■m laatste berichten. DINSDAG 17 APRIL 1928 EERSTE BLAD PAGINA 3 DE WETENSCHAPPELIJKE CONGRESSEN VLAANDEREN EN NEDERLAND. LUCHTVAART. DE GCEAANVLUCHT VAN DE „BREMEN" ÊgmSÈm - ife :f-; sltr" vvW WA'iï-'ï v >.V'Y - ■tewM STUDENTENCLUBS. FASCISME EN KERK DE PAUS OVER RECHTEN EN 1 PLICHTEN DER OUDERS IN DE OPVOEDING v. FEDERATIE-EXAMENS schoenenhersteller (DIPLOMA A) WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM MARKTBERICHTEN. De economische groei van Vlaanderen. (Van onzen correspondent). Leuven, 15 April 1923. Indien nog moest bewezen worden, dat het Vlaamsehe volk in een geweldige cultureele inspanning bezig is zich intellectueel te ver heffen tot het peil der meest hoogstaande cul tuurvolken, zouden wij alleen reeds met het opsommen van wat zooal dag aan dag ln zijn studiekringen wordt behandeld eh in zijn we tenschappelijke congressen onder groote belang stelling wordt aanhoord, over voldoende argu menten beschikken om te wijzen op een alge meene neiging naar ontwikkeling, een alge meene zucht naar het weten. Het is gewoonweg verbazingwekkend hoe hier na den oorlog, tot in de kleinste dorpen studiekringen zijn ontstaan, waar heele reek sen sprekers voor een steeds aandachtig audito rium het brood des geestes gaan breken voor een weetgierig volk, dat tientallen jaren lang onder de korenmaat werd gehouden door een onderwijsstelsel, dat gebaseerd was op het uitroeien van de eigen taal en het „vermuil- ezelen" der jeugd, door haar de wetenschap in te pompen in een taal, die de hare niet is en die zij dikwijls niet eens voldoende verstaat om er eenvoudige rekensommen in te kunnen op lossen. Nog is deze intellectdoodende methode niet uit den weg geruimd, dooh men komt in de goede richting en dan is het te voorzien, dat het Vlaamsehe volk, dat gezond is van geest en reikhalzend uitziet naar de complete ontbolste ring, een kostbare aanwinst zal zijn in de sfeer van de Nederland sche cultuur, die reeds met zooveel glans over de wereld straalt. Want het is niet de bedoeling van Vlaanderen, een speci fieke Vlaamsehe cultuur te scheppen, maar wel om zich te doen opnemen in de Nederlandsche cultuur, waarvan thans Holland, het intellec tueel hinterland van Vlaanderen, de voornaam ste drager is. De wetenschappelijke congressen, die ons thans naar Leuven hebben geroepen, zijn tot de realisatie hiervan buitengewoon machtige factoren, omdat geleerden van Noord- en Zuid- Nederland er in een hartelijke samenwerking oen wisselwerking van gedachten naar voren brengen, waarvan allen profiteeren, die er bij tegenwoordig zijn en die buitengewoon bevor derlijk is voor bet openen van nieuwe weten schappelijke perspectieven, waarop dan weer d^per kan worden ingegaan, ten bate der Nederlandsche cultuur in het algemeen en van de volken van Holland en van Vlaanderen ln het bijzonder. Wij kunnen er niet aan denken, hier alles te resumeeren, wat zooal gedurende deze congres sen behandeld wordt, want dan zouden wij verslagen moeten geven over wel honderd vijftig lessen en conferenties, die door de meest vooraanstaande geleerden van Noord en Zuid worden gegeven/Ten hoogste kunnen wij hier en daar een paar lessen resumeeren, die van aard zijn meer direct zekere categorieën lezers te interesseeren. Dech laten wij eerst verslag geven over de openingsvergadwing, waarin interessante din gen werden gezegd en die benevens door tal. rijke Nederlanders, o. m. werd bijgewoond door minister prof. dr. Carnoy en de oud-ministers prof. dr. Burggraaf, P. Poullet en dr. C. Huijs- mans. Voorzitter