FEUILLETON EERSTE BLAD PAGINA 2 DE DR. N ■STiCHTiNG DE EERSTE FATIëNTEN OPGENOMEN LIEFDADIG EEIDSPREDIKATIE RETRAÏTENFONDS „ST. CLEMENS" KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DF BENEDEN-MAAS H- C. C. Ill—HEKMES-D.V S. II S CHOORST EENBRANDJE CORRESPONDENTIE RERUM-NOVARUM-HERDENKiNG EEN UITSTEKEND GESLAAGDE AVOND RADiGNiEÜWS. TOT HET LEVEN TERUG Vandaag zijn de eersrta vier patiënten in ons R. K. Ziekenhuis opgenomen. In het midden van de week zal de chirur gische afdeeling volkomen gereed zijn. zoodat ook operaties dan reeds kunnen woTden ver richt. Aanvragen om in ons R. K. Ziekenhuis te worden opgenomen, dienen bij voorkeur tot het Ziekenhuis te worden gericht tusschea 3 lijk de aanvrage ieder oogenblik worden en 4 uur. Bij dringende gevallen kan natuur- gedaan. De collecte gisteren iu de kerk van het Al- terh. Hart na de liefdadigheidspredikatie ge houden ten bate van de conferentie van het H.-Hart van Sint Vincentius heeft opgebracht 155.81 en 100 kilo rijst. A.s. "Woensdagavond om 8 uur houdt het retraitenfonds „St. Clemens" haar jaarverga dering in het patronaatsgebouw aan de Lange Haven. De agenda vermeldt o.m. verkiezing van een secretaris, wegens periodieke aftre ding van den heer Naring. De mannen, die aan de retraite van 30 Juni tot 3 Juli wenschen deel te nemen, worden, verzocht zich voor of op den avond der verga dering aan het bestuur op te geven. Bij de verkiezing op Woensdag 16 dezer, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer A G. van Vliet, is als lid der afdeeling Kleinbedrijf bij enkele candi- daatstelling gekozen de heer G. A. Buters te yiaardingen. Gew. door H.-D.VÜ. met 11 runs en 7 wickets Gisteren speelden de Schiedammers hun eersten wedstrijd tegen H.C.C. in den Haag en wisten daar op flinke wijze hun meerderheid te toonen. De Hagenaars gaan eerst batten. De aanval der gasten is toevertrouwd aan C. Twijl en P. K-appelhof. De runs komen zeer lang- zaam. Op 18 vangt de Bloots achter het wicket Tydeman, die een langzame 6 runs heeft ge scoord. Intusachen heeft G. Nolet den bal ter band genomen. Regelmatig vallen nu de wic kets. Met inbegrip van 10 extra's wordt het totaal der Hagenaars ten slotte nog. 93. In de dubbele cijfers kwamen alleen L. Henning 11, J. van Dijk 15 en M. Elte 17. Bowlingcijfers zijn: P. Kappelhof 01, C. Tuijl 2—26, G. Nolet 3—32. E. Hod es 3—10, J. Huijswaard 114 De Schiedammers weten dit totaal voor het verlies van 4 wickets reeds te overschrijden. Het openangapaar v. Bockove en L. Brounte is reeds vrij spoedig verdwenen voor reap. 4 en 6 runs (2 voor 15). E. Hodes en G. Nolet zetten dan samen een flinken stand op. Eerst op 52 komt de scheiding, wanneer Nolet voor 17 op het bowlen van Kalft wordt gevangen. Met Kappelhof op de mat wordt het Haagsche totaal dan overschreden. Wanneer E. Hodes op 104 wordt gebowled bedraagt zijn aandeel 49. P, Kappelhof blijft met 19 not out. De Scshiedam- sche aanvoerder besluit dan te stoppen. Bowlingcijfers: v. Oosten 233, W. Tydeman 0—11. M. Kalff 228, P. v. d. Bosch 0—17, Th. Hems log 05. Gisterenmiddag heeft een schoorsteenbrand je plaats gehad ten huize van M. T. H. v. d. H., Munnikebuurt 15. Door den bewoner en een politie-agent we-rd het brandje met zout en water gebluscht. J. v. G., alhier Wendt u tot de directie van de RotteTd&msche Diergaarde. De R. K. Volksbond heeft gisterenavond in het Bondsgelxmw, da: zoo dicht bezet was dat velen ziich met een staanplaats moesten verge noegen, de uitvaardiging vóór 37 jaren herdacht van de arbeidersencycliek van Paus Leo XIII, „Rerum Novarnm." Nadat onder leiding van den heer F. J. M. Smits