FEUILLETON GEKNAKT. DINSDAG 1 MEI 1928 SLOTZITTING VAN HET CONGRES OM SCHOONER OP TE BLOEIEN DERDE BLAD CONGRES VAN DEN B. A. N. S. - Er valt nog veel te wenschen Eon vertegenwoordiging va n 12000 katholieke mannen INTERN. CONGRES TEGEN HET ALCOHOLISME AI GEMEEN MUN WERKERS PONDS De behandeling der patiënten DE VERWISSELDE ALBERT CUYP. PAGINA 2 ,:fl v Jüj 'r tl INT. UNIE VAN KATHCUEKE VROUWENBONDEN Het congres te Den Haag. DE LAATSTE DAG. Zondag werd het congres voortgezet. Na af loop van de H. Mis in 'het klooster van het Saeré Coeur vereenigde men rich in het kloos ter aan eea gemeeneohaijfelijik ontbijt. Om half ving in de Witt© Brug de verga dering aan. Meisjes-studenten. Mevr. Steenfesrgih© sprak een woord van wel kom tot de meisjes-studenten, aan wiie deze dag gewijd is. Eerst sinds ongeveer 15 jaar komt het voor, dat Katholieke meisjes aan een Uni versiteit zich lieten inschrijven en spr. wensch- :te allen veal succes toe hij haar studiën. Mevr. Helena Weker, lid van den Rijksdag in Berlijn heeft daarna een rede gehouden, waarin zij betoogde, dat in onzen tijd grooite behoefte bestaat aan ontwikkelde Katholieke vrouwen, Vele afgevaardigden uit verschillende landen voerden daarna het woord. Zij deelden, allen bijzonderheden mede omtrent de in haar land bestaande studentenvereenigingen. De bijeenkomst werd daarna door mevr. W-eber gesloten. Terwijl een gedeelte der congressisten per Amovam het R. K. Ziekenhuis, de Reiniida- stiohting en de R. IC. Melsjesbesoherming be zocht, veroanigden de meisjee-studenten zich tegen 3 uur wederom in hotel Wittethrug. waar de vergadering werd voortgezet. Mevr. Weber sprak de meisjes toe en betoogde, dat er bij de Katholieken nog een bekont aan intellecbueelo vrouwen is, en zij hoopte, dat deze studieerend9 mdSajes eenmaal ©en sieraad zullen worden van on(feverseiiiIIende vrouwenbonden. "Over het algemeen was men van meaning, dat d-a studientenvareeaigingen zich bij de R. K. Vro^uwenbcnden zuilen aansluiten. BEZOEK AAN HET REINILDAHUIS. Zondagmiddag brachten do dames congressis ten in twee groepen een bezoek aap het Reinil dahuis in de Elandstraat. Zij werden daar ont vangen door mej. Huf, die een kante uiteenzet ting gaf van de congregatie der Vrouwen van Bethamië en van het doel en de werkwijze der Reinildahuizen. In Nederland zijn thans 5 Reinildahuizen n.l. 2 in Den Haag, 1 in Rotterdam en 1 in Amster dam. Het vijfde Reinildahuis zal in het buiten land worden geopend. Vervolgens werden de verschillende vertrek ken, waar de kinderen bezig waren, en de kleine, maar intieme en devote kapel bezich tigd. Het was slechts een vluchtige indruk, welke f de congressisten tijdens het korte hezoek kou den opdoen, maar deze was toch reeds voldoende om in geestdriftige stemming voor dit heerlijk apostolaat het Reinildahuis te verlaten. Ook werd nog een bezoek gebracht aan het R.K. Ziekenhuis in het Westeinde en aan da St. Annastichting in de Mariastraat. Om 5 uur werd onder voorzitterschap van mevr. F. SteenbergheEngerink in de groote zaal van hotel Wittebrug de slotzitting van hst congres gehouden. Het eerst voerde het woord de Hoogeerw. heer Kanunnik J. H. G. Jansen uit Utrecht. Spr. herinnerde er aan, dat het algemeen onderwerp van het congres was: de zedelijke verheffing van het gezin. Er zijn op dit congres besprekingen gevoerd, maar nu moeten daden gesteld worden. Onze eeuw vraagt daden, zonder welke geen herstel mogelijk is. Zonder daden zijn onze woorden te