was de sympathieke Lêuvenscbe hoogleeraar dr. van de Wijer, die er zijn vreug de over uitsprak, dat het congres Leuven had uitgekozen, om er zijn zittingen te houden. Want hier heerscht nog iets van de feeststem ming rond het vijfhonderdjarig bestaan der Alma Mater. Bij de herdenking van dat grootsch verleden werden oude vriendschaps banden vernieuwd, waarbij vooral ook Vlamin gen en stamverwante broeders uit het Noorden elkaar terugvonden. Dankbaar herdacht de voorzitter de stichting, 25 jaar geleden, door den betreurden Gent- scben hoogleeraar dr. Mac Leod, van de Vlaam sehe natuur- en geneeskundige congressen, die heden haar vijfde lustrum vieren en de basis zijn geweest van de wetenschappelijke congres sen, die thans de machtigste hefboomen zijn voor de heropbeuring der Vlaamsehe cultuur. Mac Leod en zijn trouwe helper prof. dr. de Bruijcker hebben, naar het woord van prof. dr. Frans Daels, hun volk gediend zooals hoog- leeraren hun volk moeten dienen, n.l. met het intellectueel te verheffen. In het kader van Mac Leod's werk zijn ge groeid: het rechtskundig congres, dat heden zijn derde lustrum viert; het negende congre3 Voor philologie; het vierde economisch con gres en, als jongste telg in deze groep van con gressen, het eerste congres voor landbouw kunde. Tal van groote initiatieven zijn uit deze congressen ontstaan, zooals het stichten van het Vlaamsch economisch verbond, het in 't leven roepen van een Vlaamsehe vereeniging voor landbouwkundigen en het tot stand bren gen van den bond van Oost-Vlaamsclie folklo risten. Dit elk der congressen groeien nieuwe perspectieven en wordt een streven geboren naar verdieping. Verheugend is de talrijke deelneming aan deze congressen en spreker bracht hier een bij zonder woord van dank aan de vele Nederland sche congressisten. Hun aanwezigheid hier, werkt mede voor het leggen van wegen naar beter verstandhouding en wederzijdsche waar deering, die bereikt worden door onbevoor oordeelde samenwerking voor het verstevigen en het in bloei doen toenemen van onze ge meenschappelijke cultuur. Spreker eindigde met oprechte woorden van hulde en dankbaarheid aan de academische overheden van Leuven, die bereidwillig de universiteitsgebouwen ter beschikking der congressen heeft gesteld; aan minister prof. dr. Carnoy, voorzitter van het phllologencon- gres; aan prof. dr. Vercouillie, den grondleg ger der Vlaamsehe taalwetenschap, die ondanks zijn zeventig jaren nog steeds op de bres staat, en aan prof. dr. de Vooys, die met een flinke schare Utreektache studenten en studentinnen het congres voor philologie ie komen bijwonen. Dit lokte een dankwoord nit van den Neder- Jandschen .hoogleeraar dr. Coelingh, die zeide, het als een voorrecht te beschouwen', dit con gres te kunnen bijwonen. Hierna sprak de Belgische socialistische senator dit. Alb. de Swarte over „Nederland, de baken." Hij begon met te constateeren, dat in de Holiandsch-VlaamBChe betrekkingen reeds veel ten goede is veranderd en dat Vlaanderen en Nederland weer tot elkaar zijn gekomen. En dit was noodig, want er bestaat geen specifiek Vlaamsehe en ook geen specifiek Hoiiandsche cultuur, maar wel een Nederlandsche cultuur. Deze nu zou meer nog dan thans reeds het ge val is, in Vlaanderen moeten kunnen doordrin gen, -want Nederland is voor Vlaanderen wat Frankrijk voor Wallonië is. De cultureele in- sijpeling van Holland in Vlaanderen wordt echter op groote schaal verhinderd door de duurte der Nederlandsche boeken. Die moeilijk heid zou moeten omzeild worden door het stichten van een studentenfonds, waardoor Vlaamsehe studenten aan Nederlandsche boe ken worden geholpen. Verder zouden z.g. vacantie-congressen voor Vlaamsehe studenten kuunen worden ingericht, waardoor deze in staat zouden worden gesteld in Nederland hun technischen woordenschat uit te breiden; deze leergangen zouden meer speciaal voor het mid delbaar en het hooger onderwijs moeten inge richt worden. 