Donderdag 10 Mei 1928 Tweede Blad Pagina 1 EEN GEVAARLIJKE INBEELDING. DE RUSSISCHE BERG ATHO LUIT.-GEN. P. P. C. COLLETTE f DE RADIO-UiTZENDING OP 30 APRIL DE TOCHT VAN DE „SCHUTtEVAER" Er is in ons landje nog al hartelijk ge- .old met al wat maar „neutraal" was of sich zoo noemde. Neutraal was zooveel als wetenschappe lijk, als breed, als eenig, goed ingelicht, Us nationaal, als onbevooroordeeld. En wat tóbben ze daarom niet gespot met. de ka tholieken: die waren niet neutraal en daar om bekrompen, kortzichtig, sectarisch en niet nationaal. We hadden ook.de hooggeroemde neu- .rale vereenigingen, bonden van allerhan e slag En daar ontstond lederen keer ru moer 111 het land, als de katholieken een katholieken bond stichtten, omdat de neu trale niet gaf, niet wilde geven, met kon geven, wat zij verlangden, De tijden veranderen: we hebben het al eens opgemerkt; en we blijven het opmer ken, als een staaltje van zuivere opvatting, die de' katholieken toonden; van eerlijkheid ook. omdat ze voor hun beginsel uitkwa men. Heel wat anders dan zij die bewuste of onbewuste cellenbouwers waren van hun eigen richting in neutrale vereemgm- 6 Een staaltje van zoo'n doorbreken der waarheid geeft de sociaal-democratische „Voorwaarts". Het g at over de radio-kwes tie in verband met het.geval op den ver- Jaardag van Prinses Juliana De gevaarlijke inbeelding bij zoo velen van een „neutraal" blad, dat als zuivere bron van dagelijksch nieuws aan ieder bet zijne geeft, heeft zich in deze aangelegen heid en daar zijn wij blij om, verkeerd tot de naakte waarheid: niets inderdaad ia gevaarlijker dan een blad, dat wat zijn ov 'tuiging betreft een masker draagt. Wij zijn hier in Nederland in het alge meen' gezegend met een pers, die onge maskerd is, anders dan in menig ander land het geval is. Men weet vrijwel al tijd als men een krant openvouwt, welken vrind of vijand uien voor zich heeft en uit welken hoek de wind waait. Er moge dan nog zoo plat en grof gezondigd wor- den m de wijze waarop een levensbeschou wing zich uit, die overtuiging is er en men kent haar. In dit opzicht ia de Ne- derlandsche persmoraal zeer zuiver en hoog. Op één gemaskerde uitzondering na, die echter een massale hoeveelheid exem plaren in twee kwaliteiten over ons volk uitstort, onder de leuze v'an ■eerbiediging der overtuiging van elkeen. -* Duizenden arbeiders, modern.georgani- Seerdeu, roode kiezers, vliegen daarin. Dior.cn aan de eene zijde oen dort geven aan de andere zijde hun geld om dltze fue doel met allé middelen, van welk allooi 6qK te doen bestrijden. Men vraagt zich Vergeefs af, wat dat nu eigenlijk het éérst -"'ii het meest is: dom of onbehoorlijk? Doch hoe dit zij, ditmaal is dan toch Voor dezulken hun abonnementsgeld.... 10 e r g o 1 d geweest.. Inderdaad een inbeelding bij velen: neu trale berichtgeving heeft juist niets van neutraliteit, stelt zich ook op een stand punt', sluit daarom ook een heele boel uit. dat. haar doel niet past, 'Een gevaarlijke inbeelding, want zoo wor den die neutrale mënschen misleid, lang zaam maai' zeker. fin dan dat leergeld. Hebben de katho lieken geen vreeselijk leergeld betaald met, al die neutraliteit? Die keert, zich altijd, be wust. of onbewust, tegen al wat katholiek is. Ook in de neutrale bonden. Zouden wij nu nog zoo dom zijn, en ons laten uitlai hen door de „gemaskerde" bladen, die altijd nog maar schennen met neutraal, en ook - d oor de gerria skerde leiders. Is de pers der socialistische (zich noe mende „moderne") arbeiders altijd zoo eerlijk en zoo ongemaskerd, geweest? Het