ZATERDAG 12 MEI 1S28 TWEEDE BLAD PAGINA 4 GEMEENTERAAD VAN SCHIEDAM. HET SUBSIDIE VOOR HET R. K. ZIEKENHUIS DE F ACTOR VOOR DE I INKOMSTENBELASTING INGEZONDEN RENTELOOS, DOCH BINNEN AFZIENBAREN TUI) HET GELD TERUG Vergadering van den raad der gemeente op Vrijdag 11 Mei, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer ir. C. Houtman, w.n. bur gemeester. Tegenwoordig zijn 26 leden. Afwezig de lieer Hijrjie.n. Good gekeurd worden de notulen van 13 Ja nuari cc, 10 en 15 Februari. Voorts wordt m-edc-deeling gedaan van door Geel Staten goedgekeurde raadsbesluiten en vervolgens van de navolgende ingekomen stukkin: Ingekomen stukken. ».,n B.-en W. schrijven, waarbij ter kennis wordt gebracht het rapport van den directeur van- Gemeentewerken betreffend» vernieuwing van do bestrating van. de Lange KerksLaat. 'Wordt voor kennisgeving aangenomen. - Van B. en W. schrijven houdende me-d-edee- li-tig, dat aan den havenmeester maejïtiging .4%. verleend om aan de firma Neder veen te Kot ten. ,.n in gebruik te geven 4000 a 5000 M2. wateroppervlak in het Spuikanaal en de Wil- holminahaven, ten behoeve van den opslag van vlotten heipalen, zulks tegen een vasten prijs van 0.20 per M2. per jaar. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van B. en W. advies naar aanleiding van het adres van W. Smeets en anderen d.d. 9 Februari 1928, waarin wordt verzocht het daar heen te leiden, dat: 1. een steunregeling wordt ingevoerd, welke eensluidend is aan die van andere gemeenten en aan behoorlijke eischen voldoet; 2. vanwege de arbeidsbeurs in het vei volg aan de scheepSwb-/ven alleen arbeiders worden geleverd voor den tijd van minstens een week. In hun schrijven berichten B. en W., dat krachtens de Rijksregeling e,n „eensluiden ie" steunregeling niet mogelijk is en voorts, dat de aard der bedrijven nu eenmaal medebrengt, dat door de Arbeidsbeurs aan de werkgevers niet als elsch kan worden gesteld ,dat bi] aan vrage van arbeidskrachten een minimum vau een werkweek wordt gewaarborgd. Den heer COLLé (Rev. Arb. C.) heeft het ver wonderd dat B. en W. 3 maanden hebben noo- dig gehad om dit advies uit tg brengen. Spre ker is over dit advies wederom voor de zoo- weeiste maal in B. en W. teleurgesteld. Als corporaties adresseeren om voor de meest rechteloozen iets te bereiken, d,an is steeds het antwoord nul op liet request. Het kan waar zijn, dat een eensluidende regeling met bet oog op de rijksregeling niet mogelijk is, maar dan is toch het gemeentebestuur bevoegd eenigen aandrang in dien geest op de regeeriug uit te oefenen. De werkgevers maken toch wel eenig mis bruik van de Arbeidsbeurs. Kan bij Wilton een arbeider een oogenblik gemist worden, dan wordt hij voor een dag ontslagen. Spr. heeft den indruk, dat de vuilste karweitjes worden gereserveerd voor de arbeiders die worden ge leverd door do Arbeidsbeurs. De aard van het werk kan zooiets meebrengen, maar het. is een onrechtvaardige handelwijze. Wanneer aanmerking gemaakt wordt is het eerste wat ze van de bazen te hooren krijgen: ge kunt gerust gaan als het tl niet aanstaat, maar we zullen de Arbeidsbeurs waarschuwen eu dan wordt ge van den steun afgevoerd. Spreker zou den raad. in overwoging willen geven het advies niet zonder meer te aan vaarden. Spr. zou voorts wei eens willen weten, welke de reden is geweest, dat de steunregeliug met 10 percent is verlaagd. Een normaal mensch kan nu eenmaal niet snappen, wat B. en W. in