FEUILLETON GEKNAKT. JOUDïRDAG-IO M -\ 1923 DERDE BLAD VLIEG-ON GELUKKEN een NOODLOTTIGE AUTO-TOCHT HET VERBOD VAN DEN ROODE- STRIJDERSBOND. EEN ORKAAN IN GRIEKENLAND TEGEN DE POLITIEKE SOVJET- POIJITTE GEEN ONLUSTEN IN VENEZUELA. PAGINA 2 HET LICHTEN DER KEIZKRSCBEPEN IN HET NEMI-M1EER Vertraging der werkzaamheden TRAMBOTSING BIJ MILAAN WINTERWEER IN NOORD-ITALIë DE VOLKENBONDiSSiECRETARIS IN BELGIë Sir Eric Druminantl bij koning Albert .OM SCHOONER OP TE BLOEIEN 9 Ec.N PLOültARt SQCIA ISÏ Albert Thomas over liet fascisme Alvorens uit Rome naar Spanje te vertrek ken, heeft Albert Thomas, de directeur van het internationaal arbeidsbureau te Genève, die verscheidene fascistische vakvereenigings- conferenties heeft bijgewoond, verklaard, lat hij geen instemming heeft geuit met de fascis tische vakvereenigings-methodes en den corpo ratieven staat. De ultrafascistiache bladen had den opgemerkt, dat Thomas verklaard had, dat de fascistische economisch? politiek zijn volle goedkeuring wegdroeg. Thomas zeide ech ter, dat dit onjuist was en bracht in nermae ring, dat hij naar Italië is gekomen om de sociale en economische leerstellingen van net fascisme onbevooroordeeld en objectief te be studeeren, maar dat hij alle besprekingen over de politieke zijde van de fascistische leer moest vermijo v nr<«Nte ut, uii.» nad te maken. Het internationale arbeidsbureau i3 georga niseerd om de rechten van den arbeid te ver dedigen, en hijgevolg moet het een onderzoek instellen naar elke proefneming, die wordt ge daan om de arbeidsvoorwaarden te verbeteren. Onder deze experimenten, voegde Thomas hier aan toe, moeten de fascistische vereenigings- staa-t en de fascistische vakvoreenigingen wor den gerangschikt. Het. fascisme tracht niet alleen een vervanging te vinden voor stakingen en gewelddadigheden, maar het heeft ander© instituten van dien aard overtroffen door te trachten het probleem arbeid-kapïtaal op onbevooroordeelde wijze op te lossen. Mijn bezoek aan Rome heeft mij in de gele genheid gesteld, het fascisme van zeer nabij te bestudeeren. Ik heb mijn socialistische prin cipes niet verloochend, maar mijn onderzoe kingen hier ter plaatse hebben mij de over tuiging gegeven, dat de wijze, waarop het fas cisme zich bezig houdt met arbeidsvraagstuk ken, het best schijnt te passen hij de toestan den in Italië. Ik kan er niet over oordeelen, of de lasc-.s- tische economische methoden nog eens. Ik laat de politiek geheel buiten beschouwing voor toepassing in andere landen vatbaar zijn. Ik ben echter van meening, dat elk land zijn eigen systeem zal vinden om zijn arbeidspro blemen op te lossen. Een tweede belangrijk punt, dat karakteris tiek is voo-r het fascisme, is, naar Thomas ver klaarde, dat dit alle krachten heeft georgani seerd om het land economisch te ontwikkeien. Ook dit Is een over de geheele wereld ver breid probleem en als wetenschappelijke onder zoeker van arbeidsvraagstukken, moet ik ook dit Italiaansche experiment met belangstelling gadeslaan. Thomas waarschuwde tegen al te optimisti sche verwachtingen betreffende het succes van het fascistische experiment met den corpora tie-ven staat. Ik weet nog niet, of deze fascis tische proefneming' wel beantwoorden zal aan de wenschen en behoeften der arbeiders. Zelfs Mussolini heeft in zijn rede de vertegenwoor digers van de vakveveenigingen er