-~n- ZATERDAG 12 MEI 1928 DERDE BLAD SPORT EN SPEL. EEN WAARSCHUWEND WOORD „Duld geen lidmaatschap van uw zoon in de neutrale voetbal beweging". LUCHTVAART DE TOCHT VAN VAN LEAR BLACK. LAWNTENNIS. NEDERLAND-AMERiKA EERSTE RONDE DAVIS-CUP. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. CRICKET. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. DE KRUIMELS VAN DE TAFEL. R. K. STATIONS WERK -tt- AMERIKAANSCHE JEUGD PAGINA 2 VOETBALBESPIEGELING DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG Kampioenschap R, K. F, N. V. B- Kampioenschap van Nederland Morgen kan de beslissing vallen- -Zal ze vallen? Ajax of Z. A- C.? Promotie en degradatie. DE MISSIEWEDSTRIJDEN. IN RUSLAND DE OEFENWEDSTRIJD VAN HET OLYMPISCH ELFTAL. MARKTBERICHTEN. Z. IT. DE PAUS De Pera- en Propagandacommissie van den D. H. V. B. verzoekt opneming o.m. van het volgende: Er is geen godsdienstige of sociale richting in den tegenvroordigen tijd denkbaar, die zich niet met één of beide problemen bezighoudt: le van beperking van het kindertal, of: 2e. van de opvoeding van het kind. Van den eenen kant zien we een funeste en onvermoeide propaganda voor de beperking en van den anderen kant 'n zorg en inspanning en ongekende belangstelling in do opvoeding van hot kind in al z'n nuances, (Zou 't een 'n reactie zün van 't ander?) In tijdschriften en couranten-artikelen, in brochures en boeken houdt de mensch zich met het probleem der jeugdop voeding bezig. Men tracht do jeugd-psyche te ontleden en daarmede z'n voordeel te doen. Middelen wor den aan de hand gedaan voor de geestelijke en lichamelijke opvoeding van het kind. In ver- eenigingen van alle soort wordt de schoolgaan de-, schoolvrije- en rijpere jeugd ondergebracht, om ze aldus beter in handen te hebben, gemak kelijker te kunnen leiden en de gevaren aan hun leertijd eigen tot 'n minimum te reduceeren. Niet het minst wordt de aandacht der jeugd leiders in beslag genomen door de Iichamelüke- opvoeding van de spes patriae. De zedelijke ge varen. verbonden aan de lichamelijke ontspan ning, zijn niet te onderschatten (o.a. kleeding. omgang, connecties enz.). Do menschen van de praktijk kunnen van ondervinding praten. Zoo lang wij nog geestelijke belangen hebben bij"de lichamelijke opvoeding, moeten we de botsing van belangen voorkomen, of zoo gering moge lijk maken. Daarom voor onze jeugd bescher mende wetten voor hun geestelijk heil wat ook bü de lichamelijke opvoeding de hoofdtoon voert. Lichaamscultuur ten nadeele van de ziel i3 geen beschaving: lichaamscultuur met ziele- nadeel is door ons absoluut te verwerpen. Tot nu toe neemt het voetbalspel de voor naamste plaats in onder alle spelen. Het groot ste percentage van onze jongens, die lid zijn van 'n vereeniging voor lichamelijke opvoeding, voetbalt, (van 500 in 1919 klom dit getal tot 4000 in 1027, alleen In 't Diocees Haarlem) En 't getal katholieke jongens, die in neutrale ver- eenigingen spelen, is heel groot. Eerstdaags zal Nederland het Centrum zijn van de Olympische Spelen. Dan zal men kun nen zien, hoe groote afmetingen de lichamelijke opvoeding heeft aangenomen. Dat zal 'n pro- pagande-manifestatie zijn van alles, wat onder da „neutrale-vlag" vaart. Op 'n geweldige belangstelling wordt gere kend. Er zal aantrekkingskracht van uit gaan. Maar 'n gevaarlijke kracht voor ons. Daarom richt de Pers- en Prop. commissie van den Dioc. Haarlemschen Voetbalbond 'n waarschuwend woord aan alle ouders en aan hen, die belang stellen in onze jeugdbeweging. De denkende belangsteller in de Roomsche jeugdbeweging zal begrijpen, dat wü met angst voor het behoud van