Woensdag 2 Mei 1928 Tweede Blad Pagina 1 «Veen goed katholiek? iifis '-lOLK EN KUNST ONZE „VEILIGE" SPOORWEGEN WAARAAN ZIJN ZOOVEEL ONGEVAL LEN TE WIJTEN? DE GASWERELD In de Langeudijker gemeenten j HET VERZOEK TOT ONDERZOEK AFGEWEZEN ids- DE ST. RAPHAEL-FELGRIMS TE ROME Door Z. II. den Paus in audiëntie ontvangen GROOTE FRAUDE IN INDIË CORN. A. GALESLOOT FR O F. IR. M. H. CAR ON Ambtsaanvaarding aan de Tc-chnischc IIoogeschooT TIET PLAN BESTAAT BIJ HET GEMEEN TEBESTVVR VAN WOERDEN, om de door vaart vanaf den Rijn tot Binnengracht nabij het Politiebureau te dempen, zoodat het brugje in den Oostd am aldaar zal vervallen. Eigenwijze mejisehen willen wel eens beweren, dat het volk eigenlijk geen smaak heeft' voor kunst en daar ook heeleinaal ggenverstand van heeft. Indien men hen mocht geloóven, zou men het best doen, het Volk maar niet te vermoeien met ware kunst: het zou paarlen voor de zwijnen zijn' geworpen. Gelukkig heeft de Kerk nooit meegedaan ann dezen artistieken hoogmoed. Zij heeft altijd zooveel mogelijk de ware.kunst onder tilt bereik gebracht van het geheele volk, dat er van genieten kon zooveel het wilde Ilaar' kathedralen en kerken waren dik wijls éfn verzameling van de kunstvolle uitingen van velen. K;i wie zou durven beweren dat de middeleeuwers niets begrepen hebben van (te verblindende pracht, die zij ons nalieten ch waarvan wij, trots den misdadigen en l(wnjon". visachtigcn beeldenstorm en ker- k i-verknoeiing, toch nog veel hebben be waard? - Het. is wel typisch, dat de wereldberoem de Katholieke kunstenaar dr. Willem Mengelberg het op dit punt gehêel eens blijkt te zijn met de Kerk. Tegenover een socialistisch journalist heeft Mengelberg zich, bij de viering van het veertigjarig feest van het Amstei- cktmsch Concertgebouw uitgelaten over de hoodige uitbreiding van dit gebouw, opdat er ook gDedkoopere plaatsen beschikbkaar zouden kunnen worden gesteld. Mengelberg weersprak de bewering, dat de moderne muziek van Mahler niet door hét, volk zou zij" te begrijpen. Kn hij voegde er bij: Hel is trouwens een sprookje, dat de bezoekers der volksconcerten minder gauw Iets bevatten zouden. Integendeel. Zij zijn niet bevooroordeeld; zij hebben nog geen muziek-cultuurtje dat liun ontvanke lijkheid in -den weg staat. Ze laten de muziek op zich inwerken, zonder zich om een oppervlakkige zoogenaamde theoretische kennis te bekommeren. Ze luisteren niet met historische ooren, zij - zijn de echte en beste toehoorders, Ze zijn het onbeschreven blad, (lat. is het - mooie. Dat is ook de reden geweest, dat ik al die jaren hen doorgegaan nip belangloos voor dit werk beschikbaar^ te stollen. Niemand weet welke inspanning (ku vaak vergt; eerst een concert in Hen Haag op Zaterdagavond, dan het Zondagmiddag-concert en ten slotte, al3 derde uitvoering binnen 24^ uur, het volksconcert op Zondagavond. Lip wel een zeer merkwaardige uit lating van don grootsten concert-dirigent der wereld Zij doet ons denken aan het ivêérd van Mgr. Gallier zaliger, toen hij in een der nieuwere Katholieke kerken lang bleef staan voor een Heilig Hartbeeld (lat door velen werd afgebroken omdat hef. zoo ..raar" was. Maar de oude bisschop, na aandachtig te hébben gekeken, stelde den pastoor ge rust en zei: Het is mooi maar nog niet mooi genoeg; de kunstenaar is jong en heeft zich nog niet geheel gegeven. Maar de menschen zullen van het beeld meer gaan houden, naarmate ze er meer mee vertrouwd raken. Zij moeten rechtstreeks worden opgevoed door de