j DONDERDAG 10 IVIES 1823 TWEEDE BLAD PAGINA 3 DE !V3iSSIETEfiTQON5T£LL:NG TE BARCELONA SPORT EN SPEL. VOETBAL -m SFORT IN ENGELAND HUIZE BETHLEHEM TE NIJMEGEN Inwijding van bet nieuwe Zusterhuis Hedenmorgen is het nieuwe Zusterhuis der fierw Zusters der Derde Orde van den H. Do- ninicus, die vooral haar apostolaat van chns- eiijke charitas uitoefenen onder de aller armste armen in Nijmegen, plechtig ingewijd. De plechtigheid geschiedde door den zeer- terw. pater H. Kooien O.P., prior van het Dominicanenklooster te Huissen, die m 190!), aog kapelaan te Noorwegen, een der stichters was van deze orde van vrome vrouwen. Pater ïoolen droeg een H. Mis op in de klooster- tape! waarvoor Jan Toorop indertijd de Kruis- vegstaties schilderde. De plechtigheid werd bijgewoond door den Tcogeerw. Pater Provinciaal Aug. Jurrius O.P. ait Huissen en den oud-provinciaal pater B. D. van Breda, door den wethouder van Nij megen, den heer G. Busse en verschillende Zeer- Eerw. heeren pastoors der stad. Pater U. Kooien, dankte na de H. Mis alle weldoeners die hun medewerking verleend had den om deze stichting tot bloei te brengen. Met groo'te waardeering herdacht spr. den heijzaman invloed van de Derde Orde van St. Dominions die de leden van Huize Bethlehem met apostolischen geest bezield had. Spr. dankte verder den HoogEerw. Pater oud-Provinciaal B. D. van Breda, die steeds Huize Bethlehem met vaderlijke zorgen om ringd had, en voorts den tegenwoordigen Pro vinciaal Pater Aug. Jurrius voor zijn belang stelling en welwillende behulpzaamheid bij het vastleggen der constitutioneels fundamenten der stichting, welke een nieuwe bloeiende loot is aan den boom van de Dominicaner Orde. Spr. herdacht in dankbaarheid den dag waar op wijlen de HoogEerw. Pater Generaal Lndo- vieus Theissling deze jongste stichting van St. Do—tntnua of""— zijn bijzondere bescherming had genomen. Vervolgens voerde de nieuwe Provinciaal de HoogEerw. Pater Angelus Jurrius het woord. Spreker wenschte de Zusters en Pater Kooien geluk met deze door God op zoo bijzondere wijze gezegende stichting, welke spreker be schouwde als een bloeienden tak aan den stam boom van St. Dominions. Had sprekers voor ganger steeds alle belangstelling en medewer king getoond voor deze stichting, spr. zou dit werk voortzetten en steeds zal Huize Bethle hem op zijn sympathie mogen rekenen. Heel de Dominicanenprovincie van Nederland zal medewerken om deze stichting tot nog liooger bloei te brengen. Ten slotte werd in de hal van bet nieuwe huis een gedenksteen ingemetseld door Pater Kooien. Het nieuwe huis Bethlehem is gelegen aan de St Autonlusplaats te Nijmegen, en ligt als aan den rand van den Waalheuvel en over schaduwt de straatjes van heit lager gelegen oud-Nijniegen, waar de beschermelingen der Zusters wonen. MONUMENTENZORG. UITVAART E5I- PASTOOR A. G. STEKELENBURG. Nadat gisterenavond het stoffelijk overschot van den Zeereerw. heer A .G. Stekelenburg, em.-pastoor van Spanbroek, sinds 1928 rustend te Roelofsarendsveen, van het St. Jaeobusge- sticht naar de parochiekerk aldaar was over gebracht, werden te 7 uur de Metten gezongen. Agens was hierbij de Zeereerw. J. Ruyter, pas toor te Hazerswoude, diaken de Weleerw. heer kapelaan P. J. de Wit, sub-diaken de Weleerw. heer kapelaan A. Weber, terwijl als cantors fungeerden de Zeereerw. heeren P. J. ran den Burg, rector en directeur van het St. Antonius- pensionaat te Bergen, en J. G. Onel, pastoor te Roelofarendsveen. Hedenmorgen om kwart voor tien werden de Landen gezongen met dezelfde assistentie. Om 10 uur werd de plechtige H. Mis van Requiem opgedragen door den Zeereerw. heer G. P. J. van den Burg, wederom met dezelfde assistentie. In heit priesterkoor hadden plaats genomen Mgr. P. Streamer, Deken van Am sterdam, Deken Hellegers van Alphen aan den Rijn, Pater Groen, Overste van het Missiehuis te Kaatsheuvel, de Zeereerw. Pastoors A. Leusen te Leiden, van Stralen te Oud-Ade, Kwakman te Rijpwetering, L. Geldermans te Oud-Beijerland, J. Ruyter te Hazerswoude, Sprenger te Leimuiden ,van Zutphen, em.