DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 1 - S" 51ste Jaargang Donderdag 19 April 1928 No 15146 Bit nummer bes aat uit vier bladen STADSNIEUWS MEIFEEST EN LEERPLICHTWET 'ij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur DRANKWET VERJAARDAG Z. K. H. PRINS HENDRIK ÜÜ9 PASTOOR, J. D. M. MEIJER CONCERT „1. VAN BEETHOVEN" POSTDUIVEN AANRIJDINGEN VEREENIGING VOOR SCO L- EN WERKTUINEN Opening van den eersten werktuin TOESPRAAK VAN DEN HEER GERMERAAD EN DEN BURLEW-STER AGENDA Heden Zaterdag 21 April Dinsdag 24 April KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn Spoeling Noteering 1.40. 1 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau; KOEMARKT 4 SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: por 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 ct. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postcbèque en Girodienst 81440 ADVEKTENTlëN 1—5 regels 1.65 Elke regel mi er 30 ct Reclames tusschen den teksi 60 ct per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden Kabotlteradv. 5 reg. 0.50 10 reg. f 0.75 15 reg Incassoksten worden bereki tid Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij verlies Van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden nfgedrul t. De uitkeer in gen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank. Lange Haven no. 103, Schiedam. De S. D. A. P. gaat straks haar traditioneele Meifeest vieren. Ook hier in Schiedam. Er is Mets tegen. En we zullen met genoegen zien Foe de sociaal-democraten op gepaste wijze hun Vreugde zullen uitvieren op een dag dien ze a,s een feestdag beschouwen. Intussehen is 1 Mei nog geen officieel erkende feestdag. Ze valt op een Dinsdag dit jaar, va- CciTuietijd is het niet, want de kinderen, ook 4e kinderen van S. D. A. P.-ers moeten naar school. Daarom moest ons opvallen in het voor- loopige program van de feestviering in „Voor waarts" tie lezen, dait „een algemeen onder- deunde gedachte was om 's morgens om half tien vanaf het Volksgebouw een wandeling door 4e stad te maken en vervolgens naar het Ster- febosch te trokken. Hieraan kunnen voorna melijk de vrouwen en kinderen deelnemen, het geen vanzelf sprekend inhoudt, dat de school gaande jeugd dien dag vrij van school heeft," Vrij van school hebben veronderstelt een vrij Van school geven. En nu hebben wij tot dusver Met vernomen, dat op den lsten Meidag door 4e bevoegde autoriteiten vrij van school gege ven wordt. We kunnen ons ook moeiijk voor- Stellen dat zulks geschieden zou. Het zon wel- ®ie verstandig zijn. Het kan niet ten voordeel© zijn van de open bare school als men ze, mieer nog dan reeds Beschledt, als socialistisch bestempelt. tVaar derhalve geen vrij van school zal wor- 4en gegeven, blijft slechts over, dat vrij wordt Benomen en de ouders dus In conflict komen de leerplichtwet. In artikel 12 van die wet borden de geldige redenen voor tijdelijlk school verzuim opgesomd, maar er is geen enkele bij .Waaronder zelfs met zeer goeden wil de 1 Mei- Viering zou kunnen worden ondergebracht, m Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kenniB, dat bij hen is ingekomen een verzoek van G. J. Vavier, al- Fier, om verlof voor de verkoop van alcohol- Foudende drank, anderen dan sterken drank, Voor gebruik ter plaatse van verkoop in de Feaedein-localiteit van het perceel Broersveld R5; en herinneren er aan, dat binnen 2 weken deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijlk be daren kunnen worden ingebracht. SCHIEDAM 19 April 1928. ter gelegenheid