vonnis in eigen blad moet wel hard •ka-Hen - - - HST CÖNGKfcü' DEK, ARMEENSCHÈ BISSCHOPPEN De kerkelijke openingsplechtigheid Zondag werd in de Armeensche Kerk In Via S. Nicola da Tolentino te Rome een plechtige pontificale H. Mis volgens den Ar- meenschen ritus gecelebreerd ter opening van het aangekondigde congres van het Ar meensche episcopaat te Rome. De ook in Nederland bij vele Katholieken bekende patriarch van Cilieië, mgr. Paul Peter Terzian XIII, droeg de H. Mts op terwijl acht andere Armeensche bisschoppen, die aan het congres deelnemen, met rijke Oostersche kerkgewaden bekleed, in de Absis der kerk hadden plaats genomen. Mgr. Pasetto, bisschop van Gerra, hield een feestrede, waarin hij de eerbiedwaardige vergadering begroette en in haar de ver strooide geloovigen, priesters en religieuzen, der zoozeer geteisterde Oostersche Kerk, die van deze vergadering zooveel verwachten, als den dageraad van een betere toekomst. De eigenlijke zittingen ?an het congres zouden dezer dagen aanvangen, nadat het episcopaat door den H. Vader in plechtige audiëntie ontvangen zal zijn. PASTOOR P. A. KLOPPENBURG t. In het ziekenhuis te Eindhoven Is gisteren In den ouderdom van 76 jaar, voorzien van de - H.H. Sacramenten der Stervenden over leden de Zeereerw. Hoer P. A. Kloppenburg, Pastoor van Riethoven. PROFESSOR GUTBfiRLKT t Mgr. prof. dr. Córistantin GUIberlet, dom- kapitulaar te Fulda, is tn den hoogen leeftijd yah 91 jaar overleden. EEN OORD, WAAR VREDE EN VROOMHEID WOONDEN. De sovjets brachten er misdaad en ellende. Op zestig graad Noorderbreedte, verloren tusschen een eilandengroep ln de Witte Zee ten Noorden van Rusland, ligt het eiland So lovki. Daar vlak bij de Poolstreken is het leven zeer hard, de zon is er bijna onbekend, slechts enkele weken in het jaar vertoont ze zich en dan nog maar drie of vier uur per dag. Hier op dit moerassige eiland, door de natuur zoo stief moederlijk behandeld, hadden Oostersche monniken zich gevestigd en het verblijf drage lijk weten te maken. Door draineerings- en irrigatiewerken hadden zij dit eiland van on geveer zestig kilometer omtrek bebouwbaar weten te maken en teelden er voornamelijk aardappelen en kool. Ondanks bijna 'onoverkomelijke moeilijkhe den, wisten de monniken er aan hun levensbe hoeften te voldoen. Alleen graan, kolen eu ijzer moesten zij van elders betrekken. Verder maakten zij alles zooveel mogelijk zelf. Allen, van deai overste tot den minsten monnik, verrichtten handenafbeid én zoo waren zij bekwame vakmensciien geworden. Wanneer men met de boot het ei .and nader de, en de haven binnenstoomde, dan zag men van de haveii uit het klooster reeds liggen, met zijn witte muren, zooals overal de kloosters in Rusland, geflankeerd door 'rohidé torens; terwijl talrijke koepels, met het vergulde kruis in top, het geheel bekronen. De muren bestaan uit enorme steenblokken; men vraagt zieb af, hoe de monniken deze gevaarten zoo konden op stapelen. In dit klooster leefden een vijf honderd mon niken. Zij kwamen uit Siberië en van den berg Athos. Het was het beroemdste klooster van Rusland, Talrijk waren dan ook steeds de pelgrims, 'die er heen trokken, vergezeld zelfs door hun kinderen. Voor deze kinderen hadden de mon- u ken een school gebouwd, waar hun onderwijs werd gegeven. 