DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 51ste Jaargang Woensdag 2 Mei 1928 No 15156 Dit nummer bestaat uit drie bieden IN MEMORSAM MGR. A. J. CALLIER HET SCHOUWSPEL VAN DEN DOOD Maatregelen van orde in de EEN HERDENKING DOOR DE RADIO AGENDA KUNST-AGENDA Spiritus UWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bateau: KOEMARKT 4- SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 ct. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en Girodienst 81440 AüVERTENTlëN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct Reclames tusschen den tekst 60 ct per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradv. 5 reg. 0.50 10 reg. 0.75 15 reg. 1 Incassoksten worden berekend •- jgjÈL Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide banden, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies Tan een wijsvinder; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank, Lange Haven no. 103, Schiedam! ALGEMEENE ROUW BIJ HET HEENGAAN VAN DEN EHINENTEN KERKVORST KATHEDRAAL Voor de uitvaart op Donderdag De Eerw. Heeren Geestelijken voorzien van toga en superpli, alsmede liber usualis, of ficium ,defunctorum of Rituale Romanum, gelieven aanwezig te zijn uiterlijk om kwart voor tien en binnen te gaan door de pastorie. Zij begeven zicli naar de bisschoppelijke sacristie. De Eerw. Broeders en Eerw. Zusters heb ben toegang door het kleine ijzeren hek aan de Leidschevaart, kenbaar aan het opschrift: «Toegang voor religieuzen". De seminaristen treden binnen door de kleine deur van de St. Aloysiuskapel (Noord zijde der kerk) met opschrift: „Toegang voor seminaristen". Tot het zangkoor heeft niemand toegang tenzij de eigen leden van het Kathedrale zangkoor. Genoodigde leeken, die voorzien zijn van een gereserveerde plnatskaart (op naam) gaan binnen door de pastorie, de gereser veerde plaatsen zullen hun worden aange wezen. Genoodigden zonder gereserveerde plaats- kaart. en het verdere publiek hebben toe gang door de groote zijdeuren aan den kant Van de Westergracht (Noordzijde der kerk). De parochianen, die eigen plaatsen hebben, kunnen hiervan gebruik maken mits zij uiter lijk om kwart voor tien hunne plaatsen heb ben bezet. Het geheele Hoogkoor met daarbij behoo renden omgang en zijkapellen zijn gereser veerd voor de Eerw. Heeren Geestelijken, religieuzen en seminaristen. De losse stoelen in het middenpad zijn gereserveerd voor de genoodigden, die een gereserveerde plaats- kaart hebben. Een ieder gelieve zich ten stiptste te hou den aan de aanwijzingen gegeven door de orde-commissarissen, die kenbaar zijn aan een witte strik. Door de Haarlemsche politie zullen uitge breide ordemaatregelen worden genomen De lijkstoet op Donderdag zal alleen be staan uit de lijkkoets en volgrijtuigen. De plechtigheden in de Kathedraal wor den per radio uitgezonden. In de Kathedraal wordt een fraaie rouw- Versiering aangebracht. De DEELNEMING VAN HAARLEM'S BURGERIJ Ofschoon de gelegenheid tot het afleggen van een bezoek van rouwbeklag in het bisschoppelijk paleis op de beide eerste dagen na het overlijden van Z. D. H. Mgr. Callier een eenigszins beperkt karakter had gedragen, was toch ook reeds menig Katho liek der Bavo-stad tot de chapelle ardente toegelaten. Voor Haarlem's burgers en de katholieken in het algemeen was evenwel de namiddag van gisteren meer in t bij zonder gereserveerd en zij hebben daaivan ook een druk gebruik gemaakt, het als een voorrecht beschouwend om nog eens de