v" Halbmbm 11 - .ap WOENSDAG 2 MEI 1928 DERDE BLAD PAGINA 4 P émss HET PEDAGOGENCONGRES DE BEVORDERING DER VREEDZAME VOLKEN-RELATIES. Want deze socialistische en pacifistische vereenigingen hebben haar daad vergezeld doen gaan van zeker luidruchtig misbaar, dat er uitstekend op berekend was, anderen voor deze beweging kopschuw te maken en hen te nopen, er zich met argwaan vanaf te wenden. DROOGLEGGING IN AUSTRALIë Een drankverbod voor Nieuw-Zuid-Wales? KINDEREN ALS GETUIGEN IN STRAFZAKEN Een ministerieële verordening 'AUTO-ONGELUK IN FRANKRIJK SCHEEPVAARTBEWEGING OP DEN NIEUWEN WATERWEG. LUCHTVAART EEN TRANS-AMERSKAANSCHE VLUCHT LOEWENSTEIN C.S. IN EEN FOKKER. VAN DE LEESTAFEL HET ZILVEREN JUBILEUM VAN „ST. RAPHAEL" OLYMPIADE 1923 HET BEKER SYSTEEM BLIJFT VOOR HET VOETBALTORNCOI GEHANDHAAFD ri RIVIERÏSJ DINGEN. i.OBrrn, 1 Mei. -gya^-: - "4:; N'v"> ;v'.; BIJ HET SCHOUWTOQNEEL IN HET GRAND-THEATER te Amsterdam, heeft de première plaats gehad van het blijspel „Samen uit Samen thuis". Een scène uit het stuk. V. L n. r. Henk Schaer, Ezerman, Sam de Vries, Jac. de Haas. (Van onzen correspondent.) B e r 1 ij n, 22 April 1928. Op het pas geëindigde pedagogencongres zijn twee aangelegenheden aangeraakt, die zoo danig in de lucht zitten, dat ze er niet meer uit te slaan zijn en ten opzichte van welke men eerstdaags, of men wil of niet, wel gedwongen zal zijn, zijn houding precies vast te stellen. Eerstens kwam weer eens het streven tot uiting, de schoolboeken der jeugd in pacifisti- schen zin te herzien en met name de geschie denisboekjes aan een zuiveringsproces te onderwerpen, waarmede eenieder het onmoge lijk eens kan zijn. Reeds meer dan een jaar geleden hoorden we den braven, Franschen professor Aulard, dien men heelemaal uit Parijs had laten over komen, om hier ter stede een congres te ope nen, zich in dezen zin uitlaten en viel het warmo applaus op, waarmede ook niet uit het evenwicht geslagen vredesvrienden de woorden van dezen grijsaard begroetten. En toch be pleitte deze niet meer of minder dan een doel bewuste verloochening van het voor-, en een grootsch opgezette en algeheele misleiding van het nageslacht. Want volgens dezen geleerde en velen zijner geestverwanten, voeden de volkeren van West- Europa jjpn kroost in bloeddorst op en brengen wij onzen telgen dus met opzet een eigenschap bij, die de oorzaak is van het uitbreken van zoo tallocs veel oorlogen. Wij kweeken dien tijgerachtigen karaktertrek aan door onze kin deren opmerkzaam te maken op de heidendaden hunner vaderen en op den aard en de wijze, waarop deze hun plaats onder de zon hebben weten te handhaven of te verliezen. In de toekomst mag dat niet meer gebeuren en komt het er op aan, de kinderen tot lamme ren op te fokken. Zulks is natuurlijk zeer gemakkelijk. Men spreekt eenvoudig niet meer ever heldendaden en stelt het voor, alsof de plaats onder de zon, die zij geërfd hebben, een van zelf sprekend ding is en dat hun vaderen als het natuurlijkste ding van de wereld in den schoot geworpen werd zonder dat iemand van de buren zijn grijpvingers uitstrekte om het weg te snaaien. Teneinde de historie inmid dels niet op de flesch te laten gaan, zullen de brave Pieten met onsterfelijkheid getooid ten tooneele gevoerd worden, maar de generaals