DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. HetWiegeki/nd PUROL 51ste Jaargang Maandag 21 Mei 1928 No 15171 Dit nummer bestaat uit vier bladen STADSNIEUWS Bureau: KOEMARKT 4. SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: p«c 8 maanden 3.26, peir maand 1.10, per week 26 ct. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 6 ct Postcheque en Girodienst 81440 HET JUBELTiJ VAN FRANKELANDS PAROCHTE AGENDA KUNST-AGENDA NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ADVERTBNTIëN 1—6 regels 1.65. Elke regel meer 30 ct Reclames tusacben den tekst 60 ct per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 26 ct. elk woord meer 6 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradv. 5 reg. 0.50 10 reg. 0.75 15 reg 1 Incassoksten worden berekend r n v 11™vp.zekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies oiatis-ungeyauenv e v00rste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, van een wijsvinger, ƒ50 De uitkeer£gen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank. Lange Haven no. 103, Schiedam. HAAR STICHTING EN HAAR glorierijke HISTORIE I. Ilct was op den 2cn Februari van t jaar 1853, enkele weken voordat de Bisschop pelijke Ilierachie in ons land zou worden hersteld, dat de toen nauwelijks 32-jange kapelaan te Rotterdam, Paulus Jacobus van Leeuwen, een schrijven ontving van den vice-superior der Hollandsche missie, mgr. Carlo Belgrado, waarin hem opgedra gen werd in onze stad een nieuwe parochie te stichten. Was het wonder, dat de nog jeugdige priester die taak wel haast te zwaar acht te voor zijn zwakke schouders; dat hij, toen hem eenigen tijd te voren de vraag was voorgelegd of een dergelijke benoeming hem aangenaam zou zijn, hemel en aarde bewoog, opdat die kelk hem mocht, voorbij gaan? Maar de gehoorzaamheid riep en de jonge kapelaan, aan wiens graf straks Haarlems bisschop en de hoogste geeste lijkheid van het bisdom zou staan ge schaard om den grooten priester te eeren, boog het hoofd en trok naar zijn nieuwe standplaats. Het Koninklijk besluit tot oprichting der nieuwe kerkelijke gemeente te Schiedam was drie dagen aan den benoemingsbi ie van den pastoor vooaf gegaan. In dat Le sluit werden als redenen voor de opiici - ting der nieuwe parochie opgegeven de tal rijkheid der Roomsch-Katholieke bevolking van Schiedam op 1 Januari 1853 telde Schiedam 13.375 zielen en de ongelegen heden voortspruitend uit het feit, dat het U-staande Katholieke kerkgebouw, de St. Janskerk, niet voor uitbreiding vatbaar was. Het w as inderdaad geen gemakkelijke po sitie, waarin de nieuwe herder, zonder kudde eigenlijk nog, zich geplaatst zag. In zijn aanstellingsschrijven heette het; „Gij zijt, benoemd tot pastoor te Schiedam; doch een pastorie, zij is er niet; een keik, gij vindt haar niet; eene gemeente, zij bestaat nog niet. En zoo werd de jonge priester die tot dusver slechts had te gehoorzamen gehad aan de aanwijzingen van zijn pastoor, ineens vo.i de moeilijke taak gesteld op eigen initta tief te handelen, zelf te wikken en te beslis sen, om van den grond af een parochie op te bouwen in een stad, waar niet iedereen zelfs niet alle Katholieken zijn komst met vreugde begroetten. Alras zou blijken, dat de nieuwe pastoor een man was van onverzettelijke wils kracht, van een doorzettingsvermogen, dat zich door geen moeilijkheden, hoe groot ook, liet afschrikken. 't Spreekt vanzelf, het eerste waarnaar pastoor van Leeuwen uitzag was een ter rein om er een voorloopige kerk op neer te zetten. In de raadszitting van 6 April 1^-'° werd hem evenwel de plaats waarop hij het oog had laten vallen voor den houw van een noodkerk, het plein van het voormalige Oude Mannenhuis, geweigerd. Niett.cmïa PASTOOR PAULUS JACOBUS VAN. LEEUWEN, stichter en eerste herder der parochie van O. L. Vrouw Visitatie 1 EE VLEESCUHALvan Pinksteren 1853 tot Februari 1859 noodkerk van de parochie van O. L. Vrouw Visitatie. werd aan B. en W. burgemeester was toenmaals de heer C. A. Bol'es volmacht gegeven met den pastoor te onderhandelen over den grond achter den Doelen, een terrein in Frankeland, óf de Vleeschhal op de Markt. (Boterstraat). Een conference had op Zaterdag 