op gewezen, dat zij geen wonderen moesten verwachten, met de verklaring, dat de syndicalistische pe riode van het corporatieve probleem langen tijd zal duren. Mussolini's bekendheid van vroeger met arbeidsproblemen, doet hem zeer goed beseffen, dat er ©ogenblikken zullen zijn, waarin aan de wenschen der arbeiders niet zal kunnen worden voldaan volgens de strenge opvattingen van den fasclstischen corporatie- ven staat. De arbeiders verwaehten voort-du rend verbeteringen in hun toestand. Het is nog de vraag of het vakvereenigingssysteem een «rens zal stellen, welke de eischen van een bepaalde klasse niet zullen mogen overschrij den. Vervolgens gaf Thomas een overzicht van de richting, waarin hij verwachtte, dat in de toekomst het fascistische syndicalisme zich zal ontwikkelen, dat slechts een voorbereiding is voor het regime van den corporatieven staat. AUTO-BOTSING IN ROME Een Pauselijk kamerheer gewond Mgr. Arbo-rio Mel-l-a de Sant 'Elia, geheim kamerheer participant© van Zijne Heiligheid, passeerde, in een auto gezeten, de villa Borg hese, toen zijn aiuto in botsing kwam met dien van den minister van koloniën, Federzoni. Mgr. Arborio's auto werd omvergeworpen; de prelaat werd ernstig aan het hoofd gewond en viel in zwijm. Minister Federzoni kreeg lichte ontvellingen en een zenuwschok. In den auto van den minister werden mgr. Arborio en zijn neef, die met hem in den aut-o zat en ook gewond werd, naar een kliniek ver voerd. Hun toestand geeft geen enkele reden tot bezorgdheid. NOBILE'S NOOR T) POOLTO CHT Morgen opstijgen? KOPENHAGEN', 9 Mei. ("W.B.) Volgens een telegram uit Spitsbergen zal generaal Nobile Vrijdag de vlucht naar d8 Noordpool voort zetten, vooropgesteld, dat de weerstoestanden dit niet onmogelijk maken. KINGSBAY, 9 Mei. (W. B.) Over de Noord- poolvlucht van Nobile wordt gemeld, dat op de eerste plaats een orienteeringstocht om de Pool op het program staat, dan een vlucht naar het Keizer Nicolaas II en het Lenteland en ten slotte een rechtstreeksche vlucht naar Ue Noordpool. TSJECHO-SLOWAKIë EN DE H. STOEL De aankomst van den Pauselijken gezant PRAAG, 9 Mei. (Tsj. Pb.). De apostolische nuntius, mgr. Ciria-ci, werd hij zijn aankomst gisteren begroet d-oor vertegenwoordigers van da regeering, het episcopaat, het parlement en de katholieke vereenigtagen. Namens den minister van buitenlandscho zaken werd de Pauselijke nuntius verwelkomd door Krofta; de bisschop, mgr. Po-dlaha be groette hem namens de Tsjecho-Slowakische geestelijkheid. De nuntius dankte ontroerd en hartelijk. Mgr. Ciriaci zal weldra zijn geloofsbrieven aan den president der republiek overhandigen Ter zelfder tijd zal de nieuwe Tsjecho-Slowak sche gezant bij het Vaticaan, Radimsky, in functie treden. STRESEMANN 50 JAAR Dr. Stresemann viert lieden zijn 50sten ver jaardag. Dr. Stresemann is te Berlijn geboren en stu deerde aan de universiteiten te Berlijn en te Leipzig geschiedenis en staatswetenschappen. Vervolgens werd hij syndicus van deu bond van Saksische fabrikanten en later lid vau het be stuur van den Duitsch-Amerikaansche econo- mischen bond. Na het aftreden van het kabinet Cuno in Augustus 1923 werd Stresemann met de vor ming van het kabinet belast, waarin hij zelf als rijkskanselier optrad. Cp dit eerste kabinet- Stresemann volgde in October 1923 een tweede kabinet, dat echter reeds in November 