■ÉPtoI 2 Vriidag 27 April 1928 Tweede Blad Pagina 1 HPHi i t COMMUNISTEN EN WIJ „EEN GEVAL, DAT ZICH NIET HERHALEN MAG" MONUMENT VOOR DORUS RIJKERS DE AFGETREDEN GOUVERNEUR VAN SURINAME. DE ITALIAANSCHE OPERA VERKIEZINGS-KNOEIERIJEN Sinds de socialisten wat water in de -marxistische melk zijn gaan doen, trachten •zij ook zooveel mogelijk de godsdienstige mensehen gerust, te stellen met' de leus, 'dat godsdienst privaat-zaak is. Weliswaar blijkt, uit de practijk telkens en telkens, "dat die leus valsc.h is en socialisme en Katholicisme onvereeriigbare begrippen zijn. maar feit is toch. dat de bar-anti-gods- dienstige uitingen die vroeger schering en inslag waren bij de socialisten, vermindei d zijn. Ik> communisten, die als ware zonen van Ma ex het levend geweten der socialisten zijn en nooit een blad voor den mond nemen, behoeven ook hun haat tegen den godsdienst niet ie verbergen. Waar zij beer en meester zijn, vervolgen zij de aanhangers van den godsdienst en waar zij er toe in staat zijn, trachten zij den invloed der Kerk te breken. Natuurlijk is vooral de Katholieke Kerk het groote voorwerp van den haat der communisten. Rome is „de reactionaire macht", zij staal ..aan d© zijde van de bourgeoisie en van hot imperialisme". Men nroet niet schrikken van de groote, vreemde woorden: zij zijn hot opium der communisten waarmee het denken van volgelingen wordt besmet. He bedoeling van deze leugenaars is, het voor te stellen alsof de Kerk tegen de arbeiders is en voor uitbuiting der koloniale bevolking. Terwijl juist de heeje. geschiedenis dei Kerk één poging is om de zwakken te beschermen tegen de rijken en terwijl Zij het is geweest* die, waar zij kon, de baatzucht van koloniseeronde volken brei delde en opkwam voor de rechten van „veroverde volken". Zij zond haai' klooster lingen om beschaving, kennis en liefde te brengen naar die verre, volkeren. Waar zijn de communisten die zich opsloten op me- laatschen-eilanden om daar zich toe te wijden aan de ongelukkigsten en met hen ziek te worden en te sterven? Zijn het communisten geweest, die de slavernij hebben ondermijnd, die de inland- sche bevolking van Zuid-Amerika hebben bewaard, die onze voorouders hebben be schaafd? Zijn de ideeën van vrijheid, ge lijkheid en broederschap niet op de wereld gekomen met de Kerk? Voor de communisten, die bittere gods diensthaters zijn, is Rome de „spin". Ren zekere heer Maslowski vestigt in de ,,Tvom- munisüsche Internationale" de aandacht zijner kameraden op „steeds grooteren in vloed van het Katholicisme, de- pauselijke Curie en de verschillende klerikale organi saties en partijen." ,ln alle landen zien wij de opmarsch yau de Roomscho Kerk" vervolgt deze heer en hij noerrit. dan Wat feVeri, die 'en deele juist zijn. In Duitscbland. zon zegt hij i» het Centrum eigenlijk 'de eenige pari'i d;e, bij de revolutie in 191Ö gewonnen -het.u. Hard vertegenwoordigers vormen den vasten ikern van de regeering; er is weer vrijheid .voor de kloosters en de Pauselijke gezant 'te Berlijn is deken der diplomaten. De man rekent ook opeen Katholieke heropleving in Frankrijk; hij meent, dat ook het fascisme de Kérk dienen wil. In Polen, Bohemen (Tsjecho Slowakije), Enge land en Amerika heeft het Katholicisme Oen overwegende of zeer sterke positie. [Dok in Nederland. aldu3 deze communist, is „tiet goed georganiseerde Katholicisme aan de winnende hand." Het is niet alles juist wat de man schrijft: voor hem .is iedere oorlog een soort Klassenstrijd; hij leeft sterk in protestant- sche traditie: zoo alleen kan hij beweren, Hat Amerika een stichting van den prote3- itantschen geest. is. Hij tracht ook wel degelijk het anti-papisme in het gevlei te komen. Hij vertelt ook stellige fouten: zoo, dat 9e bisschoppen door het nieuwe Kerkelijk iWetboek „alle zelfstandige invloed verliezen ©n eenvoudig tot beambten van den Paus worden". Indien do man het wetboek kende, zou zoo iets niet meer Kunnen beweren. Hij beweert ook veel andere dingen, die ©ven onjuist zijn. Doch zijn besluit is wel: de communisten moeten de Kerk bevechten. Want de Kerk is „een hard nekkige, goed uitgeruste, moeilijk aantast bare vijand." s,De strijd tegen het Katholieke gevaar moet gevoerd worden door de Kommu- nistische partij.... Met dit werk beginnen is een dringende plicht, zeker in een land als Holland, waar het Katholicisme zulk een macht is." De anti-papisten, die niets beter weten dan Rome te bestrijden, zouden goed doen wèl te bedenken, dat Rome de slagen ook voor hèn opvangt. Al3 zij daaraan twijfe len, als zij meenen, dat de bitterste vijan- 'den van den godsdienst juist niet in de Katholieke Kerk hun machtigste tegen standster zien, dan kunnen zij dat van de communisten zelf leeren. Indien waken, zullen deze brullende vijanden de Kerk niet overweldigen, zoo- als zij dat in Rusland met geweld trachten te doen. DE SENAAT De heer Molt maker rnoest zijn plicht doen ais Boudsbestuuriler SPOOR- EN MIJNWEZEN Bij het pleiten voor een wijziging van de Krankzinnigenwet heeft men het zoowel in de pers als in de Eerste en Tweede Kamer steeds gehad oyor een geval, dat zich niet herhalen mag. Thans heeft du Senaat zelf een geval, dat zich zeker niet meer herhalen mag,- wil men daar tenminste niet tot nog 011 mogelijker toestanden komen, dan er vaak reeds bestaan. Woonsdagmdklag had de heer de Muralt ©en motie ingediend, die door den voorzitter niet werd voorgelezen, maar waarbij deze den spre ker verzocht haar den volgenden dag als er wat meer loden waren, nog eens toe te lichten. Er waren op dat oogenblik goed geteld neg maar zes senatoren. Het verzoek was goed be doeld. maar we hadden niet verwacht, dat een oud-lid van de Tweede Kamer er aan zou voldoen en dps waren we hooglijk verwon derd, dat» de heer de Muralt het volgens beau toeh kort deed in den tijd van 10 minuten, voor hij doorging met te spreken over de ver bindingen iu Zeeland en in het hijzonder in Zeeuwsch-Vlaa aderen. Als het gewoonte wordt, dat leden, die liet laatst spreken en dan hun rede afbreken, den volgenden dag beginnen met nog een® te her halen-wat zo den vorigen dag gezegd hebben, dan wordt de Senaat, waarin tot heden bij de begroetingen toch niets anders gedaan wordt dan herhaald wat in de Tweede Kamer reeds uitvoerig is betoogd, een instelling, waarvoor men met den besten wil van de wereld .geen belangstelling meer kan voelen. De redevoeringen van de Vrijheidshonders en da S.D.A.P.-ers waren buitengewoon lang, want gemiddeld hebben ze ieder anderhalf uur ge sproken, dus veel langer, dan waartoe men ia de Tweede Kamer gerechtigd is. Als de Eerste Kamer hetzelfde werk wil doen als haar zuster aan de overzijde, dan zal het noodig zijn óm ook hier den spreektijd te rantsoenee ren. De hoer Moltmaker herhaalde oog eens zijn rede van het vorig jaar. Als bezoldigd voor zitter van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramweg personeel heeft hij nu eenmaal den plicht, even als zijn medebestuurder, de heer van Braam beek, die in de Tweede Kamer zit, propaganda te maken voor de denkbeelden van die ver- eeniging. Een motie op de vergadering' van die organisatie aangenomen betreffende de classi ficatie heeft hij dan ook als do gehoorzame dienaar in den Senaat ingediend, al weet hij maar ai te goed. dat de minister aan zijn wen- schen niet lean voldoen en dat de Kamer de motie toeh verwerpt, In Utrecht kan hij dan toch zeggen zijn plicht gedaan te hebben, maar dat de heeren niet wilden. Hij vergeet echter, dat hij hier niet zit als voorzitter van een vereeniging, maar als volksvertegenwoordiger. De heer Janssen heeft de motie bestreden en zeer terecht opgemerkt, dat