kunst. Velen zouden van de woorden der beide groole mannen iets kunnen leeren en mogen aannemen, dat werken voor liet volk nog niet de ondankbaarste arbeid is. .De Bouwer" heeft onder de socialistisch- georganiseerde timmerlieden een „goed Katholiek" ontdekt. Hij is nog wei hot oudste bondslid van de geheele socialisti- stoip, vakbeweging en wordt op 1 Mei. fif. jaar. "Deze man vertelde, .,met trots niet aheon dat hij nog steeds de „Bouwer van a rot z leest,, maar „ook vertelde hij ons hoe men steeds had. getracjit hem, als goed Katho liek', uit onzen boiid te halen. Maar daar voor heeft men nooit kans gehad. Hij had steeds verklaard, trots alles, lid van C I.N. te zuilen blijven," De zin 'van het, geschrevene is niet duidelijk. Bedoelt men, dat er steeds ge tracht was den -oud-gediende uit den socialistischen bond te halen, „omdat" hij zoo goed Katholiek was? En waaruit blijkt, dat de man zoo góed Katholiek was en is? Wat. beteekent dan, dat hij „trots alles" in dén bond zal blijven; dat is dus ook trots zijn geloof dat hem immers, evengoed als allen anderen, verbiedt socialistisch ge organiseerd te zijn? Waar blijft clan de waarheid van de bewering, dat hij zoo'n goed Katholiek is? Het stukje is er natuurlijk op berekend de Katholieke leden van den socialistischen bond te steunen in hun verzet tegen het gebod der Kerkelijke Overheid. ,,De Bouwer" schijnt niet te weten wan neer iemand goed Katholiek is. Maar vast staat, dat iemand, die in openlijke onge hoorzaamheid aan de Bisschoppen leeft, waar het om een ernstig gebod gaat, zeker niet goed Katholiek is. Baar veranderen alle praatjes van „De Bouwer" niets aan. MEN KENT DE VOORSCHRIFTEN NIET, OF GEEFT ZICH GEEN SCHERPE REKENSCHAP VAN HET GEVAL WAARIN MEN VERKEERT Een dienstorder aan het personeel over opvolging van de voorschriften. In verhand met de jongste s-paorwegongeval- len -heeft de Directie der Nederlandsche Spoor wegen -de volgende dienstorder tot het personeel gericht: „Een groot deel der onregelmatigheden en ongevallen ontstaat doordat niet te rechter tijd de voor d-e veiligheid gegeven voorschriften worden toegepast, eensdeels omdat m-ee deze niet voldoende kent, voor een grooter deel om dat men zich niet dadelijk scherp rekenschap geeft van het geval, waarin men verkeert. Herhaaldelijk ook blijkt men wel te beseffen, dat een ander handelt in strijd met de voor schriften, doch blijft men in gebreke daarop onmiddellijk te wijzen en wordt zelfs op de gemaakte fout doorgewerkt, dee-ls omdat men niet zekei' genoeg is van eigen kennis, deels omdat men dikwijls den moed mist de aandacht van een hooger geplaatste op de font te vesti gen, hetgeen natuurlijk verkeerd is. Aan een onjuiste handeling maken z-ioh o.a. schuldig 1. De hoofdconducteur en de machinist, die over verkeerd spoor vertrekken, zond-er daartoe een schriftelijke lastgeving ontvangen te hen ben. 2. De opzichter, die een trein doet vertrek ken, op een veilig toonenden rood-witten uitrij- seinpaal, zonder de zekerheid dat deze seinpaal voor dat doel op veilig „s gesteld. 3. De wachter van een post, die op grond van een door den treindienstleider gegeven order een trein doet binnenkomen o-p een van den sporenstaat afwijkend spoor, zonder navraag of deze afwijking werkelijk bedoeld wordt. 4. De rangeerder, die, zonder daartoe voor af toestemming van den treindienstleider Is ver kregen, naar een hoofdspoor rangeert, en de wachter van den post, die hiertoe meewerkt of dit niet belet. 