GRATIS VERZEKERD Mei Tweede blad OP TIJD! VALKENSWAAPD DINSDAG 8 MEI 1928 PAGINA 4 F,. K. BOND VAN BROOD-. KOEK-, BANKETBAKKERS, CACAO-, CHO COLADE- EN SUIKERBEWERKERS De algemeen® vergadering De contractueel aangegane verplichtingen VOLDOET UW ABONNEMEHTSflELP GIJ ZIJT DAN EERST UIT ROTTERDAM DEGROOTE PROPAGANDA-WEEK VAN DEN R.K. MIDDENSTAND Zaterdag en Zondag werd in „Amicltia" te 'b Gravenhage de Algem. Vergadering gehouden van bovengenoemden bond. Vertegenwoordigd waren 29 van de 32 afdeellngen. De voorzitter van den bond, de heer H. J. Sprokop uit Rotterdam, opende de vergadering met gebed, waarna hij herdacht het verschei den van Z. D. H. Mgr. CaUier, Bisschop van Haarlem. Verder(herdacht de voorzitter het ontvallen van het lid van den Bondsraad, den heer W. Copier uit Amsterdam, waarbij hij herinnerde het vele goede door hem verricht als lid van den bondsraad en bestuurder der afdeeling Amsterdam. Uit-het overzicht van den secretaris over de jaren 19261927 bleek, dat het ledental sedert de voorgaande ^lg. Vergadering wa3 toegeno men met 106 en thans bedraagt 2236 leden. Het financieel verslag, dat een totaalbezit aanwees groot 82.066.22, werd goedgekeurd. Eveneens werd goedgekeurd het financieel ver slag van de werkloozenkas waarvan het bezit Is 38.987.06, waarna op voorstel van de con. trolecommissie den penningmeester décharge werd verleend. De; begrooting 19281929, welke aan inkom, eten en uitgaven aangaf 78.800, werd door de vergadering aanvaard. Tot bestuursleden werden herkozen de af tredende leden, H. J. Sprokop, J. C. Evers,, S. P. van Tol, G. van Andel, F, Meijer, A. van Noort en J. Rehm. In de vactures van den bondsraad werden gekozen de heeren C. J. Gilhaus uit Helmond en J. KosfceT uit Bussum. Voor de controle-commissie werd Haarlem aan gewezen. Den tweeden dag kwamen de voorstellen van bestuur en afdeelingen in behandeling. VOORSTELLEN VAN BESTUUR EN AFDEELINGEN. Allereerst werd met aigemeene stemmen het bestuursvoorstel aanvaard inzake aansluiting bij het reserve-fonds van het R. K. Werklie denverbond. De voorstellen van de afdeelingen Helmond en Nijmegen nopens de werkloozenkas konden de goedkeuring dier vergadering wegdragen. Het bestuur werd opgedragen deze voorstellen bij den Minister in te dienen. Een voorstel van de afdeeling Bussum inhou dende, reeds vanaf den tweeden dag utbkeering bij ziekte te verleenen, werd met 46 tegen 5 stemmen verworpen. Aangenomen werd een vorstel Leiden, om de uitkeering bij ziekte na drie dagen te ver strekken, onder voorwaarde, dat zulks voor deu tijd van twee jaar als proef zal gelden. Eveneens werd een voorstel van de afdeelin gen 's Gravenhage, Leiden en Utrecht aanvaard, om de uitkeering hij bevalling van de echtge noot® deT leden, groot 10.(Moederschap- zorg) voor den tijd van twee jaren te doen be stendigen. Aangenomen werd een voorstal Helmond, waardoor de uitkeering hij werkstaking en uit sluiting gebracht werd op vijftig procent van het loon, plusƒ.1.— voor ieder kind, tot een maximum van 80 procent. De voorstellen van de aMeelingen Zwolle én 's Gravenhage inzake de arbeidswet en col lectief arbeidscontract, maakten een punt van zeer ernstige en langdurige beraadslaging uit. In verband met deze besprekingen sprak de Wgadering zich uit door aanneming van de volgend f RESOLUTIES. Do Ned. R. K. Bond van Brood-, Koek-, Banketbakkers, Cacao-, Oliocolade. en Sui kerbewerkers in Aigemeene Vergadering bij een: overwegende: Wetsovertredingen dat, de arbeidswet 1.9IJl wat betreft de bepa lingen welke betrekking hebben op den ar beid in broodbakkerijen veelvuldig wordt overtreden; dat zulk3 