1 - 77 Maandag 7 Mei 1928 Vierde Blad Pagina 1 DE VEENBRANDEN IN DRENTHE DE TOESTAND VAN ZATERDAGMIDDAG GEEN GEVAAR VOOR DE DORPEN GESPREK MET DEN COMMISSARIS DER KONINGIN IN DRENTHE BELANGSTELLING VOOR DE VEENSTREEK «Pr mÊÈÊ>^xm^ WORDT llfc'f WEER KR (IER? DOOR EEN PETROLEUMSTEL VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE ACCOUNTANTS DE KRAKATAU Ir (Van onzen redacteur) Emmer Com paisc num. Zaterdagmiddag 4 uur. De Zaterdag is in de venen deel wat beter verloopen dan de Vrijdag, wel maakte de brand nog voortgang, maar geen enkele woning viel meer aan liet vuur ten prooi. Te Emmer-Compascuum zijn de veenbranden sterk verminderd. De maréchaussees te Emmen deelen ons mede, dat men de branden in de nabije om streken van die plaats thans meester is. In Emimen Erfsohelderveen woedt de brand ln mindere mate dan Vrijdag. Het is merkwaardig, hoe onverschillig de veenbevolking den ernst der branden opva,., Zaterdag b.v. in Valthe en VaJthermond dronken de veenarbeiders met veel pleizier hun dagelijkschen borrel en onder opgewekt gepraat over alles wat de veenbranden betrof, gaven ze bun rondjes even gul als anders. De ZeerEerw. Heer P. J. Veltman, pastoor van Amsterdamsche Veld seint ons dat zijn parochie geen schade van den veenbrand heeft ondervonden. Wel hooger op, ten Noorden van Klazienaveen woedt het vuur. (Van onzen redacteur.) Coevorden, K Mei 1928. Ofschoon de groote veenbranden te beschou wen zijn als een ernstige ramp, moet men toch niet meenen dat gansche complexen woningen door een vuurzee worden bedreigd. Het gevaar bestaat alleen voor de op het veen gebouwde huizen, waar men geen groote com plexen aantreft. De eigenlijke dorpen zijn bijna overal door breede strooken bouwgrond van het veen ge scheiden, terwijl, ze ook beschermd worden door de vele wijken (veenkanalen) waar het voort- vretend vuur niet gemakkelijk overheen slaat. Alleen bij zeer krachligen wind en vonken regen is dit gevaar te duchten. Ofschoon nog geen officieel® gegevens kun nen verstrekt worden, zouden tot heden toe een tiental huizen en een school een prooi der vlammen zijn geworden. Onder huizen moet men dan nog verstaan zeer lichte woningen, die op het veen zijn gebouwd, benevens een school die behouden zou zijn indien men over voldoende blusehmateriaal had kunnen beschik ken. NIEUWE BRAND BIJ HOOGEVEEN. Er zijn hevige boscli- en heidebranden uit gebroken op het Pesserveld hij Hoogeveen. Bij de huidige windrichting' bestaat er geen diieet gevaar voor het Spaarbankbosch. Reeds zijn er voorzorgsmaatregelen genomen. Dé brand is waarschijnlijk veroorzaakt door vonken uit een locomotief. Het bericht, als zou te Emmen-Erfscheider- veen een kind verbrand zijn, is gelukkig on juist gebleken. HULPVERLEENING. Van het regiment genietroepen te Utrecht zijn 360 man geconsigneerd voor onmiddellijke hulp in de venen, wanneer dit gevraagd wou Het hoofdbestuur van liet Nederlandsche Roo- de Kruis outvang van den Commissaris vo ningin in Drenthe telegrafisch bericht ïnzaae de veenbranden te Emmen en Odoorn. In antwoord hierop deelde het Roode Kruis mede, geheel ter beschikking te staan om, waar noodig, hulp te verleenen. Het Haagsch Comité tot steun van den op bouw van Drenthe heeft thans besloten een be drag van 3000 beschikbaar te stellen tot leniging van den nood, ontstaan door de veenbranden in die provincie. Aan dat bedrag zal echter, zulks naar aan leiding van een onderhoud, tusschen den Minister van Binnenlandsehe Zaken en Land bouw en den voorzitter van het Comité, den heer L. Hoejenbosch, geen bestemming worden gegeven, alvorens hieromtrent tusschen Minis ter Kan en den heer Hoejenbosch overleg