FEUILLETON GEKNAKT.... DERDE BLAD PAGIMA 2 DE AARDBEVING IN BUlLj R1JE DE SCHADE» DIE DE MISSIE LEED ASCHREGEN IN DOST-PR UISEN DE VARKENSHOUDERIJ IN NEDERLAND VERDUISTERING OM SCHOONER OP TE BLOEIEN ;l ",3 i Men schrijft ons nit Rome d.d. 1 dezer: De „Osservatore Romano" geeft bijzonderhe den over de ernstige schade, weifee de Katho lieke missiën door de aardbeving in Zuid-Bul- garije geleden hebben. Juist in liet centrum der aardbeving, be vindt zich het apostolisch-vicariaat van Sofia en Philippopel, dat bestuurd wordt door mgr. Cleto Vincenzo Pejov. Onmiddellijk na het bekend worden der ramp bezocht de Pauselijke visitator, mgr. Roncalli, mgr. Pejov en beiden maakten een tocht door het aardbevingsgebied van Tsjirpan, 'n stadje vau 11.000 meest orthodoxe inwoners, waar bij na alles verwoest was. Nadat mgr. Honcaïli naar aile bijzonderheden had geïnformeerd, gaf hij het steuncomité een belangrijk bedrag van de gift van den H. Vader. Tegelijk met do La- tijnsch-Katholieke prelaten, was ook de ortho doxe bisschop Paver van Stava Zagora aanwe- ®iS. De reis ging dan verder naar Besolem, waar onder vele orthodoxen ongeveer 500 Katholie ken leven, die erg trotsoh op hun kerkje wa ren, dat nu echter volkomen verwoest is. Ta Baltagia, dat daarop bereikt werd, wonen al leen Katholieken, ongeveer een 4000. Het is de belangrijkste plaat3 van het geheele vicariaat, doch ook hier heeft de kerk ernstige schade geleden. Nog tijdens het verblijf der beide pre laten- hadden hier nieuwe aardschokken plaats. Nauwelijks naar Philippopel terugge keerd, beleefden zij weer een nieuwe aardbe ving, waarbij de voorgevel der kathedraal in stortte. Eenige moedige priesters snelden naar het hospitaal om de zieken en de zusters te red den, terwijl de pater Assumptionisten er voor zorgden, dat hun seminaristen en weeskinde ren in veiligheid werden gebracht. Evenzoo zorgden de Zusters van St. Joseph voor de haar toevertrouwde kind-eren. Het is werkelijk te verwonderen, dat in dien vreeselijken nacht in de wijk Plovdiv vol strekt geen Katholieken aan. de aardbeving ten offer vielen. Dadedtijk nadat het licht geworden „was, gin gen mgr. Roncalli met den Latijuschen pater Nicola SelLmoff overal rond om te troosten en te helpen, zoo goed men kon. Plet was een al lerdroevigst schouwspel: de bisschoppelijke re sident!» was bijna geheel verwoest, het groote college van den H. Augustinus der Fransche paters Assjiraptioaisten, een der fraaiste ge bouwen der geheele stad, stond, evenals het Fransc-he meisjes-instituut der Zusters van St. Joseph, op invallen en het nieuwe prachtige hospitaal, waarvoor de Barmhartige Zusters van den H. Yincentlus van Paulo van Zagreb bijna 12 luiliioen bijeenbrachten en besteed den, ia voor twee derden verwoest terwijl de rest zwaar beschadigd is. Ook het klooster der paters CspuctTTea heeft groote schade geleden. Rij het oude ziekenhuis lagen stervenden en zelfs geopereerden onder den blooten hemel in den regen op den grohd, omdat het gebouw eveneens geheel verwoest is Toen. de apostoHsch-visitator juist hst arme kleine klooster der Zusters Franciscanessen der kloosterlijke Derde Orde, waar deze se dert den tijd der Turken een weeshuis heb ben, verliet, had er weer een zoo hevig.e aard schok plaats, dat alle aanwezigen op den grond vielen. Mgr. Fajov zag overal waar hij kwam, te Baltagia, te Kalaslia, te Alifakovo, dat eens zijn bloeiendste parochies waren, kloosters en hospitalen öf met den grond gelijk gemaakt, öi' zwaar beschadigd. Bij de verwoeste kerk ta Alifakovo reree-aigde zich het geheele volk om zijn herder en allen baden