de onderafdeeling „St. Atutorosdus" een pittigen marseh had doen hooren, leidde de voorzitter, de heer F. J. H. Mouwens. den avond met enkele woorden in. Spreker begon met er aan te herinneren, dat de R. K. Volksbond dit jaar veertig jaar be. staat. Dit feit zon reeds feestelijk zijn herdacht, ware het niet, dat Mgr. Gallier enkele dagen voordat de viering zou plaats hebban, was komen te overlijden. Spr. wijdde woorden van hulde aan dezen groeten Bisschop, die den R. K. Volksbond zulk een goed hart toedroeg en achter wiens leiding wij ons zoo gaarne heb ben geschaard. Wij achten ons niet vernederd door te gehoorzamen aan de leiding van onze geestelijkheid. Ook aan de overzij, waar men ons er gaarne om bespot, volgt men de leiding, daar zelfs blindelings, terwijl wij slechts gekaarzamen aan leiders van wie we weten dat ze 0113 van God gegeven zijn. Spie ker wil wel zeggen, dat ook den opvolger wan Mgr. Gallier, koe ook zijn naam zal luiden, kin derlijke gehoorzaamheid zal worden betoond. Spreker dankte vervolgens pastoor Möller voor zijn bereidwilligheid hier op te treden en de beide afdeeliogen van den Bond, „St. Am. bros-ius". voor welks uidformfonds in den loop van den avond een collecte werd gehouden, en ..Alberdink T.hijn" welke laatste na de rede van pastoor Möller een uurtje van aangename verpoozing zou verschaffen. Spr. beval de af- deelingen van den Bond iu do toenemende be langstelling der leden aan. „Sint Ambrosiirs" bracht vervolgens de ouverture „Le retour au pays" van Mendels sohn ten gahoore en de fantasie Jerusalem van V-end iwaarmee het harmoniek-ocps op het Pinksterconcours te Rotterdam in de eere- afdeeling zal uitkomen. Het gezelschap gaf onder de kranige leiding van zijn directeur een verklanking van de niet gemakkelijke parti tuur, welke ct op wees dat men de technische moeilijkheden volkomen ouder de knie had. Het woord wa3 vervolgens aan den Z eer eer w, heer J. B. W. M. MölleT, pastoor der parochie van het Allerheiligste Hart, tot het uitspreken der herdenkingsrede. Rede Pastoor Möller Op 29 Febr. 1878 werd Joachim Peeei, toen 68 jaar oud gekozen tot opvolger van Pius IX. Hij nam de naam aan van Leo XIII. Reeds in iSJJ zou een van de grootste manntn van zijn tijd, Windhorst in den Pruisischen Land dag van hem getuigen: de zedelijke autoriteit is in geen periode der wereldgeschiedenis groo- ter geweest. En toen hij na een 25-jarig Ponti ficaat stierf, kon Roomsch en on-Roomsch van hem getuigen, dat Hij het zedelijke gezag op nieuw had doen erkennen door velen, die verre van de Kerk staan. Niet, dat hij is geweest een der groote leiders en baanbrekers der ge schiedenis. Nieuwe ideeën heeft Hij niet ge zaaid en de vrucht van nieuwe ideeën derhalve niet gemaaid. Maar fe oude ideeën heeft Hij niet apostolische» moed, energie en wijsheid aan de wereld en aan de mensclilieid voorge houden en toegepast op het moderne leven. Hij heeft de leiders der volkeren en klassen ge dwongen naar hem te luisteren. Wat stelde Leo zich voor? Hij wilde het Kuituurprimaat der H. Kerk herstellen. De domineerende. idee van zijn Pausschap is deze: De katholieke Kerk is de waarachtige en werkdadige bevorderaar ster van de ware beschaving en den waren vooruitgang. Zij bestrijdt de ontwikkeling der menschheid niet, integendeel Zij. stuwt deze. Zij bestrijdt wanorde en ondeugd en anders niets. Maar wanorde en ondeugd worden bedekt onder groote en schijnschoone woorden, door ketter'ij en ongeloof gepropageerd. En koevele hulpmiddelen heeft ketterij en ongeloof niet. Daartegenover moet cte ware heteekenis van Kerk en Pausschap in het licht worden