DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Op lil 51 sit «aargang Woensdag 18 April 1928 No 15145 Bit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS Bureau: KOEMARKT 4 SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 DRANKWET KENNISGEVING R. K S. V. EXCELSIOR DISTRICTSARBEIDSBEURS BUURTVER. ROZENBURGERPLEIN „HET CENTRUM" Eerste steenlegging van de muziektent ONVOORZICHTIG BURGERLIJKE STAND EUPHONTA -,ORPHEUS" NIEUWE UITGAVEN UIT KETHEL HARG POLDER *DELFT5 in alle roede POEM zaken verkrii AGENDA Donderdag 19 April Zaterdag 21 April BEURS VAN SCHIEDAM Moutwiju UIT ROTTERDAM OURANT ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, pér week 26 ct. Franco per post 3-75 per kwart Afzonderlijke nummers 5 et Postchèque en Girodienst 81440 ADVERTENTIëN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct Reclames tusschen den tekst 60 cf per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradv. 5 reg. 0.50 10 reg. ƒ0.75 15 reg. ƒ1 Incassoksten worden berekend uitkeer in a ingevolge Bij of krachtens wetten oï verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af en aankondigingen van het Gemeentebestuur HfNDERWFT Ingekomen zijn verzoeken van: lo. de firma G. J. Stee Iers om vergunning tot oprichting van een modelmakerij in het Oanil Lange Haven 21b., kadaster Sectie C. no. 785, met 2 electromotoron van resp. 5 en 2 P.K., drijvende 1 lintzaag-, 1 langgatboor- en lslijpmaohine, 1 draai- en 1 vlak- en vandlk- febailk 2o. de Coöp. Bakkerij en Verbruiksvereenl- ging „Door Eendracht Sterker"" om vergun, hing tot uitbreiding van de brood-, beschuit en banketbakkerij in het pand Kebhelstraat 26, kadaster Sectie A. no. 1675, met 1 electromo tor van 1 P.K., drijvende een deegverdeelma- chine. Deze verzoeken zijn niet de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 2en Mei 1928, des voor- middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gele genheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen cu die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente, van de schrifturen die terzake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin- derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer- zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lich ten. SCHIEDAM, IS April 1928. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 12en April 1928 het verzoek van Stearine Kaarsenfabriek ..Apollo" om vergunning tot uitbreiding van de eleetromotorische kracht in hare fabriek aan de Voorhavenkade, kadaster Sectie L. no. 2282, door bijplaatsing van 4 electromotoren van resp. 30, 5, y2 en P.K., drijvende een luchtcompressor, een centrifugaaipomp en 2 ventilatoren, verdaagd, aangezien het desbe treffende onderzoek nog niet Is geëindigd. SCHIEDAM, 18 April 1928. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hrengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekoAen een verzoek van Arie Seger, alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhou denden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden- localiteit van het perceel Nieuwstraat 45; en herinneren eraan, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwa ren kunnen worden ingebracht. SCHIEDAM, 18 April 1928. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat door den Raad dezer Gemeente in zijn openbare Vergadering van den 13en April 1928: le. aan het plein, waarop ten Noorden de Boerhavelaan eindigt en waarop ten Zuiden he Celsiusstraat en de Fahrenbeitstraat eindi gen,, de naam is gegeven van „Lorentzplein"; en 2e. aan de verlengde Kamerlingh Onnes- laan, vanaf het onder le. bedoelde plein, do haam is gegeven van .Lorentzlaan." SCHIEDAM, 18 April 1928, HONDENBELASTING Ingevolge het bepaalde in art. 3 der Ver ordening der belasting op de honden, gehouden in de Gemeente Schiedam». (Gem. Blad no. 12 van 1908) Is de eerste lijst, bevattende de hamen van de houders van honden binnen deze gemeente over het jaar 1928, van heden af voor eenieder gedurende 8 dagen ter ge meentesecretarie (afdeeling Belastingen, Nieuw- ®ti'aat 30) ter inzage nedergelegd. Gedurende twaalf achtereenvolgende dagen genoemd tijdstip kunnen schriftelijke be daren tegen den aanslag bij B. en W. worden ^gebracht, zullende op later ingebrachte be daren geen verandering van aanslag worden verleend. En is hiervan afkondiging geschied, waar et behoort, den 17en April 1928. VOLKSE AD HUIS Op 13 en 14 April wei-den genomen 504 go en en wel in de 1ste klasse 37 kuipbaden; kl resenbaden en 1 kinderbad; en in de 2o j,,^®Se 41 kuipbaden, 355 regenbaden en 11 ^'Oderbaden. G1ÏOOTE BRAND TE HILVERSUM. Tengevolge van kortsluiting heeft in de timmermans werkplaats der N. V. v. h. Hellemond aan den Berenstijuseheweg tie Hilversum een brand ge woed, die over een lengte van 35 Meter alles verwoestte. Niet3 van de houtstapel bleef ge spaard. Waar eens de houtstapels stonden. COMITé HULDEBLIJK KONINGIN-MOEDER Op daartoe strekkend verzoek vanwege het Hoofdcomité voor. het Huldeblijk der Neder- landsche Vrouwen aan H. M. de Koningin- Moeder beeft de Burgemeester eenige dames hier ter stede uitgenoodigd om de leiding op zich te nemen voor het vormen van een plaat selijk. dames-comité.- waarin verschillende 'krin gen der bevolking vertegenwoordigd zijn. NEDERLANDSCHE R. K BOND VAN OVERHEIDSPERSONEEL „ST. PAULÜS" Gisteren werd in het gebouw van den R. K. Volksbond de jaarvergadering gehouden van de afd. Schiedam van „St. Paulus". De voorzitter, de heer L. v. Rutten opende de vergadering met, een welkomstwoord en feliciteerde de nieuwe leden. Notulen en jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden onder applaus goed gekeurd. Besproken werd vervolgens de vrij willige bijdrage voor het nieuwe altaar, aan te bieden aan Pastoor Jansen, geestelijk bondsadvi3eur van „St. Pauius" door de leden van „St. Paulus" voor zijn kerk aan de Hoefkade te 's Gravenhage. Besloten werd persoonlijk, en uit de kas, voor dit doel bij te dragen. Voor het bestuur werden herkozen de heeren L. v. Rutten, J. Maagdenburg, J. Lourens en H. v. d. Poost. Besloten werd wederom den jaarljjkschen feestavond in te voeren. De rondvraag kenmerkte zich door een aangename en zakelijke bespreking. Na een opwekkend woord van den voor zitter om trouw ter vergadering te komen en mede te leven met „St. Paulus", werd de bijeenkomst gesloten. Op Zaterdag j.I. te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van den N. C. B. is de R. K. S V. Excelsior als iid van den Ned. Cric ketbond aangenomen Het terrein zal nu spoedig in orde worden gebracht zoodat met de oefeningen aange vangen kan worden. Hedenavond vindt de le zing met lichtbeelden plaats en wel In den R. K. Kring te houden door den heer Max Jansen uit Den Haag over de crickets port. Excelsior zal met twee teams aan de compe tities van den N. C. B. deelnemen. Aangeboden arbeidskrachten: aanhouders, betonwerkers, boekbinders, boekhouders, bran- derskenchts, broodbakkers, distillateursknechts, eleotriciens, glasblazers, grondwerkers, kisten makers, kuipers, klinkers, koperslagers, kan toorbedienden; letterzetters, lood- en zlnkwer- ker, losse werklieden, metselaars, metaalboor- ders, machinisten, monteurs, magazijnbedien den, mooters, opperlieden, plaatwerkers, pon- eers, schilders, schoenmakers, sigarenmakers, scheepstimmerlieden, smeden, stellers, stokers, timmerlieden, transportarbeiders, varensgezel len, voerlieden, vuurwerkers, winkelbedienden, ijzerwerkers, zand- en leemvormer en zakken dragers. Gevraagde arbeidskrachten te Schiedam: luchtklinkers, metaal draaiers, nagelheeters, scheepskokers, veraisstokers, rijwielhersteller, schildersleerling, jongste bediende, strijksters, meisjes voor wasscherijl, jongens en meisjes voor fabrieksarbeid. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broersveld 142. De Gorzen, het stadskwartier dat vroeger meer als buitenbeentje werd beschouwd, be gint in Óen laatste® tijd teekenen van ople ving te geven. Kort geleden was het een alleszins behoor lijk geslaagde winkelweek, die de aandacht van de andere Schicó au. mes-s op dit stadsge deelte vestigde, gisteren was de eerste steen legging van de nieuwe muziektent, welke eerst daags zal verrijzen op het Rozenburgerplein. Rond het afgestoten gedeelte, waarop de tent komt te sitaan ha/1 den zich tegen 8 uur vele belangstellenden geschaardhet bestuur van de buurvereenlgiBg„T.E.G.E.N.O." bevond zich binnen de afscheiding, waar ook het mu ziekgezelschap „Gusto", onder leiding van den heer J. K. C. Karsseboom zich had opgesteld. De plechtigheid begon met het spelen van het Wilhelmus en, nadat hierop nog een marsch was gevolgd hield de voorzitter van de buurt- vereeniging- „Het Centrum", de lieer C. L. Si mons een korte toespraak, waarin hij wees op de groote behoefte, die in de Gorzen voor een muziektent beetaat. De Gorzenbewoners moeten de tent als een algemeen eigendom zorgvuldig bewaken tegen de baldadigheid van de jeugd. Spr. brengt dank aan degenen, die door het schenken van geld of door het teekenen op een van de lijsten den bouw van de tent moge lijk maakten. Vele Gorzenaren begrijpen nog niet wat hun belang eischt, en spr. spoort hen aan, alsnog gebruik te maken van de gelegen heid, tot het nemen van 1 of meer rentelooze oandeelem, of tot het storten, van een bedrag In geld. Spr. hoopt, dat de tent meer samenhoorig- heid onder de Gorzenbewoners zal brengen, en dat daardoor dit kwartier meer naar voren wordt gebracht. Hierna wordt een driewerf hoera uitge bracht op de buurtvereeniging. De heeren.C. Simons en J. H. Oosterom, reep. voorzitter en vice-voorzitter gingen vervolgens tot het leggen van Óen eersten steen over. Nadat de plechtigheió verricht was, bracht „Gusto" nog enkele nummers ten gehoore. De tent, die aan 50 personen plaats zal bie den, heeft een middellijn van 7.25 Meter en een oppervlakte van 24 M2. De kosten van het werk, dat aangenomen is door den heer van Bochove en door de fa. Simons en van Kouteiren, zijn geschat op 1500. Over 4 5 weken hoopt men de tent, die veel weg zal hebben van die in de Plantage, in gebruik te kunnen neanen. Op Zondagen zal er niet in gemusiceerd wor den. Gistermorgen te ongeveer half acht wilde zekere L. van V., wonende Havendijk 174a op een in beweging zijnde tram van lijn 8 springen Op het oogemblik, dat hij op het voorbalcon wilde stappen, werd hij duizelig en kwam te vallen, zoodat hij een schaafwond aan zijn gezicht opliep. Nadat hij aan de® politiepost aan de Broersvest was verbonden kon de man naar zijn werk gaan. GEBOREN: 16 April: Roelof, zoon van D. Groenewolt en J. M. van der Veen, Parallelweg 1 April Antonius Theodorus, zoon van T. A. Kruining en M- J- Warnawa, Simon Stevin- straat. - Het mandoline-gezelschap „Eupliouia" heeft ons gisteren vergaat op een uitvoering, die in alle opzichten