FEUILLETON GEKNAKT. WOENSDAG 18 APRIL 1928 DERDE BLAD PAGINA 3 DE WONINGBOUW STA ATS B EG ROOTING VOOR 1928 *>E R. K. KOLONIE IN CANADA DE POSTRAAD OM SCHOONER OP TE BLOEIEN Overzicht van 1927. N GELEIDELIJKE VERMEERDERING De April-aflev e ring vaar liet Miaandsdhrfft fan h©t Centraal Bureau voor die Statistiek Wat een overzicht vam den woningbouw in 1927. Hierin wordt geconstateerd, dat de stijgende djn van den woningbouw, d.w.z. van het aan- ieder jaar op nieuw terrein voltooide wo ningen in 1927 nog is vwortgeaet. In dat jaar to voor het eerst het cijfer 50.000 overschreden (50.246 tegen 48.833 in 1926), terwijl de totale toeneming van den woningvoorraad 44.690 be- droeg (1926: 44.363). In uitvoering waren ech- tor in 1927 maand voor maaind minder wonin gen dan ln 1926. Ook het aantal op nieuw terrein begonnen woningen nam af blijkens onderstaand staatje. In den loop van het jaar Op 331 Dec. in begonnen voltooid uitvoering 1927 47.869 50.246 "4.309 1926 48.411 48.833 3.983 Mogelijk wijzen deze cijfers er op, dat het hoogte-punt in den woningibouw over sell re der, i,s. De verhouding, waarin de voornaamste ca tegorieën van bouw van gemeentewege, door "ïereenig.ingen enz. en dioor particulieren aan de woningvoorziening deel namen, onderging elobaal gesproken in vergelijking met 1926 na genoeg geen verandering. Naar het aantal aan den voorraad toege voegde woningen is ook het aantal woningen, degens verschillende oorzaken aan den voor raad onttrokken, van jaar tot jaar toegenomen. Ih 1927 was dit 15 pet. van dien nieuwbouw; *®n vijfde daarvan werd opgegeven als ont ruimd na omibewo ombaar verklaring. Een zeer hoog cijfer is ook dat der- algebeele sloopingen ®-l. 2408 in 1927 tegen 2102 in 1926. Onderstaand staatje geeft ten slotte een •verzicht van de veranderingen in den wo ningvoorraad. Bruto ver- Aan den voorraad Saldo ver- Jaar meerder ir onttrokk' meerdering *921 40.364 1.895 38.469 *922 45.496 2.035 43.461 *923 43.132 2.629 40.503 1924 46.712 36.16 43.096 *925 47.190 4.477 42.713 *926 50.698 6.335 44.363 1927 51.622 6.932 44.690 EMIGRATIE NAAR FRANKRIJK Voor het landbouw bedrijf Maandag zijn via Roosendaal een 7-tal land arbeidersgezinnen, a.l. 1 uit Naarden (Bussum), 1 hit Alphen a. d. Rijn, 1 uit Fynaart, 1 uit Btanddaarbulten, 1 uit Langeweg (Zevenber gen) en 2 uit Diuteloord, tezamen tellende 88 personen, naar Zuid West Frankrijk ver trokken om daar in het landbouwbedrijf te Vterk te worden gesteld om later als teeltboe- ren daar een boerenplaats te krijgen Het gezelschap bijn.i compleet Hiermede wordt ter kennis van belangheb benden gebracht, dat het gezelschap R. K. Dandbouwiers, dat op 4 Mei 1928 met Pastoor Cox naar de Eerste Nederlandsche Parochie te Plumas (Man.) Canada zal vertrekken, na genoeg compleet is. Personen, die nog plan mochten hebben, met h»t gezelschap te vertrekken, kunnen zich vanaf heden tot 30 April a. s. voor Inlichtingen wen- ''en tot den Zeereerwaarden Heer W. Cox, p. a. toma v. d. Beid, Nieuwe Markt 13, Deventer. HOOFDSTUK X. (ARBEID, HANDEL EN NIJVERHEID.) Memorie van Antwoord. Aan de Memorie van Antwoord nopens Hoofdstuk X (Departement van Arbeid, Han del en Nijverheid), der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1928 is het volgende ontleend: Beleid van den Minister. De Minister betoogt, dat de tot stand geko men belastingverlaging een eisch van wel- vaartspolltiek was. Zonder beperking der uit gaven was zij niet door te voeren, terwijl daar naast de nog steeds weinig stabiele toestand van het bedrijfsleven bet leggen van te