9 April om 12 uur ten stadliuize tusschen den pastoor en B. en W. plaats en op die conferentie werd pastoor van Leeuwen voor den tijd van drie jaren gratis de Vleeschhal in bruik leen afgestaan. Inmiddels had de pastoor van den heer J. B. Nolet een aan de Schie gelegen woonhuis gehuurd. Kerk en pasto rie waren er nu-, en op den Eersten Pinkster dag van 1853, den 15den Blei, kon pastoor van Leeuwen voor het eerst in zijn eigen kerk, die hij aan Onze Lieve Vrouwe Vi sitatie, de herdenking van Maria's bezoek aan Elisabeth, had toegewijd, de H. Mis opgedragen. In zijn eigen kerk; een zolder kerkje was het voorloopig nog, herinnerend aan de zwartste dagen der Hervorming. Want wel was de geheele hal aan den pas toor ten gebruike afgestaan, maar in de benedenruimte hadden de slagers hun ban ken; tot 31 December hadden ze recht op het lokaal en ze waren eerst allesbehalve bereid hun rechten vóór den gestelden ter mijn af te staan. Geleidelijk niettemin trok ken ze weg, gevolg gevend aan den zach- ten aandrang die op hen werd uitgeoefend, wellicht ook beducht voor verstoordheid hunner Katholieke klanten. Eén echter was er niet te overreden; ook voor afkoop van zijn recht men bood hem zelfs ƒ300 - was hij niet te vinden. Op den len Zondag van den Advent werd er echter beneden gekerkt, om de slagersbank was een schut ting geplaatst: en vóór de Kerstdagen trok ook de laatste weerspannige af. Nu werd een altaarnis aan de Hal aangebouwd, en een wel sobere maar stemmige meubile:- ring maakte vande Vleeschhal een intiem noodkerk je. Doch het was slechts een noodkerkje en de gemeentelijke toezegging gold slechts voor drie jaar. Al spoedig werd dus naar een terrein voor een definitief Gidshuis uitgezien. Door Mgr. van Vree, Haarlem's eersten Bisschop, werd een bouwcommissie benoemd, bestaande uit pastoor van Leeu wen en de heeren J. A. Nolet V.'zn en J. H. van Gent, met den in September benoemden kapelaan J. W. Russeheblatt als secretaris. De commissie wendde zich tot den ge meenteraad om een stuk grond te mogen koopen van de gemeente in het Frankeland, met het verzoek tevens, dat door de gemeente een brug over de Nieuwe Haven zou wórden gebouwd. Het antwoord, d.d. 25 November 1853 luidde, dat de grond beschikbaar was voor 3 de Nederl. el (vierk. M.) terwijl voor den bouw van een brug nog geen enkele toezegging viel te doen. Met dit antwoord leek de bouw van een kerk in Frankeland van de baan. Een nieuwe aanvraag volgde om onderhande lingen te openen over den verkoop aan de commissie van de stadsmetselwerf met annexen, gelegen aan de Gerrit Verboon- straat, bij de Oude Koemarktbrug. Na eindel-ooze discussies werd in de raads vergadering van 4 April 1855 voor de som van 17000 het bedoelde terrein afgestaan, en op 15 Februari 1856 volgde de Konin klijke goedkeuring. Onderwijl begon de termjjn waarvoor de Vleeschhal was afgesta p bedenkelijk te verloopen. Pastoor van Leeuwen begreep wel dat hij op den fatalen datum der beëindiging nog geen nieuwe kerk tot zijn beschikking zou hebben. Daarom diende hij bij den raad een adres' in om verlenging van den tijd waarvoor hein de hal was toegewezen, totdat de nieuw op te richten kerk zou zijn voltooid. In de raadsvergade ring van 13 Maart 1856 werd dit adres „in deliberatie" genomen en het verzoek uiterlijk voor den tijd van drie jaren toege staan. Intusschen was in het Frankeland veel bouwterrein aangevraagd. We vonden onder meer aanvragen van de heeren J. H. van Gent en H. P. Nolet, om arbeiderswoningen in Frankeland te mogen stichten en voorts verzoeken om bouwvergunning van de heeren M. II. Engering Szn., J. J. Melchers, C. Meyer J.Pzn., M. Wouterlood en C. Zoetmulder. Bij al die aanvragen was ook weer het verzoek gedaan van gemeentewege, 'n brug te bouwen over de Nieuwe Haven. De bouwcommissie van pastoor van Leeuwen vond daarin aanleiding tot haar oor spronkelijk plan om in Frankeland te bouwen terug te keeren. De aanvragen van de heeren van Gent en H. P. Nolet werden afgewezen, maar na uitvoerige discussies werden in de raadsvergaderingen van 19 September, 24 September en ten slotte van 10 October 1856, waarin de defi nitieve beslissing viel voor