WOENSDAG 16 ME11928 EERSTE BLAD PAGINA 3 WEERBERICHT HET ECONOMISCH VOLKENBONDS COMITÉ UIT HSLLEGERSBERG -j.i' MAASSUUIS LIT VLAARDSftGEW sla&% DE A R K. A. EINDEXAMENS KWEEKSCHOLEN EINDEXAMENS GYMNASIUM OLIE FABRIEKEN CALVÉ-DELFT LAATSTE BERICHTEN WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM 447s STA ATSLOTERIJ. METEN. Verwacht wordt: Matige tot lcrachtigen N. tot N.W. wind, aanvankelijk meest gedeelte- j lijk bewolkt met weinig o£ geen neerslag, zeil de temperatuur. De barometer begint tegen 11 uur te st ij- Een. Goed weer is nog niet tewacn- ten. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 9.20 tot 's morgens 4.34. SPOR.TVEREENIGING HILLEGERSBERG- Gisteravond heeft de sportvereeniging Hil- legersberg in Plaswijck haar jaarlijksche alge meen® vergadering gehouden. tiet jaarverslag van dein secretaris-pen ningmeester klaagde over den slechten zo mer van 1927. Er is een kastekort van ƒ73.95, waarbij rekening te houden valt, dat het be stuur den affiieloopen winter belangrijke werken heeft doen uitvoeren ter verhoog ing van de zuiverheid van het water. Aan doel treffend bag'gerwork werd ongeveer ƒ800 ult- g-geven. De vcTg&döring h-erkoos heit menige aftre- dend bestuurslid A. W. van Bevkel. VEREENIGING VOOR ZWEMSPORT. Door de alhier opgerichte vereeniging voor de zwemsport, is besloten tot het instellen van een reddingsbrigade. Een commissie voor dit doel bestaat uit de heeren J. v. Deven ter, E. M. Bondewijn, J. W. Janzen, A. van Oosfterom, H. v. Rossen, C. Speycr en C. Spui. Door de vereeniging is een adres aan den raad onzer gemeente gericht, waarin zij den raad verzoekt deze inrichting gedurende avonden per week, b.v. van 6.30 tot S uur aan de vereeniging iit gebruik te geven. CONCOURS „KUNST NA ARBEID". In de etalage van den heer Speet, aan de Markt zijn vele prijzen voor het aanstaande concours, uitgeschreven door de muziekveree- niging „Kunst na Arbeid" der Vereenigde Touwf abri eken, tentoongesteld. Vermeld dient te worden dat ook de muziekvereeniging Kol- ping alhier aan dezen wedstrijd zal deelnemen. DELFLAND. Voor hot district Maassluis van het Hoog. heemraadschap Delfland is als Hoofdingeland gekozen de heer J. Sonneveld te Vlaai dingei- Ambacht en als hoofdingeland plaatsvervan ger de heer J. Charcion te Maasland. „ST. JOHANNES". De R. K Muziekvereeniging ,,St. Johannes" zal cp Hemelvaartsdag deelnemen aan het concours te Geervliet in de 2e afdeeling. Op "Tweeden Pinksterdag zal worden deelgenomen aan bet concours te Maassluis, eveneens in de Me afdeeling. DE KIEZERSLIJST. De heden voor een jaar vastgestelde kiezers lijst onzer gemeente bevat 12.94S stemgerech. tigden, voor de verkiezing van leden dei- Tweede Kamer, 12.853 voor de Prov. Staten en 12.494 voor den Gemeenteraad. P. V. DE LUCHTBODE Uitslag wedvlucht vanuit Roosendaal. Afstand 45 K.M Gelost 1.30 uur. Aankomst le duif 2 u. 25 in. 4 sec. Laatste of 16e prijs 2 u. 37 m. 10 sec. 1, 5, 7 en 15, G. Hartman; 2. P. J. van Roon; 3 en 14, F v. d. Pijl; 4 en 10 A. M. v. d. Valk; 6, W. A. de Romph; 8 en 12, A. de Bmijn; 9, J. de Ligt; 11, M. Poot; 13, A. van Wijk; 16. A. Kuiper. VISSCHERU. Do alhier binnengekomen beugschepen be- somden aan versche visch: VL 207, H. Woens- d-regt, 880; VL 20S, J. Roeden,burg, 903. Te IJmuiden kwamen binnen: VL 195, A. Poot, beeomming 1390 aan versche visch en 7 ton zoutevisch; VL 199, A. v. Roon, besom ming SOS aan versche visch, 6 ktj. kolharing en 3 ton viseh. Binnengekomen van dc haringvisscherij VL 53, J. Visser met 30 last, zijnde de vangst van 6 schepen. Betaald werd voor maatjesharing 5,40 tot 21.per kantje. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester brengt ter openbare kennis dat hij deze week verder geen spreekuur voor het publiek zal houden. Met het oog op den Tweeden Pinksterdag wordt spreekuur ge houden Dinsdag *29 Mei as. t-lUVZ Reel. 2339G VM 9 BRAND FN EEN RADIO-ONTVANG STATION. Belemmering in den dienst BANDOENG, 15 Mei. (ANETA). D-oor on bekende oorzaak is brand uitgebroken ia een huisje dat hoorde hij het radio-ontvangstation te Rantja Ekek co waarin hoogfrequent-toe- stellen waren ondergebracht. Het huisje is geheel afgebrand, waardoor de toestellen ver loren gingen en het gevolg hiervan was, dat de in ter locale telefoondienst over vier gelei dingen minder beschikte voor het verkeer tusschen Weltevreden en Bandoeng. De afdoe ning van gesprekken ondervindt, hiervan on vermijdelijke vertraging en ofschoon dadelijk al het mogelijke gedaan werd om de moeilijk heden te verhelpen, zal toch, nog wel eenige 'M verloopen, voordat alles weer normaal ge schiedt. REDE SERRARENS. Nog weinig verwezenlijkt. GENèVE, 15 Mei. (VAN ONZEN CORRES PONDENT). Onze landgenoot de heer J. P. S. Serrarens, vertegenwoordiger van de Interna tionale Federatie van Christelijke Vakvereeni- gingen, hield in de namiddagzitting van de Raadgevende Economische Commissie een rede voering. De heer Serrarens begon met te zeggen, dat hij zich had afgevraagd na het aanhooren van do schitterende redevoering, gisteren van den voorzitter, of hy niet beter de critiek, welke hij had willen uitoefenen op de wijze, waarop de aanbevelingen van de Economische Confe rentie werden nagevolgd, kon vervangen door warme gelukwerrschen ten aanzien van den vol brachten arbeid en den nieuwen geest welken de regeeringen van de verschillende landen schijnt te bezielen. Doch bü nader inzien was den heer Serrarens gebleken, dat hetgeen verwezenlijkt was, nog zoover van wat bereikt moet worden, af is, dat ieder blijk van tevredenheid misplaatst zou zijn. Want niettegenstaande den nieuwen geest, welke in internationale kringen schijnt te heerschen, is de overleving van de oude ideeën in de kabinetten en ministeries nog te duidelijk, dan dat men zich met de zoete hoop zon kunnen vleien, dat alle regeeringen haar platonische verklaringen ten opzichte van de aanbevelingen der Economische Conferentie in daden zouden willen omzetten. Is het niet waar, vroeg- de heer Serrarens, dat het tegenwoordige niveau der tarieven hooger is dan vöór de conferentie en verder, dat tal van andere feiten aantoonen dat de staten individueel nog geen gevolg gegeven hebben aan wat het Volken bondssecretariaat terecht genoemd heeft de voornaamste conclusie der Ec. Conferentie, n.l. dat het oogenblik gekomen was om een einde te maken aan de verhooging der douanetarie ven en zich in een tegenovergestelde richting te bewegen. Onder deze omstandigheden, ver klaarde de heer Serrarens, wilde hij zijn hoop niet zoozeer op de handelingen der individueele staten stellen, eerder echter op een internatio nale en collectieve actie met behulp van den Volkenbond. Het is daarom, dat de publieke opinie er bij haar resp. regeeringen op moet aandringen, de internationale conventies, zoo wel op economisch als op sociaal gebied te ra- tificeeren. De publieke opinie moet niet onge duldig worden op het werk van Genève, maar veeleer op de regeeringen, welke niet mede werken. Hierna uitte de heer Serrarens de klacht, dat sinds verleden jaar op het gebied der in- dustrieele ratii-naliseering nog vrijwel niets ver richt is. JA A R VERGADER-IN G De Algemeens R. K. Ambtenaren-Vereeniging luield gisteren en heden haar