hier geen plaats was vóór groifiè weerden als grof onrecht, want daar was geen sprake van. De heer Lindéijer heeft nog eens herhaald over de mijnen wat de heer Drop reeds in de Tweede Kamer betoogd had en vroeg weer om een regeerings-euquète naar de misstanden in deii mijnbouw, terwijl bekend is dat de minister geen aanleiding vindt tot het instellen daarvan. Zoowel de heer Koster als de heer Janssen, drongen aan op 'n goedkooper vervoer per spoor vim onze Limbui gsehe steenkolen. De mijnen bétalén per jaar bij den tegenwo'ordigén toe-" stand ongeveeT 20 millioen aan vracht en kun nen daardoor de concurrentie met de Duitscbo kolen niet vol houden. De Spoorwegen hebben door"de vc-rvoertarieven de mijnen geheel in liun macht. Do tegenwoordige vrachtovereen komst eiudigt 1 Juli 1928 maar de minister moet zoowel opkomen voor het belang van de spoorwegen als van de mijnen en dan ie de keus heel moeilijk als hem gevraagd wordt spe ciaal de belangen van de mijnen te behartigen. De heer Dobbelmnnn heeft krachtig gepleit vóór een subsidie tot spoedige verhooging van den Ooyscben en Erlecomsehen dam in 192G doorgebroken. Er is hier veel vruchtbaar land, dat bedreigd wordt, maar veel hoop op vervul ling van zijn wensch hebben we niet, want de minister schudde het hoofd. Alhoewel binnen eenige dagen de radiowet in. de Eerste Kamer in behandeling komt heeft de heer Koster nu reeds gesproken over de verdee ling van den omzendtijd. De liberalen hadden zich tot nu toe buiten de radio gehouden, maar op 2 Maart hadden 'ze ook hun deel verzocht in den omroeptijd ter verkondiging van de liberale denkbeelden. Hoogst verbolgen was hij nu, dat de minister niet dadelijk klaar ge staan -had om de heeren te bedienen. Het echte liberale standpunt, waarbij deze partij zich altijd wat hooger rekent dan de anderen. VIERDE NED. KATHOLIEKENDAG TE MAASTRICHT. Nevenvcrgadering der Derde Orde. Daar zooals reed3 blijkt do nevenver gadering der Derde Orde op tweeden Pink sterdag zeer druk zal bezocht worden, heeft het betreffende Comité te Maastricht besloten een wijziging aan te brengen wat betreft de vergaderlokalen. De vergadering der volwassenen zal gehou den worden in de voormalige Dominicanen- kerk, Groote Straat 52; die der jongensafdee- lingen in de groote zaal van de St. Antonius- vereeniging; die der meisjes in de Minder, bfoederskerk. PROF. DR. G. A. J. HAZEU. Naar wij vernemen, heeft prof. dr. G. A. J, Hazeu, sinds 5 Mei 1920 hoogleeraar in de Javaansche taal- en letterkunde aan de Leid- sche Universiteit, het voornemen te kennen gegeven wegens gezondheidsredenen tegen het eind van dezen academischen cursus ontslag te nemen. DE CHEF VAN DEN MARINE-STAF. De chef van den Marine-staf, Schout-bij-Nacht Mr. Jager, dié tot verder herstel van gezond heid eenigen tijd buitenslands heeft vertoefd, heeft gisteren zijn werkzaamheden aan het De partement van Marine hervat, Besprekingen te Helder Te Helder vergaderden eenige vooraan staande en officieele personen uit de gemeen te, ten einde besprekingen te voeren omtrent het oprichten van een monument, gewijd aan de nagedachtenis van Dorus Rijkers. Een huldiging te Amsterdam, Woensdagavond heeft in huize Couturier te Amsterdam do maaltijd plaats gevonden aan den afgetveden gouverneur van Suriname mr. A. J. A. A. baron van Hiemstra, aangeboden door economisch belanghebbenden in Suriname. De tafel werd gepresideerd door den hoofddi recteur der Surinaamsehe Bank mr. G. C. F. Schoch. Aan tafel werd gespróken door prof. dr. F. A. F. C. Went, mr dr. C. F. Schoch, E. Heldring, voorzitter der K. v. K. te Amsterdam, C. F. Gaieher, directeur der Cultuur Mij. „Rust en Werk", Z.Exc. minister Koningsberger, en de heeren M. C. J. Welle en A. S. J. Fernandes, voorzitter van de West-ïndische Commissie voor de Indische tentoonstelling te