ONZE VROUWENRUBRIEK m WAND fix VERJAARDAGEN ZOMER JAPONNEN HET DRAAIORGEL RAFFIA-HANDTASCHJES VERVOLG MASSAGE KRUISJES-BORDUURSEL RECEPTEN. VRIJDAG 18 MEI 1928 AAN J)eN Overname uit deze rubriek zonder schriftelijke toestemming verboden Er is misschien geen ander terrein, waar we onzen vrouwelijken tact en vin dingrijkheid zóó schitterend kunnen ont plooien tot nut en stichting van onze. vrienden, als juist dat van hun verjaar dagen en alles wat daarmee samenhangt. Nergens wordt, tusschen haakjes, zóó veel boerenbedrog gepleegd" (hoe volhar dend de menschen hun kennissen ook voor den gek houden en omgekeerd) als juist met verjaardagen. De feesteling, die eenmaal de kinderschoenen en de benij denswaardige verrukking om het ouder worden ontwassen is, geeft er gewoonlijk zelf niets om, heeft soms zelfs danig 't land over de luidruchtige viering, van een feit, dat hem niet in 't minst verheugt. En zijn familieleden en kennisson hoort men soms ai weken te voren tegen hun vertrouwelingen kreunen: „O lieve hemel, dan-en-dan is nou toch warempel die- en-die weer jarig en ik moét er wat aan doen! Hè jakkes, ik. weet niet wat en heb er ook heusch niet veel voor te mis sen!" En dan begint de soms lustelooze soms fanatieke jacht naar 'n cadeautje da i zooveel mogelijk lijkt en zoo weinig mogelijk kost, waarbij de vreugde van het slagen soms verduisterd wordt door de vrees voor ontdekking in geval van het verlof tot ruilen gebruik gemaakt mocht worden en de prijs in al zijn schande aan het licht zou komen. Maar op den grooten dag zelf staan toch alle gezichten weer in de plooi; de feesteling kijkt, of hij het feit, dat hij weer een jaar van zijn besten tijd. kwijt is, werkelijk ee nwarmen gelukwonsch waard vindt en de gasten reiken hun twee-kwartjes-hulde ovei' met een gezicht, of ze voor den lieven jubilaris hun laat- sten cent zouden over hebben, liever nog dan er brood voor te koopen. De dikke, taaie spiraalkronkels van de advocaat zijgen zalvend neer en de stemming van alle aanwezigen schijnt zich aan dit lij- merig-knus beweeg te inspireeren. We kennen ze allemaal, die driewerf verma ledijde verjaarskransjes! En dan al den tact dien we noodig heb ben om den juisten toon te treffen! Som mige van onze vrouwelijke kennissen zien graag zooveel mogelijk aandacht gewijd aan 't feestelijk gebakjes-bacchanaal en zoo weinig mogelijk aan 't feit van twij felachtige verblijdenfs; dat er da aanlei ding toe was. Ik ken er zelfs, die gesta dig weifelen tusschen hun verlangen, dien datum maar ongemerkt voorbij te laten gaan en in 't vergeetboek te doen raken en hun vrees, zoo'n vroegeren feestdag nu zonder één gelukwensch of bloemengToet alleen te moeten doormij meren. Beruchte vrouwelijke inconsequentie; 't Is onze dure plicht, te vergeten dat me vrouw Die-en-die nu weer een jaar ou der wordt, maar 't is ons op straffe des doods verboden hetzelfde te doen met den dag, waarop zulks plaats vindt! Dan die nen we te komen aanstormen en blijk te geven van een zeer merkwaardige gees tesgesteldheid; een sympathieke feest stemming, die we kunnen noch mogen motiveer en, 'n soort bovenaatrische blijd- schap-in-de-ijlte, volkomen los van zoo iets nuchters als een directe oorzaak! 