DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN.- m m m.Sm ft 51ste Jaargang m w< Dinsdag 8 Mei 1928 No 15161 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS i Bureau: KOEMARKT 4- SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 HET R. K. ZIEKENHUIS EN HET SUBSIDIEVOORSTEL VAN B. EN SN. HINDERWET DE WERKLOOZEN NAAR EENERVELD Gistermorgen zijn in totaal 41 werkwilligen Haar de werkverschaffing te Eenerveld ver trokken. HET DIAMANTEN JUBILEUM ONZER BROEDERS TO0NEELVEREENIGING VRIENDEN KRING" „ONDER ONS" AGENDA KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM EURS VAN SCHIEDAM Moutwijn AUTO-ONGEVAL NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 ct. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct, Postcbèque en Girodienst 81440 ADVERTENTlëN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 et Reclames tusschen den tekst 60 cf per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradv. 5 reg, 0.50 10 reg. f 0.75 15reg. ƒ1 Incassoksten worden berekend Grntis-Onfevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide banden, voelen of oogen; 250 bij verlies van één band, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij verlie9 van een wiisvin<*er; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; f 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als'eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBauk, Lange Haven no. 103, Schiedam. Lie nota van wijzigingen welke li. en VV. op hun aanvankelijk voorstel tot het ver- Icenen van subsidie aan de R. K Vereeni ging \oor Ziekenverpleging bij den Raad hebben ingediend, is niet van dien aard, dat wij reden hebben er ons op te verheugen. Het voorloopige terugnemen van de goed keuring aan een tarief derde klas A en het nader onder oogen zien van de get olgi n dei' door do R- K. Vereeniging vooi Zieken verpleging ingevoerde verzekering duiden ei op, dat de voorbereiding van het subsidie- voorstel niet zoo grondig is geweest, als in het belang der zaak wenschelijk had mogen worden geacht. Intusschen, liet Katholieke Ziekenhuis gaat zijn poorten openen, zoodat met. een subsidieregeling, ook al voldoet die niet in alle opzichten, voorshands wel genoe gen moet worden genomen.Er kan nu eenmaal wil de directie althans eenigszins weten waaraan zij zich bij de exploitatie te houden heeft, met. een zij het dan ook onvolkomen regeling niet langer worden gewacht. Geen andere reden kan' er ook zijn om een subsidieregeling te accepteeren, w eikei basis, we hebben het duidelijk genoeg aan getoond, in zich verkeerd is. Velkc ook de gevolgen zijn van die regeling, al zou zich uitwijzen dat de nadeelige invloed er van op het werkelijke bedrag van het subsidie voor bet R. K. Ziekenhuis practisch kan worden verwaarloosd, clan blijft in zich verkeerd een subsidiebasis, waarbij het be drag van het subsidie met zeer groote waarschijnlijkheid kleiner wordt naar ge lang de lasten voor het ziekenhuis zwaar der0 worden. We zullen er thans niet. meer van zeggen. Eén opmerking nog slechts. l)e nadere nota van B. en W. wekt bij ons sterk den indruk, dat men bevreesd is "oor concurrentie van het, R. K. Ziekenhuis ten opzichte van het gemeenteziekenhuis en dat men zich door die vrees min of meer laat leiden. We gelooven niet, dat zulks verstan dig is. Het kan niet in de bedoeling liggen van het bestuur der R. K. Vereeniging vooi Ziekenverpleging concurrentie te willen of daartoe over te gaan, tenzij 't er toe mocht worden gedwongen. Men kan den bloei van ons ziekenhuis gedurende korten tijd vertra gen. hem tegenhouden ka.n men niet. En dan zou een opgedrongen rivaliteit, wel eens kunnen blijken nóch in het belang van het gemeentelijk ziekenhuis, nóch in dat der ge meente te zijn. Zulk een rivaliteit dient, bijtijds to worden voorkomen. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëelo of en aankondigingen van het Gemeentebestuur Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 3 Mei 1928 vergun ning verleend aan de Stoom wasscherij, Stoom- ververij en Chemische Wasscherij „De Pauw" tot uitbreiding van halro inrichting in het pand Stadhouderslaan 13, kadaster Sectie M. No. 2874, met een benzinewasscherij in een gebouwtje ten Westen van genoemd pand, waarin worden geplaatst 1 electromotor van 5 PK drijvende 2 benzinewaschmachines, 1 centrifuge en 1 distilleertocstel of separator en 2 ondergrondsche benzinetanks elk van 1000 L. inhoud. Schiedam, 8 Mei 1928. KENNISGEVING Abonnementskaarten gemeentelijke zwemplaatsen Ter openbare kennis wiordt gebracht dat vanaf Woensdag 9 Mei ten kantore van den Gemeente-Ontvanger verkrijgbaar zijn abonne mentskaarten voor een kalendermaand of voor Plet geheele seizoen. Schiedamj 8 Mei 1928. Ondter hen bevonden zich een achttal „nieu welingen". 1)E PLECHTIGE II. MIS VAN D A N KJïAARiJlEil D Prachtig vol was «Ie kerk van Fvankeland gistermorgen van de honderden jongens, die op oiijje eenden onderwijs van onze broeders genieten, e»i thans voor'dat voorrec ht, dat ztj later slechts ten 'vólle zullen begrijpen, aan God hun dank kwamen bei .igen. 'Behalve de leerlingen van de Broederscholenzagen wij ook de kinderen var, de Henricusschóleu, hoofd de heer Flapper, in de kerk aanv.czig. Natuurlijk was er het voltallige bestuur der St. WilBbrwrdussiiehkihgvoor-l» alio broeders en nog vete Belangstellenden, onder hen mo gen we op den eersten plaats noemen broeder Edmundus, die 60 jaar geleden tot do eerste drie broeders behoorde die den Sebieaamacheai grond bétraden, tater overste werd van de communauteit alhier en thans in zijn hoogen ouderdom van bijna 84 jam* met blijdschap terugziet op den rijken oogst die van h#t me de door hem in de allereerste dagen uitge strooide zaad nog voortdurends wnirot binnen gehaald. Dan zagen we Broeder Camillus, thans overste te Amsterdam, die voor Broeder Lu- dolfus aan het hoofd stond van ons Broeder huis ttn den gemeentelijken inspecteur van het lager onderwijs den heer Goslinga. In het priesterkoor hadden o.m. plaats ge nomen de zeereerw. heer N. J. F. Ligthart. president van de St. Wi 1 libroixhii ehting die door verkoudheid verhinderd was de plechtige H. Mis op te dragen, en pater B. Cremer O.P. De H. Mis werd thans opgedragen door den Hoogeerw. heer Deken A. J. C. Schraag, roet assistentie van de zeereerw. heeren, J. D, Jans sen, pastoor van de parochie van O. I,. Vrouw van den Allerheiligsten Rozenkrans als diaken en J. B. W. M. Möller, pastoor van de parochie van het Allerheiligst Hart als sub-diaken. Beide taats ten zijn bestuursleden van de St. Willi- brordusstichiting. Het zangkoor „Cantemms Domino" zong onder leiding van den heer C. W. Landsbergen do vierstemmige Mis in honorem Sianctae Tri- nitatis van Hub. Cuypers en na de Mis het Laudate Dominum van Ruygrok. Na het offertorium vertolkte een kwartet het „O Jesu amor mi" van F. Giesen. De heer Henri Veugelers aan den vleugel verklankte voor de H. Mis een fantasie in G. van Bach en na de H. Mis de Marche Trioro- phale van Jules Grison. De receptie Om half één ving in de gymnastiekzaal van de St. Thomassehool aan de Nieuwe Haven de receptie aan. Ontelbaar velen, corporaties en particulie ren, zijn hun gelukwenschen komen aanbieden. Namens de St. Wiilibrordussitichting, die wederom voltallig present was, voerde de pre-, sldent, pastoor N. J. F. Ligthart het woord. Toespraak pastoor Ligthart 't Is vandaag een dag, aldus de zeereerw. spreker, memoria digna voor katholiek Schie dam. Zestig jaren geleden kwamen de Broeders hierheen om zich te belasten met de vorming van de R. K. Schiedamsche mannelijke jeugd. De resultaten hebben we in onze „N. Soh. Ct." kunnen lezen en we kunnen niet anders dan de goede God oprecht daarvoor danken. Als voor zitter der St. Willibrordusstichting, vertegen woordigend de R. k. geestelijkheid en de R. K. burgerij dezer stad wil spr. de Broeders ge lukwenschen, en van God blijven vragen, zoo als hij reeds dezen morgen heeft gedaan, dat