1923 moest aftreden. In het daarop volgende kabinet-Marx werd dr. Stresemann minister van buitenlandsche zaken, wat hij sedert in de volgende kabinetten tot nu toe is gebleven. In Februari 1925 leidde hij door zijn veilig- heidsvoorstellen aan Frankrijk de politiek in, die einde 1925 tot de onderteekening der ver dragen van Locarno leidde. Na het toetreden van Duitschland tot den volkenbond in Sep tember 1926 heeft Stresemann Duitschland op alle vergaderingen van den raad van den vol kenbond te Genève vertegenwoordigd. De ver gadering van Maart 1927 werd door hem gepre sideerd. DE VIJANDEN DER DROOGLEGGING IN ACTIE Do beweging in Amerika De vereenigiug tegen de droogleggingswet in de Vereenig-de Staten, publiceert een lijst vau 70 personen, die zij als directeuren aan haar organisatie heeft toegevoegd. Deze nieuwe directeuren, nagenoeg allen groot-industrieelen, beschikken over 40 mil liard dollar kapitaal en meer dan 2.000.000 employe's. Het Hg-t in de bedoeling het aantal directeuren op 100 te brengen, om dan den strijd tegen de prohibitie met volle kracht aan te vatten. Als ideaaltoestand stellen' zij zich een soort vau controle bij den verkoop van spiritualiën voor, welke de huidige wantoe standen zou doen verdwijnen. Eten internationaal congres in Weenen Van 17 tot 21 Mei vindt te Weenen het ne gende congres der internationale liga van te genstanders der prohibitie plaats, on-der voor- zittersah-sp van haar president, baron Ray mond de Luze. Aan lit congres zal worden deelgenomen door vooraanstaande personen lilt de alcohol- industrie uit vrijwel alle landen van Europa. Een Duitse lier gevallen Wolff seint ons uit Berlijn: Op het vliegter rein D'OTtrmiiid-Brackel is ©en vliegtuig van de firma Giinthar Wagner uit' Hannover, bestuurd door don vlieger Gristedde, die verg-ezekl was d-oor een dame uit Dortmund, kort na de op stijging van 40 meter hoogte gevallen. De vlieger en zijn gezellin werden zwaar ge wond. Het vliegtuig werd volkom-en vernield. De luchtvaart-pel itie had, naar de ,,Voss. Ztg." meldt, den vlieger wegens zijn vliegen pas den dag tevoren gewaarschuwd. Twee 'looden in Amerika NEW-YERSEY. 9 Mei. (R.o.) Op het vlieg veld Peterboro is de luitenant-vlieger Royal Thomas, die Verleden week, zonder succes, trachtte het wereldduurrecord te slaan, met zijn vliegtuig omlaaggestort en gedood. Zijn metgezel Westervelt kwam eveneens om het leven. Negen lijken gevonden Reuter seint ons uit New Orleans: De politie vond de lijken van negen perso nen, beboerende tot twee gezinnen, die Zondag middag waren uitgegaan om een autotochtje te maken, onder den omgekeerden auto in een kanaal. GRIEKENLAND EN TURKIJE. Een betere verstandhouding BERLIJN 9 Mei. (H. N.) Naar de bladen uit Athene vernemen, heeft de Grieksche mi nister van buitenlandsche zaken in een onder houd met journalisten verklaard, dat Grieken land bereid is om de vroegere vijandschap te genover Turkije te vergeten en een tijdvak van vriendschap en economische samenwerking te laten aanvangen. Daartoe is echter noodig, dat tevoren d© tus- schen beide landen nog bestaande, moeilijkhe den geregeld worden. Over de regeling dezer moeilijkheden had de Italiaansche gezant te Athene gisteren eau on derhoud met den Griekschen minister van bui tenlandsche zaken. Het vonnis van LeipzSg. Onze correspondent te Berlijn schrijft