onze jongens bezield zijn. *n Extra tour do force zullen we moeten door staan. Maar dat zullen we schitterend doen, zoo we medewerking krijgen van de jongens zelf, ouders, onderwijzers en allen, die met do jeugd in contact staan. Help ons bijzonder dit jaar om ons getal tb vergrooton, of op z'n allerminst te behouden. Duld geen lidmaatschap van Uw zoon in de neutrale voetbalbeweging: maak pro paganda voor de bestaande Roomsche clubs. Op U allen, die de jeugd liefhebt, rekenen we. Weber gaat als ïnechanitiën ince Gisterenmiddag te twee uur is het nieuwe driemotorige Fokker-vliegtuig H.-N.A.D.P., ■waarmede de heer van Lear Black aanstaan den Maandag van het vliegveld Croydon te Londen zijn groote vlucht zal aanvangen, van Waalhaven, op het vliegveld Schiphol te Am sterdam gearriveerd. De machine werd bestuurd door den heer Aler, adjunct-chef van het vliegveld Waalha ven, terwijl als passagiers medegevlogen wa ren de bekende machanicien Weber, met vrouw en kind. Zooals bekend, zal de heer Weber de wereldvlucht meemaken. De heeren Geysen- dortfer en Soholte, die daarbij als piloten zul len optreden, waren op het vliegveld Schiphol aanwezig om bij de aankomst van. de H.-N.A.D.P. tegenwoordig te zijn. Mej. Bouman slaat mcj. Anderson. HET AMERIKAANSCHE DUBBEL VER LIEST VAN DE HOLLANDSCHE DAMES. De tweede dag van den wedstrijd voor da mes tusschen Nederland en Amerika heeft fraaie successen voor onze speelsters opgele verd; mej. Bouman sloeg mej. Anderson 60, 62, mej. Bouman met mej. Rollin Couquer- que wonnen van mej. Wills en mej. Anderson 9—7, 4—6, 6—3. In de eerste partij maakte Nederland gelijk. De cijfers 60, 62 zijn wellicht wat ge flatteerd, doch mej. Bouman verdiende een stevige overwinning volkomen. Het dubbelspel, dat na de exhibitie volgde, is een bepaald schitterende Nederlandsche overwinning geworden. Met 97, 4—6, 6—3 hebben mej. Bouman en mej. Rollin Couquer- que de sterke Amerikaansnhe combinatie ge slagen en getoond zelf een duibbel te vormem, die op internationaal peil staat. Zoowel het oombineeren, het elkaar begrij pen en aanvullen, als het individueede spel was beter dan wij ooit van een Hollandscli damesdubbel gezien hebben. De gevaarlijke miss Wills ondervond een tegenstand, dien zij wellicht ni-et zoo sterk gedacht had. De stand na Vrijdag is 21 in het voordeel van Nederland. IERLAND—NEDERLAND NEDERLAND ZEGEVIERT OOK IN HET DUBBELSPEL Men seint ons uit Dublin d.d. 11 Mei: Heden hebben de Nederlandsche spelers Die- mer Kool en Timmer ook het dubbelspel ge wonnen. Zij sloegen de Ieren Screope en O'Cal- laghan met 64, 86, 8C. Hiermede hebben de Hollanders met 30 de leiding en daar de kamp uit 5 partijen be staat, tevens den heelen wedstrijd reeds ge wonnen. Nederland komt nu in de tweede rende te genover Hongarije, waarschijnlijk in eigen land! Eerste klasse. Afd. 1. Den Haag: Leimonias IIAnglo Dutch I. Leimonia3 ID.D.V. I. Afd. 2. Rotterdam: Anglo Dutch IIHaarlem. Amsterdam: Festina IOranje TC. Afd. 3. Amsterdam: Groen Wit IHilversum. Bussum: Het Spiegel IAlta I. Het Spiegel II—D.D.V. II. Afd. 4. Nijmegen: Quick IArnhem I. Wageningen: Wageningen INijmegen. Afd. 5. Den Bosch: Den Bosch IBreda. Tilburg: PhilharmonieTongo I, Tweede klasse. Delft: Delft I—Dordt I; Den Haag: F.I.T. I— Nuova; Rotterdam: Baan 14—Ace I; Den Haag: WaalsdorpLeiden I; Deuce I—Dordt II; Rot terdam: Shot ILeimonias III; Leiden: Leiden IIF.I.T. II; Wassenaar: Duinauwe I—Ace II; Schiedam: GameReady I; Rotterdam: Anglo Dutch IIIDuinauwe II; Wassenaar: Oud Wassenaar IToeg I; Delft: Delft IISchie dam; Den Haag: Deuco IISido; Dordrecht: Dordt III—Odea; Den I-Iaag: TOR I—Houtrust; Gouda: Tiod IDe Komeet; Rotterdam: Wig wam I—Delft III; Den Haag: TOR II—Leiden III, Deuco III—OverschotjeGorinchem: Ready—D.I.X. Eerste klasse. Amst. C.C.Phoenix. Hilv. C.C.