■la ill a herinneringen aan WDENSD\G 15 MEI 1928 DERDE BLAD PAGINA 3 DE ZEUSFEESTEN YAN OLYMPIA IN HET LAND VAN ELIS EN PISA »E WEDSTRIJDEN DE GESCHIEDENIS DER SPELEN STOCKHOLM EN ANTWERPEN STOCKHOLM 1912 DE VIERING DER OLYMPIADES i a Griekenland staat voor de viering van zijn nationale spelen, den groeten Zens ter eer. Het is een drukke doening en telkens als nieuwe statie-volle groepen, die liooge, in ambts gewaad gestoken overheidspersonen begeleiden en fraaie spannen paarden meevoeren, kaar in tocht maken, loopt alles langs den weg te hoop. Duizenden toeschouwers hebben zich. rondom de kampplaats verzameld, als de deelnemers in het stadion worden opgesteld voor het verhoog de gedeelte achterin, waar de Raad van Tien zal plaats nemen. Daar verschijnen de prijs vechters, gekleed in purperen mantels, het tee lt en van hun waardigheid. Ze zetten zich in hun zetels en achter en naast hen posteeren zich de SJtokdrag ï'S, gerechtsdienaren, die tevens voor do handl ving der orde onder het publiek heb ben te zorgen. Stilte valt onder de zoemende menigte. Trom petten schetteren en een heraut roept de atkle- ten voor. Dan verheft zich de oudste der kamp rechters van zijn zetel en spreekt hen toe als volgt „Wanneer ge u alle moeite getroost hebt, ge lijk het hun betaamt die de kampplaats van Olympia willen betreden; wanneer gij u aan geen om-dele daad hebt schuldig gemaakt, treedt dun met vertrouwen nader. Maar wie van u zich niet volgens plicht heeft gedragen, en niet voldoende heeft voorbereid, hij ga weg van hier waarheen hij wil". Weer sebettert de bazuin en nu roept de he raut de namen der deelnemers af, van elk ver meldende- den staat, waaruit hij afkomstig, en de stad waar hij geboren is. Een algemeen gejuich sn applaus stijgt telkens op uit het pu bliek. wanneer het den bekenden klank ver neemt van een, die in vorige- spelen zich onder scheidde. en de bewoners van eenzelfde streek of stad jubelen als het geldt een vertegenwoor diger van hun gewest. De heraut gebiedt andermaal stilte. Hij vor dert de aanwezigen op. tot het inbrengen van hun klacht, indien iemand bezwaren, heeft tegen deelneming van een of ander, door hem schul dig te- weten aan een onregelmatigheid-, bloed schuld of misdadig; vergrijp tegen de goden. Wanneer geen protest volgt, schalt de kla- roenrtoot voor het einde der ceremonie. De morgenschemering is intusschen doorge broken; boven de Arcadische heuvels in het ver re Oosten kleurt reeds de lucht bij de opkomen de zon. Het belooft een mooien, warmen dag. Dadelijk slaat in het- Stadion het enthousias me bij de toeschouwende menigte los. Met Zui delijke geestdrift worden de favorieten bij den wedloop aangemoedigd, mem verdubbelt de kre ten naarmate hun kansen stijgen en met enorm gejuich wordt hij, die het eerst de eindstreep bereikt, begroet. Ook teekenen van afkeuring woi den den deelnemers Intusschen niet ge spaard. Wanneer een looper a-chter raakt of valt of opgeeft in het uiterste geval, dan gilt de te leurstelling door de lucht en bespot den tra ge en den lafaard, die „beter eten kan dan loo- Pen". Zoo is ei den heelen dag groote emotie in het Stadion, die haar hoogtepunt bereikt als de rechter den naam afroept van den gelukkige, die tenslotte zegevierde, en hem den palmtak reikt De held slaat zich een mantel om en met trots voegt hij zich bij zijn bloedverwanten en vrienden. Het hardloopen vormt het eerste nummer der lichte athletiek, waarmede de Olympische wed strijden beginnen. De enkele wedloop, eenmaal de lengte van het stadion, is de oudste vorm en de meest populaire. Daarop het springen, waarbij de deelnemers tegen gewichten, een soort van kleine halters, in bun handen klemmen, die bij den opwaartschcn zwaai van het lichaam een mee-stuwenden in vloed uitoefenen. Voorts het discuswerpen en het speerwerpen, twee nummers die door de levendige houding der athleten den Griekschen kunstenaars inspi reerden tot nieuwe ontwerpen. Veel belangstelling trekt ook het worstelen. Twee maal moet de tegenstander op den grond en de zege is niet bevochten voor de gevallene de band opsteekt en gewonnen geeft. Minder sympathiek schijnt het boksen, waar zwaar gebouwde kerels elkaar bevechten