jaarvergadering in „Nationaal" te Venlo. De vergadering, die wegens ongesteldheid van den voorzitter der A. R. K. A„ -den heer Von Frijtag Dvabhe door don vice-voorzitter, den heer mr. J. M. I. A. Simons werd gepresideerd, ving om .1 uur aan met een begroetingsrede, waarin de voorzitter den ambtelijken werkkring belichtte, die door de buitenwereld zoo weinig wordt gewaardeerd, J aarverslagen. Bij de behandeling van het jaarverslag van den Secretaris wordt door de afdeeling Den Haag de opmerking gemaakt, dat de oprichting van den R. K. Bond van Technici do aandacht heeft getrokken en dat aan dezen bond de bis schoppelijke goedkeuring op de Statuten is ver leend. In de oprichting van dergelijke catego rale organisaties van overheids- en semi-over- lieidspersoneel schuilt, naar de meening der Haagsche afdeeling gevaaT. Door het H. B. wordt in het praeadvies op gemerkt, dat 't in dezen zich heeft gewend to: de geestelijke overheid, waarmede deze zaak ge heel vertrouwelijk is behandeld. Waar het vertrouwelijk karakter der hierover gevoerde besprekingen niet geschonden mag worden, geeft de voorzitter in overweging de debatten hierover te sluiten. Hst jaarverslag werd goedgekeurd. Vervolgens wordt het jaarverslag van den penningmeester met een dankwoord der con trole-commissie, de afd. 's-Gravenhage, waarbij het H. B. zich aansluit, goedgekeurd. De rekening 1927 wordt vastgesteld in totaal op 20.792.S5. Bestuursbeleid. Een groot aantal sprekers geeft zich voor de bespreking van dit punt op. Verder wordt n-og behandeld het beleid dei- redactie van het hondsorgaan, waarin de ver gadering wordt geschorst tot Woensdag ochtend. Om 5 uur had een officieels ontvangst plaats op het stadhuis, terwijl men zich des avonds aan een gemeensehappelijken maaltijd vereenig de. OPTREDEN VAN DE AARDAPPELZIEKTE. Waarschuwingsdienst van het K.N.M-I. Te beginnen met beden zullen door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te de Bilt, evenals het vorige jaar waarnemingen gedaan worden om vast te stellen op welke etmalen de weersomstandigheden zoozeer bevorderlijk zijn geweest voor de ontwikkeling der aard appelziekte, dat een spoedig optreden dezer" ziekte verwacht kan worden. Als zulk een etmaal is waargenomen, zal dit door middel van een bericht aan de land en tuinbouwers bekend gemaakt worden. Het dient ais waarschuwing dat het tijdstip voor de bespuiting van het loof der voor de aard- appel-ziekte vatbare soorten met Bordeausche of Bourgondische pap, is aangebroken. Ten einde de berichtgeving zoo snel en zoo algemeen mogelijk te d-oen zijn zullen de be richten verspreid worden: 1. door het Meteoro logisch Instituut te de Bilt radiotelefonisch (golflengte 1100 M.) door opname in de weeTS- beriohten die te 10.45, 11.50, 12.55 en 9 uur 's avonds worden uitgezonden. Elk bericht zal steeds in vier opeenvolgende uitzendingen worden opgenomen2. door het persbureau Vaz Dias radiotelefonisch van Sclieveningen Haven (voor do pers) en Hilversum (voor het publiek) bij de nieuwsberichten; 3. ia de dag bladen; 4. in de land- en tuinbouwbladen. DE GECOMMITTEERDEN. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft lo. aangewezen als gecom mitteerden bij de eindexamens in 1928 der Rijks-, gemeentelijke en bijzondere kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen in de Derde hoofdinspectie. 26. a. als gecommitteerden: inej. A. F. Houba, 's Gravenhage( voorzitter); J. Groenema, 's Gra- venhage; P. Groen, Delft; b. als plaatsverv. ge committeerden: P. E. ICeuchenius, 's Gravenha ge; ds. H. Cramer, Zwamjnerdam, voor de gemeentelijke kweekschool te Leiden, de bijzon dere kweekschool te Leiden. Stille Rijn 23, en de bijzondere kweekschool te 's Gravenhage, Oude Molstraat 34. 