DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN m. 51ste Jaargang Maandag 23 April 1928 Mo 15148 Dit nummer beslaat uit vier bladen STADSNIEUWS Bureau: KOEMARKT 4 SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 ct Franco per post f 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en Girodienst 81440 1 ADVERTENTIëN 15 regels f 1.55, Elke regel meer 30 ct Reclames tusschen den tekst 60 c£ per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum vau 50 woorden. Kabouteradv. 5 reg. 0.50 10 reg. 0.75 15 reg Ineassoksten worden berekend Critis Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; InO bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wiisviiteer; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van elfeen anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit bind worden afgedrukt. De uitfeeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nienwe HAV Bank. Lange Haven 110. 103, Schiedam. ROOMSCHE AFBRAAK? OF ROOMSCHE OPBOUW? BURGEMEESTER A, J. GIJSEN. DO OR MEN 11 ART A AN DOENING GETROFFEN DE TOESTAND NIET ONBEVREDIGEND Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven cn andere offieicelo af en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET DE WERKZAAMHEDEN AAN DE OUDE KOEMARKT BRUG IIONI) KNTENTOONSTE4 ,IJ NG BLOEMENMAGAZIJN „CORONA" POSTDUIVEN AGENDA KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM ÉÜt „Voorwaarts" is ongerust. Kon gunstige wind heelt, op de schriji- tafel van de redactie een circulaire ge voerde gericht „Aan de Katholieken van Schiedam". Ifèt betreft, de circulaire over het Wit- Gclc Kruis, waarvan wij reeds in ons nummer van Woensdag 28 Maart een uit voerige uiteenzetting gaven Het pleit, niet voor de activiteit van het, blad, dat, onder rijn aandacht nu pas een circulaire valt, welks inhoud vrijwel volledig reeds vier weken geleden uit ons blad had kunnen gekend zijn. In ons blad had het ook kunnen lezen, dat het de circulaire niet begrepen beeft; de cijfers die het vermeldt zijn onjuist.! Dit intusschen daargelaten, het blad ziet in het Wit-Gele Kruis en de Verzeke ringskas voor verpleging en vergoeding van operatiekosten een gevaar. IToe ver zal men gaan, vraagt „Voorwaarts' in de afbraak van wat ei- bestaat? Afbraak? We citeercn „Voorwaarts". Het katholieke ziekenhuis bedreigt het gemeentelijk ziekenhuis. tn bovengenoemde circulaire wordt bij vertieren bloei in vooruitzicht gesteld: Hulp in de huishouding, steun in de bestrijding der tuberculose en zuigelingen sterfte, enz. Wil dat zeggen, dat we Straks krijgen een R. K. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose met een eigen consultatie bureau, eigen lighallén, eigen verpleeg sters, eigen bloemetjes-dogen? Trekken straks de katholieken uit de neutrale T.B.C.-bestrijding? Beteekent dit ook, dat we straks krijgen, een R. Iv. Vereeniging voor Zuigelingen bescherming, met eigen consultatie-bureau, eigen verpleegsters? Inderdaad wordt met een R. K. kvaam- vevpleging reeds begonnen en dus met de neutrale vereeniging den strijd op dit gebied aangevangen. Trekken nu straks de katholieken de neutrale vereeniging uit? Het schijnt wel secuur die richting te worden uitgestuurd. Straks zwerven de nonnetjes door Schie dam en vormen als goedkoope arbeids krachten de basis voor een scherpen concurrentiestrijd. Ileol handig lijkt ons deze katholieke manoeuvre niet. Zij is bijzonder geschikt 0111 tegenzin en wantrouwen te wekken. Ten aanzien van een eigen ziekenhuis der katholieken zonden waarsrfmnlp.t vele niet-katholieken tel1 wille der ver draagzaamheid wel tot een tegemoet komende houding geneigd zijn. Maar nu 111011 daaraan vastkoppelt een bedreiging van in de burgerij sinds lang gevestigde en sympathieke vereenigingen. als de T.B.C.