't Is dan ook wenschelük, aan deze aethe- rische vreugde uiting te geven door vrii- awevendw zinnetjes m den geest van: „ik wensch u hartelijk geluk", of „ik feliciteer u duizend maal," en fatale bijvoegsels als: „met uw veertigsten verjaardag", of: „met dezen dag", of het taetloos-optimis- tische: „nog vele jaren" maar netjes in te slikken. Maar als 't nu eens nteis gaat om aan gewaaide, lichtelijk verfoeide kennissen, maar om menschen, die we werkelijk graag mogen, ondanks zulke kleine eigen aardigheden, dan kunnen we met onze vindingrijkheid hun den critieken dag heel wat veraangenamen. Met de keuze der cadeautjes valt al zooveel te bereiken! Vermijd in 's hemelsnaam de wollen sjaals en warme huisschoentjes, de wa terstoven en gebreide tafelkleedjes! Laat de presentjes het deprimeerend gevoel van „toch zoo oud te. worden" tegen spreken! Iets fleurigs, lichtzinnigs en toch nut tigs een luxe-flaconnetje heel-goede parfum, een satijnen doos bonbons, be- spottelijk-fijnbewerkte lingerie, een mooi coquet stuk voor de toilettafel al dié dingen, die verstandige, practische men schen zoo ongeschikt vinden voor men-- schen van middelbaren leeftijd geef diè! En trek door deze complimenteuze gaven den angel uit den geboortedag. Ik spreek hier niet van die lieve, rus tige, bezonken menschen, die zoo'n aan- tiekkelijke manier van oud-worden heb ben, voor wie hun leeftijd en zelfs 't noe men daarvan geen verschrikking betee- kent en voor wie 't zoo gemakkelijk valt, een passend en welkom geschenk te vin den, maar van de eenzame, verouderen de meisjes onder onze kennissen, die tot eiken prijs maar struisvogelpolitiek wil len voeren met de werkelijkheid. Ze ap- precieeren 't soms 't meest van alles, wanneer juist vrouwen, die dikwijls zoo hatelijk-scherpziend en onmeedoogend kunnen zijn, dit spelletje meespelen met n ernst, of ze er werkelijk in gelooven! Laten we zulke gelegenheden om, zonder hun trots te kwetsen, uiting te geven aan ons meelij en begrijpen, toch. niet laten ontglippen.! Er zijn. nog andere verjaardagen dan juist geboortedagen, en sommige men schen hebben 't ongelooflijk ver gebracht in den cultus daarvan. Onophoudelijk hoor je hardop bepeinzen: „Als Ik er aan denk, dat 't Woensdag al vijf jaar gele den is, dat we hier kwamen wonen! Ik weet 't zoo goed, omdat 't dezelfde da tum is, dat Annie naar 't ziekenhuis ging om geopereerd te worden." Of: „Volgende week al vijftien jaar geleden, dat je tan te Els haar verloving verbrak." Of: „Bij Van Dijk vieren ze van 't jaar hun zilve ren bruiloft; Ik heb 't juist uitgerekend." Weer anderen berekenen de dingen niet naar den kalender; datums en jaar getijden bestaan niet voor hen; ze den ken noch aan de verjaardagen van ande ren nóch aan hun eigene. Ze herinneren zich den geur en dfen gloed van de „rozen van 't verleden", maar niet, of 't, laatste bloemblaadje viel op den achttienden of den negentienden; ze kunnen zich een lang-voorbijen dag in al zijn charme weer voor den geest roepen, maar was 't Woensdag of Don derdag? Dat weten ze niet te vertellen. Eén soort verjaardagen vergeten we nooit te gedenken, of we nu datum-mani akken zijn of niet: de sterfdagen van die ons dierbaar waren. En misschien kun nen we onzen vrienden geen grooter kijk van hartelijkheid en sympathie geven dan zulke dagen mèt hen te herdenken en uit eigen beweging te toonen dat we ze niet vergeten. En wanneer we den overledene gekend hebben, kan een be zoekje aan het graf en een enkel achter gelaten bloempje, vroeg op den dag neer gelegd, zoodat de nabestaanden 't daar vinden, wanneer zij komen, nog zooveel meer zeggen dan woorden. Ze behoeven niet eens te weten wie die daar gebracht heeft, 't Feit dat ze dezen dag niet al léén staan met hun herdenken, dat er nog anderen waren voor wie hun doode iets beteekende, ban zoo ontzaglijk veel goed doen! Had ik ongelijk, toen ik zei, dat er bij alle soort verjaardigen zooveel nuttig werk te doen viel voor onze hartelijke, vrouwelijke vindingrijkheid? dat met kokend water is overgoten en goed uitgedrukt is. Vorm van het gehakt zóóveel kleine balletjes als er kroppen zijn; maak van het overige gehakt één grooten bal. Wentel alle ballen, groote