vergeefsch. God verlangt werk van ons. Tegenover slechte daden van anderen moe ten wij goede daden plaatsen. Goed handelen beteekent een overwinning op ons zelf, op onze bedorven natuur. Een dar .Levensblijht!d"-verhaien van GEGIL ADAK? 17.) En toen kwam er bij Carlos diep in zijn geest, dien hij nooit te voren zoo had afgezoent, be wust, een reeks van woorden naar voren, even plotseling als spontaan, alsof zijn lippen door een vuur waren aangeraakt. Zich ongelukkig voelen is nog niet onge lukkig zijn. Ongelukkig zijn we alleen, als we niemand meer hebben om ons gelukkig te ma ken. En uw vader is als een held gestorven. Het werd een oogenblik stil tusschen de kin deren, een zwijgen, dat langen tijd verbroken werd. Olive nam het eerst het woord. Maar hij is toch gestorven. Natuurlijk, maar hij is als een ridder gestorven. Maar als de menschen telkens tus- I sclienbeide konden komen als een dapper man in gevaar was, zouden er geen ridders en hel den zijn om de wereld edel en groot te maken! Olive zuchtte en schrikte op in zijn armen. Hij liet haar los en zij stond op. Een instinc tief vrouwelijk gevoel deed haar de zwijgende verwarring waarin haar uitbarsting haar ge bracht had, weer herstellen. Zij greep weer terug naar do tastbare werkelijkheid van het leven, en keek Carlos met iets bedeesd in ïaar oogen aan. Ik vind het niet erg, dat jij dit alles weet, je bent zeer vriendelijk voor mij, maPr zul je het tegen niemand vertellen? Natuurlijk niet! Zij wandelden zwijgend verder, terug naar waar zonneschijn en bloemen waren. Toen stel de Carlos een vraag. Mag ik tegen Lady Olivia zeggen wat jij me verteld hebt? Een voorgevoel had hem reeds gewaarschuwd dat Olive liever had, dat haar godinnetje bij dezen naam werd genoemd. Contessa carissi- ma, of madonna mia scheen haar altijd wat te hinderen. Zij keek hem dankbaar aan en zei: Als je dat graag wilt, ja. Misschien ver tel ik het zelf wel. De katholieke vrouw moet bereid zijn zich met andere katholieke vrouwen te verbinden oin het neo-malthusianisme uit het huwelijksleven te bannen. Vele gevaren bedreigen het gezin. De Katho lieke moeder moet in samenwerking met haar echtgenoot haar kinderen bewaren en bescher men tegen hun eigen hartstochten, tegen hun gemis aan oordeel en. tegen de gevaren van buiten. Een muffe vrijheid viert tegenwoordig hoogtij. Katholieke vrouwen, roept spr. uit, kleedt u zelf en ook uw kinderen zedig en doet niet mee aan een onzedelijke mode. Hoedt u voor het gevaar van den dans, leest geen zinnenprikke lende hoeken en ziet toe op de lectuur van uwe kinderen. Onze Moeder de H. Kerk worden vaak ver wijten gedaan, doch Zij verdient die niet, Zij is vlekkeloos, maar Haar kinderen ver dienen maar al te vaak die verwijten. Wat ge ven woorden en goede voornemens, wanneer ons voorbeeld niet goed is? Wij zullen „Omnia instaurare in Christo, alles herstellen in Christus", maar wij moeten dau beginnen met het herstel van ons eigen hart. Spr. wekte tenslotte de aanwezigen op oin, nu zij naar haar vaderland terugkeeren, om zich heen een kring te vormen van vrouwen, die met een apostolischen ijver bezield zijn en dié willen verwezenlijken hetgeen hier op heit congres is besproken op het gebied van zedelijkheid, huwelijk, van kleeding enz. Een geestdriftig applaus volgde op deze toe spraak. Hierna bracht de vice-prasidente, vicomtesse de Vélard, namens het congres dank aan mevr. SteenbergheEngeringh voor haar wijze lei ding, aan mej. Romme, de wakkere secretaresse, en aan den aalmoezenier, kanunnik Jansen voor zijn adviezen. Deze dankwoorden werden door de vergadering met applaus onderstreept. 