deze bezielt. De heer KAVELAARS (R.K.) acht de klacht, dat de mensohen na een of twee dagen war- kens met totaal bedorven kleeren thuis ko. men, niet ongegrond. Wethouder SLAVENBURG (C.H.) meent dat de zaak er op neerkomt, hoe de Arbeidsbeurs zich moet stellen tegenover aanvragen van een paar dagen werk. De Rotterdamsohe Arbeids beurs handelt hier, zooals wijdie aanvraag om werk kan niet worden geweigerd, in het belang der betrokken arbeiders zelf. Voor de klaoht der bedorven kleeren is nog geen oplos sing gevonden. Spreker had gehoopt van den heer Collé een oplossing daarvoor te verkrij gen. Het komt trouwens maar heel zelden voor, dat slechts een zeer korten tijd wordt gewerkt. Doet do heer Collé in deze een oplossing aan de hand, dan zal hij die gaarne in allen ernst overwegen. Den VOORZITTER, wethouder HOUTMAN (V.B.) is het bekend, dat deze mensehen er alleen een werkbroek en een werkkiel op na houden, die voor dergelijk werk alleen worden gebruikt. En hebben ze zulk een pak niet, dan zal de heer v. Gorkum daaraau zeker aandacht wijden. De heer SWARTJES (R.K.) meent dat de mensohen wel aanspraak zouden kunnen ma ken op ketelpakken vanwege de fabriek. Spre ker vraagt den hter Slavenburg hierop de aandacht van de betrokken fabriek te vestigen. De heer BROEK (V.B.) meent dat zulke pak. ken voor 5 cent per dag zijn te huren. Den heer STEENS (R.K.) lijkt het al te dwaas, dat mensohen zoogenaamd per uur wor den geleverd; het minste dient toch wel te zijn, dat werk vergeven wordt voor een vollen dag. Wethouder HOUTMAN (V.B.) antwoordt dat de klacht betrof het te werk stellen voor eenige dagen. De heer PITMAN (R.K.) meent dat meer naar de scheepswerven dan naar de arbeiders wordt gekeken. Het komt spr. yoor dat do commissie voor de Arbeidsbeurs zich rniet de betrokken scheepswerf in verbinding dient te stellen voor het kosteloos verstrekken der ketelpakken. De heer COLLé (Rev. Arb. G.) hoopt uit het antwoord van den heer Slavenburg, dat eenig resultaat is te verwachten. Het verstrekken van ketelpakken gaat een eind in de goede richting. Spr. vraagt thans nog of het college van plan is ernstig te gaan protesteeren Bij de R/egeermg tegen de hier geldende werkloos heidsregeling. Wethouder HOUTMAN (V.B.) antwoordt dat het college dagelijks met de kwestie der werk- looslieidsregfeliug' zich bezig lioudt. Wethouder SLAVENBURG merkt op dat de Arbeidsbeurs het eerst -heeft te zorgen voor de belangen der gemeente, en daartoe arbeids- bemiddeling brengt tussehen werkgevers en werknemers. Met het betalen van 5 cent voor I een ketelpak heeft de Arbeidsbeurs niet te maken. De heef ETHAN" (R.K.) gelooft da-t de Ar- beidsbuurs toch zeker een wehk in deze rich- - tin? zou kunnen gev-en. I Dé heer KAVELAARS (R.K.) vertrouwt dat de zaak in de commissie voor de Arbeidsbeurs zal worden besproken. Wethouder HOUTMAN (V.B.) zegt dit toe met die bemerking dat de commissie inzake de uitwerking gehèe-I vrij blijft. Overeenkomstig liet Voorstel .wórdt- hiet-.advefi i voor kennisgeving aangenomen.' 