DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Üfe 51ste Jaargang Zaterdag 21 April 1928 No 15147 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS ÈÊËÈÈËmËSmmËÊm DE TRAININGSBIJSLAG. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere offioiëcle af en aankondigingen van het Gemeentebestuur DRANKWET AANGIFTEN LEERLINGEN GYMNASIUM UIT SCHIEDAM'S VERLEDEN AUTO-ONGEVAL DIEFSTAL eerste hulp bij ongelukken De viering van het 10-jarig bestaan BLRERLIJKE STAND AGENDA Heden Dinsdag 24 April KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM VERKEER S-ON G EVA L 11. D. V. B.—UNÏTAS Gaat niet door NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4- SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 26 ct. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en Girodienst 81440 ADVERTENTlëN 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct Reclames tussehen den tekst 60 ct per regel. ICleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden Kabouteradv. 5 reg. 0.50 10 reg. f 0.75 15 reg ƒ1 Incassoksten worden berekend i X tnn L" 1"J J 1 rnn LK nn Iwdrte handen, voeten of oo"en; 250 bii verlies van één hand, één voet ol één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies vrt°"5S^»Bledematen file fffgfffv..'een hand, ƒ25 hij verlies van eiken anderen «V De Verzekering loop, op de voorwaarden ,1. emn,«al per maand in di, blad worden afgedrnk,. van een wijsvmc De uitkeeri,1Ren iUSevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank. Lange Haven no. 103, Schiedam. m Ijs Met bekwamen spoed heeft het gemeente bestuur zich beijverd om voor de Sohie- damsche Eener volders, wier handen voor het grondwerk natuurlijk de eerste weken verkeerd staan, een trainingsbijslag te ver krijgen. Die bijslag zal bedragen acht cent per uur voor de eerste week, zes cent voor de tweede week, vier cent voor de derde en twee cent voor de vierde. Waar vijftig uren gewerkt wordt, komt zulks neer op een toelage de eerste week van k de tweede week van 3, dan J 2 en tenslotte 1, in totaal derhalve een tientje. Waai' het de bedoeling is dezen toeslag uit te keeren van het begin der tewerk stelling af. zullen degenen die reeds vier weken gewerkt hebben dus onmiddellijk een douceur van tien gulden ontvangeai. De trainingsbijslag loopt in vier weken af, Zoodat verondersteld wordt, dat, de Eenervelders zich op het eind van die vier weken zoodanig hebben ingewerkt, dat een wel niet schitterend het blijft werk verschaffing maar dan toch redelijk loon kan worden verdiend. We hebben reeds gezegd, dat we het verschaffen van een trainingsbijslag vooral Uit psychologische overwegingen goed ge zien achten. Wanneer de tewerkgestelde, vaak reeds geruimen tijd aan arbeid ont wend, bij al zijn goeden wil in de eerste veertien dagen alreeds ziet, dat het werk zwaar is en het loon gering, dan kan het niet uitblijven of ook op hem zal de uit spraak van toepassing zijn welke gold voor den steenhouwer uit de Max Have- laar: „en tevreden was hij niet." Ook de gocdwillenden zullen zich ontmoedigd voelen. Dat is niet de wijze om hen met vreugde het werk weer te doen opvatten. Dé bijslag van 7 voor de eerste veertien dagen zal hen in staat stellen op het einde van de eerste werkperiode een bedrag aan hun eebtgenooten te overhandigen dat hen met moed wederom naar hun werkterrein zal doen vertrekken. De ge dachte dat het aldoor iets beter en op den duur wel goed zal gaan, moet in de eerste weken een onmisbare steun zijn, en dae gedachte zal slechts voorzitten wanneer niet reeds die eerste weken de moed er wordt uitgehaald door oen al te schrale belooning van onbetwistbaar zwaar in spannend werk B. en W. van Schiedam brengen tel' open- bare kennis, dat bij hen is ingekomen een Verzoek van J. M. L. Willetoira.nd) alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudende drankanderen dan sterken drankvoor ge bruik tea- plaatse van verkoop in het beneden- voangedeelte van het perceel Hoofdstraat 1 en