gesteld 11e volken en het volk moeten weer leeren in zien. dat de zending door Christus aan de Kerk toevertrouwd tot heil is van geheel de maat schappij ook van het burgerlijk leven. Want de Kerk heeft van Christus de belofte van dit en van hert toekomende leven. Leo koos tot zijn eersten Staatssecretaris den man, die al zijn invloed in dienst gesteld had voor zijn keuze, kardinaal Frauchi, zijn vriend en zijn vertrouweling. Tot dezen sprak Leo op den dag na Zijn keuze: ik wil voeren een groote politiek. Wat Hij daarmee bedoelde lag reeds neergeschreven in Zijn bisschoppelijke brieven. Hij kende goheel het Europeesche le ven. Hij wist, dat opgeld deed bij de regee ringen en volksleiders, in de universiteiten en hij de massa, de gedachte, dat de beschaving geen vruchten kan dragen in 'n maatschappij, die leeft van den geest van Jesus Christus. Alles riep om vooruitgang, ontwikkeling, wel vaart alles riep om den nieuwen tijd in da physieke. sociale en uolitieke orde. De men- schen zeiden, dat zij hun kinderschoenen had den uitgedaan, en dat zij als volwassen men- schen wilden staan in het nieuwe leven. Da nieuwe ontdekkingen der techniek waren de menschen in het hoofd geslagen. De stoffelijke rijkdommen in de handen van betrekkelijk wei nigen had een nieuwe klasse van leidende bur gers gebracht. Het liberalisme leerde den mensch, dat het hoogste goed was de vrijheid, dat wil zeggen, da emancipatie van elk ge zag, dat buiten hen staat, de autonomie. Leo zag, dat de groote vraag, de kapitale vraag, waarmede een ieder zich bemoeide deze was: is het waar dat de beschaving geen vruch ten dragen kan iu een maatschappij, die leeft van den geest van Jesus Christus? 13 't waar dat er geen vooruitgang mogelijk is, noch in de physieke, noch in de politieke of sociale orde, tenzij men den Katholieke Kerk den rug toekeert?. Als deze groote en kapitale kwestie ten nadeele der Kerk zou worden opgelost, dan was de geloofsafval barer kinderen in Europa, meuschelijkerwijze gesproken, niet meer te stuiten. Reeds ia Zijn eerste encycliek, waarin de Pausen gewoon zijn de nooden van hun tijd te peilen en cte groote richtlijnen aan te geven, waarlangs zij zich voorstellen, dat hun Ponti ficaat zich zal bewegen, reeds in Zijn eerste encycliek: I'nscrutahali Dei Consilio van 21 April 1878 staan Leo deze kapitale kwestieën Kerk en beschaving, voor oogen. Hij ziet de maatschappij leidende aan groote rampen, aan talrijke ziekten. Maar de bron van al die rampen en ziekten is de verzwak king van het gezag van Kerk en Paus. Eu de oorzaak van die verzwakking van het hoogste gezag op aarde is gelegen in de schan delijke lasteringen, die Kerk en Paus voorstel len als de vijanden der beschaving. Ook in vroegere eeuwen heeft de Kerk geloofd in een maatschappij, die door vele ziekten en ramp spoeden werd bezocht. Maar Europa wist toch, dat op den stoel va,n Petrus gezeten was de man, die de plaats bekleedde van den geneesheer cler zielen. Nu deed het infame woord van godslastering, door Voltaire gesproken opgeld: „Ecrasez I'iinfame". Ge Kerk werd gelasterd als de vijandin der ware beschaving en daar mede was haar gezag verzwakt, en haar heil zame werkzaamheid in de wereld bemoeilijkt. Geheel de regeering van den zachtmoedige» Plus IX was een* periode van strijd geweest. Toen Pi us stierf, liet hij het Pausschap achter omstraald met den aureool van de dogmaver klaring van de onfeilbaarheid des Pausen. Naar binnen, in Invloed op de getrouwe kinderen dei- Kerk, was het Pausschap bij Pius' dood, mach tig, als zelden in de wereldgeschiedenis. Maar wat voor de kinderen der Kerk een