liefdevolle trekken van den door jaren, 'Priesterdeugd en hcoge uitverkiezing eer- biedwaardigen grijsaard te mogen zien. Des morgens was het meer een officieeie Plechtigheid geweest, doch in de middag- Uren van 3 tot 5 stonden de deuren van het bisschoppelijk paleis voor een ieder open. Stil schuifelden de honderden bezoekers, dames en heeren van allen rang en stand, door de marmeren voorhal naar de daar echter gelegen rouwkamer. Eerbiedig traden z'j binnen, teekenden zich met het kruis en vouwden de handen tot een pieus gebed. Met ontroerende blikken keek menigeen ëeruimen tijd naar het ontzielde lichaam in bet hoogepriesterlijk gewaad, om daarna Zwijgend heen te gaan, nog meer doordron gen van de waarheid, dat in Mgr. Callier aan Haarlem een groot burger en aan de Kerk een eminent bisschop is ontvallen. Terwijl vele der bezoekers zich bescheiden op den achtergrond hielden en na hun ge bed zioh vergenoegden met een gang rond het pi n al bed, namen de meer stoutmoedigen op de bidstoelen plaats, waar zij meer nauw keurig het nu een weinig ingevallen gelaat wan den dooriuchtigen doode konden be schouwen. Buiten gekomen fluisterden de bekenden dan tot elkaar, dat Monseigneur toch wel iets veranderd is en dat de teekenen van lijden en dood zich nu toch openbaren. Niettemin geraakten allen onder den in druk van dit kalme en verheven schouw spel van den doocl en prezen den vaderlijken •leidsman gelukkig voor wie thans het „Eeuwig Licht" moge zijn opgegaan. DE GRAFKELDER DER BISSCHOPPEN VAN HAARLEM Zooals reeds werd gemeld, zal het stoffe lijk overschot van Mgr. Callier worden bij gezet in den grafkelder der Haarlemsche bisschoppen, die zich bevindt op de R. K. Begraafplaats te Overveen Velen zullen zich dezer dagen hebben afgevraagd, waarom deze grafkelder zich in Overveen bevindt. Men moet, om een verklaring hiervan te vinden, teruggaan naar den tijd dat er in Haarlem geen Katholieke Begraafplaats was en de Kathedrale kerk St. Bavo nog niet bestond. De Katholieke Haarlemmers wer den hegraven op een gedeelte van de alge- meene begraafplaats, dat hiertoe aan de katholieken was afgestaan en gewijd was. Dit is de reden, waarom waarschijnlijk, Overveen gekozen werd als begraafplaats van Haarlem's Bisschoppen, omdat in Over veen (de parochie, statie, Overveen is eeuwen oud) wel een katholiek kerkhof was. Aan het parochiaal archief van Overveen ontleencn wij de volgende bijzonderheden over deze bisschoppelijke begraafplaats. Toen Mgr. F. J. v. Vree, de eerste bisschop van Haarlem na het herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie den 31 Januari 1861 gestorven was, deelde pastoor Schoon- derbeek van Overveen daags daarna aan het Kerkbestuur mede, dat het Hoogwaar dig Kapittel besloten had, Monseigneur in Overveen te doen begraven. Op voorstel van pastoor Schoonderbeek werd toen be sloten, het toenmalige grafhuisje als graf kelder in te richten en aan het Haarlem sche Kapittel ten geschenke aan te bieden. Den 6 April 1862 was de grafkelder ge reed en werd het Kapittel hiervan- in ken nis gesteld. Mgr. G. P. Wilmer gaf 24 April d.a.v. machtiging aan het kerkbestuur om deze schenking te doen. Deze grafkelder werd bereikt door een deur van het pres byterium. Het lijk van Mgr. V. Vree was gebalsemd en het hart, dat er uit genomen was, werd in een afzonderlijk looden kistje geplaatst en hegraven onder den vloer van het altaar. Toen dan ook later deze houten vloer verwijderd werd en een stee- nen