DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Op in 51ste Jaargang Woensdag 9 Mei 1928 No 15162 Bit nummer bestaat nit drie bladen STADSNiEUWS Bureau: KOEMARKT 4- SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 ct. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct Postcbêque en Girodienst 81440 ADVERTENTIëN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct Reclames tusschen den tekst 60 ct por regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 et. elk wooTd meer 5 ct tot een maximum vafl 50 woorden. Kabouteradv. 5 reg. 0.50 10 reg, 0.75 15 reg. 1 Incassoksten worden berekend C f O Tevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verliep 3 8 -iisvinger* ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordeu afgedrukt* van een ïuj De ujtkeerjngen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank, Lange Haven no. 103, Schiedam. jjij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere oïficiëele af en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET HERZIENING SALAiRlSVERGRDENING Gladstrijking tier plooien EN CYCLIEKMEETING INDISCHE DIENST DISTRICTSARBEIDSBEURS LOOP DER BEVOLKING VOLKSBADHUIS LORENZO PEROSIE SPARTAAN H. D. V. S. ONGEVAL SCHEEPVAART SOLEMNEEL® REQUIEMMIS VOOR Z. D. H MOR. GALLIER ST LJ DU1NA PATRONAAT HE THEE FILM VAN VAN NELLE BURGERLIJKE stand INGEZONDEN HET DIAMANTEN FEEST DER BROEDERS UIT ROTTERDAM. EXAMEN APOTHEKERSASSISTENT ■n 3iis ijoede POEM zaken icrkpljpl AGENDA KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM DE WONINGTOESTAND NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN ■m s> - 1 1 1111 11•-» m Ingekomen is een verzoek van de American Petroleum Company te 's Gravenliage om ver- gunning tot plaatsing van een bovengrondsclie aftapinrichting op het open terrein ten Noor. den van het pand Hoofdstraat 43, kadastei {Sectie L. no. 2432. Dit verzoek is met de bijlagen op de Se cretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, deal 23 Mei a. s., des voormid dags ten 11 ure. zal ten Raadhnize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toe. staan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende driie dagen vóór het tijdstip hier- boven genoemd, kan op de secretarie dei' ge meente, van de schrifturen die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin. derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SCHIEDAM, 9 Mei 1928, B. en W. schrijven aan den Raad: Van de commissie voor Algemeene Perso neelsaangelegenheden ontvingen wij een voor stel betreffende salarisherziening, waarmede wij ons geheel kunnen vereenigen. Ook wij gevoelen, dat na de herziening van het vorig jaar nog eenige plooien moeten worden gladgestreken. In de eerste plaats werd door die her ziening zelf de verhouding tusschen den com- miezenrang en die der hoofdcommiezen eenigszins verbroken. In de tweede plaats adliten wij het bij nader inzien niet juist de herziening ten aanzien van den Keuringsdienst voor vleescli te verschuiven tot de oprichting van het abattoir. En verder is er hij het doorloopen dei- regeling gebleken, dat ook enkele andere nog verbetering behoeven De voorstellen door de commissie gedaan komen ons juist voor, zoodat wij de vrijheid nemen daarnaar te verwijzen. Wij zijn het ook geheel met de commissie eens, dat wanneer deze voorstellen door Uwen Raad worden aangenomen, waar dan de salarissen nog eens over de gelieele linie zijn onder het oog gezien en waai- het noodig is verbetering is aangebracht, een toestand van rust dient in te treden. Met recht kan dan ook naar onze meening op eventueele nieuwe verzoeken tot salarisverhooging niet meer worden ingegaan, doch naar deze her ziening worden verwezen. Daarbij spreekt het wel van zelf, gelijk ook de commissie opmerkt, dat veranderingen die verband houden met eventueele reorgani satie of uitbreiding hieronder niet zijn begrepen. Een oniwerp-besluit tot wijziging van do Balai'isverordening voegen wij