'n Edict van Martha Possadnitza, later door Iwan den Verschrikkelijke bevestigd, stelde de monniken iu het bezit van dit eiland. Sint Her manns en Sint Sabbas zijn in 1429 met den bouw van het, klooster begonnen, Sint Zossciuus heeft er de eerste kerk gebouwd. Hun over blijfselen rusten er nog en velen komen er ter bedevaart. Voor grootere veiligheid hebben de monniken een hoogen muur rond hun bezit op getrokken. Solovki werd een belangrijk centrum. Vele monniken kwamen uit de beste kringen en het klooster stond bekend om zijn goede opvoe dingsmethoden. Twaalf duizend pelgrims wer den er jaarlijks geherbergd. Voorname persoon- lij kimden kwamen er huil laatste dagen slijten f er werden daar begraven, De monniken legden op het eiland wegen aan, de veeteelt bloeide er op groote boerderijen. Men vond ér 'u vuur toren en een haven met dokken en scheepshel lingen. Ook groeven de monniken er groote reservoirs vóór de watervoorziening. Tenslotte werden er ook vele kerken en kapellen gebouwd. Do monniken leefden van, het werk hunner handen, van de vischvang'st én dé jacht.' Over het, heele eiland hebben :zij prachtige bossehen: aangelegd, er waren boomen van drie en vier eeuwen oud. Later kwamen. ,er zelfs ijzerwerk plaatsen, zaagmolens, leerlooierijen eu steen fabrieken. Er was een drukkerij, kortom werk-' laatsen voor alle ambachten, tot zelfs een luci fersfabriek toe. Wel een schitterend voorbeeld, wat deze men- schen van geloof door hun energie tot stand brachten onder de meest ongunstige omstan digheden, Dit alles heeft bestaan tot 1921 In dat jaar besloten de sovjets beslag te leggen op het. eiland. De monniken moësLen het verlaten, zon- der iets mee te mogen nemen. De talrijke ka pellen verkeeren in een staat van verval, of worden bewoond door arbeiders of soldaten. De kathedraal werd gedeeltelijk een prooi der, vlammen. Wat er van overgebleven is, wordt gebruikt als slaapzalen, schouwburg, vergade ringlokaal, enz. De sovjets achtten het eiland uitstekend ge schikt voor bagno, omdat het zoo afgelegen is. Men begon echter met een plundering. De ikonen werden gebroken eu verbrand, de klok ken versmolten, behalve de grootste, die nu als alarmklok dienst doet. Papieren en andere documenten werden eveneens verbrand. Ver schillende leeeren trouwens is er brand geweest. Eerst een, die een gedeelte van het kreml, de stapelplaats voor koopwaren, vernielde; oen tweede was die van de kathedraal. De werk plaatsen eu de fabrieken werden één voor één gesloten. De boomen werden geveld zonder systeem om de nietigste reden. Men schiet de dieren neer uit pure baldadigheid. Om het eiland en de gevangenen te bewaken ligt er te Solovki een detachement van drie honderd man met een honderd paarden en zes mitrailleurs. Naar veroordeelden, die ontvlucht zijn, be weren, zijn deze lieden van de Tsjeka groote bandieten, misdadigers, daarheen gezonden om ze in Rusland kwijt te zijn. Zij hebben er alge heels volmacht. Men kan zich indenken, welke toestanden er dan op het eiland heerschen. De ongelukkige gedeporteerden zijn ware marte laars. Onuoodig hier verdere details nog aan toe te voegen. Dat is er dus geworden van 't oude Solovki, Het is dubbel pijnlijk, in dit zoo bij uitstek re ligieuze kader met zijn kerken, zijn typische groene torentjes, met zijn kloosters, waarvan de muurschilderingen ontroeren. In de kathe draal bevinden zich nog de geschilderde por tretten van de heilige stichters van het kloos ter. Alles is echter helaas in diep verval en toont wei duidelijk, hoe cultuurlievend de sovjets '••'jn, dat zij dit groote beschavingswerk aan het verval hebben prijsgegeven. DOM. ILDEFONSUS DIRKS. Na een ongesteldheid van slechts enkele dagen is te s-Gravenhage in den nacht van Dinsdag op Woensdag in den ouderdom van ruim 69 jaar overleden de