met de Vuist, die door riemen met loodbeslag is ver zwaard. Een apart genot bieden de wagenrennen in bet Zuidelijk van het Stadion gelegen hip podroom. De breedte der baan is- hier 400. voet, de lengte twee maal zoo groot als van de ande re kampplaats. Zeldzaam spannend zijn deze wedstrijden. Trappelend van ongeduld staat het twaalftal vierspannen, wigvormig opge steld, hij den ingang der arena. De paarden dragen de manen naar buiten gekamd, de voorste twee vooral zijn kleurig opgetuigd. Op een teeken van -den kamprechter worden de touwen, die de plaats van afrit van de rij baan scheiden, weggetrokken; dan klinkt trompetgeschal en de wedstrijd begint. Dade lijk schieten de spannen vooruit, dikke stof wolken stijgen op; de kreten der toeschou wers mengen zich met het gedreun der paar denhoeven en aanvurende uitroepen der men ners tot een chaotisch lawaai. De kamp is hoogst gevaarlijk: alle behendigheid is noodig om de brieschende paaiden met den kleinen wagen voorbij de mededingers te voeren en vooral bij den draai om de twee steenen pila ren in de bocht dient uitgekeken om niet te pletter te worden geslagen. Soms hotsen de wagens in dolle vaart tegen elkaar op, de hol lende rossen rennen door in onbetembare drift, de resten achter zich aan. sleepend, vernieling en verwarring verspreidend tusschen de volte op de baan. Dan gaat het er om, voordat de vluch telingen zijn opgevangen, dezen uit den weg te blijven en voor te komen. Allengs mindert zoo het aantal deelnemers; de overigen krijgen nu ruimer baan en zetten de snelheid der spannen aan. De spanning groeit naar mate het aantal af te leggen ronden mindert; de menigte staat recht overeind; „speude, speude", vooruit, vooruitschreeuwt men den favorie ten toe en machtig is de jubel als eindelijk in het laatste eind een span een voorsprong krijgt en de wagenmenner het uiterste uit zijn paarden haalt en zegevierend langs den rech ter vliegt. De eigenaar, niet de bestuurder van het span, krijgt den eereprijs. De vijfde dag deT feesten is bestemd voor de plechtige proclamatie der overwinnaars. Het eerste Tijdperk der Grieksehe Olym pische Spelen gaat verloren in den nacht der historie. Volgens sommige klassieke schrijvers zou niemand minder dan Zeus zelf de feesten hebben ingesteld ter viering van zijn zege op Kronos, den reuzen-zoon van den „vader van goden en menschen"; een andere lezing laat Pelops, den Lydisehen koning die heel den Peloponnesus aan zich onderwierp, den eersten stoot er aan geven, en verder vinden we aan- geteekend dat een latere Heracles, de zoon van Alcmeue, hij moge dan niet de initia tief-nemer der feesten geweest zijn, ze reeds in 1346 voor Christus zou hebben georganiseerd. Verschillende malen sinds hun ontstaan wer den ze onderbreken en vooral na den Trojaan- schen oorlog kwamen ze in verval. In het jaar 884 voor Christus werden de Olympische wed strijden in. eere hersteld, door Iphltos, koning van Elis, en Lyeurgus van Sparta, die beslo ten de Spelen, die te voren enkel de nabij gele gen Streek aangingen, tot een nationaal feest te maken van heel het Grieksehe volk. Geschiedkundig is vastgesteld dat in het jaar 776 voor Christus de algemeeue Olympische Speien bestonden. Men heeft gegevens terug gevonden, waaruit blijkt dat toen voor het eerst de namen der overwinnaars officieel werden opgeteekend. De Griek, die toen zege vierde, droeg den naam Coroebos; hem werd een standbeeld -opgericht. Sindsdien is ook de Grieksehe tijdrekening met Olympiades in tijdvakken van vier jaaT ingedeeld en stelde men de dagteekening van de voornaamste fei ten uit de geschiedenis vast volgens het aan tal Olympiades. In het vroegste tijdperk der Spelen werden er geen andere, wedstrijden gehouden dan het bardloopen over één maal de lengte van het stadion. Dater zijn steeds nieuwe sporten aan het programma toegevoegd; de loopnummers werden ook over dubbelen en meervoudigen afstand ijigeïascht; men kreeg den vijfkamp, die bestond, uit hardloopen, discuswerpen, springen, speerwerpen en worstelen; vervol gens. het boksen en dan het wagenrennen, en ten. slotte in den lateren tijd ook prijskampen, op het gebied van sclioone kunsten. Was de oorspronkelijke duur der feesten één dag, suc cessievelijk breidden ze zich uit tot vijf dagen. Haar bloeiperiode beleefde Olympia in de vijfde eeuw voor Christus. Met het verval van het oude Hellas ging het verval der Olympische Spelen, gepaard. Onder den Romeinscken tijd (later werden ook vreemdelingen tot de Spe len toegelaten), kwam nog even een opleving. J^H'L IPPrioti ntRAlON PELjOPsON NGEHOerTEn'Ai5 EN MAWSS (hippoqamêionI SrB j RA\\\\\\\\w rOKOLEON ZEU3-TEMPEL a i'^anTTkTrcïï antikeir SUpOLlCHÊ ALTiïv.