zware lasten op de bedrijven verbood. Daarom kan ook slechts geleidelijk worden voortgegaan met de verdere uitvoering van de Arbeidswet. De Minister weet zich volkomen vrij van iedere reactionnaire gezindheid; maar ijzer met handen breken kan ook hij niet. Arbeidswet. Zooals reeds in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het onder havige hoofdstuk is medegedeeld, zijn verschil lende maatregelen in voor bereiding,, welker handhaving tot de taak van de Arbeidsinspec tie zal behooren. Daarnevens zal, zoodra de resultaten, der eerstvolgende Internationale Arbeidsconferentie bekend zijn, een wettelijke regeling van de minimum-loonen in de huis industrie worden voorbereid. De werkvermeerdering, die uit deze regelin gen zal voortvloeien, zal de Arbeidsinspectie de handen reeds zoo vol geven, dat het niet verantwoord zou zijn thans reeds te komen met toezeggingen voor andere maatregelen, De vraag, of en in hoever tot uitbreUüig van het personeel der arbeidsinspectie moet worden overgegaan, wordt bij iedere begroo ting onder de oogen gezien in verband met de behoeften van dien dienst en den toestand van 's Rijks geldmiddelen. Veiligheidswet. Het ontwerp tot herziening der Veiligheids wet, waarover overleg met de betrokken Minis ters is gepleegd,zal binnenkort aan den Hoo- gen Raad van Arbeid om advies worden ge zonden. Verbindendverklaring- collectieve arbeidsover eenkomsten. De Minister kan op grond van de gegevens omtrent den omvang en den voomaamsten in houd der collectieve arbeidsovereenkomsten op 1 Juni 1927 de meening niet deelen, dat een wettelijke regeling betreffende de verbindend verklaring urgent zou zijn, ten einde het in stituut der collectieve arbeidsovereenkomsten ln stand te houden en een teruggang naar den vroegeren chaotischen toestand te voor komen. Neemt men met den Minister aan, dat hier van urgentie geen sprake is, dan blijft de vraag over, of een wettelijke regeling dezer materie thans wenschelijk geacht meet worden. Hij meent deze vraag ontkennend te moeten beant woorden. Zorg rem- enden van dagen. De door den Mini-ster overwogen voorziening gaat niet in de richting van het doen genieten door de betrokken verzekerden van een geredu ceerde rente. Volkshuisvesting. Ten onrechte wordt in het Voorloopig Verslag opgemerkt, dat door de Algemeene Voorwaar den voor woningbouw met Rijkssteu-n, de ge- meenteiyke bouwverordeningen worden uitge schakeld. Deze voorstelling gaat ver buiten de feiten uit. Het is voor gemeenten immers zeer gemakkelijk, elders dan bij h-et Rijk geld voor woningibouw te lee-nen. Heeft men bezwaar tegen een of andere voorwaarde, die het Rijk aan voorschotten verbindt, dan kan men zich elders vervoegen. Het Rijk is echter steeds be voegd en verplicht, zoodanige voorwaarden te stellen als het noodig acht oru de beste be steding van Rflksgelden te waarborgen. Hinder- en riolenwetten. De Minister hoopte, dat de Memorie van Ant woord betreffende bet wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van de Hinderwet en di« betreffende het omtwerp-Riolenwet binnenkort het licht zullen zien. Hij meent, dat bij even- tueele totstandkoming van deze wetten de be strijding van de waterverontreiniging voldoen de mogelijk is. Warenwet. Ten aanzien van huisbrand ls het gevoelen van de Commissie van advies van het Instituut voor Brandstoffeneconomie gevraagd. Even tueel zal ook te dien aanzien het advies van de Warenwetcommissie worden ingewonnen. Arbeidsbemiddeling. Over een voorloopig ontwerp tot. wettelijke regeling der arbeidsbemiddeling