FEUILLETON GEKNAKT.... WOENSDAG 25 APRIL 1928 DERDE BLAD PAGINA 3 EERSTE KAMER VEEL GEPRAAT EN WEINIG BELANGSTELLING ZONDERLINGE WIJZE VAN BEGROOTING-BEHANDELING ZAL HET WERK NOG KLAAR KOMEN? INTERN. UNIE VAN KATHOLIEKE VROUWENBONDEN v>* .fip; OM SCHOONER OP TE BLOEIEN Het wordt nu toch wel heel erg met den woordenvloed in den Senaat. Als op deze wijze wordt doorgegaan, bestaat er niet veel kans °P het gereed komen van de begroetingen ten zij deze week bij de zes zittingen nog een avond vergadering komt, zooals het gerucht wil. Bij de behandeling van de begrooting van Binnen- landsche Zaken werd het leeuwendeel van den tijd volgepraat door vier sociaal- en twee vrij zinnig-democraten. De twee Katholieken en de eene anti-revolutionair hadden met hun drieën log geen uur noodig. Op deze wijze heett het cr den schijn van, dat zij, die de Eerste Kamer Weg willen hebben, zooals de S. D. A. P. en de V.-D. dit nu probeeren door haar dood te praten. Het hooge aanzien van de vergadering' wint er ook niet door als er redevoeringen worden gehouden zooals gisteren. Minister Kan gat dit op niet onduidelijke wijze te ver staan aan den heer Hermans, die met de verve van een cabaretier (woorden van den minister), het verhaal deed van wat de burgemeester van Culemborg volgens hem misdaan had, door aan liet gemeentepersoneel te verbieden over de moordzaak aldaar te spreken, terwijl de minis ter in zijn antwoord op de vragen van dezen sociaal-democraat duidelijk te verstaan had ge geven, dat da verhouding van den minister tot den burgemeester niet toeliet hem daarover al of niet zijn ontstemming te kennen te geven. He gemeente Culemborg is feitelijk een zenuw patiënt, want ieder praat over den moord en dan zal een burgemeester wel eens maatrege len moeten nemen die in normale omstandig heden achterwege zouden blijven. Alhoewel minister Kan reeds in de Tweede Kamer te kennen had gegeven niet over de wettelijke regeling van het pachtcontract te zullen spreken, omdat een ontwerp van wet daarover bij het departement van Justitie om advies was. meende de heer Westerdijk daar over toch in den breede te moeten uitweiden. Antwoord kreeg hij er van den bewindsman toch niet op en dan mag men vragen wat is toch de bedoeling van deze academische uiteenzetting waar niemand naar luistert en tb minister niet o-p antwoordt. Nu zou men voor de breedsprakigheid van de senatoren nog een excuus kunnen aanvoeren als zij zelf belangstelling toonden in hetgeen er gezegd werd, maar dat is helaas ook niet het geval, de Kamer is opvallend leeg. Heel veel leden teekenen even de presentielijst eu ver dwijnen daarna weder. Na twee uur hebben we als grootste aantal twaalf leden kunnen tellen, terwijl er daarna bij den aanvang van de be handeling van de begrooting voor onderwijs te drie uur maar acht waren. Hierbij zij op gemerkt, dat de sociaal-democraten even hard door afwezigheid schitteren als de leden van de andere fracties. He voorzitter is natuurlijk al deze dagen aan wezig en met hem enkele leden, die wij nu maar niet hij naam zullen noemen, maar de overgroots meerderheid komt slechts even kij ken of ze nog niet aan de beurt zijn voor spreken, opdat hun woorden door de pers zul len worden verspreid en op staatskosten ge drukt worden in de Handelingen. Als er in- tusschen commissie-vergaderingen werden ge- kouden, zooals in de Tweede Kamer pleegt te geschieden, waardoor de leden toch in het ge bouw blijven, dan was het iets anders, maar