MAANDAG 30 APRIL 1928 DERDE BLAD PAGINA 2 NED. R.K. HUISVESTINGS-C0M1TÉ DE TELEGRAAF MOET VOOR DE TELEFOON WIJKEN EEN REGELING VAN „GEVEN EN NEMEN" CARNAVAL-VIERiNG IN DEN BOSCH VLOEKVERBOD. WAT HET JAARVERSLAG MELDT Nieuwe afdeeiingen kwamen tot stand DE GELDMIDDELEN ZIJN ONVOLDOENDE. Heden werd te 's-Hertogembosch de jaarver gadering gehouden van Iiringafgevaardigden van heit Ned. R. K. Hulsvestings-Comité. In hoofdzaak werden behandeld de nieuwe regle menten, die door een uit afgevaardigden uit de verschillende bisdommen samengestelde com missie zijn ontworpen en welke, naast ver eenvoudiging, beoogen aan de afdeeiingen meer zelfstandigheid te geven, de vertegenwoordi ging ih het hoofdbestuur en dagelijksch be stuur van de verschillende bisdommen te ver zekeren, de mogelijkheid te openen tot op richting van sub-bureaux enz. Tevens werd in deze vergadering door den secretaris, den heer J. Pastoor, het jaarverslag over 1927 uitgebracht. Uitvoerige beschouwingen wijdt hij daarin aan de organisatorische moeilijkheden, welke zich in den loop van het jaar 1927 en daai- voor hebben voorgedaan en die nu als opgelost kunen worden beschouwd, zoodat de Stichting zich thans met volle kracht kan wijden aan de uitzending van zwakke kinderen Nieuwe afdeeiingen kwamen in 1927 tot stand (of de bestaande werden gereorganiseerd) te Vlissingen, Culemborg, Eindhoven, Harderwijk, Hoorn-, Rijswijk, Bussum, Horst en Sevenum. De afdeeling Amsterdam scheidde zich af, ter wijl de afdeeling Zwolle werd opgeheven. Het R. K. Huisvsstings-Comitê werkte mede aan de uitzending van zwakke kinderen van Nederlandsche ouders in Duitschland naar ko- on tehuizen in Nederland. In 1927 werden via het Centraal Bureau van het R. K. Hutsvestlngs-Comlté uitgezonden 671 kinderen naar gezinnen (In 1926 574). 1371 naar koloniehuizen (in 1926 1323), 159 naar sanatoria (in 1926 141), totaal 2201 kin deren tegen 2038 in 1926 met totaal 103.026 verpleegdagen tegen 87.061 in 1926. Het in totaal aantal verpleegdagen in ge zinnen bedroeg 30692, in koloniehuizen 54407 en in sanatoria 17927. Van de In gezinsver pleging uitgezonden kinderen werden er 64 Icosteloos en 607 tegen betaling geplaatst. De rnsultaten der uitzending waren weder bevredigend. Het financieel verslag klaagt over onvol doende geldmiddelen. Grootere steun der Ne derlandsche Katholieken is noodig wil het Comité zijto doel bereriketl. Het jaar 1927 wijst een nadeel ig slot van 2694.09 aan. Becijferd wordt dat de waarde der bij den watersnood verleende hulp, zoowel in geld ais in goederen, levensmiddelen en voeding voor mienschen en vee,, te stellen is op een bedrag van 1.310.337. Voor de stormramp 1927 werd ingezameld 124.768.65. De kosten der hulpactie hebben siechta bedragen 276.41. Van alle afdeeiingen van liet Comité bedroe gen de ontvangsten in 1927 192.227.97, de uitgaven, 108.737.28%, Eenige bedragen moes ten nog worden afgedragen. Een overzicht over het verloop der hulp acties van het Comité van 1914 tot 1927 toont aan, dat het Comité- in dien tijd zijn zorgen ■uitstrekte- over 91593 kinderen (waarvan 9368 Nederlandsciie kinderen in Duitschland) en 5000 watersnood-vluchtelingen, met een totaal aantal verpleegdagen van 20.382.960. Br werden in dat tijdverloop 1829 wagons lévensmiddelen, kleedïngstnkken, veevoederar- tikelen enz., door heit Comité verzonden. De totale wiaaTde der verleende hulp is te stellen op een bedrag van 25.543.913.87. Hiervan komt voor ons land zelf: Nederlan ders in den vreemde 784.302.S3, hulp bij noodtoestanden in ons land 