27. a. als gecommitteerden: P. van Duyn, sGravenhage (voorzitter); mr. H. W. J. de Jong, 's Gravenhage; S. de Vries Szn., 's Graven hage; b. als plaats verv. gecommitteerden: Th. van Baars, 's Gravenhage; mej. A. C. Kloos ter, 's Gravenhage, voor de bijzondere kweek scholen Anthonie Duijckstraat 126, en Galvani- straat 188, 's Gravenhage. 28. a. als gecommitteerden: dr. E. A. Keuche- nius, 's Gravenhage (voorzitter)J. W. de Jongh, 's Gravenhage; P. Goedhart, 's Graven hage; b. als plaatsverv. gecommitteerden: J. Fillekes, 's Gravenhage; W. P. Biokpoel, 's Gra venhage; mevr. A. van Munnekredev. d. Grin ten 's Gravenhage, voor de Rijkskweekschool te 's Gravenhage en de bijzondere kweekschool te Rotterdam Haringvliet 48. 29. a. als gecommitteerden: H. I. de Bie, Rot terdam (voorzitter); N. J. Verwet), 's Gravenha ge; dr. J. Severijn, Dordrecht; b. als plaatsverv. gecommitteerden: ds. J. van den Berg, Rhoon; mr. J. H. Lugt, 's Gravenhage, voor de gemeen telijke kweekschool te Rotterdam en de bijzon dere kweekschool, Aert van Nesstraat 29c, te Rotterdam.- 30. a. als gecommitteerden: S. Brandsma, Middelburg (voorzitter); dr. A. van Oven, Dor drecht; L. Th. M. Bonnike, Rotterdam; b. als plaatsvervangende gecommitteerde: mevr. T. de LaatHafkemeijer, Maassluis, voor de Rijks kweekscholen te Schoonhoven en te Hellevoet- sluis en de bijzondere kweekscholen te Dor drecht, Blauwpoortsplein 3. 31. a. als gecommitteerden: H. de BIouw, Gou da (voorzitter); J. van Eyzenga, Rotterdam; W. Lindenburg, 's Gravenhage; b. als plaatsverv. gecommitteerdenmevr. mr. G, J. Brevet Hoetink, Rotterdam; H. L. J. N. Dufour, Dor drecht, voor de Rijkskweekschool te Gorinchem, de gemeentelijke kweekschool te Dordrecht en de bijzondere kweekschool te Rotterdam, Ha ringvliet 84. 32. a. als gecomitteerden. H. van de Weijer, Terneuzen (voorzitter) mr. W. F. E- baron van der Feltz, Middelburg;' Ir. C. Stevens, Goes; b. als plaatsverv. gecommitteerden; H. G. Fraser Oostburg; mevr. A. Was—Osinga, Vlissingen, voor de Rijkskweekschool te Middelburg en de bijzondere kweekschool te Middelburg. Heeren gracht no. 29. 33. a. als gecommitteerden: J- Pas, Schiedam (voorzitter); H. G. C. Kreiken, Rotterdam; P. de Man, 's Gravenhage; b. als plaatsverv. ge committeerden p. van Dijk, Serooskerke (Wal cheren); mej. M. Scholtens. Goes, voor de Rijks kweekscholen te Zierikzee en te Oostburg en de bijzondere kweekschool te Gorinchem, Arkel- straat D 56. DATA EN GECOMMITTEERDEN. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft: lo. bepaald, dat de eindexamens der openb. en der aangewezen bijzondere gymnasia zullen worden afgenomen op de bieronder voor elk gymnasium aangewezen dagen; 2o. de navolgende gecommitteerden aangewe zen, onder wier toezicht die examens zullen worden afgenomen; bij do eindexamens: van de openb. gymnasia te Gorinchem (te houden op 6, 7 en 8 Juni), Tiel (te houden op 9, 11 en 12 Juni), van het R.-K. gymnasium te Nijmegen (te houden op 13, 14, 15, kj, ig., 19, 20, 21, 22, 23 en 25 Juni), van het openb. gym nasium te Nijmegen (te houden op 26, 27, 28, 29 en 30 Juni), dr. B. Symons te Groningen, dr. D. Cohen te Amsterdam, flr. jj, rjn Vries te Am sterdam, aan wie op 20, 21, 22, .23, 25, 26, 27 en 28 Juni wordt toegevoegd dr. A. D. Fokker te Haarlem; van het openb. gymnasium te Dordrecht (te houden op 5, 6 en 7 Juni), van het R.-K. gymnasium te Eindhoven (te houden op 8, 9, 11, 12 en 13 J«ni), van de afd. gymnasium van het St. Caiharina-lyceum te Eindhoven (te houden op 14, 15 en 16 Juni), van de afd. gymnasium der R.