DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. [L_ 51ste Jaargang Dinsdag 24 April 1928 No 15149 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS HET DR. SCHAEPMAN- FONDS bedenkelijke ervaringen KERKMEESTER FRANKELAND Ei GOEDKOOPE TREIN A ST. LIDUINAFEEST Sluiting van Novene en Triilsum BURGEMEESTER A. J. GIJSEN. WE TOESTAND NIET ONGUNSTIG De burgemeester heeft een rustigen nacht gehad. De havttoampen lebben zich niet her haald. Hoewel hij zeer verzwakt is mag de algemeene toestand als niet ongunstig worden GESTICHT VOOR HALFWEEZEN DE OUDE KOEMARKTBRUG KWAADAARDIGE HOND. valt verwoed een kindje VAN TWEE JAAR AAN KANTONGERECHT SCHEEPVAART BURGERLIJKE STAND AGENDA Donderdag 3 Mei KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM VOLKSBADHUIS w r NIEUWE SCHIEDAMSCHE C Bureau: KOEMARKT 4- SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 88085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 ct. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct Postchèque en Girodienst 81440 ADVERTENTlëN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct Reclames tusschen den tekst CO cf per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum ran 50 woorden. Kabouteradv. 5 reg. 0.50 10 reg. 0.75 15 reg. 1 Incassoksten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide banden, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van elfeen alideren vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De nitbeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank. Lange Haven no. 103, Schiedam. Do propagandisten zijn aan den arbeid getogen. De eerste gelden voor het 'dr. Schaepman fonds loopen binnen, en de inzamelaars vertellen van hun ervaringen. Deze zijn niet altijd even bemoedigend. Onbekendheid met de bedoeling van het dr. Schaepmanfonds of onverschilligheid ontmoeten zij herhaaldelijk; zij zijn in- tusschen èn op onbekendheid èn op onver schilligheid voorbereidwaarvoor zijn ze eigenlijk anders propagandist, geworden dan om voor te lichten en den strijd tegen de onverschilligheid aan te binden? Deze ervaring kan hen dan ook niet ontmoedigen. Maar wat wel ontmoedigend Werken moet, dat is het feit, dat zij vaak onbekendheid en onverschilligheid ont moeten, waar men die het laatst zou hebben verwacht; dat de groote beteekenis Van een partijbureau voor de R. li. Staats partij een schouderophalen uitlokt soms bij degenen, die er ook persoonlijk 't grootste belang hij hebben, dat de ontwikkeling dor maatschappij zich langs den weg der evolutie voortbeweegt en dat een onwrik bare dam worde opgeworpen tegen die elementen die de revolutie in liun vanen hebben geschreven. We spreken de goeden niet te na, maar is het niet teekenend dat welgesteldcn onze propagandisten durven afschepen met een rijksdaalder of een gulden zelfs, terwijl het hun tocli bekend kan zijn, dat wil het Partijbureau er komen en goed kunnen functionneercn, door ieder on R. K. kiezer gemiddeld een gulden zal moeten Worden geofferd. Men bcgrijpe toch wel dat door de welgesteldcn moet worden aan gezuiverd wat van de groote massa, welke bijdraagt van haar nooddruft, niet kan worden geëisclit Hoe beschamend is tegenover deze schriele houding het voorbeeld van hen hel zijn er meer, gelukkig die geen rijksdaalder en ook geen gulden ineens kunnen missen, maar die wekelijks, tien weken lang, een kwartje terzij leggen eri zóó royaal nog uitkomen boven de ge middelde bijdrage waarop gerekend wordt. Laat toch ieder, van lioog tot laag, wel beseffen wat er met een krachtige R. K. Staatspartij» toegerust met de propaganda- ®n voorliehtingsmiddelen welke deze tijd vereiseht, gemoeid is. Voor de opvoeding' Van onze kinderen, voor de vrije uitleving Van onzen godsdienst, als bolwerk tegen de revolutie, als motor voor den geleide lijken ombouw van de maatschappij in Christel ijken geest. Als men de moeite zielx geeft om over dit al een oogenblik na te denken, dan kunnen we ons niet voorstellen, dat» als straks onze propagandisten aankloppen Voor een bijdrage welko