- pastoor te Ouderkerk, Pater Okhuyzeh O.P. te Alkmaar en andere Eerw. heeren geeste lijken. Na de H. Mis werd de lijkrede gehouden door den Zeereerw. heer J. Ruyter. Nadat de absoute was verricht, werd het stoffelijk overschot naar Bergen vervoerd, waar het op het kerkhof van het St, Antonius- pensionaat wordt bijgezet. Moeder, geef uw kinderen op geregelde tijden hun maaltijd en geef ze niets tusschen- dooT, ook zoetigheid tussclien de maaltijden niet dan bij hooge uitzondering. Gij suit dan zelden over slecht eten van uw kinderen te klagen hebben. Zorg dat het schoolkind na een stevig ontbijt naar school gaat en let zelf op, dat het daaraan den noodigen tijd besteedt. Naast brood, boter, slappe thee met gekookte melk, Is een bord warme pap des morgens voor uw kinderen een zeer ge schikte P"ijs. GEZONDHEIDSRAAD INLEIDING ZALIGVERKLARING IJ MGR. COMBONI. Men schrijft ons uit Rome: De bisschop van Verona, mgr. Giroinale Car- dinale, heeft voorgeschreven, dat de geschrif ten van mgr. Daniele Comboni, stichter van de congregatie der Missionarissen van Centraal Afrika, verzameld worden, wijl de „causa" der zalig- en heiligverklaring van dien stichter bij de H. Congregatie der Riten wordt ingeleid. De missionarissen bovenbedoeld zijn degenen, die indertijd het veel genoemde nieuwe missie- schip „Pio XI" ten geschenke kregen en thans daarmee de missiestaten aan den Nijl en aan de anders nauwelijks toegankelijke zijrivieren van den stroom bezoeken. Zij hebben circa 25 missiestaties en hun stichter trok eens met den zegen en de goed keuring van wijlen Paus Pius IX in het jaar 1857 naar Centraal Afrika. Dat thans de Witte Patera en de Missionaris sen van de Consoiata in Afrika kunnen werken, is deels aan het voorbereidend werk van mgr. "Comboni te danken. DE BELANGRIJKSTE NA DE VATICAANSCHE EXPOSITIE. Do plannen voor de tentoonstelling der Ka tholieke missies, die een deel zal uitmaken van de wereldtentoonstelling te Barcelona in Mei 1929, naderen naar de .Agentia Fides" meldt, hun voltooiing. Ze bewijzen het belang van de ze onderneming; zij wordt de grootste tentoon stelling die gehouden is sinds die van het Va- ticaan in 1925 te Rome. Een vrijstaand paleis is voor de missies ge reserveerd, dank zij de zorgen van de commis sie van uitvoering van de tentoonstelling. Drie en twintig genootschappen van priesters en broeders hebben een comité gevormd, dat tot doel heeft om het plan op de meest bevredi gende wijze te verwezenlijken. Verschillende ordes van missiezusters zullen eveneens haar medewerking verleenen. Het comité van organisatie wenscht ter alge- meene kennis te brengen, dat het niet alleen de Spaansche missies zijn, die men vertegen woordigen wil; het wil de Katholieke actie van da geheels wereld doen zien, ofschoon natuur lijk, de bijdragen die van Spaanseh gebied ko men, overvloedig zullen zijn. Het is een feit, dat de belangstellenden in het missiewerk met vreugde eonstateeren, want buiten Spanje, zelfs in de best ingelichte kringen, is men niet op de hoogte van het groote aandeel, dat dit land neemt in het werk van het apostolaat. De groote missionaire actie, die de sporen volgen gaat