dit is nu niet het geval en daarom is deze wijze van behandeling der begrootingen, waarbij maar redevoeringen worden gebonden over on derwerpen, die reeds meermalen besproken zijn, terwijl de groote lijn absoluut ontbreekt, niet goed te praten. Waren Maandagavond de Katholieke leden kort in hun beschouwingen, gisteren werd dit voorbeeld gevolgd door prof. Diepenhorst, alhoe wel hij een van de belangrijkste vraagstukken behandelde, n.l. onzen economischen toestand in verband met land- en tuinbouw. Al degenen die, om met den heer Polak te spreken, een politiek van bekrompenheid voe ren en tot de uiterste consequentie vrijhandel willen volhouden, staren zich blind op de cijfers van in- en uitvoer. Toch zijn deze voor land- en tuinbouw in het geheel geen graadmeters voor den goeden gang van zaken bij dit bedrijf. In dien men de oorzaken nagaat, waardoor de uit voer soms toeneemt, verdwijnt het gunstig beeld, omdat vermeerdering van uitvoer slechts geschiedt door vermindering van den prijs der producten en daaraan komt spoedig een eind. Zoo ic onzo vleesehuitvoer in 1927 gestegen, maar de prijzen zijn sterk gedaald, omdat we 32 procent invoerrechten moeten betalen in Frankrijk, terwijl Engeland voor het versche vleesch gesloten is. Als er geen andere maat regelen genomen worden door verhooging van onzo invoertarieven, kunnen land- en tuinbouw liet op den duur niet uithouden. De regeering schijnt voor dit bedrijf weinig te voelen, want in de commissie voor het sluiten van Handels verdragen zitten wel 3 Industrieelen, één ver tegenwoordiger van den tuinbouw, maar nie mand van den landbouw. Hetzelfde geldt voor do commissie van voorbereiding in den Raad van Bijstand. Twee toezeggingen deed de minister nog, die de aandacht verdienen en wel dat er een wets ontwerp komt, waarbij hij, naar hij hoopt, een gelukkige theoretische en praktische oplossing heeft gevonden voor de samenwerking van ge meenten en dat naar zijn inzicht de Bioscoop wet in geen geval de Gemeentewet buiten wer king mag stellen. Mocht de rechter uitmaken, dat de Bioscoopwet aan burgemeesters het recht ontneemt om sluitingsuren voor de biosco pen vast te stellen, evenals het geven van mu- ziekvergunningen en andere zaken, dan zal hij zeker een wijziging van die wet voorstellen. De onderwijsbegrooting kan niet behandeld worden, zonder dat er gevraagd wordt om meer geld. Een groote moeilijkheid voor een minister, die zelf wel allerhande verbeteringen wil bren gen in het onderwijs aan schipperskinderen, die wel vergoeding zou willen geven voor boven tallige leerkrachten, waarom de heer de Jong vroeg, maar die in dat opzicht afhankelijk is van den minister van Financiën. Hem op grond daarvan stilstand en achteruitgang te verwijten gaat niet op. DE LUTHER FILM. Voor wie is deze geschikt De Centrale Filmkeuringscommissie heeft de Lutherfilm goedgekeurd voor personen boven 14 jaar, behoudens enkele kleine coupures. De minderheid keurde de film goed voor personen boven 18 jaar met meerdere coupures, die kwet send zjjn voor Katholieken. De minderheid heeft, naar de „Rsb." meldt, hooger beroep aangeteekend tegen het besluit der meerder heid. Congres te 's-Gravenhage. DE OPENINGSPLECHTIGHEID. Gistermorgen om 8 uur i6 in de parochie kerk van den H. Jacobus aan de Parkstraat te 's-Gravenhage een pontificale H. Mis opgedra gen ter gelegenheid van het R.K. Vrouwen congres, welke werd gecelebreerd door Z.Exe. den Nuntius, Mgr. L. Schioppa, geassisteerd door