Arnhem. Na een dankwoord van baron van Hiemstra werd nog' het woord gevoerd door dr. Rutgers, waarna mr. Schoëïv een slotwoord sprak. IIÖOGE RAAD Afscheid van den vice-president. In plenaire zitting zal de Hooge Raad dar Nederlanden op Maandag 30 April des middags om 2 uur, afscheid nemen va a den vice-presi dent, mr. A. Bosch, aan wien, met ingang van 1 Mei 1928 eervol ontslag uit zijn rechterlijk» betrekking is verleend. INTERN, UNIE VAN R. K. VROUWEN» VEREENIGINGEN H»oge belangstelling EEN MOEILIJKE EN TEERE KWESTIE Het bureau van de Intern. Unie van R. IC. Vrouwenvereenigingen ontving bericht dat de Koningin tot haar groote spijt wegens vertrek naai' Het Loo verhinderd is het bestuur te ont vangen voor de aanbieding van de gevoelens van eerbied. Op het telegram aan den Paus, waarin het congres kinderlijke gehoorzaamheid betuigde en om den ApostöHsclien zegen smeekte, werd een antwoord-telegram ontvangen, volgens het welk de Paus gèiukwenscht met het doel der werkzaamheden, voor allen de hemelsche ver lichting afsmeekt en gaarne den Apostolischen zegen schenkt Woensdag na de middag-vérgadering ontving de Internuntius Z.Exc, Mgr. L. Scliioppa het bureau in audiëntie en schonk het in zijn huis kapel den Apósfe'ltchen Zegen. He f congres TT gisteroch tend voortgezet. M ej. Mo'reau uit Parijs hield 'n rede over den wettelijken toestand en de wettelijke bescher ming van het onwettige kind. Zij wees erop, dat er in alle landen een beweging gaande is dm de wettelijke positie van het onwettige kind te verbeteren. Voor de Katholieken in het bij zonder is dit een moeilijke en teere kwestie, want zij beschouwen het huwelijk doorsijn heilig en Christelijk karakter als de basis der maatschappij en willen daarom niet, dat de vrouw, dio tegen, deze beginselen gezondigd heeft, op denzelfdèn voet wordt behandeld als de wettig gehuwde vrouw. Doch door de Chris telijke naastenliefde worden de Katholieken er natuurlijk ook' too gedreven om de gevallen vrouw en het buitenechtelijk kind te bescher men en hulp te bieden. Men mag het kind niet aansprakelijk stellen voor de zonde der ouders. Daarom willen de Katholieken er wel toe mede werken, zoowel uit een oogpunt van rechtvaar digheid als van naastenliefde, dat er in de wet wordt vastgelegd dat do ouders verplicht zijn om te zorgen voor en bij te dragen in de opvoeding van het onwettige kind. Maar, wan neer er wettige kinderen zijn, mag het onwet tige kind daarmee niet op één lijn worden gesteld. Daarom meenen de Katholieken, dat ■het onwettige kind geen erfgenaam kan ziin van het fortuin des vaders als er andere, wet tige kinderen zijn. Is er geen andere afstam meling, dan kan in dat geval het onwettige kind erven. Op deze warm toegejuichte rede volgde een geanimeerd debat. Des middags vergaderden de studiecommis sies over den intellectueel en arbeid dei' vrouw HET AFTREDEN VAN MEVROUW DE hondt. Zij blijft „het rechteroog" yan de Opera. Nader vernemen wij, dat het ontslagnemen van mevrouw de weduwe C. de HondtVer hallen als directrice van de. Italiaansche Opera is geschied op advies van haar geneesheer, die haar met het oog op haar leeftijd zij is reeds 60 jaar en haar gezondheidstoestand minder ingespannen arbeid heeft voorgeschre ven. De Italiaansche Opera is een omvangrijke onderneming, waaraan ongeveer 200 personen zijn verbonden. De leiding van zulk een onder neming brengt uit den aard der zaak heel wat moeite en zorg met zich. Vroeger hadden de heer en mevrouw de Hondt gezamenlijk de leiding, maar sinds het overlijden van haar echtgenoot stond mevrouw de Hondt alleen aan het hoofd der omvangrijke onderneming. Dit was voor iemand van haar leeftijd wel wat te veel, Daarom heeft zij ontslag genomen als" directrice en de leiding overgedragen aan den lieer Arturo Borin, tot nu toe adjunct-directeur. Mevrouw