van den grooten zeeweg, die ge baand is naar Azië en naar de beide Amerika's, was bijna in haar geheel in handen der Spaan sche en Portugeesche missionarissen. De negen tiende eeuw, zag Frankrijk als centrum van de missie-actie; evenwel zendt Spanje tegen woordig missionarissen uit naar alle vaste landen. Het is van belang, de zoo weinig bekende katholieke missie-actie, dia in Zuid-Amerika gevoerd wordt, te bestudeeren; ze zal, naar meu hoopt, een eerste plaats innemen op de tentoon stelling van Barcelona, Men verwacht ook schitterende inzendingen, afkomstig uit Afrika, China, Indië, Oost-Indië en Oceanië. JUBILEA. Aanstaanden Zondag 13 Mei herdenkt de Eerwaarde Broeder Simon van het St. Vineen- tius Gesticht te Havreveld, den dag, waarop hem voor 50 jaren het Congregatiekleed der Broe ders van O. L. Vrouw der Zeven Smarten werd geschonken. Broeder Simon nam 20 jaren lang dsn zwo ren post van overste op de Heibloem waar, was tevens eenige jaren overste in het Leo-Ge- sticht te Borculo, en heeft door zijn tactvolle leiding en verdienstvol kloosterlijk leven in den lande tot heil en hulp en tevens tot stichtend voorbeeld gestrekt. Moge liet den jubilaris ge geven worden door den goeden God, nog tal van jaren zijn verdienstelijk leven voort te zetten. Den 29sten Mei a.s'. hoopt de Eerwaarde Zus ter Magdalena (in de wereld mej. J. Hendriks) den dag te herdenken, waarop zij voor 25 jaar geleden haar intrede deed in het klooster der Clarissen te Megen. Woensdag werd te Lisse het 12-ja rig ju bileum vau den Zeereerw. heer H. J. Ph. Tho- mann als pastoor aldaar, gevierd. Het feest was wegens het overlijden van Mgr. A. J. Callier een weelt uitgesteld. Des morgens te half elf droeg de jubilaris eeu plechtige Hoogmis op, daarbij geassisteerd door den Zeereerw. heer B. A, Lasance, pastoor te Warmenhuizen, als diaken, den zeereerw. heer G. J. Blankenauw, pastoor te Schermer- horn, als subdiaken en den weleerw. heer J. R. F. Versteeg, kapelaan te Heemstede, als cere- moniarius. In heit priesterkoor hadden ver schillende geestelijken plaats genomen, terwijl de belangstelling van de zijde der parochianen zeer groot was. Na de H. Mis had in de pastorie een druk bezochte receptie plaats. Op Woensdag 23 Mei hoopt de Eerw. Zuster Rolendis te Lierop haar 25-jarig kteoster- jubilé te vieren. Als hoofd der bijzondere meisjesschool en als gediplomeerde leerares ia land- en tuinbouw aan de landbouwhuishoud- school heeft zij zich sinds jaren verdienstelijk gemaakt. m Een stoffelijk bewijs van dankbaarheid zal op den gedenkdag zelf door de leerlingen en oud-leerlingen der scholen aangeboden worden, en onder de groote vacanti© zal op een samen komst van oud-leerlingen het feest nog eens worden herdacht. INTERN. CONGRES VOOR TRAMWEGEN TE ROME. De eenmans-wagen. Den 7en dezer is te Rome het 21e congres gehouden van de „Union Internationale de ehemin de fer d'interet local et de transports publics automobiles". Er waren directeuren en ingenieurs van tramwegonderuemingen en bedrijven uit België, Bulgarije, Denemarken, Duitschland, Engeland, Frankrijk Hongarije, Italië, Lithauen, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Roemenië, Spanje, Tsjecho- Slowakië, Zweden en Zwitserland. De heer Bacqueyrisse, directeur-generaal van tramwegen en autobusdiensten te Parijs, bracht rapport uit over het eenmans-wagem-systeem. Spr. gaf een uiteenzetting van de toepassing van dit stelsel in Amerika en wees op de zeer gunstige financieel© resultaten er van. Het ia echter niet gewenscht dat in Europa dit stel sel blindelings wordt nagevolgd. Elk land zal het op eigen