ons d.t. 7 deaer: Met een snelheid, die eerbied afdwingt, heeft het Hooge Hof in Leipzig stelling genomen in het conflict tUHSchem de landen ©enerzijds en den rijiksmikmstieir van Mnnenlandsclhe zaken anderzijds. Men weet, dat laatstgenoemde, ten einde oude en rust tijdens de verkiezingen te handhaven, den communistis-chen roodestrij- dersbond verboden had. Hiertegen kwamen niet minder dan zestien landen in verzet, wiaahbij aan het Lelpziger Hof verzodhit werd uit te maken of de minister gerechtigd was het var-bod der communistische organisatie uit te spraken dan wel niet. Dit H-of heefit njlet lang op een uitspraak laten wachten. Het heeft zijn vonmis geveld en daarbij werd de rijksminister van biunenland- sche zaken in het ongelijk gesteld. Deze uit spraak is met een blijden j uibel door de demo cratische pers in ontvangst genomen en met w-elgevallen h-e-eft ze aanschouwd, hoe de heer von Koud-eili dit zware éahac aan de vele andere moest rijgen, waarmede zijn dood ongelukkige ministerieel© loopbaan bezaaid ie. De tekst van het Leipzigeir vonnis is nog niet gepubliceerd e-n de juiste beweegredenen van het Hof zijn derhalve nog onbekend. Het schijnt echter, dat de rechters zich in hoofd zaak door deze overweging hebben laten leiden, dat een organisatie in haar geheel slechts verboden kan worden, wanneer alle onderdeel en, waaruit die organ i-sa-t-ie opge bouwd is, als gevaarlijk voor de rast en orde moeten worden aangezien. Mocht dit inzicht gehandhaafd blijven, dan wordt daarmede de taak van de personen, die voor de orde in het land verantwoordelijk zijn, beduidend verzwaard. Een b-olscihewistische organisatie, gelijk de onderhavige, hoeft maar êên barer plaatselijke afd-eeiltagen op te dragen, zich onder alle omstandigheden braaf t-e ge dragen en daarmede wordt het omm-ogelijk, den bond in zijn geheel te verbieden, ook al maken negen en negentig andere plaatselijke afdeel-tegen zich aan de ergste vergrijpen tegen tucht en wet schuldig. VORST IN HET ZWARTE WOUD. Van 8 graden 6'A gedaald. Wolff seint ons uit Berlijn: In het Zuidelijk deel van het Zwarte Woud is een aanzienlijke temperatuursdaling inge treden. De thermometer is In den nacht van 8 gra den boven nul tot 6)4 graad onder nul op he denmorgen gezonken. Ook zijn er verscheidene centimeters sneeuw gevallen. In de dalen en in de Rijnvlakte is de tem peratuur ongeveer 10 graden gedaald. ATHENE, 9 Mei. (R.O.) Een orkaan in de provincie Trikkala heeft groote schade aan wijngaarden en olijven toegebracht, TIFLIS, 9 Mei. (B. T. A.) Een gewelddadige volksbetooging zou hier plaats gehad hebben, om het vertrek van een groep door de gepoe gearresteerde personen te verhinderen. De betoogers zouden het station overweldigd hebben. Talrijke arrestaties hadden plaats. Naar het Venezuealsoh gezantschap nader aan de Frausche d-agbladeu mededeelt zijn de geruchten omtrent vermoording van presi dent Gomez onjuist Men schrijft ons uit Rome: De Romein-en en talrijke vreemdelingen zijn zeer teleurgesteld, dat de werkzaamheden aan het Nemi-meer in een nieuw stadium zijn ge treden, hetwelk het onwaarschijnlijk maakt, dat het eerste oude keizerschip reeds in den loop van den herfst van dit jaar, zooals eerst werd aangekondigd, boven gebracht zal worden. Het oude afvoerkanaal, uit het Nemi-meer, welk kanaal meer dan 2000 jaren geleden ia tufsteen