luitenant-generaal van het wapen der Infanterie P. P. c. Collette, lid van het Hoog Militair Gerechtshof. Generaal Collette was Ridder in de Orde van den Nederiandschen Leeuw en van de Oranje- Nassau Orde en voorts begiftigd met de medaille en het Kruis van Verdienste van net Nederlandsche Roede Kruis, het eereteekea voor langdurigen Nederiandschen dienst als officier eri dé Albert-medailie van België, De overeenkomst tusschen H. D- O. (A. V. R. O.) en V- A. R. A. EEN UITEENZETTING VAN DEN MINISTER VAN WATERSTAAT. De Minister van Waterstaat heeft op de vragen van de heeren Boon en Krijger in zake de radio-uitzending uit Hilversum op 30 April jl. het volgende geantwoord: Toen in het begin van 1927 de inwerking treding van den tweeden zender in het zicht kwam. heeft in het Kabinet van den onder- geteekende een bespreking plaats gehad over de vërdeeling van de zenduren van den HU- versumschen zender, waaraan o.a. werd deel genomen door bestuursleden Van H D. O. (Hil- versumsche Draadloóze Omroep) en van de V. A. R. A. (Vereaniging wan Arbeiders Radio Amateurs). Tot dien tijd had de V. A. R. A, voor haar uitzendingen ter besehikking gekregen den Zaterdagavond. Thans vroeg zij uitbreiding, waarbij op den voorgrond werd gesteld, dat zij niet veeleischend wilde zijn en genoegen zou willen nemen met uitbreiding over den Zondagmorgen en ten hoogste een tiental „hoog tijden", waarvan als voorbeelden werden ge noemd: de LMeidag c«n het partijcongres. De ondergeteekende heeft tóén aangeraden de bespreking buiten zijn Kabinet voort te zet ten en zoo mogelijk tot overeenstemming te geraken, omdat hij anders verplicht zou zijn de verdeeling voor te schrijven. De V. A. R, A. verkreeg toen bij den Zater dagavond den Zondagmorgen en een „aantal hoogtijdagen", als daar o.a. zijn 1-Meidag en de vóóravond, een Kerstrede, een demonstratie, tot een maximum van 10, welke zoo vroeg mo gelijk te voren worden aangekondigd. Deze regeling ia aan het Departement mede gedeeld; ondergeteekende heeft geen aanlei ding gevonden daartegen bezwaar te maken. Spoedig daarop was het 30 April en 1 Mei. De 30ste April viel op Zaterdag en dus 1 Mei op Zondag. Krachtens de bestaande regeling had de V. A. R. A. dé beschikking over bedoel den Zaterdagavond; ze heeft toen een wijdings programma uitgevoerd, waartegen, voor zoover bekend, van geen enkele Zijde opmerkingen zijn kenbaar gemaakt. In October 1937 was, inmiddels de tweede zender gereed gekomen en zijn de zendtijden, voorloopig vastgesteld. Omstreeks 26 April 1928 gaf de V. A. R. A. aan het Hoofdbestuur P. T T. kennis, dat zij haar programma voor 30 April en 1 Mei aan staande ter publicatie had ingezonden. De V. A. R. A. deed deze mededeeling on der opmerking', dat zij bij geruchte had verno men, dat de A. V. R. O. (Algemeene Vereeniging -Radio-Omroep, opvolgster van de A. N. R. O.) ook eon -programfoa''had'' opg'éstefd; wat haar hun meeniii'g in Strijd met de afspraak zou zijn en 'waarom zij voor dat geval, ter voorko ming van moeilij^edenr tu^schenkomstver zocht. Van ife zijde van het llóofdbéstüur zijn toén bij de A V.R.O. inlichtingen ingewonnen, flie er opiWgzcn,.<Ja,t de A. V- R.,0. oorspron kelijk niéf laad.ge dacht, maar daarop 'was 'teruggekomen én nü Wèl een uitzending dacht te doenj.zpo bleek dan ook, toen in het eind vaff1 dië week liet algemeen programma verscheen. Dit had tot gevolg, dat ondergeteekende's tusschenkomst is ingeroepen ter beslissing van de vraag, welke van de twee programma's tot uitvoering zou komen. Het was kort dag en er was dus veor overleg zeer, weinig tijd, Ondergeteekende stelde zich toen drie vra- sen; m, lo. wat zijn partijen overeengekomen; 2o. wat is het karakter van het V. A. R. A.