en weenden bij het zien der ontzettende verwoesting- Met de den Bulgaren eigen berusting en ikaikafca waren echter volstrekt geen wanorde lijkheden of onlusten te vreezen; alle men- schen behielden hun bewonderenswaardige •houding, ook te midden van den grootsten UIT EET VREEMDELINGENLEGIOEN la Engeland »stóekt Aan boord van e&a Eagelseh stoomschip zijn to Plymouth 2 Duitsehers aangekomen, die er in geslaagd zijn uit het Fransche vreem delingenlegioen te ontvluchten. Zij vertelden, dat zij 10 dagen door de woestijn hadden gezworven, voor zij bij de kust kwamen. Dsar Vfaren zij ongemerkt aan boord van een Eagelseh schip geklommen, waarop zij zieh hadden verborgen. Even ooi het vertrek waren zij door ean controle-be ambte bijna ontdekt. 3.0 uren na het vertrek werden de beide mannen door het scheepsvolk in uitgeputten toestand aangetroifen. Zij zullen waarschijnlijk hot land worden uitgewezen. HET BEKEEIUNGSWERK ONDER DE MOHAMMEDANEN. Goede vooraiteelteen op den Balkan In Europa leven tegenwoordig 4 millicen mohammedanen. Zij wonen voor het grootste gedeelte op het Balkan-schiereiland em zij zijn bijna allen van Christelijke afkomst, maar in den loop der tijden, vooral onder de meer dan vier eeuwen heerschappij der Turken, tot den Islam overgegaan. Men kan daarom op den Balkan ook bijna overal die booge slanke klok kentorens vinden, van waar uit de geloovige® tot het gebed worden opgeroepen en die eigen aardige begraafplaatsen zooals men die alleen in Islamitische landen aantreft. Vele steden hebben nog hun zuiver Oostersch en typisch mohammedaansch karakter weten te behouden. In Albanië, dat 817.000 inwoners telt, wenen 560.000 mohammedanen. In Roe menië 250.000; in Griekenland 241.000; in Bul garije 600.000; ia Europeesch Turkije 700.000 en in Joego-Slavië 1.337.00,0 volgelingen van den Islam. Het is wel opmerkelijk, dat terwijl overal elders het. bekeer ingswerk onder de mohamme danen zoo- weinig vorderingen maakt, op den Balkan juist zulke prachtige resultaten behaald worden. In Bosnië en H&rzogowina, waar het Katholicisme bijna uitgestorven was, wordt het verloren terrein ais het ware stormenderhand heroverd. In 1741 waren in genoemde landen slechts 40.000 Katholieken, nauwelijks 5 pet der bevolking. In 1878 bedroeg het aantal Ka tholieken reeds 200.000 of 13 pet van het ge zamenlijk aantal inwo-ners. In 192:2, waren er 449.000 Katholieken en volgens -tie jongste cijfers bedroeg hun aantal 495.OÖO ofwel 25 pet der totale bevolking. Ook in de andere landen op den. Balkan gaat het Katholicisme sterkt vooruit, alhoewel niet in die mate als in Bosnië ©n H-erzogowina. In Femme-reUen viel Donderdag, hoewel het m-ooi, kekier weer was, een soort donkergele „droge regen", die onder soortgelijke verschijn selen. als de aschregen, die voor eenigen tijd in Galicië is gevallen, langzaam neer stoof en alle voorwerpen bedekte met een vuilgrijze laag. Men neemt aan, dat dit een verschijnsel is. verwant aan dat in Galicië waargenomen en dat wijst op de werking vau een nieuwen vul kaan in Noord-Roemenië. schrik. Overal heersohte innige dank en hlijd schap 'over de warme deelneming van den H. Vader en diens grootmoedige giften, Intussehea heeft da Paus nog meer geschon ken. Hij bepaalde m.l. dat 10.000 d-ollar zoo verdeeld zouden worden, dat Bulgarije 4Mb, Griekenland 3000 en Smyrna 3000 dollar zou krijgen. DE RAMP IN WILLEMSTAD Vcrsdiille-nöe families werden in rouw gedosapsld DE STAD DREUNDE EN DAVERDE .Woensdagmiddag, 4 April heeft wel het ernstigste ongeluk plaats gehad, dat wij sinds jaren te Willemstad beleefd hebben, een ongeluk dat