wijze willen toepassen, maar men kan daarbij gebruik maken van de groote er varing in Amerika. Naar de overtuiging van dezen rapporteur zullen er bij elk tranmeit wel één of meer lijnen zijn, waarop toepassing van het eenmans-wagen stelsel mogelijk en voor- deelig zal blijken te zijn. De heer P. M. Nieuwenhuis, directeur Tan de Gem. Electr. Tram te Arnhem, was mede rapporteur over dit o-nderwerp. Spr. gaf een beschouwing over de bezuinigingen in Neder- derland met het éénmans-wagen stelsel ver kregen en wees op de voordeden in Amerika daarmede verkregen. In Arnhem, waar het stelsel geheel is ingevoerd, heeft men nog geen fare-box en kaartjesautomaat. Spr. achtte deze echter bevorderlijk voor een goede bediening en zeide te verwachten, dat een uniform-toestel, dat niet kostbaar behoeft te zijn, wel binnen korten tijd zal worden ingevoerd, nu het één- mans-wagensysteean, ooit in Frankrijk steeds meer toepassing vindt. x i Het congres der buitenlandsche ambtenaren. Gisteren waren de deelnemers aan het con gres van ambtenaren voor monumentenzorg uit Midden-Europa, die een studiereis door ons land maken, de gasten van het Haagsche ge meentebestuur. In de ochtenduren brachten de conservatoren een bezoek aan Katwijk aan Zee om de ge restaureerde kerk te bezichtigen. Tegen 1 uur was het gezelschap weer in de residentie terug en vereanigde men zich aan een lunch in restaurant de Twee Steden. Aan deze lunch nam ook burgemeester Pa- tijn deel, voorts de wethouders dr. v. d. Meu ten, Vrijenhoek en Quant, de gemeente-secreta ris, mr. ter Pelkwijk, mr. Rijken, chef van bet kabinet van den burgemeester, de heer Robin, hoofdcommies ter gemeentesecretarie, ir. Bak ker Schut directeur van den Dienst voor Stads-ontwikkèling en Volkshuisvesting, dr. van Gelder, directeur van den dienst voor Kun sten en Wetenschappen en de gemeente-archi varis dr. Molk. De Burgemeester, mr. Patijn, hield aan tafel een rede, waarin hij er zijn vreugde over uit sprak, dat het jaarlijksciie congres ditmaal in den Haag gehouden is. De beoordeeling van architectuur en steden bouw aldus spr., en wel in het bijzonder da oude architectuur is uw speciaal terrein. Uw congres wordt „Konservatoren-Tag" genoemd. En in dit opzicht ben ik niet geheel gerust omtrent Uw oordeel over den Haag. Wat wij in den Haag „geconserveerd" hebben is weinig, in verhouding tot het vele, dat wij bedorven hebben. Het is ons in maatschappelijk opzicht te goed gegaan en deze opleving begon reeds in 'n tijd, welke voor de schoonheid van oude architec tuur niet veel ocg had. Het thans levende ge slacht kunt gij echter daarvoor niet geheel verantwoordelijk stellen. Wellicht zal onze nieuwbouw U ook niet dadelijk bevallen. Ik kan mij indenken dat onze steden, en Den Haag in bet bijzonder, met de lage gebouwen den vreemdeling aanvankelijk klein toeschijnen. Maar gij moet daarbij bedenken, dat ons volk altijd een groote waarde gehecht heeft aan een eigen Heim. Ieder wil zijn eigen huisje hebben. Daarom heeft onze stad ook een onevenredig groote bebouwde oppervlakte. Onze oppervlakte is voor een bevolking van ongeveer 420.000 zie len niet belangrijk kleiner dan de bebouwde oppervlakten van miilioenen-Steden als Ber lijn of Parijs. Het zijn belangrijke en zware problemen, welke het gemeentebestuur worden voorgelegd. Wij hebben daarbij flinke, deskundige adviseurs noodig. In uw congres zoo besloot de burge meester begroet ik een gezelschap van deze adviseurs en ik hoop, dat uw vergadering vrucht zal afwerpen voor de zaak, welke wij allen be- hooren te dienen: de schoonheid van onze Steden. De rede van den