5. De loods, die een trein voorbij een on veilig toonenden seinpaal loodst, maar daarbij er niet op let, dat de daarachter gelegen wissels anders kunnen liggen dan bij veiligen stand van den seinpaal het geval is. 6. De machinist, -die zonder begeleiding eeu trein of rangeerdeel vervoert over een gedeelte van een stationaterrein, waar hij onvoldoende bekend is met de beteekenis van de vaste seinen. De telegrafist, die. een ireinteipgram niet leest of zoo onnauwkeurig leest, dat hij uit het nummer van den afgeseinden trein niet op merkt, dat wijziging werd gebracht in de trein- opvolging, welke niet door het daarvo-o-r voor geschreven telegram werd aangekondigd. S. Hij, die werkzaamheden opdraagt aan eenig personeel, zonder dat hij de zekerheid heeft, dat dit- personeel daartoe in staat is en dat het daartoe de bevoegdheid bezit. 9. Hij, van welken rang ook, die tenzij daardoor gevaar voorkomen moet wonden een voorgeschreven gebruikelijke lastgeving meent te kunnen vervangen door een monde linge opdracht. 10. Hij, die de rejnproef niet of onvoldoende neemt. 11. De hoofdconducteur, die niet regelmatig let op -den door den manometer aangegeven druk in de remleiding. 12. Hij, die opdracht geeft tot het boven het toegestane aantal eenheden belasten van een trein of dit (oogluikend) toestaat. Teneinde onbekendheid met de voorschriften veelal ontstaan door het langzamerhand vergeten van hetgeen men bij voorgeschreven onderzoek bleek te weten zooveel moge-lijk te voorkomen, dragen1 wij alle met leiding belaste ambten-aren op, telken-s wanneer zich daartoe de gelegenheid voordoet, door korte onder vraging op eeniig punt na te gaan, in hoeverre het met do uitvoering hel-aste personeel de voorschriften kent en deze goed weet toe te passen. Wij verweekten, dat deze ambtenaren aan e-lk geva-l van gebleken onvoldoende kennis of be grip van. de voorschriften de noodige aandacht zullen schenken eh die maatregelen zullen' flemen', welke tot verbetering bunnen leidien. Indien bij herhaling eenzelfde persoon onvol doende- onderlegd blijkt té 'zijn, dan is biervan langs, den"gewoneh 1 weg mededeeling te doen aan den. betrokken chej van den dienst, met „vermelding van hetgeen' reeds lang terzake ge daan is en onder bijvoeging van de noodige voorstellen, Onlangs besloot de gemeenteraad van Zuid- Scharwoude G-ed Staten te verzoeken een onder zoek in te stellen naar de beweerde corruptie aan de Gemeenschappelijke Diebttoed-rijven voor de 4 Langendij'ker gemeenten en St. Pancras, op grond van de overwegingen dat het onder zoek, dat door de Gascommissie was ingesteld, niet op de juiste wijze was geschied. G-ed. Stoten hebben den gemeenteraad nu bericht, dat geen termen aanwezig zijn aan dit verzoek te voldoen, omdat het den voorzitter van ge noemd college in een onderhond methet be stuur der gascommissie gebleken is, dat deze commissie iu de 'betrokken kwestie diligent is. Aanklacht tegen van der Stel. WAAROM EEN GERECHTELIJKE VERVOLGING INGESTELD WERD In het dagblad „Het Volk" van 9 Augustus 1.1. kwam een artikel voor van de hand van den heer A. van der Stel, den vrcegere'n di recteur van de gasfabriek te Schoten. Het stug was getiteld: „De corruptie in de ga&in- dustrie". De heer van der Stel betrok in dit artikel ook den naam van den beer M. Geesink, den op wachtgeld gestelden directeur van de voormalige gasfabriek te Sloten. Aan dezen heer was de volgende passage gewijd: „Laat de justitie ook eens informeeren bij den beer G-eesink, den op wachtgeld