worden voor goed achter de coulissen opgebor gen. Het spreekt van zelf, dat niet ieder het met deze pedagogische uitspattingen eens zal zijn. Toegegeven zij, dat het geschiedenisonderwijs voor herziening vatbaar is en dat ons eigen vaderland om zulk een herziening bijna schreeuwt. Toegegeven zij, dat er in onze schoolboeken, maar vooral ook bij het opge groeide intellect, wat meer werk gemaakt kon worden van de middeleeuwen en wat minder van den tachtigjarigen oorlog; wat meer van een Wilübrordus en wat minder van een Vader Willem, maar daar is de pacifistische tendenz toch niet op uit. Deze is op een kwalijk ver kapt verloochenen en doodzwijgen uit van alles en van allen, die met oorlogen iets uit te staan hebben en daarmede kan geen enkel oprecht vredesvriend het eens zijn. Eerstens is het minstens genomen al twijfel achtig, of de vrede der wereld gediend wordt door het driedubbele vergrijp, dat deze pacifis ten ons willen laten begaan. Het vergrijp van de verloochening der voorouders, van de ver draaiing der waarheid en van dh misleiding der jeugd. Afgezien daarvan is het nog heele maal niet bewezen, dat een richtig gegeven geschiedenisonderwijs bloeddorst aankweekt en aldus tot oorlogen leidt. Voorloopig schijnt juist het tegenovergestelde waar te zijn, want naarmate het menschdom ouder werd en dus de herinneringen aan meer oorlogen op elkaar taste, iu diezelfde mate werd het aantal dier oorlogen ook geringer. Ten slotte is er nog de kwestie van de supsi ioriteit van het blanke ras en van de wenschelijkheid, die superioriteit te koesteren cn in stand te houden, niet zoo zeer om der wille van den vrede van West-Europa dan wel om dien van de hecle rest der wereld, van die onmetelijk groote rest met zijn honderden millioenen van stakkers, die het heusch nog niet zonder ons doen kunnen. Men kan volgens het gebruik van den dag het bestaan van die superioriteit dapper looche nen of liever nog haar elegant in twijfel trek ken; men kan haar ooi, aannemen en over gard, oorzaken en verschijnselen ervan dis- pute'ërenmaar men kan onmogelijk een ver band ontkennen tusschen de strijdvaardigheid van het blanke ras en den vrede, die op het oogenblik op de wereld heerscht met Inbegrip van de vruchten, die de bruine, gele, groene en andere broeders uit de alomtegenwoordigheid van den virielen, knuistigen, strijdbaren, blan ken man putten. Men ondermijne die misschien niet erg sympathieke strijdvaardigheid en aan verwante mannetjesputtersche kwaliteiten en meteen veranderen heel Afrika en Azië weer in den bloedigen chaos, waar wij ze met zooveel moeite uit te voorschijn getrokken hebben. Dit nu kan toch kwalijk de bedoeling van de brave, lammetjes kweekende, pacifisten zijn. Een ander, eveneens actueel, maar veel sym pathieker voorstel kwam op het Berlijnsche congres eveneens ter sprake. Er zit n.l. ook een streven in de lucht, de vacanties van onze jeugd nuttiger uit te buiten dan zulks tot nu het geval was. Voorop gesteld zij, dat het alweer de pacifisten zijn, die ten deze de kat de bel aangebonden hebben en dat hun daarom groote eere toekomt. Maar verder kunnen zij hun weg alleen wel vinden en is het raadzaam, hen met behoedzaamheid te volgen. De pacifisten willen n.l. de jeugd van de verschillende landen