1.775.721.77, hulp aan Nederlandse ha zwakke kinderen f 459.222.31%. DE MASSA-BETOGGING DER R. K. ARBEIDERS TE TUBBERGEN Uitgesteld tot 3 Juni Naar wij vernemen is door het bestuur van den R. K. Werkliedenbond in het Aarts bisdom de massabetooging der leden op 13 Mei a.s. te Tubbergen bij het Dr. Schaep- ïnanmomiment uitgesteld tot Zondag 3 Juni a.s. des nam. om 2 uur. ariTRILé VAN HET CONCERTGEBOUW TE AMSTERDAM Huldiging van Willem Kes DE FEESTEN THANS TEN EINDE Zaterdagavond la Willem Kes, nadat hij Schubert s Unvollendete had gedirigeerd, in de solistenkamer door vele vrienden en ver eerders gelukgewenscht. Reeds op het podium nadat zijn taak als dirigent voor dezen avond geëindigd was, had dr. Willem Men gelberg zijn voorganger mot een lauwerkrans gehuldigd. Het publiek bracht Willem Kes een ovatie. In -ie solistenkamer is de vroegere diri gent gehuldigd door een deputatie van de afd. Dordrecht van de Mij. ter bev. van de Toonkunst. De beer van Zanten heeft namens de vele muzikale vrienden van den heer Kes, den ouden dirigent gecomplimenteerd en hem een krans overhandigd. De Concertgebouwfeesten zijn met het derde concert dat -*oateTdagavond, eerst onder lei ding van Willem Kes, en daarna onder leiding van Willem Mengelberg Is gedirigeerd, schit terend ten einde gebracht. Het publiek juichte langdurig den heer Mengelberg en zijn medewerkers toe. Be morsedienst op de kantoren te Voor schoten en te Vught is opgeheven. Op heide kantoren vindt de telegramwisseling voortaan t>er telefoon plaats. DE SALARÏSACTIE DER ONDERWIJZERS. Een uitgebreid schema De pogingen tot afschaffing of beperking. DE DVISVERGUNNINGEN. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Wat ter tafel zal komen De Pr-ov. Staten van Zuid-Holland zijn in eeTSte vergadering bijeengeroepen tegen Dins dag den 22en Mei a.s., des voorm. te 11 uur. Behoudens bericht van het tegendeel zul len de vergaderingen der eerste gewone zitting gehouden worden in de vergaderzaal van de Eerste Kamer. Subsidie-voorstellen. Gedeputeerde Staten stellen voor: aan de gsmeente Gouda ten behoeve van haar handelsavondcursus, te rekenen van 1 Januari 192S, tot wederopzegging, een jaar lij ksch subsidie uit de provinciale kas te ver- leenen tot een bedrag van ten hoogste 10 pet. - van de uitgaven voor het onderwijzend per soneel (salarissen plus netto pensioenkosten). aan de Vereeniging „Opleidingsschip voor de Handelsvaart" te Rotterdam, een sulbsidie van 1000 's jaars te verleenen. Subsidie Prins Hendrikvereeniging te Rotterdam. Naar aanleiding van door het Statenlid van Houdt tegen het financieel beleid der vereeni ging te berde gébrachte grieven, was door de Staten het voorstel tot toekenning van sub sidie aan de Prins Hendrikvereeniging te Rot terdam voor huisvesting van schoolgaande schipperskinderen, aangehouden. Na vervol gens ingewonnen advies van den Inspecteur van het buitengewoon lager onderwijs, deelde deze mede, voornemens te zijn aan den minis ter van Onderwijs voor te stellen aan een des kundige op te dragen een nauwketirig onder zoek naar de administratie der vereeniging in te stellen. De Inspecteur gaf voorts in over weging om in afwachting van het resultaat van dikt onderzoek vanwege de provincie geen gelden beschikbaar te stellen. Intnsséhen is nader gebleken, dat de mi nister bet niet noodig beeft geoordeeld des kundige controle te doen instellen en er zich toe heeft bepaald bij het toekennen van rijks subsidie over 1928 op voorzichtigheid der boekhouding aan te dringen, onder bedreiging met stopzetting van bet