van dien verjaardag van Prins ieindrtk verzond het gemeentebestuur heden et volgende telegram: Aan Zijne Kon. Hoogheid den Prins der Nederlanden. Het Gemeentebestuur van Schiedam biedt U dezen dag zijn beste wenschen voor U en Dw Huis. A. GIJSEN, Burgemeester. Ook de Oiranje-vereeniging zond mede een Miegram van gelukwenschen van den volgenden inhoud: Aan Zijne Kon. Hoogheid dien Prins der Nederlanden, De Oranje-vereeniging te Schiedam biedt op 4nzen dag- U en Uw Huis haar beste wenschen nan. J. N. POST, "Voorzitter. Van de openbare gebouwen wapperde heden vaöerlandsche driekleur. v s v DE ASP HAL TEE RIN GS WERK ZAAMHEDE N AAN DEN RIJKSWEG Haarlem—Amster dam vorderen snel, zoodat deze groote verkeersweg nog vóór de Olympische Spelen gereed zal zijn. Naar wij in „St. Bavo" lezen, is aan den ZeerEerw. heer J. D. M. Meijer, pastoor te West woud, Schiedammer van geboorte, met ingang- van Augustus a. s. op zijn verzoek eervol ont slag uit zijn functie verleend. ST. LIDUINA-TRIDUUM Men verzoekt ons- te melden dat Vrijdagavond om zeven uur in de St. J&nskerk de plechtige opening zal plaats hebben van het triduum ter voorbereiding van den feestdag van de H. Liduina Zaterdagavond is er Lof met oefeningen ter eero van de H. Liduina en Zondagavond plech tig Lof met feestpredicatie. Door het strijkorkest „L. van Beethoven", zal op Donderdag 3 Mei, onder leiding van dien heer J. C. M. Feltzer, een concert worden ge geven in den R. K. Volksbond. De Postduivenvereeniging „De Jonge Liefheb bers" hield Zondag een wedvlucht van Baren- drocht af. De prtjzen werden als volgt toege kend: le prijs H. Romein; 2e prijs A. Boes; 3e prijs W. Zonneveld; 4e prijs A. Boes; 5e prijs Westerhelt; 6e prijs H. Romein; 7e prijs H de Regt; diploma W. van der Windt. De duiven werden losgelaten 12.15 uur; aan komst eerste duif 12 u. 80 m. 10 sec. Aankomst- laatste duif 12 u. 43 m. 15 sec. R. K. S. V. „EXCELSIOR" Lezing Max Jansen Gisteravond heeft de heer Max Jansen uit den Haag in het gebouw van den Katholieken Kring voor de leden van de R.K.S.V. „Excelsior" een lezing met lichtbeelden gehouden over de cri- cketsport. Spr. behandelde vooral de vooroefeningen, ter wijl een serie keurige lantaarnplaatjes dien aan wezigen er waren een veertigtal belangstel lenden opgekomen een duidelijk inzicht ga ven in de geheimen van het bowlen en het bat tien. Gistermiddag te ongeveer 4 uur werd de 23-jarige metselaar J. H., uit Rotterdam, toen hij met twee collega's in de Oranjestraat reed, van achteren op- en aangereden door een auto bestuurd door J. Z. alhier. De drie wielrijders vielen tegen den grond, doch bekwamen geen letsel. De fietsen werden beschadigd. Daar de wielrijders beweren dat zij aan de rechterkant van den weg reden stelt de politie een onder zoek in. In de Oude Maasstraat is gistermiddag om drie uur de 9-jarige F. V„ wouende Zuidland- straat, toen hij ploteseling de straat over stak, aangereden door een auto van den palinghan delaar V. alhier. De jongen klaagde over pijn aan de heup en heeft zich onder doktersbe handeling gesteld. Voor de 416 schoolkinderen die zich hadden aangemeld om tegen de kleine vergoeding van 10 cents per week, bezit te kunnen nemén van een stukje grond in het S-terrebosch, was het gisterenmiddag groot feest. Lang voor drie uur, den tijd, waarop officie-al de opening van den eersten werktuin zou plaats hebben, verdrongen velen zich voor den ingang van het terrein, waarboven twee vlaggen vroolijk wapperden. Verschillende autoriteiten waren bij de