in de vacanties tegen elkaar uitwisselen, ten einde op die manier een beter wederzijdseh begrip en een hetere waardeering van de volken in het leven te roepen en aldus den oorlog uit te roeien. In Duitschland en Frankrijk is deze maanstem niet zonder gevolg gebleven en zijn er al socia listische afheidersvereenigingen opgericht, wel ker leden hun kinderen in de zomervaeanties onderling verruilen. Verleden jaar had zulks voor het eerst plaats. Wel is waar nog niet op groote schaal, maar de stoot is toch gegeven en daarmede is meteen ook een gevaar in het leven geroepen. En dat is drommels jammer. Want er zit zoo veel aardigs en zoo veel goeds en nuttigs in dit internationale stuivertje wisselen. Laten we ons maar tot ons eigen land bepalen en bedenken, hoe het altijd toch nooddruftige taalonderwijs, waaraan op onze scholen zooveel tijd besteed wordt, door zulke zomerséjours In den vreemde bevrucht kan worden. Hierbij denken we vooral aan onze mannelijke jeugd, waarvan maar zulk een minimaal klein ge deelte na afloop van de schooljaren in de gelegenheid zal zijn, zich een paar maanden in het buitenland practisch in do vreemde talen te bekwamen. En zulks ondanks de aller wegen geaccepteerde waarheid van het spreek woord, dat men zoo dikwijls een man is als men een taal spreekt. Maar ook de onderlinge verstandhouding kan door zulk omwisselen gediend zijn. In Duitsch land en Frankrijk zijn het voorloopig nog maar de pacifistische arbeiders en niet de nationa listen, welke hun kinderen de gelegenheid geven, het vijandelijk land beter te leeren kennen en het zal helaas nog wel lang 'duren, vóór daar verandering in komt. Intusschen hoeven wij daarop niet te wach ten, om de hand in eigen boezem te steken cn te zien, of wij zelf hier niet iets doen kunnen. De gedachten gaan daarbij uit den aard der zaak naar België en met name naar het Walenland, waar het Fransch te grabbelen ligt en waarmede de verstandhouding vooral door wanbegrippen zoo moeilijk valt. Aan de hand van de Fransch-schrijvende, Belgische couranten valt het makkelijk aan te toonen, dat de Walen nog een beetje minder van de Hollandsche mentaliteit begrijpen dan de Fran schen van de Duitsche. Het omgekeerde is ook waar en waar is ook, dat alle tot nu in het werk gestelde pogingen tot wederzijdsche opklaring (en veel hebben die pogingen niet om het lijf gehad) mislukt zijn. Daarom schijnt liet instellen van een nieuwe poging gewettigd. De gedachten gaan daarbij onwillekeurig naar de huisvestingcomité's, die weliswaar voor andere doeleinden in het leven geroepen wer den, maar op het gebied van kinder-uitbeste- ding toch een massa van de kostbaarste ervaring opgedaan hebben. Is het niet jammer deze erva ring, welke vaak duur genoeg betaald werd, te laten vergaan, juist terwijl er zoo iets als een kinderen-verwisseling in de lucht zit en zelfs van socialistische zijde reeds in toepas sing wordt gebracht. Op den eersten Zaterdag in September zal in Nieuw-Zuid-Wales een referendum gehou den worden over de voorgestelde prohibitie van alcoholische dranken. Valt de stemming ten gunste van een drankverbod uit (waarvoor slechts een geringe meerderheid noodlg is) dan treedt de wet in werking op 1 Juli 1929. Onder bedreiging met geldboete is iedere bur ger verplicht aan de stemming deel te nemen. Kort geleden heeft het ministerie van jus titie in Saksen een nieuwe verordening uit gevaardigd in zake het hooren van kinderen als getuige in strafzaken. Dé belangrijkste puruten zijn: le. Alle strafzaken waarin kinderen en jeug dige personen betrokken zijn, behooren met grooten spoed behandeld te worden, om kin deren, die mogelijk gehoord moeten worden, zoo vroeg mogelijk te kunnen ondervragen. 