is uitgehouwen, is, naar men vreest, niet geschikt om de veel grootere watermassa's, die het thans te verzwelgen zou krijgen, te ver werken. Er is thans een muur opgetrokken aan de uitmonding van het meer om het meerwater tegen te houden, zoodat het kanaal geheel rlroog komt te liggen en nauwkeurig onderzocht ka-n worden. Bij het voonóopig onderzoek konden de deskundigen niet genoeg hun bewon dering uiten over den genialen aanleg van dit antieke meesterwerk, dat zich 2000 jaren lang goed heeft gehouden! Nu de muur bij de uitmonding van het meer is opgetrokken, is het meerwater natuurlijk zeer gestegen. De ingenieurs hebben intnsschen, nadat ze aan Mussolini over het onderzoek van het af voerkanaal rapport hebben uitgebracht, eeni. ge journalisten uitgenoodigd, ook eens het oude kanaal te bezoeken. Dit moet nu door de des kundig-en nog eens nader onderzocht worden. Het h-eel-e waterbouwwerk moet van het meer af tot het einde toe met cement behandeld worden, opdat wanneer het uitpompen van het Nemi-meer begint, de wanden van het ka-naal zullen standhouden en er geen instortingen te vreezen zijn. Zoodoende zal er echter meer tijd verloopen, dan men aanvankelijk dacht, voor het eerste oude keizerschip gelicht is. Op do etoomtramlijn van Milaan naar Ma* ge-nta zijn 2 tram-s met elkaar in botsing ge komen, tengevolge waarvan een wag-en omge vallen is. 19 personen werden gewond, waar van 2 ernstig. Uit Brescia wordt gemeld dat boven Noord Italië ©en hagelstorm woedde, gepaard gaande met een koudegolf. Er is -gr-oot© schade aan da te velde staande gewassen toegebracht. Onze Brusselsche correspondent meldt on3:l Sir Eric Drummond, secretaris-generaal van den volkenbond, wa3 Dinsdagmiddag de gast van de koninklijke familie in het kasteel la Laeken, waar hem een lunch werd aangeboden. IJS BIJ GROENLAND. Naar „Berlinske Tid-ende" uit Groenland meldt, heeft het land veel van het ijs te lijden. Sinds 1921 is de ijstoestand niet zoo ernstig geweest. Aan d-e kust strekt zich het ijs lot dertig en veertig mijl in z<ee uit. Alle toegan gen en fjorden zijn versperd. Het scheepvaart verkeer is gestremd. Een der „LevensbHjheid'J-verha!en van CECIL ADAIR 25.) Zij liet zich in den stoel vallen dien Carlos voor haar vrijgemaakt had, toen zij aankwam. De roode kussens waren een prachtige enea- dreering voor haar lenige blankheid, en de zonnestralen schenen op haar te blijven han gen als zij zich door de wierookbladeren ge boord hadden, haar donkere oogen nog dieper makend, en zich nestelend in de zachte mas sa's vlammend bruin haar. Carlos nam den steen, leunde met zijn rug tegen den muur. Hij was een even fijne verschijning als zij en op zijn manier c-ven aantrekkelijk, maar met toch Iets vastberadens en mannelijks over zich, dat Zich vroeg of laat doet voelen, zooals de'rots onder stroomend water. Nu, heer ridder, uw geschiedenis! Mag ik niet eerst iets van de uwe hooren edele dame? Zij beschreef met haar keurige, slanke handen een van haar beteekenende gebaartjes. O, de mijne! Maar zoo ver zijn wij nog niet. Mijn geschiedenis moot nog geschreven worden. Ik bon tot nog toe maar wat heen en weer geslingerd als een raket-bal zonder €igen wil zooals cle meisjes. Carlos wisselde snel een blik met Olivia maai de uitdrukking in zijn gelaat veranderde niet Maar mijn groote dag is dichtbij. Een jon gen