'fr- Sluitin gerede- Mevrouw SteenbergheEngeringh sprak ver volgens de sluitingsrede uit. Wij gaan uiteen om terug te keeren naar onze haardsteden, naar ons vaderland, waar wij zullen onderwijzen de liefde tot God en de liefde tot den naaste, waar wij alles voor allen zullen zijn om de zielen voor Christus te winnen. De tijden zijn ernstig; wij leven op een vul kaan en wat op het oogenblik in Mexico, in Rusland en elders gebeurt, kaïr morgen ook ons lot zijn. De beschaafde wereld loopt, vliegt naar haar ondergang. Wanneer de geesel der ontwrichting zijn werk gedaan heeft, wanneer de storm, die ons wacht, meer of minder ernstig, voorbij zal zijn en men zich rekenschap zal gaan geven van de oorzaken, die hem hebben opgeroepen, dan zal men zich ook de personen en vereenigingen her inneren, die door hun daden en woorden ge tracht hebben de plaag tegen te houden. Zon der ze geheel te hebben kunnen stuiten, zullen ze toch hebben medegewerkt om de gevolgen ervan te verzaehten. Wanneer de geschiedenis de namen zal ver melden van onze glorierijke martelaren, van onze moedige en onverschrokken missionaris sen, van onze sociale werkers, die zich zoo edelmoedig geven voor het leeken-apostolaat en de Katholieke sociale actie, moge God dan toe staan, dat aan de glorieuze opsomming kan worden toegevoegd, dat de leden van de ver eenigingen, aangesloten bij de Internationale Unie van Katholieke Vrouwenbonden allen on der dat getal waren. Sluiten wij deze dagen, zooals wij ze begon nen zijn: Leve Koning Christus! Geloofd zij Jesus Christus, in eeuwigheid. Een schier eindeloos applaus volgde op deze geestdriftige rede. LIJK AANGESPOELD. Te ZotU'telamde is het lijk va.n ©©n onbekend manspersoon aangespoeld en naar de aligemeene begraafplaats overgebracht. XVI. Toen Carlos weer eens bij Olivia zat, was het haar alsof er naast het verlies van rijn krullen, nog iets anders den grooten stap ver ried van het gouden land van zijn jeugd naar het meer beschaduwde gebied, dat zich voor den reeds man wordenden jongeling uitstrekte. Het was Zondagmorgen, de tijd dien Carlos dikwijls bij haar doorbracht. Dan opende zij voor hem een van haar devotieboeken, of den Marokkijnleer gebonden Bijbel, die haar trou we kameraad was. Hij hurkte bij haar neer, de kin in de kom van zijn handen, en zei: Lees maar hardop, contessa ca-rissima. En zoolang als zij hem voorlas,, vond hij er genoegen in daar maar zoo stil en rustig te blijven zitten. Dezen morgen kwam hij met in. zijn oogen een mengeling van sympathiek begrijpen, verdriet en zorg naar haar toe, en zij begreep da.t zijn hart op eenof andere manier weer getroffen was, en dat het water uit do verbroken bron rijkelijk stroomde. Hij omarmde haar heel hartelijk c* fluisterde heel dicht bij haar oor: Madonna mia, ik geloof,' dat ik het nu weet, van Sir Laurentio. Zij hield hem even in haar armen. Ofschoon do kleine Olivo Laurence's dochter was, had zij vandaag weer, zooals van het eerste oogen- blik dat het kind in haar leven gekomen was, het gevoel, dat zij in hem op een geheimzinnigs manier den persoon hervonden had, dien zij zoozeer bemind had, en dien zij nooit meer zou ontmoeten. Tot heden had zij dit zelfde heer lijke, en toch pijnlijke gevoel nooit in het ge zelschap, van zijn kind ondervonden, maar sterk en heerlijk en troostend onderging