens Veritas hoogste klasse met certificaat van Lloyds en Veritas voor koellading en volgens het ontwerp van het Ingenieursbureau voor scheepsbouw M. A. Cornelissen en van den hoofdingenieur der IC. P. M., den heer ingenieur W. J. Muller. De afmetingen van het schip zijn: lengte over alles 170)4 M„ breedte 19 M., holte 13 K M., waterverplaatsing 18.500 metr. ton; de bruto inhoud is 11.000 reg. tons, de netto tonnenmaat 6750 tons. Het schip is bestemd voor den dienst Java— Australië en is speciaal ingericht voor de vaart in de tropische zeeën, met een accomodate voor 174 passagiers, terwijl de bemanning uit 199 koppen bestaat. Aan stuurboord zijn de eerste klasse hutten gebouwd terwijl de b.b.-ztjde geheel wordt inge nomen door de verblijven en werkplaatsen van den civielen dienst. Aan den voorkant terzijde van een well in het dek boven den eetsalon zijn twee groote luxe hutten met separate badkamers gebouwd, welke voorzien zijn van smaakvolle decoraties. De passagiershutten, incl,. de luxe-hutten, z(jn uitgevoerd door de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. Op het bovendek midscheeps is aan de voor zijde de eerste klasse eetsalon gelegen, waarvan de betimmering volg'ens ontwerp van den heer Lion Cachet is uitgevoerd. Van den eetsalon uit leidt een salontrap naar het tentdek, hetwelk midscheeps geheel voor de eerste klasse passagiers is ingericht. De salontrap verder opgaande komt men ,in een vestibule, welke in verbinding staat met de rook- en deksalon eerste klasse; deze salons zijn gelegen op het promenadedek, dat den passa giers ruimschoots gelegenheid geeft tot dek- spelen en aan de voorzijde over een lengte van circa 60 voet van een frontschot met glazen ramen is voorzien. Achter het promenadedek is een waranda-café gebouwd, in welks onmiddeliyke nabijheid het zwembad gelegen is, dat geheel in marmer uit gevoerd en van stroomend water voorzien is. De verblijven van den gezagvoerder zijn op de commandobrug in de onmiddellijke nabijheid van de kaart enkamer gelegen. De eleetrische hydraulische stuurinstallatie is in een apart dekhuis achter op het opperdek ondergebracht. Boven het promenadedek is een apart dekhuis voor de officieren aangebracht, terwyi zich op dit dek tevens de reddingsbooten, het gymnas tieklokaal en de hutten voor de draadiooze instal latie bevinden. Achter op het tentdek staat een dekhuis voor de kombuizen der bemanning, alsmede voor de wasscherü met speciale drooginrichting. De matrozen worden onder den bak gehuisvest. De stokerslogiezen bevinden zich op het achter- tusschendek. Het lossen en laden geschiedt door een 13- tal eleetrische lieren en vier eleetrische kranen, elk met een hefvermogen van 5 ton. Bovendien bevindt zich aan den voormast een boom voor lasten van 25 ton. De oppervlakte van bet promenadedek is 9000 vierk. voet, hetwelk ruime