ja, dat maakt een groot verschil. Vertel me nu eens wat je al dien tijd gedaan hebt, en de groote daden, die je verricht hebt. Ik geloof dat het heel erg kort zal zijn, als liet zich beperkt tot de groote daden. En toch, het begon prachtig. Ik was de triomfeeren- de rakker die eens de pannekoek won, die te M estminster over den balk werd geworpen, en vaar wij allen naar moesten zoeken. Ik viel er t £erst boven op, vouwde ze heelemaal op in mijn ,vest, en bleef plat op den grond liggen. O, rnaar wat duurde dat een eeuwigheid woor liet eind-signaal gegeven werd! Je zou niet geloo- yen dat twee minuten zoo ellendig lang kunnen duren. Ik dacht dat die heele bende wel een half gaar over me heen liep. Maar de pannekoek was in veiligheid, zij was zelfs ongeschonden. Daar heb je de geschiedenis van mijn eerste en ©eni ge groote daad. Een prachtig begin, sprak Olive, en wat was je belooning? Wel, met een zilveren scepter werd ik naai den Deken gebracht uit wiens handen ik een gouden souvereign ontving. Ik veronderstel dat je die natuurlijk edel moedig uitgedeeld hebt onder de teleurgestelde klauteraars! Maar Carlos lachte eens even peinzend en was niet van plan om zich over het uiterste lot van den souvereign uit te laten. Olive wilde hem aan den praat krijgen over zijn academische successen, waarvan zij wat in de kranten gelezen had, en later had gehoord van Pauline en Olivia; maar zijn antwoorden waren ontwijkend, ironisch en onvoldoende. Zonder dat hij den schijn op zich laadde een vraag te ontwijken, brachten zijn antwoorden de ondervraagster toch niet veel verder dan waar zij eerst was. Olive stond perplexed ©n was ee-n beetje geërgerd, en in Olivia's oogen dansten lichtjes, die Carlos alleen maar op merkte. Het schijnt niet erg veel te geven, dat je alles weet, als je er later toch niet over kunt praten Och, het is bijna oven betooverend om wer kelijk niets te weten, als je het geheim maar weet to vinden, om je onwetendheid op de juiste manier te dragen. Dank je! flapte Olive er uit, voordat ze eigenlijk den tijd had om d-e gevolgtrekking uit deze woorden te overwegen. En zij werd er pas aan herinnerd, door Olivia's glimlach en het krullen van Carlos' lippen. Met een hoogroode kleur, maar toch met open oogen keek zij hem terug aan, terwijl zij hem uitdagend toeriep: Nu ja, dat bedoelde je er toch mee! En hij riposteerde: Voed je zelf op, en je znl-t alle andere vormen van kuituur overbodig vinden. Wat ben je daar voor nonsens aan het vertellen, Carlos? Goedkoop cynisme, in den Fin-de-siècle stijl. Aan den overkant van de wereld hoor je dat voortdurend debiteeren. Misschien is het nog niet tot de jongere beschaving doorge drongen. Geef ons nog wat van dat soort, beval zij nu, omdat zij er pret in begon te krijgen. Dat was niet meer de Carlos uit hun jeugd- dagen, noch de Carlos die voor haar in het maanlicht nodiederen had gezongen. Zij ont dekte in hem een meer stimuleerende eigen schap. Vrouwen die dingen beginnen te vragen als hoogere opvoeding, politieke gelijkgerechtigd heid, en de rechtvaardigheid om op even groote hoogte te komen staan als cle man, toonen zich bijzonder zelfzuchtig en dom. Zij houden zich alleen bezig met het beschouwen van eigen wenschen, en eigen positie in de gemeenschap, wat haar geen tijd geeft om ons en onze taliloo- ze behoeften t-e bestudeeren, waar zij