- programma, en r"\ 3o. wat is het karakter van het A. V. R. O.- programma. Wat de eerste vraag betreft, bleek hem uit mededeeliugen vair hem, die de besprekingen namens het Hoofdbestuur had bijgewoond, dat met de uitdrukking: vóóravond van 1-Meidag, werkelijk is gedacht aan den vooravond van 30 April, want toen reeds was opgemerkt, dat die avond bedoeld was als een wijdingsavond met hét oog op den volgenden 1-Meidag, zoo als ook in 1927 hét geval is geweest. Ook uit den aard der zaak. volg' deze bedoe ling, want een dergelijke uitzending heeft wel zin, indien zij aan 'de Mei viering voorafgaat, maar zij zou haar doel missen, indien zij midden in do Meiviering .elf zoü "allen. Onder geteekende besliste op dit punt daarom, dat' de uitlegging van de V.A.R.A. de juiste was. Door deze beslissing w is echter de zaak zelf nog niet beslist, want ondergeteekende zou ook dan nog gerechtigd zijn geweest de uitzending van de V.A.R A. door die van de A.V.R.O. te doen vervangen, indien de omstandigheden daartoe aanleiding gaven. Daartoe heeft hij toen de programma's bezien. Dat van de V.A.R-A. voldeed aar. het doel en gaf geen aanleiding tot opmerkingen Hij was er zich van bewust, dat zij, die naar een nationale uitzending op dien dag verlang den, daardoor teleurgesteld zouden zijn. maar hij overwoog, dat zij die toch niet zouden heb ben gekregen, en overwoog tevens, dat het orga- niseeren en uitvoeren van nationale feesten, tot nu toe terecht niet de taak der Regeering is, maar moet opkomen uit het initiatief van de volkskringen, die zich daartoe geroepen ge voelen. In het vervolg zal' wanneer de wijziging van de Telegraaf- en Telefoonwet tot stand mocht komen, de ondergeteekende, nadat hij den Radioraad zal hebben gehoord, od wettelijke basis een regeling kunnen treffen die meer bevrediging schenkt dan nu in dit jaar het geval 18 geweest. Na het voorgaande kunnen de antwoorden op de gestelde vragen beknopt worden gegeven. (Voor deze vragen verwijzen wij naar ons Dagblad van Dinsdag j.l.) A. Antwoord op de vragen van den heer Boon. Ad 1. Deze vraag wordt bevestigend beant woord. Ad 2. Deze vraag woTdt bevestigend beant woord; voor de gronden der interpretatie moge worden verwezen naar de Inleiding, hiervoren gegeven. Ad 3. Zooals in de inleiding is aangegeven, kan ondergeteekende aan het programma van de A.V.R.O. niet het representatieve karakter toekennen, dat blijkbaar in. vraag 3 is bedoeld. Ad 4, Voor het antwoord op deize vraag worde verwezen naar het -slot van de meerbedoelde inleiding. Ad '5; Blijkens Zön' beslissing- is- veer deu mÊmmM HET VERTREK VAN EEN ONZER GROOTSTE HOLLAND.INDIé VAARDERSDE J. P. OOEN. Een foto, tijdens het oponthoud in de sluizen te IJmuidèn genomen. ondergeteekende geen aanleiding óm ter oj>he£- fing van een verschil van interpretatie, in de overeenkomst wijzigingen tot stand te doen brengen. Dit brengt echter, gelijk uit de inlei ding blijkt, niet mede, dat ook veor een volgend jaar een zelfde regeling van den omroep op 30 April zal gelden. B. Antwoord op de vragen van den heer Krijger. Ad 1. De vraag wordt bevestigend beant woord in den zin als in de inleiding is uiteen gezet. Ad 2. Met de strekking van de tweede vraag, namelijk, dat het wenscbelijk is, dat op 30 April in overeenstemming met hetgeen overigens op dien dag gebeurt, ook de radio-omriep zooveel mogelijk in overeenstemming zij met