burgemeester, werd beant woord door den ministerialrat Robert Hiecke, conservator der monumenten van den staat Pruissen, die allereerst heit gemeentebestuur dank zegde voor de vriendelijke ontvangst en er voorts op wees, dat, ondanks de groote uit breiding den Haag toch nog in een veel gun stiger positie verkeert dan de Duitscke steden. In den Haag is men er uitstekend in geslaagd oud en nieuw te bewaren en te verbinden. Na de lunch werd een auto-tocht gemaakt door de stad onder leiding van den heer Bak ker-Schut. Door Zorgvliet reed men naar het Bloemea- kwartier en vau daar naar heit Duindorp ach ter Houtrust, waar uitgestapt werd en een klei ne wandeling gemaakt. Vervolgens werd via Scheveningen naar het Tweede gymnasium aan de Bildersstraat gere den, dat bezichtigd werd. Door het Haagsche Bosch keerde men weer naar de stad terug. Heden waren de ochtenduren eveneens be stemd voor bezichtiging der stad, terwijl he denmiddag een bezoek aan Rotterdam werd ge bracht. MISSIEWEDSTRIJD TE HELMOND. Zondag 13 Mei wordt op het Kolpingterrein te Helmond de Missiewedstrijd gespeeld tus sclien de Limburgsche en de Brabantsche Bonds- elftallen, de z.g. vooronde der Missiewedstrij den, waarvan de winnaar te Nijmegen, waar schijnlijk op 28 Mei, den strijd zal moeten aan binden tegen de sterkste van Utrecht-Haar lem Teneinde het verloop zoo goed en de op brengst zoo groot mogelijk te doen zijn is onder voorzitterschap van den Wel. Eerw. heer Reetor Verhoeekx Sten actief reg®lingscoinité gevormd, dat a.s. Zondag' op velerlei wijzen een aanval zal' doen op sport- en missie-Revend Helmond. Gezien de voorbereidingen beloofd de dag schit terend te zullen slagen. Een eere-comité is ge vormd, waarin de geestelijke en wereldlijke auto riteiten benevens een aantal notabelen dei- stad hebben zitting genomen. Het programma ver meldt o.a.: Officieele ontvangst van de hoofdbe sturen der R. K. F., Limburgechen en Bosschen R. K. Voetbalbond en vertegenwoordigende elf tallen; optocht van de markt met muziek naar het Kolpingterrein aan den Bakelschen weg, alwaar te half drie de wedstrijd aanvangt. Mgr. Jurgens, de nieuwe missiebisschop der Phiiip- Pijnen, is door het comité uitgenoodigtl den Mi.v siewedstrijd met zijn tegenwoordigdeid te wil len vereeren. Do volgende elftallen komen tegen elkaar in het veld: Limburg: v. Rij n (Venlo), Canrpstein (Venlo), Wint- Jens (Kimbria), Dettrap (V.V.H.), Knipschild (Kimbria), Straeten (Valkenb.), Jansen (Wil helm.), Cool (Venlo), Rondagh (Kimbria), Lin- sen (Wilhelm.), Laeroix (Caesar). Hertogs (M.U.L.O.), v. Campen (Union), Jongbloets (R.K.T.V.V.), Möller (Union), v. Lieshout (Kolp.), Verbum (R.K.T.V.V.), v. Eeckeren (M.U.L.O.), Mustert (R.K.T.V.V.), v. Laarhoven (M.U.L.O.), Jansen (Union), Ver- spaget (Kolping). Noor d-B r a b a n t Reserves voor Noord-Brabant: P. Builtjes (Gennep), Th. Builtjes (Gennep), W. Keereu (M.U.L.O.) en C. dc Cocq (R.K.T.V.V.) Reserves voor Limburgdoel, Sagenschneider (R.K.O.N.S.), achter, Pek (V.V.H.), voor van Mierlo (Wilhelmlna). Scheidsrechter ie Je heer F. van Veen te Amsterdam. HAAGSCH ELFTAL—TOTTENHAM HOTSPUR 2—6. Een slappe vertooning. De belangstelling voor de ontmoeting van de Engelsche beroepsspelers van Tottenham Hot spur tegen een Haagsch elftal, welke gisteren avond op het H.V.V.