is gepleegd. Steunactie noodig HOE DE TOESTAND MOMENTEEL IS EMMEN, Zondagmiddag De burgemeester van Emmen, de heer J. L. Bouwrna, begroette ons hedenmiddag voor zijn vriendelijke woning in het hart van het dorp Emmen. Het spijt mij, dat ik u heden niet ontvangen kan, zeide hij ons. De commis saris der Koningin heeft juist een conferentie te mijnent. Mooier kon het niet. Wij waren juist op weg naar Assen om Z.Exc. te bezoeken en nu wij hem te Emmen troffen, vergemakke lijkte dit onze taak buitengewoon. Zou Z.Exc. misschien een minuutje voor ons kunnen reserveeren? vroegen wij daarom den burgemeester, die terstond den commis saris ons verzoek overbracht en een oogen- blik later ons uitnoodigde hem te volgen. Spoedig zaten wij met blocnote en vulpen tegenover Z.Exc. mr. J. L. Linthorst Homan, commissaris der Koningin in Drenthe en den burgemeester Bouwrna. Eén vraag, Excellentie, zouden wij gaarne door U beantwoord zien, n.L: wordt er een steunactie ondernomen, ten bate van de slachtoffers der branden? Juist daarvoor ben ik hier! antwoordde de commissaris. Laat ik u echter zeggen, dat wij nog niet juist weten hoe groot de schade is. Dat er een steunactie noodig is, staat vast. Die steunactie moet niet bestaan uit particuliere gelddistributies, zoodat de inning en verdeeling der gelden oncontroleerbaar is. Daarom is het zaak te zorgen, dat de gelden in één hand komen. Met die eene hand bedoel ilc het latente centraal comité bij rampen van algemeenen aard, dat altijd bestaat doch slechts dan actief wordt, wa.nneer de omstan digheden dit vereischen. Ambtshalve ben ik van dit comité voorzitter. Als secretaris fun geert de heer mr. Onneu. Ik ben van plan eerstdaags, waarschijnlijk morgen, een op- ioep tot Nederland te richten. Reden tot tevredenheid Nu richtten wij tot den heer Bouwrna de vraag, hoe hij dacht over den huidigen toe stand van de veenbranden. 77 Die geeft ons reden tot groote tevreden heid. antwoordde hij. In Emmen Erfsclieider- v®en is de brand zoo goed als gebluscht en alleen Klazinaveen-Noord moet nog in het oog worden gehouden. Kwaadwilligheid Hoe denkt u, burgemeester, over de oor zaak der branden? Dit vragen wij u in ver band met de algemeene meening, als zouden zij door kwaadwilligheid veroorzaakt zijn. Ach, wat moet ik daarop antwoorden? zei de burgemeester, ik kan wel zeggen dat 98 procent der bevolking hier uit doodeerlijke mensoken bestaat, die ik met alle plezier mijn geld zou kunnen toevertrouwen. Maar ja, er zijn altijd belhamels onder. Dat is overal zoo en nu kan het best, dat zulk een belhamel een turfstapel heeft aange stoken. Zeker weet ik dat niet, doch hoogstens is het te veronderstellen. Wij moesten afscheid nemen, want het den commissaris en den burgemeester ontroofde minuutje was verstreken. Toen wij in onzen wagen stapten, stak een collega zijn hoofd door ons coupédeurtje. 'n Bijzonder welwillend man, die com missaris, nietwaar? Wij konden deze vraag slechts bevestigen. Het vuur mindert Emmer Compascuum, Zondagavond. De kolossale belangstelling voor de veen. streek uitte zich Zondagmiddag door het euorm aantal automobilisten, motor- en wielrijders, dat naar de geteisterde dorpen kwam kijken. De toeristen zullen ongetwijfeld tot de conclu sie zijn gekomen, dat zij te laat waren, want de eenige plek, waar 't vuur nog wel woedde, was Klazinaveen Noord, rechte achter de voor malige ammoniakfal»riekTe Emmen Erfschei- derveen was de brand zeer verminderd. Een der Ilaagsöhe spuiten werd naar het station te Emmen gereden, waar hij nu voor vertrek ge reed staat en de andere werd naar Klazinaveen gezonden, om de Amsterdammers af te lossen, die behoefte aan slaap hadden. Behalve de groote motorspuit heeft Amsterdam noig een klein brandbluschapparaatje gezonden, dat de BEENBRANDEN IN DRENTE. De in één kwartier tijds verbrande woning van J. Luik aan j.