gestelden directeur van de gasfabriek van de geannexeerde ge meente Sloten,' die de politie gemengd heef t in een diiefst# va.n twee sigaren door een werk man?" Het artikel werd o.m. ook d-oor vrienden en bekenden van den heer G-eesink gelezen en het gevolg was, dat hij hen het vermoeden postvatte dat oo-k laatstgenoemde heer, als zoovele directeuren, bij de gascurrupt-ie be trokken was. De heer G-eesink, die zich door de bewuste passage in eer en goeden naam aan getast zag, diende een klacht wegens smaad in bij de hoofdstedelijke politie. De justitie stelde toen tegen den heer van der Stel een strafvervolging in en gisteren moest deze heer terecht staan voor de Vierde Kamer der Am. sterdamsche Rechtbank. Daar de heer van der Stel niet verschenen was, werd er verstek 'tegen hem verleend. Als «enige getuige werd de heer Geesink gehoord. Nadrukkelijk verklaarde get. nimmer eenige retourcommissie aangenomen te heb ben. Do kwestie van de sigaren bracht hij tot. haar ware, onbelangrijke proporties terug. H-et O.M:; mr. Overibosch br&ïht naar voren dat hij den heer van der Stel hoofdzakelijk vervolgd had,, opdat in het openbaar zou blij ken, dat de beer Geeeink zich nimmer heeft schuldig gemaakt aan het aannemen van r-e- touroommissies. De officier eisóhte terzake een voudige beleediging vérdordeel-mg van den tieeT van der Stel tót 20" boete, subs. 10 da gen hechtenis. Uitspraak ovpr„ 14 dagen. Z. H. de Paus heeft, gistermiddag de onge veer 200 leden van „St. Raphael" in audiëntie ontvangen. In zijn toespraak betoogde de H. Vader dat spoorwegmannen eeu vreedzame militie vormen die zegen brengen en bescha ving in alle landen. Z. H, roemde voorts de groote verdiensten dei- katholieken van Ne derland en gaf allen Zijn zegen. Ook op bezoek bij kardinaal van Ttossum In den namiddag begaven de pelgrims zieli naar den zetel van" de „Propaganda" om een beizoek te brengen aan Z.Em. Kardinaalvan Rossum, die hen zeer hartelijk ontving.. IIET VLIEGONGEVAL BIJ SOERABAJA Het derde slachtoffer SOEDABAJA, 1 Mei. (ANETA)i De officier K. W. van der Veen, die bij bet ongeluk met de vliegboot op 24 April ernstig gewond werd, is aan de gevolgen overleden. Het deinde slachtoffer van hiet ongeluk met liet wialter vliegtuig, de maininie-iof-fiaieir K. W. van der Veen, is ongeveer 44 jaar oud en af komstig uitWinschoten. In Aaigmstms zou hij melt verlof naai' Nederland koimen. Ten nadeele van 's lands kas HET GAAT OM EEN BEDRAG VAN 121000 GULDEN Over de fraude ten madeale van 's lands kas, waarover door Aneta reeds werd bericht, meldt het „Soer. Hbl." nog het volgende: De algemeen ontvanger van B-angkaian (Ma- doera) S„ is met zijn echtgenoote in verzeker de bewaring gesteld in verband met een kas tekort van 121.000. Beiden zijn gevankelijk maar So-srahaja overgebracht. S„ een jonge man van omstreeks ?0 jaar, be kleedde sinds rond anderhalf jaar den post van algemeen ontvanger bij 's lands kas te Bamg- balian. Vóórdien was hij bij 's lands kas te Soe rabaja werkzaam. Waardoor de aandacht getrokken werd Medio November 1927 werd het B.B. te Bang- kiail-an van Ohineescihe zijde gewaarschuwd, dat de ontvanger Scaipiio zich veelvuldig overgaf aan hazardspelen. Het B.B. vond in deze waar schuwing aanleiding, om het dioen en laten van S., met aandacht gade te slaan, en het bleek, dat hij inderdaad enkele malen -deelnam aan de speelavonden, d:ie door Ghiineesebe kongsies van verschillende plaatoen tegen, elkander wer den geerganiseerd, en op welke avonden