vloer daarvoor in de plaats kwam, werd dit looden kistje teruggevonden. Een vierkante hardsteenen tegel werd als her- inneringsteeken in den buitenmuur achter het presbyterium aangebracht. Door den bouw evenwel van een bijsacristie in 1925 is deze tegel onzichtbaar geworden. Tot in 1864 is hot lijk van Mgr. v. Vree daar in den grafkelder geweest. Toen gal Mgr. Wilmer den wensch te kennen den kelder tot, een grafkapel te maken en daartoe den architect Molkonboer te raad plegen. Tot de aanbesteding werden utt- genoodigd de aannemers P. Rijnierse en Zoon en J. v. d. Brink te Overveen, W. S. v. Liemt en B. Zuithof te Haarlem. Voor 1433 werd het werk gegund aan de firma P. Rijnierse. 28 Juni 1864 werd het stoffelijk over schot van Mgr. v. Vree tijdelijk naar den kelder onder de sacristie overgebracht en den 5 October weer teruggebracht naai de voltooide grafkapel. In het eerste raam der kerk te Overveen aan de kerkhofzijde ziet men de afbeel- DE OPSPUITING IN DEN BEIiGPOLDER. Ben overzicht van de opspuitingswevUzaam- heden in den Rergschenpolder ten Westen van den Bergweg. dingen van den H. Franciscus van Sales, den H. Petrus en Gerardus, de Patronen van de bisschoppen „v. Vree, Wilmer en Snickers. Drie bisschoppen zijn in de grafkelder (bijgezet: Mgr. F. J. van Vree, den 4en Februari 1861, Mgr. G. P. Wilmer, den 4en Januari 1877, Mgr. C. J. M. Bottemanne, den 25en Mei 1903. Hunne wapens en wapen spreuken zijn, met het wapen van het bis dom aan de buitenzijde i'or grafkapel aan gebracht. De huldiging van de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch in de Kathedraal van St. Jan te 's-Hertogenbosch, die gisterenavond door den K. R. O. werd uitgezonden, werd besloten met een carillon-concert, waaraan ter herdenking van het overlijden van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier -werd toegevoegd 'de treurmarsch van Beethoven uit de Sonate Opus 26. DE OVERBRENGING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT Op dezen laatsten morgen dat het stoffe lijk overschot van Mgr. Callier op het praalbed rustte in de chapelle ardente van het bisschoppelijk paleis, droeg de Zeereerw. Heer pastoor II. J. C. Sondaal aan het daar opgerichte altaar het LI. Mis offer op. Na de LI. Mis werden de maatregelen getroffen om het stoffelijk overschot neer te leggen in de fraaie lijkkist. Te omstreeks 9 uur was men daarmede gereed en werd in alle stilte de nog open kist geplaatst in het midden der rouw kamer. De zwarte kist is vervaardigd van blank gewast eikenhout en van binnen wit be kleed afgezet met een paars passement. Op het platte deksel- is een vlak koperen kruis aangebracht en daaronder een kope ren plaat met het volgende opschrift: Augustinus Josephus Gallier, Episcopes Harlemen. Leonis Neerlandici Commendator. Natus Flessinghae die 29 m. Mei 1849. Obiit Ilarlemi die 28 m. Aprilis 1928. In pace. DE TOCHT NAAR DE ,,ST. BAVO" Tegen 12 uur kwam de lijkwagen voor liet Bisschoppelijk paleis gereden ter over brenging van het stoffelijk overschot van Mgr. Gallier naar de Kathedrale Kerk van St. Bavo. Op de Nieuwe Gracht en op de brug hadden zir.ii honderden toeschouwers op gesteld, om getuige te zijn van het uit dragen van den Bisschop. Zonder eenige uiterlijke plechtigheid bad dit afscheid plaats van het Paleis, waarin Mgr. Callier zooveel jaren heeft geresideerd. Behoedzaam werd de zware kist van de trappen van het bordes gedragen en m een lijkwagen geschoven: Daarop zette de