Zaterdag 19 Mei 1928 Tweede Blad Pagina t DE KERK R. K. STAATSPARTIJ UIT HET UOODGIETERSBEDIUJF Het conflict te 's Gravenhage VIERDE VERGADERING VAN DEN PARTIJRAAD DE OPENINGSBIJEENKOMST. DE SCHELDE TE VLISSINGEN Een ultimatum verzonden Het ontslag van den penningmeester Twee kinderen in een gezin DOOR EEN AUTOBUS GEDOOD. MOTORRIJWIEL TEGEN EEN BOOM GEREDEN. In „Leering en Leiding" schreef H. Her mans) een paar degelijke artikelen over het socialisme. Niets nieuws. Dat is ook heusch niet noo- dig. Vooral in het laatste laat hij duidelijk zien den aard van, en de wijze waarop de sociaal-democratie in ons land het katho licisme bestrijdt. Dat bestaat grootendeels in verdacht ma ken, en wantrouwen aankweeken. Daartoe werkt ze met de meest oneerlijke middelen in bericht en in plaat. Ze kan zich nooit opvoeren, om iets goeds te erkennen aan het katholiek geloof ih praktijk. De kerk, zboals ze dat gewoonlijk beti telt, doet niets anders dan heulen met kapi talisme. En zoolang die kerk niet met pak en zak naar haar overloopt, moet al wat ze doet, verklaard worden tot misbruik van geestelijke macht tot een politiek doel, tot listig knechten van de armen, in dienst van den rijke. Dat de Katholieke Kerk, krachtens haar wezen en aard, haar eigen weg volgt in de sociale vragen van den dag, kèn ze niet inzien of wil ze niet inzien. Als ze op die lessenaars hadden liggen het schrijven van Paus Leo XIII, wat toch wel de moeite loont, dan moesten ze toch weten, hoe de katholieke Kerk tot haar prak tijk komt, waar zij haar middelen haalt, wat ze beoogt. „Maar zonder twijfel spreken wij uit, dat de pogingen der menschen ijdel zullen zijn, wanneer de Kerk zou worden uitge schakeld." Noem dat verwaandheid, overschatting; in ieder geval erken, dat het een standpun is. De Kerk is nu eenmaal niet van vandaag of gisteren, heeft in den loop der eeuwen be wezen, dat ze wat weet en tot iets in staat is en door geen dwaling zich van haar weg laat drukken. De Katholieke Kerk laat zich niet uitscha kelen. En wie haar buitensluit, zal ondervinden, dat het niet gaat. Waarom? „Want het is de Kerk, die aan het Evangelie leeringen ontleent, krachtens welke de strijd of wel geheel kan worden bijgelegd of ten minste van zijn scherpte beroofd en verzacht kan worden; zij is het ook, die wel alleen het verstand wil leeren, maar ook het leven en de zeden van een ieder door hare voorschriften wil besturen; die den toestand der werklieden verbelei t door verscheidene heilzame instellingen, die wil en er naar streeft, dat de plannen en pogingen van alle standen hierop uitloo- pen, dat de belangen der werklieden zoo gunstig mogelijk verzorgd worden, en die -meent, dat ook die wetten en de Staatsover- heid niet verstond en beleid daarop moeten gericht zijn". Met zoo'n program voor oogen, kan toch slecht eerlijkheidshalve volgehouden wor den, dat de Kerk voor de brandende kwes ties niets voelt. Of Katholieken deze woorden nog wel eens "mogen lezen? En of! 't Is nu eenmaal een feit, dat een leer niet l dadelijk in daad en leven wordt ingezet. Doch dit neemt den plicht niet weg. Geen beter middel daartoe dan te luisteren naar de woorden en zich te schikken naar de wen ken der Katholieke Kerk. Niettegenstaande de moeilijkheden blijft het plicht. Men deelt ons van werkgeverszijde mede, dat door de aangesloten patroons in de bouwbe drijven en in het loodgieters- en fittersbedrijf geenszins is bewilligd in de door de werkne mers in die bedrijven gestelde eischen, zulks in tegenspraak met eene