geschiedt ondanks de sinds de inwerkingtreding der Wet toege stane verruiming van den wokelij ksohen ar. beid-xluur, de vervroeging van het aanvangs. uut voor tal van ondernemingen en de mil dere bepalingen omtrent de schaft- en rust tijden; dat ook de naleving van het bepaalde om trent het uur van vervoer en verkoop van versch brood heel veel te wejasohen overlaat; overwegende dat een en ander moet wor den toegeschreven aan: a. den onwil van vele werkgevers en hun organisaties om in georganiseerd overleg maatregelen te treffen, die o.m. óék een behoorlijker naleving der wetsbepalingen zouden kunnen waarborgen; ee" ?nv?Woeil<ie sociale gezindheid bij verschillende autoriteiten, welke verant- f woordelijkheid dragen voor de richtige na- loving der arbeidswet; I c. de geringe straften, welke woTden opge i le?<i als voor geconstateerde overtredingen t veroordeelingen volgen en een veel te klein aantal met de controle op de naleving de zer wetsbepalingen belaste ambtenaren] f waardoor vele werkgevers in de onderstel! f ling leven, dat zij met 'n zeer kleine kans op straf, de wet overtreden, terwijl voorts I de gezellen uit vrees voor ontslag of om l andere redenen zioh niet zoo krachtig te gen de7,e wetsovertredingen kunnen verzet ten als wel gewenscht is; betreurt zulks en spreekt daarover dan ook haar eedwezen uit, omdat een en ander zoo I!!!?? 13 met <l9 bedoelingen waar. mede dest.jds de wetgever deze voorschriften gaf, en draagt het bestuur op, die maatrege len te nemen of te ondersteunen welke de euvelen als genoemd zullen doen verdwijnen althans zeer sterk zouden kunnen beperken De Ned. R. K. bond van Brood., Koek-, Banl ketbakkers-. Cacao., Chocolade- en Suikerbe werkers, in Aigemeene Vergadering bijeen; AUDIëNTIES. Do gewone audiëntie van den Minister van hebben'" °P Vlijc^s 11 Mei a-s- niet Plaats Gehoord de besprekingen over de collec tieve arbeidsovereenkomst, bekend als het „drie steden contract", waarbij vele klachten en grieven tot uiting kwamen over de minder goede naleving van de bepalingen dezer over. eenkomst, in verschillende ondernemingen; is van oordeel, dat uit een en ander moet worden afgeleid, dat a. bij verschillende werkgevers of hunne gemachtigden het blijkbaar aan het inzicht ontbreekt, dat het niet eerlijk, en loyaal na komen van contractueel aangegane verplich tingen, als zedelijk ongeoorloofd moet warden beschouwd, en tevens als on.sociaal moet worden aangemerkt; b. dat vele ongeorganiseerden onder de gezellen, hetzij openlijk of bedekt, overtre dingen dezer arbeidsregeling in de hand wer ken, waardoor het aan de organisaties uiterst moeilijk wordt gemaakt zoo krachtig als noodig en gewenscht is voor een richtige naleving op te komen. De vergadering spreekt de verwachting uit, dat het bondshestuur met een en ander terdege rekening houdende, te gelegener tijd zal weten aan te sturen op zoodanige wijzigingen en aanvullingen van de overeenkomst, dat de in en doorvoering, en een richtige naleving be. ter gewaarborgd is, dan thans het geval is. Aan het einde der vergadering sprak de heer Nijkamp de vergadering toe, welke zich verheugde over den aard der gevoerde discus sies. Daaruit bleek hem dat allen bezield waren met de gedachte, den bond groot en sterk te maken. Met genoegen heeft hij er ook kennis van genomen, dat het vraagstuk der jeugdor ganisatie is besproken. Daarvan verwacht hij goede resultaten. Bij de rondvraag werd vooral de aandacht gevraagd voor een waar te nemen drijven bij een aantal werkgevers, om tijdens de Olympiade nachtarbeid in te voeren, of althans het aan. vangsuur tfc vervroegen. JDe vergadering sprak zich sterk daartegen uit. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met gebed. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELL1NGS- EN VACANTIE-KOLONIES. Het Centraal Genootschap voor Kinderher- atéllings- en Vacantiekolonies hieid Zaterdag te 's.Gravenihage zijn gewone aigemeene ver gadering onder presidium van dr. Sehueking Kool. De voorzitter deelde in zijn openingswoord mede, dat het huis Buitenzorg te Ellecom is gekocht, in welk huis het tiende thans plaats is voor 45 kinderen, doch dat na ver bouwing in het najaar geschikt zal worden ge maakt voor circa 90 kinderen. Alles bijeen koopsom en verbouwing zal dit huis onge veer een ton kosten. De naam zal worden ge wijzigd in Huize „Veluwezoom", daar de vo rige eigenaar liet recht op den naam „Buiten zorg" heeft gehouden. Besloten werd, op medische aanbeveling, een proef te nemen in een zee- en in een bosch huis met het laten loopen der kindereu met bloote beenen. Vervolgens had een bespreking plaats van de in 1927 in de provincie Groningen geno men proef mét een centrale keuring voor de uitzending van kinderen der Groningsclie af deelingen naar koloniehuizen. De voorzitter antwoordde, dat er ongeveer evenveel voor- als tegenstanders zijn. Het be stuur gevoelt het meest voor een middenweg. Besloten werd de zaak te renvoyeeren naar het bestuur. COMMIEZEN BIJ DE DIRECTE BELASTINGEN. Openstelling van meer plaatsen verzocht Door den heer Bulten zijn tot den Minister van Financiën cle volgende schriftelijke vragen gericht 1. Acht de Minister het thans niet een zeer gunstigen tijd om over te gaan tot het open stellen van meerdere commiezenplaatsen aan de inspecties der directe belastingen, nu door hst onderbrengen van de aanslag regeling der ver mogensbelasting bij vele inspecties der directe belastingen, zonder dat daar een werkvermin- dering tegenover staat, een werkverschuiving zal moeten plaats vinden, waardoor de meer eenvoudige aanslagen, die thans nog door de inspecteurs of toegevoegde inspecteurs worden geregeld, door commiezen kunnen worden vast gesteld? 2. Acht de Minister het bovendien niet ge wenscht, ten einde aan zeer redelijke verwach tingen van de voor commies geslaagde adjunct commiezen te voldoen, mede naar aanleiding vap zijn toezegging tot overweging, om, afgezien van de eerste vraag, op alle inspec ties, waar een aantal van 10.000 of meer aan slagen zijn te regelen, geleidelijk, voor zoover er in verband met de gestelde eischen gegadigden zijn, een of zoo noodig meer com miezen aan te stellen? 3. Is de Minister bereid aan de eischen, die in t ambtenarenbesluit belastingen aan deze ambtenaren worden gesteld, reoht te doen wedervaren en hun thans spoedig den ambts titel van commies te verleenen, door hen op de plaatsen, waar in verband met het be-" staande voor hen bestemde werk een volle dagtaak te vinden is, tot genoemden rang te bevorderen? Hli!llili!liilllllillll!!||||||||!fUI!l||l|j]|{i||j|![|!i|j!|i|||l||l|;!||| BEWAART UW KWITA NTIE N PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND, Wegen en bruggen. Naar aanleiding van een verzoek van het gemeentebestuur van Spijkenisse stellen Ged. Staiten voor om te besluiten, dat de weg over den Molendijk, den Noorddijk en den Haartel- sohen dijk vanwege de provincie zal worden verbeterd en dat daarvoor een bedrag van ten hoogste 22.000, beschikbaar zal worden ge steld onder voorwaarde, dat het Hoogheemraad schap van Putten een bijdrage van 3000 in de kosten verleent en dat de verbeterde weg tol vrij en voor eigenrekening behoorlijk onder houden zal worden door de belanghebbende localiteit. Ged. Staten