vreugde was, dat was voor de vijanden tot eeii voor werp van haat. De zachtmoedige Pius, aan wien de strijd letterlijk was opgedrongen, stierf verlaten door alle grootmachten der wereld. Pius heeft de verlatenheid van het leven ge kend, die altijd verbonden zijn aan lic-t ver vullen van zijn harden plicht. In den Eyllabus heeft Pius de kwalen van zijn tijd iu het hart aangetast, hij heeft X veelkoppige liberalisme, lat is de emancipatie van God en elk ge bod en elke wet, veroordeeld, en tegen een Bismarck in Duitschland en tegen de loge in Frankrijk en Italië, de Kerk de vrijheid der Kerk en de rechten van het Pausschap verde digd. Dat vergaf men hem nooit. En daarom werd hij na zijn dood nog gescholden als den man, die het Pausschap hegraven had. Na het voorbereidende werk van Pius kon Leo komen; na de veroordeelingen der dwalingen door Pius kon Leo pogen de dwalingen met de Kerk te verzoenen. De eenheid van allen, van men schen, klassen, volken in de eenheid van Christus stond Leo in zijI1 ouden. {'ag klaar voor oogen als liet ideas-1, dat hij te dienen had. Toen onder algemeen jubel de wereld zijn 50-jar'g priesterfeest had gevierd, greep hij moedig de gelegenheid aan om allen, die bul ten de Kerk staan te roepen tot de verwerke- ling van de bede van Christus in het lioogc- priesterlijk gebed Ut omnes unum sint. De groote verzoener, de vredebrenger, de pacifi cator wilde Leo zijn. Als vredestichter wilde hij uitstippelde de wegen die naar Rome lei den.. I-lij wilde peilen in 's menschen hart, wat daar goed en van nature Christelijk is. Hij wilde datzelfde peilen In de strevingen der volken. De groote, de vredebrengende en-verzoenendd politiek van Leo beperkte zich niet tot de ver houdingen der Kerk met de hoofden van Staat. Hij stak niet alleen Bismarck en de Fransche Republiek de verzoenende hand toe. Hij tracht te niet alleen met het huis van Savoye tot verzoening te komen. Leo wist wel, dat de Staat de maatschappij niet is. Hij wilde direct inwerken op de volken en de leiders van de volksklassen. De leidende klassen leeren in zien de heilzame werking der Kerk voor voor uitgang en beschaving en de volksklasse op nieuw innig aan de Kerk verbinden, dat be geerde hij. Onder Pius' Pontificaat leefden da grootmachten der wereld afgekeerd van Rome. Die grootmachten moesten weer den weg naar Rome terugleeren. Met die groot machten wilde Leo relaties aanknoopen. Beter dan het gros van zijn tijdgenooten zag Leo, dat er in de 19e eeuw een ontzettende nieuwe grootmacht was opgestaan, de ontzet tende kraeht van de arbeiderswereld, het In ternationale leger van haven- en industrie-a r- heiders. En dit leger dreigde op zijn beurt weg le zinken 111 het atheïstische brutale materialisme gelijk reeds vroeger de door de Revolutie oPgkomen en rijkgeworden hurgerijl de liberale bourgeoisie, daarin weggezonken was. Had het liberalisme den mensch tot zijn eigen doel verklaard "r den mensch toegestaan in volkomen loszijn van eiken band zijn eigen belang te verzorgen, het socialisme, dat de boeien van dit liberalisme trachtte te verbre ken, zocht eveneens in de stof de bestemming des menschen en maakte den mensch tot een deel van de gemeenschap. Waar bleef én bij liberalisme ên bij socialisme de individueels ziel, het geestelijk leven, de erkenning van natuurlijke rechten, dp handhaving vhn de Christelijke waardigheid? Had in het begin der 19e eeuw het «Contvat social" van Rousseau de geesten van de libe rale burgerij vergiftigd, in het midden der 19e eeuw dreigde „Das Kapital" van Marx de zie len der arbeiders met hert populair geworden en op economische