opening aanwezig. Wij merkten o.m. op bur gemeester A. J. Gijsen, den heer V. Siekenga, gemeentesecretarisde raadsleden mevr. Ben- themde Wilde en den heer v. d. Hoek, den heer Gerlach, directeur van gemeentewerken, den heer J. K. Dominicus, tuin-architect der gemeente, dien heer Goslinga, inspecteur van het G. L. 0„ den heer Westendorp, oud-wethou der van gemeentewerken en onderwijs, het bestuur van de Schiedamsche Vereeniging voor School- en Werktnini'-'n, de Eerw. Broeder- Overste en vele andere hoofden van bijzondere en openbare scholen. Nadat deze allen zich aan weerszijden van een daartoe voor deze gelegenheid speciaal geplaatst spreekgestoelte geschaard hadden, wlerd het jonge volkje den tuin binnengelaten en voor het spreekgest°e'te opgesteld, waarna de voorzitter van de vereeniging-, de heer M. Germeraad in een korte toespraak den burgemeester, de leden van het gemeentebe stuur en de andere autoriteiten welkom heette. Het was spr. aangenaam, te kunnen consta- teeren, dat de belangstelling zoo bijzonder groot is voor de vereeniging voor school- en w-erktuinen. Spr. gaf vervolgens een overzicht van hst ontstaan en het doel der vereeniging, waarbij hij releveerde, dat voor een tweetal jaren door een commissie, bestaande uit de heeren Torreman, van Boehove en spr. zelf verschillende inrichtingen werden bezocht, waarop een uitgebreid rapport werd samenge steld. Na deze voorbereidende werkzaamheden werd in Januari 1927 die eerste vergadering gehouden in „Musis Sacrum", waarop de heer Dilling een lezing met lichtbeelden hield. Velen traden als lid tot de vereeniging toe en op 27 Februari 1927 werd weer een openbare vergadering gehouden. Nadat een gunstig antwoord inkwam van het gemeentebestuur, op een door de vereeni ging gedaan verzoek, kon de commissie aan het werk gaan en er is op de toegewezen Hectare grond hard gewerkt. Spr. bracht dank aan al degenen die hun offervaardige medewerking hebben verleend. Het is te veel, om allen te noemen maar aan gemeentebestuur en autoriteiten, alsmede aan de heeren Dominicus en van Geurtsen, die met hun technische kennis de commissie steeds terzijde hebben gestaan, bracht spr. in de allereerst plaats hartelijk dank. Op de tweede plaats dankte hij degenen, die hun financieeleu steun gegeven hebben voor het bestrijden van de oprichtingskosten. Door ruim 400 kinderen zal vier uren per week aangenamen, inspannenden arbeid ver richt worden, om hun liefde te leeren voor de natuur. Spr. verzocht daarop den burgemeester, den eersten Schiedamsche school- en werktuin ite openen. Toespraak Burgemeester Gijzen Mijnheer de Voorzitter en leden van hel Bestuur der Vereeniging voor school- en werktuinen. Geachte Genoodigden. Waar ln de totstandkoming van werktuinen, en naar wij hopen in de toekomst mede aan gevuld met schooltuinen, ook naar mijn mee- ning een groot sociaal en paedagogisch begin sel tot uiting wordt gebracht, waarbij ook tevens de hygiënische waarde daarvan niet mag worden onderschat, is het begrijpelijk dat ik gaarne gevolg heb gegeven aan de uitnoodi- ging van uw bestuur om heden een enkel- woord te spreken bij de ingebruikstelling van deze werktuinen. Ik mag dan in de eerste plaats met- genoe gen er gewag van maken dat, was er nog niet lang geleden in ons land, - in bet buitenland is men hier retells ver vóór weinig belang stelling voor den aanleg van dergelijke tuinen, de belangstelling daarvoor* en gelukkig is onze stad, zij het dan ook in eenigszins ander opzicht hierin voor geweest veel is