—V.V.V. Quick (N)Haarlem. P.W.—H.C.C. Tweede klasse. N: Rood Wit IIAjax (A,); Vleermuizen R.C.H.; V.V.V. IIHaarlem II; Albion V.R.A. II. Z: H.C.C. IIIKampong; S.C.H.C.H.C.C. IV. Derde klasse, A; R.I.O.—A.C.C. II; D.V.C.—Olympia. Een krant staat iede'ren dag zoo vol. Alles lezen gaat immers niet. En dan zoekt men al gauw naar datgene, wat het meeste de belang stelling geniet. Een aardige stof om eens een onderzoek in te stellen: wat leest ge 't eerst in uw krant; wat zoekt ge voor al het andere? In afwachting van het oogenbtik dat zoo'u on derzoek misschien begint kan ieder voor zich al reeds eens nagaan: wat zoek „ik" het eerst? Het geeft misschien wel een onverwachten kijk op het eigen karakter. Het verslag gelezen van het R. K. Stations- werk over 1927? Wie leest dat nu? Zoo'n dood ding! De titel al, verslag doet je kippevel krijgen. En wat is dat eigenlijk: Btationswerk? Hebt ge daar oolc al katholie ken onder? Eu toch: wat loont het de moeite zoo'n verslag eens even na te lezen: dat brengt tot nadenken; dat leert een stuk van den mensch rlen. Van den goeden kant, maar ook van den slechten. Eek dood lijstje: ;,Het aantal meis jes bij het doorreizen geholpen bedroeg 47; van den trein afgehaald op verzoek 16; uit verkeerde handen gehouden 4; naar de te huizen geleid 28; naar goede adressen ge bracht 64; aan passen geholpen 2; hulp van politie ingeroepen 4 maal." Dood als een pier. En toch vol leven. Want daar bestaau altijd nog menschen, die veel to goeder trouw zijn, en menschen, die er op uit zijn misbruik te maken van zoo'n per- aoon. Vooral op reis. Daar komen er altijd nog naar de stad zonder behoorlijke infor matie; komen op betrekkingen af, die ver dacht en meer dan verdacht moeten heeten. Onverantwoordelijk van den kant der ouders, maar ook van de meisjes zelf. Moeten zulke onnoozele halzen dan aan de meer dan ge wone gevaren overgeleverd worden zonder voorafgegane waarschuwing? Zelfs als ze op retraite komen in Rotterdam bestaat er gevaar, wanneer ze den weg niet weten. Laat ze dan toch geen wildvreemden aan spreken: die zijn lang niet allemaal zoo gedienstig uit belangelooze motieven! Een prachtwerk doet die vereeniging. Doch, of ze dan ook op evenredige belangstelling en steun kan rekenen? Jammer lang niet genoeg, naar het schijnt. Echt jammer. Amerika lijkt bij de overige werelddeelen wel de jeugd tegenover den meer rustigen, bezadigden, zelfs ernstigen leeftijd. Jeugd bloeit altijd en trekt. Zoo gemakkelijk weet men over het dolle, het onbezonnene. het luchthartige heen te stappen. Ze bedoelen het immers lang zoo kwaad niet als op het eerste gezicht lijkt. Zoo heeft Amerika aller oogen tot zich getrokken. Amerikaansehe opvattingen en manleren staan hoog aangeschreven, vooral wat de vrijheid der jeugd aangaat. Die staat daar al zoo vroeg op eigen beenen; die regelen hun eigen dingen en wat flink en wat kordaat. Ook wat het omgaan met elkaar betreft, jongens en meisjes. Die weten best hun eigen peultjes te doppen en hebben vader en moeder niet uoodig. Die ideeën zijn op alle mogelijke winden overgewaaid. En hebben ook onze jeugd wel wat te pakken. Zelfs oudevs: want het ls gemakkelijk. Of dat nu zoo'n paradijs-toestand schept? Of de jeugd daar zoo'n ideaal beeld te zien geeft? Als liet tiende part van hetgeen de kinder rechter Ben B, Lindsey vertelt, waarheid Morgen mengt Wilskracht zich In den strijd der Overgangskampioenen om