- MA L,ER "ooQDnooo Het geretun„. .p.ii. Plattegrond van de tempelstad Olympia. Stockholm was voor ons in meer dan één opzicht 'n verbazende verrassing. Het heerlijke Venetië van het Noorden, met zijn vredige fjorden vol bekoorlijke eilandjes in de schaduw van gulzig groen en brandende bloemenkleuren, overgoten door het goud van een zinderende Juli-zon of besluierd met het droomend avond licht van het Noorden, is op zich reeds in staat om de hez-innering levendig te houden aan het verblijf, dat wij daar gedurende den zomer van 1912 genoten. Maar dat genoegen werd nog vergroot door de haast moederlijke gastvrijheid dor Zweden, door de keurigheid, waarmee alles in orde was en de onbaatzuchtige behulpzaamheid, welke men ons hij 't werk op de Olympische Spelen betoonde. En dan de Olympische Spelen zelf. Zij werden een ware revelatie. Wij, die reeds zoo veel gelezen hadden over de athletische ontwikke ling in Amerika, Zweden, Engeland en Finland, konden daar nu werkelijk constateeren, welk een hoogen trap men in die landen op dat gebied reeds had bereikt en hoe de meeste staten van het vasteland van Europa, de groote inbegrepen, nog maar dwergjes waren in vergelijking bij genoemde volkeren. Het best blijkt dat uit het eindstaatje, de rekening van alle athletische wedstrijden. Behaald werden door: Amerika 125 punten Zweden 104 Engeland. 65 Finland 46 Duitschland 37 Denemarken en Frankrijk n België 7 Nederland 2 De landen van het continent, in het bijzonder de kleine als Nederland en België, kwamen dus maar zeer poovertjes uit den strijd. Wij hadden geen mannen gelijk de Amerika nen met Craig, of zooals de Pinnen met hun Hannes Koiemainsn, die daar als een onbekend manneke van den buiten kwam opduiken, een adem had als een paard, en liep als 'n haas, zoodat de Franschman Bouin, die als de groote favoriet van den langen afstand naar de Spelen gekomen was, op verpletterende wijze geslagen werd. Dat was een dr.ama, of een roman, zooals ge 't nemen wilt: deze verrassende overwin ning van den eenvoudigen herdersjongen van het Noorden op den gepommadeerden, zelfbe wuster! en zeges-zekeren Franschman. Dat was een prachtig moment uit de Stock- bolmsche Olympiade! Niet omdat daar een Franschman geslagen werd,, maar omdat het met groote hevigheid deed beleven, dat ver schijnsel in de sport, dat een vandaag nog onbekende m-orgen de schittendste ster van den sporthemd doet verbleeken en verduis teren. Naast deze oogenblikken waren er andere zeer indrukwekkende, onvergetelijke tooneeien. Zoo bijvoorbeeld de schitterende stoet van alle naties daar waren er twintig die onder bazuingeschal het stadion binnenmarcheerde. Dat was een leger, blinkend van jeugd en lenig heid, een onafzienbare kolonue van kracht en o-nstuimigen strijdlust- Dan de met zooveel spanning tegemoet ge ziene Marathon, de 40 K.M. loopwedstrijd, een De feestelijke viering der moderne Olympia des door het houden van Spelen vond plaats in de volgende steden: Ie Olympiade 1896 te Athene, lie Olympiade 1900 te Parijs. Ille Olympiade 1901 te St. Louis, rVo Olympiade 190S te Londen. Ve Olympiade 1912 te Stockholm. Vie Olympiade 1916 te Berlijn. VIIo Olympiade 19*0 te Antwerpen. Yltle Olympiade 1924 te Parijs. De viering van de Vie Olympiade was aau Duitschiand' toegezegd en zon te P. rlijn worden gehouden, maar tengevolge' van den wereld oorlog kom biervan u-iets komen. Amsterdam krijgt nu de feesten der IXe Olympiade-, terwijl <M~' van de Xe in 19'32 te I^os Angelos. (Amerika) zullen plaats hebben. - echt antiek stuk nog uit het Grieksehe klas sieke huishouden! Wij van onzen kant zijn geen voorstanders van dergelijke vertooningen, 'n Marathon was goed in den tijd, dat de Perzen de Grieken, of te wel de Grieken de Perzen, op hun baadje gaven, toen alleman kon loopen als de konijnen honderd kilometers en nog meer en de -beste werd uitgekozen om de tijding der overwinning te gaan brengen. Maar in onzen, tijd van de draadlooze, van vliegmachines, auto's en treinen, wie denkt er nog aan veertig kilometer te marcheeren, laat staan in snellen draf af te beenenl. In het bijzonder niet als de wedstrijd wordt gegeven onder de Stockholmsche omstandig heden. 