verschillende families ia diepen rouw gehuld heeft. Zondagmorgen was de olietanker „Chepita" van de C. S. M. in het dok gegaan. Woensdag middag, even voor half vijf, weerklonk er plot seling een reusachtig zware knal, die door de geheele stad Pietermaai, Otrabanda, Scharloo enz. gehoord werd. De stad dreunde en daverde ervan. In de „Chepita", had een ontploffing plaats gehad; naar men zegt waren het er twee, mis schien zelfs drie. Naar wij uit goede bron ver nomen hebben, had de ontploffing plaats in de_ olietanks, ter hoogte van midscheeps aan stuur-' boordzjjde. De oorzaak ervan is nog onbekend. Men spreekt ervan dat bij het lasschen vonken in de tanks gevallen zijn, die naar het schijnt niet gasvrij waren. Door de ontploffing ont stond er brand in de tanks, die met foamite gebluscht werd. en omstreeks 8 uur gedoofd was. De „Samson" en „Neptuunus" verleenden daarbij hulp. Het schip ig zoo goed als uit elkaar geslagen; de zijwand werd tegen het dok aan gedrukt en de bodem omlaag geslagen. Het dek werd omhoog gezet, terwijl het t-runk- dek over een lengte van ongeveer 25 M. over den kop geslagen werd. Het geheele dok is zwaar beschadigd, terwijl alle electrische ap paraten verbrand zijn. Doch wel het ergste en het treurigste is, dat er zooveel menschenlevens mee gemoeid ge weest zijn. Een der dokbazen, W. van Dijk, werd gevonden met een zware snee in den hals, een oog uit het hoofd en gedeeltelijk verbrand. Het werd naar het sanatorium vervoerd. Naar wij vernemen, bestaat er een goede kans dat hij behouden zal blijven. Een Curagaosche werkman R. Isi-dora z. n. Martinus, die enkele jaren bootsman op de „Samson" was, is beklemd geraakt tusschen de huid van het schip en het dok, en was blijk baar cp slag gedood. De Nederlandsche ketel maker J. C. van Luyk werd dood in een tank gevonden met ingeslagen hersens. Hij laat een weduwe met drie kinderen n,a. Een ander N&derlandsch werkman De Ruyter werd met verbrijzeld been tusschen de pijpleidingen ge vonden. De Nederlandsche werkman W. Haasbakker wérd, deerlijk gewond en verbrand tot onken baar wordens toe ZÜU gelaat was pikzwart naar het hospitaal vervoerd, waar hij de laatste H. H. Sacramenten ontvangen heeft en Donderdagmorgen overleden is. Nog vijf ande re zwaar gewonden werden eveneens naar het hospitaal vervoerd, waarvan echter Donderdag een ontslagen is. De twee dooden Van Luyk en Martinus zijn naar het sanatorium ver voerd. Donderdagmorgen omstreeks zes uur werd bij het dreggen nog het lijk gevonden van een Curagaoschen jongen van ongeveer vijftien jaar Gilberto de Lanoy; omstreeks half twaalf uur werd het lijk opgevischt van een Engelschen werkman Silly van Barbados, en omstreeks drie uur van den Nederlandschen werkman Nagelkerke. Vrijdag is nog gevonden het lijk van den Surinaamschen werkman Krente, die, naar men zegt, het apparaat vasthield. In het geheel zijn er dus zeven dooden. Onder zeer vele belangstelling zijn Donder dagavond de slachtoffers Van Luyk, Martinus, Haashakker en Silly begraven. De andere zijn Vrijdagmorgen begraven. Verschillende anderen werden nog over boord geslingerd, sommige11 hoog in de lucht tot boven de masten, doch bekwamen gelukkig geen ernstige verwondingen. TWEEDE EUROPEESCHE LEERFiLMCONFERENTIE SMALLE FILM EN RINGFILM» Gistermorgen is het 2e Int. Leerfilmcon- gres voortgezet met een vergadering in het den werden over de „smalle film" en de „ring- film". De heer Barrier (Parijs) betoogde de nood zakelijkheid van internationale samenwerking ten einde een standaardformaat voor de smalle film te verkrijgen, waarvan hij vooral het bo- lang voor