1 Van B. en W. schrijven, waarbij worden aangeboden de rekening van' kapitaa!sontvangr s(eu en -uitgaven de nota van winsten verlies. I en de' hftlfth's pel-'eind 1927) van het Algemeen Ha n-cïéis-E n t nepól. In handen van de Commissie voor het on derzoek der rekeningen. Van B. eu W. voorstel tot toekenning van een schadeloosstelling aan den beer A, van Haf torn terzake van een hom op 26 April 192 i als kringcommandant bij de Brandweer over komen ongeval, waardoor hij een 2-tal weken zijn werkzaamheden niet heeft kunnen ver richten. Overeenkomstig het voorstal wordt een ver goeding toegekend. Van B. en W. advies naar aanleidingV van het adres van hot hoofdbestuur van don Ai- gemecnan Bond van Politiepersoneel in Ne derland d.d. 6 October 1927, houdende verzoek aan het in deze gemeente dienstdoende politie personeel een vacantletoesl-ag te willen toe. kennen. Voorgesteld wordt aa.n adressant te berich ten dat op het verzoek niet kan worden in gegaan. De heer VAN WAARDENBERG (S.D.A.P.) kan zich op dit moment wel met dit advies vereenigen, niet echter op de motieven van B. en W. Er wordt in tegenstelling met wat B. en W. betoogen steeds verder gegaan met. het geven van vacamtietoeslag. De zaalc moet dus in zijn geheel worden bezien. Wethouder HOUTMAN (V.B.) repliceert dat de financiën niet toelaten met een voorstel in den geest als de heer van Waarden-berg be doelt, thans te komen. De heer VAN NOORDENNEN (C D.) vraagt of B. en W. in principe tegen vakantietoeslag zijn. Spreker zou gaarne wilien weten of wan neer de omstandigheden het toelaten, van B. en W. een voorstel in dien geest is te ver wachten. Wethouder HOUTMAN (V.B.) kan zich over de principieele zienswijze moeilijk uitlaten. Laat de heer v. Noordennen den tijd afwach ten, dat het practiscb mogelijk is. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Van B. en W. voorstel, om hun col-lege te machtigen om de oude Koemarktbrug als oud ijzer ondershands te verkoopen. De heer v. d. KRAAN (C.H.j vraagt of we deze brug niet nog hier of daar kunnen gebruiken, zooalis eerst de bedoeling was. De heer KAVELAARS (R.K.) vraagt ook afbraak w-eil de eenige oplossing Is, of de brug nergens anders nog bruikbaar is. En wordt ze nu gesloopt of wordit ze in haar ge heel weggehaald? De heer SCHEURKOGEL (C.H.) meent ook dat de brug nog niet geheel waardeloos is. Vasthouder HOUTMAN (V.B.) antwoordt, dat de brug niet is over te brengen naar de Westerkade. Het zou zulk een duur werk wor den, dat men goedkooper een nieuwe brug aan' de Westerkade kan bouwen. De brug zou voorts geheel veranderd moeten worden. Plaat selijk is ze hier niet te gebruiken. Spreker gelooft overigens dat de bedoeling van d'Ji kooper ia de brug te sloope-n eu niet er moe te gaan leuren bij andere gemeenten. De prijs, die er voor betaald wordt, ia behoorlijk. In het bestek is het geval voorzien, dat oe-nige schade zou kunnen worden aangericht aan gemeentewerken. De geboden prijs is 1593.71. De machtiging wordt verleend. Van B. en W. schrijven, waarbij wordt over gelegd het door den gem.-ontvanger, den heer A. Koper, gedaan verzoek, om verlof, om zich buiten d-e gemeente te mogen begeven van 15 Juni tot 15 Juli a.s., en waarin wordt ge adviseerd op bedoeld verzoek gunstig te be schikken. Van B. en W. schrijven, houdende advies, om afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur van de stichting „Bureau voor Rechtsbijstand aan on- en minvermogenden te Rotterdam", om steun, door het verleenen van een jaarlijksch subsidie, ziulks op grond, dat reeds eenige bureaux van dien aard bestaan en mede in verband met den flnancleelen toe stand der gemeente. De heer COLLé (Rev. Arb. C.) vraagt waar diergelijke inrichtingen in onze gemeente be staan. Het is spreker niet beleend. En velen anderen toch ook niet, want in de laatste drie jaren