'k Herinner mij nog dien feilen zonne dag van midden Juli. De witte wegen van het Noorden waren gloeiend, haast heet genoeg om er pannekoeken op te bakken, en daar liepen veertig kilometer lang in een walm van stikkend stof de Marathon-mannen. Het oogenblik, waarop de Zuid-Afrikaansclie postbode Mac Arthur als eerste het Stadion binnenstormde, was waarlijk sehoon om den stroom van uitspattende geestdrift, welke door de luchten rolde. Onvermijdelijk, ja onweer staanbaar, wordt ge in die golven meegesleurd, maar wij werden weer tot onze nuchtere opvat ting omtrent den Marathon teruggebracht, toen wij 20 winnaars op het eindpunt zagen ineen zakken, en vernamen, dat de Portugees Lazzaro onderweg, door een zonnesteek getroffen, was neergevallen en naar het ziekenhuis overge bracht, waar hij den volgenden dag den geest gaf. Het merkwaardige van zoo'n Olympisch Feest, waaraan alle volkeren in een Babelsche verscheidenheid, meewerken, is wel, dat het nationaal gevoel er niet weinig geprikkeld wordt, ja, in 't kwadraat toeneemt. Wilt ge wel gelooven, dat wij daar in Stock holm plotseling een vracht sympathie kregen voor de „edele" worstelkunst, terwijl voor dien onze belangstelling niet verder was gegaan dan een tocht naar 't Rotterdamsch Casino om te zien, hoe „De Leeuw van Valencia" den „Reus van Servië" te midden van de muzikan ten smeet of om het opgewonden publiek te hooren zingen: „Dirk van den Berg, hou je goed". Van waar die groei van liefde voor het vechten? Het kwam alles, omdat daar in Stockholm een paar Nederlandsche kerels, met bicepsen als kabeltouwen verscheidene andere kracht patsers zoo lieflijk in hun armen drukten, dat zij tot de prijswinners behoorden Ge zult dan ook begrijpen, dat de paar dozijn Nederlandsche supporters door dat soort deli rium werden aangetast, toen zij te Stockholm de Nederlandsche voetballers aan het werk zagen. De ouderen weten nog wellicht, hoe men in dien tijd in Nederland alle moeite had om een draaglijk elftal bijeen te krijgen, 't Was midden- zomer: de een moest examen doen, de ander had een vrouw getrouwd enz. enz. Enfin» men verwachtte niet veei van ouze voetballers. Maar toen zij eenmaal te Stockholm op 't veld ston den, weerden ze zich dapper. Weliswaar kregen zij Ieelijk klop van de Denen, maar zij. behaalden voorts zoo veel schitterende victories, dat de bewondering en de trots stegen met den dag. De wedstrijden hadden plaats onder de meest ongunstige omstandigheden. Zoo werd bijvoor beeld de kamp NederlandFinland, welke ein digde met een 90 overwinning voor Holland, gespeeld onder een gloeiende zon, welke de vogels deed flauw vallen en de supporters zelfs naar huis joeg. Het eind van den cyclus was, dat Nederland in het voetbaltornooi de derde plaats veroverde en wij zullen nimmer het oogenblik vergeten, waarop Bok en zijn mannetjes, bedremmeld van eerbiedigheid, de koninklijke tribune be stegen om uit de handen van Zijne Majesteit de lauweren te ontvangen. Dat was voor ons het mooiste moment van Stockholm. Vol van dit vreugde-gevoelen zongen de weinige Nederlanders zonder dirigent hun „Wilhelmus" voor het duizendkoppig publiek. In den avond van dien dag, toen wij dit beleven nog eens nuchter overdachten, konden wij het heter begrijpen, hoe hij den wedstrijd tusschen de Hongaren en de Oostenrijkers om den ik-weet-hoeveelsten-prijs, de supporters elkaar als vijandelijke legers aanvielen, slag leverden en eikaars vlaggen verscheurden De sport verbroedert de volkeren, zegt men. Een Olympiade ais die van Stockholm was daarvoor nu juist geen doorslaand bewijs. De opgraving van Olympia: een doorgang naar het Stadion.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 11