DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 51ste Jaargang Donderdag 3 Mei 1928 No 15157 Bit nummer bestaat uit drie bladen Éh IN MEMORIAM MGR. A. J. CALLIER IMPONEERENDE PLECHTIGHEDEN IN DE KATHEDRAAL kathedraal NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Cratis-Onmvallenvcrzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinder; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank. Lange Haven no. 103, Schiedam. Bureau: KOEMARKT 4. SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 ct. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en Girodienst 81440 ADVERTENTIëN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 öt Reclames tusschen den tekst 60 ct per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. eik woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradv. 5 reg. 0.50 10 reg. f 0.75 15reg. ƒ1 Incassoksten worden berekend DUIZENDEN WAREN GEKOMEN OM DEN OVERLEDEN KERKVORST TE ZIEN Het stoffelijk overschot van den overleden Bisschop in de Kathedrale (Kerk Sondaal pastoor te Haarlem, naar het altaar geleid. Pastoor Th. M. Beukers uit Leiden into neerde de Metten, die vervolgens op stichten de wijze door de Scïfola Cantorum van de theologanten van warmond, in beurtzang met de priesters in het koor werden ge zongen. De plechtigheid ïMkSlo hi de weidsche sfeer der machtige Kathedraal een over weldigenden indruk. Na de Metten werd de lijkkist nog even geopend om de geestelijkheid, die van buiten de stad was gekomen, nog het stoffelijk overschot van Mgr. Callier te laten zien. H. MIS VAN REQUIEM VANWEGE DE KATH. UNIVERSITEIT Vrijdagmorgen te half tien zal vanwege de Katholieke Universiteit, in de St. Augusti- nuskerk te Nijmegen, een plechtige H. Mis van Requiem worden opgedragen, voor de zielerust van Z.D.H. Mgr. A. J. Callier. DE PLECHTIGHEID VAN HEDEN In alle parochiekerken van de stad Haar lem werden heden Requiem-Missen voor Mgr. Callier opgedragen. En tegen 10 uur was in do omgeving van de Kathedraal op te merken, welk een talrijke clergé het bisdom Haarlem heeft. Iedere parochie scheen vertegenwoordigd te willen zijn bij de uitvaart van den Bisschop, om daar door nog eens getuigenis te kunnen af leggen van de igroote liefde cn waardeering, die algemeen voor Mgr. Callier werd ge voeld. Deze algemeen® deelneming maakte deze plechtigheid tot een buitengewoon in drukwekkend gebeuren. DE AANWEZIGEN IN DE Nu het stoffelijk overschot van Mgr. Gallier reeds in het koor der Kathedraal stond opgebaard, kwamen de deelnemers aan de pontificale Uitvaart geleidelijk de kerk binnen om er hun plaatsen in te nemen. De dreunende klokken hadden hen saamgeroepen van heinde en ver en hun aantal was zóó groot, dat. de kerk tot in alle hoeken werd bezet. Voor de goede orde werden de verschil lende deelnemers aan de lijkstatie door de afzonderlijke ingangen toegelaten. Het hoogkoor met den omgang was uitsluitend bestemd voor priesters ©n religieusen, ter wijl in jiet middenschip der kerk de offi- cieele genoodigden hun plaats zagen aan gewezen. Naast den bisschoppelijken zetel in het koor, zaten aan de altaarzijde H.H. D.D. H.H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, en Mgr. P. Biermans, algemeen overste der St. Joseph-Congre- gatie van Mill-Hill, Ut. bisschop van Gargara. Op een kleine tegenover den bis- schopstroon had de Pauselijke gezant Zijn- Exc. Mgr. L. Schioppa plaats genomen met de bisschoppen van Roermond en Breda, H.H. D.D. H.H. Mgr. L. Schrijnen en Mgr. P. Hopmans. In de kanunniken-banken zaten de leden van het kathedraal kapittel, die geen functie hadden te vervullen bij het pontifi caal Officie, n.l. de 1-Ioogeerw. Heeren: Th. F. Ebbinkhuysen, regent van het Se minarie li age veld en L. A. A. M. Wester- woudt, plebaan der Kathedraal, met de eere-kanunniken Mgr. A. E. Holiërhoek en prof. dr. J. Th. Beysens. Voorts de ver tegenwoordigers van Mgr. Heylen, bisschop van Namen, tevens eere-kanunnik van Haarlem, de Hoogeerw. Heer Mgr. Tar- cisius