hierbij. De in werkingtreding is daarbij bepaald op 1 Januari 1.1., hetgeen wij billijk achten. Artikel I en II van het bedoelde ontwerp besluit luiden als volgt: Artikel 1. De in art. 1 vermelde minimum- en maximum-jaarwedden met de daarachter aangegeven tweejaarlijksche periodieke ver hoogingen van de volgende rangen worden gewijzigd als volgt.: Hoofd: Secretarie en boden: commies 2700, 3300, 200. Hoofd: Kantoor van den Gemeente-ont vanger: commies 2700, 3300, 200; deur waarder 2700, 3300, 200. Hoofd: gemeentewerken: opzichter eerste klasse 2700, 3300, 200; administrateur 2700, 3300, 200; chef smederij 2150, 2600, 150. Hoofd: Woningdienst: opzichter eerste klasse 2700, 3300. 200. Hoofd: gasfabriek, drinkwaterleiding en electrlciteltsbedrijfhoofdopzichter 2700. 3300, 200; opzichter electriciteitsbedrijf 2550, 3000, 150. Aan de bijzondere bepalingen wordt toegevoeg<j, dat de chef stokerij en de chef-fitter bovendien vrije woning genieten. Hoofd: gemeente-reiniging: opzichter 1800, 2100, 100; baas 1700, 2000, 100. Hoofd: Keuringsdienst van vee en vleesch: keurlngsveearts-direc-teur 3750, 4500, 250; hulpkourmeester 2400, 2700, 100. Hoofd: politie: inspecteur 2700, 3300, 1 200. Artikel 2. In art. 1 vervalt onder hot ioofd „Secretarie en boden": Commies-chef Dener af deeling 300, boven de bezold. als 'omrole-s. GEMEENTERAAD Aanvulliugsagcnda Een tweede aanvullingagenda voor de open bare vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 11 Mei 192S, vermeldt de volgende punten: 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening, regelende de bezoldiging va* ambtenaren in dienst der Gemeente Schiedam ten aanzien der onderlinge verhoudingen. 12. Voorstel van B. en W. tot bevordering tot opzichter Ie klasse bij Gemeentewerken van de heeren P. J. Baris en A. Gem-tsen, thans opzichters 2e klasse, en van M. A. H. van de Laarschot-, tieekenaar le klasse, bij dien dienst. De jaarlijksclie „Rerum Novarum"-herdeai- king van den R. K. Volksbond zal worden- ge houden op Zondag 20 Mei des avonds om 8 uur in het Bondsgebouw. Do herdenkingsrede zal worden uitgespro ken door den Zeereerw. heer pastoor J. B, W. M. Möller. Muziek en tooneel zullen verder op den avond afwisseling bieden. Verlofganger: M. C. Plaatsman, ambt 4de kl. (groep II) bij den dienst der In- e» Uit voerrechten, alhier. Aangeboden arbeidskrachten: glasblazer, stel lers, letterzetters, grondwerkers, metselaars, opperlieden, timmerlieden, lood- en zinkwer. ker, schilders, kistenmakers, kuipers, zagers, aanhouders, bankwerkers, ant. lasschers, elec tricians, klinkers, koperslagers, met. booden-s, selieepsbescbieters, mach. drijvers, spantenbui- gers, smeden, schieepsfltters, voorslaande*», stokers, brandersknechts, broodbakkers, distill, knechts, mouters, sigarenmakers, banketbak kers, mag. personeel, chauffeurs, transportar beiders, varensgezellen, voerlieden, wakers, zakkendragers, kantoorbedienden, fabrieksar beiders en iose werklieden. Gevraagde arbeidskrachten: luebtklinkers, seheepskokers, metaaldraaiers, nagelheeters, jongens en meisjes voor fabrieksarbeid. Gevraagde idskrachten te Rotterdam: Een winkelbediende. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot de a-1-—"dsbeurs Broersveld 142, Het maandelijltsch bevolkingsoverzicht over do maand April geeft een toename der bevol king van 79 personen. 31 Maart was het zielental 43423 een 30 April was dit 43502; de vermeerdering had plaats door geboorte 91, vestiging 237, totaal 328; do vermindering door vertrek 209, overlijden 40, totaal 249. Totale vermeerdering sedert 1 Januari 221. Het aantal huwelijken in de maand April voltrokken bedraagt 29. Op 4 en 5 Mei werden genomen 576 baden en wel in de 1ste klasse 34 kuipbaden, 73 regen- baden em 1 kinderbad en in de 2de klasse 50 kuipbaden, 400 regenbaden en 18 kinderbaden. A.s. Dinsdagavond te half negen zal in den R. K. Volksbond de installatie plaats helbben van don heer Arnold Vranken, den nieuwen dirigent van „Lorenzo Perozi". De wedstrijd SpartaanHermes-D.V eerst bepaald was op a.s. Zondag, weer uitgesteld, nu, naar verluidt tot vaartsdag. Heel zeker lijkt ons de datum echter niet, gezien het feit, dat H.D.V.S.