kleine lijkstoet zich in beweging. Voorop, in motor met zijspan, kwam de politie- motorbrigade, enkele agenten en dan de zwai-te lijkkoets en de omfloerste bran dende lantaarns. Over de kist was een zwart baarkleed met zilveren kruis ge legd en daaraan waren gehecht de ridder- teekens van den overledene. Ook de bis schopshoed met de kwasten was op de kist neergelegd. Achter den lijkwagen volgden in twee rouwkoetsen de hoogeei-w. heer Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van het bis dom en pastoor Sondaal, de biechtvader van Mgr. Callier en de heer Julien Callier uit Ostende, neef van den overledene. In het tweede rijtuig hadden plaats genomen tie beide secretarissen van het bisdom, de zeereerw. heeren J. M. van Tuyn en Th. Pichot en de geneesheer, dr. L. E. Pröot, die aan Mgr. Callier bij zijn laatste ziekte steeds de beste zorgen heeft gewijd. Stapvoets werd langs de Nieuwe Gracht Kinderhuisvest, Wilhelminastraaf, Wilson- plein en Leidschevaart gereden naar de Kathedrale Kerk. Aan den Noorderingang hadden zich hier een twintigtal eerwaarde heeren geestelijken, pastoors en kapelaans van Haarlem, opgesteld, om met den ple baan, den Hoogeerw. Heer L. Westerwoudt, op plechtige wijze het stoffelijk overschot te ontvangen. Onder het luiden der klokken, voorafge gaan door het Kruis, dat gedragen werd door kapelaan G. Keijzer, werd de lijkkist de Kerk binnengedragen. De stoet van geestelijken in superpli, die aan de baar voorafging, werd gesloten door den hoog eerw. heer plebaan, getooid met zwart plu- viale. Achter de baar, waarop het stoffelijk overschot rustte, volgden de vicaris, de heide secretarissen met pastoor Sondaal, de heer Julien Gallier en Dr. Proot. Langs den kooringang werd het lijk naar de absis gedragen, waarin het bischoppe- lijk altaar is opgesteld. De priesters zongen bij dezen tocht het Sub Venitc, zooals dat steeds gezongen wordt hij het binnendra gen van een lijk in de Kerk. Tusschen zes brandende flambouwen werd het stoffelijk overschot te midden de absis neergezet en na de besproeiing met wijwater bad de ple baan drie maal het Onze Vader en het Wees Gegroet v.oor. De plechtigheid liep hiermede ten einde. Tri de Kerk, was niemand toegelaten, tenzij eenige eerwaarde zusters van de Wester gracht en al de arbeiders, die thans bezig zijn aan den bouw der Kathedraaltorens, met welker voltooiing het Haarlemsche diocees zijn bisschop had willen huldigen hij zijn zilveren bisschopsjubileum in Octo ber van dit jaar. Voor de Pontificale Hoogmis van Reguiein zijn uitgenoodigd de volgende corporaties en vertegenwoordigers: de bcstuien der landelijke standsorganisaties, de hoofdbe sturen der diocesane vereeni gingen, zoowel charitatieve als sociale, besturen der plaat selijke vereeni gingen, de Katholieke Eerste en Tweede Kamerleden, de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer, de Minis ter van Staat, Mgr. Nolens cn Dr. D A. P. Kooien, de Katholieke Ministers, de Katho lieke gemeenteraadsleden en het college van B. en W. van Haarlem, de Commis sarissen der Koningin in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland, de directies en hoofdredacties der R. K. dagbladen in het bisdom Haarlem, de rec- tor-magnifir.us der R. K. Universiteit te Nijmegen, de Katholieke professoren der universiteiten in Nederland en het bestuur der St. Radboudstichting. Gelijk wij reeds hebben gemeld, zal de lijk stoet, die het stoffelijk overschot van Mgr. 