-veld plaats vond, was vrij groot. Onder de aanwezigen merkten we op de officieele tribune o.m. op minister Lambooy vergezeld van zijn adjudanten kapt. Vrede en luit. ter zee van Weel, minister Kan en minister v. d. Vegte, den burgemeester van. den Haag, mr. J. A. N. Fatijn, den gemeente-secretaris mr. dr. Ter Pelkwijk en de raadsleden Guit en Siebela. Het was vinnig koud, terwijl enkele hagel- en regenbuien in de tweede helft het veld zeer glad maakten. De Engelschen verschenen nagenoeg met het zelfde elftal waarmee zij Zondag tegen," het Olympisch B-elftal uitkwamen. Het Haagsch elftal was als volgt samenge steld: Marang (H.V.V.) doel; J Hendriks (V.U.C.) en Vermetten (H.B.S.) achter; Breit- rier (A.D.O.), v. d. Wildt (V.U.C.) en v. d. Ber gen (H.B.S.) midden; Jhr. Snouck Hurgronje (H.V.V.), Adam (H.V.V.), Küchlin (H.B.S.), v. Kesteren '.B.S.) en van Nellen (D.H.C.) voor. Het bc i was zoowei ran da profs als van het Haagsche elftal al bijzonder slecht. Van eenig verband in den Haagsehen aanval was geen sprake. Later ging het wel iets beter maar toch als geheel was de Haagsche voorhoede totaal riiets waard. Snouck Hurgronje gaf een parodie op voetbal en heeft in den geheelen wedstrijd geen enkele maal het leder behoorlijk weten voor te zetten. Zijn clubgenoot Adam was wel een van de bes ten van 't veld. Niet alleen, dat hij beide Haag sche doelpunten voor zijn rekening nam, maar tevens was hij steeds daar waar gevaar dreigde en zijn steunen van de vrij zwakjes spelende half linie heeft menigmaal onheil voorkomen. Küchlin maakte er zoo goed als niets van. Het eenige wat bij verdienstelijk deed, was af en toe den niet altijd even fair spelenden midhalf Grinsdell met den grond te laten kennis maken. De pootige Engelschman had hier z'n mannetje wel gevonden. Van Kesteren en van Nellen deden dikwijls goede individueele dingen, doch samenspel was ook op dezen vleugel zoek. Breitner was van de halfs de beste. Hij maakte het Thomson en zijn partner dikwijls vrij lastig. Het steunen van de voorhoede was echter bij geen van drieën voldoende. Vermetten was zeer betrouwbaar en op enkele uitzonderingen na vol deed ook Hendriks wel. Marang wist met de harde scherpe schuivers der Engelschen geen weg.. Als hü uitviel naar deze ballen waren zü reeds onder hem door in de touwen verdwenen. Over het verloop van den wedstrijd welka door het zeer slecht arbitreeren van den heer Bisseliek een tweetal Engelsche doelpunten op leverde, die zoo onbetwistbaar in buitenspel positie gemaakt waren, dat telkens een waar Indianen gehuil van bezoekers losbrak, kunnen we kort zijn. Na een groot kwartier scoort de Engelsche centervoor met scherpen schuiver waaroverheen Marang valt. Dan krijgen de gas ten een penalty voor hands van Hendriks, waar bij de centervoor vlak onder de lat inschiet 02. Weer is het dan een schuiver, nu van den links binnen, welke Marang verrast 03. In de tweede helft wordt er door de Hagenaars iets beter gespeeld, wat niet wegneemt, dat kort na de hervatting de rechtsbinnen der En gelschen er 04 van maakt. Bij dit doelpunt stond de centervoor der profs ongeveer naast Marang. Dan komen de twee Haagsche doel punten beide van den voet van Adam en voor het einde wordt het door den Engelschen rechts binnen 26. Ook dit doelpunt werd in zichtbare buitenspelpositie gemaakt. AFSCHEID VAN HET VOETBAL. De Hotspurs down! EEN GEWELDIGENDE EINDSPURT VAN SHEFFIELD WEDNESDAY. (Van onzen bijzonderen correspondent). WERELDRECORD 400 METER SCHOOL- SLACt ZWEMMEN VERBETERD Te Maagdenburg heeft Hilde Schrader een poging gedaan om het wereldrecord 400 M. schoolslag, staande ten name van mej. Marie Baron uit Rotterdam, te verbetereu. De Duitsclie zwom den afstand in 6 min. 4C.8 sec., zoodat zij acht seconden bleef beneden liet record van onze landgenoot (6.54.8), ge maakt op 20 Maart 1927. „Partir, c'est mourir un peu". Ja, dit afscheid is waarlijk een weinig