heeft de Minis ter het advies van den Hoogen Raad van Arbeid ontvangen: hij vertrouwt, dat het ontwerp der wettelijke regeling thans spoedig Hj de Tweede Kamer zal kunnen worden ingediend. AALSMEERSCHE BLOEMEN TENTOONSTELLING. De opening- 't Was gisteren druk in Aalsmeer. De trei nen brachten tegen den middag reeds velen, t ie de bloemententoonstelling wilden bezoeken. Tegen twee uur kwamen de genoodlgden m c e Nieuwe Doopsgezinde Kerk bijeen. Onder en waren vele leden van het Eere-Comite, e en van het gemeentebestuur en andere au oi i ei ten. De heeT G. Oud, voorzitter van e en toonstellingscommissie heette de aanwezigen welkom en zeide te meenen, dat aan het openen van het nieuwe veilinggebouw der C. V. <en- trale Aalsroeersche Veiling" voldoende be ee -e- nis mocht worden toegekend, om dit op waai- dige wijze te gedenken. Spr. schetste vei1-'0 gens hoe de tentoonstelling tot stand kwam. Zoowel de kweekers van snijbloemen as e van potplanten, onze boomkweekers en expor teurs, iedereen gaf zonder voorbehoud zijn steun. Namens bet tentoonstellinsscomité uitte spr. den wensch dat de Indrukken van he en toongestelde geheel mogen zijn In overeens em- ming met de verwachtingen. Nadat het applaus op deze rede was bedaar voerde het woord de burgemeester de heer Kastelein. Hij herinnerde aan de opening van het eerste veilinggebouw, den gr°ei *aD 8 s' meer in de laatste jaren en de steeds beteie techniek, die wordt toegepast Namens liet gemeentebestuur wenschte spr- de kweekei a geluk met hetgeen thans bereikt is. Als derde spreker voerde het woord de lieer Jacob Alderding Dzn. voorzitter der Coöp. Aalsmeersche Veiling, die er op wees, dat de vooruitgang in het veilingwezen ln Aalsmeer de stoutste verwachtingen heeft overtroffen en met de voltooiing van het nieuwe gebouw zeker een glanspunt, een hoogtepunt, een glorie dag bereikt is van wat eenvoudige kweekers met taaie volharding en eendrachtig samen werken kunnen tot stand brengefi, waarna hij t woord gaf aan den Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. Dr. A. Röell om het gebouw en de tentoonstelling te openen. Nadat de Commis saris der Koningin aan dat verzoek had vol daan togen de aanwezigen naar het nieuwe veilinglokaal, waar de tentoonstelling wordt gehouden. Dit nieuwe gebouw is deze week omgetooverd in een sprookjesland. Installatie door minister van der Vegte- ZIJN POSITIE EN BETEEKENIS. Do minister van WaterHtaat, de heer v. d. Vegte heeft gister den Post raad geïnstalleerd mot een rede, waaraan wij het volgende ont- leenen: Dat de plaats, welke de Postraad inneemt, belangrijk is, blijkt at dadelijk hieruit, dat zij in zekeren .zin door den grondwetgever zelve is bereid. Het is .u bekend, dat sinds 1922 art. 78 van de Grondwet voorziet de instelling van vaste colleges van advies en bijstand aan de reg-sering. Mijne heeren, gij vormt zulk een college van advies en bijstand, bok al is de eigenlijke algemeene wet, die het grondwets artikel voorschrijft, nog niet tot stand ge bracht, noch zelfs ontworpen. En nu is het eigenaardige, dat, terwijl de grondwetgever in 1922 de instelling van colleges als het uwe binnen hare bemoeienis trok en daarmede bet groote belang ervan erkende, de toestanden in het P. T. T.