wat de kerk betreft, zoowel de verzoeken om bouwgrond als die voor het slaan van een brug over de Nieuwe Haven toegestaan. De plaats waar de brug zou worden gelegd, zou zijn naast de mouterij ,,De Oliphant De prijs van den grond werd voor wat de woningen betreft bepaald op 3 de M2.; door het raadslid den heer J. B. Nolet was evenwel met klem van argumenten betoogd, dat de bouw van een kerk in Frankeland voor de gemeente ten aanzien van den grondverkoop van zooveel belang was, dat de bouwcommissie van pastoor van Leeuwen op een belangrijke reductie van den prijs aanspraak kon maken. De raad zwichtte voor zijn betoog, met het resultaat dat het was onder burgemees ter L. Knappert aan de bouwcommissie een strook gronds werd verkocht van 5175 vierk. M. voor den prijs van 6075 plus de overdrachtskosten. Veertien dagen later er was 4bij de beraadslagingen reeds rekening mee gehouden werd het be sluit van 4 April 1855 tot verkoop van de stadsmetselwerf ingetrokken. Volgens het oude statuut vóór het her stel der Bisschoppelijke Hiërarchie, toen ons land kerkelijk rechtstreeks onder de Propa ganda ressorteerde, kende men in ons land geen parochies, doch statics; zoodat we in Schiedam hadden de statie van St. Jon en de statie van O. L. Vrouw Visitatie. Bij breve van 6 December 1856 werden de bei de staties met ingang van 1 Febr. 1857 door Mgr. van Vree tot parochies verheven, de oude Vleeschhal werd parochiekerk. Het was bij deze breve van 6 December 1856, dat door mgr. Van Vree de parochiale ver deeling werd ingevoerd. Als scheidingslijn der parochies werden aangenomen de Lan ge Haven en de Schie; eenigen tijd later werd een gedeelte van de Lange Haven en van de Schie Westzijde wederom aan de pa rochie van Sint Jan toegevoegd. Waar de Vleeschhal in het gebied der parochie van St. Jan lag, werd ze met de pastoorswoning aan de Schie geëximeerd. Eigenaardig wel, dat Mgr. van Vree in deze breve sprak van de parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ont vangen; een aanteekening van pastoor van Leeuwen op het schrijven stelt vast, dat Mon seigneur zich in den naam had vergist, dat deze moest zijn O. L. Vrouw Visitatie, zoo als trouwens ook blijkt uit het oiïicieele stuk omtrent de oprichting der parochie van 28 Januari 1857. Uit die officieele oprichting der parochie vloeide tegelijkertijd voert de benoeming van kerkmeesters en de ontbinding der bouw commissie. Op 12 Februari 1857 werden als eerste kerkmeesters aangesteld de heeren Joannes Ilermanus van Gent, Leonardus Wilhelmus Jansen, Petrus Joannes Wouter- lood en David Zoetmulder. Op 9 Maart droeg de bouwcommissie haar bevoegdhe den aan liet, kerkbestuur over en legde ze verantwoording van haar beheer af. Op 28 Maart 1857 werd de grondverkoop van de gemeente Koninklijk goedgekeurd en tevens machtiging tot. den bouw van een nieuwe kerk en pastorie verleend; 28 April volgde de Bisschoppelijke machtiging, zoo dat in allen ernst aan de bouwplannen kon worden begonnen. Een gemengde leening- premieleening van 100.000 werd uitgeschre ven. Het fundeeringswerk werd bij inschrij ving voor 19.480 aan den heer M. Wouter- lood opgedragen en op 1 December 1857, des middags om twaalf uur, zooals wij in bestek en voorwaarden lezen, had „ten Iluize van den Logementhouder J. van Velzen, in de Visscherij, bij de Vlaardinger Poort", de aanbesteding van den bovenbouw plaats. Deze werd opgedragen aan den op een na laagsten inschrijver, den aannemer H. Man- dos, uit Tilburg, en op 6 Mei 1858 werd door Z. D. H. Mgr. van Vree de eerste steen gelegd. In de „Sch. Crt." van 10 Mei 1858 lezen we over deze plechtigheid het volgende: „Op den 6en dezer werd met grooten luister door zijne hoogwaardigheid den bisschop van Haarlem, omgeven van eene talrijke geestelijkheid, en in tegenwoordig heid der verschillende burgerlijke autori teiten der stad en van eene aanzienlijke menigte belangstellenden de hoofdsteen ge zegend en gelegd van 't, nieuwe kerkge bouw dat hier voor de O. L. Vrouweparo- c-hie wordt opgetrokken. „Zijne hoogwaardigheid verrigtte die plegtigheid, na vooraf in de parochie-kerk van den H. Joannes den Dooper eene pon tificale Mis te hebben opgedragen