- en de Zuigelingen-vereeni- giug, zullen velen gedwongen worden de vraag te overwegen, of liet. dien kant wel mag opgaan. Men schijnt aan katholieke zijde over moedig genoog t.e zijn om de scheiding van roomscli en on-roomsch op de spits ie drijven en on-tactisch genoeg om niet in to zien, dat het volkskarakter hoven don Moerdijk deze drijverij niet verdragen kan. Zioldaar wat ..Voorwaarts" op onze Katholieke Ziekenzorg heeft aan te merken. We zijn niet bang om volledig te citeercn wat hot blad opmerkt, daarentegen wach ten we nog altijd op een regel in het sociaal-democratisch orgaan over de vol strekte weerlegging die wij gaven van haar beschuldiging' als zoude door de Katholieke raadsloten tie bouw van een gemeentelijk ziekenhuis zijn gesaboteerd. Het Wad beschuldigt; de weerlegging ont houdt het zijn lezers. Fair is anders. Ter zake. „Het Katholieke ziekenhuis bedreigt het gemeentelijk ziekenhuis." Dat is zóó onwaar cn na de artikelen welke wij aan de ziekenhuis-kwestie hebben gewijd kost liet, ons werkelijk moeite hier nog aan goede trouw te gcloóvcn dat indien het Katholiek ziekenhuis niet ware gebouwd, het gemeentelijke: op dit oogenblik reeds zou moeten worden uitgebreid, wellicht al reeds tot uitbreiding va.n dat ziekenhuis zou zijn overgegaan. Voorwaarts" tracht hier tegen hét Katholieke ziekenhuis oen stemming te wekken op een geheel onjuiste bewering, waarvan ze moet weten dat ze onjuist is. En wat nu de overige opmerkingen betreft, wij begrijpen niet, dat het blad niet van harte toejuicht, hoe de Katholieke Hedenmorgen te ongeveer half tien uur werd onze burgemeester, de heer A. J. Gijzen, te zijnen huize door '11 hartaandoening getroffen welke zieli zoo ernstig liet aanzien, dat hem Uit voorzorg door den Zeereerw. heer N. Ligt- hart, pastoor der Sint Janskerk, de laatste H.H. Sacramenten werden toegediend. Deze werden door den hoog'en lijder hij volle be wustzijn ontvangen, In deii loop van den dag is de toestand van den burgemeester gelukkig aanmerkelijk ver beterd, zoodat het onmiddellijk gevaar als geweken kan worden beschouwd. ziekenzorg, de ziekenzorg vooral voor de minst, draagkrachtigen in onze stad op een wijze gaat worden georganiseerd dat naar bet, volmaakte wordt gereikt. Ia dat in concurrentie met. wat reeds bestaat? Is dat afbraak van liet bestaande? m Laat „Voorwaarts", in plaats van dikke woorden te gebruiken, nu eens zien naar plaatsen waar Katholieke vereenigingen voor ziekenzorg reeds jaren aan het werk zijn en een eerlijk onderzoek instellen naar de verhouding die tusschen de neutraio en de Katholieke ziekenzorg aldaar bestaat. Dan zal het tot de overtuiging komen, dat, wat door Katholieke zieken- zoig werd opgebouwd nimmer tot afbraak van de uitstekenden arbeid verrichtende neutrale vereenigingen heeft geleid, doch dat juist in edelen wedijver voor de zieken het meeste bereikt werd. Wat door de Katholieken wordt opgebouwd ten aanzien \an de ziekenzorg, de propaganda welke dam vooi gemaakt wordt, komt de gelieele ziekenzorg ten goede, helpt de neutrale vereenigingen schragen. Dat „Voorwaarts" het werk van onze ziekenzuster s niet anders ziet dan in het licht va 11 een concurrentiestrijd, we nomen dat het, olad niet kwalijk. Men leeft daar nu eenmaal in een sfeer» waarin men overal strijd ontwaart. Maar dat, neemt, niet weg, dat dó