hebben zloh 272 rechtzoekende on- en minvermogenden tot het adresseerend bureau om bijstand gewend. Spreker zou gaarne weten waar die koste- loozen rechtsbijstand verleenende inrichtingen in deze gemeente bestaan. De 'heer VAN DER KRAAN (C.H.) meent dat hier drie dergelijke bureaux bestaan, van de modernen, de Christelijken en de Katho lieken. Wethouder VAN VELZEN (R.K.) merkt op, dat het te Rotterdam gevestigde bureau zon der overleg met andere gemeenten is opge richt. Hoe hoog apprecieerend ook het werk van dit bureau, met het te steunen zouden we een scherp precedent stellen en steun aan de hier bestaande bureaux niet kunnen af wijzen. Dan echter moet de financietle toe stand der gemeente onder oogen worden ge zien, alsmede de vraag in hoeverre de directe taak der gemeente er mee gemoeid is. De heer COLLé (Rev. A. C.) antwoordt dat bij den R. K Volksbond en bij den Sehied. Bestmmlersbond geen rechtsgeleerde aan het f:4ichttngeinhureau is verbonden. Bij den Christelijken! Bestuurdersbond is er wel een, maar -daar helpt men natuurlijk alleen de aangeslotenen. Da h-eer WIEKENKAMP (A.R.): Ieder wordt er geholpen. De heer COLLé vervolgt: Maar in Rotter dam is een volledig bureau, en dat is veel beter in de göl-egeuiheid volop rechtskundigen bijstand to geven. Spr. zou B. en W. in overweging willen ge ven hun praeadvieS nog eenigen tijd voor zich te houden en de zaak nader te' overwegen. Dia heer VAN WAARDENBERG (S.D.A.P.) .meant''dat de persoon diie de zakeu van den Schibdamsohen Beatuursdersbond behartigt, volkomen voor zijn taak berekend is. Wethouder HOUTMAN (V.B.) merkt op, dat B. en W. tegenover het bureau sympathiek ge zind zijn, thaar man kan niet dit bureau gaan aubsidieeren' en de Schiedamsohe bureaux van subsidie Uitsluiten: Overeenkomstig het' advies wordtbesloten. Van de Commissie voor het Stedelijk Mu ziekkorps schrijven, -waarbij- wordt toegezon den de ïeke-niin-g en verantwoording over het jaap. 1927 ,v«n senoem.de instelling. 'Wordt gesteld in fiahden van de Commissie vopr het onderzoek üei1 rekeningen. Van' de Commissie voor' het Stedelijk Mu ziekkorps sdhrijven'j- waaibij wordt aangebo den de begrooting liarer ins-telling voor het jaar 1329: Wórdt gestéld in liahclen van de- Commissie, vóör liet Onderzoek dier tekeningen. Vau 'dé Plaatselijke Commissie van -Toezicht - op hot Middelbaar Ouderwijs; schrijven,..waar?, bij-wordt aangebeden bel beredeneerd verslag omtrent' den toestand vau het Middelbaar Ou derwijs in deze gemeente, over het jaar 1927. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van de Commissie van toezicht op hot Be. waarsohool-On-derwijs schrijven, waarbij wordt aangeboden het verslag, van den toestand van hitt Bew-s/arschoolonderwijs In de ger Feu te Schiedam over het jaar 1927. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van de Commissie voor het Algemeen Han- dels-Entrepót schrijven, waarbij wordt aan geboden het beredeneerd verslag van den toe stand dier instelling over het jaar 1927. Wordt voör kennisgeving aangenomen. Van de Schiedamsche Vereeniging tot be- soherming vau Zuigelingen adres, waarin wordt verzocht voor het jaar 1928 het gewoon subsidie ad 1000 te mógen omvangen eu waarin vöorts wordt verzocht een extra-sub sidie te willen verleenen voor het over 1927 geleden verlies va n864,50, Tevens worden aangeboden de rekening over 1927 en de be groeting voor 1928. Wordt gesteld in banden van B. en W. om ddvies. Van den heer H. van der Kraan schrijven, waarin hij bericht te bedanken als lid der Commissie voor de Gemeente-Reiniging. De heer VAN DER KROON (C.