herinneren, dat binnen twee weken na deze bekendmaking tegen het verlecnen van het Verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kun nen worden ingebracht. Schiedam, 21 April 1928. HET STREEKNET Invordering der abonnementsgelden in termijnen Naai' wij vernemen heeft de directeur- generaal der posterijen en telegrafie zich bereid verklaard do abonnementsgelden te Schiedam per kwartaal bij vooruitbetaling te laten invorderen bij degenen die te kennen géven dat zij tegen halfjaarlijksche vooruit betaling bezwaar hebben. Aangiften van nieuwe leerlingen der cur- Bus 1928-1929 kan geschieden voor 10 Juni, schriftelijk aan het adres van den rector dr. N. Groenf Waranda 55 of mondeling des Maan dagsmiddags van 2 tot 4 uur en Donderdagmor gen van half elf tot 12 uur aan het Gymnasium VEREJENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE Zeventiende jaarverslag Aan het jaarverslag van de vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Schiedam over 1927 omtleenen we het volgende: De verpleegkosten, een belangrijke maatstaf voor de werkzaamheid onzer vereeniging ble ven ongeveer dezelfde, terwijl het aantal on der controle staande patiënten VTijwel gelijk bleef. Zien we verder, dat de inkomsten, verge leken bij het vorige jaar, iéts teruggeloopeu zijn, dan zult u begrijpen, dat er, niettegaa staande de vele giften, die wij elk jaar weer van diverse vereenigingen mogen ontvangen, van optimisme geen sprake kan zijn. Nog steeds is onze vereeniging niet in staat, alle patiënten, die hiervoor in aanmerking kopicn, uit te zenden, nog steeds is zij genoodzaakt te veel de tering naar de nering te moeten zetten, eene werkwijze, voor eene vereeniging, welke zich ten doel stelt, de zoo versprei Je en gevaarlijke volksziekte de tuberculose, te bestrijden, zeer zeker niet aangewezen. Het bestuur was gedurende 1927 als volgt samengesteld! A de Bruin, voorzitter; A Hoogendijk, secretaris; J. J. H. Schulp, pea. ningmeestermevr. J. Houtmanvan Buy- sen; mevr. J. van VelzenZoetmulder: mej. M. Cool; Mej. Nolet; H. J. Ormel. Werkzaamheden van het' Consul tatie-Burean Het aantal zittingen bedroeg 97, Het aantal consulten bedroeg 452 over 336 patiënten. Dit waren: nieuwe patiënten voor eerste onderzoek 114 consulten over 114 patiënten 6 mannen, 24 vrouwen en 84 kinderen. Patiënten voor heronderzoek: 338 eonsulv ten over 222 patiënten; 63 mannen, 162 vrou wen, 149 kinderen. Op 1 Januari 1927 stonden onder controle 874 patiënten. Kwamen in 1927 bij 114 pa tiënten, totaal 988 patiënten. Afgeschreven werden 100 patiënten zoodat op 31 December 1927 888 patiënten onder controle stond. Verplegingen waar de Vereeniging finan- cieelen steun aan verleende. In Sanatoria „Berg en Bosch 5 patiën ten; „Hellendoorn" 2 patiënten; „Oranje Nassauoord 2 patiënten; „Dekkerswald" 1 patiënt; „Sonnevaack" 3 patiënten; „Hoog Blaricum 2 patiënten. In Hoepitia. „Sofia Stichting" 2 patiën ten; „Katwijk aan Zee" 2 patiënten. In Herstellingsoord. „Wilhelmina Pavil joen" 1 patiënt; „Onze Woning" 2 patiënten. In Lighallen, Volkspark. 18 patiënten: 5 mannen, 5 vrouwen, 8 jongens, 5 meisjes. Voor de verplegingen werd steun verleend, door de Vereenigingen „Verjaardag", „Her wonnen Levenskracht", „Draagt Elkander Lasten", Alg. Ned. Met. Bew. Bond. Verder door Particulieren, Kerk en Burger lijk Armbestuur. Huisbezoek. Dit werd verricht door de dames c. M. Beversluis en A. van Waart, belden met diploma N.C.V. Op 1 Januari 1927 waren onder toezicht 419 gezinnen 625 pat. In 1927 kwamen onder toezicht 35 gezinnen 69 pat. Werden afgeschreven in totaal 76 gezinnèu 92 patiënten. Bleven op 81 ec. 1927 onder toezicht 378 gezinnen, 692 patiënten. Aantal gezinnen bezocht 454; aantal huls- bezoeken afgelegd 3091; bezoeken1 voor maat schappelijk werk 458. Ontsmettingen van lijf en beddegoed 1!. maal, ontsmettingen van woningen 8 maal. Woningverbeteringen 15 maal. Verbele. ring door verhuizing naar goede woning 11 maal. Verbetering van ventilatie 2 