^ den Straatweg te Valtherblokker. SRWÏ HET VEENGEBIED IN DRENTHE, dat sinds eenige dagen door brand geteisterd wordt. Groote hoeveelheden turf zijn verloren gegaan. laatste jaren maar eenmaal heeft dienst ge daan en dat waws toen nog als merkwaardigheid in een optocht van antieke bluscibmiddelen. Het zonderlinge toestelletje heeft totnogtoe geen dienst gedaan. De Gronlngsche spuit werkt onafgebroken door. Die verricht kranig werk en niet ten on rechte ontving de commandant vanavond een pluimpje van burgemeester Bouwrna, die per auto eens polshoogte kwam nemen. Te Valthe arriveerde Zondagnacht om 2 uur de Utrechtsche brandspuit. Na tot 's namid dags 1 uur dienst gedaan te hebben, is de wagen vermoedelijk weer naar Utrecht ver trokken. Met Valthe is het juist gegaan zooals wij voorzagen. Het vuur is doorgebrand tot het dorp en daar gestuit door het zand van den Hondsrug. De grond rookt nog wel, doch van vuur is niets meer te bespeuren, In Valther- mond en Emmen Erfscheiderveen brandt zoo goed als niets meer. Rest alleen Klazinaveen Noord maar. Daar concentreert zich dan ook al het blusehmateriaal. Verkeerde stilzwijgendheid en onrust der bevolking Ondanks de pertinente ontkenning der maré chaussees, als zou de oorzaak van de veenbran den gedeeltelijk aan kwaadwilligheid te wijten zijn, vernamen wij hedenavond, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag de maréchaus sees te Klazinaveen Noord een man achtervolg den, die poogde een stapel turf in brand te steken. De brandstichter ontkwam door in het kanaal te springen en over te zwemmen. De ontkenning der marechaussees van dit concrete feit had bij de bevolking het averechtseh ge volg, dat men in den ontvluchten brandstich ter een marecliausse buiten dienst vermoedt. Wij signaleeren dit niet, omdat wij overtuigd ziju van de waartheid der bewering, integen deel, doch wij willen erop wijzen, hoe een ver keerde stilzwijgendheid de rust onder de be volking geenszins ten goede komt en wantrou wen kweekt, Een streep door de rekening Emmer Compascuum, Maandagochtend. De wind is gedraaid. Dit is het voornaamste feit van den afgeloopen nacht. Want de wind speelt een zeer groote rol bij de veenbranden. De richting van het Oosten naar het Noorden heeft hij verlaten, om thans van het Oosten naar liet Zuiden te blazen. De Vaithenaars zijn met deze verandering niet erg ingenomen, daar het vuur al zoo goed als doodgeloopen was. De dunne rook over liet Valthesché veen is in den afgeloopen nacht en hedenmorgen zwaar der geworden, zoodat men aanneemt, dat de brand erger gaat worden. Dit is een dikke streep door de rekening, want zooals gemeld, vetrok de Utrechtsche brandweer gisteren reeds, terwijl de brand weerlieden van Smilde ook order hebben ge kregen het blussclien te staken. Alleen de spuit van Musselkanaai was er nog in werking. In de buurt van Emmen Erf schei fler veen zitten nog maar enkele vonken vuur. Alles in den omtrek is daar zoo goed als gebluscht, ofschoon de brandweer er hedenmorgen nog werkte. Te Klazinaveen Noord gloeit liet ijzeroer nog fel. Men kan daar nog wel een week blijven spui ten eer het "vuur gedoofd is! zei ons de opper wachtmeester der marechaussee. Toch brandstichters aan het werk? Thans heeft men tegenover ons iets los ge laten over kwaadwilligheid bij het ontstaan der veenbranden. De marechaussees te Valithei"- mond Oost ontkennen weliswaar, dat er bij hen in de buurt sprake van kwaad opzet zou zijn, docb