lager- en middelbaar onderwijs uiteen zette. Dr. Scherninzky, van het physiologisch in stituut der Weensche universiteit, gaf een over zicht van den arbeid van dit instituut, dat zich van eind 1925 af bezig houdt met de film. Vervolgens hield prof. Rüst een referaat over de ringfilm, de kortste die bestaat. Zij heeft bet voordeel, dat men telkens hetzelfde ziet en zoo lang kan projeeteeren als men wil, zoodat de tijd der waarneming onbeperkt is. Boven dien is de ringfilm uiterst goedkoop, zij kost slechts enkele francs. Na een korte toelichting van den heer Gass- mann, leeraar in de wiskunde te. Winterthur, werd nog een mathematische film vertoond. Een sprekende film. Hierna werden eenige andere wetenschappe lijke films vertoond, waarna een sprekende film, vervaardigd volgens het systeem Tri-Er gon, werd gedemonstreerd. George Bernhard, de voorzitter van de Ber- Iijnsche Persvereeniging, trad nog op en de Zwitsersche zanger Hanz Pndergant zong bij de luit een Fransche ballade. Voorts waren er op namen van menschenmenigten, treinen, 'n blaf- fenden hond, auto mobielen, een fabriek in wer king en enkele andere. Bij de meeste opnamen kwam het geluid zeer goed over, zij het met een gramofoongeluid, de redevoeringen waren woord voor woord te volgen. REFERATEN. In de middagvergadering van gisteren van hot tweede internationale Leerfilmcangres, in de Rolzaal op het Binnenhof werden eenige referaten gehouden. Voorzitter was prof. dr. Hiibl te Weeaien, die een verklaring voorlas van het permanente werkcomité, waarin dit den president der zit ting van Donderdag, den heer Barrier hulde bracht voor zijn juiste en rechtvaardige lei ding. Aan de orde was daarna het onderwerp: Leerfilmexperimenteu van de Eastman-Kodak Ltd., waarover dr. G. Irnhof te Bazel een refe raat hield, waarin hij uiteen zette wat deze onderneming gedaan heeft op het gebied der leerfilm. De heer Forkert te Chicago besprak de organisatie der leerfilm in Canada, welke ge centraliseerd is en zoo is ingericht, dat de kosten ongeveer gedekt worden. Ministerialrat Witt te Weenen sprak ver volgens over het onderwijs, op welke wijze de sttiat maatregelen kan nemen ter bevordering van de leerfilm en sehoolbioscoopbeweging. Spr. gaf vervolgeus een overzicht van het geen buiten de school geschieden kan om door middel van de film de volksontwikkeling te bevorderen. Ook op dit gebied kan de overheid steun verieen-en, doch dit is geen uitsluitend paedagogische vraag; het ministerie van fi nanciën spreekt in dergelijke aangelegenheden mee. Voorts weidde spr. uit over maatregelen van econemischen, politieken en socialen aard. Ter gelegenheid van het 2e Internationale Leerfilmcongres heeft de „Universum Film" A.G. te Berlijn „U.F.A." den congressisten in het Asta-theater een voorstelling aangeboden van leer- en cultuurfilms. Ook de Hengaarsohe Paedagogi&ehe Film fabriek te Budapest braolit een paar goede leerfilms voor het groote publiek. Slechte tijden voor de fokkerij door achter uitgang der prijzen en duurder voeder. DE STERKTS VAN DEN STAPEL OP 1 MEI 1928. Omtrent de sterke van den varkenstapel op 1 Mol 1928 kan, in vergelijking met den toe stand op 1 Mei 1927, mede ia verband met de rapporten der Rijksveeteeltconsulenten, het volgende worden medegedeeld. De resultaten der fokkerij en mesterij, welke in vorige overzieliten reeds van dien aard genoemd moesten worden, dat, indien geen tegenslag werd ondervonden, het bedrijf er toch nauwelijks mede uit kon, zijn na dien tijd niet in gunstige richting gekeerd. Integendeel, de prijs der biggen en vette varkens liep nog achteruit on de