-bedrijf zich inmiddels ontwik, keiden in een lijn, die ook uit zichzelf tot het instellen van een Postraad leidde. Deze ent- wikkeling bsgom toen in 1911 de toenmalige directeur-generaal Pop een Raad van Bijstand in het leven riep. In don loop der jaren bleken de veranderde omstandigheden na den oorlog een nieuwe voorziening te eischen. De bedrijfs leiding wenschte meer nauwkeurig de behoeften 'van het publiek en de inzichten van andere groepen, die bij de gestie van het bedrijf belang hebban te kernnsn. Zoo kwam het In 192& tot -de instelling van de Commissie van Advies betreffende aangelegenheden van het Staats, bedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie bestaande uit 7 leden. De lijn, die wij tot dusver zich ontwikkelen zagen, heeft zich consequent voortgezet tot de instelling van den Postraad. In uw college is thans een orgaan tot stand gebracht, waaraan het ambtelijk karakter gehéél ontbreekt en dat geheel los van de bedrijfsleiding staait. Zijn instelling staat niet op zichzelf zij is een onderdeel van de reorganisatie van het geheels Staatsbedrijf. Zij is de tweede stap op dien weg der reorganisatie, een resultaat der reorganisa tie, dat voorbeschikt is zelf een daadwerkelijke rol in die reorganisatie te vervullen. In dezen gezonden gang van zaken en niet in de genezing van een zieke, lig,t zeker ook aangenamer voor u -de reden van bestaan van uwen Raad, en de verklaring' van heit ongeduld, waarmede uw komst ls verwacht. De bedrijfsleider ls mijn adviseur in alle aangelegenheden van h-et bedrijf en de eischen, waaraan het moet voldoen, gezien van binnen uit. Ik voel evenwel, om goede beslissingen ia allerlei vragen te kunnen nemen, ook behoefte aan de beschikking over een kijk van buiten op het bedrijf, aan een orgaan, dat mij geeft een zoo getrouw mogelijke afspiegeling van de behoeften en opvattingen, die in onze samen, leving aanwezig zijn met betrekking tot den dienst der P. T. T. De Postraad is er dus voor den minister van Waterstaat, ik wil daarop nog eens wijzen; hij is voor hem een voorwaarde voor het voeren van een alzijdig richtig beheer over het P. T. T.-bedrijf. Dat neemt niet weg, dat ook do bedrijfsleiding met vrucht van uw voorlichting zal kunnen gebruik maken, Spr. eindigde met den leden en den voorzitter in het bijzonder dank te zeggen voor het blijk van toewijding aan de publieke zaak, dat zij door hun benoeming als lid te aanvaarden, hebben gegeven, en verklaarde daarna den Raad geïnstalleerd. De rede van den Minister werd door den Voorzitter van den Postraad, den heer A. Pierson, beantwoord met de volgende rede: Excellentie, Ik ben overtuigd uit naam van mijn mede leden en van den secretaris van den Postraad te spreken indien ik uwe Excellentie in de eerste plaats dank zeg voor het vertrouwen, hetwelk U in ons gesteld hebt door ons voor eene benoeming bij H. M. de Koningin voor te dragen. Voorts zijn wij U er erkentelijk voor, dat U bij gelegenheid van deze installatie ons, door Uw zooeven uitgesproken rede, wel hebt willen verduidelijken wat van ons verwacht wordt. Het was ons aangenaam te vernemen, dat U het bedpjf als kerngezond en als in zijn volle kracht beschouwt. Als bankier zijn voor mij, bij het drijven van mijn zaken, de Post, de Te- lefooh en de Telegrafie onmisbaar en ik mag dns ook een oordeel hebben over de diensten van dit Staatsbedrijf. Welnu, ook Ik rIs ge bruiker ac-ht het bedrijf gezond en voor zijn taak berekend, ai zijn er natuurlijk hier en daar wel desiderata, die wellicht slechts op een in den julsten vorm vervatte en voldoen de gemotiveerde opmerking wachten om ver vuld te worden. Indien de Postraad daartoe mede kan wer ken, zal hij zijn nut bewezen hebben en zouden wij ons rijkelijk beloond achten v-.or ons werk. Er zijn van werknemsrszijde bezwaren tegen de instelling van den Postraad geuit, waar schijnlijk omdat