uit te maken, wie van het drietal matadoren het in den eindkamp zal opnemen tegen Venlo. De Amsterdamscha club is in zoover op haar concurrenten Lisse en Neo vooruit, dat zij nog een schoone lei heeft, terwijl de anderen elk reeds een nederlaag boe ken. De hoofdstedelingen beginnen met een wedstrijd op eigen veld met Neo als tegenpartij. De Bornelingen sloegen Lisse in Zuid-Holland met 3—1, doch verloren in Twonthe met 3—0 van dezelfde ploeg. Uit den aard der zaak valt er over de ontmoeting van morgen weinig te voorspellen. Promotie en degradatie. S. D. O. in Bussum bezet de bovenste plaats ln de tweede klasse B en verkrijgt daarmee het recht op een kans in de Overgangsklasse B, die thans door R. K. A. V. wordt ingenomen. Morgen meten deze clubs eikaars krachten in Bussum. Overgang. Thans wordt de laatste hand gelegd aan de competitie van Overgang C met den wedstrijd D. H. L.G. D. A. In Loosduinen speelden deze clubs met 00 gelijk; in Delft verwachten we een kleine zege der Leeuwen, Morgen kan de beslissing vallen, welke club het kampioenschap van Nederland in het seizoen 19271928 behaalt. Wanneer het daartoe komt, dan valt de titel Feijenoord ten deel. Brengen de Rotterdammers het niot zoo ver, dan staan nog verschillende mogelijkheden open. Feijenoord speelt morgen op eigen terrein tegen Noad. Wint de thuisclub, dan is ze met een bezit van 12 punten door geen der concurrenten meer to bereiken. Er staat dus voor de Rotter dammers veel op het spel. Ze kunnen er zich van overtuigd houden, dat het uiterste van hen zal worden gevergd. Do Tilburgsche bezoekers bewezen door hun 21 overwinning op Brabant- schen bodem, dat ze geduchte tegenstanders zijn en al missen ze nu het veldvoordeel, waarop ze onverslaanbaar bleken, door hun enthousiasme vormen ze ook buitenshuis een moeilijk onder te krijgen ploeg. We hopen voor Feijenoord, dat de zenuwen buiten het geding zullen blijven en dat ze in mooien, fairen strijd con meerderheid weet te behalen, die de ltampioensvlag aan den mast zal brengen. Mochten de Rotterdammers gelijk spelen of verliezen, dan maakt Noad nog een goede kans alsmede Ajax of Z. A. C. Wie van beide laatsten er dan het best komt voor te staan, hangt af van den wedstrijd, welken deze clubs morgen in Amsterdam tegen elkaar spelen. Wo zien in deze Ajax de favoriet, die in Zwolle met 6—2 de haas bleef en dus ook op eigen veld in staat moet zün over de Oostelijke kampioenen te zegevieren. Er bestaan groote kans, dat morgen over het lot van B. V. V. wordt beslist. De Bosschenaren gaan naar Bredania en zullen daar in de Baronie wel winnen van de ploeg, die niets meer te verdienen heeft. Meer dan in Breda is in Bleyer- heido het wel of wee van den eerste Wasser de inzet Daar speelt de club van dien naam tegen Helmond en wel onder zoodanige omstandig heden, dat een overwinning der thuisclub haar tevens het eersto klasse-schap bezorgt en B. V. V. een afdeeling lager plaatst. De mogelijkheid is groot, dat aldus de loop der zaken zich zal voltrekken. Immers Bleyerheide wist ln Hel mond reeds een gelijk spel te verwerven en met het terreinvoordeel is er gunstig uitzicht, dat de Zuid-Limburgsche club nu op heide punten beslag legt In Winschoten komen W. V. V. en Frisia tegenover elkaar. De Leeuwarders verloren thuis van Sneek, do Winschóters wisten de laatste op haar terrein tot een puntenverdeeling te dwingen. Als daaruit eenige conculsie mag wor den getrokken, dan meenen we, dat de eerste klasser er morgen niet bijster op vooruit zal gaan. Het Haarlemsche elftal. De elftalcommissie van den D. IL V. B. heeft onderstaande ploeg gekozen