zij het nu, terwijl Carlos haar zoende. Contessa Carissima, nu begrijp ik het. Ik begreep het trouwens al toen Olive het me vertelde. Haar vader Sir Laurentio uw verloofde, Sir Laurence. Zij hielden elkander vast. Wat waren er wei nig woorden noodig! Hun beider gedachten dwaalden door die wijde velden van de heerlij ke daden door Sir Laurence verricht, en waar door hij zich den naam van held verworven had een onsterfelijke, ridderlijke held. - Ik begreep 't al, toen u alles over hem vertelde, hoe hij er uit zag, wat hij was, wat hij deed, dat u hem eens gekend moest hebben en erg veel van hem gehouden. En nu weet ik het. Het was Olive's vader. En hij is dood onze Sir Laurentio! Olivia gaf het volgende antwoord, terwijl zij hem nog steviger omkneld hield, als wilde zij daarin kracht en troost voor zichzelf zoeken. Neen, Carlos, hij is niet dood! Sir Lauren tio zal nooit sterven! Sir Laurence Edgerley hebben zij gedood, en zijn lichaam ligt in een Te Nijmegen is de bondsvergadering gehou den van den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederlandscbe spoorwegen. De voorzitter, de heer K. Bloothoofd uit Nij megen schetste den bond als vooruitgaande en wees op de gevoerde actie voor de classifica tie en becritiseerde o. m. het beleid van de ministers van Waterstaat en Financiën ten aanzien van het personeel bij de Spoorwegen. De begrooting over 1928 werd goedgekeurd. De aftredende voorzitter, werd onder applaus met algemeeene stemmen herkozen. De aftre dende bestuursleden de ^eeren H. Bovema uit Zwolle, A. v. d. Hey uit Utrecht en J. H. Peters uit Amsterdam werden bij acclamatie herkozen. Aangenomen werd een vóorstel-Hilversum om een actie te voeren inzake betere regeling van dienst- en rusttijden. Ook werden aangenomen voorstellen om niet alleen Jp krijgen een menschelijker dienstver- deeling maar ook om de ingevoerde verslech teringen der laatste jaren opgeheven te krij sen. f. Nog werd aanvaard een voorstel-ZwoIle, dat de B. A. N. S. er voor zou ijveren, dat de positie der ambtenaren, ingedeeld in loon schalen 7, 8 en 9 zou worden verbeterd, door invoering van nevenschalen, waardoor een mi nimum en maximum worden vastgelegd meer in overeenstemming met den aard hunner betrekkingen. Een voorstel Den Haag om terstond voor 10 pet. salarisverhoosginig te werken werd om redenen van tactischen aard nog niet aanvaard op advies van het H.B. Het voorstel Haarlem om den B. A. N. S. af te scheiden van het V. V. H. werd verwor pen. Na eenige mededeelir,gen van internen aard sloot de voorzitter het congres. KATHOLIEK SPOORWEGPERSONEEL TE ROME. De Nederlandsche Katholieke spooranaiMien zijn Zaterdagmorgen hun bezoek aan Romte be gonnen met heit bezichtigen va:n de „St. Pieter" en een rondrit door de stad. Dee middags brach ten zij ©tm bazoak aan het graf van Mgr. Sohaepmian op het Du.iteohe kerkhof bij de St. Pieter. De voorzitter van St. Raphael, do heer Heiltamons en de booidsadviseu.r pastoor H. J. M. Donders, hiel dien daarbij toespraken. Pastoor Donders wachtte met de Nederland sche vlag, waarin het wapen van „St. Raphael" do mannen op. De heer HeUemoms herdacht in geestdriftige taal den emancipator van Neer- lands Katholieken en den grondlegger der sociale beweging in ons vaderland. Pastoor Donders legde na een gloedvol woord, waarin hij herdacht hetgeen hij zelf van den meester geleerd had, namens do 12.000 Katholieke spoor- en tTamiwegmannen een krans op hst graf en bad voor dte zielerust