-H.) heeft willen bedanken cmidait hij lid is van vijf commissies on nu er raadsleden zijn die meenen misdeeld, te zijn, wil hij gaarne deze functie neerleggen. De heer COLLé (rev. a. c.) zou ook wel "graag willen bedanken voor deze commissie Hij is er toch ook a,l oud genoeg voor! Het bericht wordt voor kennisgeving aan genomen. Van de Commissie voor het Stedelijk Mu. seum schrijven d.d. 7 Mei 1928, Waarbij wordt aangeboden he-t 'vérslag omtrent den toestand van het Stedelijk Museum over het jaar 1927, Wordt voor kennisgeving aangenomen. Vim de-n Gemeente-Archivaris schrijven, d.d. 7 Mei 1928, waarbij wordt aangeboden het verslag om-trent den toestand van het Archief over het jaar 1927. Wo-rdt voor kennisgeving aangenomen. Van de Commissie voor het Stedelijk Mu seum schrijven d.d. 7 Mei 1928, waarbij wordt overgelegd de rekening van het Stedelijk Mu seum over het jaar 1927. Wondt gesteld in handen van do Commissie voor het onderzoek der Rekeningen, Persoonlijk feit De heer' VAN NOORDENNEN (c. d.) houdt, naar aanleiding van wat in de vorige zitting is geschied, vol, dat personen die den heer de Bruin hebben willen spreken, aan het bu reau Onderwijs hem niet te spreken heb ben kunnen krijgen. Wethouder DE BRUIN vraagt nu deze fabel gehandhaafd blijft den naam van de persoon. De heer v. NOORDENNEN antwoordt, dat het is de heer Jung, voorzitter van het comité van actie. De WETHOUDER antwoordt, dat de zaak hier is behandeld op 13 April- De heer Jung is vertrokken naar Eenerveld vooi het eerst op 10 April, dus het kan voor dezen persoon niet waar zijn, d-at spreker voor een arbeider, die naar Ee-reveld was geweest, niet ie spre ken geweest zou zijn. De heer v. NOORDENNEN (c. d.) merkt nog op, dat de heer Jung rich bereid verklaard heeft zijn woorden te bevestigen. Wethouder DE BRUIN herhaalt dat nooit door iemand die naar Eenerveld is geweest, een onderhoud aau hen is gevraagd Wanneer nien ten onrechte heeft beschuldigd, dan is hat zaak op de meest loyale wijze die, I beschudiging terug te nemen- De heer VAN NOORDENNEN (c. d.) geeft toe, dat hij verkeerde inlichtingen kan hebben gehad. Spr. neemt aan, dat de door den wet- houder gegeven data. jui&t zijn. Onze burgemeester Wethouder HOUTMAN wil een verzuim her stellen en herinnert er aan dat sinds de jongste vergadering den burgemeester een ernstige zlekite heeft getroffen. Het doet hem genoegen, dat de burgemeester goed op weg i3 naar herstel en hij hoopte hem weldra v. eer aan zijn arbeid in het belang der gemeente terug te zien. (Applaus). 1. Benoeming van een lid van de Commissie voor de Gemeente-Reiniging' *-er vervulling der vacature, ontstaan door het bedanken als lid van genoemde Commissie door den heer H. van der Kraan. Benoemd, wordt die heer H. V iekenkamp (a. r.) 2. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot goedkeuring van de begrooting voor het dienstjaar 1928 van de Hofjes van Belois. Goedgekeurd. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging van de begrooting voor den gewonen dienst en voor den k-apitaaldienst betreffende h-e-t dienstjaar 1927 van het Alge meen Handels-Entrepot, Goedgekeurd. 