aan de R. K. Staatspartij de middelen verschaffen moet voor haar innerlijke versteviging en haar uitbouw in de breedte, zij onbevredigd zouden worden heengezonden. Tot kerkmeester van de parochie van O. k. Vrouw Visitatie is door Z. D. H. den bis shop herbenoemd de heer H. B. E. Blaisse. Tot en met Zaterdag a.s„ 3 uur n.rn. heeft liet station alhier de Verkoop plaats van beperkt aantal plaatskaarten voor den e°edkoopen trein, die. op Zondag 29 April des te 7.49 van Schiedam vertrekt uaar de hetuwe. De aankomst te Arnhem is bepaald op hi.54 v.m. Te 6.50 n.m. zal de trein daar weer ^"trekken, terwijl men om 9.57 te Schiedam ®°opt te arriveeren. De prijs van retourkaarten bedraagt: 2e *Jas 4.— en 3e ltlas 2.75. Tegen bijbetaling van 10 pet. van den prijs ei' Plaatskaarten, kunnen de reizigers een e8enverzekering sluiten, HEDEN, 24 APRIL, 7,9 HET 25 JAAR GELEDEN dat de gemeente Kethel door een ern stige overstrooming, veroorzaakt door dijkdoorbraak, wea'd geteisterd. Gp de afbeelding, ter gelegenheid van de overstrooming gemaakt, rechts de R. K. Kerk met pastorie, links de R. K. school. De sluiting van de novene ter eere van de H. Liduina is in do kerk van O. L. Vrouw Visitatie gisteravond met grooten luister ge vierd. De kerk was overvol. Het plechtig lof werd gecelebreerd door den zeereerw. heer C. J. Duivestefin, pastoor der St. Hillegardi3kerk te ROtterdani, met assistentie van de weleerw. heeren kapelaan H. v. d. Burg, van de St. Willibrorduskerk te Rotter dam, en kapelaan A. M. A. Vollaerts, van de parochie van bet Allerheiligst Hart, Gorzen. Kapelaan C. B. M. Wiemers droeg den staf. Aanwezig waren voorts de zeer eerw. heeren pastoors H. G. Caarls van Spangen, J. B. W. M. Möller; van de kerk van liet Allerh, Hart en L. Ph. J. Paulus- sen te Heemskerk; voorts de weleerw, heer kapelaan A. F. J. Goossens. Na de lange lijst van ingekomen intenties werden door den hoogeerw. 'heer Deken A. J. C. Schraag de gebeden der novene voorgelezen, waarna de processie gehouden werd. Hierbij sloten zich aan de reeds ge noemde geestelijken nog aan de eerw. zusters Dominicanessen, de eerw. Broeders, pater rector P. Cremer O.P., de predikant pater Raymundus van Geest O.P. en de bruidjes. De reliquien werden gedragen door ieden van de H. Familie. Gedurende het Lof werden eerst gezongen liet O Salutaris Hostia, Chuam dileeta Taber- nacula Tua en Jesu Corona Virginnm. Na bet Magnificat hield pater Raymundus van der Geest 'n gloedvolle predikatie over de maagdelijkheid van de H. Liduina. Die maag delijkheid werd uit verschillende wonderbare feiten in bet leven der heilige bewezen, terwijl in de peroratie de gewijde redenaar zijn toehoorders aanspoorde dieper in het leven van Liduina door te dringen en haar meer te vereeren, vooral als patrones der zuiverheid. Nadat het Tantum §rgo was gezongen en de Benedictie gegeven werden wederom de reliquien vereerd. Door veler milddadigheid, waarvoor het gaarne zijn hartelijken dank betuigt, daartoe in staat gesteld, heeft 't Sint Liduïna-comité op den feestdag der heilige, de groote tus- komster der armen, wederom een bedeeling kunnen houden in 189 gezinnen, en voorts bij de oudjes van het Sint Liduinagesticht ten de kinderen van het R. K. Weeshuis. In de Sint Janskerk heeft gisterenavond snet een plechtig Lof de sluiting van het Bint Liduina-triduum plaats gehad. Ook hier gaf de groote menigte door haar aanwezigheid blijk van de ruime plaats welke de H. Liduina in het hart der katholieke Schiedammers in neemt. Het Lof werd gecelebreerd door den zeereeïw. heer Pastoor N. J. F. Ligthart met assistentie van de Weleerw. Paters Kolenberg en S. P. A. Wolterbeek. Na het Lof werd ook hier de reliquie van onze groote stadsbeilige vereerd. beschouwd. Ook in bet verloop van <len middag bleef de toestand, hoewel steeds zorgvol, naar om standigheden bevredigend. Uit ongeveer 400 sollicitanten voor de be trekking van binnenregeat en binnenregentes van 't Gesticht voor halfweezen, zijn door regenten en re: ontessen van bet Weeshuis