en kleine, door paneermeel en braad ze mooi bruin en gaar. Doe in elk sla-kropje een balletje en leg het in een vuurvasten schotel. Leg den grooten bal in 't midden. Maak de jus af met water en giet dit over de kroppen; strooi er wat paneermeel over en stoof alles pl.m. 20 minuten in den oven. CATHARINA. van al onze modellen zijn verkrijgbaar aan „Het Patronenkantoor", Postbus no. t, Haarlem. Onbe rispelijke coupe. Dames UeedinB in de maten 88 96, «04 bovenwijdte, a f 0.55. Kindfrkleeding, alleen voor den in de beschrijving genoemden leeftijd i 1 t>>35-.Bij elk patroon handleiding voor het knippen en naaien, benevens een verkleinde patroonscbets. Franco toezending, direct na ontvangst van bestel ing, met het verschuldigde bedrag aan postzegels ■nges.oten, waarbij vermeld -. naam en adres, nummer van het model en het blad, waarin het voorkomt, en Bovenwijdte. Men meet deze maat rondom hei licnaam, recht onder de armen door, gewoon glad Zonder ^txtra toegift. 3942. Japon van crème toile de soie ge garneerd met banden in een afstekende kleur (b.v. rood, oranje of groen). Vanaf het puntmotief loopen in den rok eenige plooien. 3938. Zomerjapon van shantung na turel, gegarneerd met breede biezen in een afstekende kleur shantung. Breede ceintuur is van effen shantung, groote ?esp ter versiering. De rook heeft schuin opzij een plooigroep. 3947. Japon van shantung of toile de soie in een pastel rose of «andere tint. De rok heeft aan beide zijden plooien, kraagje van witte toile, breede ceintuur aan den voorkant van witte peau de suède of lier. ANEMOON „Moeder!" gilt m'n oudste met een bons tegen de voordeur. „Moeder! De orgelman! Heb je twee centen?" Een tweede bons, een derde! Ik zet de ka-n met melk neer, die ik toevallig in m'n hand heb, en weet- niet; hoe gauw ik naar de voordeur- zal hollen, omdat m'n jongen, maar niets anders doet dan bon zen in een geregeld tempo, dat 't huis er van davert. „Maar jongen dan toch!" „Moeder heb je 't geld?" O, hemel, de beurs,, eyen, kijken. Ah! Op 't buffet; ..Hier kind!" Hij holt weg, va t nog even voorover op z'n dik rond buikje springt op holt door wat hindert 't een echte Hollandsche jongen! Uit de kinderkamer komen er nog twee, de zussen; 't orgel- laat z'n jubel tonen ver-uit klinken't komt nader. Ank sjouwt haar steeltje, Kokky een voetenbankje naar 't raam. De planten, cle geraniumpotten worden opzij gescho ven; de kleine mopneusjes van de twee lingen werden platgedrukt tegen de rui ten. Zoo'n orgel in de straat is een „za ligheid!" Ze genieten, ze verdringen zich, om 't beste plaatsje; Kokky geeft Ank een duwtje, zoo'n kleintje maar, maar 't gevolg is, dat een van c!e potten op den grond tuimelt, 't Gekibbel is meteen gestaakt, uit puren schrik. Kn midden in de herrie wordt er ge beid, twee korts, trekjes, 't is de. man, die t geld ophaalt. De kleine zusjes, ie der met een, cent in 't vast saamgekne- pen handje, verdringen zich, om 't toch vooral 't eerste te mogen geven! Kokky, bedeesd, legt langzaam 't centje in de vuile hand; Ank, vrij, een tikje brutaal: .Orgelmeneer, geef je nog een moppie?" De orgelmsaeer lacht en belooft maar doet 't niet! 