van den grooten doode. Vervolgens word het graf bezocht van den voormalige® Nederlandschen gezant bij het Vatioaan, ond-mlnister Regtrat, die op hetzelfde kerkhof begraven ligt en voor wiens zielerust eveneens gebeden wexdten gestort. Zondagmorgen naderden alle pelgrims In de St. Pieter ter H. Tafel, waarbij Pater Arsenlms, de geestelijke leider van dsn tocht, een toe- Spraak hield over de eembeidsikiraebt van het Katholiek geloof. STAKING TE CULEMBQRG Gistermorgen is een staking uitgebroken on der het personeel van de N..V. Staalwarenfa- briek „Fax" te Culemborg. De staking omvat ongeveer 130 man. graf zonder zerk, zonder naam, ver, var weg. Maar dat was Sir Laurentio niet! Sir Lauren tio leeft steeds voort in alle edele daden van heldenmoed, die nooit uitgewischt zullen wor den; die de Geest, die in hem leefde, als de vurige tongen in de harten der anderen zal ontsteken. Carlos, ik geloof dat een kleine vlam uit Sir Laurentio's leven ook in het jouwe ont stoken is. Laat dat vonkje niet sterven! Laat hot steeds z^cht en rustig doorbranden, totdat het uit kan groeien tot een groot, prachtig, snel om zich heen grijpend vuur, dat alles wat onedel en laag is zal verteren, en voor de we reld zal schijnen, zooals zijn lamp licht uit zond; dat licht dat nooit uitgedoofd kan wor den on steeds voortleeft. Zij kon deze woorden tot hem spreken, daar zij wist. dat hij zo begreep. Of tenminste, als hij niet Sites verstond, zou hij het toch aanvoelen, en er voortdurend over denken, en deze ge dachte zoozeer in zich opnemen en bewaren tot zij kleur en vorm aan zijn leven zou geven. Heel zacht spraken zij samen over den man, dien zij bemind had, en dien zij toch weggezon den had om zijn plicht te doen in het prac- tischo leven. Vreemd dat zij zoo vrij tegenover een zoo jeugdigen jongen kon spreken! En wel licht nog gemakkelijker dan tot iemand, die het probleem van menschelijke liefde en ver driet volledig zou kunnen vatten. Carlos luisterde met groote belangstelling, met ingehouden adem en geheel opgaande in wat hij hoorde. Misschien zouden zij nooit meer op dezelfde manier zich verdiepen in de avon turen van Sir Laurentio, als zij dat in het ver leden gedaan hadden. Maai' wel zouden zij te zamen nog aangenaam kunnen spreken over den man die uit een leven van gemakzucht, uit een droomland van liefde overgestapt was naar don maalstroom van hc-t groote, zuchtende leven van daad en strijd. Zij zouden altijd nog- over hem kunnen spreken, over zijn zelf-opoffe.. ring en heldenmoed, zooals zij gesproken had den over do geheimzinnige overwinningen door de ridders uit alle eenwen. En misschien was er nog meer werkelijkheid, en viel er nog meer te bewonderen in deze herinneringen, dan in don geschilderden roem van dezen held. E zoo bleef hij dus voortleven. Het was waar, wat zijn lieve vriendin hem verteld had: Sir Laurentio kon niet sterven. En de gedachte, dat hij mee zou kunnen helpen om de vlammen de toorts die aangestoken was bij het altaar van de Ridderslag, verder te dragen, kreeg nu een groote be toekeu is die aan het teven van den kleinen Carlos nieuwe waarde gaf. Hierna ondergingen ook zijn betrekkingen tot Olive een verandering'. Hij wérd haar meest getrouwe page on dienst vaardige slaaf. Het scheen hem toe, dat zij dit waard was. Zij- had een onherstelbaar verlies Vertegenwoordigers onzer regeering Do regeering heeft, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, tot vertegenwoordigers op het binnenkort