maal, op andere wijze 2 maal. Huurtoeslag werd verleend 6 maal om te verhuizen naar betere woning, 9 maal om te blijven wonen in goede woning. Toeslag voor hulp in de huishouding werd 6 maal ver leend. Toeslag voor de waseh werd 8 maal verleend. De lighallen. De lighallen werden ge opend 9 Mei, ges-loten 27 October. Geneeskundig toezicht werd verricht door Dr. A. de Bruin. Het dagelijksch toezicht wend opgedragen aan Mej. N. Mak. Afloshulp door mej. C. de Beer. A. van Waart en C. Beversluis. Opgenomen werden 5 mannen, 5 vrouwen, 3 jongens, 8 meisjes. Van de zonnetent werd bij zonnedagen gebruik gemaakt door twee patiënten. Een patiënt kwam uitsluitend eeni ge uren voor het zonnebad. Total verpleegdagen 2416. Totaal ver zuimdagen 272. Reden van verzuimdagen waren: onge steldheid, slecht weer, bezoeken aan H.H. Doktoren tijdelijke opname in een Ziek en nuts en roodvonk van gezinsleden. De gewichtstoename was zeer bevredigend; van de 18 patiënten kwamen aan in gewicht; 7, van 5 tot 10 kg.; 9, van 0,5 tot 5 kg.; 2 vielen weinig af in gewicht. Een patiënt werd niet gewogen. Veertien patiënten bleven tot het sluiten VOOR VIJFTIG JAAR Uit de ïtfieuwe Schiedamsche Courant" van 16 April 1878: Naar wij van goederhau.i' verneme® is Vrij dag j.I. door 't R. C. Kerkbestuur van den II. Joannes den Dooper alhier de heer J. E. Mar- grij, te Rotterdam, aangesteld als architect voor de nieuw te bouwen kerk aan den Singel, en bestaat het voornemen, in den loop van den aanstaanden zomer een aanvang met. het werk te maken. Uit de ^Nieuwe Schiedamsche Courant" van 19 April 1878: Naar men wil, zou er sprake van zijn met de 298ste staatsloterij het aantal loten weder om met 1000 te vermeerderen en dus te brengen op 22000. Uit hetzelfde nummer' De stearine-kaarsen fabriek „A polio" verwerk te in het afgeloopen jaar ongeveer millioen kilogrammen talk en palmolie. Wegens het toenemend debiet werden de werkzaamheden geregeld voortgezet. Er waren werkzaam 205 mannen en jongens, benevens 150 vrouwen en meisjes. Uit de ,,Nieuwe Schiedamsche Courant" van 21 April 1878: Gisterenavond Omstreeks 8 uur werd brand ontdekt in de branderij van de heeren Rade- makiers en Kleijheeg aan de Willemskade alhier. Binnen een uur tij cis was het gebouw bijna, geheel uitgebrand en stortte het dak in. VOOR VIJF EN TWINTIG JAAR Uit de ^Nieuwe Schiedamsche Courant" vau 16 April 1903; Naar aanleiding van een verzoek van B, en W. van Schiedam om hun een algemeen plan te willen verstrekken van die dagen van het Jaar,- op welke naar de meening der Kamer van Koophandel en Fabrieken de Beurs be hoort gesloten te blijven, werd door de Ka mer besloten B. en W. te adviseeren om haar gesloten te houden op den Nieuwjaarsdag, den Goeden Vrijdag, den 2en Paaschdag, den He melvaartsdag, den 2en Pinksterdag, den 15en Augustus, den len November den len en 2en Kerstdag, den verjaardag van den regeerenden koning of koningin en de Zaterdagen der maand Augustus. Uit de Nieuwe Schiedamsche Courant" van 21 April 1903: Wegens het niet voorzien zijn van een muil korf, zijn er sedert 9 April door de politie alhier 32 honden aangehouden, waarvan er 28 werden afgemaakt. der hallen. Bij ontslag konden 4 met lichte werkzaam heden beginnen en 4 kinderen naar school gaan. Een patiënt werd ontslagen wegens te hooge temperatuur. De overige patiënten ble ven thuis verder kuren. Een patiënt vertrok naar Sanatorium en een patiënt verliet uit eigen beweging de lighal en ging in betrek king. Ook dit jaar werd aan de patiënten voor rekening der Vereeniging melk verstrekt. Als uitzondering werd voor enkele patiënten eten gekookt, de onkosten werden door de patiënten vergoed. Nog altijd blijft het voor vele patiënten, vooral hulsvrouwen, een zeer groot bezwaar voor warm eten te zorgen. Wij zouden in een groote behoefte voorzien, indien in de ligha! gekookt kon worden. Financiën Voor verpleegkosten werd in 1927 19.082,93 betaald, hier tegenover werd ontvangen als bijdrage in de