toegeuo- men; voorzeker een verblijdend verschijnsel te noemen. Wij zien dan ook dat bij velen en in het bij zonder ook bij vele personen bij het onderwijs betrokken den drang naar practische natuur studie zooals hier, zij het dan ook in zeer een- voudigen vorm, beoefend wordt, meer en meer veld wint. En dit is niet te verwonderen, vooral niet bij de onderwijzers. Zij toch kunnen bij de jeugd, meer nog dan anderen, vorozien, den eisch van den tijd om het evenwicht zooveel mogelijk bewaard te doen blijven tusschen geestelijke en lichame lijke opvoeding. Hoe heilzaam zal het immers voor de kin deren werken, wanneer zij, na liun verblijf in de schoollokalen zich kunnen ontspannen bui ten het gewoel der stad, zich overgevende aan een werk dat tevens zooveel voldoening schept. Een werk, daarin gelegen, om de belangstel ling voor bloemen en planten aan te wakkenen, en het schoonheidsgevoel bij de jeugd op te wekken. En hoe kan dit beter geschieden dan door het zelf kweeken van die bloemen en planten, waarbijmedegeleefd wordt met de uitkomsten daarvan en een prijzemvaardige w-dljver ont staat om hierin anderen te evenaren, of boven anderen uit t'e munten. En zeker meer nog dan politietoezicht, zal deze belangstelling in hetgeen er in de natuur voorvalt, naar wij verwachte®, de kinderen af schrikken van vernielzucht en baldadigheid. Volkomen kunnen wij dan ook de uitspraak beamen: de tuinarbeid aldus opgevat komt lichaam èn ziel èn geest van het kind ten goede. Ik zal mij echter bekorten, ook met het oog op het wisselvallig weder en eindigen met eten woord van hartgrondlgen dank te zeggen aan allen die hun schouders onder dit werk hebben gezet en tot de totstandkoming daarvan heb ben medegewerkt. Mogen wij allen waaraan ik niet twijfel, daarvan de goede resultaten meermalen kun nen aanschouwen. Hiermede verklaar ik deze werktuinen voor geopend. De heer Germeraad deelde nog mede dat bericht van verhindering was gezonden dooi den rijksinspecteur van het lager onderwijs; door den Algemeene® Nederlandschen Bond voor School- en Werktuinen; door den heer van Bergen Walraven; door den heer Broek, gemeenteraadslid en door den heer A. Zoet mulder, bestuurslid van den bond, waarna ge legenheid was tot bezichtiging van het be schikbare materiaal, dat bestaat uit schoppen, schoffels, harken, manden, gieters en kleine schopjes. Daar voor een groot gedeelte met de handen gewerkt wordt, is deze voorraad voldoende voor 170 kinderen. Door den leider wordt het materiaal op oordeelkundige wijze verdeeld. Door den heer K. J. Heijboer werd aan de kinderen nog een kort overzicht gegeven van de verschillende werktijden, waaruit bleek, dat de Maandag- en Donderdag-avonden van 5 tot 7 uur bestemd zijn voornamelijk voor de leer lingen der katholieke scholen, bij elkaar onge veer 120; de Dinsdag- en Vrijdagavonden zijn meer speciaal bestemd voor de gereformeerde scholen, terwijl op Woeusdag- en Zaterdag middagen van 24 uur de tuin open is voor leerlingen van openbarte scholen. Elke leerling werkt zoodoende minstens vier uur per week in zijn tuintje. De heer Heijboer gaf vervolgens nog een overzicht van wat door de kinderen gezaaid, geplant of gepoot zal worden, waarvan wij noemen: radijs, tuin- en groote boonen, een soort van spinazie, kroten, sjalotten, princesse- bonen en sla, terwijl elk kind een klein stukje grond beschikbaar heeft voor vaste planten, die van gemeentewege in de kerft worden ge leverd. In de Meimaand worden asters en misschien wel dahlia's geplant. Ook zullen de kinderen wel gelegenheid krijgen, om een zelf meegebracht plantje op te kweeken. De pro ducten mogen, na door den leider gegeven toe stemming naar huis worden meegenomen, Tenslotte spoorde de heer Heijboer zijn jeugdig gehoor aan, steeds goede vrienden te blijven, niet alleen met elkaar, maar ook met den boschwachter, waarna de openingsplech tigheid was geëindigd. 