zij gaven toe, dat in de omstreken van Klazinaveen wel brandstichters aan het werk zouden zijn geweest. De marechaussees van Klazinaveen waren niét zoo stei'k in hun ver klaringen. „Als er sprake is van boos opzet, dan gaat het toch met den brandstichter het graf in!" zei do opperwachtmeester ons. De vereeniging van Nederlandsche Accoun tants heeft te Rotterdam haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. ln de vergadering, welke vrij druk bezocht was, lokte het jaarverslag over 1927 van den secretaris eenige bespreking uit, waarna bet werd vastgesteld, ook de rekening en verant woording van den penningmeester" werd goed gekeurd. Tot lid der vereeniging werd voorts benoemd de heer M. W. G. de Vrankrijker, Utrecht. De aftredende bestuursleden de liee- ren C. R. Sijsling en W. A. de Vroom werden met algemeene stemmen herkozen; de heer C. B. Sijsling werd weer tot voorzitter benoemd. Het bestuur is voor 1928 als volgt samen gesteld: C. R. Sijsling, Huis ter Heide voorzitter; W. A. de Vroom, Rotterdam, vice- voorzitter; Jean van Aaien, Rotterdam, pen ningmeester; G. M. W. Margadant, Aeren- hout, bibliothecaris en M. van dén Berg Lz,, Rotterdam, secretaris. Een 73-jarige vrouw ernstig gewond Gisterenmiddag heeft in de Ververstraat te 's Hage, een droevig ongeluk plaats gehad. Ter wijl de 73-jarige A. C. Damman-Meier eenige spijzen bereidde op een petroleumtoestel, vat ten haar kleeren plotseling vlam. De vrouw, wier kleeren weldra geheel in brand stonden, liep luid gillend de straat op. Voor de deur harer woning zakte z® ineen. Omwonenden en voorbijgangers snelden toe en poogden het vuur te dooven. In het huis had het vuur zich inmiddels aan eenig huisraad medegedeeld. De 73-jarige echtgenoot, H. Damman trachtte, geholpen door aijn buurman, het vuur te blusschen, waarbij zij brandwonden aan de handen op liepen. De brandweer verzorgde eerst de vrouw, wier lichaam geheel met brandwonden was overdekt. Zij werd per auto van den G. G. D. naar het Binnengasthuis vervoerd. Haar man begaf zich eveneens daarheen om verbonden te worden Het binnenbrandje werd door de brandweer spoedig gebluscht. De schade is ge ring. Bij de behandeling in het Binnengasthuis bleek, dat de toestand der vrouw zeer ernstig is. Het zenuwgestel van haar man blijkt door het gebeurde zoodanig geschokt te zijn, dat de doctoren opnamen in het gasthuis wensche- lijk achtten. VOGELBESCHERMING IN DEN BROEDTIJD BRAND BIJ DE ROERMONDSCHE EIERMIJN Loods afgebrand Gistermiddag is de emba.llageloods van de Coöp. Roermondsche Eiermijn door brand ge heel verwoest. Dank zij het ingrijpen van de Roermondsche brandweer, is het gebouwen complex van Europa's grootste eiermijn be houden gebleven. Zooals een der leiders van het bedrijf mede deelde, in de schade, welke door het uitbran den van deze loods wordt geleden, niet groot. Het bedrijf ondervindt geen stagnatie. Er is nog steeds wex-king BATAVIA, 5 Mei. (ANETA). Van Lang Eiland wordt gemeld, dat hij den Krakatau in het voorlaatste etmaal 1758 erupties zijn waargenomen. De grootste hoogte bedroeg 400 Meter en de gemiddelde hoogte is toenemend. Geconstateerd werden 45 opwellingen en 41 waterfonteinen. De vlammen van de brand bare gassen zijn 's nachts dikwijls boven water zichtbaar. De langste tijd dat zulke vlammen werden waargenomen was 17 minu ten. Hét laatste etmaal is het aantal erupties toegenomen tot 2462, maar zij waren meestal zwak en als grootste hoogte 200 Meter. Het aantal opwellingen bedroeg 108 en dat der waterfonteinen 26. DE AARDBEVINGEN IN HET OOSTEN. Wat ontvangen wordt Het hoofdbestuur van het Nederlandse lie Roode Kruis ontving van de Internationale