de natio nale gevoelens, die op dien dag tot bun recht moeten komen, wordt volledig ingestemd. Ad 3, 4 en 5." Deze vragen vinden haar be antwoording in de voorafgaande inleiding. DE STORING VAN HUIZEN Door de harmonisch van Kootwijk MAATREGELEN TER VOORKOMING De directie dér N.V; Ned. Draadlooze Om roep wendde zich tot den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie met het verzoek om maatregelen te nemen tegen de harmo-i liiache van het radio-telefonie-station Koot wijk, welke harmonische oP de golflengten-van 1600—1900 M. iedere Ontvangst, met name in do proviencies Overijssel en Gelderland, ongenietbaar' maakt, Zqipwel ln de...program: ma',s van DaV'è'nt'ry alp ifi die van Radio Ihuas en Huizen, maakt lief gepiep va:u Kootwijk zich voortdurend hoorbaar. Thans is naar de „Stands'' meldt, door voornoemde directie van het Hoofdbestuur der Posterijen bericht ontvangen, dat maat regelen ter voorkoming van genoemde storin gen in overweging zijn genomen, zij bet. ook, dat in verband met de hooge daaraan ver bonden kósten, nog geen definitieve beslissing is genomen. Waar technische voorziening zonder eenigen twijfel, mógelijk is, mag worden verwacht, dat ook zoo spoedig mogelijk die voorziening wordt getroffen, DE RADIO-OMROEP Een niéuwe gegadigde De Ckristelijk-democratische Partij heeft zich tot den Minister van Waterstaat ge wend met het verzoek de beschikking to verkrijgen over een maximum aantal zend uren per jaar om door middel van de radio haar beginselen te kunnen verbreiden. Dit verzoek is een gevolg van de blijkbare onmogelijkheid voor haar, om voor de micro foon te komen, teneinde een rede uit te spreken Een verzoek aan de betrekkelijke omroep-organisaties om te Huizen en (of) te Hilversum te - spreken, had niet het ge- wenschte resultaat, zoodat zij zich nu om haar doel te bereiken dezen weg' moest be wandelen. UIT HET LITHOGRAFISCH BEDRIJF Dreigend conflict Nu de Ned. Bond van Steendrukkerijen de wenschen deT werknemers betreffende loons- verhooging en vacantie-uitbreidiug hebben af gewezen, hebben de samenwerkende werk nemers-organisaties een ultimatum gesteld aan den patroonsbond, dat op 21 Mei afloopt. Is voordien geen accoord bereikt, clan breekt op dien datum de staking uit. Verder hebben de hoofdbesturen der werknemersorganisaties, naar wij in het orgaan van den R. IC. na 9 Méi nog overwerk te verrichten, na 9 Mei nog overwerk te verrichte. ERNSTIG ONGELUK BIJ DE SLUIS- WERKEN TE IJMUIDÈN Een arbeider gedood on een levens gevaarlijk gewond Hedennacht is op het werk van den sluis bouw te IJmuidèn door het breken van een kabel een materiaal bak naar beneden gestort. Een uit Fijnaart afkomstige, 31-jarige onge huwde werkman werd door den bak getroffen. De man was onmiddellijk dood. Een andere arbeider wérd levensgevaarlijk gewond. Een der steuntorens, waaraan de kabel verbonden was, is door den schok van het breken uit ziju evenwicht gebracht en om gevallen. Het gevaarte is daarbij bovenop een smederij terecht gekomen, .zonder even wél persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Bij Zuid Westerstorm in liet Engelsch Kanaal MEN ZAL DOORZETTEN Bij de meeste ménschen bestaat nog altijd een verkeerd begrip omtrent het streven van den 70-jaj'igen ouden heer Schuttevaêr. Geen suelheidstockt Over het algemeen hoort men zeggen: „hot duurt te lang". In de eerste plaats dient opgemerkt, dat deze tech in geen geval een sneiheidstocht is. Schuttevaêr's bedoeling is de wereld te bewij zen, dat dit systeem-reddinsboot gevaarloos ds onstuimigste zeeën kan doorstaan. Dat zij dit kan, heeft de „Schuttevaêr" met den hevigen Z.W.