tenslotte toch voor geschapen zijn! Olive za-t plotseling rechtop in haar stoel. In haar oogen kwam vechtlust. En zij lachte toen zij haar rug weer tegen de leuning aan drukte. Dat zeggen de mannen alleen maar van ons. Er zijn er, ja, di-e zoo spreken, en er zijn er nog meer die zoo denken en er zijn er nog meer die dat heimelijk voelen, ofschoon ze liever zouden sterven, eer ze hert bekenden. En tot welke categorie behoort u, Sir Carlos? Dat zult u z-elf moeten uitvinden, dame! Toen Pauline de trap afdaalde, om te zien of zij Carlos bij Olivia aan zou treffen, vond zij haar'vriendin alleen, een glimlach op haar gelaat. En met oen enkel gebaar van haar hand wees Olivia naar het einde van heit terras, waar de twee figuren in het wit, juist op een plek waar de wierookboomen geen schaduw wierpen, in 't felle zonlicht stonden, en prach tig afstaken tegen den blauwen hemel. Uit hun houding kon men opmaken, dat zij werkelijk veel vreugde in elkanders bijzijn vonden. Geen van belden bewoog, zij zagen elkand-er slechts aan. Zoo, de jongen is dus gekomen, Olivia? Ja, Carlos is terug. Dezelfde Carlos van vroeger? Ik geloof het wel, ofschoon natuurlijk met een klein beetje verschil. Ziet hij er goed uit? Ik geloof dat dat van zelfsprekend is. Ja, hij ziet er goed uit, en ik geloof dat iedereen het aardig vindt bij hem te zijn. Maar hij komt terug als een man. Pauline, en ais een man die een last heeft te dragen. Zij zag dat haar vriendin het spoedig begre pen had. Zijn vader? vroeg' Pauline. Ja, Wat weet je ervan? Ik weet niets, maar ik heb al dikwijls iets ernstigs bij hem vermoed. Ik geloof dat de ge zondheid voor een groot deel de aanleiding tot zijn kluizenaarsbestaan geworden is. Een instinct van zelf-beheersekïng schijnt hem ge waarschuwd te hebben om de wereld met haar drukke gedoe te verlaten. Is het zijn hart? Ja, ofschoon hij zelf den vollen omvang van het gevaar niet kent Carlos heeft de pijn van dat weten te dragen. De dokters vonden het beter dat de oude heer het niet wist. Carlos zal het je zelf wel vertellen, ofschoon je a-IIes zoo vlug vermoed hebt. Je bent altijd in staat geweest om ons beter te begrijpen, dan wij ons zelf kennen. Ik geloof dat hij zelf ook meer w-eet dan de dokters vermoeden. Hij heefit er mij wel eens over gesproken. Maar hij was nu eenmaal vastbesloten, om zijn jongen door het drijfzand en de zandbanken van het jonge leven heen te stuwen. Nu die taak af is, zal hij misschien minder aan het leven gaan hechten. Geloof je dat, Pauline? Zal hij niet he grijpen, dat de gevaarlijkste tijd nu eerat aan breekt? Misschien. Maar Carlos zal nu toch einde lijk zelf de handen eens aan het roer moeten slaan. Zijn vader kan hem nog wel erg angst vallig volgen, maar Carlos zal zelf toch de richting moe-ten bepalen. Terwijl beiden zoo spraken, hadden zij, of schoon zich nauwelijks bewust van deze daad, zich omgekeerd in de richting van het paar dat daar nog steeds aan het einde van het groote terras stond. Zij waren nog niet van plaats veranderd, alleen had Carlos nu een voet op den lagen muuir gezet, terwijl hij in den diepen afgrond keek, en Olive had haar gezicht naar hem gewend. Hoe was de ontmoeting'? Zij trok er op uit in volle wapenrusting, met al haar kleuren en veeren. Ik zag haar plannen weerspiegeld in haar oogen - zij trok er op uit om te ver overen. Carlos