de Broeders mogen voortgaan op den ingesla gen weg. Na den dank aan God voor al hetgeen is gedaan, is ook aan U, Broeders, dank ver schuldigd en in U aan de geheele congregatie. Dank namens de geestelijkheid, die verant woording draagt voo,r de aan haar zorgen toe vertrouwde zielen. Gij hebt de geestelijkheid op onverbete! nkn wijze daarin geholpen. Het begin der wijsheid is de-vreeeedeslleeren, en die hebt gli van de eerste jeugd af in de kin derharten ingeprent Dank ook van de Roomsche burgerij. Menige stad is jaloersch op ons om onze Broeders Dat wij zoovele groote figuren tellen. Schie dammers, zoovele echt-Christelij'ike gezinnen, 't is voor een groot deel uw werk. Wij blijven U daarvoor danken. Als herinnering bood de zeereerw. spr. den Broeders een rood kasuifel aan, een herinnering tevens aan het groote offer dat zij hebben ge bracht, aan de groote liefde ook, die zij he- toonen voor God en voor hun edele taak. Broeder Ludolfus dankte namens de Broe deTS. Spreker bracht den uitgesproken lof over aan God en aan het bestuur .der St. AVitlibror- dusstichting. Zware jaren heeft de St. Willi brordusstichting achter den rug en zij gaat nog onder zware lasten gebukt. Niettemin werkt zij op alle wijze mee, om het werk dei- Broeders te helpen bevorderen en te steunen. Spreker had gèen cadeau verwacht; 'tis im mers geen feest van de Congregatie. Het fraaie cadeau zal steeds de Broeders aan de betoonde dankbaarheid herinneren. Hun werk is geze gend. Spreker dankt de Willlbrordnsstichting HET AVTO OXGBVAI, KIJ OVERSCHJIi. uit naam der congregatie en uit naam dei- Broeders en hoopt, dat de goede verstandhou ding tusschen de Willibrordusstichting en de Broeders steeds zal blijven bestaan. Toespraak ïnr. M. M. van Velzen Mr. M. M. van Velzen, wethouder der ge meente, bracht de gelukwenschen van het Dage. lijkseh Bestuur der g. tn ei-te over. Het Dage- lijkech Bestuur neemt met stijgende belangstel ling en stijgende waardeering de groote vlucht waar welke het Katholiek onderwijs onder de beproefde leiding der Broeders neemt. Als oud-leerling wil spreker daaraan nog een woord toevoegen. Spr. wijst er dan op, hoe tusschen degenen die bij do Broodci-8 het onder wijs genoten, welken kant zij dan ook in het maatschappelijk leven zijn opgegaan, een ze kere verwantschap bestaat. Dat komt daar van, dat het onderwijs der Broeders een stem pel heeft gedrukt op iederen longen die bij de Broeders ter school ging. De Broeders zijn er in geslaagd het onderwijs op een peil te hóu den, waarom zij en hun scholen worden benijd. Mogen zij nog een reeks van dankbare ge slachten weten te vormen op dezelfde voortref felijke wijze als ze het thans reeds twee ge slachten hebhen gedaan. De eerw. Broeder Overste verzocht den heer van Velzen den dank der Broeders aan het Dagelijksch Bestuur der. gemeente, dat. heel veel voor het onderwijs en heel veel ook voor do Broeders heeft gedaan te willen overbrengen. En spreker dankte voorts den heer van Velzen persoonlijk voor diens van. zooveel waardeering getuigende woorden. De hoogeerw. heer Deken A. J. C. Schraag getuigde van de dankbaarheid van geestelijken en alle Katholieken voor 't onderwijs der Broe ders, en voor de vorming die ze den kinderen geven. Ze hebhen de kinderen leeren bidden; ze vervangen, moeten jammer genoeg vaak -te veel vervangen, de ouders, die te gemakkelijk alles aan de Broeders overlaten. Ze hebben den Katholieken, geest in on'e kinteren inge prent en zijn hoogeerw. vertrouwt da,t óok in de toekomst de Broeders al hun aandacht zul len wijden aan het leeren hidden der kinderen. Broeder Overste antwoordde dat de Broe ders niet anders verlangen, dan. aan den wensen van den hoogeerw. heer Deken te voldoen. Niets gaat hun meer ter harte dan het heil en vooral het zie'eheil der Katholieke jeugd en ze hopen in de toekomst aan het opwekkend woord van den hoogeerw. heer Deken nog meer gehoor te geven. Pater Cremer O. P., rector van de Eerw. Zusters