vooderprij- zeu ondergingen nog een belangrijke stijging. Het indexcijfer voor mais, dat in Januari 152 was, hedrpeg in Februari 167, in Maart 177 en in April 175. Van gerst liep het indexcijfer op van 135 in Januari tot 136 in Februari, 148 in Maart en 154 in April. Voor rogge was hst in Januari 118, in Fe bruari 122, in Maart 138 en in April 176. En tegenover deze stijging stond nog een voortgaande daling van den prijs van varkens- vleesch. Het indexcijfer hiervoor was in Januari 117; dit iiep ia Februari op tot 119, maar daalde in Maart tot 115, terwijl het in April 114 was. Kon in Mei 1926 voor 1 K.G. varkensvleeseh 10.5 KG. mais tegen grootkandelsprijs wor den gekocht, in Mei 1927 was deze hoeveel heid gedaald tot 7.5 K.G., terwijl in April 1S28 de prijs van 1 K.G. varkensvleeseh gelijkstond met dien van slechts 4.87 K.G. mais. Van een eenigszins loonende fokkerij en mesterij kan bij deze verhouding geen sprake meer zijn. Het is daarom niet te verwonderen, dat de varkensstapel eene inkrimping onderging, 'Dat ofschoon de varkenshouderij in vele gevallen met verlies gepaard moet gaan de fokkerij en mesterij toch in stand blijft en in sommig-e streken de inkrimping geen nog grooter omvang aannam, moot w-orden toege schreven aan het feit, dat de fokkerij, of mes terij in zeer veel gevalen een schakel in het bedrijft vormt, welke niet of zeer moeilijk kan worden gemist in verband met de bijpro ducten, welke de bedrijven als varkensvoer leveren, en de mestwinning, welke vooral ia sommige zandstreken van zooveel belang is. Uit de onderscheiden provincies blijkt vol gens rapporten der Rijksveeteeltconsulenten, dat de sterkte van den varkensstapel sedert Mei 1927 als volgt is gewijzigd. Zuid-Holland. Gedekte zeugen 40 pet., big gen 30 pet., loopvarkens 20 pet., zouters 25 pet., opleggers 35 pet., vette varkens 35 pet, minder. Zeeland. De vermindering van liet aantal gedekte zeigen wordt geschat op 15 pet., biggen 15 pet., loopvarkens 30 pet., opleggers 5 pet., vette varkens gelijk. Noord-Brabant. Gedekte zeugen 25 pet., big gen 15 pet., loopvarkens 15 pet., zouters 15 pet. opleggers 25 pet., vette varkens 25 pet. minder. Op grond van deze gegevens lean de ver mindering van de verschillende groepen In het geheele land geschat worden voor gedekte zeu gen op 25 a 30 pet., biggen 20 25 pet., loop- vrakens 15 A 20 pet., zouters 20 pet., opleg-» gers 25 pet., vette varkens 25 d 30 pet. Het O. M. bij de rechtbank te Asisen eischte gisteren tegen H. C. te Bargercompaseuum, thans gedeüaeejrd, wesera vqiiduisterinig en dieflstal, 2 jaar gevangenisstraf. Ean fiaz ..LavensblijhticF'-Teibalen van CECIL ADAH? 01 V OS-pJ Regiua dear, laten wij vaststellen, dat de buitengewone hoedanigheden van de Vc-rskers geen twijfel laten, en als het ware eon deel van de atmosfeer van deze buitengewone aantrek kelijk© omgeving zijn. Nu wil ik, nu ik hier weer terug ben, alles van jou weten, en .je dan vertellen hoe werkelijk dankbaar ik bein dat je me wear opgenomen hebt. "Want ik weet dat je er van afgezien hebt om nog langer de lasten van paying guests op ie te nemen. Ja, ik heb het langzamerhand laten schie ten naarmate ik het minder noodig had. Als je telkens nieuwe aanvragen weigert, ga je spoedig achteruit. Drie jaar geleden kreeg ik een legaat, en ook te voren had ik er al sterk over nagedacht Maar jij mag zoo lang bij me blijven, als je zin hebt. En je behoeft me niet eerder dan je zelf wenseht over je nieuwe plan nen te spreken. Maar je moet vrij-nit zeggen, wat je van ruo wilt weten. Ik zal overal steeds veel belang in stellen, want we zijn toch altijd