stellen voor afwijzend te be schikken op het verzoek van de gemeente Veur, om haar met hét oog op den financieelen stand der gemeente vrij te stellen van de verplich ting tot liet bijdragen in de kosten van recon structie en onderhoud van den door de Provin cie in eigendom, beheer en onderhoud over genomen weg Rijswijk-de Vink. Naar aanleiding van ingekomen adressen om verbetering van de brug, die over den Ouden Rijn de gemeenten Koudekerk en Hazerswoude verbindt, deelen Ged. Staten mede, dat de ge meente Koudekerk zich in overleg met de ge meente Hazerswoude en met Ged. Staten onlangs den eigendom heeft verzekerd van die brug, met het brugrecht, het bijbekoorend koffiehuis en woning, voor een bedrag van 45.500. De brug eischte echter dringend herstel, het welk bij de bestaande afmetingen een bedrag van 7000 gevorderd zou hebben. Met het oog op de scheepvaartbeiangen hebben Ged. Staten aan de verleende vergunning tot vernieuwing van de brug echter eenige voorwaarden gesteld. Door die eischen komt het daardoor meerder benoodigde bedrag van ongeveer 80.000 voor rekening van de provincie. Na verbetering van de brug kan het ten Westen van de Koudèkerksche brug op zeer korten afstand daarvan gelegen provinciale veer, liet Boerenschouw, worden opgeheven, wat dan op een door Ged. Staten te bepalen datum zou kunnen geschieden. Ged. .Staten ..stellen aan de Staten voor aan liet «bovenstaande goedkeuring hechten. Aanbestedingsvoor waarden. De Hoofdbesturen van den Ned. Aannemers- bond en den Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons hadden er in een adres op aangedrongen dat ook bij werken, welke' Vanwege de provincie Zuid Holland zullen worden aanbesteed de volgende eischen aanvaard zullen worden: lo. afschaffing van borgstelling; 2o. verlenging van de opleveringstermijn ingeval van werk staking of uitsluiting. Het college stelt voor, het adres ter afdoe ning in zijn handen te stellen. Subsidies. Ged. Staten stellen voor aan de gemeente Schoonhoven ten behoeve van de restauratie van haar stadhuis een nader subsidie toe te kennen van 3500, onder voorwaarde dat het reeds toegekende Rijkssubsidie van 25000 tot 32000 worde verhoogd. Ged. Staten stellen vóór afwijzend te beschik ken op het Verzoek vaA hét bestuur der Vak school voor meisjes té Voorburg, om voor een maal een provinciaal subsidié te mogen ontvan gen van 1100, GEMEENTESUBSIDIE VOOR VERZORGING VAN MINDERJARIGEN. Do minister van justitie aan liet woord In antwoord op de vragen van den heer Droogleever Fortuyn betreffende de gemeente lijke bijdragen ten behoeve van vereenigingen, stichtingen en instellingen van weldadigheid, welke zich belasten met de verzorging van min derjarigen, deelt de minister van Justitie mede, dat hem inderdaad gevallen beltend zijn,, dat door gemeenten ten behoeve van vereenigin gen, stichtingen en instellingen van weldadig heid bijdragen worden verleend, hetzij in den vorm van een itïdlvidueele bijdrage voor ieder aan de zorg dier inrichtingen toevertrouwd kind, hetzij in den vorm van een bijdrage in de aigemeene kosten. De individneele bijdragen worden aange- merkt als „baten uit anderen hoofde", genoemd in de wet, maar worden als zoodanig niet in mindering gebracht op het Rijkssubsidie, doch op het bedrag der kosten van verpleging van den betrokken minderjarige. Op bet bedrag van het verplegingssubsidie (A.) hebben zij dus al léén dan invloed, indien de kosten der verple ging, verminderd met het bedrag dier baton, lager zijn dan het voor den betrokken minder jarige geldend subsidiemaximum. De bijdragen in de aigemeene kosten blijven bij de toekenning van