den Deken van 's-Gravenhage, den Hoog- Eerw. Heer H. A. Th. van Dam, de beide kape laans der parochie en Mgr. Jansen, geestelijk adviseur. Bijna alle congressisten naderden tot de Heilige Tafel. Na afloop reden de deelneemsters aan het congres in 5 Amova's naar de Wit ie Brug, waar het ontbijt werd gebruikt. OPENINGSREDE VAN Z.EXC. MGR. L. SCHIOPPA. Gisterochtend werd 't eongres van de In ternationale Unie van R.K. Vrouwenbonden in hotel „De Witte Brug" geopend met «en rede van den Nuntius, mgr. L. Schioppa, die als volgt sprak. Met ontroering zag ik het algemeen onder werp van uw congres: „de verheffing van het zedelijk peil van het gezin". Ik zag het met ontroering, want dit onder werp is zoozeer in overeenstemming met de meest ernstige, de meest urgente nooden van onzen tijd, dat het me voorkomt, dat het U door God moet zijn ingegeven. De zedelijkheid en het gezin zijn niet te scheiden begrippen. Het gezin zij Katholiek of Heidensch, Joodsch of Islamietisch, -of wel het is zedelijk, of wel het is niet het gezin zooals G-od het stichtte, zooals de natuur het vormde. Ilt spreek niet van den havennatuur lijken stempel, dien Jesus Christus op het ge zin drukte, toen Hij het huwelijk tot een Sacrament verhief. Neen slechts bezien van natuurlijk en maatschappelijk standpunt, is de familie zoo iets heiligs, zoo iets moois, zoo ideaal, dat zij slechts zedelijk kan zijn of geen familie is. Is in onzen tijd de zedelijkheid van het ge zin in verval? Het is niet aan mij U dit aan te toonen. Welsprekende redenaars zullen op dit verval wijzen. Ik zeg U liever wie de zedelijkheid weer op een hooger peil moet brengen. Het is uw taak, vrouwen, en speciaal van U, katholieke vrouwen, want het verval spaart zelfs niet het katholieke gezin, of het zoogenaamde katholieke gezin. Het is uw taak, echtgenoten, moeders, zusters, dochters, het zedelijk peil van het ge zin te verhoogen; uw taak, omdat gij zijt de hoeksteen vau het gezin, de beschermende engelen d-er zedelijkheid. Het is Uwe taak, want, al roept de onreine liefde tot do vrouw de onzedelijkheid in het leven, de reine en zuivere liefde, die de vrouw moet eischen, kweekt de zedelijkheid in gezin en maatschappij. Welk een zware verantwoor delijkheid, dames, rust op Uwe schouders 1 Met welke middelen moet het zedelijk peil van het gezin weiden verhoogd Dat is, wat Uw congres in deze gezegende dagen zal be- studeeren in dit land, waar, over het algemeen, de geest In de familie eu hare zedelijkheid een goed, mooi voorbeeld zijn, zoodat de sfeer voor Uw werk gunstig is- Hoe ook Uwe conclusie uitvallen, ze zullen eerst waarde krijgen, wanneer ze in vruchtbare daden worden omgezet. Deze daden moeten echter worden beheeracht door een zuiverc-n Katholieken geest, dien de Stedehouder van Christus U voorstelt, U aanbeveelt, U oplegt. Geachte toehoorsters, bij het Katholiek so ciale werk bestaat, evenmin als in hot Katho liek geloef, een neutrale zone, bestaan geen M C ES.. L. SCHIOPPA. neutrale Echchesriagea. Welwillendheid tegen over allen, liefdo tegenover allen; van ons principe afwijken voor niemand! En. nu, mijne heerstere, begint Uw werk, mot die wijsheid, die toewijding en die apostolische liefde, waarvan gij reeds meermalen bewijzen hebt gegeven. Geachte dames, alle Katholieke vrouwen der wereld en niet alleen de Katholieke vrouwen houden het oog op u gericht. Zij wachten op Uw woord, Uw raad. Uwe waarschuwing, maar vooral op Uw voorbeeld, dat terwijl het de