'Nog zou tusschen de Belgische en de Neder landsche hoogescholen een organisatie moeten tot stand komen naar het voorbeeld van deze, die tusschen de Duitsche en de Oostenrijksche dito bestaat voor het uitwisselen van studen ten. Eindigend drong spr. er bij de aanwezige Nederlanders op aan, in hun land stappen te willen doen voor het spoedig doen ratificeeren van het Nederlandsch-Belgisch verdrag voor het uitwisselen van leerlcraohten. Tenslotte sprak burggraaf Poullet, in zijn hoedanigheid van algemeen voorzitter der we tenschappelijke congressen. Hij dankte de organisaties en de broeders uit het Noorden, die zoo talrijk zijn opgekomen en een hoog gewaardeerde medewerking verleenen door de verschillende belangrijke lessen waarmede zij zich hebben willen belasten. Hier knoopte spreker de hoop aan vast, dat de nieuwe vriend schapsbanden, die zij hier met de Vlamingen sluiten, steeds nauwer zullen worden toege haald. Voortgaande, heette de algemeene voorzitter •den nieuwen bondgenoot of het eerste land- bouwcongres, welkom en feliciteerde hij de jubijeerende congressisten van het natuur- en geneeskundig congres. Eens te meer zullen deze congressen het be wijs leveren, dat alle wetenschappelijke onder werpen in de Nederlandsche taal kunnen be handeld worden. En het was dan ook in de overtuiging, dat de huidige wetenschappelijke bijeenkomsten van Noord en Zuid een nieuwen triomf voor de Nederlandsche cultuur zullen zijn, dat burggraaf Poullet den trits congres sen plechtig geopend verklaarde. In het congres van het Vlaamsch Economisch Verbond (V. E. V.) hield de voorzitter, de heer L. Gevaert, een openingsrede, waarin hij de toekomstplannen schetste van het V. E. V., dat geroepen is, om in de economische evolutie van Vlaanderen een groote rol te spelen. De heer Gevaert zeide in dit verband o.m.: Ons bestuur heeft er zich tot hiertoe meer bepaaldelijk op toegelegd om de reeds bestaande firma's te groepeeren en samen te brengen in den schoot van het V. E. V. Nu kunnen wij een stap verder doen en ons de vraag stellen: welke hulp kan het Verbond bieden bij het ontstaan van eene nieuwe Vlaamsehe onderneming? Het V. E. V. kan een helpende hand reiken door het oprichten van een afdeeling voor financieel hulpbetoon. Ook bij de uitbreiding van reeds bestaande ondernemingen zou deze afdeeling van groot nut kunnen zijn om door hare bemiddeling b.v. de omvorming eener privaatonderneming in N. V. te kunnen tot stand brengen of Ui} eene nuttig gebleken kapitaalsverhooging met raad en daad te helpen. Wij hebben reeds op ons laatste congres ge wezen op het groote belang voor onze Vlaam sehe bedrijven en handelsinrichtingen om deze volgens een gezond en wel overwogen organisatieplan in te richten, en wij hebben dan ook uitgezien naar de middelen om onze leden ln deze belangrijke kwestie van dienst te kunnen zijn. Wij zijn dan ook zoo gelukkig geweest in betrekking te kunnen treden met het „Advies bureau voor Bedrijfsorganisatie", gevestigd te Amsterdam, waarvan de directeur Igr. J. M. Louwerse, zich bereid verklaard heeft om wanneer bet verlangd wordt in onze verschil lende afdeelingen