verplegingssubsidie bui ten beschouwing, Qp het bedrag van-1het algemeen subsidie (B) kunnen beide soorten van bijdrage van in vloed zijn. De laatste vergadering. Gisterenavond hield de afd. Rotterdam van den R. K. Middenstandsbond haar laatste pro- pagandavergadering in de groote propaganda- week. Thans waren de parochies van St. Hildegar- dis, de H. Familie en de H. Lidwina aan de beurt. Op deze vergadering werd het wóórd gevoerd door den Zeereerw. Heer Pastoor Kuys 'en den 'secretaris der vereeniging, den beer H. E. van den Brule. De Zeereerw. Heer Pastoor Duyvestein open de de vergadering en wees erop, dat de toe stand van onzen middenstand niet rooskleurig is, zoodat een actie als door de R. K. Mid denstandsvereeniging. wordt verricht, alleszins is toe te juichen. Spreker dankte de in ma tigen getale opgekomenen voor hun tegenwoor digheid en bracht naar voren, dat het samen gaan van den middenstand, vooral in dezen tijd, zoo dringend noodzakelijk is, om geza menlijk vele gevaren te bestrijden. Daarom wekte spreker allen op ijverige leden te blij ven of te worden van de R. K. Middenstands vereeniging. Hierna werd het lied „Roomsche Blijdschap" gezongen. De Zeereerw. Heer Pastoor Kuys besprak speciaal de geestelijke waarde van georgani seerd zijn in de R. K. Middenstandsvereeniging. „Virtus in medio", „de kracht ligt in het midden" is vooral van toepassing voor den R. K. Middenstand. Er dreigen gevaren, er zijn zelfs organisaties die het devies hebben „dood aan den middenstand". Tooh is een goede middenstand, die het midden vormt van de groepen der maatschappij, de kracht van de maatschappij. Ofschoon men over het alge meen niet hjdt aan zelfoverschatting, is dit hij den middenstand toch wel het geval. Immers men beseft niet, hoezeer de midden stand de maatschappij kan beïnvloeden. De R. K. Kérk heeft altijd steun gevonden in den middenstand. Spreker ging hierop nader in op de waarde van den mensch .welke in de eerste plaats is de waarde voor God en betoogde dat de mid denstand door het eigenmachtig leiden van zijn zaak, bij uitstek geschikt is om zich te cultiveeren en een warm geloofsleven te heb ben. De R. K. Kerk is altijd trotsch geweest op den middenstand, hij heeft steeds krachti- gen steun verleend en was de groote leveran cier van de priesters. Daarom vooral moet de middenstand krachtig blijven en de drang, die van twee kanten op zijn bestaan wordt uitge oefend, weerstaan. Maar dat kunt ge niet ais ge. alleen blijft, als ge n niet organiseert laat ge u zeiven en anderen dooddrukken, zeide spreker. Ge kunt u zelf slechts handhaven als ge u organiseert, vooral op geestelijk gebied. Spreker waarschuwde er tegen dat de echte Christelijke geest in den middenstand niet ver loren ga en gaf enkele voorheelden van be treurenswaardige laksheid op dat gebied. Slechts een persoonlijk en een organisatorisch léven, dat zich houdt aan de door God gestelde macht, kan vruchtbaar zijn. De Eerw. spreker wees nog op de noodzakelijkheid van een eer lijk Roomsch zakenleven, opdat men ieder vrij in het gezicht zal kunnen zien en eindigde met een krachtige opwekking lid te worden van de R. K. Middenstandsvereeniging, die het hart der geestelijkheid bezit. Hierna sprak de heer H. E. v. d. Brule, die in het kort naging, welke nooden den midden stand thans bedreigen, na te hebben betoogd, dat nu nooit meer zal kunnen worden gezegd, dat de middenstand niet de warme belang stelling der geestelijkheid heeft. Spreker gaf een reeks voorbeelden van toe standen, welke dringend bestreden moeten wor den, hetgeen slechts gezamenlijk kan geschie den, en wees op de groote