subsidie, wanneer de boekhouding in eenig opzicht te wenschen mocht overlaten. Hoewel hieruit blijkt, dat de minister de vereeniging, die grootendeels drijft op 't rijks subsidie, zijn vertrouwen blijft waardig keu ren, meenen Ged. Staten zich toch te moeten houden aan het advies van den Inspecteur. Nu geen deskundig onderzoek .is ingesteld, behoort over 1927 geen provinciaal subsidie te worden toegekend, zoodat het betreffende voorstel thans door Ged. Staten wordt inge trokken. Vermits te beginnen met 1928 waar borgen voor een deugdelijk beheer zijn inge- I steld, zou een nadere beslissing kunnen wor den voorbehouden, voor het geval over 1928 provinciaal subsidie wordt aangevraagd. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der Vereeniging Bewaarschool in wijk C te Siiedrecht, om een provinciaal subsidie tot een maximum vajj 5000 voor de stichting van een nieuw gebouw voor de bewaarschool, deelen Ged. Staten mede, dat er naar hun meening geen termen zijn om het verzoek in te willigen, o.m. op grond dat de school een zuiver plaatselijk karakter draagt. Leeftijdsgrens provinciale ambtenaren. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen voor te bepalen, dat de ambtenaren en bedienden, in dienst van de provincie, welke den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt, gehouden zijn bin nen 3 maanden ontslag te vragen, tenzij hun wordt verzocht dit achterwege te laten. Deze bepaling is niet van toepassing op den griffier der Staten, Subsidie liandelsonderwija In hun prae-advies op de motie-van Zadel hof!, waarin Ged. Staten worden uitgenoodigd, om een regeling voor te stellen inzake het subsidieeren van het handelsonderwijs door de provincie, merken Ged. Staten op, dat een provinciale regeling nimmer op zich zelve zal kunnen staan, maar zich behoort aan te pas sen bij de komende wettelijke regeling. Bij de onzekerheid hoe de wettelijke rege ling ten slotte zal werken, is het volgens het college duidelijk, dat ook thans de tijd nog niet gekomen is om de vaststelling van een provinciale algemeene subsidieregeling te over wegen. Het wil Ged. Staten voorkomen, dat het tijdstip van de totstandkoming der wet en van de noodige uitvoeringsmaatregelen behoort te worden afgewacht, opuat een vaste basis worde geschapen, waarop zoo noodig een additioneele regeling zou kunnen worden opgebouwd. Ged. Staten ontraden dan ook aanneming van de motie. Subsidie in het belang van vreemdelingenverkeer. Naar aanleiding van het adres van de alge meene Nederlandsche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer, houdende verzoek om toeken ning van een provinciaal subsidie ad 10.000 teneinde aan haar propaganda in het buiten- land een zoodanige uitbreiding te kunnen ge ven ais met het oog op de belangen van ge heel Nederland en die van de provincie Zuid- Holland in het hijzonder, wensc'helijk is te achten, vooral in verband met de in den loop van dit jaar te Amsterdam te houden Olym pische Spelen, merken Ged. Staten op, dat on getwijfeld de verwachting mag worden gekoes terd dat het groote aantal vreemdelingen, het welk de internationale gebeurtenis als de Olympische Spelen naar Nederland zal trek ken, voor een deel ook Zuid-Hollandsche ge beenten zal bezoeken, mede als gevolg van den betrekkelijk geringen afstand van, en de vele en snelle verbindingen met de hoofdstad des Rijks, waar de spelen zijn gecentraliseerd. Al dus zullen sommige bedrijven in Zuid-Holland sche gemeenten waarllijk in het bijzonder is te denken aan het hotel- en pensionbedrijf gebaat worden