dienaangaande in de dagbladen verspreide mededeeling. Men is thans doende de onderhanden zijnde werken door dé gezamenlijke werkgevers te doen afwerken. Voortdurend melden zich pa troons aan, welke wenschen toe te treden tot de organisaties van werkgevers, welke daarmede eene steeds sterkere positie innemen. UIT ,DE BOUWVAKKEN. Er is weer spanning Tusscheu de werkgeversorganisatie en die der werknemers in de bouwvakken in den kring Venlo lieeiNScht op het oogenblik een vrij groote spanning. Het gaat over de vernieuwing van het contract. Een conferentie tusschen partijen heeft tot geen resultaat geleid. De werkgevers blijven hun standpunt handhaven, hetgeen neer komt op een verlaging der loonen. Naar aanleiding daarvan is door de arbei dersorganisatie tegen morgen een vergadering bijeengeroepen om in deze aangelegenheid een beslissing te nemen. WERK VOOR WERKLOOZEN Nu ook naar Friesland Binnenkort zullen behalve In Overijssel een aantal werkloozen uiit de groote steden ook in Friesland worden te werk gesteld en wel bij Heerenveen in den Haskerveenpolder Een tweetal boerderijen, welke gebouwd worden, zal aanstonds voor huisvesting van deze arbei ders worden ingericht. DE NIEUWE GEZANT TE WEENEN. De nieuwbenoemde Nederlandsche gezant te Weeuen, Jhl, F. E, H MicMete van Vf)r. duynen, is te 's-G-ravenhage aangekomen. U t r e c h t, 18 Mei 1928. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht houdt de R. K. Staatspartij haar vierde vergadering, van den Partijraad, die gisterenavond om 8 uur werd geopend. De openingsvergadering was goed bezocht. De openingsvergadering stond onder leiding van den voorzitter van den Partijraad, Mgr. W. H. Nolens, die de afgevaardigden verwel komde. OPENINGSREDE. Een „In Memoriam" Op de eerste plaats zegt spreker zich te moe ten kwijten van den duren plicht twee der medeleden te herdenken, die het tijdelijke met het eeuwige hebben verwisseld-. MGR. DR. NOLENS. Spreker heeft professor de Langen Wen- dels het eerst ontmoet in 1879, toen deze een referaat hield op een wetenschappelijk con gres te Freiburg. Pater de Langen Wendels is daar vele jaren werkzaam geweest en hij was nadien een sieraad van de R. IC. Universiteit te Nijmegen. Zeer ter harte ging hem de vre desbeweging en spreker gelooft dat het wer ken voor deze beweging den dood van prof. de Langen Wendels heeft verhaast. De werkkring van den heer Chris Jansen lag op ander terrein. Hij was de steun van den middenstand en een voorbeeld van bet leeken- apostolaat. Mogen belden voor hun arbeid en hun strijd rusten in vrede. Staande hoorde de vergadering deze herden king der dooden aan. DE ORGANISATIE DER PARTIJ De organisatie van de Staatspartij verviolgt spreker hierop heeft nu langzamerhand .vaste vormen aangenomen. Misschien ont breekt er iiog iets aan. Zij wacht nu nog maar op de voltooiing van een blijvend Partij bureau en dat Bureau wacht nog slechts op het binnenkomen' van enkele duizenden gul dens. f - De verschillende onderdeelen der organisa tie; zullen nu steeds meer In functie gaan tre den. Nu zal hetzegt spreker minder voor de kiezers en de bestuurders der kies- vereenigingen, doch misschien voor Candida- ten, die tot de oude garde behoord hebben, nog wel een beetje vreemd zijn, maar ook dat komt wel in' orde. Spreker meent nu van de gelegenheid ge bruik te moeten maken om enkele algemeen- dieden naar voren te brengen. Op de eerste plaats wenscht spreker dan te zeggen dat In een organisatie die uit zooveel deelen bestaat en zooveel personen en