voorstelling eenvoudig belachelijk is. Voor de huisverplegihg ligt een veld open, zoo ruim, dat zekerlijk daar waar op de eerste plaats het arbeids terrein van onze Zusters zal moeten worden gezocht, de woningen van on- en min vermogenden, voor degenen voor wie „Voorwaarts" hier het pleil, meent te moeten •opnemen, werkelijk nog plaats ge noeg overblijft. We zullen aan het geschrijf van „Voor waarts" niet veel wóórden meer vuil malven. Acht het blad het noodig een stemming tégen dc Katholieken te ver wekken, het ga gerust zijn gang. We had den eerlijk gezegd, niet anders verwacht. We hebben ondervinding genoeg van de S. D. A. IV om te weten dat het bloed er zich niet verloochent, dat wat de grond leggers apn godsdienstbaat hebben gezaaid bij de nakomelingschap welig is opge groeid. Wil ze in Schiedam scherper dien kant op, het zal slechts te gemakkelijker de oogen openen van die Katholieken, die tot dusver in wat zij als schaapsvacht meenden te zien den wolf niet hebben onderkend. m B. en W. ven Schiedam hebben bij hun be sluit van 19 April 1923 vergunning verleend aan: le. J. H. v. d. Bel tot oprichting van een stoomwasscherij en strijkinricthting in het pand Warande 1, kadaster Sectie M. no. 355, met een stoomketel van 13 vierk. M. verwar- mimgsoppervlak en een stoommachine van 13 P.K., drijvende 2 centrifuges, 2 wasch-, 1 stijfsel- en glansmachine, I mangel en 1 gas- compresss-r: 2». J. van der Valk te Rotterdam tot op richting van een distilleerderij aan de Hoofd straat, hoek Lekstraat, kadaster Sectie L. nos. 2551-53 en 2458-60, met 3 electromotoren van elk 1 P.K., drijvende pompen en een ad vocaatmachine, en 1 verplaatsbaren electro motor van 1 P.K. gekoppeld aan een pomp. Schiedam, 23 April 1928. SOHIEDAMSCHE VEREENIGING VAN LICHAMELIJKE OPVOEDING /THOR" Propaganda-gyuniastiekuitvoering Xn de groote zaal van den R- K- Volksbond hield Zaterdagavond bovengenoemde vereeni ging een propaganda-gymnastiekuitvoering. De belangatelilins was - itai .er dan matig. Onder- de aanwezigen merkten wij o.m. op den heer P. de Bruin, wethouder van onderwijs en so ciale aangelegenheden. In zijn openingswoord, na het défilé dei- gymnasten, wees de voorzitter van Thor, de heer Th, van Weerkom op de groote beteeke- nis van de gymnastiek voor de lichamelijke gezondheid. Opvallend is wc-1, dat in vrijwel lederen vorm van sport de gymnastiek is terug te vinden. Door het uit de vereeniging treden van de leiders heeft Thor een moeilijke periode mee gemaakt, doch dank zij den nieuwen leiders, den heer en Oostveen, Bruggeling en de Regt is men die periode spoedig te hoven gekomen en gaarne hrr gt hij hun daarvoor een woord van dank. Met een woord van welkom, met name aan den vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur, den vertegenwoordiger van den Rot- terdamsehen-Turnbond, den eere-voorzitter van Thor, den heen- Krijger, en de pers verklaarde de heer van Woorkoru den avond geopend. In den loop daarvan werden de heeren Brug geling en Oostveen door hun leerlingen met een blijk van waardeeïing vereerd. Beiden ontvingen een Olympisch reclamebord, evenals de hoer v. Steen, de leidei- van de Rotterdam- sche voortrekkersklasse, die den avond opluis terde. De heer Oostveen mocht bovendien een koperen wandbord, de heer Ba-uggeMng een ets in ontvangst nemen. Dan de jeugdige pianiste, die zich evenals een jazzband onder leiding van dien heer L. F. Krabbendam, verdienstelijk maakte, werden tulpen vereerd. Het programma vermeldde vrije oefeningen, dames de bondisreeksturnsters voor de a.s, wed