't Orgel galmt: Valencia, sinaasappe len, mandarijnenDe heerlijkste straatdeun, die er maar is! M'n oudste danstmet een buurmeisje. Z'n pet schuin, de klep van achteren, z'n jas op de meest nonchalante manier vast gemaakt, onderste knoopsgat aan de bovenste knoop, veters bungelend aan z'n schoenen, z'n eene kous afgezakt. Vindt U 't erg? Ik niet, ik genoot er van, ik geniet er nog van! De orgelmannen, tegenwoordig is er geen „orgelman" meer, duwen 't zingen de gevaarte verderop de straat in. De buurkinders hollen mee en alles, wat rijdt en rijden kan, wordt meegenomen, den hoek om, want daar begint 't op nieuw „de zaligheid"! Vliegende hollan- ders wedijveren met auto-peds, poppen wagens met hollende speelgoedbeestjes op rolletjes; 't verdwijnt allemaal des; hoek om, 't orgel klinkt zacht na .geluid mindert en mindert't is weg! En weg zijn de platgedrukte mop neusjes bij 't raam. De roode gerani ums staan weer voor de ruiten. De zus sen hebben nu weer hun aandacht bij poppenwieg en theeservies. Maar nu 's avonds! Nauwelijks is de tafel afgenomen of een gefluister uit de kinderkamer ver raadt me, dat er wat op til is. 't Jonge grut heeft grootsche plannen. Drie Of.d-Hollapdsche stoelen worden tegen elkaar aangezet. Zóó dat er een soort kastje zich vormt, over dat alles heen komt een oud gordijn. Onder groot ge gil wordt Ank door Henk en Kok in 't kastje geduwd, gewrongen, haar eene been door de breede sport van de rug leuning van den stoel getrokken, 't gor dijn er netjes overheen gelegd en Ank begint haar deunen te galmen, terwijl Henk en Kokky om beurten (orgelman nen lossen elkaar ook wel eens afl) Auk's been in groote kringen in 't rond trachten te draaien. Kokky haalt geld op bij moeder, vader en 't meisje in de keuken, die terwijl ze de borden staat af te drogen, haar theedoek op de maat van 't orgeldeuntje mee ronddraait en lustig meezingt! Is 't weer geen bewijs, hoe zoo'n or gel zelfs or toe medewerkt de rijke, heerlijke fantasie van de kinderen voed sel te geven. En bedenk eens, wat een zalig uurtje pret ze er door hebben ge kregen! Is 't niet heerlijk voor moeder en vader, de kinderen zóó blij en vroo- HU te zien? Ze leerden alweer, zich zelf bezig te houden en op een vroolijke manier! O, die zalige jeugdherinneringen later! CORMA MACHTELD Na de behandeling van de voorhoofd rimpels gaan we eens zien, hoe wé die langs den neus en bij de mondhoeken kunnen bestrijden. Na alle voorbereiden de maatregelen te hebben genomen, die ik in mijn vorig artikeltje beschreef, be ginnen we even onder de mondhoeken in een half-cirkelvormige beweging op waarts te werken naar den neus en de neusvleugels, zooals het pijltje aangeeft. Deze be weging wordt daar na volgens de tee- kening voortgezet over de wangen tot aan het boven deel dar ooren. In dien u eenmaal de juiste spier weet te volgen, zult u op merken, dat deze opwaartsche beweging de spieren rondom de mondhoeken strak trekt en de scherpe Ijinen, die van de neusvleugels omlaag komen, uitwischt Natuurlijk worden steeds de vingers van beide handen gelijktijdig m werking ge- steici De volgende massage-beweging is uit muntend voor holle. Ingevallen wangen (dit hoeven lang nog niet. altijd magere wangen te zijn!) Plaats de middelvingers van iedere hand zoo, dat ze in 't midden van de km bijeen komen en strijk krach tig, maar niet ruw, opwaarts en buiten waarts naar de oorlelletjes toe. Al deze richtingen vindt u op de tee- kenmg duidelijk aangegeven. Op 't voor hoofd ziet u ook nog de evenwijdig met de wenkbrauwen loopende streken, waar mee u de horizontale rimpels moet be strijden. De volgende maal zullen we ons ®?fen1.op het wegmasseeren van de fijne nmpeltjes rondom de oogen, die heel bijzondere zorg vereischen. We werken met raffia Fig. 1. Handtaschje bloemfiguur. Het model is één recht stuk gaas, het- op raffia ga,as met gestileerd EVA Hier ziet u op afgebeeld een ooievaars nest met jongen. Dit is in verschillende figuurtjes er op geteekend, zoo <4«t men het weer gemak- kriïjk in verschillende kleuren kan bor duren. Men kan. hier bijvoorbeeld een slabber of theemuts van maken. JAC. WITTE BOONENVLA. Vt pond witte boonen 1 ei 2 lepels slaolie 3 4 lepels azijn zout, peper, mosterd 1 ui wat peterselie. Bereiding: Week de boonen een nacht in koud water; kook ze den volgenden dag gaar met het weekwater. Voeg het laatste half uur zout toe. Snipper den niet te grooten ui,fijn. kook het ei hdrd en maak het met een vork fijn; voeg bij ui en ei peper, zout, mos terd, slaolie, azijn, en fijngehakte peter selie. Doe bij deze saus de uit het nat geschepte witte boonen en vermeng alles goed. Garneer de sla desgewensoht met schijfjes hard gekookt ei en augurkjes. MOLSLA. 