's Maandags repi-uue Muziekgezelschap St. Ambrosfus, 8 uur, R K Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R (C. Damclub 1 D O., Patrouaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemeug la Zitügvereeniging Lorenzo Porosi. Gebouw 11 RL Volksbond (groote zaai) Aanvaug half negen precies. Dinsdags bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkei'sbond „St. Eloy" Gebouw R. K Vólks, bond Eiken Woensdagavond R K Burgerjonge- lingen vereeniging „Kath. Streven", Gebouw Kath Kring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur fot balt 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K 8. V Excel, sior: Gebouw R K Kring lederen Woensdag Repetitie Koninkl. Man nenzangvereenlglng Orpheus" Gebouw R K Volksbond Aanvang bnlf negen. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand var. gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholie ke Kring 8>ó uur precies. ledèren Zaterdagmiddag van 2 tot 6 unr -> geopend het Stedelijk Museum, St. Joris Doele, Doelepleln. Jaarvergadering Schiedamsche vereeniging tot bescherming van Zuigelingen. Doele-gebouw Noordvest. Aanvang 8 uur. Opvoering van „Millionair tegen wil en dank" voor- leden van de Schiedamsche burgerwacht. Zaal „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Vrijdag 20 April Weldadigheldsvoorstelling, te geven fluor „Utile Dulci". Zaal „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur Jaarliikeche uitvoering Schied. vereeniging voor lichamelijke opvoeding „Thor" Gebouw R. K. Volksbond. Vergadering R. K. Bakkersgezellenbond „St. Clemons". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half 9. Wegens belangrijke mededeellngen aller opkomst gewenscht. Ledenvergadering R. K. Bakkersgezellenbond „St. Clemens". R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Woensdag 25 April Vereeniging „de ambachtschool voor Schie dam en omstreken". Jaarlijksche algemeene vergadering, te houden ln het schoolgebouw. Aanvang 8 uur. 19 April: Groote DoelezaaJ, generale icpe- tltie Toonkunst, half 8. Groote Kerk, Bacü- lezing Albert Schweitzer, 8 uur. 20 April: Groote Kerk, Bach-progra:n;im, o. 1. v. Albert Schweitzer (orgel, en koor werken), 8 uur. Groote Doelezaal, uitvoe ring Toonkunst, 8 uur. 21 April: Groote Schouwburg, Madame Sans-G&ne (Rott, Hofst.tooueel) 8 uur (voor volwassenen). 22 April: Groote Schoüwburg, Pygmalion (Rott. Hofsttooneel) 8 uur (voor volwasse nen). 23 April: Groote Schouwburg, Leontientje (Rott. Hofst.tooneel) 8 uur. Dagelijks: Circus-Schouwburg, De man met do wassen beelden (Spree-gezelschap) S uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 19 dezer in: Thalia (voor volwassenen); Corso (voor volwasse nen); Grand Theater (voor volwassenen); Olympia (voor volwassenen); W. B.-Theater (voor volwassenen). SCHIEDAM, 19 April. Officieele nolee- ring van de Commissie uit de Kauiei van Koophandel. Moutwijn 46 pCt, 19.— per H. L. j Namens de commissie voor de noteerlug, H. J. JANBEN Spirit ii SCHIEDAM, 19 April. Men noteert voor melasse spiritus 100 pCt. 29.per H. L. Ruwe graanspirltus 60 pCt. 17.— per U L,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1