hazard spelen wenden uitgeoefend. Overigens wand op grond van vërsoMItend-e inlichtingen in het deelnemen van S. aan déze speelavonden geen diinacte reden gezien om de ridhtigbeid van ziin kasbeheer in twijfel te trekken. Ook was het bekend, dat S. geregeld lederen Zaterdag naar Soerabaja ging; maar aange zien hij daar ter plaatse verschillende familie leden heeft wonen, werd ook daarin geen di recte reden tot achterdocht gevonden, alhoewel mem zijn gangen bleef nagaan. Toen men ech ter van bevriende zijde beniöbt ontving, dat. Stópte te Soerabaja had deelgenomen aan do gokpiartijen, die onder die auspiciën van de Soe- rabaaiacihe Sportvereemiigiing werden georgani seerd en daar vier mille verloren zou hebben, achtte het B.B. den tijd gekomen om in te grij pen. Dan daarop volgenden Maandagochtend arriveerde dientengevolge de beer D. den Har- toigh, adjunct-inspecteur van financiën te Soe rabaja, te Bangkalan, en ving met een nauw keurige kasinspeetie aan, die voor dien dag liep over de aanwezige fondsen en tot des avonds half acht duurde. Dinsdag d.a.v. wer den de boeken geverifieerd, en daarbij bleek het volgende: Wat uit een onderzoek bleek Gedurende de laatste 14 dagen had S. aan 's lands kas te Soerabaja enkele remises doen toekomen, waarvan de betrekkelijke facturen in orde waren, evenals de processen-verbaal van ontvangst, die door de kas te Soerabaja waren opgemaakt. De beer den Hartogli stuit te echter op een post betreffende een remise van 121.000, welke post eerst dien zeilden, dag bleek te zijn ingeboekt. Op de vraag, wan neer deze remise verzonden was, toonde S. een factuur, gedateerd op den "22en Maart, terwijl hij beweerde, dat bet proces-verbaal van ont vangst nog niet door hem uit Soerabaja werd ontvangen. Een en ander kwam den adjunct- inspecteur van financiën vreemd voer, waar om bij de kas te Soerabaja opbelde, vanwaar men hem mededeelde, dat van een dergelijke remise aldaar niets bekend was. Bij nader onderzoek bleek ..tevens, dat de door S. getoon de factuur een valsch stuk was; immers, de handteekening van den stationschef te Bang kalan, die de facturen voor ontvangst moet afteekenëü, bleek te zijn nagemaakt, terwijl bovendien aan liet licht kwam, dat hij bij den commandant van de Barisans te Bangkalan geen escorte voor de begeleiding der remise had aangevraagd, zooals is voorgeschreven. Om zijn bedrog aannemelijker te maken, was hij zelfs zóó ver gegaan, twee zijner onder geschikten, beiden lieden met weinig ontwik keling, te gelasten hunne handteekeningen op de factuur te plaatsen, daarmede den schijn willende wekken, dat de remise, zooals behoort te geschieden, door een commissie naar bet station was begeleid. De bovenomschreven feiten werden, na te zijn geconstateerd, nadrukkelijk aan S. voor gehouden, die, ziende dat met dergelijke dui delijke bewijzen tegen zich, geen uitweg be stond, erkende een remise van ƒ121.000 nooit te hebben verzonden, en dit slechts zoo te heb ben voorgesteld, daar bij dit bedrag te kort in kas had. In verhoor genomen In verboor genomen omtrent de wijze, waar op een dergelijk aanzienlijk tekoTt was ont staan, gaf liij te kennen (lit. geheel met spelen te hebben verloren. De fictieve remise van 121.000 werd door hem ingeboekt, nadat het door het kasboek aangegeven saldo was vergeleken met de aan wezige fondsen; toen echter de op de verschil lende remises betrekking hebbende papieren werden gecontroleerd, bleek van deze laatste remise, geeh próces-vérbaai