voordrachten te houden over dit belangrijk onderwerp. Ik aanzie de kwestie van de rationeele orga nisatie onzer ondernemingen als een van de belangrijkste kwesties die een moderne zaken- leider te bestudeeren heeft. Wanneer wij nu onze zaak op een gezonden grondslag hebben opgericht dan moeten wij er ook aan denken om de voortgebrachte producten aan den man te brengen en dan stelt zich voor het verbond weer de vraag: Hoe kunnen wij onze leden hierin behulpzaam zijn? Voor den binnenlandsehen handel schijnt mij het inrichten van gezamenlijke tentoonstel lingen wel het aangewezen middel te zijn. Voor wat bet buitenland betreft, zouden wij zoo spoedig mogelijk moeten zorgen eene bij zondere „commissie voor exportaangelegen heden aan te stellen. Deze kan dan terzelfder- tijd een onderzoek instellen over de mogelijk heid van het aanwerven, in de bijzonderste buitenlandsche afzetgebieden, van speciale agenten van het V. E. V. Wij moeten het zooverre weten te brengen dat door bemiddeling van onze exportafdeeling het verbond, in de verschillende werelddeelen, over de noodige hulpkrachten besehikt om de producten onzer Vlaamsehe ondernemingen in voordeelige voorwaarden aan den man te brengen. Dit is natuurlijk een werk van langen adem dat niet van vandaag tot morgen kan verwezenlijkt worden, maar, met Gods hulp en het noodige doorzettingsvermogen, hopen wij wel bet tot een goed einde te brengen. Eindigende zei spreker: De tijden zijn gunstig. Het Vlaamsehe volk is moede geworden te wachten tot hem van hoogerhand eene behulpzame hand worde toe gestoken, en alle bewuste Vlamingen zijn nu tot de overtuiging gekomen dat zij zelf moeten handelend optreden, en dat zij met eigen mid delen en eigen energie het huis der toekomst moeten optrekken. Hierna werd in sectievergaderingen overge gaan. In volgende correspondenties zullen wij het in enkele congressecties besprokene naar voren brengen. De Canadcesehe vlieger Duke Schilfer op het Greenly-eiland geland. HIJ TROF KöHL EN DE ZIJNEN VOL GOEDEN MOED AAN Dit Quebec wordt nog gemeld, dat de Cana- deesche vlieger Duke Schiller, er met zijn vliegtuig ln geslaagd is naar het Greenly- eiland te vliegen, vergezeld door een jour nalist, een medewerker van de „NoTth Ame rican Newspaper Alliance". Schiller trof Köhl, von Hünefeld en Fitz- maurice in goede gezondheid en vol goeden moed aan. Op zijn vlucht naar Greenly-eiland had Schiller met sneeuwstormen te kampen, doch hij slaagde er niettemin in goed op het eiland te landen. Hij zal de Oceaanvliegers verzoeken met hem naar New-York te vliegen. In dit geval zal de „Bremen" worden gebracht naar North Disney en daar aan boord worden gebracht van den Canadeeschen ijsbreker „Mont calm", die hedenmorgen te half tien Ameri- kaanschen tijd aldaar verwacht wordt. Het is evenwel niet zeker, dat de Oceaan vliegers zullen besluiten met Schiller naar New-York te vliegen, daar Schiller materiaal heeft mee gebracht tot herstel van de „Bremen". Ver moedelijk is er evenwel geen voldoende ben zine op het eiland en zullen de Oceaanvliegers toch niet met de „Bremen" kunnen starten. Thans worden ook de eerste bizonderheden omtrent de landing van de „Bremen" geseind, Hieruit blijkt, dat de vliegers Vrijdagmiddag te 5.35 uur Amerikaanschen tijd op het eiland zijn geland. Bij de landing op het ijsmeer midden op het eiland Is de staart van het vliegtuig beschadigd. NEW-YORK, 16 April. (V.D.) Volgens een draadloos bericht zou Koehl het voornemen hebben morgenmiddag of overmorgen weer met de „Breinen" op te