toestanden toegepaste ma terialisme te vergiftigen. Het liberalisme had de zedelijke krachten uit de gegmeenschap gebannen. Hert vereenzel vigde vooruitgang en beschaving met de op- eenstapling van rijkdommen in 'n bepaald land. De naties, waar veel goud binnenvloei- de waren dfè gelukkige, welvarende volken. Dien weg ging ook K. Marx, die Immers het eenig begeerenswaardige goed in de materieele rijkdommen zag en deze aan het volk ter ver overing voorhield met voorbijzien van ai wat bovenaardsch is In den mensch. De Duitsche platmaterialistlscha school, die van het meer idealistisch getite Fransclie socialisme niets moe3t hebben, kreeg de overhand on (ter de socialisten. Het eenige goed zag Marx in de stof, de nuttigheidswaarde der dingen, die men den arbeiders ontstal, en geen ander perspec tief zag hij, dan een strijd op leren en dood tus- schen de klassen om tot de verdeeling dier rijk dommen tusschen de onterfden te komen. Na dertien jaren van studie en detailoplos singen besloot Leo voor de wereld te spreken. Wij vragen ons misschien af: waarom zoo lange voorbereiding? Bedenk, dat er ook nu nog reel misverstand is. Tot den grooten kardinaal Manning, zei de 'n welgemeende- raadgever na de stak 11 g der dokwerkers, waarin Manning zich duchtig had geroerd en waarom hij door Leo was gepre zen: Eminentie, wat gij daar deed is socia/- lisme. En Manning antwoordde: ik weert niet of dit socialisme is voor u, voor mij is het c'hristendo-m. En zelfs de groote leermeester van Leo, de bisschop van Mainz von Kottier, werd van socialisme beschuldigd. De sociale kwestie is uiterst gevaarlijk en uiterst gecompliceerd. Er zijn priesters geweest, die daarover zijn ge struikeld. Maar hoe betreurenswaardig ook dat goed bedoelde pogingen van gbed-beginnenden in ongehoorzaamheid en opstand zijn geëindigd, het groote gevaar voor de Kerk school toch ergens anders. Dit groote gevaar zat hierin, dat men ook do sociale kwestie weer zou aangrijpen om met kans van slagen de Kerk te kunnen voorstellen PROGRAMMA'S VOOR DINSDAG. Huizen (340.9 M„ na 6 uur 1S70 M.) uit-; sluitend K, R. O.-uitzendingen; 12.301.30! lunchmuziek door het trio Winkels; 5.306.30 i dinermuziek; 6.307.— esp -..-..'.roles; 77.30 Engelsche les; 7.30—8.cursus Kerklatijn doorj Leo Speet; S.concert. Het K.R.O.-trio (W. I Laghuwitz-viool, B. Pelstsr-cello, F. Boshart- piano). Prol', dr. Alph. Steger: De taak van den Volkenbond ten c-pzichte van de welvaart derj volken, 1. Covert. „Dame blanche", Boielilieu (trio). 2. Adagio uit Septet op. 20, Beethoven. 3. Rede van dr. Alph. Steger. 4a.. Frühlingsiiod, Mendelssohn, b. Au Matin, Godard (trio). 5a. Ieh groU» nicht, Schumann, b. Elegie, Massenet (bariton)-orkest). 6. Wein, Weib und Gesang, Strauss (trio). 7a. Meidie, Codini. b. Halluci nation, Rosset (trio). Sa. Ai vostri giuocc'ni uit „Hamlet", Thomas, b. Ed. ora a voi cantero una can zon „Hamlet", Thomas (sopraan-or kest). 9a. Songe loin-tain, Gillet, b. Garden Inter mezzo, Swayne (trio). 10a. A Te, cara, amor Talora uit „I. Puritani", Bellini, b. Te Quiero- Josa, uit „EI trust cle los teaorios", Serrano. 11. Manoio-waizer, AValdteufel (trio). 12a. Lo, here the gentle Lark, Bishop, b. My own love (Swiss echo song), Eckert (sopraan-orkest). 13a. Sim ple Histoire, Popy. b. Der Frlihling, Carena. 14a. Romance, Mazza. b. Tim warrior-marschj Swayne: 10.persberichten. Hilversum (1060 33.) l:2.30r-2,;lunch muziek door het trio Groeneveid; 34.knip cursus; 6—7.15 dinermuziek door het trio Rent meester; 7.157.45 Duitsche Olympische les; 8.