familie van den. ondergang redt, ook het vader land en de maatschappij hierv-o-or behoedt. Na de openingsrede van mgr. Schioppa nam de voorzitster der Internationale Unie, mevr. SteenbergheEngeringh het woord om in de eerste plaats den internuntius ts danken voor zijn woorden eu voor de welwillendheid om de openingszitting to willen presideeren. Zijn te genwoordigheid was spr. aanleiding om uiting te geven aan de gevoelens van trouwe en eer biedige gehechtheid aan den H. Stoel, welke ge voelens alle leden der Unie bezielen. TEGEN DE KERKVERVOLGING IN MEXICO Aigemecne veronhvaardgiug Juist deze gehoorzaamheid aan den Christus en aan Zijn Kerk maakt tie leden van den Mexicaaaschen Bond tot belijdster s van het ge loof, tot martelaressen, die de bewondering van de geheele Christenwereld waard zijn. Spr. gaf uiting aan gevoelens van trots en blijdschap, omdat zij deze moedige vrouwen ouder de aan hangsters der Unie mag tellen eu noemde Laar heldhaftigen, die door haar optreden een schit terend bewijs geven van de hechtheid van haar geloof. Om uiting te geven aan zijn Bewondering en smartelijk medegevoelen heelt het bureau der Unie, als uitzondering, met toestemming van den kardinaal-beschermheer, een plaats op het bureau aangeboden aan mevr. de Gargollo de Lazo, de correspondente voor het buitenland van den Mexicaanschen bond. De Paus heeft reeds bij verschillende gele genheden de aandacht der gsloovigen gevestigd op „den grafsteen van een waar'Uk boozen toe leg van stilzwijgen", waaronder de duizenden slachtoffers, die in Mexico sterven, worden be graven. Een protest. 25.000.000 VROUWEN OPGEROEPEN. Het bureau der Unie stelt voor het volgende protest aan te teekenen: De Intei'nationale Unie van Katholieke Vrou wenbonden, in congres vereenigd in den Haag, is van meening, dat haar eerste daad moet zijn, haar stem eerbiedig te vereenigen met de stem van den Paus en het geheele Episcopaat. Het protesteert luide tegen het complot van „stil zwijgen", dat aan de wereld de onrechtvaar dige vervolging, die in Mexico als sedert maan den duurt, zou willen onttrekken. Deze vervoli ging is een beleediging voor den godsdienst* voor het recht en voor de meatschelijke vrij heid. Daarom kondigt de Internationale Unie van Katholieke Vrouwenbonden, in naam van 57 vereenigingen, welke 26 naties vertegenwoor digen, openlijk af, dat het belang der Kathol lieke Mexicanen ook haar belang is, -dat in uaain van de nauwe menschclijke saamhorig heid en meer nog in naam van do Christelijke broederschap, welke in eenzelfde lichaam do leden van den Christus nauw vereenigt, de Ka tholieke vrouwen zich in haai- ziel getroffen voelen, door de afschuwelijke onrechtvaardig heid eu de bloedige vervolging, die haar Mexl- caaasche zusters onderdrukt. Zij verklaart nog steeds in naam van dezelf de mensckeljjke saamhoorigbeid er van de in nige Christelijke broederschap, dat elke bij baar aangesloten vereeniging al haar invloed zal moeten aanwenden en alle middelen in het werk zal moeten stellen om de openbare meening ontroerd te stemmen en om in de ge moederen een rechtvaardige verontwaardiging te doen ontstaan door middel van pers, vlug schriften, film, lezingen. De algemeene campagne, welke nu aanvangt, zal niet eindigen vóór do godsdienstvervol ging zelf heeft opgehouden. De Internationale Unie van Katholieke Vrouwenbonden, wetend welk een machtig hulpmiddel het gebed is, be sluit: oir 25 miUioen aangesloten vrouwen op te roepen op 9 