stijgen om ln een étappenvlucht naar New-York te vliegen. Het laatste traject. CLARKE CITY (Quebec), 16 April. (R.O.) Volgons de laatste berichten over de vlucht van de „Bremen" waren de omstandigheden voor de vlucht gedurende 30 uren na het vertrek gun- sig en de vliegers begonnen op het welslagen van den tocht te hopen, toen weer omsloeg en sneeuw en hagel zich aan het vliegtuig, dat te gelijk ln ™tet en duisternis werd gehuld, hecht ten. Het 9 bericht meldt, dat de reparatie bijna J Voltooid is." De vliegers hopen wel dra hun «ht te hervatten. Telegram van den ex-keizer. De ex-keizer heeft het volgende telegram gezonden aan den Norddeutsche Lloyd te New- York: „Ten zeerste verheugd over het succes der Duitsche oceaanvlucht, zenden de keizerin en ik den drie moedigen mannen: kapitein Köhl, Freiherr von Hiinefeld en den Ierschen bege leider den heer Fitzmauriee warme gelukwen- schen. De eerste succesvolle overwinning van alle moeilijkheden, die een Oost-West-vlucht belemmeren, spreekt voor de schitterende prestatie en voor het prachtige vliegtuig als voortreffelijk product der Duitsche techniek, alle neerdrukkende bepalingen tegen den Duiit- schen vliegtuigbouw ten spijt. Der aspera ad astra. WILHELM I. R." Een telegram der Oceaanvliegers aan professor Junkers. DESSAÜ, 16 April. (V.D.) Professor Juu- lters heeft hedenmorgen het volgende telegram ontvangen „Naast God danken wij het succes van de Oost-West vlucht aan het schitterende vlieg tuig en den betrouwbaren motor van üw fa brieken. Wij groeten den genialen schepper van de „Bremen". Hünefeld, Köhl, Fitzmauriee". NEW-YORK, 16 April. (V.D.) Het vliegtuig, dat op het Mitchell vliegveld te New-York ge reed staat, zal vermoedelijk hedenmiddag te 1 uur Amerikaansohe ijd met Hertha Junkers en den piloot Melchior naar Montreal vertrek ken. Een tweede vliegtuig vertrekt hedenmid dag met den vlieger Romeo Savaction aan boord, van Murray Bay met bestemmln naar Greeuley Island om Duke Schiller af te halen, die op het eiland zal blijven totdat Savachon is aangeboden. DE IER FRITZMAURICE PER VLIEGTUIG VAN GREENLY ISLAND VERTROKKEN. CLARCKE CITY (Quebec), 16 April (R.O.) Fritzmaurice is hedenmiddag per vliegtuig op gestegen en heeft Greenly Island verlaten. Hü nefeld en Köhl bleven om te trachten de „Bre men" te repareeren en met- deze machine naar New-York te vliegen. Woensdag naar New York? BERLIJN, 17 April (H.N.) Volgens een bericht uit Ottawa heeft het Canadeesche regeeringsschip, de Montcalm, Greenly-eiland bereikt. De Montcalm deelde per radio mede, dat de Duitsche vliegers Greenly-eiland niet per schip, doch met hun vliegtuig wenschen te verlaten. Zij verlangen, lat het zustervlleg- tuig, de F 13, zoo dicht mogelijk zal naderen tot de plek, wwar de Bremen is gedaald, om dan den propeller van de F 13 voor de Bremen te gebruiken. Mocht dit plan onuit voerbaar zijn, dan willen de vliegers met de F 13 naar New York vliegen. Dit is een afstand van ongeveer 1800 K.M. Het moet in de bedoeling van de vliegers liggen, Woensdag in ieder geval van Greenly-eiland te vertrekken. De F 13 is gisteren te Montreal aange komen 'en beeft dus nog ongeveer 1400 K.M. af te leggen tot Greenly-eiland. BIJZONDERHEDEN OVER HET TOESTEL BERLIJN, 16 April. (H.N.) Medgedeold wordt dat kapitein Köhl van plan is, later een uit voerig rapport zijn zijn ervaringen te publi- ceeren. De Beiersche munt laat een gedenkpenning ter grootte van een 5 Mk. stuk slaan, die op de voorzijde de beeltenis van KöM en von Hühnefeld zal dragen, en op de keerzijde