- uurslag. Daarna operettemuziek. Omroep orkest o. 1. v. Nico Treep. Betty v. d. Bosch Schmidt (sopraan); 10.3012.dansmuziek door Hilda Ward and her Ladies (voorjaarsfeesfc in den Dierentuin Den Haag). Daventry (1600 M.) 11.20 gramofoonmu-j ziek; 12.20 lichte muziek. Chapple-trio en so praan; 1.20-12.20 orkest; 2.50 muziekles; 3.35' muziek; 3.40 Fransche les; 4.10 muziek; 4.2o| orkest; 4.35 causerie; 4.50 orkest; 5.20 vacantie-' praatje; 5.35 kroderuurtje; 6.20 gramofooumu-j ziek; 6.50 nieuwsberichten; 7.05 gramofoonmu- ziek; 7.20 lezing; The education for country, life; 7.35 werken van Bach; 7.45 lezing; Sir iJames Barrie; 8.05 „A. Maytime Melody", solls- tencomcert; 8.20 lezing; Modem Transport; 9.20 'nieuwsberichten; 9.35 muziekles; 9.55 nieuws-: berichten; 10.kamermuziek. Britsche muziek) Arnold Bax, H. Cohen-piano, M. Korchinska- harnstrijkkwartet; 11.0512.20 dansmuziek. P a r s(„R a d i a-P a r i s" 1750 MJ 10.50- 11.muziek; 12.502.10 orkest. Werken van, Ciodard en Aubert; 4.055.05 orkest; 9.0511.20 concert voor orkest, koor en solisten. Langen berg, (469 M.) 1.262.50 orkest;! G.207.15 orkest; 8.40 Wagner-concert. Werag-J orkest en H. Trundt (sopraan), J. Schrömmer) (tenor); 9.50 „Der Admiral", 1-acter van G. Kneip; 10.50 sluiten. Ze es en (1250 M. 12.205.20 lezingen; 5.206.20 orkest; 6.208.05 lezingen; 8.50 Wagner-avond. Orkest o. v. I. Bi ,:no Beidler- Winkler. C; Bronsgeest (bariton). Hamburg (395 M.) 6.20 orkest; 7.45 ore kest; 10.20 actueele causerie. Daarna radio cabaret en dansmuziek. Brussel (509 M.) 5.200.20 dansmuziek? 8.2010.20 orkest. Daarna tot 11.20 dansmu ziek. als de vijandin der beschaving o-f zooals wij het nu nog hooren uitdrukken, als de verde digster van deze kapitalistische maatschappij, déze liberaal ingerichte staatsr-egewlirg, waar aan de Kerk part nooh deel heeft, waarvoor Zij geen enkele verantwoordelijkheid aanvaardt integendeel, die met haar wezen geheel en al in strijd- is en waartegen Zij reeds meer dan een eeuw haar krachtigen stem heeft verheven. Het groote gevaar schuilt hierin, dat men kans ziet, onkatholieke daden en stellingen van katholieken uit te spelen tegen de Kerk, en aldus er in slaagt den invloed der Kerk op do volksmassa te breken. Toen Rampolla, een zeer gewetensvol ge leerde, oen fijn diplomaat en nog fijner pries ter, tot het staatssecretariaat geroepen werd, koos hij tot richtsnoer van zijn publieke daden deze gedachte: niet toelaten dat zekere poli tieke werkelijkheden, die nu eenmaal een feit zijn geworden en wel eens duurzaam konden zijn, aan de massa werden voorgesteld als do noodzakelijk incarnatie van anti-christelijke id-eeën, als onafscheidbaar verbonden aan da heerschappij van de aan de Kerk vijandige wijsbegeerte. De eenheid van Italië was iu da idee der massa verbonden aan strijd en vij- andschap ten opzichte van den H. Stoel. Da republiek in Frankrijk w?rd aan het volk voor gesteld als een maak der vrijmetselarij. Da Duitsche saamhoorigheid en eenheid in één Statenverband werd gezegd bedreigd te wor- den door den onfeilbaren Paus. Noen, zegt Rampolla, dat mogen wij niet toelaten. De Keric kan onder ©en koning en onder een republiek leven en zij verbindt haar lot niet aan een regeerlngsvorm. En de onfeilbaarheid van don Paus heeft niets te maken met de saamhoorig- heid van het Duitsche volk. Zelfs in Italië zou Vrij naar het Engelscb van P. F. J. TARGUS. 