4.Voorste! van B. en W. tot. vaststelling van staten van on.initni.re poerten wegens school geld em diverse belastingen, t.w.: schoolgeld O. L. O. cursus 1925-26 350.31; Schoolgeld Bijz. L. O. cursus 1925-26 370.09; Hondenbe lasting dienstjaar 1926 182.87%; Precario- belasting dienstjaar 1926 45.50; Belasting Gebouwde Eigendommen dienstjaar 130.31. Do heer WIEKENKAMP (a. r.) vraagt of aan de hondenbelasting ruim voldoende aan dacht wordt gewijd. WETHOUDER HOUTMAN (v. 1.) antwoordt dat een apart ambtenaar met deze aangelegen heid is belast. Overeenkom itig hot voorstel worden deze posten vastgesteld. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om hun college te machtigen om onder nader door hen te stellen voorwaarden, ouders hand-s te verhuren aan H. Roest, alhier, een perceel grond, gèiegen ten Zuiden van het pand Jan van Avennesstraat 5, ter breedte van 25 M. langs genoemde straat en ter breedte van 21 M. langs de Burgemeester Knappertlaan, zulks tegen een'huurprijs van één cent per M2. per - maand. Hiertoe, wordt besloten. '6a. Voorstel van Burgemeester en Wöthou- ders -tot verkoop aan den heer P. Huljskes,' i alhier, van 2 perceelèn bouwgrond, gelegen aan de Stadbouderslaan N.Z., tuss'chen' de Juliana i vau Stolberg] eri de Nassau Dillienïbürgstradt, elk ter breedte van 18 M. en ter' diepte' van pl.m. 24 M., tegen een prijs van 14 per M2„ ter bebouwing met 2 dubbele heerenhuizen. GB. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot verkoop aan de heeren C. J. en H. J. Manhave te Rotterdam van een pea'ceel bouw grond, glegen aau de Aleidastraat IV.Z„ hoek Phillips van Bourgondiëstraat Z.Z., ter breedte van 19.07 M. aau eerstgenoemde en ter diepte van 27.87 M. aan laatstgenoemde straat, tegen den prijs van 17,per M2„ ter bebouwing mot 2 beneden- en bovenwoningen en 1 winkel met bovenwoning aan de Aleidastraat en niet 3 beneden- en bovenwoningen aan de Philips van Bourgondiëstraat. Tot verkoop wordt besloten. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders: 1. Tot aankoop van de perceelon Oosterstraat nummers 52, 54, 59, en 61, in verband met de onteigening in Oud-Mathenesse (doorbraak Stepheneonstnaat) 2. tot wijziging der gemeente-beglooting voor hot dienstjaar 1928. Model D. 17.250. Tot een en ander wo-rdt besloten. 7bis. Voorstel van Burgemeester eu Wethou ders: 1. tot aankoop van de perceelen Villastraat 33 eh 35, in verband met de onteigening in Oud-Mathenesse 2. tot wijziging der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1928 met een bedrag van 58.00.— Tot verkoop wordit besloten. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders: 1. tot li-et verleenen van een crediet vau 4.000ten laste van het Woningbedrijf voor het malton van een verbindingsweg tussehen deü Parallelweg en den Laanelocitschenweg, zulks in het belang van de exploitatie Van den Parallelweg; 2. to-t wijziging der gemeente-begrooting voor liet dienstjaar 192S. De heer ZWARTJES (r. k.) meent dat hier een onbewaakte overweg gaat worden gemaakt. Dagelijks passeeren hier 300 treinen. Het in de vorige vergadering genomen raadsbesluit ter velaging der huren zal allicht goed werken, heeft reeds goe'd gewerkt. In deze streek zal overigens allicht niet het beste deel der bur gerij komen wonen. Spreker zou graag het voorstel willen aanhouden toit de raadsleden zich persoonlijk van den toestand op de hoogte hebben kunnen stellen. De heer DINKELAAR (s. d. a. p.) vraagt of de particuliere eigenaars in de kosten bijdra gen; of de verlichting er in is begrepen en of de bouw van een ijzeren