gevreesd wordt, dat hij meer aandacht zal besteden aan de wenseheu van het publiek dan aan die van 'het personae!. Naar aanleiding daarvan zou ik willen op merken, dat weliswaar de Dienst er ls voor liet publiek en niet voor het personeel, doch dat, goede diensten slechts mogen worden verwacht van-een niet goeden wil en met pleizier werkend persone dat dus de belangen van bet personee" van hot publiek zeer nauw ver band met fkander houden en volstrekt niet tegen elkaar in behoeven te druischen. Ik meen dan ook, dat wij het recht hebben te verwachten, dat er van eenige animositeit tegen ons coliege van welke zijde ook, geen sprake zal zijn. Het heeft mij bijzonder veel genoegen gedaan, dat Uwe Excellentie ons een vingerwijzing hebt willen geven, dat niet enkel eriliek, doch ook waardeeriug van ons verwar-ht wordt. 'Wij zul len ons oor te luisteren leggen en u mededee- ling doen, zoowel van ongevraagd gekregen als van gevraagde en nog niet verkregen ver beteringen in den dienst en, indien het motto op onze vergaderingen zal zijn „opbouwende «rittek en aanmoedigende waardeering", dan vertrouw ik dat wij in !s lauds belang werk zaam zullen mogen zijn. Dat dit ODze wensch is heoben wij door de aanvaarding van deze verantwoordelijke positie bewezen. Wij zullen er ernstig naar streven de ons opgelegde taak naar behooren te vervullen. -,LIGA" EN S.D.A.P. Zonèa.g het Congres De vergadering, waarin de sociaal-democra tische leden van do „Liga" hun standpunt zul len bepalen ten opzichte van de S.D.A.P., la uitgeschreven tegen Zondag a.s. in gebouw „Concordia" te Amsterdam. Naar wij vernemen ls de Indonesische groeop ln de „Liga" grootendeeXs de meening toege. daan, dat ook zij niet langer deel kan uitma ken van de „Liga", indien de sociaal-democrar ten besluiten deze te verlaten. De communis tische partij Holland eischt van de leden der „Liga", dat zij en voorwaardelijk zullen bedan ken als leden van de S.D.A.P., terwijl de groep- Wijnkoop de leden vrij wil laten, overwegende, dat ook de S.D.A.P. slechts de wenschelijkheid van het bedanken voor een der beide organi, sati-es beoogt. INBRAAK. Te Berlicum is tijdens afwezigheid der bewo ners ingebroken bij den slulsknecht A. v. Lith onder Middelrode. Toen de bewoners thuis kwamen vonden zij de deur van binnen gegren deld. In het huis lag alles overhoop. Er wordt een bedrag van 117,50 vermist. Een der Levensblij heïd '-verh aion van CECIL ADAIR 6.) Ik zail ze altijd bij me houden, lieveling, to zullen altijd voor mijn beeldje liggen. Ik zal deze ook altijd bewaren, Laurence, •h naar den troon van God zal steeds de wie rook van hun zoetheid on van mijn gebeden opstijgen. Hij nam haar in zijn armen. Zij rustte een °°genblik aan zijn schouder. Zij verborg haar o°gen opdat hij haar tranen niet zou zien. Good-bye, lieve, lieve, lieve! Hij legde haar weer terug in haar kussens •h kuste haar donkere haren; haar vochtige °°gen. ®h tenslotte haar bevende lippen. Mijn Koningin van de Wolken en de "torren. Toen ging hij heen en zij bleef alleen met har bloesems van de wierookboomen txrsschen tor handen geklemd. BOEK II. DE KONINGIN VAN DE WOLKEN EN DE STERREN. VII Pauline Delmage kwam langzaam van de to te veranda, die rond het heele huls lag aar beneden en stond een oogenblik in het telende licht van den gouden Januarimorgen. p -De jaren waren kalm voorbijgegaan voor au.ljn.e, sinds zij op dezelfde trappen, waarop jJ hu stond, afscheid genomen had van Lau- hco Edgerley. Tien seizoenen waren geko- ^®h en gegaan sinds zijn vertrek. Gouden zo- ^.e'8, lang