besturen omvat; tlie daarbij werkt over zoo langen tijd; dat 't bij 'n dergelijke organisatie gewenseht i3 dat ieder der organen en der afzonderlijke per sonen onder de oogen houdt ieder op zijn plaats 0 moeten zijn en alles op zijn tijd te doen geschieden. Ieder op ziju plaats, dat wil zeggen dat de verso lillende functionarissen hun bevoegdheid me moeten uitstrekken en treden op het ter rein van een ander. In de tv, cede plaats moet gezegd dat bij de organisatie alles op zijn tijd moet komen, het- wrcJitv^11 *?at ™en bij het nemen van hes o rekening lioudt met de omstandig heden. 1 StendtS men Ver<ier voor ooson te hou den het wezen en doel der Katholieke Partij. L hleH na het vast- „enllIt pa,o-PVO'tram eca ™de over de Katholieke Pat tig en haar programma. Daarvan zal hij thans iets in het kort aanhalen, al Is het niot^p^ttlg zich zelf te moeten citeeren. Maar ook Homerus herhaalde zich wel eens, hetgeen voor de studenten, die hem moesten vertalen, dan een meevallertje was. (Vroolijk- lieid). In bedoelde rede vervolgt spr., heb ik beloofd dat de Katholieke Partij er is en nie mand haar recht van bestaan meer betwist Nu is zij nog en ze zal er wel steeds blijven Het doel van deze Katholieke Partij heb ik in mijn rede genoemd het algemeen belang om vattend den Staat als eenheid. De Kat-h. Partij mag en kan niet zijn de partij van één stand, maar met de andere christelijke partijen re kent zij de handhaving en doorvoering van de chistelijhe beginselen in het staats-beatuur als de reden van haar bestaan. Zij acht zich daarbij geroepen op te komen voor de vrijheid en de belangen der Kerk. De Kat-h. Partij is dan ook een volkspartij in den goeden zin van het woord, haar afgevaardigden vertegenwoordigen bet Katholieke volksdeel in al zijn geledingen. Datzelfde, zegt spreker, geldt ook op dit oogenblik. Past men dat toe op de besprekin gen van de naaste toekomst, dan zal men zich te wachten hebben voor al te theoretische, speculatieve beschouwingen en men zal reke ning hebben te houden mét het practische doel der Katholieke Staatspartij. Dat practische doel is in casu, en dat blijft het ooit, de partij en met name de vertegenwoordigers in de bestuurscolleges zoo talrijk en zoo sterk mo gelijk te maken op een door allen aanvaard baar program, waarin vooral uitkomt hetgeen voorshands in de naaste wetgevende periode bereikbaar en te verwezenlijken is. ■Ten slotte, zegt spreker, ligt de kracht van de Partij in haar eenheid. Spreker hoopt dat zij, die gemeend hebben zich te moeten af scheiden, door den gang van zaken zullen ge leerd hebben terug te keeren en zij zullen met groote bereidwilligheid worden opgeno men. Hiermede verklaart spreker de vierde ver gadering van den Partijraad geopend. Na vaststelling der notulen der Partijraads vergadering van 25 en 26 November 1927 wor den de ingekomen stukken ter kennis van de vergadering gebracht en volgen enkele mede- deelingen van het Partijbestuur. MEDEDEELINGEN VAN HET PARTIJBESTUUR Bij punt 5 der agenda „Mededeelingen van het Partijbestuur" houdt de voorzitter van JIIR. RCiïti Dii BEERENBROUCK het Partijbestuur, Jhr. Ruys de Beerenbrouck, de volgende toespraak: Samenwerking R. K, Vredesbond. In aansluiting op het verhandelde in de vo rige Partijraadsvergadering bij het voorstel R-otterdam inzake de behandeling van het mi litaire vraagstuk door uwe vergadering, heeft het Partijbestuur overleg gezocht met het Hoofdbestuur van den R. IC. Vredesbond. Dit bestuur was onmiddellijk tot overleg bereid. Om de