vriendinnen geweest, zelf3 toen jij nog zoo'n klein, trotsch ding was, dat zich ncoit tegen over iemand liet gaan, behalve bij Olivia. O, mijn lieve Stella Maris. Ster der zee. De koningin van de Wolken en de Sterren. De dame onder de wierookboomen. ïlf hoop dat ik haar daar morgen weer zal vinden. Ik kan me niet indenken, dat ik haar' ergens anders aan zou treffen. Toch zul je haar morgen in haar huis vin den of in de verandah. Zij moet altijd twaalf weken van dc twaalf maanden haar wiereok- boomien verlaten. Maar vanuit haar huis kan zij ze natuurlijk rustig bekijken. Zij heeft er ook een ruim uitzicht over den tuin. Misschien brengen w.'j haar wel hier naar toe, nu jij hier bent. En, loopt zij nog steeds niet? Pauline schudde even het hoofd. Kom kind, zei ze, ik zal je je kamer too- nen. Ik heb ze maar vlak bij de mijne genomen, waijt. nu moeten, w.ij steeds dicht bij elkaar blijven. Vind je het niet typisch, Regina, dat ik naar jou gekomen ben, inplaats van naar mijn broer in Engeland te gaan? Ik heb allang opgegeven mij oveir de men- schen te verbazen. Dat is zoo'n vruchtelooze tijd verspilling. Wat ben jij wijs! Maar ik zal het je uit leggen als ik het kan. Hij en ik kennen elkaar eigenlijk nauwelijks. Grootvader is ge storven, en Theo is de baronet, rijk, en op het punt to trouwen. Hij heeft me natuurlijk ge vraagd naar hém te komen. Ik vermoed dat hij mo wel erg onaardig zal vinden. Maar ik kan niet gaan. Ik kan je niet zeggen waarom alleen dat het net zou zijn alsof ik daar Theo o?) naiju vaders plaats zag. Dat kam hij niet helpen. Maar ik zou de gedachte niet kunnen verdragen, dat ik mij af zou moeten vragen, of Theo ook verdriet hadhet zou me al tijd toeschijnen, alsof hij werkelijk tevreden was met zijn positie, dat hij,. Ik begrijp je, Olive, sprak Pauline plotse ling hard. Het meisje keek uit het venster. De dag stierf in het Westen met zijn wapenrusting van wilde luchten die weer een stortvloed voor den nacht beloofden. Zij stak haar hand uit naar die wilde pracht. Zoo ben ik ook, ik ban er mee geboren, zei zo plotseling, en toen sloeg ze haar armen in een heftig gebaar rond Pauline en dat weet je, je hebt 't altijd geweten en gedeelte lijk begrepen. Daarom ben ik weer naar jou gekomen. Ik heb ©en vreeselijke karaktertrek en dat weet jij en toch haat je me niet. XIX. Olivia keek uit haar groote, open vensters naar de wierookboomen. Zij keek vol verwach ting naar de bezoekster, die zij met ongeduld verwachtte ofschoon gedeeltelijk met vrees. Vijf jaren zijn een flinke hap in een meisjes leven, en den laats-ton tijd waren Olive's brie ven steeds zeldzamer'geworden, en zij bevat ten maar heel weinig van haar innerlijk leven. Zij had gereisd en zoowat de heele weTeld ge zien. Zij had een tamelijk meteoor-achtig leven geleid, van het ewne plekje nanur het andere schietend. Nu was zij plotseling alleen overge bleven, en moest zij den volgenden stap in haar leven zelf bepalen. En zij had voorloopig ge kozen, om terug te gaan naar die plaats, die haar blijkbaar gelukkige, aangename herinne ringen had nagelaten. Zij had niet veel in haar laatsten brief gezet, maar toch was Olivia's hart opgesprongen van vreugde. Het was Lau rence's kind dat weer verlangde om aan haar hart te komen. Dat meende zij tenminste er uit op te maken en dat wilde zij gelooven, al had de brief nog zoo weinig gezegd. De vrouw die haar zoo beminde, wachtte nu af, of zij al of niet in Laurence's dochter het kind zou vinden van haar hart, naar welks komst zij zoo verlangend had uitgezien. Daar was zij! Olivia's hart bonsde hevig, en met van vreugde