en droomerlg, korte, stormachtige j. totera met nieuwleven-gevenden regen en zach- j, wmden, tooverachtige lentes, vol hoop en vlotte, tien kringen van deze seizoenen aren over haar heengegaan; en toch zag zij er hhëaag- jonger en gelukkiger uit, dan dien g toen zij zijn hand had vastgehouden en met n somberen blik In zijn oogen bad gestaard, w7. h«m weggezonden had om zijn strijd alleen to Tochten. Zij dacht dikwijls aan hem, ofschoon zijn naam zeiden over haar lippen kwam. Van tijd tot tijd kreeg Olivia bericht van hem door de brieven die zij ontving uit de wereld, die hun beiden de lange jaren door iets sprookjes achtigs voorkwam. Hij was nu getrouwd. Hij had zichzelf zoo wel op diplomatiek al litterair gebied schitte rend onderscheiden; hij schreef niet veel, maar zijn kritieken, artikelen en gedichten wa ren zeer gezocht, werden overal gelezen en druk besproken. Hij had op een ongewoon vroegen leeftijd zeer moeilijke, en soms gevaarlijke opdrachten uitgevoerd. Eenige maanden geleden had de koningin hem in den adelstand verheren. Kij had veel in Europa en in het nabije Oosten gereisd, maar had nooit San Marco meer be zocht, en nooit meer naar zijn Koningin van de Wolken en Sterren geschreven. Pauline dacht aan hem, terwijl zij boven aan de trappen stond die telkens met eenige tre den, onderbroken door een klein ten-as of een stukje tuin naar beneden voerden naar dat lager gelegen gedeelte en naar den tuinmuur, waar het terras tot over de nauwe kloof hing waar de wlerookboomen groeiden. Van achter het huis kwam het blije geluid van opgewekte conversatie en helderen lach. Madame Delmage's vriendelijk pension had een grooten roep gekregen. Hoe moeilijk de tocht ook was, de reiziger werd overvloedig terugbetaald door wat hem aan het eind wacht te. Iïet was geen plaats voor den rusteloozen globe-trotter, die vandaag komt en morgen weer gaat. Maar een echt rustig en vredig plekje voor den zwakke, voor overspannen menschen en hartlijders. Ik zou wegteren als ik niets te doen had zei zij bij zichzelf, als ik mijn medemenschen niet een beetje haatte, zou ik mezelf te veel haten. Toen kwam weer even dat vluchtige, spot tende trekje om haar mond. Zij sprak dikwijls op een bitteren toon, meit dat beetje ironie te gen de menschkeid. En toch kwamen de armen uit den omtrek met al hun moeilijkheden onbe vreesd tot haar en van de velen die in haar huis verbleven, hadden bijna allen in haar een verstandige en begrijpende vriendin gevon den. Toch had zij weinig liefde in haar leven gekend. Zij was te hard beproefd, toen zij ont dekte dat do echtgenoot, dien zij in een oogen blik van blinde liefde getrouwd bad, een nlks- nutter was geweest. Er was een tijd geweest, dat zij gezworen had niets meer te zullen of kunnen beminnen en vertrouwen. Toch had zij haar liefdesdra- den om Olivia Chalfont gesponnen, en of schoon zij nooit weerstand bood aan do weelde van haar gevoelens, of do diepte van haar toe wijding, ontging het niemand die het leven van deze zwijgende vrouw trachtte te doorgron den, hoe zij haar geheim en smart bleef koeste ren als een moeder haar kind. Terwille van Olivia had zij iets gedaan, dat zij nooit voor een ander zou overgehad hebben. Aan het uiterste einde van het terras, waar do wierookboomen groeiden, juist waar het terras zich verwijdde tot een onregelmatige vlakte, stond nu een klein huisje, dat reeds door groe ne slingerplanten gedrapeerd was. Pauline had eerst het idee opgevat Olivia een beschutting te geven tegen de hitte of den wind en de regenbuien. Later was het plan