voordeelen welke organisaties reeds hebben weten te behalen Het gezegde: „liet zal mijn tijd wel duren", is een teeken van lauwheid en zelf geen respect hebben voor zijn stand. Ook moeten wij over wegen of wij onze kinderen geen plaats kun nen verschaffen in onzen kring, inplaats van ze, eooals zoo velen doen, een halve opleiding te geven of een opleiding waardoor geen vol doende bestaanszekerheid gewaarborgd was. Wij moeten vertrouwen hebben in ons eigen bedrijf en den middensband niet overlaten aan menschen, die zich uit de arbeidersklasse tot onzen stand hebben opgewerkt. Daartoe is noodig ,dat wij een beter inzicht krijgen in de maatschappelijke verhoudingen, want al zijn de tijden veranderd, wij moeten in onzen eigen tijd weten hoe we moeten han delen. Spr. ging hierop na, dat het bestuurscomitê den eersten stoot heeft gegeven tot reorgani satie en het werven van leden, en wekte ai- len op nu in eigen kring verder propaganda te maken Na dit begin wil de middenstandsvereeniging die thans van 380 tot ongeveer 500 leden is aangegroeid, eenige studie gaan maken van ie maatschappelijke nooden en de leden oproepen tot daadwerkelijk medeleven met de belangen van den middenstand, om door verdieping van het organisatieleven te wérken in het belang van Kerk en maatschappij. Hierna gaf spreker een overzicht van het vele, dat de Hanze voor de leden doet en noe gewerkt wordt, om te eindigen met een op wekkend woord tot lid worden, zeggende dat het bestuurs-comité .kan werken en wil werken, mits ondersteund door de leden. Spreker eindigde met het voorbeeld, door den Hoogeerw. Heer Deken gegeven op de ope ningsavond, waarin deze de reclameplaat van bet Engelscbe leger in herinnering bracht, waarop een rij soldaten voorkomt, met t'is- schen hen, in een leege plaats, terwijl een vin ger wijst naar die open plek met eronder de woorden: Dat is uw plaats. Nadat verscheidenen zich als lid hadden op gegeven, sprak pastoor Duyvestein een danki woord tot de sprekers. Hierna volgde sluiting. Do vergadering in het Zuiden Buiten de bijeenkomst in het Noorden was ook nog een vergadering belegd in het R. K. Verenigingsgebouw aan het Afrikaan- derplein voor het rayon, dat de parochies St. Franciscus van Assisië, de H. Kruisvin ding, St. Margairetha en St. Michaël omvat. De vergadering waarop de geestelijk a-dvi- seur Pater van den Bosch en Pastoor Mulder mede aanwezig waren, stond onder leiding van Pastoor Q. J. te Mey. Deze opende met een hartelijk woord van welkom, doch moest zijn spijt uitdrukken, dat het aantal opge komenen nog niet grooter was. Spr. wees er dan op dat .het sing om nieuw leven en vuur in te blazen in de door velerlei om standigheden lijdende R. K. Middenstands vereeniging. Met verschillende voorbeelden uit de orde der natuur, toonde 3pr. het bestaansrecht ook van den middenstand aan, doch noodzakelijk daarbij is de kracht van samenwerking. Nadat dan „Roomsche Blijdschap" was ge zongen werd het woord verleend aan den heer Tetering uit Haarlem, die evenals de vorige week in de stad in een gedocumen teerd betoog en op enthousiaste wijze de groote organisatielijnen schetste. Wij Tele- voeren hier daarvan slechts enkele gedach ten. Spr. bracht een eeresaluut aan de geestelijkheid en aan de Rotterdamsche Katholieke pers. In het bijzonder schetste spr. dan het voorbeeldig leven van den heer Chris Jansen z.g. van wiens vele prachtige eigenschappen hij vooral zijn offer vaardigheid van eiken dag deed uitkomen om vervolgens nadruk te leggen op de krachtige woorden en talrijke vermaningen van Mgr. Callier, die zelfs durfde verklaren, dat de houding van zoovele