-spelers dien dag op hot terrein in het RottoTdamsch elftal Tottenham Hotspur zouden uitkomen. ,S., die is al Hemel- mieuwe eenige Sparta- tegeii Gisteren is ep een aanbouw van de fabriek In suikerwerken Barentz en de Rot aan de Warande, de 33-jarige opperman G. V., wo nende Noordvestlaan, door het breken van een der steigerpalen van een hoogte van 4 M. gevallen. Behoudens eenige ontvellingen en schrammen bleef de man ongedeerd. Het on geval was te wijten aan een onzichtbare breuk in den betreffenden steigerpaal. Te Schiedam, 8 Mei aagekomen: s.s. Ter- nate, Rott. Lloyd, van Hamburg om té dokken in de Wiltonhaven. Van Schiedam, 8 Mei, vertrokken: Eng. s.s. Clan Lamont, naar Rotterdam; s.s. Nicoya, naar Antwerpen; Noorsch s.s. Trumf naar Rotterdam. Te Schiedam, 9 Mei aangekomen: Italiaanscih s.s. Atlantide, van Rotterdam om hier te dokken ln de Wiltonhavon. We herinneren er even aan, dat morgen ochtend om acht uur in de kerk van O, L. Vrouw Visitatie êen Solemneele H. Mis van Requiem zal worden opgedragen voor de ziele- rust van Z.D.H. Mgr. A. J. Callier z. g. Ook in de St. Janskerk zal morgen hier, om zeven uur, een Plechtige uitvaartdienst voor Hufariem's overleden Kerkvorst worden gehou den. Tot besluit, van het winterseizoen zal op a.s. Vrijdag is de zaal van het Jongenspatronaat aan die Hoogstraat voor de leden van boven genoemd Patronaat en haar ouders een feest avond worden gegeven. Wegens de beperkte ruimte kunnen er dooi de ledion van de Patronaatstooneelclub slechts enkele koopkaarten wordeu aangeboden. Deze avond wordt in hoofdzaak georgani seerd voor de leden en haar ouders, die dan ook vrijplaatsen liebben ontvangen. We mogen de verwachting uitspreken, dat de ouders, die den avond kunnen vrijmaken, aanwezig zullen zijn. Veel huismoeders die tot nog toe wel thee dronken, maar nog niets wisten «ver de ver. schillende bewerkingen, die de plant moet on dergaan, alvorens liet geurige aftreksel te kun nen leveren, hebben gisteren hun kennis op dit gebied met veel wetenswaardigs kunnen verrijken. Het gezegde „tlfec. is thee", astóus de heer van Don in zijn kü>rfe inleiding, ia niet juist, ook op de aan thee bestede zorg komt het terdege aan. Een specialiteit van de firma van Nelle is de getniijhen thee, die maakt dat het water beter in de weefcete van 6$ u.-e kpn doordringen en daardoor niet alleen krachtiger, maar ook voor deeliger wordt. Gebroken thee moet "riitGr nooit vei war d worden met stof- of eruistliee. Nu, op de intéressante 'roip-tn,. uie tot zelfs op Texel een groot1 sitrees blpek, werd al heel duidelijk aangetoond, RóiyMu de bekende fa briek te Rotterdam alle stof hit de thee ver wijderd wordt. Waar bovendien de operateur Willy Mullens de opnamen iiï: Iiidlë voor zijn rekening nam, kan men zich licht indenken, dat ook de afbeeldingen van den thee-aanplant het aankijken waard zijn. In dem loop van den avond kregen de be zoeksters ruimschoots gelegenheid,'öm met de geurige producten der ontvangende firma ken nis te maken, terwijl enkele daarop vervaar digde liedjes met animo werden meegezongen. Voor de theefilm zagen we nog een paar mooie natuuropnamen; met twee komische filmpjes werd de avond besloten. De tweede en laatste voorstelling lieeft plaats op a.s Donderdag wederom in den R. K. Volksbond. REISGIDSEN Gids voor schoolreizen Van de „gids voor schoolreizen", in de on derwijswereld geen onbekende meer, is de uitgave 1928 verschenen. Waar, volgens de samenstellers ,elk jaar in Nederland minstens 600.000 kinderen op reis gaan, meenen wij wel te mogen veronderstellen, dat het handi ge boekje den leiders goede diensten zal be wijzen. Voor Schiedam zijn een paar aardige wan delingen, autobus- en boottochten aangegeven, die