welke d.d. 2fl Mei te Lisse tegen Utrecht zal spelen; Hoe-boer (De Meer) v. Leeuwen v. d. W ardt (H.B.C.) (V.V.Z.) Lielrand v. d. Berg v. Boheemen Wilskracht) (S.J.C.) (L. en S.) Geysel Kemuermans v. Rooyen (De Sfeer) (Gr." Willem.) (Lisse) Renckens de Lange (R.K.A.V.) (V.V.Z.) bevat, dan moeten we er n0" van huiveren. Wat een ellende, wat een bederf! „Ontstel lend", schreef een liberaal blad, dat zelf anders niet gemakkelijk ontstelt en heel wat ontstellende theorieën in haar kolom men laat verkondigen. Meisjes van middelbare scholen, tusschen 14 en 17 jaar, maken zich in een heel groot percentage aan ergerlijkheden schuldig op gebied der zeden. Hetgeen natuurlijk leidt tot alle gevolgen, die een kinderrechter meemaakt in zijn beroep. En dan nog dat gene wat hij niet te weten komt. De oorzaak? Dat de hekrompen opvatting der ouders daaraan alle schuld heeft, omdat ze te lang gewacht hebben met voorlichting, is zeker niet waar. Natuurlijk voor sommigen moet dat fataal gewerkt" hebben. We zouden het ergens anders zoeken: bij het gemis aan opvoeding, het gemis aan beginselen, het ge mis aan leiding en tucht. Dikwijls gevolg van de weelde thuis. De al te groote vrijheid In de jonge Jaren, die vooral uit gebreid wordt om „zich te kunnen vermaken" moet de groote schuld dragen. Dat. moet noodzakelijkerwijze dien kant opgaan. Zulk een opvatting der vrijheid en zulk een zoeken naar genet bij het gemis van gods dienst, wordt ook voor duizenden meisjes hij ons een ramp. Ook daar vlot het niet met de jeugd. Of moeten we zeggen, dat het er wel vlot? Bedoelen de leiders daar werkelijk om de jeugd groot te brengen, zooals ze nu ls? Laten ze daarin niets anders zien, dan de vruchten van hun leer? We willen nog veronderstellen, dat ze het zoo niet bedoeld hebben; dat ze alleen staan voor een niet voorzien gevolg van heel hun leer, die al het hoogere in den mensch stelselmatig ontkent, dat ook tracht uit te j Morgen speelt het z.g. Olympisch Elftal A. te Almelo op het Heracles-terreln tegen de Engel- sche beroepsclub Tottenham Hotspur. De Neder landsche ploeg is volgens de „Sportkroniek" samengesteld uit de volgende spelers: Van der Meulen, (H.F.C.) Van R(jn, Van der Zalm (P.S.V.) (V.U.C.) Krom, Van Boxtel, Schreurs. (R.C.SE) (N.A.C.) (Roermond) Elfring, Smeets, Tap, Kools, Weber. (Alcmaria) (H.B.S.) (A.D.O.) (N.A.C.) (Sparta) Hierin ontbreken dus Denis, van Kol, Massy en van Heel. Van Kol en van Heel moeten uitkomen voor hun clubs, die beide morgen kampioenschaps wedstrijden spelen. Aan het commentaar van de „Sportkroniek" ontleenen we verder nog het volgende: Denis is niet in het elftal opgenomen, om dat hij oververmoeid is. Hu' verblijft sinds eeni- gen tijd te Parijs, waar hjj in verband met zijn betrekking bij de Artillerie-inrichtingen aan de Hembrug werkzaamheden te verrichten heeft. Doordat hij den laatsten tijd vrijwel iedere week naar Holland gereisd is, is het thans gewenscht hem eenigen tijd rust te geven. Deze week komt hij, dank de welwillende medewerking van het ministerie van Oorlog, in ons land, waar hij tot na d;e Olympische voetbalwedstrijden blijven kan. Hjj zal dus spoedig genoeg weer geheel fit zijn, maar 't werd toch terecht beter geacht, dat hij nu niet den zwaren wedstrijd tegen Tottenham, waaraan bovendien een vrü lange reis verbonden is, meespeelt. Ook de middenlinie is aanmerkelijk anders dan die welke algemeen als de sterkste be schouwd wordt. Massy is er den laatsten tijd nogal uit, hij speelde in 't bijzonder in Zwit serland z'n slechtsten wedstrijd. Hopelijk is z'n inzinking een tijdelijke, maar in elk geval is 't zaak uit te zien naar een eventueelen plaatsvervanger. Van Boxtel is inderdaad daar voor meer aangewezen dan Vis. De N.A.C.