Bootsma O.P., de Hoogeerw. paters Regalatus llazebroek, provinciaal der Paters Franciscanen; Angelus Jurrius, pro vinciaal der paters Dominicanen; Patritius van Rhijn, provinciaal der paters Augus tijnen; Stanislaus, provinciaal der paters Capucijnen; dr. Gypr. Verbeek, provinciaal der paters Carmeüeten; H. Ritselaar, pro vinciaal der paters Jesuieten; L. \V outers, provinciaal der paters Redemptoristen; W. Govaart, provinciaal der Priesters van het H. Hart; G. II. Baptist, provinciaal der Missionarissen van het II. Hart; dr. Nor- bertus Poelman, provinciaal der paters van de H.H. Harten; Stéphanus, provin ciaal der paters Passionisten. Ook de Ma- gister-generaal van de Kruisheeren, Mgr. W. van Dinter en de secretarissen der aan wezige bisschoppen waren in de koor banken gezeten. Behalve de reeds genoemde hoogwaardig- heidsbekleeders was de geestelijkheid van het diocees in al haar geledingen vertegenwoor digd door de professoren der seminaria van Warmond en Hageveld, door een zeer groot aantal Dekens van stad en land, door talrijke pastoors, rectoren en kapelaans, naar schat ting een vijfhonderd in aantal. In hiërarchische orde zaten' al deze geeste lijken in het Hoogkoor en den kooromgang geschaard, die een overweldigenden aanblik boden door den gulden gloed der vele elec- trische lampen en het matte schijnsel van honderden waskaarsen op lusters en kande laren. Scherp teekende het wit der superpli's waann het grootste deel der priesters ge kleed was, zich af tegen het zwart der, rouwversiering in de absis. Het altaar schitterde met den ongeëvenaar- den luister der paramenten, waaraan de kathedraal van St. Bavo zoo rijk is en waardoor zulk een groote bekoring wordt gegeven aan het pontificaal ceremonieel. Doch niet alleen de geestelijkheid, zoowel ÉerwlT T reguIieren> congregaties van deze TT en ZUSterS' naiD doel aan deze. Uitvaartplechtigheid, maar ook de officieele wereld en de organisaties hadden hun vertegenwoordigers gezonden in groot getal, om de laatste eer aan Mgr. Callier te bewijzen. Van de Regeering. waren aanwezig Hunne Excellenties mr. M. Waszink, Minister van Onderwijs, K. en W. en J. Lambooy, Minister, van Oorlog en Marine a.i. De onderwijzerswereld was meer in hét" bijzonder vertegenwoordigd door den direc teur van het R. K. Bureau voor Onderwijs een Opvoeding, dr. Th. Verhoeven te 's-Gra- venhage, dr. J. F. M. Sterck, oud-inspecteur, van het L. O. en H. G. de Boer, voorzitter der Dioc. Vereeniging voor Katholiek Onder wijs in het bisdom Haarlem, i De Katholieke militaire wereld had haar, vertegenwoordiger in den voorzitter der A. II. K. O., kolonel van Munnekrede, direc teur der Iloogere Krijgsschool, den hoofd- aalmoezenier kolonel Evers, den vloolaal- moezenier Alink en den aalmoezenier, J. Noordman. Van de leden van den Raad van State waren aanwezig de heeren mr. Romme en baron van Hugenpoth tot Aerdt. Van het' provinciaal bestuur van Noord-Holland merkten wij op clen Commissaris der Konin gin in deze provincie, Jhr. mr. dr. A Roell en de leden van Ged. Staten Jhr. L. von I1 ïsenne en mr. J. B. Bomans. De Katholieke fracties in de Eerste en Tweede Kamer waren vertegenwoordigd door do Eerste Kamerleden mr. J. Hcer- kens Thijssen en prof. dr. A. Steger en de Tweede Kamerleden J. B. van Dijk, mr. van Schaik, II. Hermans, A. J. L. Loer akker, G. Buiten, Ch. v. d. Bilt, mr. dr, L. N. Deckers, J. van Rijzeweijk en den oud-minister mr_P. J. M. Aalberse. Door Mgr. dr. W. Nolens en Jhr. mr, Ch. Ruys de Beerenbrouck was bericht van' verhindering gezonden. Het bestuur der stad Haarlem was aan wezig in het voltallig college van B. en W. Verder merkten wij nog op dr. L. Poot, den geneesheer van wijlen Mgr. Callieri prof. dr. W. Keesom uit Leiden en mr, Leesberg uit Alkmaar, met de archi tecten der Kathedraal Jos. Cuypers en Jan' Stuyt en den edelsmid Ed. Brom. De s fondsorganisaties waren vertegen woordigd door de leden van het hoofdbe stuur der R. K. Middenstandsvereeniging, de