de „Bremen" zich boven den Oceaan bevindende, zal afbeelden. De opbrengst van dezen penning is bestemd voor het fonds ten behoeve van de luchtvaarders. ,'"r la «ov1»i i w j - s4 «is;- De „Italia" boven Milaan kruisend. DIRECTEUREN VAN HANDELSSCHOLEN. Vergadering te Utrecht. De Bond van Directeuren van Handelsscho len hield zijn 5e algemeene vergadering te Utrecht. Behalve vele leden, waren ook aan wezig de Inspecteur van het Handelsonderwijs, de wethouder van onderwijs der gemeente Utrecht een vertegenwoordiger van de Ka mer van Koophandel te Utrecht, alsmede afge vaardigden van zustervereenlgingen. De hoeren J. Peper te Amersfoort en drs. J. E. L. Smits te Bergen op Zoom werden als bestuursleden herkozen. Na afloop der huishoudelijke werkzaam heden hield de heer W. G. Comello, directeur der Handelsschool te Hilversum, een inlei ding over het bij de Tweede Kamer Inge diende wetsontwerp tot regeling van het voor bereidend hooger en algemeen vormend mid delbaar onderwijs. De inleider onderwierp het onderwijskundig gedeelte van het ontwierp, zoowel als de daar in voorgestelde subsidie-regeling aan een scherpe crltiek en betreurde het, dat zoo on- noodig veel werd overgelaten aan eene rege ling bij algemeene maatregelen van bestuur, waardoor de gebeele wet op losse schroeven komt te staan. Sprekers conclusie was, dat, mocht het ontwerp tot wet worden verheven, gesproken kon worden van een aftakeling van het handelsonderwijs in al zijn geledingen. Aan de gedachtenwiseling namen velen der aanwezigen deel. Bij geen der debaters vond het Ingediende ontwerp onverdeelde instem ming. MUZIEK TE ROTTERDAM. Op zijn eenige recital, die de Russische pianist Wladimir Horowitz a.s. Maandag 23 April om 8 uur ln de Nutszaal zal geven onder de auspiciën van de Hoiiandsche Concertdireo- tie Dr. G. de Koos, zal de kunstenaar werken van Baph, Scarlatti, Chopin, Medtner, Tschai- kowsky, en Saint-Saëns-Liszt ten gelioore brengen. KERKWIJDING. De inzegening van de nieuwe Tt. K. kerk te Bosschenhooïd, welke aanvaukciijk was be- pzaiJ op Dinsdag 24 April a.s., is voorloopig wegens bijzondere omstandigheden tot nader te bepalen datum uitgesteld. EERSTE STEENLEGGING. Zondag werd door den zeeneerw. heer H. M. W. Kallen, deken van Meers.-.en, na het Lof in de noodkerk, -de plechtigheid verricht van de eerste steenlegging der nieuw te bou wen H. HaTt-kerk te Rothem-Meerssen. In 1923 werd het gehucht Rothem door Mgr. L. Schrij nen tot parochie verheven en tot pastoor be noemd de zeereerw. heer E. F. J. Geelen. Ar chitect der kerk is de heer Jos. Wielders te Sittard. De Limburgse-hé Bond van Katholieke Stu- dentenclubs „Sanetus Alphonsns" hield te Sit tard zijn algemeene besturenvergadering, waar aan aansluitend de boudsbestnursvergadering. De zeven aangesloten clubs waren alle ver tegenwoordigd. Een ontwerp van wijziging in statuten en huishoudelijk regiement werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Besloten werd dat aan den optocht op den Ned. Katho liekendag in Maastricht alle clubs met vaan del en zooveel mogelijk leden zullen deelnemen. Van het periodiek aftredend dagel. bestuur stelden zich de bondsvoorzitter, Louis Höp- pener en de bondspenningmeester Willy Huy- non niet meer herkiesbaar. Door drukke bezig heden zag zich Louis Höppener genoodzaakt afscheid te nemen. Van alle- zijden wordt hem dank gebracht voor de groote toewijding en zijn kloeke leiding gedurende zijn tweejarig voorzitterschap. De verkiezing voor het dagel. bestuur had tot uitslag: voorzitter M.' van Can („Sanetus Servatiua", Maastricht); secretaris: J. Rijcken, („Sint Bernardinus", Heerlen;) penningmees ter J. Damen, („Sanetus Christophorus", Roermond). De volgende hondsdag zal in Sittard gehou den worden tegen 't einde van Augustus. Vermoede'ijk zal als onderwerp behandeld worden ,,De entspanning voor den Katholieken Student". Meer waak/s amheid dan ©oit geboden Naar de „Köln. Volkszeit." uit Rome ver neemt, heeft de H. Vader Zondag in een toe- ■spraak tot den nationaJeo raad van het Ita» liaansche Katholieke mannenverbond weder om over de rechten en plichten der ouders ia zake de opvoeding hunner kinderen gesproken. De H. Vader" herinnerde er aan, dat HU reeds meermalen zijn bezorgdheid over dit zoo belangrijke punt geuit had, een bezorgdheid, welke de laatste weken nog verveelvoudigd en versterkt was. I-Iij had ook reeds meermalen verklaard, dat men de Kerk de haar door God toevertrouwde zending voor de Christelijke opvoeding niet mag ontrooven. En gelijk het duidelijk ls, dat de Kerk alleen de middelen tot een dergelijke opvoeding bezit, zoo is lie eveneens duidelijk, dat een opvoeding, welke zedelijk en geestelijk en niet alleen fysiek en materieel wil zijn, in een Katholiek land al-echte Christelijk kan zijn. Het gaat hleir om de plaats, welke zonder eenige concurrentie de Kerk in deze zoo deli cate en voor de Individuen het gezin en da maatschappij zoo belangrijke aangelegenheden toekomt. Daarom mioeten alle Katholieke mannen vooral de huisvaders, in deze zaak steeds, maar nu meear dan ooit, het oog open en oplettend, het hamt moedig houden. Op de 11, 12 en 13 April 1.1. door de Natio nale Federatie voor de vakopleiding van Schoonmakers gehouden examens voor Onder Rij kstoezicht gediplomeerd Schoen hersteller waren opgekomen 14 deelnemers, afgewezen 18. Geslaagd n.l. de heeren: W. Loevendie, Rotter dam; Jae. Duk, Schiedam; H. P. Nelleke, Dor drecht; E. W. Hoewijk, Rotterdam; C. W. Schoenmakers, Vlaai-dingen; D. Stuyp, Rotter- dam; H. P. Lausberg. Rotterdam. Londen 12.10%; Berlijn 59.37%; Parijs 9.76; België 34.63%; Zwitserland 47.78; Amerika 2.47%; Oostenrijk 34 90; Denemar ken 66.47; Zweden 66.56; Noorwegen 66.39;; Spanje 41.64; Italië 13.08%. ROTTERDAM, 16 April. (Midflegveiltng). Do prijzen heden besteed aan de Coöperatieve Tuin bouwveiling Rotterdam en Omstreken G.A. wa len als volgt: Eng. kaskomkommers le soort 2736. 2e soort f 2429, 3e soort f 1522, bloemkool le soort f 1119, 2e soort 68, uit schot 26, alles per 100 stuks, kas-komkom- merstek (2835 ct., slavellen 416 ot., postelein 4549 ct., snijboonen 85 ct. per kg„ sla (Meiko ning) le soort f 3.107.90, 2e soort f 1.10—4.40 per 100 krop, siavellen 4565 ct. per kist, spi nazie f 16.3022.90 dunsel f 5 per 100 kg., rabar ber ƒ2.10, radijs ƒ3.30, selderij 3.10—4.10 per 100 bos. ROTTERDAM, 16 April. Veilingsvereeniging Vrije aardbeienvelUng Charlois: spinazie ƒ21 22 per 100 kg., radijs 5.80—6, rabarber ƒ5.30 per '100 bos, sla ƒ6.106.50 per 100 stuks, sla- vellen 6768 ct. per kist, zuring 20 ot. per chip. ZWIJNDRECHT, 16 April. Groenten- en Fruitveiling Zwijndrecht en Omstreken: aard beziën 4 ct. per stuk: kropsla le soort ƒ4.307, Idem 2e soort ƒ1.904 per 100 krop: stoofsla 21 ct. per kg.; pieterselie ƒ8.9012.10, prei 3.406.80, pootuien 3.60—5.30, raapstelen 2.403.20, rabarber 79, radijs (roode) 7.20 10.50, Idem (witpunt) 68.60, alles per 100 bos; selderij 8062 ct. per dozijn; spinazie (blad) f 16—22, idem (knop) f 9—16, zuring IA alles per 100 kg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 3