-er, die als vleugelhalf meermalen goed gespeeld heeft, zal dus thans z'n kunnen als spil moeten demonstreeren. Opgemerkt dient, dat hij ook ln z'n club de spilplaats bezet. Schreurs, de stoere Roermondenaar, die tegen de Zwitsers een de gelijke partij gespeeld moet hebben, doet ook nu mee; deels ook doordat Van Heel niet ge kozen kon worden. Rechts is Krom opgesteld; .wü gelooven dat de R.C.I-I.-er z'n plaats nog wel waard zal blüken. In de voorhoede zün dezelfde vjjf spelers ge kozen afls tegen Zwitserland, alleen zijn de blnnenspelers omgewisseld. Deze proef kan on- getwüfeld haar nut hebben? Zoowel Smeets ais Kools speelden Zondag vrü goed, al bleven ze allebei wat veel achter. De beproefde vleugels Elfring en Weber, die tegen Zwitserland overi gens niet in hun besten vorm waren vooral de Alcmariaan niet zün eveneens weer opge steld, evenals de niet minder beproefde mifl- voor Tap. 't Zal ons benieuwen of de vooruit gang, waarvan deze voorhoede na den wedstrijd tegen Denemarken Zondag j.l. tegen de Zwit sers blük gaf, zich blüft voortzetten! De „Sportkr." gelooft niet dat het zoo'n bui tengewone wedstrijd zal worden als het Ned. Elftal tegen Newcastle United speelde. Toen hadden de Hollanders niets te verliezen en alles te winnen, en zü speelden dan ook van de eer ste tot de laatste seconde met een ongekende geestdrift. Thans hebben zli wel wat te verliezen; zü moeten nu zorgen fit te blüven voor de komende Olympische wedstrijden. Zü moeten niet de risi co loopen, dat de Engelschen, door te groot enthousiasme van onze landgenooten, hun li chaamskracht te veel gaan gebruiken. Wü heb- hen j.l. Zondag al den indruk gekregen, dat de Tottenhammcrs pootlger ln hun optreden zün dan de Novocastrlans verleden jaar. Men ver- liezo vooral niet uit 't oog, dat 't hier louter een oefening voor onze spelers geldt; zü moeten van t' spel hunner tegenstanders nog wat zien op te 3teken. dat zü twee weken later zoo mo- gelük in toepassing kunnen brengen. Hoe aangenaam 't ons ook zal zün, als een mooi resultaat bereikt zou worden, in dit geval geldt meer dan ooit, dat de uitslag van dezen wedstrüd feitelijk van minder belang is. Maar ook als oefening voor de nationale ploeg, als generale repetitie, kan deze ontmoeting inte ressant genoeg worden. Tot zoover de „Sportkroniek". Dat de ont moeting interessant kan worden, is mogelijk, maar dat ze het zal worden, gelooven we niet hard, nu de spelers het consigne hebben moe- gekregen dat ze het hij oefenen kunnen laten en dat het er, wat den uitslag betreft, niet op aan komt. Wre hebben al zoovele oef en demonstraties van dien aard gezien, dat we vreezen dat de duizen den toeschouwers morgen leellik zuilen worden teleurgesteld, voor zoover ze zich op een inte ressanten wedstrijd nachten gespitst hebben. SCHIETEN NATIONALE COMPETITIEWEDSTRIJDEN; BUKS 1927-1928. De einduitslagen van deze wedstrijden, ult- Sdt >n dü°l den Haarlerascll(:"11 Schietbimd, •r Staande houding. le klasse: 1. Bloemendaal Commando 1919- 3, Gen. Joubert, O verveen 1893; 3. Graaf Floris, Vogelenzang 18914. Merwede, Dordrecht 1884; 5. v. Vad. Koning, Haarlem 1843; 6. Wilhelm mina, Ylaardingen 1820; 7. Generaal v. Mer* len, Haarlem 1381. Hoogste korpssehutter: W. Hoogestein. Bloe mendaal met 397 punten. 2e klasse: 1. Bloemendaal Commando 1795; 2, Generaal v. Merlen, Haarlem 1768; 3. Generaal Joubert, Overveen 1765. Hoogste korpsschu-tter; Fr. Koelemy, Bloe- znendaal met 2S0 punten. 