2e Het aantal verhooren moet zooveel moge lijk beperkt worden. Bij sexueele delicten moet er maar gestreefd worden, te volstaan met een enkele ondervraging en herhalingen vermijden, voor zoover dat te vereenigen is met de pro cesvoorschriften. 3. In alle belangrijke zaken, vooral als er kinderen en jeugdige personen in betrokken zijn en vooral bij sexueele delicten moet het verhoor door den ambtenaar van bat O. M. persoonlijk geschieden. Over het algemeen be hooren politie-overheid en -beambten zich van ondervraging van kinderen te onthouden. 5e. Schijnt voor het schuldbewijs het getui genis vam een kind van belang, dam behoort dit kind door een in kinderpsychologie geschoolde het behoeft geen vakpsycholoog te zijn onderzocht .te worden op intellectueele en mo- reele betrouwbaarheid. 6. Kinderen als getuigen opgeroepen moe- tem zoo gauw mogelijk ha huu komst gehoord worden, terwijl gezorgd inoet worden, dat ze in de wachtkamer niet met volwassenen, die verkeerd gezelschap kunnen zijn, kunnen spre ken. Ze mogen de zitting niet langer bijwonen, dan dringend noodig is. 9. Onder jeugdige personen worden verstaan zij, die het 16e jaar nog niet voleindigd heb ben. Vier doodop Te Nantes is een auto, waarin vier volwas senen en twee kinderen gezeten waren, hij het uitwijken voor 'n boerenkar, waarvan de paarden schichtig waren geworden, tegen de leuning van de brug over de Loire gereden en in de rivier terecht gekomen. Twee der volwassenen wisten zich zwemmende te redden. De twee anderen en de kinderen zijn verdronken. DE WERKLOOSHEID IN FEBRUARI 1928. Hieronder volgen de indexcijfers van de werkloosheid, zooals deze berekend zijn door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze cijfers, weergevende het'percentage, werkloos- heidsdagen van het aantal dagen, dat gewerkt had kunnen worden, indien geen werkloosheid ware voorgekomen, zijn in hoofdzaak berekend uit opgaven van gesubsidieerde werkloozsn- kassen. Beroepsgroepen. Indexcijfers Febr. '28 Aardewerkindustr. enz. Diamantindustrie Drukfcersbedrijven enz. Bouwbedrijven enz. Houtbewerking enz. Kleediugindustrie Ledërindustrie Steenkolenmijnen Metaalind. scheepsb. Textielnijverheid Voed.- en genotm. bedr. w. o. tabak- en sig.-ind. Landb.-bedr. veenderij Visscherij Handelsreizigers 1) Verkeerswezen 1) Hand.- en kantoorbed. Overige groepen der werkloosheid Febr. '27 Jan.'23 Totaal 1) Onvolledige opgaven. 9.1 8.6 26.-- 6.8 24.™ 8.7 5.- 6.2 4.8 14.3 24.-- 32.- 11- 11.2 11.3 11.9 16.1 14.6 2.4 5.-- 3.5 0.3 0.2 0.5 5.4 8.3 6.6 1.2 3.1 1.4 7.1 8.8 6.9 9.6 12.8 8.9 9.7 18.9 31.3 13.6 18.9 42.8 0.4 0.8 0.5 5.9 7.5 16.9 4.5 4.9 4.6 9.3 11.5 14.4 7.3 11.