opgekomen er een klein tuinhuisje neer te zetten, dat haar geheel zou toebehooren, en waaruit men haar ligstoel naar buiten zou kun-* nen rijden onder de wierookboomen, waar zij hoofdzakelijk haar leven doorbracht. Zij hield zoo van de wierookboomen. Zij had er zulk een prachtig uitzicht vanwaar zij lag, 0p de zee en den hemel, op den bergrug en den prachtigen tuin. Pauline stapte naar beneden, trede voor tre de. De tuin werd wild, minder gesnoeid en onderhonden, naarmate haar stappen haar ver der van het huis voerden. Over en langs de muren bloeiden de rozen; uit elke scheur sprong het leven in kleuren naar buiten. Er waren duistere hoeken, heelemaal in bougain- vilés gehuld, en bogen waarover jasmijn, pas siebloem en begoniaboomen elkander de supre matie betwistten. Toen zij een aantal steenen treden afkwam viel de gloed van de roode pas siebloem die zich vastgehecht had over het geheele dak van het kleine huisje, dat zich in de diepte had genesteld iu haar oogen, en het zuivere azuur van de blauwe winde die zich rond de verandapilaren had geslingerd, vorm de daarmee een harmonische tegenstelling, die altijd oog en hart verrukte. Zij had er aanvan kelijk geen vermoeden in gehad, toen het plan om het kleine tuinhuisje uit te breiden vorm had gekregen, dat zij hier in dit prettige stee nen gebouwtje met zijn rieten dak en koele, vriendelijke, steeds met bloemen gevulde ver trekken, de zorgen van haar schouders zou zien vallen. En toch was het zoo. Zoo als an deren naar haar huis kwamen om er hun zorg en werk te vergeten, zoo ging Paulina naar Olivia. De Koningin van de "Wolken en de Sterren! Waar had Paulina dat geleerd? Niet van Olivia! Toch was zij op deze manier aan haar vriendin gaan denken, en dat sinds zij een klein, in leeT gebonden bundeltje had ontvan gen, waarin op het schutblad enkele couplet ten waren geschreven met deze opdracht. Zij wist, hoe het daar gekomen was en van jwten. Zij stelde het op grooten prijs, maar had het niet aan Olivia laten zien. Haar boek was op de gewone manier gekomen, in een van die boekenkisten die zij van tijd tot tijd bestelde. Waarschijnlijk kende zij de verzen van Lauren ce Edgerley wel van buiten. Maar haar oogen hadden niet op die drie coupletten gerust. Pau line was te wijs om Iets te riskeeren. Wonden die geheeld waren zouden misschien opnieuw opengereten worden, door een of anderen on- voorziclitigen stoot. Die woorden bevatten een schreeuw. Dit hoorde zij. Olivia zon dit zeker eveneens gewaar worden. Laat de stilte onver- broken voortduren. Dat was veel beter. De vre de was over haar gekomen. Laat hem cr blijven om onverstoord zijn goed werk te doen. Michèle was hard in den tuin aan bet werk. Want zijn meesteres had hem een taak opge geven en als hij die goed volbracht zou hjf als belooning een glimlach uit haar vriendelijks oogen ontvangen, die hij steeds vergeleek met dia van da Madonna. Hij groette Pauline toen zij voorbijkwam. Haar pad voerde tusschen twee groote bosschen euphorbiaboomen -waarvan iedere lange, soepele tak bezet scheen met scharlaken juweelen, en voorbij een heg van helioihroop die rijk en zwaar geurde in de hel dere, zonnige lucht. Toen door een poort van het 'terras zelf onder den langen tunnel der wierookboomen. Zij keek instinctmatig of er al bloesems waren, maar zag niets dan de klei ne knoppen die echter spoedig in fijne franjes neer zouden hangen en de lucht met hun scher pe geuren zouden vervullen. Toen Pauline na derbij kwam, draaide Olivia haar hoofd om en glimlachte. De jaren hadden ook op haar