gelegenheid geeft voor tennis en andere dekspelen. De gymnastiekzaal heeft o.a. racefietsen, roei- apparaat, boksbal, apparaten voor heilgymnas tiek, enz. De luxe-hutten zijn ontworpen en geheel uit- i gevoerd met smaakvol decoratiewerk door de R. D M. De lengte der eleetrische leidingen ztjn zooda nig, dat, uitgerold, de lengte geiyk is aan den afstand AlkmaarRotterdam. De totale inhoud van de koelladingruimen is 87.000 eub. ft. De bruto inhoud van de „Nieuw Zeeland" is 200 maal de bruto inhoud,van het eerste «chip dat door de R. D. M. werd gebouwd. Rotterdam, 11 April. De ingenieur van den Weg by de Nederlaneche Spoorwegen te Rotter dam heeft aanbesteed: le bestek A. V.: het uit voeren van onderhoudswerken aan gebouwen, kunstwerken, remmingwerken, enz., gelegen in de gemeente Rotterdam in den spoorweg Rotter damDordrechtGeldermalsen, Verbindingsbaan om Rotterdam, Rotterdam MaasMoordrecht aansluiting, Rotterdam D. P.Hoek van Holland, SchiedamLeiden, Den Haag H. S.Loosduin- scheweg, Rotterdam HofpleinDen Haag H. S. en Den Haag H. S.Scheveningen Kurhaus, in 9 perceelen; 2e bestek verf werken en behangwer- ken, wegens het uitvoeren van verf werken en behangwerken aan gebouwen enz. gelegen in idem; 3e bestek lood- en zinkwerken 1928, wegens het uitvoeren van lood- en zinkwerken aan ge bouwen, enz., gelegen in idem. Ingekomen waren de volgende inschrij vingsbil- jetten Voor het 3e bestek; H. P. Sliesser, Dor drecht, 8896; J. A. Meijer, Rotterdam, 6975; fa van Langen, Delft, ƒ7145; Gebr. v. Beelen, Rotterdam, 8295W. F. Stokkers, Den Haag, 6999; W. v. d. Broek, Den Haag, 8590; I. P. v. Langeveld, Rotterdam, 7785; Wed. v. Meurs, Schiedam, 14875; J. P. Th. Ellenkamp, Rotter dam, 6489; P. Franken, Dordrecht, 11-.S85 L. A. v. Rijen, Dordrecht, 7777; D. v. d. Laan, Rotterdam, 9994.50; J. Seyffert, Dordrecht, 9370; Schikendantz, Den Bosch, 7842. Voor het 2e bestek: Eerste Bredasche Schildersonderneming, Breda, perc. I 8307, perc. XI ƒ7314; R. In 't Veld Zn., Breda, perc. X 7875, perc. II 7612, perc. III 2850, perc. IV 13.075; A. J. Bleys en v.h. H. de Jong, Leiden, perc. VII 30.000, perc. VIII ƒ17.000; J. H. ter Hogt, Almcn by Zutphen, perc. I 6.600, perc. II 6300, perc. III 1365, perc. IV 12.000, perc. V 3980, perc. VI 9900, perc. VII 26.270, perc. VIII 17.700; E. Gerrits, Apeldoorn, perc. III 1580; C H. Meyers, Woerden, perc. VI 9020, perc. VIII 17.697; A. R. v. d. Burg Co., Rotterdam, perc. II 9975 perc. III 1360, perc. IV 10.940, perc. V 5400, perc. VI 10.745; AmsterdamscheSchilderscompagnie, Amsterdam Haarlem, Heemstede, perc. I 5976, perc. II 5407, perc. III 1755 en 10.173, verder niet kenbaar gemaakt; J. C. v. Veen, Rotterdam, perc. II 5380, perc. IV ƒ12.140; A. Breed, Heer Hugowaard, perc. IV 12.345, perc. VI 14.468, perc. VII 28.362, perc. VIII 18.694; J. G. Verlaat, Kamerik, perc. I 6500, perc. V 