-- 13.8 Gedurende April 1928 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 1163 schepen, metende 1.908.661 netto reg. ton. waarvan 0 zeilschepen en 8 zee lichters. Voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland, waren hiervan bestemd 1089 schepen, met. 1.839.974 netto reg. tons, voor Vlaardingen 60 Schiedam, 26, Pernis 9. andere Nedeil. plaatsen 21 en Duitschland 26 In April 1927 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 1176 schepen, metende 1.908.778 netto reg. ton, waarvan 0 zeilschip en 6 zeelichters. Voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland,waren hiervan bestemd 1041 schepen, met 1.740.077netto reg. tons, voor Vlaardingen 67, Schie dam 21, Pernis 5, andere Nederl. plaatsen 11 en Duitschland 31 Sedert 1 Jan. zijn aangekomen: Schepen Netto.R. tot N. Waterweg. 1928 46:6 7.635.073 1927 4929 7.725.167 Tegen vorig jaar Rotterdam Nu 313 90.094 924 1.534,513 1928 4121 6.998.155 1927 4140 7,146.752 319 148.597 Tegen vorig jaar. 823 1.368 504 Opgestoomd van plaatsen beneden Rotterdam 9 schepen met. 14.780 netto tons. Hieronder volgen de vergelijkende cijfers van de voorafgaande tien jaren voor den Nieuwen Waterweg: April gchepen netto tons 1928 W«3. 1.908.661 1927 1176 1.908.778 1926 1024 1.611.190 1925 1024 1.494.599 1924 961 1.444.274 1923 630 903.706 1922 744 1.146.001 1921 566 974.474 1920 209 340.790 1919 385 395.398 1918 84 70.249 cn gedurende Januari-April: 1928 4616 7.635.073 1927 4929 7.725.157 1926 4005 6.190.644 1925 3844 5.664.309 1924 3279 4.824.884 3923 2741 4.012.242 1922 2654 3.870.561 1921 2592 3.635.072 1920 1138 1.586.363 1919 1125 1.296.274 1918 312 282,579 ZAL LUCIEN LEVY WORDEN UITGELEVERD Het advies van de Haagsche rechtbank De Haagscke rechtbank heeft in de zaak van Lucien Levy, verdacht van knoeierijen bij veeleveranties in verband met bet Dawes- plan, den minister van Justitie geadviseerd, den betrokkene niet uit te leveren. De Fransc.be regeering had aan de Ned. regeering. zijn uitlevering gevraagd. De Ned-er- landsehe regeering heeft nog geen beslissing genomen. DE ,BREMEN"-VLIEGERS TE NEW YORK. Plannen van Lindbergh. BERLIJN, 1 Mei. (H.N.) Ook vandaag zijn de vliegers van de „Bremen" te New York, overal waar zij zich vertoonden, luide toege juicht. Tegen den middag begaven zij zich naar het gebouw van de „New York World", waar zij hun dank betuigden voor het uit zenden van een hulpvliegtuig naar Greenly Island. Vervolgens brachten zij een bezoek aan Wallstreet en legden ook een krans neer op het gedenkteeken voor Washington. Köhl heeft vanmoren een bezoek aan Curtiss Field gebracht, wawar hij drie proefvluchten met 't Junker vliegtuig F. 12 deed. Naar verluidt, moet kolonel Lindbergh van plan zijn, dezen zomer opnieuw een vlucht over den oceaan te ondernemen, waaraan zich een rondvlucht over Europa eu misschien ook over Azië zal aansluiten. Lindbergh wil dit maal voor zijn vlucht de Noordelijke route kiezen en zal waarschijnlijk in Juni van St. Johns starten. BERLIJN, 1 Mei. (H.N.) De Amierikaansche ochtondhiaden brengen, naar uit New York wordt geseind, kolommen lange artikelen over den triumphitocht der vliegers van gisteren. Het aantal toeschouwers wordt op 2.500.000 ge raamd. Dtsenieibtegianstiaandie hebben er slechts drie kleine ongelukken plaats gehad. Hoe geweldig de massa confetti is geweest, welke maar de vliegers geworpen werd, Iran nog .hieruit blijken, dat 1200 mam van <ïe