verpleegkosten van verschillen, de vereenigingen, openbare instellingen en par ticulieren 7.915,24 waarvan de verdeeling is als volgt: Echitgenooten, ouders of familie ƒ2.612,99; Burgerlijk Armbestuur ƒ1.480,81; R. K. Armbestuur 12,50; Vereeniging Verjaar dag ƒ1.180,40; „Draagt Elkanders Lasten" ƒ598,94; „Herwonnen Levenskracht", ƒ915,60 Afd. Schiedam v. d. Ned. Metaalbew. Bond ƒ25; T. B. C. Commissie Pernis 064; N. N. Mijnproducten ƒ375; Diaconie Ned. Herv Pernis ƒ50; Weesbuizen der Hervormden ƒ100. Gisterenmiddag te ongeveer 5 uur sprong op den Rofrterdsunschedijk een voorband van een Foordvrachtauto bestuurd door E. v. O. Korf- makerstraat te' Rotterdam. Door den schok vloog de wagen om. De be suurder bekwam geen letsel, doch de auto was zwaar beschadigd. Door een bergingsmij. to Rotterdam werd de auto weggesleept. HET ITALIAAN SCHE POOL-LÜCHTBCHIP „ITALIA" verliet Zondag Milaan voor zijn eerste étappe naar de Noordpool en arriveerde, na een hevigen kamp met den storm, te Stolp, in Pommeren. Onze foto toont de averij, die het luchtschip aan een der stuurvlakken opliep, en geeft het moment weer, waarop het te Stolp In de hangar wordt geloodst. Uit het tuintje van den heer v. d. M. aan het Spieringhoek zijn eenige planten ont vreemd. Ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan, had de afdeeling Schiedam van de Neder- landsche vereeniging „Eerste hulp bij onge lukken" heden een natlonalen wedstrijd uit geschreven in het gebouw „Eendracht". De wedstrijd was gesplitst in twee klassen: afdeeling a, waarin uitkwamen groepen vau afdeelingen, aangesloten hij de Ned. Ver. van E. H. B. O.; afdeeling h, waarin deel genomen werd door groepen van vereeni gingen, welke niet aangesloten zijn. De heer G. de Goederen, voorzitter van de wedstrijdcommissie heette in een korte openingsspeech de aanwezigen en meer in het bijzonder de jury, hartelijk welkom. Spr. hoopt, dat de wedstrijd zoo ordelijk mogelijk zal verloopen en dat ledereen zün medewer king daartoe zal verleenen, om elkeen te vreden te stellen. Spr. verklaarde hierna den wedstrijd voor geopend. Voor het eerste gedeelte waren ingeschre ven 15 groepen, waarvan er 4 verstek lieten gaan. De opgave, van de door groep A. te ver richten oefeningen luidde als volgt: In een auto-garage zijn twee chauffeurs bezig een auto te repareeren. De een, A., ligt onder de. auto schroeven aan te draaien. De ander, B., tracht met den aanzetslinger Jen motor op gang te brengen, welke echter telkens, na een poosje geloopen te hebben, weigert. Wegens tocht hebben zij alle deuren gesloten. Op een gegeven oogenblik slaat de aanzet slinger terug en treft B. tegen zijn rechter onderarm. Hij voelt hevige pijn op die plaats en kan dien arm niet meer gebruiken; uit de mouw sijpelt bloed. B. roept A. ter hulp. A. geeft echter geen antwoord en de drie personen, die juist op dat oogenblik de garage binnen komen, zien dat A. bewusteloos is, maar nog duidelijk adem haalt. Na 5 minuten begint B. over duizeligheid te klagen. De deolnemers van groep b, zagen zich voor bet volgende geval gesteld: Een open auto, waarin behalve de chauf feur, één passagier, rijdt op een open land weg ih volle vaart tegen een boom. Van uit een afstand van 200 M. wordt het ongeval door drie personen gezien, die onmiddellijk ter hulp snellen. De chauffeur was bekneld tussehen auto en boom. Hij ademt zeer snel en opper vlakkig, klaagt over heftige -benauwdheid en pijn in de borst. Zijn rechter knie blijkt ver wond: door de gescheurde kleeren heen is gewrichtskraakbeen te zien. De passagier was uit den wagen in een sloot geslingerd. Hij ligt nog met één been op den kant, de rest van het lichaam onder water. Er uit gehaald, ls hij bewusteloos, pols en ademhaling zijn niet. merkbaar. Er bevindt zich een gescheurde wond op zijn linker wang. De jury bestond uit de doktoren P. H. van Eden, J. A. Feenstra en G. O. Menlman uit Amsterdam, J. W. Loos en M. E. Goudsmit uit Rotterdam, F. W. G. de Grave en W. S. Göbel uit Den Maag: reserve: A. D. de Leeuw, Schiedam en D. Buyze, Den Haag. Om 1 uur werd een aanvang gemaakt met den middagwedstrijd. De E. H. B- O. Den Bosch, die voor den ochtendwedstrijd te laat arriveerde, dong thans mede in afd. A van het raid-daggedeelte. Aangiften van 19 April: GEBOREN; Adrianus MMaria Liduina, zoon van C. M Beining en H. C. Vis Maria-straat; Aagje, dochter van A. van Oudheusden en A. Schiller Rotterdamschedijk. 