verhoudingen vanaf het begin juist te stellen, werd voorop gezet, dat genoemd Hoofd bestuur in adviseerenden zin met het Partij bestuur zal samenwerken, ter bevordering van een degelijk behandeling van het militaire vraagstuk in de R. K. Staatspartij. Dit overleg heeft reeds geleid tot een voorloopig schema voor de behandelingswijze van bedoeld vraag stuk. Op dezen grondslag zullen binnen afzien- baren tijd praeadviséurs worden uitgenoodigd. Ook bij de keuze daarvanzal het overleg met - het bestuur van den R. IC. Vredesbond worden voortgezet. Partijraad-Kamerfractie, Eveneens in aahslnting op een toezegging dooi' mij namens het Partijbestuur op de laatste Partijraadsvergadering., gedaan, heeft, 't Partij bestuur in zijn vergadering aan de orde ge steld het vraagstuk der uitvoering vau aTt. 3 sub. e van het Partijreglement. Dit artikel han delt over het plegen vau overleg met de beide R. IC. Kamerfracties der Staten-Generaal. De tee ré kanten, welke aan dit vraagstuk vastzitten, zullen ggreedelijk door een ieder worden erkend en gevoeld, die er zich van be wust is, dat hier de persoonlijke verantwoor delijkheid van een parlementslid niet aan ver meend partijbelang mag worden opgeofferd Anderzijds kan een innige medewerking en een werkdadig medeleven van de Kamerfracties als geheel, zoowei als van ieder liarer leden persoonlijk, met de nooden en belangen der partijorganisaties niet anders dan -heilzaam en nuttig zijn. Het Partijbestuur heeft daarom gemeend goed te doen over deze aangelegenheid in over leg te treden met de betrokken colleges. Dit overleg heeft, voor wat betreft de Tweede Kamerfractie, tot een geheel bevredigend resul taat geleid, terwijl met de Eerste Kamerfractie het overleg pas voor kort is begonnen. Op voorstel van het Partijbestuur Is o.a. be paald geworden, dat vragen, die bij de „Rond vraag" op een Partijraadsvergadering tot de Tweede Kamerfractie worden gericht, drie we ken te voren schriftelijk worden ingediend hij het Partijbestuur, dat deze vragen te kennis brengt van de Fractie. Deze heeft zich bereid verklaard voor een opheldering en voorlich tende beantwoording dooi' een harer leden zorg te zuilen dragen. Ook voor inlichtingen aan Partijraad en Partijbestuur over punten betrekking hebben de op de uitvoering der Partijprogramma's, zal de Kamerfractie gaarne zorg dragen. Zoomede voor voorlichting, die gewenseht mocht zijn voor een goed inzicht der Partijleden in de verschillende instanties' der Partij. Als taak van het Partijbestuur werd erkend, aan de Kamerfractie telken jare een korte uiteenzetting te vragen van hare werkzaamhe den over het afgeloopen zittingjaar en dit rap port aan de leden van den Partijraad toe té zenden. Actie Dr, Schaepmanfonds. Thans een woord over het Dr. Schaepman fonds. Gij zult begrijpen, dat ik daarover hier niet kan zwijgen. De zaak is van té groot belang. Moet ik nog eens herhalen, wat de actie van 't Dr. Schaepmanfonds beoogt? Niet voor U. Maar wel is het nuttig voor andereu, die'via de pers naar mij luisteren. Want naast heerlijk en laaiend enthousiasme bestaat in onzen kring nog wel eenige onwetendheid over de beteeke- nis dezer actie. De Dr. Schaepman-fonds-aetie beoogt; I. Allereerst een welverdiende en zoo mooi toepasselijke hulde aan den groot en Doet or, bij het 25e herdenkingsjaar van zijn zalig afsterven, o.p 19 Januari 1903. Het is ver heffend en het stemt blijde te zien, hoe schoon Sehaepman is herdacht. In onze steden, maai' ook in onze dorpen, en als deze te klein waren, vereenigdeu zij zich voor deze Schaep- xnan-liulde tot gewestelijke of dekenale her denkingsfeesten, overal ie den grooten Doc tor eere en hulde gebracht. In groote eens gezindheid op zich zelf een verheugend resultaat dezer actie. Maar die hulde en eere zijn tevens te zien als een hernieuwen en her leven van liet .prachtige voorbeeld, dat wij in ScHaepman bezitten. 