stralende oog-en zag zij dg slanke figuur ln de donkore japon door den regen, die van de wierookboomen op haar neer druppelde, tot haar komen. Haar oogen die zoo goed getraind waren op verren afstand, merkten reeü3 verschillende kleinigheden op, terwijl het meisje haar naderde de vrije, ritmische beweging, de gratie van de slanke, lenige ledematen, de fiere houding van het kleine hoofd, dat gekroond werd door een weel de van bruin haar. Toen het meisje dichterbij kwam, ontdekte ze de fijne trekken in het ge laat, de korte onderlip, die het gezicht eon even trotsche uitdrukking gaf, ë'e nlet 111 strijd was met den directen blik uit onderzoekende oogen onder fijngewormde wenkbrauwen, die een tegenstelling waren met de blanke huid. Hoe geheel haar vader en toc'1 'lae "verschil lend! "Wat de trekkefi betreft, geheel zijn re plica, in uitdrukking zijn antithesis! Olivia's hart trok zich mat een vreemde mengeling van vreugde en pijn samen. ZÜ' lichtte zioh iets van haar kussens op, en strekte haar handen uit. Mijn kleine meisje, sprak zij zacht. Mijn Stella Maris, Olivia Madre. Zoo was hun eerste ontmoeting; dat en de druk van warme, jonge frlssche lippen op haar gelaat en haar. In het begin spraken zij nauwelijks, keken elkander alleen maar aan, glimlachend, de han den in elkander, alsof zij door de andere lanen dan die van de spraak, elkander naderden. Toen begonnen langzamerhand de woorden te komen, eerst wat gebroken, later regelmatiger. Ik kan me haast niet voorstellen dat u nog ergens anders bent dan onder de wierookboo men. De wierookboomen zijn niet zoo ver weg; als ik hier iig kan ik ze z:en. En ook al die andere mooie dingen, die geen andere oogen dan 31e van u slechts kun nen ontdekken. Ja zult daar ook nog wel meer dingen loeren zien, liefste; als je maar 'eer|t om zui verder te zien, waar je naar kijken moet. Ik weet wol wat u bedoelt dat zei Car los ook altijd. Dat wij allemaal van het leven nemen wat wij er in gelegd hebben. Ik heb nooit die grootsche ®n philosopliische levens wijze kunnen begrijpen. En ik houd er ook niet van. Ik wil leven en leven en leven; den beker van het leven tot den rand vullen; en drinken en drinken en drinken! -- Eu toch heb je dat alles verlaten om hier wat te komen droomen. Nee; juist om een nieuwen greep op mijn leven te krijgen. Het is maar een gelegenheid om op adem te komen. De volgende lente ben ik pas meerderjarig. Dan zal ik geld genoeg hebben en mijn leven naar eigen kin in richten. Ik ben hier gekomen om daar op te wachten, om plannen te maken, om te beslis sen. Dat wilde tamte Miranda. Zij zag er zoo tegenop om te sterven! O, Olivia madre, wat moet het vreeselijk zijn om daar neer te liggen en to weten dat je alles achterlaat en dan juist ails jg nog wil blijven! Alleen de allerlaat ste oGgenblikken ging dat gevoel bij haar weg. Toen was zij te zwak om nog te vechten. Maar wat haatte zij het! En ik zal het zelf eenmaal zoo hard haten als het mogelijk is. En daarom moet ik leven! Ik moet den beker ledigen als er de gelegenheid voor is. Dat is maar een rust plaats; Daarna.zij strekte de armen uit alsof zij de heele wereld wilde omvatten de koninkrijken der wereld en hun glorie. - Ik zal er weer op uit trgkken en mijn dorst lesschen en weer drinken en zoo lang drinken dat de beker niets meer bevat ten kan het kan me niets schelen hoe of de rest van jullie er over denkt! Ik weet wat ik voel. Men moet zijn eigen Noodlot-ster volgen! Olivia zweeg en keek door den tunnel naar het licht, na enkele korte oogenbiikken was Olive opnieuw begonnen. Carlos begreep me wel! Ja, ik weet, dat