een uitetekenden indruk moeten geven van de karakteristieke mooie plekjes onzer stad. Als gids voor Schiedam trc-edt op, de heer A. Hukishorn, Stadhouder slaan 84. De N. R. R. heeft een beknopt programma het licht doen zien, van de gelegenheden tot reizen die zij haar leden in het komende zo merseizoen hoopt aan te bieden. Zelfs de meest verwende reiziger zal onder de vele reisplannen zoowel in binnen- als bui tenland, iets van zijn gading kunnen vinden, en wij vermeene-n wel te mogen onderstellen, dat de Katholieke reisvereeniging met deze pro gramma's succes zal hebben. Een aardig reclameboekje is verschenen over Scheveningen, „de parel van de Noordzee". Een aantal goedgeslaagde foto's en een vogel- vluchfckaart maken bet den aanstaanden bad gasten mogelijk zich een denkbeeld van de schitterede badplaats te maken Geboren: Jan Willem, zoon van J. J. Oranje en L. A. Moekhoek. L. Singelstraat. Onverwacht gewerd ons de tijding, dat de Broeders op de Nieuwe Haven 121 te Sohie. dam hun GO.jarig jubileum vierden. Jammer dat het zoo plotseling en onverwacht kwam. Toch haastte ik mij om hij de huldiging tegen woordig te zijn. Zelden heb ik zoo iets meege maakt. Alle Geestelijken der stad kwamen de Broeders hun- felicitaties brengen. Alle leden der St. Willibrordusstichting. Het dagelijksch bestuur der stad, voorzitters van R. K. Arm. besture®, van St. Vincentiusvereeniging, van Parochiaal Armbestuur, van 't Zangkoor van O. L. Visitatie, van de afc'eeling St. Michael, van den R. K. Politiebond, van R. K. Volksbond van de R. K. Leeszaal, van Eerbied in Gods Huis, van de gezamenlijke R. K. Onderwijzers der Stad, allen, geen enkele R. K. Vereeniging is achterwege gebleven, allen hebben hun hulde gebracht aan de mannen, die op zulk een lofwaardige wijze hebben medegeholpen om met de Geestelijkheid Schiedam echt Roomsch- Katholieke gezinnen te geven. Men kon het den ander-en aanzien hoe verheugd ze waren nog eens oprecht hun dank te kunnen belui gen. Zeiden werd zoo de lof verkondigd dooi' geestelijken en leeken, voor 't werk der Eerw. Broeders. Het moet wel een geestelijk genot voor de Broeders geweest zijn zoo den lof to liooren verkondigen van hun voorgangers en het zal hun zeken- tot spoorslag dienen om met ijver liet voorbeeld te volgen van diegenen die voorheen aan het heil der Schiedamscho jeugd werkten. Schiedam mag zich gelukkig achten zoo ïange jaren reeds te genieten van het onderwijs der Earw. Broeders,, die steeds hun best deden om hun onderwijs op peil- te houden en of zij daarin slaagden? Dat weet Schiedam, dat weet een groot tleel van Rotterdam. EEN OUD-LEERLING. BIJZONDERE BESCHERMING TEGEN BRANDGEVAAR. Als gebouwen of getimmerten die wegens hun kunstwaarde, geschiedkundige waarde of be stemming onder bijzondere bescherming tegen brandgevaar zijn gesteld, zijn aangewezen de volgende gebouwen: Beurs, Beursplein; Bijbank der Ne-derlandscke Bank, Boompjes; Schielandahuis, Eendraohts- weg; Stadstimmerhuis, Haringvliet; Gerefor meerd Burgerweeshuis, Goudsehe Wagen-straat; Gebouw der Nederlandsche Handelmaatschap pij, Zuid blaak; Gebouw der Maatschappij van assurantie, disconteering en beleening der stad Rotterdam, Wijnstraat; Kantoren der firma R. Mees en Zoon en, Zuidblaak; Kan-toren der firma A. van Hoboken Co, Wijnhaven; Poort, Cool- singelf Marinierskazerne, Oostplein; Voorma lig Raadhuis, Kaasmarkt; Hoofdbureau van Politie, Haagscheveer; Bank van Leening, Ba- gij nenhofstraat; Ned. Herv. St. Laurens-kerk, Groote Kerkplein; Ned. Herv. Zuider-kerk, Ge dempte Glashaven; Luthersche Kerk, Wolfs- hoek; Doopsgezinde Kerk, St. Laurensstraat; Schotsche Kerk, Vasteland; R. K. St. Rosalia- lcei-k, Leeuwenstraat; Synagoge-, Boompjes; Kuyl's Fundatie, Schiekade; Rotterdamsche Bank, Boompjes; Particulier Woonhuis (A. van Stolk), Schiekade; Idem (van Wijngaarden), Haringvliet; Particulier pand, Wijnhaven; Ned. Herv. Kerk, Kaatsbaan; Voormalig Raadhuis (thans