sterven. "Wij nemen afscheid van het voetbal seizoen. Van het seizoen waarin ons alter Chel sea zeven lange maanden aan de spits gegaan is zonder dat zij werd toegelaten tot de hoogere klasse: „so near and yet so far!" Wij verlaten de arena waar een Huddersfield zeker zegevierend zou zijn, maar wij huldi gen hen zelfs niet als de ihatadoren onder hen allen. Rouwmoedig buigen we het hoofd als ook Tottenham Hotspur begraven wordt op de tweede divisie, ver van alle rumoer. Wij nemen afscheid van hen. Maar voor mij is erger; ik neem afscheid van U, Wanneer niet een hechte band veel brieven bewijzen aat den sportlezenden lezerskring van de Maasbode vier jaren gebonden had gehouden met deu berichtgever van Engelsche sport, dan zou ik in deze kolommen uwe aandacht niet vragen voor een persoonlijk feit. Maar ik weet dat er veten van u hebben meegeleefd met de meppen van John Berry Hobbs, met den tijd dat er een feestartikel ln dit blad te vinden was wanneer Chelsea destijds een goal scoorde. Gij allen hebt de British Heavy Weights in de derde projectie aanschouwd wanneer zij soms meer dan eens per jaar waterpas gingen liggen op den vloer van Albert Hall, zulks tegen een bescheiden hono rarium van zesduizend pond per ronde. Verder dan een ronde brachten ze het meestal niet. Thans zullen anderen u pogen te doen mee leven met de Britsche sportlui, zulten zij u medelijden vragen inet de bookmakers, als de favoriet de Grand National wint en zij dus met ©en bezorgd hart weer zoo'n barren winter aan de Riviera moeten tegemoet zien! Voor mij is dat alles voorbij. Mogelijk kunt ge me weervinden in deze kolommen tijdens het Olympisch Feestvoor een wijle. Doch wat deze wekelijksche correspondentie betreft: finis! Dit afscheid is moeilijk, maar het moet zoo zijn. Ik dank u inmiddels voor uwe aandacht. Tottenham Hotspur plande een trip naar het land van kevers, kikkers en koeien en was dus spoedig' met haar programma klaar:, ons Olympisch Elftal wachtte. Doch zief: daar spurtten de clubs, die lager stonden dan Tot tenham, deze oude London-club voorbij, en Zaterdagavond hoorden de Hotspifrs in bun Amsterdamsch Hotel deze tragedie van cijfers doe- de Radio: Manchester United six, Liver pool one; Sheffield Wednesday two, Aston Vil la nil: Middlesbrough nil, Sunderland three. En daarmee was het leed geleden: Tottenham Hotspur, die het heele seizoen niet van degra datie had gedroomd, zakte een afdeeling lager en liet West Ham en Arsenal als eenige Lon- densehe eerste- klussers. Een onverwacht en teleurstellend resultaat. De groote strijd werd gestreden te Middles brough. Daar moest Snderland winnen om vei lig te zijn. Zij deden dat met 30. Dat maakte de degradatie van MkUilesbrough een voldon gen feit. De heeren hebben inderdaad hun wederoptreden in de eerste klasse niet lang mogen beleven en zijn, nadat ze in 1924 met Chelsea degradeerden, thans, ïra een jaar gespeeld te hebben in de eerste divisie, weer bij bun oude deelgenooten terug. Schitterend is de prestatie van Sheffeld Wednesday. Als er ooit een club ten doode op geschreven stond, dan was het wel de Wedmf day. Doch in de laatste tien matches blevi de Sheffieldërs ongeslagen en behaalden z(v 17 punten uit een totaal van twintig! Hun laatste wedstrijd tegen Aston Villa zou de be slissing brengen en ook deze werd gewonnen. Na afloop stormde een seliare van 40.000 sup porters het veld op en het elftal had vijf minu ten noodig om de kleedkamers te bereiken. Want Sheffield Wednesday was safe! Manchester United maakte korte metten met Liverpool en bracht zich dus ook al binnen de haven, zoodat we liet volgend