's Maandags repetitie mjzieltgezelschap su Ambrosfus, S uur, R K Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R K. Damclub I. D O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde Zangvereenlglng Lorenzo Perosl. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags bestuursvergadering R. K. Metaal- uewerkersbond „St. Eloy" Gebouw R, K. Volta- bond Eiken Woensdagavond R K, Burgerjonge lihgenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw Kath Kring Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur tot tuil 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excel, sior: Gebouw R K Kring. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. Maa ueuzangvereenlglng „Orpheus" Gebouw R. K Volksbond. Aanvang half negen. Eiken 2en eD 4en Vrijdag van de maand ver. gadering Katholiek Leven. Gebouw Katholie ke Kring 8l$ uut precies. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 6 nut 1 geopend bet Stedelijk Museum, St. Jorlf Doele, Doelepleln. Jaarlijksehe uitvoering Schled. vereeniging voor lichamelijke opvoeding „Thor" Gebouw R. K. Volksbond. Vergadering R. K. Bakkersgezellenbond „St. Clemens". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half 9. Wegens belangrijke mededeelingen aller opkomst gewenscht. Ledenvergadering R. K. Bakkersgezellenbond „St. Clemens". R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Woensdag 25 April Vereeniging „de ambachtschool voor Schie dam en omstreken". Jaarlijksehe algemeei.e vergadering, te houden in het schoolgebouw. Aanvang 8 uur. Donderdag 3 Mei Uitvoering dilettantensymphonie-orkeet L. van Beethoven, gebouw R. K. Volksbond. 21 April: Groote Schouwburg, Madame Sans-Gêne (Rott Hofst.tooneel) 8 uur (voor volwassenen). 22 April: Groote Schouwburg, Pygmalion (Rott. Hofst.tooneel) 8 uur (voor volwasse nen). 23 April: Groote Schouwburg, Leontlontjé (Rott. Hofst.tooneel) 8 uur. 25 April: Groote Schouwburg, Hamlet (Ver. tooneel) half 8. D a g e 1 ij k s: Circus-Schouwburg, De man met de wassen beelden (Spree-gezelschap) 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 26 dezer In: Corso (voor volwassenen); Olympia (voor volwasse nen) en W.B.-theater (voor volwassenen). „L- VAN BEETHOVEN" In aansluiting op hetgeen we reeds mee deelden bericht men ons nog vanwege het dilettantensymphonieorkest „L. van Beet hoven", directeur de heer J. C. M. Feltzer, dat het orkest voornemens ls op Donderdag 3 Mei in de gehoorzaal van den R. K. Volks hond haar 40ste donateursconcert te geven. Als soliste verleent hare medewerking mej. Ans Bierman, sopraanzangeres te R'daro, aan den vleugel begeleid door mevr. Nelly Berck—Feltzer. Aangezien het dit jaar 100 jaar geleden zal zijn, dat de geniale componist Frans Schubert gestorven is, zal het programma vóór de pauze voornamelijk aan composities van Schubert gewijd zijn o.a. de „Rosa- mundemuziek" en een 4-tal liederen. Verdei komen op het programma nog werken voor van Grieg, Massenet, Bizet enz. Als gewoonlijk is dus weer voor een rijke afwisseling zorg gedragen, zoodat den dona teurs van „Beethoven" een genotvolle avond te wachten staat. Gistermiddag werd in de Lange Nieuw- straat de 5-jarige R. v. M. door een onbe kend gebleven wielrijder aangereden. Het ventje, dat klaagde over pijn In de heup, werd door den heer S. uit de St. Llduina- straat, op zijn rijwiel naar de ouderlijke woning gebracht. ln verhand met een feestavond van Unitas, gaat de wedstrijd H. D. V. S.—Unitas op mor gen niet door. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1