bij een meer intensieve opwek king in het buitenland tot het bezoeken van de Olympische Spelen. Voor het provinciaal bestuur bestaat echter een dergelijk belang niet en bet ligt derhalve minder op den weg van de provinciale overheid dan wel op dien van de belanghebbenden, om aan de vereeni ging financieelen steun te verleenen voor baar propaganda in het buitenland. Bovendien komt het Ged. Staten voor, dat een subsidie in het belang van het vreemde lingenverkeer zou liggen bulten de tot dusver gevolgde lijn van bemoeiingen van de pro vincie. Het ooilege geeft dan in overweging om af wijzend te beschikken op de subsidie-aanvraag. Suhsidieering Volksuniversiteiten. Naar aanleiding van de motie-van Zadelboff o>m in beginsel te besluiten tot bet verleenen van financieelen steun aan de Volksuniversi teiten, verwijzen Ged. Staten naar de uitvoe rige gedachtenwisselingen over deze kwestie bij vroegere gelegenheden. Ten aanzien van de thans weder aan de orde gestelde beginsel-vraag, of de provincie de volksuniversiteiten behoort te suibsidieeren, meent het college in zijn tegenwoordige samen stelling. zulks in afwijking van het in 1922 en 1923 door het toenmalige college ingenomen standpunt, zich te moeten scharen aan de zijde van het laatstelijk in 1923 genomen Statenbe sluit, waarbij de vraag in ontkennenden zin is beantwoord. Naar het oordeel van het college ligt het beschiktoaarstellen van gelden uit de provin ciale kas voor de volksuniversiteiten, niet <>P den weg der provincie en bebooren de cursus sen uit de bijdragen der leden, der cursisten zeiven en van belangstellenden te worden be kostigd. Ged. Staten ontraden dan ook de aanneming der motie. HULDEBLIJK NEDERL. VROUWEN AAN DE KONINGIN-MOEDER. Een geschenk aan het Comité Mevrouw Kleykamp te 's-Gravenbage heeft aan bet comité ten geschenke aangeboden een 4004a! reproducties van bet door wijlen Toarop geteekand portret van H. M. de Koningin-Moe der. Dit kostbaar geschenk, dat een Wijle geeft van sympathie voor liet werk van bet comité heeft bet comité met groote dankbaarheid voor de geefster aanvaard. Besloten is, een aantal dezer reproducties te zenden naai- onze kolo niën, ten einde ze ©&n plaats te geven in enkele offiioieedo gebonwen en bovenal in de zieken huizen aldaar, voor welke laatste de Koningin- Moeder steeds zoo'n groote belangstelling aan den dag legt en waaronder maar heel weinige een goed portret van do Koningin-Moeder bezit ten. Voider zullen de reproducties worden ver deeld onder de provinciale en plaatselijke oomiitê's bier te lande en in bet buitenland. PROF. NOYONS. Een onderhoud met den Minister van Onderwijs Naar wij vernemen, heeft Zaterdag een onder houd plaats gehad tusschen den Minister van Onderwijs en Professor Noyons. De Minister deelt volkomen het standpunt van den hoogleeraar, dat deze zijn ambt in de thans ter beschikking staande Iocaliteit niet kan aanvaarden. Met het oog hierop zal de ambtsaanvaarding nog eenigen tijd worden uitgesteld, waartegen te minder bezwaar bestaat nu Prof. Zwaardemaker, de ambtsvoorganger van Prof. Noyons, nog steeds belast is met het geven van onderwijs in de physiologie. Inmiddels treft Prof. Noyons de noodige voorbereidingen voor het onderwijs om het onderzoek zoo doelmatig mogelijk te doen zijn. Bovendien zal nog dit jaar een begin worden gemaakt met den bouw van een nieuw pbysiolo- gisch laboratorium voor Prof. N NOODWEER BOVEN DE MIJNSTREEK Beken huiten de oevers, wegen overstroomd Een zwaar noodweer, gepaard gaande met groo-ten regenval, heeft zicb gisteravond boven Heerlen en de mijnstreek ontlast. De bliksem was uren lang niet van de lucht. Verschillende beken zijn buiten de oever3 getreden, waardoor de landwegen overstroomd zijn. Vele kelders liepen1 onder. Op veie plaatsen sloeg de bliksem in. Voor het P- T. T.