te Antwerpen te houden internatio naal congres tegen het alcoholisme benoemd de heeren jhr. Ruya de Beerenbrouck, ds. Van Krevelen en P. van der Meulen. Wij vernemen, dat op verzoek van het dage- lijksch bestuur van het Algemeen Mijnwerkers fonds een commissie van 5 geneeshccren. een onderzoek heeft ingesteld naar de behande ling van de fondspatiënten in de zieken huizen te Heerlen en Kerkrade, Deze com missie zal met bekwamen spoed een rapport, uitbrengen aan het Dagslijksch Bestuur van het A. M. F. Conclusie van den advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. De advocaat-generaal hij den Hoogen Raad, mr. Berger, heeft gisteren conclusie genomen in het cassatieberoep van dea koopman J. B. te Rotterdam, die wegens verduistering van een Albert Cnyp door het Gerechtshof te 's-Graven- haga is veroordeeld, tot een boete van 250 gld. De conclusie luidt als volgt: De stelling, dat van wederrechtelijke toe- eigeuing geen sprake kan zijn, achtte mr. Berger niet juist. Z.i. had het Hof op grond van de feiten en omstandigheden met juistheid beslist, dat requiramt op het oogenblik, dat hij de schilderij voor zich als eigenaar wilde he zitten en zich toeeigende, niet was te goeder trouw en dientengevolge opzettelijk wederrech telijk handelde. Bij pleidooi was naar de mee ning van den advocaat-generaal voorbij gezien, dat de Bank van Leening, hij vergissing de schilderij op het lombair'tlhntefje- afgevende aan Benjamins, niet anders deed, dan zich naar haar meiening kwijten van haar uit de pand overeenkomst voortvloeiende verbintenis en geenszins bedoelde den pandgever of -houder van het.pandbewijs, die te voren geen eigenaar van het geloste pand was, tot descelfs eigenaar te maken. Aangezien dus de bedoeling om eigendom ove-r te dragen hier te eenen male ontbreekt, kan reeds op dien grond van een beweerde betaling aan Benjamins gelegen titel van eigendomsovergang geen sprake zijn. Bekend met da began© vergissing kon derhalve requi ramt niet te goeder trouw in de meeniing vev- keeren, dat Benjamins eigenaar van de schil derij was en uit dien hoofde bevoegd om dis hem in eigendom over te dragen. Mr. Berger concludeerde mitsdien tot ver werping van het beroep. Het Arrest werd bepaald op 29 Mei. HET DRAMA IN DEN HAAG De vrouw in observatie In verband met 't drama, dat zich in 'n per ceel aan de Oltmanstraat te 's Hage heeft af gespeeld en waarbij de 24-jarige juffrouw C. haar anderhalfjarig dochtertje, waarschijnlijk in een vlaag van waanzin, van het leven heeft beroofd, kan thans gemeld worden, dat de vrouw, die tot dusver verpleegd is in het Ge meentelijk Ziekenhuis aan den Zuidwal, ter ob servatie naar de Ramaer-klinick is overge bracht. geleden, en zij placht zoo weinig over dit ver lies te spreken. Maar toen eenmaal de scheids muur van terughouding omvergeworpen was, vond zij het heerlijk om met Carlos in de vage jeugd-herinneringen, toen Daddy nog thuis was, af t© daten. En Carlos werd niet moe om naar haar te luisteren. Hij hing zoo aan haar lippen, dat zij verder gaan moest, gedreven door een kracht die geen andere pressie had kunnen ver vangen. Inderdaad stelde Carlos nooit vragen. Hij was steeds bang om het braakliggende ter rein to betreden van een karakter dat hem nog zoo vaag was. Hij zou misschien kwetsen, waar hij niet de bedoeling had, dit te doen. Hij zat dus zwijgend neer en keek maar maar aan. Hij toonde duidelijk, dat hij zich alles herin nerde, wat zij hem vertelde. Hij begon