1 K.G. molsla pl.m. 40 gram boter 4 d.L. melk zout. Bereiding-: Zoek de molsla goed uit, wasch ze eenige 'malen en kook ze half gaar in het aanhangende water, met een beetje zout, gedurende pl.m. 14 uur. Laat de molsla uitlekken op een vergiet. Doe ze- terug in de pan, voeg de melk toe en stooi hierna de molsla verder gaar, pl.m. uur. Voeg, als ze zacht is geworden de botei toe en laat ze hiermee nog pl m 10 minuten stoven. N.B. Desgewenscht kan men de melk met de boter, nadat de molsla gaar ge stoofd is, binden met wat bloem. Meng daartoe 1 a 2 eetlepels (glad af gestreken) aan met 1 2 eetlepels wa ter. Roer de klontjes hieruit en voeg zoo veel water toe, tot de massa dun vloei baar is geworden. Giet dit dan roerende bü hei, kokende sausje van de molsla en iaat de bloem gaar worden. SLA-KROPJES MET GEHAKT (4 pers.) pl.m. 3 a 10 kroppen sla 300 gram rundergehakt 300 gram varkensgehakt 2 sneetjes brood peper -zout - noot pl.m. 50 gr. boter (of boter en delfia) paneermeel. Bereiding: Snijd van de kroppen de buitenste har de, leelijke bladeren af, wasch de krop pen herhaaldelijk en sla ze flink door ruim water; zorg vooral, dat al het zand er uit is. Kook ze gaar in ruim kokend water met zout. Laat ze uitlekken op een vergiet. Maak in dien tijd het gehakt smakelijk aan met peper, zout, noot, oud brood, waarvan de korstjes zijn afgesneden en li g/ïo c - A Ay V welk later in drieën gevouwen wordt. Elk kruisje stelt een gaatje in het gaas voor, waarover gewerkt moet worden. Elke rij kruisjes moet met één steek raffia overgewerkt worden, behalve de bloemblaadjes in fig. 1. We krijgen dan een aardig effect met ze in tweeën te be werken. De binnenkant van het taschje wordt met. satinet of toile de soie gevoerd. We kunnen eerst het gaas (zie fig 2) met raffia bewerken, daarna de voering opnaaien en dan pas de zijkanten dicht naaien met een raffia bies, ook kunnen er tusschen de zijkanten puntstukjes ge zet worden van toile de soie of satinet (zie fig. 3) maar bij raffia taschjes wordt dit niet gedaan. Het is aardig voor fig. 1 de volgende kleuren te gebruiken; bloem oranje, hartje bruin, (donker oranje) blad friseh groen, rand, oranje of groen. Het taschje verder om bloem- en rand- motief opvullen met steken, in naturel- kleurige raffia, over 3 of 4 gaatjes in lengte of breedte, naar eigen verkiezing. Fig. 4. Randmotief voor raffia- taschje kieur van den rand donker en licht lila, of don ker lila en hard oranje. Verder op vullen met platte r steken in naturel- v kleurige raffia, in by 4/ de breedte gewerkt over 3 of 4 gaatjes. Fig. 5. Blokmotief voor raffia-taschje. Wordt gewerkt over vier gaatjes hoogte en 4 breedte of 5 X 5, 6 X 6 naar ver kiezing. Een raffia-tasch- je geheel bewerkt met het blokmotief is aardig in nat»- relkleur met groen, lila, met oranje, groen met oranje é>y' "Tte x- enz. Het is aan te raden het gaas altijd iets grooter te nemen dan de maat voor het taschje, dan behoeven we het niet zoo precies uit te tellen. We knippen het gaas later tot op 2 gaatjes in de rondte af (twee gaatjes moeten altijd ln de rondte onbewerkt blijven). Die randjes worden naar binnen geslagen en wegge werkt met de voering. G. L.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2