hij me begreep, ofschoon hij de dingen zoo heel anders ziet; en hij doet ook zijn best o, t kan me niets schelen wat de anderen daarvan zeggen maar ik zeg je dat hij zijn best doet, om orns alle vreugde daarvan te benemen en alleen wat asch over to laten. Maar bij mij bij mij zal hij geen kans hebben. En slechts enkele seconden zag Olivia in dat mooi, beweeglijke gezicht een glimp van het hartstochtelijke kind van jaren terug, dat som tijds naar Carlos had kunnen zien, alsof zij hem in stukken had willen scheuren al3 zij kon. Heb jij Carlos dan gezien? Ja, in Japan. Ik heb het al aan Regipa verteld. En toen ik wegging, on alle measchen afscheid kwamen nemen, en me bloemen hrach- ten, kwam Carlos ook. Maar hij liad niets in 'zijn handen. En er was ieits Jat me dwong om te zeggen: Carlos, geef mij wat voor we vertrek ken, alleen maar als een herinnering aan jóu. Was ik geen dwaas? En hij stak zijn hand in zijn zak en haalde er een heel klein boekje uit. Het was zijn eigen Omar Khayyan ik had het nooit gelezen, ofschoon ik er dikwijls over had hooren sproken. Ik vond het een tamelijk taaie beweging. En voordat hij het me gaf, zette hij ergens een kruisje met zijn pot lood. In den trein heb ik toen vlug het boekje doorgebladerd tot Ik de plaats vond, die hij had aangestreept. Toen wist ik dat hij me beter begrepen had dan ik dacht. En toch en toch... O, hoe haat ik hem soms voor dat geschimp en gespot! Wat bedoel je, liefste, kei Olivia zacht. Olive wierp haar hoofd in haar hals, en ter wijl zij die volgende versregels opzei, gaf haar stem aan enkele woorden een zeer duidelijke beteekenis. Kom, vul don beker, geen gezeur dat Tijd verglijdt onder de voeten. Wie piekert over 't Doode Gist'reu. het ongeboren Morgen, Als 't Heden zoet is? Een oogenblik in Vernietiging verspild Een oogenblik geproefd aan 's Levens bron Sterren verbleeken en de karavaan trekt naar den horizon van het Niet Kom! spoed UI. Er heerschte even een stilte tusschen hen. Olivia half ernstig, half glimlachend, terwijl zij zich de scène tusschen de twee vroegere speelkameraden voorstelde; Olive met de han den rond haar slanke knie geslagen, terwijl zij een beetje heen en weer wiegde ofschoon in haar oogen een storm woedde. Was het niet monsterachtig van hem! Omdat hij voor jou misschien enkele van zijn geliefkoosde verzen had aangestreept, of die voor hem zooveel beteekenden? Nee, dat sloeg alleen op mij. Hij wilde al mijn plezier in liet leven vergallen. En juist wanneer ik het minst aan hem wil denken, zie ik weer dien biik in mijn oogen, waar mee hij mij dat hoekje gaf, u weet wel, dien vreemden glimlach, die, je weet niet waar, er gens diep in zijn oogen opkomt, en dan zich over zijn heele gezicht verspreidt en door de muziek van een bal, of door het geraas van oen trein, of den slag van de schroef, hoor ik, terwijl wij van plaats naar plaats rennen, die stem op een spottenden toon, die me woedend maakt, herhalen: Sterren verbleeken en de karavaan trekt naar den horizon van het Niet Kom, spoed U! Olivia stak een haud uit en lei die op Olive's arm. Geloof je niet, dat het soms wel eens goed is om die stem te hooren, die zooveel waar- schuwend© woorden bevat? Nee, nog niet niet terwijl wij jong zijn en het heele leven nog te leven hebben. Je wenseht niet te weten of jo tenslotte naar den horizon van het Niet reist. Je wenseht je luchtspiegeling ook al bereik je die nooit. En toch bereik je het zoo dikwijls zoo dik wijls! Ik heb liet leven van andere vrouwen gezien. En ilc weet wat ik met liet mijne zal doen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10