brug over de spoorlijn is overwogen. WETHOUDER HOUTMAN (v. b.) meent dat mooilijlc tot overeenstemming zal zijn te komen en raadt derhalve aan to-t aanhouding. De heer VAN DORP (r. k.) meent dat de slecht-rendeerende exploitatie van den Paral lelweg te wijten is aan de slechte reuk waarin de Parallelweg staat. Door deze verbinding zal zulks niet beter worden. Een goede oplossing zal overigens slechts door een tunnel worden bereikt. De heer v. d. TEMPEL (c. h.) vindt hot benepen als men dit weggetje niet zou aan vaarden. De exploitatie der eigendommen is er mee gebaat. WETHOUDER VAN VELZEN (r. k.) merkt op, dat dit voorstel een onderdeel is van een voorstel van de commissie voor den gemeen telijken woningdiienst, omvlaittend huurver'a- ging, verbetering van exploitatie en verbete ring van verbinding. Wil men liet voorstel uitstellen, goed, maar laat men de zaak niet verschuiven tot onafzienbaren tijd. Mét de eigenaars was het de bedoeling over leg te plegen. Inzake de verlichting heeft er nog geen bespreking plaats gehad. Het voorstel wordt aangehouden. 9. Voorstel van B. en W. om hun College tg machtigen tot het afwerken van het Julia- napark te doen overgaan en het werk, waarvan de gezamenlijke uitgaaf 20.500 zal bedragen over twee jaar te verdeelen. De heer VAN DER TEMPEL (C.H.) verheugt zich over dit voorstel. Spreker zou willen vragen of het werk wordt uitgevoerd volgens een teekeuing, welke ter visie heeft gelegen. Wethouder HOUTMAN (V.B.) merkt op, dat nog uitgewerkte teekeningen te wachten zijn. Wel staat vast, dat de som mét de werken gemoeid, met het gevraagde bedrag overeen komt. De heer VAN DEN TEMPEL (C.H.) meent, dat als nog teekeningen te wachten zijn, dan de zaak niet voldoende voorbereid is. Wethouder HOUTMAN (V.B.) antwoordt, dat nog geen cent van het aangevraagde cre diet is besteed. Spreker wil eerst de toestem, mlg van den raad voor het noodige crediet, alvorens hij de verdere uitvoering ter hand neemt. Da' heer SWARTJES (R.K.) vindt de uit gave te hoog, hij acht de wijze, waarop de plantsoendienst hier, niet alle respect voor zijn arbeider werkt voor Schiedam te luxueus. De financien van Schiedam laten dit niet toe. De heer KAVELAARS (R.K.) vraagt of niet, nu hier ean fontein wordt gemaakt, gedacht kan worden aan een bvandkraan bij bet R. K. Ziekenhuis. Spreker is het met den heer Swartjes niet geheel oneens. Hij zou desnoods het hekwerk geheel laten vervallen. De heer VAN NOORDENNEN (C.A.) hoopt dat het hekwerk binnen de gemeente, zal wor den gemaakt. Wethouder HOUTMAN (V.B.) voelt ook d* finar.cieele bezwaren. De gedachte iutusschen is, dat door verkoop van grond enz. in de nabijheid van het park deze uitgave rendabel zal zijn. Spreker heeft het volle bedrag op da begrooting geplaatst; bij hoopt er beneden to kunnen blijven. Wat het hek betreft, de adviseur, de lieer Dominicus staat 'er toeel sterk op. Ot" het hier gemaakt zak worden kan nog moeilijk gezegd worden; dat zal van den definitieven vorm afhangen. Met afwerking van dit plan kan het park volgend jaar wordeju geopend. Op (la brandkraan zei de aandacht worden gevestigd, (Zie vervolg pag. 3 Eerste Blad). Nu Kapelaan Bound voor het R. K. Zieken huis zoo zachitjes aan zijn liedje heeft uitge zongen, moge he-t R. K. Kerkbestuur van het H. Hart, de jonge en met financieele zorgen he-t zwaarst belaste parochie in onze stad, zij-fa nieuw lied beginnen. Het is eigenlijk altijd hetzelfde