Unie voor Kinderhulp te Genève een telegram, waaruit blijkt, dat met steun van de reeds ingekomen gelden, ln een achttal dorpen in Bulgarije aan totaal 3400 kinderen voedsel werd uitgereikt, terwijl ook in Philippopel 2500 kinderen voedsel ontvingen. Een beroep op de medewerking van ouders en opvoeders Het Hoofdbestuur der Ned. Vereen, tot besohermir.i i twi -pnaaie van het vo-lgende; Het mag wel als algemeen bekend veron dersteld worden, dat onze in het wild levende vogels niet gemist kunnen worden in de huis. houding der natuur, noch voor tal van men- schelijke bedrijven. Van allerlei omstandigheden hangt het af, of deze dieren zich behoorlijk kunnen handha ven, in de eerste piaats wel van het verloop van den broedtijd. Bij vele soorten is het sterftecijfer hoog, en de natuur zoekt dit nar deel te ondervangen, hetzij door groote leg aals, hetzij door dubbele broedsels. Wordt de normale vermeerdering verhinderd, dan heb ben wij een achteruitgang te duchten, met al de daaraan verbonden nadeelen. Een gedeelte der vogelbroedsels mag, door min of meer natuurlijke oorzaken, mislukken, deze tegenslag is van weinig belang, verge leken bij het nadeel, door onze jeugd in den broedtijd aan den vogelstand toegebracht. Met dankbaarheid willen wij constateeren, dat in vele gezinnen en op veie scholen den kinderen de noodzakelijkheid van vogelbe scherming voorgehouden wordt en met gun- stige resultaten. Wij mogen wel aannemen, dat zoo goed als alle ouders en opvoeders het betreuren, dat onze jeugd zich tegenover ae vogels misdraagt. Geen enkel belang wordt er door gediend en de nadeelen der vermindering van den vogelstand zijn vele: het gevaar voor insecten-, slakken- en muizenplagen neemt toe; schepselen, die den menscü bekoren door vorm en beweging, kleur en gezang, gaan noodeloos verloren; onze jongens verliezen hun eerbied en bewondering voor de natuur. Wie het wel meent met onze vogels en met de jeugd, steune daarom het streven onzer Vereeniging wekke do ogd op neften), eieren en jonge vogels te ontzien. Veelal moge het nadeel aan den vogel stand opzettelijk worden toegebracht, som» evenwel geschiedt dat onbewust. Houdt daar om den jongens voor, de omgeving der nesten niet te vertrappen en geen eieren of jonge vo. gels in handen te nemen. Indien algemeen op de medewerking van ouders en opvoeders gerekend mag worden, zal het aantal vogels in Nederland toenemen. Een belang, niet alleen voor de vogels, doch evengoed voor den mensch. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND, Ged. Staten van Zuid-Holland stellen voor om den termijn voor herziening van het Pro vinciaal Werkliedenreglement, dat thans gel dig is tot 1 September 1928, te verlengen tot 1 Januari 1931. Ged. Staten stellen voor in de subsidie regeling ton behoeve van den Bond voor open bar© Leeszalen en Bibliotheken in Zuid-Hol land, met ingang van 1 Januari 1928 de woor den „van 30 pet. van het bedrag, berekend volgens do door het Rijk voor toekenning van rijkssubsidie aan die instellingen vast gestelde norm" te vervangen door de woor den „van 45 pet. van het door die Instellingen genoten rijkssubsidie. Deze wijziging staat in verband meit een verlaging van het rijkssubsidie met onge veer 33 pet. ■y- EEN GEWELDIGE BRAND TE GELLICUM BIJ GELDERMALSEN, zooals men in deze ge meente nog nimmer heeft meegemaakt verwoestte op 3 Med in een ommezien 9 woningen, de Ned, Ilerv. Kerk en hot Hulppostkantoortje. De brand ontstond in een schuur achter het Hulppostkantoor. Hier ziet men de ruïne van een boerderij, waarvan slechts de tussehaa muur nog overeind staat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 13