politiebureau), Aelbrechtskolk; Ned. Herv. Kerk, Aelbrechtskolk; Herv. Burger Weeshuis, Voorhaven; Kerkeraadsgebouw en Diaconie der Ned. Herv. Gemeente, Oppert; Ge meente Bibliotheek, Nieuwe Markt; Sociëteit Harmonie, Haagscheveer-Coolsingel; Sociëteit Amicitia, Zuidblaak; Rotterdamscli Leeskabinet, Ge-ldersoliefcadeRotterdamsche Spaarbank, Ge dempte Botersloot; Academie voor Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen, Coo'- singel 72; Gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Oppert; Ned. Herv. Oosterkerk, Hoogstraat; St. Dominicuskerk, Hoogstraat; de Oud-Katholieke St. Laurenskerk, Lange Toren straat. Belanghebbenden kunnen van deze aanwij zing binnen één maand in beroep komen bij H. M. de Koningin. ROTTERDAMSCH PHILHARMONISCH GENOOTSCHAP. Willem Feltzer gaat heen Willem Feltzer heeft, naar men ons mee deelt, de leiding van het Rotterdamscli Phil- Uavmoniseh Genootschap neergelegd. De ontslagname van den heer Willem Feltzer als leider van het Rott. Philh. Orkest, zal geen invloed hebben op den verderen gang van zaken. Het cóneei-t van Zondagmorgen a.s. zal ge heel Keloid worden door den heer Ed. Flipse. Te Leiden zijn geslaagd de dames; M. P. Ree en F. H. Holzhauer, belden alhier. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap 8t, Ambrosius, 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Langt Haven; aanvang 8 nur. Dinsdags bestuursvergadering R. K. Metaal. Dewerkersbond „St. Eloy" Gebouw R. K. Volk*, bond. Eiken Woensdagavond R. K. Burgerjonge* lingenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw, Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur tot ball 9 zitting bestuur Spaarfonds R. IC. S. V. Excel sior: Gebouw R. K Kring. lederen Woensdag Repetitie KonlnkL Man- nenzangvereeniging „Orpheus". Gebouw R. Volksbond. Aanvang half negen. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver. gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholie ke Kring 8uur precies. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur geopend bet Stedelijk Museum, St. Jorl Doele, Doelepleln. Donderdag; 10 Mei Tentoonstelling en, openbare les door dei Huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en omstreken, te houden in het gebouw der veree niging, Prins Mauritsstraat 9. Geopend van 24 en van 79 uur. Vrijdag 11 Mei Tentoonstelling en openbare les door de Huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en omstreken, te houden in het gebouw der veree niging, Prins Mauritsstraat 9. Geopend van 2—4 en van 79 uur. Zondag 20 Mei. Ensycliekmeeting Ned. R. K, Volksbond. Spreker do Zeereerw, hoer pastoor Möller. Bondsgebouw. Aanvang 8 uur. 9 Mei: Groote Schouwburg, Madame Sana Gêne (Rott. Hofst.tooneel) 8 uur (voor vol wassenen) 11 Mei: Groote Schouwburg, Pygmalion. (Rott. Hof stad tooneel) 8.15 uur (voor volwas senen). Dagelijks: Circusschouwburg, De Rozen krans (Ver. Schouwspelers) 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 10 dezer in: Thalia (voor volwassenen); Olympia (voor volwasse nen); Grand Theatre; Corso (voor' volwasse nen). Mnntwjjr» SCHIEDAM, 9 Mei. Officieele noteer in g van de Commissie uit de Kamer van Koop. handel. Moutwijn 46 pCt. 19.— per H. L. Namens de commlsble voor d* noteering, H. J JANSEN. j ^piritii® SCHIEDAM, 9 Mei. Men noteert voor me lasse spiritus 100 pet. ƒ29.per ILL. Ruwe graanspiruu» th pCt. ll P ei u Spoeling Noteering 1-40. Volgons het overzicht van de Bouwpolitie en den Woningdienst over Maart, waren er op 1 Maart 136090 gezinnen^ op 1 April 136158, saldo vermeerdering 68. Hiervan in eigen woningen op 1 Maart 128770, op 1 April 128862, saldo vermeerde-ring 92. Inwonend op 1 Maart 6714 op 1 April 6675, vermindering 39. BIBLIOTHEEK EN LEESZALEN. In de maand April 1928 bedroeg bet gezamen lijk getal bezoeken 46588 («tegen 48675 ln April 1927). Er werden alles te aamen 29916 boeken uitge leend tegen 8136» in April 1927,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1