aanwezig te zijn, waardoor het bedrog aan het licht kwam. Zijn 60-jarig jubileum als toonkunstenaar. Gisteren herdacht de beer Corn. A. Galesloot te Utrecht den dag, op welken hij vóór 60 ja ren werd benoemd tot directeur-organist der St. Nicolaaskerk te Jutfaas. Te 10 uur werd in de St. Domiuious-kerk aan de Mariaplaats een gezongen H- Mis offer van dankbaarheid opgedragen, op initia tief van de R. K. Orga nisten- en Directeuren- Vereeniging, van welke de diamanten jubilaris nog steeds een trouw lid is. Het versterkte zangkoor der kerk voerde de 3-stemmige u. i,.. u.ii.iuöuuu'f Missa van Perosi uit. Een groot aantal geloovigen vulde het kerk gebouw. Tegenwoordig waren, mèt den hoog bejaarden feesteling en zijn naaste familiele den, verschillende R. K. organisten en direc teuren uit Utrecht en omgeving, alsmede d< lieeren 01. Koop en J. A. F. Vergroesen al» bestuursleden der R. K. Organisten- en Direc- teuren-Vereeniging. Per auto werd de heer Galesloot naar zijn woning gebracht door de leden der huldigings commissie, bestaande uit de beeren Theo Smit en 01. Koop. Laatstgenoemde deelde daar me de, dat een officieele huldiging namens de R, K. O. D. V. zou worden uitgesteld tot een meer geschikter dag-, u.l, dien der jaarvergadering. Te ongeveer 12 uur kwam Utrecbts's burge- meester, mr. dr. Fockema Andreae, den fee3- teling zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau mededeelen. Nadat de bur- gemeester den .-mbilaris het eereteeken op de borst bad gespeld, hieven de vele ter felicita tie samengekomen R. IC toonkunstenaars onder welke Anton Ponten en Willem Gale sloot bet „Wilhelmus'' aan. Naast vele particuliere geschenken, waren, er prachtige bloemstukken aangeboden door Orpheus", door R. K. Zangvereenigingen ta Jutfaas en Maarseveen. Voorts talrijke tele grammen en schriftelijke gelukwenschcn. Heden aanvaardde prof. ir. M. H. Caron, m. i., het ambt van hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool te Delft met een rede, getiteld: Over ijzer lem nikkel dn Ned.-Indië. Met de gebruikelijke toespraken jegens bet auditorium besloot spr. zijn oratie. PROF. A. F. HOLLEMAN. De opvolger van prof. Lorentz als seer^s taris der Hollandsche Mij. der Wetenschappen Tot secretaris van de Hotlandsclie Maat schappij der Wetenschappen te Haarleim is in de Dinsdagmiddag gehouden vergadering be noemd Prof. Dr. A. F. Holleman, oud-hoog- leeraar in de ohemie aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Prof. Holle-mam word't hiermede opvolger van wijlen Prof. Lorentz. RAAD VAN STATE. De ambtsaanvaarding van den nieraven j vice-president. Gistermiddag is de vergadering van den Raad van State, die mede werd bijgewoond door den Prins en Prinses Juliana, voor de eerste maal gepresideerd door mr. dr. F. A. C. van Lynden van Sandenburg, -die eeu korte toespraak hield, waarin hij hulde bracht aan het werk van zijn voorganger. Het oudste lid van den Raad van State mr. Harte van Teehienburg, beeft daarna den nieuwen vice-president in zijn functie welkom geke-eten, waarbij hij wees op diens schitteren den staaf van dienst. Bij de installatie- van den nieuwen yicei- president van den Raad van State, mr. dr, F. A. C. van Lynden, heeft eveneens Z. IC. II. Prins Hendrik, zich aansluitende aan de woor den van mr. Harte van Tecklen burg, den nieuwen - vice-president xnej zijn benoeminf gelukgewènscht. JULIANAFEESTEN te Den Haag. De -muziekuitvoering In het Voorhout, ■4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5