2. Ten twee-de beoogt de actie voor het Dr. Schaepmanfonds, de gelden bijeen te zamelen voor het Partijbureau. Het naaste ma terieel doel is: de 7 ton! en meer! Eén gulden per Katholieke stem! Dat is het tarief voor lederen Kieskring! 3, Door het Partijbureau beoogt de Dr. Schaepmanfondsactie versteviging der R. K. Staatsparty, wy kunnen een Party- bureau niet langer missen, Het is beslist noo- dig. Over de geldeiyke uitkomsten der gevoerde actie waarnaar men alom gretig navraagt, de measch is nu eenmaal nieuwsgierig! ©preek ik u thans niet. De campagne is in vollen gang. Gedeeltelijke resultaten geven slechts onjuiste indrukken. Wèl wil ik u spreken over, en dankbaar vermelden, de persoonlijke bemoeienissen van eenige groepen van personen, die zich voor deze actie verdienstelijk hebben gemaakt. Aller eerst dan de mannen van de Katholieke Pers, die zioh met hart en ziel voor de actie hebben gezet en haar het geheele land dóór hebben gedragen. Dan tweedens :de sprekers, die zich, ten koste van veel tpd en inspanning, geheel belangeloos, in den dienst dezer actie hebben gesteld. Ver schillende van hen, sprekers van n,aam en talent, hebben met waariyk opofferenden geest recol'd-cyfers in spreekbeurten behaald- en welbewust zich laten „uitbuiten!" Ik ver meld voorts dankbaar de radio-voordrachten op Zondag 25 Maart begonnen, lederen Zon dag voortgezet, een tien minuten telkens han delend over het doel der Schaepman-fonds- actie. Hier past een oprecht dankwoord aan de It. R. O.-leiding, die dit mogelijk maakte. Het Sckaepman-lied, dat aan de actie kleur en klank heeft gegeven, danken wy aan den dichter Laudy en den musicus Cuypers. Als aanwakkerend strijdlied geschapen, moge het eenmaal ons biyde zegelied zijn! Den bestuurderen van Kring-comité's en plaatselüke vereenigingen, hun, den ijverigen dragers en leiders der geheele actie, breng ik gaarne een woord van hulde voor het verrichte werk. En tegeiyk een krachtige aansporing, met onverdroten yver dóór te zetten, en met dien «ver de lauwe broeders mee te sleepen op dat overal de actie slagen moge. Den edelen gevers, die reeds voorgingen in edelmoedigheid,, aan hen allen hartelijk dank. En tenslotte en niet het minste; de honderden propagandisten,, wil ik hier noemen, die hét werlc van het huisbezoek vervullen. Wier taak het is de bü'na 900.090 Katholieke kiezers in de gelegenheid te stellen hun kwartje, gulden, rijksdaalder, tien gulden, honderd gulden, duizend gulden en méér, te offeren voör het gróóte doel: de grootmakïng onzer Party dóór een Party-bureau. Deze propagandisten toonen metterdaad dat onze Party door het-geheele Katholieke volk in al zyn geledingen wordt gedragen. Jfc Zóó, geachte vergadering, moeten wij ook geheel ons politieke werk beschouwen. Een werk voor God's eer, tot heil van het vaderland en van onze medeburgers In dit kader dat werk plaatsend, moeten wij het in hechte samenwerking volbrengen. Het alles beheerschend element moet zijn: ver trouwen. Vertrouwen van de leiders in de leden, van de leden in de leiders Hier moet wisselwer king zijn. Het Katholiek partijleven kan niet bloeien zonder dat onderlinge