heeft geloof ik dezelfde plannen met haar. Maar ik denk toch dat hij haar zal Ieeren liefhebben, Pauline. Ik hen er zeker van, trouwens hij is juist in die jaren. En ben je van haar ook zeker? Nou, dat kan ik niet zeggen, ofschoon het psychologische moment voor heiden aangebro ken is. Toch is er een groot verschil. De man zal zich eerder laten gaan. Hij is degene die achtervolgt. De prooi mag de jacht heerlijk vinden, maar zij kan de vangst ontwijken. Met haar ongeschiktheid om onderdanig te zijn, kan Olive Edgerley het nog wel eens tot een behoorlijken strijd laten komen, eer zij zich overgeeft. En zij zal heel wat vragen van den man, wien zij tenslotte bereid is zich geheel over te geven. Carlos kan liaar veel geven. Kan hij haar geven wat zij vraagt? Olivia kon die vraag niat beantwoorden. Er waren schuilplaatsen in Olive's karakter, waar in zij nooit had kunnen doordringen. Somtijds voelde zij dat Pauline deze ontdekt had op een marnier, die niet binnen haar bereik lag. Zij komen terug, zeide zij. Pauline deed een stap naar voren om hen te gemoet te treden. 'De heete zon stoofde den vreemden, zoeten geur van de bloemen, die deze schaduwrijke plek met fijn aroom ven- vulden. Zij kwamen naar haar toe het meisje en de man en zij keek onderzoekend in hun ge zichten, zich afvragend wat Olive's zonnige glimlach verborgen hield, en wat er schuil ging achter den milden ernst van liat gezicht dat Carlos haar toonde, terwijl zij langzaam na derden. Toen zijn oogen Pauline's gestalte ontmoet ten, verliet hij Olive en kwam haar met uit gestrekte handen tegemoet. Wat een lange, lenige jongen ben jij gewor den, zei ze, en toch zie ik rond je den geest van den kleinen Carlos zweven. O, het is alleen maar de kleine Carlos die wat grooter is geworden, zei Olive, terwijl zij, haar hoed in de hand zwaaiend, naar hen toe kwam. Groot, maar niet dik, laat ons daar ten minste dankbaar voor zijn. Misschien een. beetje te groot voor zijn schoen-en, wat zullen we daarvan zeggen? Ik geloof dat wij allemaal zijn maat hebben. Maar misschien zuilen wij hem tenslotte niet zoo erg groot vinden, als hij er op het ©erste gezicht uitziet. Zij zag er verbazend lief uit, terwijl zij zoo sprak. In haar handen hield zij enkele bloemen die op de rotsen van de kloof groeiden, en die verbazend moeilijk te plukken waren, behalve door de inlanders, die van eiken stap zeker waren. Had zij Carlos weten te bewegen tot een staaltje van zijn bekwaamheid en kracht, alleen voor haar plezier? Was zij er een, die wel eens haar handschoen tusschen de wilde leeuwen zon werpen om haar minnaar te be proeven? Pauline beerde zich tot haar, en wees naar de bloemen. Waar heb je die' gekregen, Olive? O, Carlos heeft ze juist op de rotsen ge plukt. Hij klimt tamelijk goed. Zijn ze niet lief? Pauline keek ernstig, bijna streng. Een val zou deu dood beteelcend hebben, zei ze streng. Carlos vi-el niet, antwoordde Olive luch tig, en ging met lichten tred naar Olivia terug, Pauline keek naar Carios. Je was zeer dwaas, en je had beter moeten weten. Och, we zijn allemaal wel eens dwaas. De wereld zou vreeselijlc saai zijn als iedereen altijd wijs deed. Pas op, Carlos! sprak ze plotseling waar schuwend. Hij keek haar met zijn heldere oogen aan,- en gaf geen antwoord. (Wordt vervolgd.) j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10