3700, perc. VI 7990; E. Kooy, Utrecht, perc. I 4776, perc. V 28990, perc. VI 7800, perc. I en V samen ƒ7760, perc. I, V en VI samen 15.560; G. Kletter, Utrecht, perc. II 4795, perc. VII 41.000; M. C. Henskens, Den Haag, perc. II 6500, perc. VII 31890; Th. Kraayvanger, Didam, op verzoek vervallen; L. V. Trigt, Spyke- nisse, perc. I 4698, perc. II 5397, perc. IV 8390, perc. VI 9220, perc. VII 33.200, perc. VIII 19.400, deze perceelen santen 83.990; Kooy en Roem, Den Haag, perc. I 4200, perc. II 31.00, perc. III 1000, perc. IV 7000, perc. V 1800, perc. VI 5000, perc. VII 18.000, perc. VIII 12.000, deze perceelen samen 50.000; D. H. v. d. Brink, Utrecht, perc; I 6500, perc. V 3500, perc. VI 9000; J. G. Eernisse, Den Haag, perc. VIII 14.900, perc. VIII 32.700, samen 47.300; fa. J. H. Assenberg, Utrecht, alle perc. 67.100; H. Pothof, Groningen, perc. TV, VII en VIII 49.888; fa. A. Fürster, Zeist, alle perc. 67.000; fa. J. E. Sierto, Woerden, perc. VI 8989Bouwman, Groningen, perc. IV 8400, perc. VII 21.500; fa. H. J. Krijgsman, Rotter dam, perc. II 4750, perc. IV ƒ87 .2, perc. VII 22.777; D. G. Akkeretraat. Deventer, perc. IV 8590, perc. VII 20.977, s men 29.500;' fa. Ph. v. d. Bosch en Zonen, Heemstede, perc. VII 19.899, perc. VIII 12.500; M de Wachter, Rotterdam, perc. III 10.476; A. Zunderent 'a-Gravendeel, perc. I ƒ6440, perc. II 26570; J. Bestebroer, Den Haag, perc. VIII 18.900; J. v d. Leenen, Zeist, perc. VII 20.840, perc. Vlfl 15.770; J. Kaayen, Dubbeldam, perc. I 7400; Kos Koolhaalder, Rotterdam, perc. IV 13.996; N. V. Ver. Schildersbedrijven, W. K. Wits Zonen, Utrecht, alle perceelen 69,900; J. v. d. Hammen, Schiedam, perc. VI 5878; perc, VI 9744. Voor het le bestek: F. W. J. Bollen, Zwolle, perc. Ill 11.940, perc. IV 19.685 fa. Rutgers en Simon, Schiedam, perc. III 12 840, perc. IV 19.640, perc. VI 19.709; N. K. Wien- hovens, Aann. bedrüf, Utrecht, perc. III 11.910, perc. IV ƒ21.125, perc. V 43.700, perc. IX 20.800; J. BroekhuUsen, Rh'swijk. perc. IV 18.825 perc. VI 16.400, perc. IX 18.340; H. Lamet Jr., Den Haag, perc. VII 4S.000, perc. VIII 43.900; fa. v. Splinter, Ridderkerk, perc. II 13.990, perc. Ill 9.390, perc. IV 15.577, perc. V 38.188, perc. VI 18.300, perc. VII 46.200, perc. IX 16.378; A. Meinders, Rotter dam, perc. Ill 12.550; N. V A.B.T.B.U v.h. Th. Biyievens en Zonen, Made, perc. IX 19.740; Chr. A. Tabink, Rotterdam, perc. IV 37.600Th. Smeulers, Dordt. perc.. IX 38.23 5; J. Parel, Slie- drecht, perc. IX 16.666: fa. Kastelein en Zn., Dordt, perc. IX 16.920; Znne en Verstoep, Gouda perc. I 10.327, r>erc. II 30.890, perc. III 10.460, perc. IV 20.160, perc. V 41.340, perc. VI 15.185, perc. VII 57.890, perc. VIII 24.490, perc. J.X 18.579; W. A. Verbruggen, Gouda, perc. IV 20.400. perc. VI 19.400, perc. IX ,23.900; A. Hennebrink en W. v. Wyngaarden, Rotterdam, perc. IV 