heeren C. J. G. Struyken, W. Boon en' P. van letering, den secretaris van den Ned. Boeren- en Tuindersbond mr, II. van Haastert, den voorzitter van het II. K; Werkliedenverbond, den heer C. A. de Bruijn, den secretaris der Unie van' R. K. Studcntenvereenigingen in Neder land, den heer A. Oeffner. De Hoofdraad der St. Vincentiusvereeniging door den heer Drabbe en de R. K. Vereeniging van Handelsreizigers „St. Christoffel" door den heer Lucassen, terwijl ook vertegenwoor digers aanwezig waren van de Alg. R. K, Een kijkje op den begrafenisstoet, DEFILé IN DE KATHEDRAAL Van de gelegenheid die gisterenmiddag Werd gegeven om in de Kathedraal te defileeren langs het stoffelijk overschot van Mgr. Callier, is door duizenden katholieken, zoowel uit Haarlem als uit andere steden van het diocees, gebruik gemaakt. Een onafzienbare file van menschem had zich om twee uur bij de Kathedraal opge steld en voortdurend groeide de stroom nog aan. Meer dan drie uur lang hebben de van heinde en ver gekomen geloovigen in onafgebroken stoet rond de baar ge defileerd. De bezoekers, die door de kleine poort van de Maria-kapel tot de Kathedraal werden toegelaten, moesten queue maken op de Leidsche Vaart, waar de politie maatregelen had getroffen voor den goeden gang van zaken. In de Kathedraal werd de orde gehand haafd door de kerkmeesters, die zich bij de Ibaar hadden opgesteld, en door orde-com missarissen, gerecruteerd uit het college van Armbestuur, Collectanten en studenten 'der hoogste klassen van het Seminarie Hageveld. Naar schatting hebben zesduizend per- ieonen gisterenmiddag langs het stoffelijk overschot gedefileerd. DE PLECHTIGE METTEN De Kathedraal-Mokken lieten hun bronzen tonen over St. Bavo's veste galmen en riepen Öe geloovigen op voor de Metten. 't Was avond-stil, zoodat het klokken lied ver in 't rond gehoord werd. Op de roepstem der klokken stroomden Öe geloovigen toe, zoodat het ruime midden schip der Kathedraal geheel bezet werd en een aanblik bood als op de dagen bij een plechtiigen Hoogdienst. Het was ook een Hoogdienst, die werd ge houden, want deze Metten vormden de in leiding van het Pontificaal Officie voor de zielerust van Haarlem's Bisschop. Terwijl de toegestroomde menigte in alle orde de plaatsen in de kerk had ingenomen, hadden de priesters zich geschaard rond de baar in het hoogkoor. De lijkkist was thans gesloten en op het deksel lagen, fel- heschenen door het licht der eleetrische lampen en den gloed van vele kaarsen, de kromstaf en mijter van den gestorven Prins id er Kerk. Het bisschoppelijk wapen boven den zetel was met rouwfloers bedekt, terwijl de streng liturgische rouwversiering van het altaar Oen voornamen indruk maakte. Naar schatting had zich een 200-tal pries ters. gekleed in superpli, in het hoogkoor Het stoffelijk overschot van Z. D. H. Mgr. Callier wordt uit het Bisschoppelijk jgj Paleis gedragen om naar de Kathedrale Kerk te worden overgebracht, en den koor-omgang vereenigd, toen de plechtigheid een aanvang nam. Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, bisschop van Roermond, was op een bid stoel in het koor gezeten, terwijl de vertegenwoordiger van Namen's bisschop, de HoogEerw. Heer Mgr. Taroisius Bootsma, met de Kanunniken van het bisdom Haarlem, de HoogEerw.- Heeren Mgr. H. J. M. Task-in, T. F. Ebbinkhuysen, J. D. J. Aengenent, G. C. van Noort,-L. A. A. M. Westerwoudt, Mgr. P. Stroomer en P. L. Dessens, met den eere-kanunnik Mgr. A. J. Höliërhoek in de kanunnikenbanken hadden plaats genomen. PASTOOR J. B. W. M. MÖLLE1Ïna zijn condoleaiicobezoek het Bisschoppelijk Paleis verlatend. Door een stoet van misdienaars en pries ters, onder wie de beide secretarissen van het bisdom, werd de agens bij deze plechtige Metten, de HoogEerw. Heer Mgr. M. P. J. Möllmann, Vicaris-Generaal van het bisdom, met zijn assistenten, den HoogEerw. Heer H. A. Th. van Dam, Deken van 's-Graven- hage, en den ZeerEerw. Heer H. C. J.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1