wederkeerige vertrou- «m -• De leiding zij géén o'ntoegankeiyke groot heid, want do partijleden zijn geen bewaar- sohoólkuidertjes gelUk, wleu 't alles moet wor den voorgedaan Laat allen gerustelijk doordringen tot de leiders, en wat leeft in onze partij kome vrijelgk tot uiting. Alleen 'dan kan, bü een ge zond onderling vertrouwen, alles tot een har- moniause eenheid worden saamgebracht. Zóó do verhoudingen in de Katholieke party beziende, kunnen wy de toekomst met ver trouwen tegemoet gaan. De Dr. Sdhaepman-fonds-actie heeft onge- let op hare geldeiyke uitkomst déze groote bate reeds mu opgeleverd, dat het Katholiek saamkoorlgheldsgevoel, de bindende kracht onzer Katholieke Staatsparty, op waarlijk schitterende wyze ie gedemonstreerd. Laten wy deze bate ten volle benutten, door te doen alles wat in ons vermogen is, om onze mooie party-organisatie in alle opzichten aan dezen natuurlijken drang tot saamhoorigheid te doen beantwoorden. VOORSTELLEN DER RIJKSKIES- KRINGEN. In behandeling kwamen hierop de door de Rijkskieskringorganisaties ingediende voorstel len. De Rijkskieskring Tilburg stelt voor er by de Regeering op aan te dringen, dat dé ver kiezingen voor d« Provinciale Staten en de Gemeenteraden niet meer in één en hetzelfde jaar zullen worden gehouden. Het P. B. zegt in zün praeadvies, dat liet na overweging van de voor- en nadoelen aan dit voorstel verbonden tot de overtuiging is ge komen, dat aanneming van dit voorstel geen aanbeveling verdient. Men acht het begrijpeiyk, dat men- na den verkiezingsstryd over de Pro vinciale Statenzetels naar rust verlangt, ter wijl ook de dubbele kosten voor verkiezingen in twee jaren als een bezwaar worden gevoeld. Het P. B. is evenwel van meening dat de be zwaren niet opwegen tegen de voordeelen aan den huidigen toestand verbonden zooals partij organisatie, politieke ontwikkeling en kern vorming der kiezers, waarby nog komt, dat het samenvallen van belde verkiezingen boven de in het voorstel gewenschte regeling is te stellen, omdat de belangstelling van het kie zersvolk eenmaal opgewekt steeds van invloed is op den daarop volgenden verkiezingsstryd. Over dit punt verlangt niemand het woord, waaruit de voorzitter besluit dat de verga dering het eens is met het advies van het Par tijbestuur. (De vergadering duurt voort). De samenwerkende vakorganisaties liebhen thans een ultimatum aan de directie der Kon. Mij. „De Schelde", te Vlissingen gezonden, waarop voor 24 Mei antwoord wordt verwacht. ADIENTIE. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs, Kunsten 'en Wetenschappen zal op Maandag 21 Mei e.k. niet plaats hebben. DE FILM „DE MOEDER". Toelaatbaar voor personen boven de 18 jaar Naar wy vernemen, ls de film „De Moeder", naar het boek van Maxim Gorki, door de Cen« trale Commissie voor de filmkeuring toelaat baar verklaard voor personen boven de 18 jaar. ,,ST. CHRISTOFFEL". „St. Chrlstoffel", het orgaan van de Nederl. R. K. Vereenlging van handelsreizigers deelt mede, dat de heer G. Th. Distelbrink, penning meester der veroeniging, na gehouden bespre kingen, zijn ontslagname als zoodanig heeft ingetrokken. STERFGEVAL ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN DE JUSTITIE BEMOEIT ZICH MET HET GEVAL Voor een paar dagen overleed plotseling, zon der voorafgaande ziekte, het 8%-jarig zoontje van den landbouwer J. v. K. te Diergaarde, gem. Echt. In verhand met het feit, dat voor een achttal maanden ook het oudste kind van v. K., een meisje van 12 jaar, 's morgens dood. in bed gevonden