21.415, perc. VII 9854; N. V. Aannem. badr. v.h. P H. v. Wijnen, Dordt, perc. IV 17.050; N. V. Aann. bedr. v.h. v. Dongen en V. Hoven, Dordt, pare. II 24.792, perc, IV 22.125, perc. IX 15.980 mat origon Pine ƒ14.600; N. V. Aann. bedr. v.h. W. Bok hoven, Gouda, perc. III 11.050. perc. IV 22.364 perc. V 46.747, perc. VII 53.236; N. V. v.h. H. J. Nederhorst, Gouda, perc. II 2G.443, perc. III ƒ11.173, perc. IV 231.973, perc. V /43.S43, perc. VI 19.343. perc. VII 41.743. perc. VIII 21.6543, perc. IX 19.540, met Origon Pine 18.040; J. A. Verheul, Rotterdam, perc. Ill 8860, perc. IV 17.800; perc, V SS.ltfO, perc. IX 19.423; J Lodder en Bh. A. Werner, Vlaar- dingen, perc. III ƒ9180; C. P. Stuy, Baarn. perc. III y. 320, perc. IV 18.918, perc. IX 23.600; J. v. Berchem, Xymegen, pere. I 8948, perc. II 27.700, perc. V 39.490; Gebr. J. en W. Ver meer, Hakendorp, perc. Ill 7747, perc. IV 16.327, perc. VI ƒ16.431; R. Bijker, Haarlem, perc. VIII 24.796; Dubbeld, Alkmaar, perc. VII 45.343; S. v. u. Zaag en F. H. de Bruün, Den Haag, perc. VII 41.560; M. Hofman, Slie- dreeht, perc. II 19.638N. V, Bouw en Beton Mij. v.h. P. v. Driel, Dordt., perc. II 27.370, perc. III 12.840, perc. IV 22.825, perc. VII 54.300; T. Kruin, Hillegersberg, perc. III 10.800, perc. IV 23.400, perc. VIII 18.680; Gebr. v. d. Leer, Dordt, perc. II 23.344; A. v. d. Dijk, Utrecht, perc. VII 52.600; L. Mosselman, Den Haag, pjerc. III 47.920; M. Verwaal, Dordt, )>erc. II 23.299; K. A. den Breeje, Hardinxveld, perc. I 8270, perc. II 29.800; G. v. Dyk, Hardinxveld, perc. I 8350; N. V. v.h. V. Wijnen, Dordt, perc. II 24.682, pere. III 11.536, perc. IV 20.752, perc. VII 49.838, perc. IX 18.875; J. W. Ver heul, Rotterdam, perc. III 9880, perc. IV 10.289, perc. IX 17.730; J. M. Dekker. Rotterdam, perc III 8900, perc. IV 18.900, j ere. V 39.000, perc. VIII 45.395; Gebr. v. Dort, Rotterdam, perc. V 32.500. Arerwoeste Gebieden 5 pet. 11122. 71ste trekking van 10 April. Serie 125811 No. 12 is betaalbaar met 250.00» tra.; S. 99.929 No. 12 met 100.000 frs.; S. 125.311 No.'14 met 100.000 frs. De andere nos. van bovengenoemde series, als mede van eerie 110375 zijn van 1 Juni 1928 af betaalbaar met 800 frs. 5 pCt. Nederlandsch-Indische leening 1923 A De Minister van Koloniën maakt bekend, dal op Maandag 23 April a.s., des voormiddags t« half 10 uur, in het gebouw van het Departement van Koloniën zal plaats hebben de vyfde open bare uitloting voor de op 1 Juni d.a_v. aflosbaar te stellen schuldbewyzen tot een nominaal bedrag van 1.625.000. ROTTERDAM, 11 April. Veilings vereeniging „Vrije Aardbeienveiling Charlois". Spinazie 17, chalotten 78, alles per 100 kg.; sla 6.90 9.10, idem (gerand) 5—5.50, eendeieren 5.70, kipeieren 5.706.10, alles per 100 stuks; sla- vellen 4552 ct. per kist; seldery 1.903.30, radijs 3.504.90, prei I 8.60, idem II 5.50, rabarber 