den toets der critiek kon door staan. De dirigent de heer Jongbloed bewees, dat hij zijn.menschen goed in zijn macht heeft, terwijl hij -in nummers als een fantasie op werken van Mozaxt, en ,Sous les ailes du mou- lin," van Coulet, blijk gaf van uitstekende mu zikale opvatting. Heel goed werd bovendien Ne. 6 van Schu bert's Moments musicaux vertolkt. Ook de prestaties van de leden individueel, waren goed te noemen. Het tempo werd steeds behoorlijk genomen en er zat „schwung" in de uitvoering. - Voor de pauze stonden op het programma: Tile enchantóe, een ouverture van J. B. Kok: de Theresia-wals van C. Faust, gearrangeerd door D. Jongbloed en een Fantasie de Concert, van C. Grout De Theresia-wals moest aan het eind van de uitvoering gebisseerd -worden, en de aanwezigen silenen zoo in de walsmuziek op te gaan, dat zij met regelmatig vbetgefcrap- pel, den dirigent schenen te willen vervangen men kan over dit trappelen zeggen wat men wil, maar het bewijst toch, dat de menschen gevoel voor rythme bezitten! Na de afwerking van het programma hield de humorist L. de Bruin er nog geruime® tijd een gezellige stemming in. Op Woensdag 2 Mei geeft de zangvereeniging „Orpheus" een kerkconcert, enden- leiding van Paul van der Putten. Het programma ver meldt o.a. liederen van Schubert en Paleetrina. De heer van der Putten verleent bovendien achter het orgel zijn medewerking. „De vrouw met gesloten oo ge n" door Pierre l'Ermite, bewerkt door F. M. Vroenhof Uitgave H. J. Dieben, leiden (f 1-25). Pastoor Loutil, die onder den in zoo wijden-kring bekenden naam Pierre TEnfiite schuil gaat, is niet alleen als priester doch ook als schrijver een waar apostel. Onder zijn pittige schetsen, die wekelijks in „La Croix" verschijnen, zijn er die in vrijwel alle beschaafde talen werden overgezet en ook zijn romans hebben een ongewoon succes mogen boeken. Men denke aan bet werk: „Hoe ik mijn kind gedood heb", dat ook op het witte doek met meer dan gewone belang stelling werd gevolgd; aan „Vieille fille eveneens ln het Nederlandsoh vertaald en aan „La femme aux yeux fermés!", de wouw met de gesloten oogen, waarvan reeds de tweede editie in de Nederlandsche vertaling voor ons ligt. 't Is het ontvoerende verhaal van een verarmd adellijk meisje, dat nood gedwongen als kamermeisje bij een rijk ge worden familie in dienst treedt en de oogen heeft te sluiten voor alle oniecht en onge rechtigheid die ze daar ontmoet Pracht- ontspanningslectuur, vol edele gedachten en boeiend tegelijk tot de laatste bladzijde. „Hein de Groenteman", door L. A. B. Ulehake. Uitgave L, J. Veen, Amsterdam. Ingen. 0 75. In dit aardige, ons door den boekhandel J. B. van Leeuwen alhier toegezonden boek werk, wordt met de uitwerking van het „geval" Hein Govers, alias Hein de Groente man, propaganda gemaakt voor „Liefdadig heid naar Vermogen". Dit is een neutrale instelling, boven welke wij onze „Vincentius- vereeniging" en onze R. K. reclasseering verre prefereeren, maar dat neemt niet weg, dat wij ook het verdienstelijke in en de goede bedoeling van deze maatschappelijke reclas seering gaarne erkennen. *t. Is een pakkende schets, die ook in de kringen van Katholieke armenzorg met belangstelling zal worden gelezen. „Op en top William", door Richmal Crompton, nit 't Engelsch door Dorothee de Eseofet Buys. Uitgeversmij. „Kosmos". A'dam. (Ingen. 