12>. Zóó overijld hoeven we niet te werk te gaan, zeide hij, maar zoudt u alleB ia ge. reedkeid kunnen brengen voorlaten we zeggenovermorgen Ik staarde hem aan. Ik- kou nauwelijks ge- looven, dat Ik goed verstaan had. Met Pauline te trouwen binnen enkele uren! Daar moest iet» achter schuilen. Ceneri moest krankzin nig zijn. En toch, hoe kon ik mijn geluk wei geren, al ontving ik het uit de handen van een krankzinnige? Maar ik weet niet, of zij van me houdt, Stamelde ik. Zou zo haar toestemming ge ven? Pauline is gehoorzaam, en zal doen, wat ik weusch. O neen, voegde hij er bij, mijn gedachten radend, gedwongen wordt zij niet, maar zij zal vrijwillig tot het inzicht ko men, dat liet goed is, wat ik met haar vóór heb. En u kunt na uw huwelijk het hof. ma ken, in plaats van ervoor. Maar kan het binnen zóó korten tijd gedaan gekregen worden? vroeg ik. In bepaalde gevallen kan men dispensatie krijgen, als n.l. alles in orde Is, zooals hier, antwoordde hij. U i» verwonderd over mijn voorstel, niet waar?^.Ziehier. Ik moet bijna pogenblikkelijk weer naar Italië terugkeeren. Nu stel ik u de vrahg: kan ik, onder de hui dige omstandigheden, Pauline hier achterla ten met alleen een diénstbode, om haar te verzorgen? Neen, mr. Vaughan, vreemd als het u misschien lijkt, moet ik haar óf met u getrouwd zien, voor ik vertrek, óf ik moet haar met me meenemen. Dit laatste kan noodlottig voor u worden, want hier heb ik alleen rekening te houden met me zelf, terwijl daarginds misschien ook anderen er in gemengd moeten worden, en ik moge lijk van gedachte moet veranderen. Laten we naar Paulina gaan en haar vra gen, zeide ik, terwijl ik vol ongeduld opstond. Zeker, zei Ceneri ernstig, we zullen ter stond naar haar toegaan. Tot nog toe had ik mijn rug naar het ven ster gezeten. Toen ik mij nu naar het licht wendde, merkte ik op, dat de Italiaaasche dok tor mij scherp aanzag. tfw gelaat komt mij zeer bekend voor, mr. Vanghan^ zeide hij, hoewel ik mij niet kan herinneren, waar ik u gezien heb. Ik zeide hem, dat hij mij op het plein voor d'e San Gio vanni moest gezien hebben, toen hij sprak met de oude Teresia. Hij herinnerde zich dat geval, en scheen voldaan. Dan riepen wij een rijtuig aan, en re-den naar Paulina's nieuw verblijf. Het waj niet zoo heel ver weg. Ik verwon, derde mij, mij, dat ik Paulina of Teresia op mijn dwaaltochten niet was tegengekomen» Waarschijnlijk waren zij beiden thuisgebleven, om mij niet te ontmoeten» Zoudt u een oogenhlik iu de hal willen wachten? vroeg Cereri; toen wij het huis waren binnengegaan. Ik zal Pauline op uw komst voor. bereiden. Ik had wel een maand in een kerker willen wachten, met zulk een belooning in uitzicht. Ik nam dus plaats op 'den gewreven houten stoel, en vroeg mij af, of ik wel bij mijn ver stand was. Weldra 'kwam de oude Teresia naar mij toe. Zij zag er niet veel beTOinneWter uit dan tien dagen geleden Heb ik het goed gedaan? fluisterde zij in het Italiaansch Je bobt go-ed gewerkt. Ik zal het niet ver geten, zei ik. Betaalt u me dan, en maakt u mij ner gens een verwijt van. Luister, wat ik zeg ik zeg het nog eens signoriua is niet om lief te hebben of om te trouwen. Die onde gek! Dacht ze nu neg, dat Paulina in een klooster moest? Er klonk een bel, en Teresia liet me alleen. Enkele minuten later verscheen ze weer> en leidde mij de trap op naar een kamer, waar ik Paulina vond, met haar oom. Zij sloeg haar donkere, droomerige oogen op, en keek mij aan. Maar zelfs de meest verliefde man had zich niet kunnen wijs maken, dat er liefde uit haar oogen straalde. Ik had beslist verwacht, dat Dr. Ceneri ons alleen zou hebben gelaten, voor onze bespre king. Maar hij nam mij hij de hand en leidde mij op statige wijze naar zijn nicht. Pauline, zeide hij, kent dézen heer? Zij boog. Ja, ik ken hem. Mr. Vaughan, ging Ceneri voort, doat ons de eer aan, dat hij je vraagt, om zijn vrouw te worden. Ik kon er niet in toestemmen, dat