jaar twee Mancbesterclnbs iu de eerste klasse hebben, immers Manchester Gity promoveerde reeds. Ook Leeds United, dat het vorig jaar degra deerde, is weer bij de betere helft terug. Wees welkom, vreemdeling! Er is nog een afscheid: Charlie Buchan heeft Arsenal, heeft het voetbal vaarwel gezegd. Hij speelde zijn farewell-match tegen Everton ta Everton, nadat hij 16 jaar lang actief gevoet bald heeft, het laatst voor Sunderland en voor Arsenal. Het is drie jaar geleden dat hij van de eerstgenoemde naar de laatstgenoemde ver- eeniging "overging, en misschien herinnert U zich nog uit deze epistels de wijze waarop dat geschiedde. Immers Arsenal zou voor elke goal die Euchan scoorde, 100 Pond moeten betalen aan Sunderland. De Football Associa tion was echter met deze regeling niet erg Inge nomen en heeft er binnen betrekkelijk korten tijd een stokje voor gestoken. Niettemin was er groot gejuich in den lande toen de eerste Hundred Pound Goal het levenslicht aan schouwde, al geschiedde het uit een scrimma ge op de doellijn. Nu wordt Buchan journalist en het moet prettig voor hem wezen dat hij nog als goed voetballer het spel vaarwel kan zeggen en niet weer tot lagere rangen behoeft af te dalen om definitief van het groene karpet te ver dwijnen, weik tragisch lot den m-.csten prof voetballers beschoren is. Nog meer vaarwel! Gillespie, de beroemde aanvoerder van Sheffield United, die drie jaar geleden zijn ploeg naar de zege stuwde in den Cup-Final tegen Cardiff City, werd uit het veld gestuurd in den laatsten wedstrijd tegen Bolton Wanderers. Gillespie speelt nu al twin tig jaar in de eerste klasse, is een faire vete raan, en het was de eerste maal in zijn loop haan dat hem zoo iets overkwam. Hij was slaags geraakt met Seddon, die dusdanig ge wond werd dat hij het veld moest afgedragen worden. Desondanks verscheen hij tien miDu- teu later weer ten tooneele, maar de scheids rechter wilde oo-k dezen Bolton-man niet meer zien, en hij moest even snel weer verdwijnen als hij gekomen was. Een pijnlijk afscheid! Vijftigduizend menschen hebben Everton be jubeld vanwege het behaalde kampioenschap. Maar behalve dat kampioenschap, hetwelk immers reeds een week geleden veroverd was, stond er ook nog een record op het spel, n.l. dat van het hoogste aantal persoonlijke doel punten in een seizoen. Dit record stond tot op heden op naam van Camsell (Middlesbrough) met 59. Dean had er 57, en diende dus in de laatste ontmoeting drie goals te scoren.... en hij deed het! En toen dan ook Mr. Mc. Kenua, de president van de Football Association, den kampioensbeker aan Everton's captain Cress- well uitreikte, was er een luid geroep „Give It to Dixie!" Zoo had men dit jaar zoo dikwijls geroepen toen het den bal gold, zoo deed men het nu voor deu Beker. Want waarlijk: Dixie Dean is een wonder-voetballer en womder- centervoor en mijn indrukken vau den Enge landSchotland match waren niet over dre ven. Everton scoorde dit jaar 102 doelpunten en Dean daarvan alleen GO, in 42 wedstrijden. Dit wil noga! wat zeggen! Het Is dan ook een record, ongeëvenaard in eenige divisie. onovertroffen onversaagde handige geboren harde trouwe bijdehande pientere knappe goedkoppe machtige kwieke onuitputtelijke uitnemende vurige kundige moedig©' duidelijke snelle speurders onderzoekers bemiddelaars verkoopers werkers vrienden ondernemers veilingmeesters kopnen krachten strij Iers reizigers raadgevers toezichlboudcr aanhangers publicisten handlangers omroepers succes-behaler9 Bedenkt in al uwe moeilijkheden, dat er nog KABOUTERS fijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 7