en den pauselijken zegen te hebben gegeven". Op 1 Februari 1858 had de pastoor in de nabijheid der te Louwón kerk een andere woning als pastorie betrokken. De bouw der kerk, aan welker architec turale waarde door Jos. A. Alberdingk Thijm in de „Dietsche Warande" van 1858, eerste nummer, louter op de besteksbepa lingen, een wel wat erg onwelwillende crl- tiek werd geleverd, vorderde voorspoedig. Op 17 Janauri 1859 had de verkoop plaats van 471 plaatsen in het middenschop. Ze brachten de kapitale som op van ƒ30.135, gemiddeld op een paar centen na 64 per plaats. Tegelijk werden 41 vrou wenplaatsen en 36 mannenplaatsen in het voorste gedeelte der zijbanken verhuurd voor ƒ645. Op 26 Januari verkreeg de pas toor machtiging om zijn kerk in stilte te benediceeren en op 2 Februari (Maria Licht mis) had de plechtige intocht plaats in do nieuwe kerk. Als eerste giften voor de kerk vinden we vermeld: een noodaltaar, den pastoor geschonken door zijn vroegere pa rochianen van de St. Laurentiuskerk te Rot terdam, een mooie gothische monstrans, ter waarde van 2200, als geschenk van do parochie, en een wijwatervat. (Wordt vervolgd) Met liet bestek is een overdruk van bedoelde critiek het eenige wat in het stede lijk archief over den bouw der kerk is te vinden. Beide werden ons door den archiva ris, dr. Vermaas, welwillend ter beschikking gesteld. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap 8C Ambroslus, 8 uur, R K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. Damclub 1. D O., Patronaatsgebouw Lang» Haven; aanvang 8 uur. Dinsdags bestuursvergadering R. K Metaal- bewerkersbond „St Eloy" Gebouw R. K Volks bond lederen Woensdagavond van 7 uur tot balt 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excel sior: Gebouw R K Kring. lederen Woensdag Repetitie Kontnkl. Man- nenzangvereenlglng „Orpbeus". Gebouw R. JL Volksbond Aanvang half negen. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver» gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholie ke Kring 81$ uur precies. j lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 6 uur Is geopend bet Stedelijk Museum, St. Jorl# Doele, Doeleplein. Zondag 20 Mei. I Encycliekmeeting Ned. R. K. Volksbond, Spreker de Zeereerw. heer pastoor Möller, Bondsgebouw. Aanvang 8 uur. Woensdag 23 Mei Jaarvergadering retraitenfonds 5,St. Clemens'' Patronaatsgefbouw Lange Haven. Aanvang 6 uur. TE ROTTERDAM I 23 Mei: Groote Schouwburg, Madame Saus-gêne (Rott. Hofst.tooneel) 8 uur (voor volwassenen). 24 Mei. Groote Schouwburg, Pygnalion (Rott. Hofst.tooneel) 8 u. (voor volwassenen) D a g e 1 ij k s: Circusschouwburg, De Rozen krans (Ver. Schouwspelers) 8 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 24 dezer in: Thalla (voor volwassenen); Royal (voor volw.) BEURS VAN SCHIEDAM SCPIIEDAM, 21 Mei. Officieele noteering; van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pCt. 19.— per H. L. i Namens de commissie voor de noteering, '^H. J. JANPEN Spiritus SCHIEDAM, 21 Mei. Men noteert voor me, lasse spiritus 100 pet. 29.per H.L. Ruwe graauspTntus til. pCl. j 17. - per H.£* Spoeling Noteering 1.40. Moeders nemen voor de roode. gesmette of ontstoken huid van de kleine, uitsluitend het allerbeste, en dat is Doos 30 en 60 cl. Tube 80 cl. Bi| Apoth.en Drogislen Reel. 234G0 VM 14 OPENLUCHTCONCERT 6 JUNI Onze oud-stadgenoot dé heer Jan van Rijsselberg, bariton, Den Haag, werd bereid gevonden als solist op te treden bij het Orpheus-openluchtconcert op 6 Juni a.s. De directeur van Opheus, de heer Paul van der Putten, verleent voor dit liefdadig heidsconcert belangloos zijn medewerking. Door ons gemeentebestuur werd toestem ming verleend tot het houden van een bloempjesverkoop op den dag van het con cert. Alles wijst er op, dat de dag van 6 Juni zal staan in het teeken van zwak zinnigenzorg. GIDS VOOR BAD EGMOND De vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer deed een gids voor Bad-Egmond hetlevenslicht zien. Alles, wat den aanstaanden hadgast maar eenigszins dienstig kan zijn, bij het uitkiezen van wandelingen, hotels, pensions e.d., is in het overzichtelijke boekje opgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1