soms zelf Sir Laurence's woorden aan te halen, als het kind die herhaalde. Terwijl zij door de tuinen wandelden, of over de heuvels reden, of aan het strand speelden waar zij tezamen in den zonneschijn of in het maanlicht zaten, voelden arlos en Olive zich steeds sterker tct elkaar aangetrokken. Een sterke en voortdu rende vriendschap scheen verzekerd. Het was niet die gewone, kinderlijke vriend schap, die een mengeling wordt van kusjes en ruzietjes, van voortdurende geschillen, of gui tenstreken, en dolle spelen. Olive hield niet van spelen, en Carlos vermaakte zich alleen met onzichtbare kameraden. Er moeten en.' twee zijn om ruzie te maken, en Carlos was er nooit. Het verboden© had voor geen van beide kinde ren, die opgroeiden in een plaats ;waar regels bijna niet bestonden, iets aantrekkelijks. Olive had altijd mogen doen wat zij wilde. En Carlos werd steeds door een fijn eergevoel weerhou den om dingen te doen, die zijn vader zeker niet goed zou keuren. Maar zij waren toch afhankelijk van elkaar. Olive werd merkbaar ongemakkelijk ais Carlos niet dikwijls kwam; en hij zoch even spon taan haar gezelschap. Zij ontmoetten elkaar het meest onder de wierookboomen bij Olivia's rustbed. Olive legde daar altijd nog een zekere jalouzie voor Carlos aan den dag; maar dat had hij vlug gemerkt, en hij deed geen vrien dendiensten voer Olivia, als hij zag dat Olive ook iets dergelijks van plan was. Daardoor werd deze gedeelde toewijding een nieuwe sterke band tuscben hen. Zoo gingen zij bijvoor beeld samen bloemen voor haar zoeken, terwijl Olive altijd den ruiker aanbood. Of in den om trek deden zij kleine boodschappen voor haar altijd samen en ondertusschen druk bab belend. Maar als soms het meisje Carlos met een vlugge beweging over den muur had zien klauteren, en over de slingerende brug zag loopen, kon zij zich plotseling tegen Olivia aanvljjen en zeggen: Ik wil hebben dat u het meest van mij - ----- - -- 35**J| -■ - EEN SOCIALISTEN-BIJEENKOMST DOQH EÉN FASCIST VERSTOORD. Poging tot verhindering van een radio- uitzending. ORANJE CONTRA ROOD In het gebouw v&n de Vrije Gemeente verga derden te A'dam tot inzet van den 1 Mei dag- de- Pel-i®ieu,s-s-acialj3ten. De rede, die ds. Banning daar zou uitspre ken, zou per radio worden uitgezonden. Toen' da voorzitter, de heer Duveen, aam den :-■ pre ker van den avond het woord bad gegeven, sprong ©en der aanwezigen ©ip onder liet ge roep van „Oranje boven" en snelde naar do Plaats van don spreker. Daar greep hij naar do microfoon en riep luide: „Lang love prinses Juliana", om vervolgens de microfoon tegen den grond te gapten. De zaal was op het volgende oogenblik ia. vollën opstand. Me® wierp zich op den man, den bekenden hoer E. Wichmau, voorstander van de fascistisch© gediaethte. Da voorzitter wist de orde ©enigszins te h'eav stelten. Intussehen had men de politie van het Leidsche Plein gewaarschuwd. D© voorzitter on de ordeverstoorder benevens eenige aanwe zigen toegaven zich naar het politie-fburcau. De zaak werd daar onderzocht. Tegen den heer W. werd proces-verhaal opgemaakt, waarna hij kon vertrekken. Hij Maagd© ovcir pijn in den arm, die vermoed ©lijk ontwricht was. De vergadering werd daarna voortgezet. Ook kon de redo nog per radio wonde® uitgegeven, daar de ■microfoon niet al te zeer had geleden en hersteld kon worden. Ds bijeenkomst had verder een. rustig ver loop. t Naar door het bestuur van het religieus-Gocia- l'istisch verhiQtad wordt meegedeeld, zal dezer