-personeel Door den Bond van Chr. Prot. P.T.T.-nerso- neel ,J)oor Plicht tot Recht", is reeds enkele malen, laatstelijk in eene audiëntie bij den Directeur-Generaal, verzocht een verbodsbepa ling tegen het vloeken uit te vaardigen. Bij gelegenheid van deze audiëntie heeft de Direc teur-Generaal toegezegd, dat zal worden nage gaan of door het ophangen van bordjes in do dien&tlokalen aan den wensch van genoemden bond tegemoet gekomen zal kunnen worden. 10-JARÏG BESTAAN NEDERL. BIOSCOOPBOND. Een feestelijke herdenking Op 11 Februari van dit jaar was het tien' jaar geleden, dat de Nederlandsche Bioscoop- B-ond, waarin thans alle belanghebbenden bij hot Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf zijn vereenigd, weT-d opgericht. Door de vele be slommeringen in vei-band met het inwerking treden van de bioscoopwet, kon de feestelijke herdenking van dit feit niet op den oprichtings datum geschieden. De viering zal nu plaats hebben op Maandag 7 Mei a.s. te Amsterdam. In de zalen van ICrasnapolsky, waar andei'3 elke week de filmbeurs wordt gehouden, zal een feestelijk samenzijn georganiseerd worden. Verder zal des middags van vier uur tet half zes een receptie in hotel de l'Europe worden gehouden, terwijl de herdenking zal besloten worden met een feestmaaltijd in huize „Couturier". TORPEDOJAGER ,.PIET HEIN'' De derde der in aanbouw zijnde torpedo jagers de „Piet Hein" zal Woensdag a.s. uit Rotterdam vertrekken voor de eerste proef tochten. Eerst zal een vaart voor de kust plaats hebben en daarna zullen de proef tochten in Engeland worden voortgezet. Gemeld is dat door zeven onderwijzersorga nisaties aan den Minister-president een adres werd toegezonden, behelzende grondslagen voor een nieuwe, h. i. juiste salarisregeling. Omtrent den inhoud van dit schrijven lezen we o.m. het volgende in „Het Kath. School blad" van de Federatie van Alg. Dioc. Vereeni- gingen van R.K. Bijzondere onderwijzers: Tusschen de in de bijzondere commissie van georganiseerd overleg in onderwijszaken ver tegenwoordigde organisaties is een regeling ontstaan, die wel niet geacht kan worden ten volle te geven, wat elke organisatie zich als ideaal stelt, maar die uitsluitend gezien moet worden als een compromis, waarbij het geven en nemen wordt toegepast en waarbij soms een stemming uitmaakt, wat als meerderheids eisch is te beschouwen. Nochtans is over de meeste punten eenstem migheid bereikt. Voor onze organisatie gold dit standpunt: In 1920 werd de eisch: 22004609, door het Centraal Overleg, door de Pers, door de orga nisaties als redelijk beschouwd. De regeling van December 1920 bleef beneden de verwach tingen. Ook deze cijfers blijken niet onaantast baar. De Millioeneunota van 1923 stelde een amputatie in uitzicht. Onze Federatie sprak zich toen in Maart 1924 uit op de bekende vergadering in l'Europe te Utrecht. Ook de Canisius-Federatie heeft nadien haar wenschen geformuleerd. Het spreekt vanzelf, dat het streven naar een zoo groot mogelijke eenheid der beide Federaties ook op dit gebied leidde tot een bespreking der beide voorstellen. In September 1926 bad deze plaats en werd overeenstemming bereikt over de geheele lijn. Toen de zeven organisaties de salarieering bespraken, kwamen al spoedig diepgaande principieels verschillen naar voren. Een