2.25; geh. 2.90). Dit werk wordt aangekondigd als „een amusant boek voor jongens en meisjes van 12 tot 80 jaar." Amusant is het boek inder daad in hooge mate, maar aangezien het in Williams bovenkamer toch moeilijk heele- maal pluis kan zijn en z'n streken navenant uitvallen, achten we het '.och verstandiger de leeftijdsgrens voor jeugdige lezeressen en lezers een jaar of vier hooger te stellen, zoodat hun oordeel wat beter ontwikkeld is. Dan valt van dezen lichten wel een tikje gechargeerden kost zonder scha wel te ge nieten. In de algemeene vergadering van den Harg- polder, welke dezer dagen in het café „Dc Vergulde Valk" werd gehouden, werd met al gemeene stemmen het voorstel van het be stuur goedgekeurd, om de polderlasten met 2 per H.A. te verlagen. Het kassaldo voer onvoorziene uitgaven be draagt slechts 16, doch bet best-uur was van meening, dat de omstandigheden in het land bouw en veehoudeirsbedirijf van dien aard zijn, dat met verlaging den- lasten niet langer mag worden gewacht. De poiderlasten zullen dus van 27 op 25 per H. A. worden gebracht. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap Ambrosius, S uur, R K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. Damclub 1 D O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. R_ Gemengds Zangvereeniging Lorenzo Perosi. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags bestuursvergadering R. K_ Metaal- bewerkersbond „St Eloy" Gebouw R. K. Volks bond. Eiken Woensdagavond R K. Burgerjonge- tingenvereentging „Kath. Streven", Gebouw Kath. Kring. Aanvang balt zeven. lederen Woensdagavond ran 7 uur tot balt 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excel, slor: Gebouw R K Kring. lederen Woensdag Repetitie Ronlnkl. Man- nenzangvereeulging „Orpheus" Gebouw R. K Volksbond. Aanvang half negen. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver. gadering Katholiek Leven. Gebouw Katholie ke Kring 8 if uur precies. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur 3 geopend bet Stedelijk Museum, St Joris Doele, Doelepleln. Heden R. K. S. V. „Excelsior" Lezing met llchlbeel. den, te geven door den heer Max Janse, over cricketsport Gebouw Kath Kring. Concert te geven door het strijkorkest „On der Ons", met medewerking van de tooneal. vereeniging „Vriendenkring". Zaal „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Jaarvergadering Sehledamsche vereeniging tot bescherming van Zuigelingen. Doele-gebouW Noordvest. Aanvang 8 uur, Opvoering van „Millionair tegen wil en dank" voor leden van de Schiedamsche burgerwacht Zaal „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Vrijdag 20 April Weldadigheidsvoorstelling, te geven door „Utile Duld". Zaal „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Jaarlijksche uitvoering Schied. vereeniging voor lichamelijke opvoeding „Thor" Gebouw R. K. Volksbond. Woensdag 25 April Vereeniging „de ambachtschool voor Schie dam en omstreken". Jaarlijksche algemeene vergadering, te houden in het schoolgebouw. Aanvang uur. SCHIEDAM, 18 April. Officieele noiee- ring van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 pCt. 19.per H, L. Namens de commissie voor de noteorlng, H. J. JANSEN. 8piritus SCHIEDAM, 18 April. Men noteerl voer melasse spiritus 100 pCt. 29.per H. L. Ruwe graanspiritus 60 pCt. 17.— per H.L Spoeling Noteering 1.40. SCHADEPOST Bij twee verschillende veehouders zijn, ten gevolge van het gure weer der laatste dagen, twee runderen dood in de weide aangetroffen. Enkele landbouwers hebben hun vee, dat reeda eenige weke® in de weide liep, weer bi:mon« gehaald. ONGEVAL. De 17-jarige kantoorbediende F. C. wonende Rozegaarde is gisteren bij de Lekhaven door eon auto aangereden. Hij bekwam een wervel- fractuur en werd naar het ziekenhuis aan den Ceolsingel overgebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1