-storm in het Engelsche Kanaal wel be wezen. Immerswat zou er van een open boot terecht zijn gekomen? Na het bekend worden van de wederwaar digheden die de „Schuttevaêr" in dezen storm heeft meegemaakt, zijn er stemmen op gegaan om te trachten den verderen toch van overheidswege te doen verbieden, onder het motief dat belet moest worden, dat de. beman ning zich noodeloos iu gevaar stelde. Hoe denken deze geachte heeren, dié in elk geval blijk gaven' van menschelijk gevoel, over hét volgende'; s;'i,'Dagelijks vértVèklcen uit gróóts. 's&jeha- k-véns schepen soms met 5Ö8 ÖC méér Ijaesar giers. Hét blijkt uit de statistieken van de Lloyda, dat jaaarlij1- ongeveer 50 schepen der wereld vloot verdwijnen, waar men pooit meer iets van hoort. En al deze schepen hebben nog altijd als wettig reddingsmid. del de open beoten aan boord". Zou het niet beter zijn om daar zijn stem tegen te verheffen? Tot geruststelling van een ieder tlieae ech ter dat:, de bemanning van de „Schuttevaêr", die toch den hevigen storm in het Engelsche Kanaal medemaakte, êénparig verklaart: „de boot heeft zich schlttérend gedragen en lean absoluut geen kwaad". De bemanning en vooral de heer Schutte, vaêr zijn dan ook vast besloten den tocht on danks de financieele moeilijkheden voort te zetten. „Ecu stap verder" Scfïuttevaer heeft reeds jarenlang met zijn proefboot uitstekend geslaagde proeven geno. men o.a. de duikproeven. Voorts ia Schutte vaêr indertijd met een Z.W.-storm op eigen kracht Umuiden uitgezeild, eenige uren bui ten gebleven en op eigen krachten weder bin nengekomen. Met als resultaat dat het, oor deel van vooraanstaande deskundige personen êénparig luidde: „De uitvinding van den heer Schuttevaêr is v'"'i' het reddingwezen ter zee een groote stap vooruit". Andermaal is nu weer een schitterende prestatie met de „Schuttevaêr geleverd. Tij dens den hevigen Z.W.-storm in het Engelsche Kanaal is de bemanning geenszins verdron ken; integendeel, niettegenstaande1 itten tij. dens den storm tweemaal ln een woedende branding kwam, den eersten keer voor Eastborne, de twee maal voor de huizen- hooge rotsen van Folkestone, Is de boot veilig de baal van Margate binnen geloopen. Wel was dit een teruggaan op den eens ingeslagen weg, maar zonder anker in het EngelschKanaal, tijdens een hevigen Z.W.- storm en met tij tegen, heeft een zeilboot niets ln te brengen on is alleen aan de orde: het leven behouden, en dat de „Schuttevaêr daarvoor zorgde, is bekend. Het resultaat Het practisch resultaat voor Schuttevaêr na den storm is dat men van Fransche zijde het systeem „Schuttevaêr" aangevraagd heeft. Dit is echter niet voldoende. Schuttevaêr tracht te bereiken dat men in de geheele wereld de overtuiging krijgt dat Invoering van zijti uitvinding een groote verbetering beteckent voor het reddingwezen ter zee. Dit kan alleen bereikt worden door voort zetting van den voorgenomen tocht. Ook al mocht de hoot in den Oceaan door een plotseling opkomenden orkaan overvallen worden en eventueel mast eu tuigage wovdea afgeslagen, dan nog is de bemanning niet verloren. Dan blijft alleen de vraag, hoe lang duurt het alvorens de opvarenden opgenomen worden door een passeerend schip. Maar ook in zoo'n geval zou de „Schutte- vaer" bewezen hebben haar plicht te hebben vervuld n.l. dat do schipbreukelingen niet ten doode waren opgeschreven. Denkt, aan do ongeveer 50 schepen waar men nooit meer (ets van hoort!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5