voorstel onzerzijds om de kindertoelage op 5 percent te brengen en uit te strekken tot den 21-jarigen leeftijd kon geen meerderheid vinden. Wel werd over de gansche lin'ie de on billijkheid gevoeld, dat ongehuwden bij. bot onderwijs vier verhoog.ingem moeten missen, terwijl bij ongehuwde ambtenaren, dit getal tot twee beperkt blijft. De voorspelling is niet gewaagd, dat de Regecring de ongelijkheid zal wegnemen. Daar Minister de G.eer de classificatie vaD de besprekingen in het Overleg uitdrukkelijk lieeft uitgeschakeld, konden de zeven organi saties omtrent dit punt geen wenschen formu leeren, die ter kenni3 van den Minister waren te brengen'. AVel mogen we constateeren, dat niemand het huidige stelsel geschikt acht. Voot het overige zij verwezen naar onder staand schema.' 1. Aanvangssalaris van den volledig be voegden onderwijzer op 1800.(Si-jarigen leeftijd.) 2. Vaststelling van dén aftrek voor het niet bezitten van de hoofdakte op een constant be drag van 300. 3. Vaststelling van het aantal dienstjaren noodig ter verkrijging van de maximum-bezol diging op 17. 4. Vaststelling van die maximum-bezoldi ging op f 38-00,te bereiken na 7 jaarlijksche verhoogingen van ƒ100.—, 3 jaarlijksche ver hangingen van ƒ200.— en 7 jaarlijksche ver hangingen van ƒ100. 5. Aan scholen voor gewoon lager onderwijs wordt voor het bezit van eene akte, onverschil lig of het vak aan de school wordt onderwezen of niet,, de jaarwedde verhoogd met 100-. voor elke akte, voor ten hoogste twee akten. 0. Voor die verhooging komt in aanmer king bet bezit van de akte voor de vakben. genoemd in artikel 2, eerste en tweede lid, der wet, onder k, 1, m, n, o,. p, r, s, t en u. 7. Het bezit van eene. hoogere bevoegdheid voor een der genoemde vakken brengt geene meerdere verhooging der jaarwedde mede dan vaar. eene bevoegdheid. L.O.. wordt toegekend. 8. Aan scholen, voor uitgebreid lager on derwijs. wordt alléén beloond het bezit van akten voor vakken, welke aan de school wor den onderwezen, en wel voor ten hoogste 5 akten; de verhooging bedraagt 100,per akte.. 9. Voor die verhooging komt in aanmerking het bezit' van de akte voor de vakken, ge noemd in artikel 2, tweede lid, der wet, onder 1, m, n, o en p. 10. Aan scholen voor uitgebreid lager on derwijs wordt liet bezit van eene hoogere be voegdheid voor vakken, welke aan de school worden onderwezen, doch uitsluitend, voor de vakken 1, m, n, o en p, beloond met 200. per bevoegdheid, en wel voor ten hoogste 2 vakken. 11. De marge- voor onderwijzers aan u.l.o. scholen bedraagt ƒ500. 12. Aanspraak op de u.I.o.marge hebben de onderwijzers, die tenminste in het bezit zijn, óf van do hoofdakte met ééne bij-akte, óf van de l.o.-aifte met twee bijakten, óf van de I.o.- akte met ééne hoogere bevoegdheid voot één der vakken 1, m, n, o, of p. 13. De hoeft!eivmarge bij scholen voor ge woon lager onderwijs bedraagt: bij scholen met minder dan 145 leerlingen 690'.bij scholen met. minder don 337 leer linge 700; bij scholen met 337 of meer leer lingen ƒ800. 14. De marge van de hoofden van n.l.o.- scholen wordt op dezelfde bedragen vastge steld, verhoogd met eene marge als u.l.o.- onderwijzer van 500.—, en. bedraagt dus bij: scholen met. minder dan 91 leerlingen ƒ1100; scholen met minder dan 181 leerlingen 1200; scholen met 181 of meer leerlingen 1300; 15. De belooning van het hoofdschap van eene u.I.o.school en van eene school voor g.l.o. in één gebouw bedraagt 100.meer. 16. De haofdenmarge voor scholen voor bui tengewoon lager onderwijs bedraagt 600. 