Juni, het feest van het H. Hart, deel te nemen aan een algemeene H. Com munie tot intentie van Mexico. Spr. deelde voorts mede, dat het bureau der Luie een serie lichtbeelden ter beschikking S..I.U. welke dienst kunnen doen bij propaganda^ leningen ea JMj<e£ü k omslen. Na de opening van het congres hield pater la Brieve een rede over de noodzakelijkheid van internat ionale samen werking. Vervolgens sprak gravin Zichy (Hongarije)' over het communisme. Daar het communisme internationaal geor ganiseerd is, moet het internationaal bestreden' worden en het is een belang van de Katholieke Kerk, dat dit geschiedde, waar het zich ook vertoont. Des middags zijn vergaderingen gehouden uitsluitend voor de afgevaardigden waar de pers niet werd toegelaten. Er is gesproken over dé verdediging en verspreiding van het geloof en over de bescherming en verheffing der vrouw. Ontvangst door het gemeentebestuur. Gisterenavond was het eongres de gast vaii het Haagsehe gemeentebestuur in het raads- E' oouw aan de Javastraat, waar de burge meester, mr. J. A. N. Palijü de deelneemsters aan. het congres welkom heette en de vei-zelte ring gaf van de sympathie van den Haag. Ter receptie waren aanwezig, behalve de burgemeester, o.in. de wethouders de heerea Quant en Drees, de gemeentesecretaris mi*. dr. i er Pelkwijk, de Raadsleden de Ueeren De Meester, Mooynian, de heeren Rijken- en Robin, van het kabinet van den burgemeester en de deken van 's-Gravenhage, de Hoogeerw. lieer H. A. Th. van Dam. DE RAMP IN GRIEKENLAND. Deelneming van de Ned. regeering. De Nederlandsehe Regeering heeft deel neming doen betuigen aan de Crieksche Regee ring met de ramp, door welke Griekenland ge- troffen is. PROF F. HUMMEL, f He componist prof. Ferdinand Hummel is to Berlijn na een ernstige ziekte in den ouderdom, van 73 jaar overleden. Een dei ,Levensblijhtid"-verhaIen van GEGIL ADAIB 12) Hij was langzamerhand haar meeningen gaan respeeteeren, daar zij die zelden opdrong, want zij toonde nu en dan door ^en enkel woord of opmerking een goed begrip van het loven, naast een ironisch en naast spottend aanvaarden van zijn beperkt heden en tragedies, die hem als iets zeer per soonlijks en zelfs buitengewoons troffen. Haar zwijgend berusten in de beschikkingen van het noodlot, wees op een fatalistische® trek, die, ofschoon in strijd met zijn eigen overtui gingen, toch een echo vonden in een duister eu nog niet geheel opgehelderd hoekje van zijn karakter. Kortom, hij begon langzamerhand een beetje afhankelijk van Pauline te wou-den. Haar raadgevingen en hulp in het besturen van zijn huishouden waren natuurlijk van veel tvaarde, maar de wortels van de vriendschap 8'ingen veel dieper, in enkele qualiteiten van eeu Inhaerent karakter, waar een zielsverwant, schap ontkiemd was. Terwijl dus onder de wierookboomen Olivia de kleine Carlos zich verlustigden in fan- 1ast,ische verhalen en droomerjen, kwamen de- zo heiden op heel andere wijze tot een vriend schap, die echter voor de toekomst van het Hhd van verdragende beteekenis zou zijn. In volgende dagen verheugde Pauline er zich "Ver met een dankbaar gevoel voor de ver- ti'ooiing en bet genoegen dat deze keunisma- ,US gebracht had in het rustige, geurige, een- °hig'e leven dat Olivia al die jaren leidde. 