-K. lycea te 's-I-Iertogenbosch (te houden op 18, 19 en 20 Juni), van het openb. gymnasium to 's-Hertogenbosch (te houden op 21, 22 en 23 Juni), van do afd. gymnasium der R.-K. lycea te Roosendaal (te houden op 25, 26 en 27 Juni), van het openb. gymnasium te Middelburg (te houden op 28, 29 en 30 Juni), clr. p. Groeneboom te Groningen, dr. J- W ille te Baarn, dr. 1*1. B. A. Boekwinkel te Utrecht, aan wie op 5, 6, 7, 11, 12, 13, 14, 15, 16. 18. 19. 20, 21, 22 en 23 Juni wordt toegevoegd dr. A. p. Holleman te Bloe- meudaal; van de openb. gymnasia te G'oude (te houden op 6, 7, S en 9 Juni), te Utrecht (te houden op U, 12, I3. 14. 15, 16, 18, 19, 20, 21 en 22 Juni), van de afd. gymnasium van het R. K. lyceum te Utrecht (te houden op 23, 25, 26 en 27 Juni), van het R.-K. lyceum te 's-Gravenhage (te houden op 28, 29 en 30 Juni), dr. K. Sneyders de Vogel, Groningen; dr. J. W. Muller, Oegstgeest; dr. W. van der Wonde, Leiden, aan wie op 7, 8, 9, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25 en 26 Juni wordt toegevoegd dr. A. Pulle, Baarn; en op 28, 29 en 30 Juni dr. Th. Strengers, Utrecht; van liet openbn. gymnasium te Schiedam (te houden op 1 en 2 Juni), van de afd. gymnasium van het St. Odulphuslyceum te Tilburg (te houden op 4, 5 en 6 Juni), van het openb. gym nasium te Breda (te houden op 7, 8 en 9 Juni), van de afd. gymnasium van het O. L. Vr. lyceum te Breda (te houden op 9, 11 on 12 Juni), van de afd. gymnasium van het Christelijk ly ceum te Haarlem (te houden op 13, 14, 15 en 16 Juni), van het Kennemer lyceum (te houden op 18, 19 en 20 Juni), van de openb. gymnasia te Doetinehem (te houden op 21, 22, 23, 25, 26 en 27 Juni), te Apeldoorn (t.e houden op 28, 29 en 30 Juni), dr. C. J. Vinkesteyn, 's-Graven hage; dr. J. H. Kern, Leiden, en dr. J. de Vries, Utrecht, aan wie op 4, 5, 6, 14, 15, 16. IS, 19, 20, 25, 26, 27, 28, 29 en 30 Juni wordt toegevoegd dr. H. T. Nierstrasz, Utrecht. OLYMPISCHE POSTSTEMPEL. Zooals bekend, zal het Stadion-postkan toor te Amsterdam voor het stempeten van de daar bezorgde correspondentie een speciale stempel worden gebruikt, waarvan de afdruk een vijfhoek vertoont met het randschrift: Negende Olympiade Amsterdam Stadion MCMXXVIII. In de punten der daarbinnen geplaatste «ter zijn de aanwijizirjgen 1928, D (datum), M (maand), U (uur), en N (ram mer, van het stempel) opgenomen. Er zal met Ingang van 17 dezer van een drietal stempels gebruik gemaakt worden. ZANGCONCOURSEN. Door Vaassen's Gemengd Zangkoor te Vaasssn is op een terrein van den ouden burcht „De Cannenhurgh" aldaar een driedaagseh nationaal zangconcours gehouden, dat uitstekend is ge slaagd. De uitslagen waren als volgt Gemengde Koren, 4e afdeeling: „Harmonie", Loenen le prijs; „Toonkunst", Beekbergen le pr. „Willen is Kunnen", Zwolle, 2e prijs; „Ons Genoegen", 's-Heerenbroek, 2e prijs; „Advendo", Heino, 2e prijs; idem 3e afdeeling: „De Koraal", Zwolle, le prijs; „Euterpe", Vreeswijk, le prijs; „Ontwaakt", Olst, 3e prijs; idem 2e afdeeling: „St. Caecllia", Vaassen, le prijs; Gom. Koor „Assen" te Assen le prijs; „Excelsior", Wijhe, le prijs; „Eendracht", Terwolde, 2e prijs; idem afdeeling Uitmuntendheid: „AmiciÜa", Almelo le prijs; Kinderkoren, 4e afdeeling „De Kleine Stem", Deventer le prijs; idem 2e afdeeling: „De Blauwe Vaan", Deventer, le prijs. Vrouwenkoren, idem le afdeeling: „Postalia", Apeldoorn, le prijs; idem, eere-afdeeling „Inter Nos", Deventer le prijs. Mannenkoren, 3e afdeeling: „Enka's Mannen koor". Arnhem 2e prijs; idem, afdeeling uit