17. Met schrapping van het woord „ten minste" in artikel 13 van het K.B. van 22 October 1923 (Staatsblad no. 249), wordt de marge voor de onderwijzers aan de scholen voor buitengewoon lager onderwijs vastgesteld op een constant bedrag, en wel van 500. Echter moet eene overgangsbepaling worden vastgesteld, welke voor de onderwijzers, die door de gemeentelijke verhooging der marge tot een totaal hooger salaris zijn gekomen, het behoud van dit meerdere waarborgt. 18. Leerschoolmarge. De regeling, vervat in het K.B. van 27 December 1924 (Stbl. no. 585), blijft gehandhaafd. Deze zelfde verhooging be hoort ook toegekend to worden aan het perso neel der openbare scholen, aangewezen als leer school van eene Rijkskweekschool. Bovendien behoort, indien de leerlingen der nieuwe Rijks kweekscholen aan meer dan ééne lagere school hunne practfeehe opleiding ontvangen, het per soneel dier scholen eene vergoeding van 25. te ontvangen, welke ingevolge de aanschrijving Wij hebben indertijd gemeld, dat uit de katholieke raadsfractie te 's-Herto-genbosch voorstellen waren gedaan, strekkende tot af schaffing of beperking van liet Carnaval en tot beperking der dansvergunning. Die voor stellen zijn gedaan in den v-orm van amende menten op de voorgestelde nieuwe algemeene politieverordening en tbans zijn de adviezen daarop van de commissie voor de strafverorde ningen verschenen. Daaruit blijkt, dat er in de commissie een meerderheid is „die zicb stelt op het stand punt betzij dat het Carnavalsfeest behoort te worden afgeschaft, hetzij dat die dagen zooveel mogelijk tot normale dagen behooren te wor den teruggebracht" en een minderheid „die zich met afschaffing van het Carnavalsfeest niet kan vereenigen". De heeren Nivard en Jhr. mr. van Nispen hadden voorgesteld, dat op de drie dagen, voorafgaande aan den As-ch-Woensdag, geen vergunning kan worden verleend door den burgemeester om op straten of wegen optoch ten te houden of muziek te maken. De meer derheid der commissie adviseert dit voorste! aan te nemen, aangezien deze optochten op die dagen een onderdeel van het openbare Carnavalsfeest uitmaken. De minderheid is er tegen, óók waar zij de uitvoering van deze verbodsbepaling uiterst moeilijk, zoo niet on mogelijk acht. De lieele commissie ontraadt het voorstel van mevr. Brouns-van Besouw om alleen den Zondag bij het Carnavalsfeest uit te schakelen, als zijnde minder logisch. Het verbod van het zich gemaskerd of ver momd op straat vsrtoonen, dat thans reeds geldt, wordt door de commissie nader ge regeld en aanneming van het voorstel van den heer Knijpers, om de Carnaval 1929 weer gemaskerd toe te staan, wordt ontraden, aan gezien voor den raad geen enkel motief aan wezig wordt geacht om op zijn vroeger in dezen genomen besluit terug te komen. De heeren van Nispen en Nivard hadden voorgesteld om bij bijzondere gelegenheden den burgemeester de bevoegdheid te geven het sluitingsuur voor herbergen, dat als regel half 1 is, tot half 2 te verlengen (nu is dit 3 uur). De meerderheid der commissie kan zich met die beperking niet vereenigen en stelt voor de verlenging tot 2 uur 's nachts mogelijk te maken. Mevr. Brouns had vo-orgesteld, dat op Dins dag vóór Asoh-Woensdag de herbergen niet langer dan tot 12 uur 's nachts geopend mogen zijn. De heele commissie adviseert verwerping van dit voorstel, omdat het niet gewenscht Is dat het sluitingsuur, hetwelk het geheele jaar gesteld is op half één, alleen op dien Dinsdag op 12 uur zou worden gesteld. De heeren. van Nispen en Ni yard hadden voorgesteld, dat de burgemeester geen ver