1 oen bereikte hun het nieuws van den dood a'i Laurence Edgerley in Perzië tijdens den weeden opstand der Koerden onder Obeid- h'- Zi*' Oregon weinig bijzonderheden. De Hevea uit Engeland werden sohaarscher en a minder en minder bevredigend. En de fcran- ph gaven ook weinig nieuws. Zij lazen in het c°dsbea-lcht van sir Laurence Edgerley, waar- zijn schitterende diensten aan het land wer- v'( opgesomd, en in het bizonder zijn suoces- <1?, zondingen in Perzië werden beschreven, 1 zijn vrouw twee jaren van te voren was ge- '°rven op een tocht naar Amerika tijdens een diplomatieke zending. Er werd ook nog melding gemaakt van een zoon die opgevoed werd op het kasteel van zijn grootvader sir Theodore Edgerley; van andere kindereu werd geen woord gesproken. Het bericht eindigde met een woord van lof voor den grooten moed en de toewijding in de gevaarvolle en verschrikkelijke t.jden, waarin massa-moorden en wederkeerige wreedheden het land overal in vlammen zetten. Hij was dapper omgekomen tijdens een van die verraderlijke invallen van de wi-eede Koerdeu. De opstand zelf was door de gezamenlijke actie van Turkije en Perzië weer bedwongen, maar do doodenlijst bevatte een voor Olivia zee'r dier baren naam, en de eerste witte draden werden in haar zwarte haren zichtbaar, gedurende de dagen, die op dit wreetle nieuws volgden. Maar aan Carlos vertelde zij niet, dat sir Laurentio dood was. En inderdaad, die jras ook niet gestorven, want de ridder uit 't droo- menland van het kind was in wezen onsterfe lijk, de zoon van alle tijden, de verpersoonlij king van den Geest der Romantiek. Hij be merkte zelfs een grootere bewogenheid en zin voor werkelijkheid in de vertellingen, die hij bij de lieve dame hoorde. En met een onbe wust aanvoelen van haar behoefte aan troost hoe kon hij zichzelf niet verklaren kwam hij soms bij haar staan en streelde zacht met zijn kleine, stevige hauden haar zijden haren en haar gezicht. Uw oogeu lijken vandaag nog meer op da sterren, madonna mia, fluisterde hij soms, en uw haar is net een wolk, als de maan er tegen aan stoot Als sir Laurentio u nu zag-, zou hij neerknielen en uw handen kussen; en dan zou hij u op een wit paard zetten en heelemaaJ meenemen achter de wolken en de sterren. Maar ik wil nog niet hebben, dat hij komt, want ik kan u zelf nog niet missen. Hoe ken het kind weten of raden dat zij soms zoo sterk verlangde om van de handen van het vleesch verlost te worden haar be minde weer te zien in dat mystieke gebied waai de dingen der aarde uiigewiseht worden en het geestelijke leven alles beheersclit. Zij stelden elkander nooit vragen en deden ook geen pogingen om dit onverklaarbare to ontraadselen. Maar naarmate de weken en 'maanden over hen kwamen, kwamen zij al dichter en dichter tot elkander; en liet begon Olivia al meer en meer toe te schijnen, dat Laurence op een of andere geheimzinnige manier herleefde in den geest van dit kindje, dat voor haar het kostbaarste bezit was ge worden. Bijna twee jaar na de komst, van de Vere kers stapte Pauline de trappen van haar eigen huis af om Olivia op te zoeken en haar wat nieuws te gaan brengen. Het was de dag voor het uitdeelen van de post. Voor haar yrlealin had zij geen brieven. Deze kwamen steeds sohaarscher, maai- er waren enkele kraaien, en zij bracht ook haar eigen mail mee, die ze dan samen lazen en bespraken. Het regensei zoen liep ten einde. Tusschen de heuvels span den zich de regenbogen. Het was juist koud genoeg om het lichaam aangenaam te sterkeu. Een atmosfeer van doorzichtige, door den regen sckoongewasschen zuiverheid, die de heuvels als het ware dichterbij geschoven had en een teeken was, dat de vegen 's nachts weer