reiniging en 60 groote auto's van den reinigingsdiiemsit 8 uren tong bezig zijn geweest, om de confetti op te ruimen. DE REIS VAN v, LEAR BLACK. Gisteren is de heer Van Lear Black, die, zooals men weet met do H. N. A. D. P. be stuurd door Geyssendorffer en Scholte een groote reis naar Afrika en Azië gaat onder nemen, met dit 3-motörige toestel van AVaal- haven naar Londen vertrokken. Zijn familie vergezelde hem hierbij. Alvorens de groote reis gaat beginnen, zullen eerst eeni^e tochtjes boven Engeland gemaakt worden. NEW-YORK, 1 Mei. (R. O.) De Belgische bankier Locwenstein, die een Fokker-eendekker voor tien passagiers kocht, waarmede hij met vrienden een reis over het vaste land van Ame rika wil maken, zal morgen met Balchen als piloot naar Montreal vertrekken. Dc uitgave van een gedenkboek Op uitvoerige wijze is in de afgeloopeu maanden zoowel door het vakorgaan als door plaatselijke feesten, welke een bekroning zullen vinden in de festiviteiten op 19 en 20 Mei in 's Hertogenbosch, het 25-jarig bestaan van St. Raphael, de organisatie der Katholieke spoor- en tramwegmannen herdacht. Doch om dit feit en vooral de historie van de voorbije periode terdege vast te leggen, heeft het hoofdbestuur gemeend tot de uit gave van een gedenkboek te moeten over gaan. Zeer terecht. Deze uitgave is alleszins geslaagd en levert een nieuw bewijs, dat „St. Raphael" een organisatie van hooge standing is. Want niet alleen is het gedenkboek, door den heer J. J. P. Nivard samengesteld, belangrijk om zijn geschiedkundige bladzijden, waariii de groei der organisatie en de drang naar op houw, naar omhoog levendig aandoen, als mede de zware strijd der voortrekkers van een der oudste bonden onzer gesorteerde R. K. Vakbeweging zich scherp afteekent, doch ook wat zijn technisch uiterlijk betreft is het een gesoigneerde verschijning, een pro duct, hetwelk de „Eigen Drukkerij" weer zeer veel eer aandoet. De schrijver rekent allereerst af met de fabels, dat deze Katholieke bond in het befaamde jaar 1903 zou geboren zijn haar ontstaan dateert van 1S94 om dan in forsche lijnen een overzicht te schenken van den prachtigen staat van dienst inzake de materieele belangen de actie voor het geeste lijk leven (o.a. retraite), de noodzakelijkheid van vakorganisatie en dan natuurlijk op krachtige principieele basis, om tegen velen, rechtsstandpunt en eerlijke tactiek te hand haven. Het boek beteekent onwillekeurig een hulde aan de gezond-Katholieke leiders als een Mgr. Mutsaers, Pastoor Donders en talrijke leeken, karakteriseert voorts den innigen hand in de Raphaël-familie, torpedeert de laster campagne dor Noderlandsehe Vereeniging, ver nietigt de verwachtingen der werken in de ijle neutraliteitssfeer eu lovert - een mooi monument voor de geestelijke en materieele activiteit van onze Katholieke arbeiders beweging in het algemeen. Moge dit gedenk boek, dat bovendien door vele foto's aan trekkelijk is, een graag gelezen handhoek zijn niet in het minst voor de, jongeren, en een haken in de felle stormen om ware levens richting in alle opzichten. Een brief van den lieer Rimet, president der F. I. F, A., waarin deze mededeelt, dat hij het feit, dat de deelnemers inschreven in de ver onderstelling, dat het bekersysteem gevolgd zai worden, een