gunning voor het maken van muziek en het dansen in herbergen kan geven op de drie dagen voorafgaande aan Asch-Woensdag. Dit voorstel kon evenwel in de commissie geen meerderheid vinden. Een minderheid stelt voor het voorstel aan te nemen, aangezien het doel (afschaffing van het Carnaval) zonder aan neming van dit voorstel niet wordt bereikt. Een meerderheid geeft in overweging het voorstel te verwerpen en evenzoo het voorstel van mevr. Brouns om die vergunning alleen op den Zondag niet te doen geven, „omdat dit toch beoogt een stap te doen in de richting van geleidelijke afschaffing van het Carnavals feest". Wat de dansver.gunain.gen betreft, hadden de heeren van Nispen en Nivard voorgesteld om deze: niet. te doen verleenen op den Ien Paasch- dag, den len Pinksterdag, den len Kerstdag, op Allerzielendag en gedurende de Goede Week. Daartegenover deden de heeren Mr. v. d. Pol c.s. een voorstel om alleen dansvergun- ningen te geven op de Zondagen en algemeen erkende feestdagen (waarmede bedoeld zijn kermisdagen, verjaardagen van leden van het Kon. Huis enz.) behalve op len Paasch-, Pink ster- en Kerstdag, den Zondag onmiddellijk voorafgaande aan de Veertigdaagsche Vasten Paim-Zondag en Allerzielen als dit op Zondag valt). Wel wilden zij die vergunning' verleenen op Maandag en Dinsdag van Carnaval. De meerderheid der commissie staat tegen over dit laatste voorstel afwijzend, aangezien zij eene zoodanige strenge bepaling gezien de wijize, waarop de burgemeester vergunning tot dansen verleent nict noo<JIS acht. Even eens acht zij onnoodig aanneming der motie van mevr. Brouns o.a. om het aantal dans vergunningen te verminderen, de voorwaar den voor vergunning te verscherpen en strenge contröle te doen uitoefenen op sociëteiten. Wel acht de commissie het gewenscht dat in het bijzonder tijdens de Carnavalsfeesten streng toezicht op danslocaliteiten wordt gehouden. De commissie is bereid het hierboven ge noemde amendement-van NispenNivard over te nemen, waarin nog al3 voorwaarden voor een vergunning tot dansen worden genoemd: dat in de danskwaliteit ('de commissie stelt voor eraan toe te voegen „indien de Iocaliteit kennelijk, naar het oordeel van den burge meester, voor bet publiek toegankelijk is gg. steld") gedurende den tijd, waarop zij voor het dansen wordt gebezigd, slechts alcoholhouden de drank, andere dan sterke drank, en alcohol vrije dank aanwezig mag zijn; dat in dien tijd niet worden toegelaten personen, te wier aanaien niet voldoende aannemelijk is, dat zij den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, tenzij onder geleide van de ouders of van de daartoe door de bevoogde autoriteiten aangewezen voogden of verzorgers, en ZU. die kennelijk onder den invloed van drank verkeeren. Voorts dat B. en W. de else hen vaststellen, waaraan bedoelde localiteiten zullen moeten voldoen, alsmede het maxi-mum-aantal personen, dat elk dier loca-liteiten mag bevatten. Bij overtreding van een en ander moet de vergunning worden ingetrokken. van den toenmaligen Minister van Binnenland- sehe Zake van 15 Januari 1918 werd uitge keerd aan hen, die belast waren met de oplei ding van kweekelingen aan de Rijksnormaal lessen. 19. Overgangsbepaling. Als algemeene regel geldt, dat, indien iemand door de nieuwe jaarweddenregeling in gezamenlijke inkomsten, uit de oude regeling voortvloeiende, zou achter uitgaan, hij op het totaal bedrag van laatst bedoelde inkomsten aanspraak bl(j*+. behouden, zoolang zij de nieuwe regeling overtroffen. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10