hun uiiwea king gehad. Weliswaar hadden de eenvoudige men schen uit de buurt, die wisten dat zij in haar land de dochter van een edelman geweest was, en een adellijken titel droog, de laatste ja.eu Contessina in Conteesa veranderd; toch was zij weinig ouder geworden sinds den dag, dat Laurence haar voor de laatste maal in zijn ar men had gehouden. En op het gezicht dat zich tm tot Pauline keerde lag een fijngetinte blos ais de kleur van een pas ontbloeiende roos. Pauline! Ik ben vandaag weer buiten! Hoe heerlijk! En Ik heb ook nog een andere reden waarom ik zoo blij ben. Kom hier eens kijken! Kijk eens, de blinden van de gesloten villa daar beneden zijn vandaag allemaal wijd open. Dat zou misschien niets beteekenen na al die regen dagen. Ik heb het wel meer gezien. Maar dit Is toch iets anders. Kom eens kijken! Panline steunde met de handen op den lagen muur en keek over het ravijn in den tuin, die aan haar voeten lag. Door de heldere, zuivere lucht scheen het alsof hij vlak bij was, en on middellijk bemerkte zij teekenen van groote werkzaamheid die alle duidelijk op één ding wezen. De villa wordt gereed gemaakt om be woond te worden. Dat heb ik ook al tegen mezelf gezegd, zeide Olivia, on Carlofte zegt hetzelfde. Zij is zelfs even overgelocpen om inlichtingen. Zij was gewoonweg niet te houden, en Ik brand ook van ongeduld. Ik heb al zooveel uren naar dien tuin liggen kijken. Nu zal ik er voortaan nog iets meer zien dan die eeuwige stilte en al dia weelderige plaatsen. Ik vraag me af wie daar nu eindelijk zal komen wonen. Mr. Vereker natuurlijk, zou Ik zeggen. Ik geloof niet, dat bij ooit getracht heeft het huis te verhuren. Hij heeft liet vast en zeker nooit verkocht, anders zouden wij er wel wat van gehoord hebben. Het was de bruidschat van z'n vrouw, dat prachtige Spaansche meisje en zij hebben' hun wittebroodsweken hier doorge bracht die duurden nog al lang, een heel jaar. Toen zijn ze vertrokken, en ik heb sinds niets meer van hen gehoord. Misschien heb- ben zij wel kinderen bij zich. Het is ook mo gelijk dat hij gestorven is en dat zij nu naar haar eigen huis terugkeert; je hoort zoo wei nig, en ik geloof niet dat hier iemand al den tijd iets van de Verekers gehoord heeft. Carlotte kwam buiten adem na een half uur weggeweest te zijn terug. Zij was spraakzaam genoeg maar had merkbaar weinig te vertellen. Madonna mia, die wisten nu heelemaal niets, die lui daarginds! De signor komt terug, dat is alles. De villa moet weer in orde ge maakt worden, Nicolas moet overal probeeren menschen te krijgen, maar zij weet niet hoe veel er zullen komen. Ik heb den brief gezien zij liet hem mij kijken; en er was een heele zwarte rand om! Er schijnt een doode in de familie te zijn. Zou het de signora zijn? Zij weet niets. Ib het een of andere arme bambino (kleintje, vert.) Dat weet zij ook al niet te vertellen. Alleen dat het huis in orde gebracht moet worden dat hij heel gauw zal komen de signor Vereker zelf. Dat is alles. Toen ging zij weer aan het werk, terwijl Olivia begrijpend glimlachte en Pauline nog over den muur hing, aandachtig de ijverig# werkers in den tuin volgend. Dus mr. Vereker komt naar de villa terugv Het zal mij benieuwen waarom. Ken je hem, Pauline? Niet de moeite waard. Wij hebben elkao* der wel eens ontmoet en gesproken dat is alles. Als hij hier om je raad komt, zul je dan vriendelijk voor hem zijn? Jij weet altijd alle# zoo juist te zeggen. Ik kan de dingen beter niet leggen. Dat is misschien mijn grootste gave. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 11