overwegend bezwaar acht om thans nog het systeem te wijzigen, deed, volgens de „N. R. Crt.liet Comité-1928 besluiten géén pogingen aan te wenden liet systeem alsnog gewijzigd te krijgen, zoodat thans definitief vast staat, dat het bekersysteem toegepast zal worden. Derhalve zal men ook trachten het troosttor- nool der F. I. P. A. tot stand te brengen. Het Olympisch voetbaltornooi zal uiterlijk 10 Juni beëindigd zijn en dus ten hoogste veer tien dagen duren. Gepasseerd en bestemd voor: ROTTERDAM: Hillar, Rutjcs; Waterploeg, Koster; Voorwaarts, Heuvel; Kurt Nieten, Horr- man; Alma, van Zwol; D.A.P.G. 8, Lcuthncr; Harry, van Diem; Eislein von Caub, Heller; Lüneberg, Richter; Stad Brugge, Vereammen; Anna Elise, Brükermann; Hcinrich, van Essen; Le Beau Jolais, Mayén; Burg Ebcrbach, van Scholch; I-Ienrieus, Neve; Confidcatia 2, Wir- ges; Marinas, Verbcrght; Gretha, Wipper; Ein- traeht, Kollenberg; Anna, Graf; Christopli, Scho- nau; Redemptor, Kenipken; DELFT: Vier Ge broeders, Botter; GOUDA: Vertrouwen, Blom;' DEN HAAG: St. Petersburg, v. Haaren; DE VENTER: Graja 3, v. Winssen; KINDERDIJK: s. Wanne; ZIERIKZBE: Fortuna, Blom; ROT- TERDAMHoop X)oet Leven, Hoender op VLAARDINGEN; Zeelandia, Vlot; HARDINGEN: Bernard, Schijven?; ROTTERDAM: s. Creosot;'| s. Baden 3s. Vanir, s. Limburgia, s. Bula, s'. i Fiat 5, s. Rinda, s, IOatia, s. Johanna, s. Fiat 11, j s. Eben Haezer, s. Norvi, s. IClabat, s. Johanna 2, j s. Henny, s. Escaut 1, s. Progres, s. Adriana 3,1 s. Goliath, s. Bragi, s. Wervicq, s. Maaskade;1 W. v. Driel, 62, de Jong; Martinicque, Suvaal; Vertrouwen, de Boer; Cornelia, Sonneveld; Hu- berdina, Vermeeren; Fra Angelus, Meijer; Ca- tharina, Nout; Nlbelnaut, Thuis; S.H.V. 94, v. Emmerloot; Zola, de Wit: Ferdinand Bols, Kutjes; KAMPEEEILAND: Overijssel, v. d. Kamp: GOUDERAK: Oceanus, Stiehla: ZUT- PHEN: Baventria, Mussag; TILBURG: Lena Pieternella, Baay; BOLS WARD: Eben Haezer, Drijfhout; ZAANDAM: Hertha, Zens; UITER- MEEIt: Maria, Reijmers; ALKMAAR: Margue- rithe, Mouthaan; HASSELT: Hoogveld, Hut-, flies; MILLINGEN: Jacob, Dijkstra; HARLIN- GEN: Alexander, Ulrich; JACOB KLAASSEN- SLUIS: Hansen Neuerburg 9, Völkner; KAT WIJK AAN ZEE: Rust Roest, Schaart; IJMUI- DEN: Vecht, Volk: ARNHEM: Noord, Din- kelaclier; DORDRECHT: Duo, Bouvens; Elsa, Heeg; LEIDEN: Vertrouwen, Duinkerken;' DORDRECHT; José, Storiin; AMSTERDAM: Trijntje, v. Oord; SLUISKIL: Tennyson, Witjes; I ZEVENBERGEN; Annie, Kranendonk; OOS-I TERHOUT: Agues, Mol; LEIDEN: Familie- trouw, Langendam; AMSTERDAM: Rösenhugel, Boeker; Sophie, Dungen; ZIERIKZEE: Do[ Hoop, Beukelaar; HAARLEM: Laboremus, i Wendt; ZUILEN: Elise, Wilke; LEEUWEN: Stella Maris, de Jong'; DRUTBN: Emanuel, Ver-'j sloot; WOUDRICHEM: Maria, Tamboer;' SCHERPENISE: Hoop op Welvaart, v. Fessem; ZWOLLE: Geertruida Wilhelmina, Burgers;"! DE STEEG: Clara, Janssen; HALFWEG: Dina! Antonia, Rosenbrand; AMSTERDAM: Joheanja,1 V. Santen; HAARLEM: Vertrouwen, Gombert; 1 ZBNNBWIJNENJosephine, de Beijer; REN- KUM: RVV. 5, Slotboom; BREDA: Sophia, DELFT: Margaretha, Rauchbaar; BONGE- NAAR: Flora, Bastlaanse; ALKMAARAllda' Cornelia, Tango; ROTTERDAM: Marjo, Hu-, bers; WYDENES: Diewertjo Catharina, v. Laar;' JIERWIJNEN; Anna, v. Dalen; ZUTPHEN: Fraplna, Crucq; VREESWIJK: Hendrika, Bak ker; LEIDEN; Glück