der Hervormden benoemd <le beer en mevrouw S. A. L. AbbemaHu ff stad t, te Loenen aan de Veluwe. - r- «"»-• De duikers vertrokken Inderdaad zijn achter de tweede damwand van de oude Koemarktbrug heipalen gevonden, zoodat in het bestek voor de aanbesteding van de opruiming der dammen daarmede reke ning gehouden zal worden. Zooals gezegd is het werk der opruiming van den sluisvloer in de oude doorvaartobening geëindigd; de duikers zijn gisteren vertrokken. Gistermiddag te drie uur heeft, een herders hond van den heer H. aan de Stationsstraat alhier, in het Sterrebosch een tweejarig kindje aangevallen, dat in een kinderwagen lag.. Het dier wierp zich op het kind en liet, welke pogingen het kindermeisje ook aan wendde, niet los De heer L. Schilpei'oord, Oostsingel alhier, die op het geschreeuw van het kind en het hulpgeroep van het kindermeisje toesnelde, kneep met beide handen de stoot van den hond dicht, zoodat het woeste dier gedwongen werd los te laten. Bij de worsteling was de hond uit den wagen gesleurd, terwijl de heer S., hoewel niet ernstig, la arm en hand was ge beten. De hond rende daarop een dame na, bij wie het dier bleek te beboeren. Het kindje werd door den chauffeur van de werf ,,de Nieuwe Waterwee" per aU|0 naar het ziekenhuis gebracht. Het had bloedende bijtwonden opgeloopcn aan k®t rechterdijbeen tje en 't linkerarmpj®. Nftdat dokter Elzevier Dom de wonden verbonden had, kon het met den vader den slager Koppelaar aan den Beukelsdijk' to Rotterdam, naai- huis terug- keeren. Het kindermeisje bad geen letsel bekomen. FJroeea-wbaal is opgemaakt. Openbare zitting van 23 April. Waarnemend-Kantonrechter: Mr. J. H. C. Kok. Uitspraak De beer J., direeteur van de N.V. Haven bedrijf „Vlaardingen Oost", hoorde zich ter zake van overtdeing der arbeidswet veroor- deelen tot in totaal 40 boete, subs. 20 d. hechtenis. Het O. M. had geëischt 100 boete, subs. 50 d. hechtenis. Concurrentiestrijd De chauffeur II. E. uit Rotterdam, in dienst bij de fa. gebr. Korpel alhier, stond terecht: le. omdat hij de vrijheid en veiligheid van het verkeer in gevaar heeft gebracht, en 2e. omdat hij naai- links is uitgeweken, zonder tijdig signalen te geven aan den chauffeur L. Z., in diénst bij de firma van Leeuwen, die hem in de Lange Nieuwstraat achterop reed. Behalve den chauffeur Z., werden nog een tweetal passagiers gehoord, die verklaarden, dat bekl., toen de chauffeur Z. hem wilde passeeren, naar links uitweek. Get. Z., die behoorlijk signalen had gegeven, moest nu van richting veranderen, hetgeen tot gevolg had, dat hij met zijn auto tegen een lan taarnpaal aanbotste. Uit de verdere verklaringen van de twee chauffeurs bleek nog, dat het geval feitelijk niets anders is dan een oude kwestie, con currentiestrijd tusschen de verschillende auto- buslijnen op Rotterdam, die leder voor zich trachten, om het eerst aan de halte: Lange Nieuwstraat, hoek Gerrit Verboonstraat aan wezig te zijn, om zoodoende hun collega's één of meer passagiers af te snoepen. Het O. M„ van meening, dat de klacht van concurrentie reden tot voorzichtigheid moet zijn, eischte voor de twee tenloste gelegde fei ten resp. 15 boete, subs. 10 d. hechtenis, en 2 boete, subs. 1 d. hechtenis. Verdachte ontkende de hem ten laste ge legde overtredingen bedreven te hebben. Met een lnxe.auto belemmert de patroon ■vangetuige hem en een eollega meerma len in de uitoefening- van hun dienst. Uitspraak over 8 dagen. •- Andere zaken L. v. L., rentenier te Naaldwijk, die te Maasland zonder achterlicht op zijn motor-fiets gereden had, werd conform den eiseh veroor deeld tot het betalen van 10 boete, subs. 10 d. hechtenis. De schippersknecht F. v. d. E, te Maas sluis, 'hoorde wegens het zich zonder ver gunning bevinden in verboden vaarwater, een straf van 10 boete, subs. 10 d. hechtenis tegen zich eischen. Uitspraak over 8 dagen. Tegen C. L., veehouder te Overschie, eischte het O. M.,* wegens overtreding van de veewet, 200 boete, subs. 2 maanden gevan genisstraf. Op verzoek van beklaagde wordt over 14 