de Hondt blijft naast den heer Borin haar krachten aan de Italiaansche Opera wijden, zal alle contracten met hem onder teekenen en treedt bij zijn ontstentenis op als zijn plaatsvervangster. Zij blijft, zooals de nieuwe directeur het tee kenend uitdrukte,, „het rechteroog" van da opera. A W' DE OOIEVAARS IA' DEN I1AAGSCUEN DIERENTUIN HET 3IE-QÜ1CK-BIIS-ONGELUK TE NIJMEGEN Het sluiten vaa bewaakte overwegen ER IIESRSCHT EEN ONBEHOORLIJKE TOESTAND Donderdagmiddag werd voor de Aruihemsche rechtbank behandeld de zaak tegen F. A. v. K. te Wijehen, spoorweg-beambte, die door do rechtbank te Arnhem veroordeeld was tot 1 maand hechtenis, cmidat liet mede aan zijn schuld te wijten is geweest, dat de boomen van den spoorweg aan de Groene®traat te Nijme gen niet gesloten waren, toen een trein in aan tocht was, tengevolge waarvan een Be-Quick- bu,s door een trein was gegrepen. Het ongeluk eisehte vijf zwaar gewonden. Verd. beriep er zich op, dat het waarsohu- wingssein niet was doorgekomen; verd. had zich a.l eerder gewend tot zijn superieuren voor telefonische wnarsciiuwingsseinen. De advocaat-generaal achtte het vergrijp van ernstige raard. Spr. eisehte bevestiging van liet vonnis der rechtbank. Als verdediger trad op mr. Witdox uit 's Her- togenbosch. Deze wees er ©p> da.t een onduld bare toestand heerscht ten 'opzichte van het sluiten van overwegen. Het hoogste rechts college in den lande heeft in 1924 uitgemaakt dat overwegwachters niet kunnen sluiten zon der een behoorlijk klaksignfixil. Door de hou ding der spoorwegdirectie is het inderdaad min of meer juist, dat de verantwoordelijkheid af. geschoven wordt op de lagere ambtenaren. Spr. volgt de richting, door den Hooger Raad aan gegeven en beroept zich op de overmacht. Het is niet doenlijk, om drie minuten voor het bepaalde tijdstip den overwegtesluiten. Het is geen kunst om de overwegen te sluiten volgens „het boekje", maar dan ligt ket ge- heele verkeer ontredderd. De opvolger van ver dachte heeft zich aan zijn dienstregeling gehou den met het gevolg, dat de overweg drie kwar tier gesloten bleef en liet verkeer hopeloos ge stremd. En deze man is door de directie ook ter verantwoording geroepen! Spr. vroeg een voorwaardelijke veroórdeeling,"opdacht verd. in de functie kan blijven, waaruit hij nog niet ontslagen i.s. Uitspraak over 14 dagen. DE STRIJD IN HET VEEN BEDRIJF Verbittering onder ile stakers Met ingang van gisteren is de staking in de venen van Barger Gosterveen in een scher per stadium gekomen, doordat de verveners- organisatie het bemiddelingsvoorstel van den Rijksbemiddelaar, den lieer Westerdijk, ver worpen, heeft, terwijl dat voorstel door de arbeiders was aanvaard. Deze verwerping heeft onder ds stakers groote verbittering verwekt, De staking om vat 6700 arbeiders. BRANDSTICHTING DOOR EEN ONTOEREKENBARE Wraakneming wegens ontslag In den nacht van 11 op 12 Nov. 1927 werd te Vught opzettelijk brand gesticht door den timmerman N. v. d. M. te Vught, in de tim merfabriek van J. van Helmond en J. Boelens Het was een wraakneming van den man, om dat hij wegens dronkenschap door de firma ontslagen was. Op 15 Dec. stond hij deswege voor de recht bank te 's Hertogehbosch terecht en het O.M. eisehte 8 jaar gevangenisstraf. De Rechtbank gelastte evenwel een onderzoek naar zijn geest vermogen, waarom de verdediger mr. Gerrits verzocht had. De psychiaters verklaarden thans dat verdachte ontoerekenbaar was voor het ge plagde misdrijf. Als gevolg daarvan eisehte het O.M. gisteren plaatsing van verdachte in een krankzinnigengesticht voor den tijd van 1 jaar met ontslag van rechtsvervolging. UIT DE CARNAVALSDAGEN Nasleep bij de Justitie. In de Carnavalsdagen hebben wij gemeld, dat de politieagent Broeders in den Boscli in de St. Jorisstraat door den arbeider J. van G. uit Udenhout