terug zou komen. Maar overdag was het overal licht en kleur en in den tuin, op *t void in de w,jn- bergen werd de arbeid weer hervat met de be lofte van- een rijken oogst. Van de wierookboomen tokkelden de druppels naar heneden, terwijl Pauline onder hun tun nel liep. Maar vandaag was er geen rustbank to bekennen. Zij zou echter spoedig weer op baar gewone plaats staan, maar nu nog niet. Olivia lag nu onder haar ruime verandah met de geuren en de kleuren vanden tuin om kaar. Gro-ote en zuivere Aronskelken groeiden ia dichte bosscken rechts en de geur van viooltjes herinnerde haar aan Er.gelsehe lanen in April. Do i oode pomsettia vei blindde reeds bet oog. do rozen die in den warmen gloed weer opensprongen, vermengden haar geuren met het aroma der geraniums, der groote heliothropen dis soms tot bocmen uitgroeiden. Pauline bukte zich om een kus op Olivia's slaap te drukken, en terwijl zij ging zitten in den stoel, die reeds vooi haar neergezet was, sorteerde zij de kranten. En hier heb ia een brief waarover ik ie eens moet spreken. Misschien krijgen wij ten slotte toch nog een speelmakkertje voor Car los dit .seizoen. Ik heb liicr eon brief gekregen van mrs. Fans die herinnor jo je nog wel, niet waar? Zij was ecu ran je vurigste aan bidsters. Ja, en wij dachten dat zij wel terug zou komen. Maar naar kiudeien zijn nu allemaal groot géworden en de wereld ingetrokken. Eu zij is er nu ook niet zeker van of zij terug komt. Enkele kinderen schijnen haar noodig te hebben of schoon zij toch met veel aandrang vroeg om een kamer vrij te houden. Nu schrijft zij' da.t zij wel graag een familielid, een zekere mrs. Arbutliuot met haar kleine dochtertje daarvoor in de plaats zou willen zenden. Zij vraagt, als ik ze nemen wil, wat de condities enz. zijn. lier is de brief. Wat most ik zoggen? Soms besluit ik maar om heelc-maal geen nieuwe inentehei» meer aan te nemen Dat weet ik, maar als deze nieuwe nu heel nederig verzoeken Ben ik zwak en geef too. Ja, dat is nn een maal zoo. Maar over- 't algemeen eerst dan ais zij door vrienden aanbevolen wo-rden. Zooals in dit geval. Heeft mrs. Arbuth- not geschreven? Ja, hier is haar brief. Kort en zakelijk. Een tamelijk goedo hand eu behoorlijk ge vormde zinnen. Natuurlijk zeg jij, dat ik ja moet zeggen. Och, Carlos zou een speelmakkertje heb ben en het is altijd goed voor kinderen, dat zij met andere kinderen kunnen omgaan. Carlos heeft dit verlies toch nooit erg gevoeld. Soms geloof ik, dat jij nog een grooter kind bent dan hij! De punt van Pauline's neus ging weer naar beneden, ten teekc-n, dat ze wat onschuldigs scherp bedoelde. Olivia's oogeu keken haar zacht aan en zij fluisterde Somtijds geloof ik ook, dat hij ouder en wijzer is dan ik. Dat alles bewijst ten duidelijkste dat hij een kind noodig heeft om mee te spelen. Als zijn vader het goed zal vinden, dat hij mei een meisje omgaat. - Daar zal ik wel voor zorgen, zei Pauline kortaf. Een klein meisje, sprak Olivia, nog eens nalezend. Dat is alles wat zij zeggen, beiden. Dat kan wel beteekenen van zes tot zestien! Niai heelemaal. In den 'zin over de con dities wordt liet woord „kind" gebruikt. Ik geloof ook niet (lat het meisje dus meer dan een kind za' zijn. Ik veronderstel dat zij hoog stens tien is. Is de jongen ook niet van dien leeftijd? Tien op zijn 'aafsten verjaardag, toen hij over den breeden weg kwam gereden om zijn nieuwe pony te loten zien. Het volk zegt hier dat hei ldnd als een echte Centaner rijdt Toen