werd, doen omtrent deze sterf gevallen thans allerlei geruchten de ronde. In een onderhoud met de ouders deelden deze mede, dat het zoontje zich j.l. Zondagavond onwel gevoelde en dat des Maandags de toestand van dien aard was, dat de hulp werd ingeroepen van Dr. G. te Waldfeucht, die na gedaan onder zoek het kind deed braken. Denzelfden dag overleed het. Naar aanleiding van een en ander heeft de Justitie te Roermond opdracht gege ven, om braaksel van het kind alsmede water uit de pomp, dat dient voor drinkwater, te Roermond te deponeeren ter verdere doorzen ding voor scheikundig onderzoek. BEDWELMING IN EEN RIOOL DE EEN NA DEN ANDER Twee personen in levensgevaar. Vrydagmiddag, omstreeks half vyf, werd te Arnhem een werkman van de gemeente, een zekere T., die in de Oogststraat, bh' een open. riool werkte, bedwelmd en viel naar beneden. Een zekere de G., chauffeur by het trambe- -dryf, wilde hem redden, werd eveneens be dwelmd en viel ook naar beneden. Daarna kwam een andere werkman der gemeente, G., die met een touw om zyn middel in het riool afdaalde. Ook lrij werd bedwelmd en moest direct opgehaald worden. Tenslotte waagde een particulier, zekere heer W., nog een poging, doch liij moeet deze direct staken wegen» be dwelming. Men kon eindelijk den eersten be dwelmende boven halen en eerst na lang wer ken met een haak, gelukte het de G. boven to krijgen, De bedwelmden werden onmiddel- iy,k naar het stedeiyk ziekenhuis vervoerd, waaruit G. epoedig kon ontslagen worden. De twee anderen echter verhoeren in ernstig le vensgevaar. Ongeluk onder liet spel Op den Golrleschen weg, onder de gemeente Golrle ls een 9-jarig zwakzinnig jongetje, van de Wouw geheeten, onder het spelen onder een autobus van de Maatschappij „Voorwaart»" geraakt en gedood. De chauffeur had aan het ongeluk geen schuld. Twee (looden Te Borkel en Schaft is Donderdagavond een' zeer ernstig ongeluk gebeurd, dat aan twee personen het leven heeft gekost Aan den Draai by Helereind is nX een motor, waarop gezeten waren zekere J. L. v. d. Linden en L. H. Peeters, beiden uit Eindhoven, tegen een hoorn gereden. P. werd op slag gedood, ter- wfll v. d. L. ernstig gewond werd opgenomen. Eenige uren later ls hy aan de gevolgen over leden. LEVENSGEVAARLIJKE MISHANDELING. Om een stukje chocolade. Donderdagmorgen kocht de 18-jarige fabrieks arbeider J. van M. te Boxtel sigaretten bij da winkelierster, mej. de Boer, op de Markt, al daar, en kreeg daarbij een stukje chocolade toe. Tegeiykertijd kwam de 18-jarige fabrieksarbei der W. V. binnen, om óók sigaretten te koopen. Toen hy geen chocolade cadeau kreeg, sloeg hy uit baldadigheid de juffrouw tegen haar bril. Van M. nam dit V. kwalijk, waarop beide jongens naar buiten gingen om het uit te vech ten. Terwijl zij tegenover elkaar stonden trok V. zijn mes en stak van M. daarmede in de lin kerborst. De getroffene zakte terstond ineen, terwül V. er bü bleef staan kijken. Een geneesheer gelastte v. M.'s overbrenging naar liet ziekenhuis, waar een diepe snede ln de linkerlong werd geconstateerd, De opvlie gende dader is gearresteerd. ZEILSLOEP MET 6 PERSONEN OMGESLAGEN. Een persoon vermist. Gistermiddag is tijdens de zeilwedstrijden' van de Koninklijke Marine Jachtclub in het Malzwin achter het fort Harssen3, nabij Nieuwe Diep, een fantasie-zeilslöep omgesla gen. De sloep was bemand met 6 personen, waarvan 5-konden worden gered. De 19-jarigd! zëemllicleh 3. Kolk- wordt nog ■vermist. Nil 111 I iiij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5