zijds gaem aanklacht worden ingediend tegen den heer Wlchman. DB SUIKERSMOKKEL-AFFAIRE TE ROOSENDAAL. Uonneel© kwestie., DE EISCH BLIJFT GEHANDHAAFD In haar Jongste zitting heeft de Rechtbank te Breda opnieuw de Roosendaalsche suiker- srookikelzaak 'behandeld, van welk© de Ned'. Spoorwegen de dupe zijn geworden ©n terzake waarvan zij werden veroordeeld tot een boete van 27.700.De nieuwe behandeling dezer zaak betrof slechts formeel© kwesties, in ver band waarmee do verschillende leden van het spoorwegpersoneel als getuigen werden ge hoond. •De Rijksadvocaat persisteerde hij zijn elsch van 27.700.— ten laste van de Ned. Spoor wegen, welk© als expediteur de volle verant woording voor vervoer en invoer heeft. Zooals mem zich herinnert is de Belgisch© afzender onbekend gebleven, fcsrwijl de geadres seerde, de fa. de N. te Roosendaal, de zending niet wild® accepteeren, wijl zij niets met do zaak te maken had. DE SCHUTTEVAER. Vertrek uit Margate. Het bij Eastbourne opgevisclite anker Is thans weer aangebracht. De „Schuttevaer" vertrok gisteravond uit Margate om den tocht te aanvaarden. houdt, Olivio madre! Het was mijn Daddy waar u van hield niet de zijne. Ik ben uw klein© meisje, meer dau hij uw kleine jon gen is. Olivia had een vreemd© gewaarwording ge kregen, toen dit woord het eerst van Olive's lippen was gekomen. 1-Iet kind gebruikte het alleen als zij samen waren. Madre! En het was Laurence's kind dat om haar liefde smeekte! Die moederliefde, die zij zoo ruim in voorraad had, en waar in het werkelijke leven niemand meer naar zou vragen. Toen, de kleine handjes in de hare nemend, bracht zij ze aan haar lippen. Ik houd van je, lieveling, kleintje, meer dan jij wel kunt begrijpen. Ofschoon je spoedig, misschien wel in de eerstvolgende jaren, nog wel eens terug zult denken aan je Olivia madre, en alles beter kunt begrijpen. De donkere oogen, die soms even vreemd konden kijken als die van haar vader, keken Olivia lang en onderzoekend aan. Ik begrijp reeds veel, waarvan de men schen denken dat ik er nog niet groot genoeg voor ben. Daddy zei nooit dat ik iets nog niet begrijpen kon. Hij legde het eenvoudig uit en dan was het je duidelijk. Niettemin was het dorstige hart met dat ant woord voorloopig tevreden, en het kind vroeg niet meer, om even sterk bemind te worden als Carlos; zij wist nu haar ulaats, en beerschte daar tevreden. Maar dagen en weken gingen voorbijde hitte van den zomer was in aantocht, en mrs. Arbuthnot, die zeer veel genoegen had gevonden, in haar verblijf in dit prettige oord, maakte reeds toehreidselen voor het vertrek. De kinderen wisten dat het uur van scheiden was geslagen. Het wierp een zekere schaduw over hun pad; maar Olive deelde Carlos in vertrouwen mede, dat zij spoedig terng zouden komen, dat haar tante tenslotte toch altijd haar zin deed, en dat zij met Februari reeds terug zou zijn. Geloof je dat je dan al naar school zult zijn, Carlos? vroeg zij tijdens een van hun laat ste gesprekken. Maar hij schudde het hoofd. Mijn vader gaat nog steeds door met mij zelf te onderwijzen, antwoordde hij. Dat heeft hij me laatst verteld, toen ik het hem vroégl Ook in San Marco neem ik lessen, en hij leert mo de rest. Als jij terug komt, ben ik er nog. "Wel, dat zal ik natuurlijk heel prettig vinden. Maar als je grootër bent, moet je toch naar school gaan. Dat heb jk ie als eens eer der gezegd. i (Wordt vervolgdj. v) v "<Sj >Y'"" "Hl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10