Auf, Wendt; BVERDIN-' GEN; Excelsior, Nout; GOUDERAK: Tijd-i stroom, V. Dam; DE HEEN: Tarda, Wygand; AMSTERDAM: Joma, Oudakker; WYDENES:i Margina, Boertien; GOUDERAK: Dwaal ik' wacht u, v. Dam; ROTTERDAM: s. Bertha Jo hanna; BELGIë: Hortense, Simon; Marie, Ourti; Et-| vurdi, Peyl; Lina, Baten; Britanicus, Geerts;' Florian, Vath; L'Avenir, de Clerck; Stad Ant-j werpen, Janssens; Madonna, v. Biesen; Provi-.: dence, Pijl; Noord, de Haan; Madonne, Heijn- tjes; Steintje, Kroezen: DUITSCHLAND; Duprez, de ICeijzer; Naphta 1, Hendriks; Neerlandia, Willemstein; Daventria, Smit; s. Fransiska Maria, s. Anna Agnes, s.'r Saga, s. Partout 2, s. Hela, s. Rhin; s. Nelly, 8. Vera, s. Charitas, s. Vergennes; s. Govert; Kat wijk aan Zee, v. Rijn; Breughel, de KonlnckT' Maria, Opladen; Diabolo, Janssens; v. Gogh, do Weerdt; Charlois 9, Top; Dipping 3, Lesage;' Stad Nieuwpoort, Poppelier; Nautilus 3, d'Homltj' Ougree 4, Praet; Enkhuyzen, Dhondt; Ave Ma ria, Hellings; Palestina, Heuvelman; Schelde- boord, Willems; Albert, Careerman; Seheldevrij, Reüniers; Machiensteen 13, Michielsen; Scaldi.? 3, Rochtus; Maria, v. d. Bosch; St. Maria, de Bakker; Liso, v. d. Abeele; Conquerant, Bosch huizen; Edison, Kaufer; Marcel Adolf, Bran óf; Marinus, Vermeeren; St. Antonius, v. Thlel; FU ducia, Oudenacrde. j HANSWEERT, 1 Mei. Gepasseerd en bestemd voor: ROTTERDAM: st. Telegraaf 16; Picternellg' Johanna, Bijl; Valerie 2, Buitink; Mutatló, Touw; Oso 3, ,v. d. Voorde; Rijn Schelde 9, Westerlinck; Elize, Goob; Koekelberg, Besjes! DORDRECHT: Stad Meenen, Brouwer; Antonia, Arends; Bromo, Netten; Nepomucena, Vermen- len; Dranaco 1, Koch; WEMELDINGEEben Haezer, Aarnoudse; Keeltje Janna, Aarnoudsef THOLEN: Vertrouwen, Schot; OUDE TONGE:j st. Maete Animo; HANSWEERT: Dageraad, Faasse; SLIEDRECHTNiets Bestendig, v. d. Doel; LEEUWARDEN: St. Nellie 2; SNEEK: st. Maria; SCHOTEN; st. Ideaal; STEENBER GEN; Pieternella, Verwijs; GORINCHEMf Adriana, Grinwls; NIJMEGEN: st. Atalanta;' DELFT: Cornelia, Heck; ZAANDAM: st. Pe- tronella; ROTTERDAM: Ideaal, Markus. DUITSCHLANDst. Rijn Schelde 4; Stad Bergen, Hofman; Bilitis, Becker; Lamartinj, Kleinmayer; Elize Helene, de Ruyter; Greta Schunk; Scheldestad, Somers; Rheinfahrt 22, 2, van Dijk; Nautilus 5, van Meel; Marthe, Maas; Jozef, Beekmans; Johanna Antonia, Noutf Saphir, Roerseh; Stad Dendermonde, Vriensf Rhenania 39, Olieslagers. BELGIë: st. Christina; st. Anna Cornelia;' st. Elisabeth Johanna; st. Lutzow; st. Wilhel mina; st. 5 Gezusters; st. Jan; st. Luetor; st. Jannetje; st. Elisabeth; August, van Kerkho ven; Eben Haezer, van StrijdonckBertha- Broekaart; Maria, Magnus; Vigny, Boos; Alge- l'ie, Liebman; Hubert .2, Camerra&ns; Anna, Verschure; Nova, de Boer; Antoinette Marie, Verhoeven; René, de Stobelair; Petronella, Knol; Emmanuel 2, Smit; Emma, HaemsWajang Melsen; Floshildc, de Jong; Cornelia Maria; Wakkee; De Hoop, Cové; Rosa, Hellebosch J Eben I-Iaezer, TheunisseDranaco 8, van Dofl? baranto, v. d. Elshout; Isabelle, Smits; Edg^l gen; Johanna, de Bleecker; Luxor, Jacobs; Ban Tinei, de Smet; Stab Luik, Ryequart; Celestk ne, van Regenmortel; Johanna, he Haas; Osca( Edouard, Jansens; Pierre, van Gaever; Belglcty Spiessen*; Paul, Pasman,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 12