's Maandags repetnie Muziekgezelschap 8t Ambrosius, 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R, K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdags bestuursvergadering R. IC Metaal- bewerkersbond „St. Eloy" Gebouw R. IC Volks, bond. Eiken Woensdagavond R. R. Burgerjonge- lingenvereenlging „ICath. Streven", Gebouw Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur tot halt 9 zittlug bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excel, sior: Gebouw R. K Kring. lederen Woensdag Repetltlo Kontnkl. Man- nenzangvereeniglng „Orpheus". Gebouw R. IC Volksbond. Aanvang half negen. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver. gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholie ke Kring 8 A uur precies. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur 's geopend bet Stedelijk Museum, St. Joris Doele, Doelepleln. Heden. Concert, te geven door de Kon. zang- vereen, Schiedam's mannenkoor „Orpheus". Groote Kerk. Aanvang 8 uur. Donderdag 3 Mei Uitvoering dilettantensympkonle-orkest U van Beethoven, gebouw R. K. Volksbond. Zondag 6 Mei Uitvoering R. K. Schiedamsche Tooneelclub. Uitgevoerd wordt „Millionnair tegen Wil en Dank". Gebouw R. IC. Volksbond. Aanvang 8 uur. Maandag 7 Mei Feestavond, te geven door de tooneelveree- niging „Vriendenkring" met medewerking van het strijkorkest „Onder Ons". Musis Sacrum Aanvang 8 uur. TE ROTTERDAM 2 Mei: Groote Nutszaal, concert kerkkoor der Russische Kathedraal te Parijs, 8 uur Groote Schouwburg, Bonzo en de eeuw- van het kind (Rott. Hofst. tooneel) 8.15 uur. 3 Mei: Groote Schouwburg, concert Kuban- kozakkenkoor, 8 uur. 4 Mei: Groote Schouwburg, Bonzo en de eeuw van het kind (Rott. Hofst.tooneel) 8.15. uur. 5 Mei: Groote Schouwburg) De Klimgeit, (Sehouwtooneel) 8 uur (voor volwassenen). D a g e 1 ij k s: Circus-schouwburg, De Rozen krans (Ver. Schouwspelers), 8 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 3 Mei In: Luxor (voor volwassenen); Grand Theatre (voor volwasse nen). BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 2 Mei. Officieeie noteering van de Commissie uit de Kamer vau Koop handel. Moutwijn 46 pCt. 19.per H. L. j Namens de commissie voor de noteering, H. J. JANSEN. SCHIEDAM, 2 Mei. Mem noteert voor me- laseo spiritus 106 pet. 29.— per ILL. Ruwe.graanspiritus pCt. J 17 per H.Lii Spoeling Noteering J 1.40. rJ Moeders, zorgt dat de maaltijden van iederen dag de noodige voedingsstoffen be vatten. Zooals gij weet, zijn de bestanddeelen onzer voeding: water, eiwittent koolhydraten, (meel en suiker), vetten, zouten en stoffen die men vitaminen noemt. Het eiwit wordt in hoofdzaak geleverd door melk, vleesch, visch cn eieren, de koolhydraten door meel, brood en aardappelen, de vetten door boter en vet, de zouten en vitaminen door groen ten en fruit. Zorgt dus dat elk bestanddeel op bet dagelijksch menu in behoorlijke hoe veelheid vertegenwoordigd ls. GEZONDHEIDSRAAD Callier naar den Bisschoppelijken grafkel der op het kerkhof te Overveen zal vergezel len, alleen bestaan uit de lijkkoets met een: 20-tal volgrijtuigen. Zonder dat Iemand daar toe wordt uitgenoodigd bestaat intusschen toch gelegenheid voor deputaties van vcr- eenigingen en voor hen die daarop prijs stellen, met eigen auto of rijtuig zich achter, den stoet aan te sluiten. Hedenmorgen werd nog een telegram ont vangen van, de R. K. Eerste en Tweede; Kamerfractie en van de beide voorzitters dec Kamers,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1