hij nog een kind was reed hij ongezadeld op wilde muilezels. Hij heeft trouwens toch de gave om wilde dieren tot zich te trekken en te kaimeeren. Ik heb tweemaal zooveel vogeltjes sinds hij gekomen is. En zij zal ze wel wegjagen. Ik geloof dat het Amerikanen zijn, omdat het familie van mrs. Fane is. Dat is nu wel geen Evangelie, maar het is toch een gevolgtrekking. Welnu, het is wel eeus goed voor Signer Don Carlos dat hij in de onmiddellijke nabijheid, komt Van een modern jong meisje met moderne ideeën. Hij heeft heel zijn kleine leventje gebladerd in de bladzijden van een middeleeuwsehea roman. Pauline, zeide Olivia na een oogenblifc zwijgen, spreekt nir. Vereker je wel eens over zijn jongen en over zijn toekomst? Ik spreek er over het algemeen over; maar hij schrikt van het. onderwerp terug als een boerenpummel van een spook. Het gaat mij eigenlijk niets aan, maar hg kan de zaak toch niet negeereu. Hij geeft Carlos zelf zeer goed les. .En ia San Marco krijgt de jongen schermles en clans- tea dat verwonderde mij zeer, maar het is zoo en hij rijdt twee of drie maal in de week op zijn paard heen en terug. Met zijn vader schiet hij achter in den tuin schijf. Wat talen betreft, die schijnt hij bij intuïtie te spreken en het Latijn ligt hem als zijn moedertaal In den mond. Hij houdt erg van zijn Grieksche es sen en geeft mij op zijn beurt les. Nee, je mag mr. Vereker niet beschuldigen, dat hij de studie van zijn jongen verwaarloos!. Dat heb ik ook niet willen beweren. Maar jij en hij zijn danig op weg om van den klei nen jongen een preutscli cavalier te maken juilio verschuiven allebei teikens het oogen blik dat binnen zeer korten tijd een beslissing genomen mote worden. Hoe zal de jongen zijn verder leven moeten besteden? Wat is hij met hem van plan? Eu voor wat toekomstig be roep voedt hij hem eigenlijk op? Olivia zweeg. Van tijd tot tijd opende Carios' vader zijn hart wel eens voor haar maar een heel klein beetje. Zij kon dan even een blik werpen in dit diepe en hartstochtelijke verlan gen dat hem drukte, om den jongen voor de besmetting der wereld te sparen. Dit waren zijn eigen woorden geweest en het had haar on middellijk toegeschenen, alsof zij toen in de lichtvijvers gekeken had van de eerlijke jon- gensoogen e-n diens gedachten eu verlangens zich daarin weerspiegelden. Somtijds stelde zij zichzelf de vraag was dit ten slotte niet het hoogste en beste wat een ouder voor zijn kinderen kon wensehen? En dat oen jong leven door deze vredige afzonde ring ia 'n kultureel milieu, omgeven door lief de en iu staat om op behoorlijke wijze zijn ta lenten te ontwikkelen, behoed kon weiden te gen en vrij gehouden van elke lagere gedachte, was dit geen steekhoudend argument voor die afzondering? Zij wist wel dat de .verleidings slang zelfs het Paradijs was binnen gekomen. Zoo n droomster was zij niet geworden, dat zij wilde beweren dat de omgeving iemand kon vrijwaren tegen de bekoring. Maar de kleine Carios was voor haar een tot gestalte gewor den bundel zonlicht, die zijn eigen klein we reldje verlichtte. Waarom moest die gereefd worden? Waarom moest Hij in aanraking ge bracht worden met de bedorven maatschappij onder donkerder hemel, waar het goud In zijn onschuldige oogen aangetast kon worden en de schaduw van donkere levensproblemen de veer krachtige levensblijheid en onschuldige vreugde! kon rooven, die hij nu in zoo overmatige wijze bezat? (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 11