3e klasse: 1. Generaal Joubert, Overveen 1757; 2. Generaal Cronje, Schoten 1742; 3, Bloe mendaal Comtaando 1739; 4. Generaal Cronje II, 1558; 5. Generaal Joubert II, Overveen Hoogste korpssehutter: ,T. Rompa, Schoten met 376 punten. Knielende houding. le klasse: 1. Schietvel'. Rüswük 1950; 2 Mier wede Dordrecht 1936; 3. Generaal Joubert Overveen 1928; 4. Jan van Glymes, Bergen op' Zoom 1922; 5; Heerenveen en Omstreken 1918; 6. Engelbert van Nassau, Breda 1914; 7. Willem Teil, Bodegraven 1910; 8. Piet Cronje, Ermelo 1908; 9. Prins Hendrik, Maassluis 1903; 10, Graaf Floris, Vogelenzang 1902; 11, v. Vad. Koning, Haarlem 1898; 12. Frederik Hendrik, Delft 1887; 13. Wilhelmina, Vlaai-dingen 1877; 14. Burgerwacht Apeldoorn 1859; 15. Generaal van Merlen, Haarlem 1417. Hoogste korpssehutter: W. Faasse, Overveen met 398 punten, 2e klasse: I. Juliana. Wassenaar 1933; 2. Schietver. Domburg 1929; 3. Oranje Trouw, Oosterhout 1924; 4. Soranus, Oostkapelle 1912; o. Burgerwacht Rozenburg 1907; 6. Nunsp^l- sche Schietclub 1897: 7. Wilhelmina, Terheyden 1891; 8. Willem Teil, Bodegraven 1883: 9. Schiet vel'. Rüswük 1883; 10. Schietver. Lisse 1878; 11. Engelbert van Nassau, Breda 1376; 12. "Burl genvacht Zwolle 1875. Hoogste korpssehutter: ,1. v. Bekhoven, Oos terhout met 393 punten. 3e klasse: I. Oranje Trouw, Oosterhout 1902;' 12, Wilhelmina, Terheyden 1901; 3. Jan van Gly mes, Bergen Op Zoom 1838; 4. Willem TeR, Bodegraven 3 887; 5. Juliana, Wassenaar 1884; 6. Soranus 1, Oostkapelle 1882; 7. Schietver, Domburg II 1881; 8. Allemansgeest X, Voor schoten 1881; 0. Soranus II, Oostkapelle 1S64| 10. Majoor Bowler I. Hilversum 1857; 11. Schiet ver. Domburg I 1848; 12. Allemansgeest XI, Voorschoten, 1845. Hoiogste korpssehutter; R, v. Mulligan, Voorschoten mot 393 punten. ROTTERDAM, 13. Mei. (Veilingsvereen. Vrije Aardbeien veiling Charlois). Spinazie f 1015, Idem bont 68, postelein f 2425, stoofsla 10—32, Red Star 10—11,10 alles per 100 kg., sla, le srt. 5.20—6, 2'e srt. 2.70—3.90, gerand f 2.804.40, bloemkool le srt. 2531, 2e srt, 1922, 3e srt. 1216, komkommers le srt, f 1618, 2e srt. 12, eendeieren f 5.ZO-8.10, ganseieren f 13, kipeieren 5.605.90, bruin 6.106.40, alles per 100 stuks, peen le srt, 23—26, 2e srt. 12—15, selderij le srt. f 3.80— 4.10, 2e srt. 2.102.00; prei 4.805.20, radjis 0.90—1.30, rabarber le srt. 4.SO—6, 2e srt, f 2.20—3.60, alles per 100 bos, aardbeien 97 ct. per pond. ROTTERDAM, II Mei. (Middag-veiling). De prijzen heden besteed aan de Coöp. Tuinbouw veiling Rotterdam en Omstreken waren als volgt: Eng. kaskomkommers le srt. f 1725, 2e srt. 1319, 3e srt. 6—14, platglas kom kommers le srt, f 16—27, 2e art. 1119, 3a srt. 713, sla Kardoes le srt. f 5.505.80, 2a srt. 2.402.90, Meikoning le srt. f 3.2Ö—10.30, 2e srt. 1.107:30, bloemkool le srt. 17—39, 2e srt. 10—25, uitschot 5.KH-19, snüboonfen 1.151.80 alles per 100 stuks, komkonuaerstelc D 22 ct. postelein 1324 ct„ snüboonen stek 80 ct., ales per kg., stoveflen f 618, spinazie 4.60II.8Os per 100 kg., peen lo srt. 1933, rabarber 4—8, radüs 1.20—L30 per 100 bos, tomaten A 47—50 ct., B 48—52 ct., C 42—49 ct, per pond, stamprinsessen 1,251.30 per kg," ZWIJNDRECHTII Mei. Groenten- en fruit veiling: aardbeziën le soort 5#—83 ct., 2e soort 19—49 ct. per kg., andüvie 3.3 0, bloemkool le soort f 17—28, 2e soort 9—19, 30 soort 4— 13 per 100 stuks, bosuien 1.40—3.90 per 100 bo», groene komkommers ie soort f IS30, 2e soort 10—15, 3e soort 7—10 per 100 stuks, kropsla le soort ƒ5.108.80, 2e soort 1.50—4 10 per 10 krop, stoofsla. 