middenstanders hem verdriet aan d. Er zijn er ook nog te veel, die alleen critiek voor hun organisatie over hebben. In het tweede deel van zijn rede schetste de heer Tetering de ideale organisatie, welke volkrachtig in parlement, publieke lichamen en colleges haar stem op verschillend terrein zou kunnen doen hooren. Spr. besloot na een bespreking van speciaal Rotterdamsche wenschen met een opwekking tot aansluiting. Na een dankwoord van den heer van Doorn verklaarde Pater v. d. Bosch, dat de propa- ganda-act.ie als geslaagd mocht worden be schouwd, niet omdat de geestelijk adviseur er buiten was gehouden, doch ondanks dat hij er buiten was gebleven. Spr. bracht dan een zeer waardeerende hulde, aan bestuurscomitê dat dag en nacht de zaak had voorbereid en geregeld. De heer van Doorn had bijzondere „wapenen" gesmeed. Vervolgens was het woord aan den tweeden spreker van den avond, Pater Quirinus O.M.C. Deze ving aan met de vaststelling van het feit dat organisatie onder den middenstand naar verhouding, weinig heeft uitgehaald. De kern is nog veel te klein. De priesters zijn daarvan wel een beetje schuld, daar zij den middenstand wel te veel hebben verwend met zijn goéde eigenschappon. Men is het met de „bonderij" wel gaan gelooven. Toch is zulks onbegrijpelijk, wanneer men kennis neemt van de aansporingen en zelfs het verdriet van den pas overleden bisschop. De midden stand is ook te veel conservatief. Dit heeft zijn goede zijden, doch men bleek niet toe gankelijk genoeg voor de nieuwe ideeën, ol liever geen nieuwp maar weer op den voor grond tredende gewrichten. Spr. schetste dan de macht van het liberalisme in cultuur en wetenschap, waarmee nog een gTOOt deel van den middenstand its aangeltast blijkens zijn avereehtsehe gedachte van vrijheid en gebrek aan sociale gevoelens om elkeen als volwaar dig mensch aan te zien, om elkander te helpen en niet om te exploiteeren. Men introniseert het H. Hart, doch vergeet, da,t daaraan vast zit te belofte om den Christus Koning met Zijn ideeën in de maatschappij in te brengen. De maatschappij moet in christelijlcen zin worden hervormd, waarbij de middenstand niet achterwege mag blijven. Jammeren helpt niet, we moeten doen. Voorts besprak spr. de sonis eigenaardige opvattingen omtrent naastenliefde en rechtvaardigheid om dan een bijzondere waakzaamheid te vragen voor de middenstandsjeugd, die grootendeeis boven haar stand leeft en geen ernst kent. Er wordt te veel en te gauw met den term „goed Katholiek" geschermd. Spr. besloot met ge hoorzaamheid te eischen aan het Kerkelijk gezag, waaraan men zich dikwijls niet stoort en heeft gestoord. Alsdan wenscMe de heer Doorn nog enkele opmerkingen te maken. Hij consta teerde dat het einde van de propaganda- week wel succes heeft gehad en bet leden tal tot 600 omhoog heeft gevoerd. HU brachti vervolgens bU zond ere dank aan de geestelijk heid om te besluiten met een korte ver klaring over de talrijke voordeelen van het lidmaatschap. Daarop werd na het zingen van „Aan 17 o Koning der eeuwen" de bijeenkomst door Pastoor te Mey gesloten. DE A. 77. TV. Tt. BEEFT AAN DE VEUSCHILEENDE RICHTING SPALEN een bord deen aanbrengen met liet opschrift „Olympisch Stadion." BILJARTEN. ,TZUID—ROTTERDAM. Zondagavond is te Rotterdam in het club lokaal van Rotterdam, gevestigd in Het Gou den Hoofd, de groepswedstrUd 't ZuidRotter dam voortgezet. 't Zuid behaalde 1214, Rotterdam 1218 pun ten. De stand is op het oogenblik: 't Zuid 4202, Rotterdam 4115 punten. De volgende partij zal Woensdagavond in het clublokaal van 't Zuid worden gespeeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 8