strijden te Utredht)brug, heeren; brug keur- tumen; dames; vrije oefeningen heeren; hoog- rek, hemen; hoogrek leden van de Robter. damsche voortrekkersklasse; lenigheidsoefenin gen dames; paard, leden van do Rotterdamsche voortrekkerskJasse; plastische standen en groe pen, dasnes. Ais wij onze indrukken samenvatten, dan is de eerste, dat er in Thor ernstig gewerkt wordt. De vrije oefeningen van de dames waren niet foutloos; we kwamen zelfs een oogenblik onder den indruk, dat in deze groep van twaalf een invalster schuilde; het brug keurturnen was sierlijk, vol gratie; ook de lenigheidsoe- feningen, hoewel niet geheel feilloos moch ten gezien worden; de plastische standen gin gen niet uit boven wat wij van middelmatige groepen op dit gebied veelvuldig elders zagen. Het publiek applaudisseerde luidruchtig voor dit succesnummer, terwijl het vaak minder gul was, waar applaus heter op zijn plaats zou zijn geweest. Waartoe de bloote-beenen-parade dienen moest, is ons een raadsel; het is voor het turnen volstrekt onnoodig en smakeloos. Bij het brug keurturnen zagen de diames er behoorlijk gekleed, heel wat eleganter uit en dit nummer was bensch niet het minste van wat ze te zien gaven. Een parallel tusschen het werk van de heeren en dat van de dames valt in het voordeel der eereten uit De vrije oefeningen der heeren verliepen regelmatig als een uurwerk, het werk aan brug en boog rek was heel goedna tuurlijk had de reuzenzwaai weer groot succes. Onze bizondere belangstelling ging echter uit, naai- het werk van de Rotterdamsche voortrek kersklasse op het paard. Dat was met alle onnauwkeurigheden, haperingen en feilen die De werkzaamheden sa de doorvaartopèning van de oude Koemarktbrug zijn Zaterdag be ëindigd. Door Gemeentewerken wordt thans wederom met behulp van den duiker onder zocht, of onder de dammen, zooals men ver moedt ook heipalen zijn aangebracht. Door wegzuigen van den grond tusschen de dam- wanden denkt men tot de plaats waar even tueel zich die palen zouden bevinden, door te dringen. Is zulks het geval, dan zullen ze bij hèt opruimen van de dammen moeten worden weggenomen, zoodat hij de aanbeste ding van dit werk van de aanwezigheid dier palen melding zal moeten worden gemaakt. Hedenmidérg hoopt men te weten of zich inderdaad palen in. de dammen bevinden. TENNIS Anglo Dutch IIGame 34 De uitslagen der diverse partijen zijn. Mixed-double: mej. C. v. d. Arend en P. v. Oordt slaan mej. Ij. Molcbers en G. Vos met G1, 3—6, 6—3; mej. N. v. Ziegenweidt en J. Wurstbain verliezen van mej. A. Beu kers en W. Blaisse met 63, 36, 4G. *Hecvendouble: P. v. ordt en J. Wurstbain verliezen van G. Vos en W. Melchers met 97 3—6, 5—7. Heeren single: P. v. Oordt wint van W. Mel chers met 62, 64; J'. Wurstbain wint van W. Blaisse met 61, G3. Damesdouble: mej. N. v. Ziegenweidt en mej. C. v. d. Arend verliezen van mej. L Melchers en mej. A. Beukers met 4G, 57. Damessingle: mej. C. v. d. Arend verliest van mej. L. Melchers met 57, 63, 3G. Op de gisteren te Breda gehouden interna tionale honden tentoonstelling, behaalde onze stadgenoot de heer H. Dorró met zijn Duitschen Herder Wotan von Regienaburg, een eersten en oen derden prijs benevens twee speciale, prijzen. Het bloemenmagazijn „Corona", L. Krabben dam, is van Hoogstraat 67b naar Hoogstraat 75 verplaatst. In het ruime pand komt de bloe menweelde uitstekend tot haar recht, terwijl ook de luxe-artikelen, met welker verkoop de heer Krabbendam zijn zaak uitbreidde, l;oht den wandelaar tot een kijkje nopen. De P. D. V. „De jonge liefhebbers" hield