5.10—7.10, alles per 100 bos; zuring 21 ct„ sterltas 27 et., alles per chip. ROTTERDAM, 11 April. (Middagveiling.) De priizen heden besteed aan de Coöp. tuinbouw veiling Rotterdam en omstreken G.A. waren als volgt: Eng. kaskomkommers le soort 2838, 2e soort 2429, 3e soort 18—22 per 100 stuks, komkomimerstek 2933 ct. per kg., sla meikoning le soort 8.5013.90, 2e soort 48.20 per 100 krop, slavellen 1430 ct. per kg., slavellen 0.85 1.15 per kist, spinazie ƒ8.1021.10 per 100 kg., bloemkool le sootr 1221, 2e soort 1011, uit schot ƒ4.706 per 100 stuks, rabarber ƒ12 per 100 bos, tomaten 14 ct. per stuk, postlein 3640 ct. per kg., radijs 3.20—4.60 per 100 bos, kas- snyboonen 2.40—2.65 per 100 stuks, stamprin- sesseboonen I1.65 per kg., selderij 2.60— 4.80, pieterselie 8 per 100 bos. ZWIJNDRECHT, 11 April. Aanvoer en pryzen waren als volgt: appelen 1 15—26, Idem 2 f 5 13, boerekool 8.90, stoofperen 1319, spina zie (blad) 1821, idem (met knop) 1518, veldsla 2, uien 2 2022, wortelen (afbreek- peen) 15.1023.30, zuring 1418, alles per 100 kg.; bloemkool 1 21—22, Idem 2 9—14, alles per 100 stuks; bosuien 3.505, pieterselie 8.70—9.70, prei 1.908.90, pootuien 4—6.80, raapstelen 2.10—3, rabarber 1 69, Idem 2 3—5, radijs (roode) 4.50—7.70, idem (wit- punt) 5.30—7.40, wortelen 17, alles per 100 bos; kropsla 1 10.6015.40, idem 2 39.20, alles per 100 krop; stoofsla 20—29 ct. per kg.; seldery 1747 ct. per dozyn. Aanvoer 41.165 stuks kropsla, 54.970 bos radys. TE ROTTERDAM. Op Woensdag 11 April, 's middags te 2 uur, in het Notarishuls aan de Geldersche Kade, EINDAFSLAG. Pand en erf, Weste Wagenstraat 62a, b, in bod op 31.200, voor 36.000 verkocht. Idem, Rosestraat 244a, b, in bod op 7500. Idem, idero 246a, b, in bod op 8000. Tezamen voor 15.740 verkocht. Eenige perceelen tuin, bouw- en weiland, weg en water, te Hoek van Holland; perc. 1 in bod op ƒ4000, perc. 2 in bod op 4000, perc. 3 in bod op ƒ4000, perc. 4 in bod op 4500 per H.D, Allen daarop verkocht. HANBWEERD, 11 April. Gepasseerd voor, 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM:, st, Lotus; st. Telegraaf 3; Jo- zina Matrina, v. d. Ende; Amandus, Schoen maker s; Johanna, Schoenmakers; Santa Maria, Feenstra; Maria, Versehure; Rintraóht 1, Wern- sstedt; Miclietet; Dorseh; Floftaht, de Jong; Kurk, Nortier; PERNIS: Albatros 2, Stoutenf Assam 2, Kruisweg; NEDER WEERT: W. P. B. XI, Hout; ZAANDAM: St. La Victoire; LEUR: Avontuur, Kik; VLAARD1NGEN: De Mark. v. Dongen; LEIDEN: W. P. B. 4, Pnrdoel; SCHIP HOL: Josephine, Boey; DORDRECHT: Marcel, ten Napel; Piejo, Sclutrte; Marcel, Ileyntjensj Oeertruida, Scheliaars; Henri, Cornellsse; Wo- dan, Schobben; IJMUIDEN; st. Oome Hein; NIEUW LEKKEHKEEK: Cornelia, van Parijs; PAPENDRECHS: Regina Coeli, Lugthart; DUITSCTTLAND: Jules, van Cau wenbergh Orphee, Lespinoy; Flamand, Pauwels; 4 Ge broeders, Marquenie; Malgvé