mot een mes over do hand was ge sneden. Gisteren stond deee arbeider voor de Bossche rechtbank terecht. Er werd 4 maanden tegen hem geëischt. Dc sehapekoppen-geschiedoais EEN VRIJSPREKEND VONNIS WAAROM MOEST ZIJ „AAN HEM ü'j DENKEN". "j Donderdagmiddag werd, ingevolge voor de* Officier van Justitie ingesteld hooger beroep, voor 't Gerechtshof te Arnhem behandeld, d« zaak tegen v. d. B„ slager te Veenendaai dl© door de Arnkemsche Rechtbank was vrijge. sproken van het hem ten laste gelegde feit da hij zou hebben getracht bij een verkiezing personen om te lcoopen om op hem te stemman door ze een schapekop te geven of to beloven. Als verdediger tn deze zaak trad op jhr. mr. Laman Trip. Getuige de wed. v. d. P., verklaarde dat zij van verd. soms schapekoppen kreeg: den eenen keer voor niets, den anderen keer voor geld. In de verkiezingsdagen vroeg zij verd. weer om schapekoppen; verd. zei toen, dat heli goed was en voegde er aan toe: „Denkt O dan om me". De president: „En hebt u ook op verd. ge. stemd, om hem in den gemeenteraad ta krijgen?" Getuige: „Dat mag ik niet zeggen". Getuige lieeft destijds aan de politie gezegd dat verd. haar speciaal is komen vragen op hem te stemmen, hij zou haar dan schapekop» pen geven. Mr. dr. Baron de Vos van Steouwijk, raads heer;- vsoeg getuige, hoe het kwam, dat zij die ontmoeting nu als 'n toevaliigheldje laat voorkomen, daarbij zelfs over geen gemeente- raadsverkiezingen dacht en verd. daar ook niet met evenzooveel woorden over gesproken heeft. Getuige haalde de schouders op en zet het niet meer te weten. Verd. zeide dat 't wel mogelijk was dat hij gezegd had: „deuk eens om me", dat zou dan slaan op achterstallige betalingen. Getuige W. v. d. S. heeft gehoord, dat verd. op de vraag van de vrouw om schapekoppen heeft gezegd: „maar dan moet je op ma stemmen". Verd.: „Het is absoluut niet waar, al zou ik er m'n hoofd onder de guillotine voor moa. ten steken". De knecht van verd. heeft do wed, v. d. P. tegen zich hooren zeggen: „Ik krijg de kop pen voor niets als ik op hem stem, maar ik; kan van een ander wel meer krijgen". De advocaat-generaal betreurde het in zeke- ren zin, dat hij met 'n vrijspraak vragend requisitoir moot komen, omdat spr. wel ge looft, dat daar in Veenendaaal dingen zijn geschied die het electorale daglicht niet kun nen zien. Voor het delict moet vaststaan een contract, een overeenkomst, het bewijs is daar van niet geleverd. Spr, requireerd© bevesti ging van het vrijsprekend vonnis der recht bank. Air, Laman Trip sloot zich aan bij het re. quisitoir. Uitspraak op 4 Mei. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN j| Doofstomme door den trein gedood 1 Gisteren is bij den onbewaakten overweg te Nieuw-Scheemda de doofstomme arbeider© Stend door een trein gegrepen en gedood. UIT HET LOODGIETERSBEDRIJF. Ultimatum te wachten DE VACANTIEWEEK AFGEWEZEN In verband met bet feit, dat de loodgieters- patroons voor de tweede maal het invoeren van een vacantieweek hebben afgewezen, zul len, naar het „Volk" meldt, de hoofdbesturen der werkliedenorganisaties deze week met (1e afdeelingen Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Amsterdam vérgaderen en adviseeren het contract niet aan te gaan tenzij alsnog de vacantie er iu wordt opgenomen. Ais de leden met dit advies accoord gaan, zal aan de pa troonsorganisaties een ultimatum worden ge steld. Inmiddels Is aan alle loodgieterspatroons in de vier betrokken plaatsen door de organisaties een contract, met vacantiebepaling, toegezon den, met het verzoek het geteekend terug to sturen vóór 30 April. De werkgevers die aan dit verzeek voldoen,; zullen buiten de staking blijven. Naar het blad verneemt, heeft de Rijksbemid delaar aan partijen om inlichtingen over het conflict verzocht'.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5