mijn heele aanzoek door bemiddeling plaats had. Daarom trad ik op haar toe, en 11am haar hand in de mijne. Pauline, fluisterde ik, ik houd van je. sinds ik je het eerst gezien heb, heb ik van je gehouden.wil je mijn vrouw worden? Ja, als u dat wenseht, antwoordde zij zacht, doch zonder ook maar te blozen. Nu houdt je misschien nog niet van me, maar dat zul je wel langzamerhand doen, is 't niet, kind? Zij antwoordde niet, maar zij weerde mij ook niet af, en zij trachtte ook niet haar hand uit de mijne los te maken. Zij bleef kalm en zonder gevoel, als altijd. Eerst toen ik mijn arm om haar heen sloeg niettegenstaande de tegen woordigheid van haar oom zag ik een blos op haar wangen komen, en wist ik, dat zij ont roerd was. Zij maakte zch los uit mijn omhelzing, zag naar haar oom, die er bij ston-d, alsof hij niets ongewoons had geziens, en vluchtte dan haar kamer uit. Ik geloof, dat u nu beter zou doen. met te gaan, zei dr. Ceneri. Ik zal alles met Pauline regelen. U moet van uw kant alles doen, wat noodig is voor den dag van overmorgen. Het is erg plotseling zeide ik. Dat is het maar het moet. Ik kan geen uur langer wachten. Laat u mij nu alleen en komt u morgen terug. Ik ging heen terwijl mijn hool'd duizelde. Ik wist nog niet geheel zeker, wat ik doen moest. Het uitzicht, dat ik Pauline zoo spoedig mijn vrouw zou kunnen noemen, was verleidelijk. Maar ik wilde mij zelf niet bedriegen door te denken, dat zij nu reeds om mij gaf. Doch, zooals Glheri zei, ik kon haar 11a mijn huwelijk het hof maken. Toch aarzelde ik. Die over haaste manier van doen was zoo vreemd. En vurig als ik verlangde, om Pauline te trouwen had ik haar toch gaarne eerst veroverd. Zou liet niet heter zijn als haar oom haar mee naar Italië nam en ik haar dan volgde, en afwachtte of zij van mij kon houden? Maar tegenover het voorzichtige plan stond weer Ceneri's vage be dreiging, dat hij in zulk een geval misschien van gedachte kon veranderen. En ilc was zoo wanhopig verliefd! Zij was mij reeds twee maal ontsnapt. Thans was zij meer binnen mijn hereik dan ooit. Als ik haar nu liet gaan, kon ik er dan zeker van zijn, dat ik haar zou terug vinden? Neen, wat er ook gebeurde, binnen twee dagen zou Pauline mijn vrouw zijn. Ik zag haar den volgenden dag. maar geen oogenblik alleen. Ceneri was al dien tijd bij ons. Pauline was lief, als altijd, maar stil, en schuw, en ietwat moe. Ik had veel te doen, ik moest voor ontzettend veel dingen zorgen. Nooit was een verloving nog zóó kort of zóó vreemd geweest. Tegen den avond wae alles geregeld, en o<m 10 uur den volgenden morgen waren wij man en vrouw, onafscheidelijk ver bonden. Ceneri vertrok onmiddellijk na afloop van de plechtigheid, en tot mijn verbazing gat Te. resia als haar voornemen te kennen om hem te vergezellen. Zij verzuimde niet, hij mij haar; opwachting, te maken, om de toegezegde beloo ning in ontvangst te nemen, en Ik gaf haar, dis met genoegen. Zij had haar volle deel bij. gedragen, om mijn liartewenseh in vervulling te doen gaan. Ik vertrok met mijn sehoonc bruid naar da Sehotsche meeren en had nu alle gelegenheid om te -doen, wat ik vóórdien had moeten doen'i mijn vrouw voor mij te winnen! V. Hoe trotech en gelukkig ik mij ook voel de, toen ik naast Pauline in den trein zat,; die ons naar bet Noorden bracht, de buiten gewone voorwaarde, die Ceneri gesteld had* kwam mij, toch telkens weer in de gedachte:) de man, die met Pauline March trouwt, moet er mee tevreden zijn, kaar te nemen zooals zij ia, en niet den wensch koesteren, om meer over haar verleden te weten. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2