gisteren een wedvlucht van Lage-Zwaluweu af (afstand 28 K. M.). Da prijzen werden als volgt toegekend: le prijs II. da Regt; 2e prijs H. Romein; 3e prijs W. Zonneveld; 4e prijs H. Darnme; 5e prijs A. Groenewegeu; 6e prijs H. Romein; 7e prijs J, Krawinkeldiploma W. Zonneveld. Zondag a. s. houdt deze vereeniging een wedvlucht van Breda af (afstand 44 K. M.). —B—MKWII Mi IMBBW— het nog aankleefden, schitterend werk. Er zal hier nog druk geoefend moeten worden om de „finishing touch" te verkrijgen. Maar hij ligt in het bei-eik en we zijn er van overtuigd dat dan met dit werk overal succes zal worden be haald. De loten voor een tombola gingen grif van de hand en vergissen we ons niet. dan werden ook de laatste honderd Emmatoloempjes, voor welker verkoop den Sehiedamsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose op Thor een beroep had gedaan, gemakkelijk aan den man gebracht. 's Maandags repetitie .Mn/.iekgczelscliaD St. Ambrosius, 8 uur, R K. Volksbond, lederen Maandagavond clubavond R. K, Hamciub I D O., Patrenarnsgebouw Rang® Haven; aanvang 8 our. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengds Zangvereeniging Lorenzo Psrosi. Qebouw R K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags bestuursvergadering R. K. Metaal- oewerkersbond „St. Eloy" Gebouw R. R. Volks, bond Eiken Woensdagavond n K. Burgerjonge- lingen vereeniging „Kath. Streven", Gebouw Kath Kring Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 1 uur tot half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. ExceL eior: Gebouw R K Kring lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. Man ncnzangvereenlglng Orpheus" Gebouw R. R Volksbond AanvaEg halt negen. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver. gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholie ke Kring 8'4 uur precies. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 6 uur 's geopend het Stedelijk Museum, St. Joris Doele, Doelepleln. Dinsdag 24 April Vergadering R. K. Bakkersgezellenbond „ót. Clemens". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half 9. Wegens belangrijke mededeelingcn aller opkomst gewenscht. Ledenvergadering R. K, Bakkersgezellenbond „St. Clemens". R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Woensdag 25 April Vereeniging „de ambachtschool voor Schie dam en omstreken". Jaarlfjksche algemeens vergadering, te houden Jn het schoolgebouw. Aanvang 8 uur. Donderdag 3 Mei Uitvoering dilettantensymphonie-orkost L. vap Beethoven, gebouw R, K, Volksbond. 23 April: Groote Schouwburg, Leon tien tja (Rott. Hofst.toone-el) 8 uur. Groote Nuts- zaal. piano-avond Wladlniir Horowitz,' S uur. 24 April: Groote Schouwburg, Madame Saus-Gêne (Rott. Hofst.tooneel) 8 uur (voor volwassenen). 25 April: Groote Schouwburg, Hamlet (Ver. tooneel) lialf 8. Circus-Schouwburg, De voddenraper van Palijs (Spree-gezclschap) 8 uur (voor volwassenen). 26 April: Tivoli-scliouwburg, Dolle Hans (Ver. Haagsch Tooneel) 8 uur (voor volwas senen). D a g e 1 ij k s: Circus-Schouwburg, De mail mot de wassen beelden (Spree-gezelseliap) uur (tot en niet Dinsdag). Bioscope 11: Goedgekeurde program 111 a's tot en met Donderdag 26 dezer in: Corso (voor volwassenen); Olympla (voor volwasse nen) en W.B.-tlieater (voor volwassenen). HOE IS 'T MOGELIJK. Méyer: „Spreekt je dochter Esperanto?" Jansen: „Ja, wonderbaar, en zoo zonder aceent, zoo zuiver als een inheemsclie". DE JÜBILEÜMWEDSTRIJDEN VAN E. H. B. O. TE SCHIEDAM. De Haagsche groep in actie. t f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1