Carmelitessen-Theresianen, bracht de gelukwenschen van fle Zusters over, tegelijk met den dank der Zusters voor de hulp die zij va,n de Broeders in voorkomende gevallen mochten ondervinden en met de verzekering dat zij op het gebed der Zusters mogen reke nen. De heer J. Melehers bracht de gelukwenschen over van de St. Vincentius Vereeniging; de heer de Reuver van den R. K. Boud van Politiepersoneel St. Michael; de heer Lambert Melehers Van hét R. K Parochiaal armbestuur; de lieer C. Markus van de Vereen. Eerbied in Godshuis. Van de velen die hun gelukwenschen kwa men aanbieden noemen we nog den heer D. Flapper, hoofd der St. Heairicusschool ïpet zijn staf, op wiens gelukweusch Broeder Overste met groote waardeering gewag maakte van de hulp der leeken-onderwijzers, die in den geest der Broeders meewerken aan de opvoeding der Katholieke jeugd van Schiedam; vrijwel alle eerw. heeren geestelijken der stad, de eerw. priorin van 't Dominicanessenklooster aan de Korte Haven, de heeren M_ Kavelaars en Steens namens de R. K. Raadsfractie, den heer Breve, een der allereerste leerlingen, den heer Lim- bach, oud-onderwijzer, den lieer .1. A. J. Nolet, de heeren Evers en Bertels namens 't zangkoor Cantenius Dominum, de heer J. W. Post, belas tinginspecteur, den heer Vineent, voorzitter van de R. K. Leeszaal, tal van oud-leerlingen, den zeereerw. pater Finke, overste der pries ters van het H. Hart aan den Walerburger. weg .te Roterdam, de heer J. IV. Goslinga, gein. inspecteur l.o.; dr. Geerdes en echtgenootê; deii heer-L. J. Stolwijk, hoofdredacteur van de Nieuwe Schiedamsohe Courant; Ir. W. Benkers, den heer Arnold Zoetmulder, den heer Wete- rings, hoofd der school te Maassluis, den heer Mari Melehers, den lieer Jamin en echtgenoote en den heer de Charro uit Rotterdam. Vele schriftelijke en telegrafische gelukwenschen en een aantal bloemstukken gaven mede getui genis van de groote waardeering welke voor onze Broeders wordt gekoesterd. De versierde receptiezaal was van het bloemenmagazijn „Iris" van Beverenstraat. Het bestuur der St. Willibrordusstichting mocht van liet Hoofdbestuur der Congregatie van Maria Onbevlekt Ontvangen -te Maastricht volgend telegram ontvangen: „Onze oprechte gelukwenschen met liet, 60- jarlg bestaan uwer scholen. Veel heil werd door bemiddeling te Schiedam gesticht. Moge Uw bestuur ouder Gods zegen nog veel goeds tot stand brengen in het belang der Katholieke jeugd". Daarop heeft het bestuur der St. Willibror dusstichting volgend telegrafisch antwoord ge zonden; Aan het hoofdbestuur der Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis te Maastricht; Hartelijk dank voor Uw oprechte wenschen. Wederkeerig proficiat met 60-jarig jubileum. Besten dank voor alles wat Uwe Congregatie deed vooi' de vorming onzer Katholieke manne lijke jeugd. „Vriendenkring", dat altijd de feestavonden van „Onder Ons" opluistert, gaf gisteren zelf eeiis een feestavond, die een heel prettig verloop had. „Onder Ons" diende nu ter opluistering, en ónder leiding' van Dirk Voorhuyzen bracht het strijkorkest een vijftal nummers op vlotte wijze naar voren. Een openingswoord werd gesproken dooi den heer D. Voorhuyzen Sr., die tot een van de oprichters van het ruim dertig jaar oude Vriendenkring" behoort. Na de weder opleving van „Vriendenkring" herdacht te hebben, deelde spreker mede, dat het in do bedoeling van deze club ligt, om evenals in vroeger jaren op eigen initiatief feestavonden te orgauiseeren. „Ongeloovige Thomas", de drie bedrijvige klucht, waarmee Vriendenkring haar ren tree maakte, viel naar wij meenden te kun nen opmaken, wel in den smaak van het publiek. Wij voor ons vonden echter het eerste bedrijf wel wat taai, terwijl de intrige te simpel is, om in het derde bedrijf de spanning die eigenlijk in het heele stuk ontbreekt gaande te houden. De repetitie van de „Lorelei" was goed geënsceneerd, en werd op een leuke manier uitgevoerd. De regisseur had als speler koste lijke momenten; we denken hierbij aan üe wijze, waarop hij als dr. Puscliel zijn weten schappelijke voordrachten hield. Ook de hoofd persoon Ignar Döli, werd goed getypeerd, evenals zijn aanstaande schoonzoon, Paul Wagner. Do vertolksters en vertolkers van de overige rollen leverden doorgaans allen behoorlijk werk. De mèdespelende dames, zoomede de pianiste van „Onder Ons", mej. Scheffers, ontvingen aan het ediid van den avond bloemen. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R. R. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub 1. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdags bestuursvergadering U. K. Metaal bewerkersbond „St. Eloy" Gebouw R. K. Volks, bond. Eiken Woensdagavond R. K. Burgerjonge- lingenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw Kath. Kring. Aanvang halt zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur tot halt 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excel sior:' Gebouw R. K Kring. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. Man- nenzangvereeniging „Orpheus". Gebouw R, K. Volksbond. Aanvang half negen. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver. gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholie ke Kring 8 y% uur precies. Iederen Zaterdagmiddag van 2 tot 6 uur is geopend het Stedelijk Museum, St. Joris Doele, Doelepleln. Heden Feestavond, te geven door de tooneelveree- niging „Vriendenkring" met medewerking van het strijkorkest „Onder Ons". Musis Sacrum Aanvang 8 uur. Donderdag 10 Mei Tentoonstelling en, openibare las door d« Huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en omstreken, te houden in het gebouw der veiee- niging, Prins Manuitsstraat 9. Geopend van 24 en van 79 uur. Vrijdag 11 Mei Tentoonstelling en opfenba're les door de Huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en omstreken, te houden in het gebouw der veree niging, Prins Mauritsstraat 9. Geopend van 24 en van 79 uur. 8 Mei; Groote Schouwburg, Het Politle- raadsel (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volwassenen). 9 Mei: Groote Schouwburg, Madame San» Gêne (Rott. I-Iofst.tooneel) 8 uur (voor vol wassenen). Dagelijks: Circusschouwburg, De Rozen krans (Ver. Schouwspelers) 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 10 dezer In: Thalia (voor volwassenen); Olympia (voor volwasse nen); Grand Theatre; Corso (voor volwasse nen). SCHIEDAM, 8 Mei. Officleele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pCt. 19.— per II. L. Namens de commissie voor de noteering, H. J. JANSEN. Spirifii9 SCHIEDAM, 8 Mei. Men noteert voor me lasse spiritus 100 pet. 29.per H.L, Ruwe graanspir1tu3 61 pCt- 17.— per U L, Spoeling Noteering 1.40, Gistermiddag te ongeveer drie uur, toen de vrachtauto van de expediteurs Fruit en Waal, op weg van Amsterdam naar Schie dam, juist het „huis te Riviere" gepasseerd was, raakte het linker-achterwiel van den wagen, die, na eerst nog een boompje omver te hebhen gereden, onderstboven in een sloot terecht kwam. De chauffeur H. P. K. uit Amsterdam was bijtijds uit den auto gesprongen; de heer Fruit, die naast hem zat, werd in een weiland geslingerd, zonder eeltig letsel te bekomen. Een wonder mag het ook wel heeten, dat de heer Waal, die zich achter in den auto bevond, en die tusschen allerlei •huisraad bekneld was, ongedeerd bleef. Door voorbijgangers moest hij uit zijn lastige positie bevrijd worden. Politie- en doktershulp uit Schiedam bleek niet noodig te zijn, en toen even later dokter Karreman uit Overschle arriveerde, consta teerde deze, dat de chauffeur een pols ver stuikt ha«J, en dat de huid oP enkele plaatsen was geschaafd. De man kon zich te voet in de richting Schiedam begeven, om later per trein naar Amsterdam te gaan. De auto was niet verzekerd; de meegevoerde verhuizing wel. Door een kraanwagen van de bergingsmij. „Jacatra" uit Rotterdam, •werd de auto van de plaats van liet ongeval weggesleept.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1