muntendheid: Mannenkoor „St Caecilia", Arn hem 2e prijs. Dubbel mannen-kwartetten, 3e afd. „Inter Nos" Apeldoorn le prijs; idem le afd.: „Almelo's Dubbel Mannen kwartet", Almelo, le prijs. Een directeursprijs verwierf de heer L. B. Mentink, directeur van „Inter Njs" te Apel doorn, terwijl verder nog extra prijzen Werden toegekend voor het hoogst aantal punten over het geheeel concours en in elke afdeeling. Zondagmiddag werd de nationale zangwed strijd voortgezet voor mannen en gemengde koren, uitgeschreven door de liedertafel „Haar lem's Zanggenot". Aan de beurt was de eerste afdeeling mannenkoren. Do uitslag was als volgt le Prijs „Proza en Poëzie" te Haarlem met algemeene stemmen en felicitatie van de jury; 2e prijs „Orpheus" Druten met algemeene stem men; 3e prijs „Zaandam's Mannenkoor" met al gemeene stemmen; 4e prijs St. Caecilia, Utrecht. Daarka had de eerewedstrijd plaats tusschen de vereenigingen welke in di 3e afd. B., afd. A, 2e afdeeling en le afd. mannenkoren den len prijs hebhen behaald. Drie vereenigingen bonden den kamp aan: le prijs A. „Proza en Poëzie", Haarlem, met 3 tegen 2 stemmen; le prijs B. „Animate" Amsterdam, met algemeene stemmen le prijs „Orpheus" Rotterdam, met algemeene stemmen. Bij den Zondag te Zaudvoort voortgezetten zangwedstrijd was de uitslag als volgt Zondagmiddag: afd. kinderkoren: le prijs: Morgenrood, Loosduinen; Zang en Vriendschap. Amsterdam; le prijs en 2e directeursprijs: Ont waakt, Amsterdam; le prijs en le directeurs- prijs 't Nachtegaaltje, Amsterdam. 2e Afd. mannenkoren; le prijs en 2e direc teursprijs: De Zaankanters, Zaandam; 2e prijs Preclosa, Amsterdam; le prijs en ie directeurs- prijs De Yzangers, Amsterdam; 2e prijs Nieuw- Amsterdam, Amsterdam. le Afd. mannenkoren: le prijs Holder's Man nenkoor, Helder; 2e prijs Beverwijk's Mannen koor, Beverwijk. Afd. Uitmuntendheid; 2e prijs Concordia, Westzaan; Oefening baart kunst, Nieuwendam; le prijs en le directeursprijs St. Caecilia, Wor- merveer; 2e prijs Stem des Volks, Weesp. 2e Afd. Gemengde Koren: 2e prijs Morgen rood, Den Haag; le prijs St. Caecilia, Noord- Scharwoude; 3e prijs: Zanglust, Berkhout. MOEILIJKHEDEN IN HET BEDRIJF Meer bevredigende resultaten in de toekom.-1 Aan het verslag over 1927 is het volgende ont leend: Hoewel de omzetten onzer fabrieken nog weer een verdere uitbreiding ondergingen, is het eind cijfer van de Exploitatierekening 1927 toch wat lager dan dat van het voorafgaande boekjaar. In hoofdzaak Is dit het gevolg van de omstan digheid dat enkele der ondernemingen, waarbij wij belangen hebben in het afgeloopen jaar be langrijk minder goede resultaten hebben gege ven. Aangaande onzen aanzienlijken export merken wij op, dat de liooge en veelal nog ver der verhoogde invoerrechten als een zeer druk kende last werden gevoeld. Desondanks werd da verkoop naar het buitenland krachtig voort gezet, doch moest dikwerf met een onvoldoende winstmarge genoegen worden genomen. De exploitatierekening, vermeerderd met het onverdeeld winstsaldo ad f 49.434, wijst een to taal aan van 2.251.693. Na de ten vorigeu jare gedane extra-afschrij ving van 600.000 achten wü het voorzichtige politiek om, in verband met de groote uitgaven in 1927 voor nieuwe fabricatie-inrichtingen ge daan, ook dit jaar nog een extra-afscbrüving op het hoofd gebouwen en machinerieën toe te pas sen, thans van f 300.000, Daarna kan wederom een' dividend van 6 pet, op het preferente kapi taal worden uitgekeerd. Betreffende den vermoedelb'ken gang van za ken onzer Vennootschap over het jaar 1928 wen- schen wij ons ook dit jaar van het doen van voorspellingen to onthouden. Hoewel verschil lende moeilijkheden in ons bedrijf en in de be drijven, waarin wü belangen hebben, nog voor eerst wel niet zullen verdwijnen, zoo Zien wij daartegenover toch ook meerdere factoren, die ons hoop geven dat in de toekomst meer bevre digende resultaten mogen worden tegemoet- gezien. VOORUITZICHTEN OMTRENT DE WEERSGESTELDHEID. Veranderingen in temperatuur en wind Met ingang van gisteren zal aan de avond- weerverwachting van het Kon. Necl. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt, die te 9.00 n.m. Amsterdamschen zomertijd wordt uitgezonden, een verwachting worden toegevoegd omtrent de verdere vooruitzichten betreffende de weers gesteldheid, die dus betrekking heeft op het tijdperk na den volgenden avond in het alge meen het eerste etmaal daarna. Deze verwachtingen zulten vooral verande ringen in temperatuur en neerslag en belang rijke windveranderingen omvatten. GEEN VLEESCHVERGIFTIGING. Het sterfgeval te Enkhuizen de vorige week gemeld, als veroorzaakt door vleeschver- giftiging, is gebleken ten onrechte daaraan te zijn toegeschreven. VOLKENBONDSDAG 1 Evenals andere jaren zal ook dit jaar d$ 18e Mei, Vrijldaig a.s., tot algemeene Volken^ bondsdag worden bestemd. De vereeniging voor Volkenbond en Vrede (secretariaat Jan van Nassaustraat 93 te den Haag) en de plaatselijke afdeélingen dezer veiv roepen aller medewerking in om dezen dag zoo goed mogelijk te doen slagen. Het is de bedoeling, dat op dezen dag ieder, herinnerd wordt aan het bestaan van den Vol kenbond en de mogelijkheden, welke hieruit voor de verhoudingen tusschen de volkeren kunnen voortvloeien. De Vereeniging doet een beroep op elk Ne« derlander, om, zooveel in zijn vermogen ijy den bond en diens werk te steunen. Wanneer er alterwegen belangstelling vooij den Volkenbond komt is reeds een belangrijke stap in de goede richting gedaan. Om deze belangstelling te wekken, heeft de Vereeniging zich gewend tot de verschillende kerken, om in de goedsdienstoefeningen welke aan den 18en Mei voorafgaan, deze zaak aaa te bevelen. Ook is de medewerking der scholen ingeroepen. Wanneer de jeugd reeds op school gewezen wordt op het belangrijke werk, dat de bond verricht, kan het niet anders of men zal later den Volkenbond diiebelangstelling schenken, die hij ten volte verdient en die hij ook zoozeer behoeft. Aanplakbiljetten, strooibiljetten, radio-uitf propaganda maken. Voor hen, die het strove der vereeniging wil len steunen wordt nog eens medegedeeld, dat het secretariaat voor de afdeeling Schiedam gevestigd is Prins Mauritsstraat 4. HAVENSTAKING TE HAVRE. Protest tegen salaris vermindering HAVRE, 14 Mei. (B.T.A.) 600 nachtrijders en 1200 havenarbeiders hebben het werk neerge legd als protest tegen da salarisvermindering, tengevolge van de verlaging van den index. Het werk in de haven ligt volkomen stil. Londen 12.09%; Berlijn 19.30%; Parijs 9.75% België (Belgas) 34.59%; Zwitserland 47.76%:! Amerika 2.4713/16; Oostenrijk 34.89; Done man ken 66.47; Zweden 66.48; Noorwegen 66.37%;] Spanje 41.54; Italië 13.05%. Vijfde Klasse. Derde Lijst. Trekking ran 16 Mei. 150(1 No. 12-180. f 1000 No. 2595, 8871. 400 3486, 3971, 11853, 15891. f 200 No. 15402. j ,f 10» No. 4227, 11051, 12044, 15335, 16307, j L'ItlJZEN VAN ƒ70. 166 261 499 600 618 734 801 805 859 976 •1231 14-39 1490 1557 1558 1730 1763 1814 .1945 1977 2017 2101 2104 2925 3226 338-5 3507 3633 3722 3709 3790 4061 4210 4490 4491 4639 4779 4900 5050 5078 5216 5307 5315 5332 5485 5491 5509 5637 5778 5826 60S2 6354 6376 6580 6022 7090 7125 7148 7412 7715 7789 7960 8426 8560 8613 8663 8704 8748 8842 9100 9125 9138 9180 9565 9855 10187 10386 10506 10675 10679 10896 10899 11136 tl 148 11302 11363 11416 11592 11655 11885 12229 12249 12593 12797 12853 12911 i 2913 13029 13142 13149 1.3206 13445 13527 13766 140.