liedje op verschillende wijs, een be roep op de liefdadigheid der katholieken voor kerk, school, ziekenhuis enz. Het Kerkbestuur van het H. Hart zit te peinzen op middelen, om de ontzettende schuldenlast dragelijk te maken. O.a. heeft het de altijd-opnieuw-drukkende zorg voor renté en aflossing van een schuldenlast, groot 150.000 zegge één honderd vijftig duizend gulden, waarvan jaarlijks één duizend gulden minstens (later meer) moet wordeu afgelost en waarvan telken ja-re 5 pOt. remfce moet worden betaald. Aflossen zou nog wel gaan, maar die telken jare terug-keereuda rente houdt ons er onder. En daarom komt het kerkbestuur bij de katholieken van Schiedam, jia van geheel Nederland, met een goed over wogen plan, dat o.i. wiel verwezenlijkt kan worden en de lasten van de H. Hart Parochie dragelijk zou maken. En wij bevelen dit plan bij de katholieken aan omde-r dit motto: rente loos, doch binnen afzienbare® tijd het geld terug. Wij willeu geleidelijk geheel de 5 pCt. obliga- ti-eleeniug groot 150.000 omzetten in een rentelooze obligatieleening. Wij willen rentelooze aandeeltjes plaatsen groot tien Gulden. Dus 15000 aandeeltjes van tien gulden. Wijl beginnen met serie A. welke 1500 nummers bevat en zoo gaan wij tot serie J toe. Het geld, dat aldus hij goede menscben wordt geplaatst dient om de 5 pCt. obligatieleening af te lossen. Slaagt het heele plan, dan gaat de gelieele 5 pCt. lt ning de deur uit. Slaagt het plan gedeeltelijk, dan wordt ook di-t ge deelte gebruikt, om de 5 pOt. oblïgatieleeniug zooveel mogelijk weg te werken. Te beginnen in liet jaar 1930 (1 December) beginnen wij onzen geldschieters geleidelijk terug te betalen. Van het geplaatste geld betalen wij terug in de jaren 19301937 minstens 2 pCt., in de jaren 19381944 jaarlijks 3 pCt., in de jaren 1945—1951 jaarlijks 4 pCt., in de jaren 1952 —1958 jaarlijks 5 PCt. Zooda-t in het jaar 1958 de kerk van het H. Hart dank zij den steun van goede en milddadige menschen van deze schuld af is, en het geleende geld is terugbe taald. Wie doet er mede? Wie wil propagandist zijn voor dit mooie plan? Geef uw naam eu adres op aan den Pastoor of een der kerk meesters. De pastoor is ook gaarne bereid per soonlijk dit plan toe te lichten. Misschien wil ook de Redactie wel steunen, gelijk zij bij het Ziekenhuis gesteund heeft. Zal heit blijven de vogel in de lucht? Wij gelooven het niet. Vela menschen willen gaame helpen, als hun maan* een plan aan de hand gedaan wordt, hetwelk hen in staat stelt te helpen volgens hun krach ten en overeenkomstig de moeilijkheid der tijden. Hier ia zulk een plan. Tien gulden renteloos Ieenen gaat de krachten van dui zenden niet te boven en wij zijn er mede ge. liolpen. Bovendien is een renteloos stukje een voortdurende aalmoes aan die kerk en dus een voortdurende aanbeveling van Uw gezin aan de Barmhartigheid Gods. Ook dit geld is tenslotte Gode geleend, en wie Gode leemt, leent nooit renteloos. Laat dit plan dus niet mislukkeai. Als do vogel is gevangen zullen wij liet met groote dankbaarheid vermelden. Zoolang gij dus niets hoort is liet nog altijd ,4e vogel in de lucht". De oogst van de Meimaand is tot nu toe zeven aandeelen Er is dus een begin. HET KERKBESTUUR VAN HET H. HART, SCHIEDAM „BERLINGSKE TIDENDE". „Mijn dochter heeft verbinding met dé voornaamste families te dezer stede „Ah zoo, wat is zij dan?" „Telefoniste i"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 8