Tout, For.eull; Focus, de Donder; Belgica, Spiesens; Franklin, Janssens. BELGIë: st. 2 Gebroeders; st. Antonia; st. Te legraaf 4; st. Kraanvogel; st. Neeltje Janna; Merwede. Engelhart; Mathilde, Eekman; Edi son, Janssens: Uheinfahrt 47, Siebert; Lydift, Brink; Christinan, Hamel; Jenneke, Bakx; Eopru v. d. Donk; Dirkje, Ileykoop; Nlederrhein 2, Blum; Penut, Palinkx; N'alite, Moyer; Albatros 3. IJsseldijk; Nautilus 3, Dhondt; Arbon, Yer- berght; Elodie. Welvis; Rheinfahrt 3 9, Stnab. LOB1TH, II April. Gepasseerd voor 4 uur en bestemd vv».. ROTTERDAM: st. Ler.a; Leer; Bad.n II;'; Noordkaap; Ludwig; Welga; Baden 3; Aki,, Krapp; Elisabeth, Joosten; Vertrouwen, Buere;i Prinz Fïledrieh Karl, SchurktFürst Bismarck,) Dun genHilde, de Kuyter; Karl Heinz, Vetter;; Jeanette, Jongen; Petroneila, Schoenmakers;' St. A.ntonius, den Boer; Ratti, Vissers, st. Vi tesse WervieqK. Vaart 15; Fiat 13; 1' int 7;< Tmir; Fulla; Fransiska Maria; BuffonMaria Cornelia; VictoriaRheinstein, Augspurger; Rheinfahrt 8, Viiikner; Rheinfahrt 41, Apollo; Paoolie, Thyssen; st. Lauwerzee; AMSTER DAM: W. v. Driel 51, Jonker; Anjo, v. Wijn gaarden; Horand, Brink; Onderneming, Traas; Rehoboth. Kruyt; Rival, Oudakker; Auguste, Scliule; ZWIJNDRBCHT: Luise, Fellmann Or- lemann; GOUDA: Maria, de Bruin; SLUISKIL: Jean Balthazar, Strack; 11U1SSEN: Michael, Engelaar; OUDE WETERING: Twee Gebroe ders, Kranenburg; ZVVOLLERKBRSPEL: Ri val, Padding; Eendracht, v. d. Kamp; WAD- DINXVEEN: Cornelia, Kalle; MASTENBROEK: Overijssel, v. d. Kamp; WORMERViüER: Cuar- luis 8, Verkaik; DEVENTER: Boompjes, Jans sen; ARNHEM; Therese, Nelles; VLAARDIN- GEX: Niels Bestendig, v.-Driel; MILLINGEN: Nieuwe Zorg, v. d. Pol; HERBAVEM: Energie, Gal er. kamp; ST. JOOST.LAND: Maria, Hoogen- doorn; BUIKSLOOT: Noordland, Dekker; Ad- jo, Bosnia; OUDERKERK a d. IJSSEL: Taling, de' Waard; NIJMEGEN: Transporteur, v. Vliet; Twee Gebroeders, v. d. Ham; DEEST: Hendrika Cornelia, v. d. Ouden. BELGIë: Rheinfahrt 48, Mellein; Alex Mille- rand, Busch; Julius, Seiiensiagh; Epsilon, v. Elcken; -Jeanne, Mollé; Uottland, de Backed; Baden 13. Junker; Mina, Barten. DUITSCIILANDBellona 3, Maes; Energie, Pruyn; Treue, Timmer; Baden 57, Kissel; Wil ly, Hulsman; Titus, van Weelden; Achllle, van Ser Vyver; Ewald 9, Dorheimer; Jacora, Kan- Iers; Overeenkomst, Relbel; Anna, Heuss; Nooit Gedaelit, v. Groezen; Velasquez, de Schepper; Oeertruida, Kunst; Leopold Marianne 3. Zens; Rust Roest, Schaart; Pax, v. Beek; Kelly, v. Oosten; Petit Poucet, DorC-Excelsior, Voor- Bchiiur; st. Rijn Schelde 1; Etna; Kenia; Alpha; Willem Marinus; Harmonie; Anna; Ajax: Fian- drla; Seine; Albatros; Marne; Constaiuina; Teuna 8; Walsum 1; Excelsior; Anton; Een dracht; Theodora, IJzendoorn; Albatros, v. d. Pluym; Drie Gebroeders, Schreuöers: Thames 8, Holle.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 7