10—23 ct. per'kg., pieterselie f 1.805.10 per '100 bos, postelein f 1524 per 100 kg., prei 1,806.10 raapstelen f 0.200.80 rabarber le soort f 4.70—10.50, 2e soort f 1.30— 3.70. roode radijs 0.20—1,60, id. witpunt ƒ0.80 1.60 per 100 bos, selderü 953 ct, per dozijn, spinazie 4li.10 per 100 kg., stamsuikerboonen 64 ct. per kg., wortelen ƒ16—33 per 100 bos, zuring 2—8 per 100 kg. Aangevoerd aardbeien 1303 pond, radijs 50.548 bos, sla 38.108 stuks, roeien in den mensch en nu ondervindt, dat bet dier in den mensch niet meer te houden is. Echter moeten we ook erkennen, dat men heelemaal geen houvast heeft aan de socia listische opvatting: wat nu eigenlijk op gebied van zeden mag of niet mag. Wanneer spreken ze daar van ongeoorloofden omgang? Als ze werkelijk vrije-liefde-ideeën huldigen, kunnen ze dan zoo tegen den vroegüjdigen en on- gecontroleerden omgang zijn van aankomende jongens en meisjes? 0£ meenen ze werkelijk dat in de moeilijke jaren van 15—20, laten we maar zeggen, die omgang bij hun volge lingen al dat sexucele op den achtergrond zal laten? Nog eens, ook lrier willen we heusch niet twijfelen aan bedoelingen, alleen maar het hoofd schudden over zoo verbazend weinig praclischeu kijk op jonge menschen. Dat helpt men niet. uit den weg met hooge beweringen on luide verdachtmakingen. Rusland lij kt wel een hel op zedelijk ge bied. Vooral onder de jeugd. Ook daar hebben de jongeren het gezag afgeschud, zijn op eigen wieken gaan drijven. Daar doet de ellende de rest: want even goed als weelde, brengt ellende ln verzoeking. Doch op slot van rekening moet dat niet op rekening der jeugd gesteld worden: die geeft over het geheel geen ander beeld weer dan de ideeën, die in de ouders leven wat opvoeding betreft. Want het „zoo laten worden" der .jeugd, en het „zoo laten begaan" geven ook een op vatting weer. Wat bij stukken en brokken hier en daar al lang gebeurd Is door ta.1 van bisschoppen, naar gelang de gelegenheid zich voordeed, heeft nu ook Z. H. de Paus gedaan, wat betreft den eerbied die men verschuldigd is aan het meisje. Hier hebben onze bisschoppen al lang hun ZT T w0lUüK ,te kenttea ^geven over het in het openbaar, voor een gemengd %^'n„mredCa Van M^J^turnvereenb Süw' ^farme<! wmI natuurlijk gelachen en f- i 11 natourli.jk ook door Katho- n i <iiö voolal 'J'feud" zün- Daar kwamen allerhande mooie en groote woorden voor den uag: de lichamelijke ontwikkeling der meis jes, bijvoorbeeld. Juist alsof daartegen iets gezegd werd. Juist ook of daartoe die open lijke, voor Jan en alleman te bezichtigen lichaamsten toonstelling noodig is. Want de neutrale sport gaat bedenkelijk erg den kant uit van een lichaamsvergodiug, en daarom ook is ze georiënteerd om de liehaamssehoonheid te laten zien. En dat ze daarin niet preutsch te werk gaat, leeren dat soort bladen wel, in hun beschrijvingen en foto's. 'A. H. de Pau3 heeft liet noodig geoordeeld ernstig zijn stem daartegen te moeten laten hoorea, nu in Rome een groot sportfeest zou plaats grijpen. Zijn Heiligheid wees vooral op de eer, de waardigheid der vrouwen; bet bewaren van den mooien schroom, die da vrouw zoo sterk beschut. Doch ging die op vatting voor een heele boel vrouwen niet verloren? Zeker, eerst voor haar, die zich zoo tentoonstellen, ongegeneerd; maar ook voor anderen, die het „gewoon" vinden. Die hebben' in bioseoop en theater, en vooral hij dancings en revue's zooveel gezien, dat ze er werkelijk aan gewoon zijn geworden. En zoo werden za o zoo toegankelijk voor al het gepraat en geschrijf over die dingen, en heeft de mr-dd zo zoo in haar macht, dat zo werkelijk' niet -heter meer weten. Zoo'n woord van Z. H. den Paus- moet haar toch wel iets leeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10