dagen alsnog een getuige gedagvaard. De voerman J. v. d. M., alhier, werd overeenkomstig den eisch van den ambtenaar veroordeeld tot ƒ1 boete, subs. 1 d. hechtenis, om dat hij op 16 April 1.1., toen hij een kop koffie was gaan drinken, zijn paard onbe. heard had laten staan, terwijl hij had nage laten het dier vast te binden. SCHIEDAM, 23 April: Vertrokken:" s.s. Baron Pemtland, naar Pernis, Vondelingen plaat; s.s. Casanare, naar Santa Marta. SCHIEDAM, 23 April: Aangekomen: s.s. Rozenburg, van Rotterdam, om te dokken in de Wiltonhaven; Noorseh s.s. Brask, van Rot terdam, om hier te dokken in de Wilhelmina- haven. SCHIEDAM, 24 April: Aangekomen: s.s. Schie, van Rotterdam, om hier te dokken in de Wilhelminabaven; Eng. Train Terry III, van Harwich, om, hier te dokken in de Wilton- havlcn, w GEBOREN: 22 April: Antoneta, dochter van K. van der Gouwen en M. Breevoort, Laau Ons Genoegen; 21 April: Oatharina Maria, dochter van P. J. Coster en M. G. L. Verhoekx, IJssel- monde&traat; 22 April: Theodorus Johannes Hendrikus, zoon van J. M. Lenoir en C. V. M. Pil, Laan; Maria Cornelia, dochter van G. van Gink en J. Rietdijk, Elzemstefeg; Pietertje, dochter von G. van Veen en H. Sijp, Fabri- straat; Annie Cornelia, dochter van J. van der Woud en P. Verhiel, Nassaulaan; 21 April: Jerina Helena, dochter van A. van der Hoeven en H. van Klinken, Westfrankenlandschestraat 's Maandags repetitie Muziekgezelschap 8t Ambrosius, 8 uur, R. IC Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub 1 D O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosl. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags bestuursvergadering R. K. Metaal* oewerkersbond „St. Eloy" Gebodw R. K. Volks, bond Eiken Woensdagavond R K. Burgerjonge- iingenvereeniglng „Kath. Streven", Gebouw Kath. Kring Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur tot hall 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excel sior: Gebouw R R Kring. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. Man- nenzangvereeniging „Orpbeus" Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver. gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholie ke Kring uur precies. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 6 uur 's geopend bet Stedelijk Museum, SU Joris Doele, Doelepleln. Heden- Vergadering R. IC. Bakkersgezellenbond „St. Clemens". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half 9. Wegens belangrijke mededeeliugen aller opkomst gewenscht. Ledenvergadering R. IC. Bakkersgezellenbond „St. Clemens". R. IC. Volksbond. Aanvang 8 uur. Woensdag 25 April Vereenlging „de ambachtschool voor Schie dam en omstreken". Jaarlijkscbe algemeens vergadering, te houden In het schoolgebouw. Aanvang 8 uur. Uitvoering dilettantensyrdpbonie-orkest t». van Beethoven, gebouw R. K. Volksbond; 24 April: Groote Schouwburg, Madame Sans-Gêne (Rott. Hofst.tooneel) 8 uur (voor volwassenen). Circus Schouwburg, De man met de wassenbeelden (Spree-gezelscliap) 8 a, 25 April: Groote Schouwburg, Hamiet (Ver. tooneel) half 8. Circus-Schouwburg, De voddenraper van Parijs (Spree-gezelschap) 8 uur (voor volwassenen). 26 April: Tivoli.schouwburg, Dolle Hang (Ver. Haagsch Tooneel) 8 uur (voor volwas senen). 27 April: Groote Schouwburg, De wijze kater (Schouwtooneel) 8 uur (voor volw.) Bioscopeu: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 26 dezer in: Corso (voor volwassenen); Olympia (voor volwasse nen) en W.B.-theater (voor volwassenen). 20 April: Marrigje Adriana, dochter van J. W, N. Boot en M. Duijm, Westfrankenlandsche straat. OVERLEDEN: 21 April: M. Q. Raaphorst, 55 j., echtgenoot van E. C. Zuidgeest, Nassau laan: C. M. Romein, 1 j„ Nassaulaan, j Op 20 en 21 April werden genomen 536 baden en wel in de 1ste klasse 26 kuipbaden, 65 regenbaden en 3 kinderbaden; en in de 2de klasse 41 kuipbaden, 3S9 regenbaden en 12 kinderbaden. •45 ',k-- HE OVEUKXUOOMING TE KETHEL, 25 JAAR GELEDEN. Gezicht op den doorgebroken L' U-LlJi. jb x'e*. dijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1