-0 14266 14275 14427 14533 145. L 14625 14900 14981 15208 .15266 15275 15328 15508 1-5597 15613 15622 15814 16075 16150 16159 16183 10203 16267 16284 16324 16401 16520 16748 17009 17074 17140 17203 17344 17496 17520 17546 17588 17612 17844 17890 17S94 17900 18141' 18321! 1S543 18335; 190531 19228; 19243' 19309' 19334' 19467' 18506' 195811 19603' 19046' 19688' 20093 20557] 20766' 20905' 20965' 8127 11009 13197 15639 18690! 8178 11097 13246 1.5640 18694 8180 11106 13048 15679 18762 8185 11266 13200 15687 1879-5 8293 11281 13295 15737 188411 8308 11292 13395 16757 18®* 8345 11325 13431 15775 18916 8382 11346 13533 15861 18928 8387 11350 13612 15906 18983 8399 11382 1:1680 1-5028 19043 6407 11387 13708 15955 19096 8-527 11399 13716 15975 1914S SC29 11173 13774 1.5097 19171 8041 11-527 13775 15999 19248 8043 11536 13-847 16005 19272 8616 115-30 13881 16106 19333 8757 11597 13939 16173 19533 8778 11611 13943 16371 19549 8911 11633 13962 16418 19610 8964 11719 13961 16136 19613 8965 11738 13999 16443 19638 9001 11759 14033 16479 19660 9051 11802 14049 16482 197CO u,_„ <067 1180-5 14055 16532 19736 1130 3792 6310 9078 11928 14081 16567 19771 1137 3845 6303 9137 1195B 14088 16604 19778 1186 3851 6433 9143 11955 14139 16651 19801 1198 3859 6447 9162 11963 4190 16667 19813 1203 3876 6492 9183 11980 14202 16676 198271 '1220 3895 6509 9223 12006 14218 16756 19828 9300 12098 14256 1C768 19863 9471 12121 1426S 16781 19970 9595 12139 1-1325 10833 1990b 9616 12157 14349 16843 1993,1 9656 12179 14383 16909 19053- 9726 12188 14391 16926 19955 9766 12220 14423 16927 19998 9S07 12232 14442 16931 20005 9809 12253 14444 16942 20085 9819 12302 14486 16969 20000 9914 12320 14504 16998 20107 9946 12324 14553 17056 20177 9972 12337 14566 17071 20208i jucw *-*<<; 9003 12433 14606 17112 20217 '1893 4711 7087 1000-5 12440 14751 17129 20001 .1925 4713 7070 10019 12458 1-1770 17132 20308 1980 4793 7099 10069 12542 14772 17237 20321 ,1999 4839 7220 10133 12554 14794 17261 20345 <2048 4851 7312 10143 12722 14811 17274 2038(1 UVY-.9 JQW 7'ian 1(1U( IvBfU 1AÜ97 17S:U 96404 43 2336 5606 88 2652 5681 180 2606 5741 184 2724 5783 101 2778 5819 283 2866 5865 317 2970 5002 319 3005 5011 374 3056 3918 421 3066 5921 477 3130 5932 482 3145 5950 552 3157 5955 1 581 3264 6026 635 3283 6036 637 3387 6051 649 3468 6062 815 3417 6119 848 3474 6127 861 3477 6143 906 3548 61.99 934 3574 6208 1026 3710 62,22 '1034 3787 6223 1258 3925 6571 1203 3052 6634 1313 3966 0641 1332 4001 6822 1385 4035 6832 1481 4002 6842 1549 4111 6873 '1600 4201 6880 1609 4213 0894 1639 421.9 6950 1702 4225 0960 <1720 4294 7021 1770 4405 7032 1786 4475 7035 '.JUTM. l-*UO iU-OO 160VA L -±O.JO a 1 w X ZAt 2163 4992 7605 10371 12897 15002 18061 20591J 2184 5044 7617 10379 12925 15027 18161 2060<i 2190 507» 764.1 10428 12941 15068 18346 20608 .2214 5107 7683 10440 12946 lo082 18394 20640 9991 "Sllfi 7684 10446 121J91 151&8 1842& ^0668 |p3 5155 7085 10631 12993 15214 18443 20717; 2'T27 V>L3 7791 10713 12996 15387 18500 207jÜ 2340 5308 7828 10749 12999 15394 18570 20776 5340 7849 10763 13009 1-5398 18-572 20804 9446 54»2 7852 10886 13134 15468 18626 20387; 2475 5490 7858 10890 13178 15488 18637 20922 9534 -5535 793-3 10955 13190 15499 18640 20963 2584 3556 8048 10958 13194 15628 18637 20983 In de vorige lijst stond: 2614 m. z. 2640; 18861 m. z. 18861.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 3