DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 51ste Jaargang Dinsdag 22 Mei 1928 No 15172 Dit nnmmer bestaat uit drie Waden STADSNIEUWS HET JUBELTIJ VAN FRANKELANDS PAROCHIE AGENDA van Rotterdam, welke laatste in een ont roerende lijkrede voor een stampvolle kerk de groote gaven van geest en hart, den bla- kenden ziele-ijver, de onverzettelijke wils kracht en het moest hier in de ruime, schitterende en overvolle kerk die er getuigenis van aflegde, wel door ieder worden erkend het benijdenswaardig suc ces, dat hij met zijn arbeid heeft mogen bereiken, schetste. HET WIT-GELE KRUIS KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM Spiritus GEM. OPENBARE LEESZAAL EN j BIBLIOTHEEK 1 AANRIJDING BURGERLIJKE STAND Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, Per week 25 cent. Franco per post 3.75 Per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en Girodienst 81440 ADVERTENTIëN 15 regels 1.55. Elke regel meer 80 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 6 cl. tol een mas ximum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels 0.60, 10 regels 0.75, 15 regels 1.Incassokosten worden berekend. G ti -Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies ,a lS wijsvinder- ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank, Lange Haven no. 103, Schiedam. TIAAR STICHTING EN HAAR GLORIERIJKE HISTORIE II Zou was dan Schiedams tweede bede huis in gebruik genomen en nog in dezelf de week van deze heuglijke gebeurtenis, op 7 Februari 1859, liet de pastoor, wien im mers veel meer nog het zieleheil zijnei pa rochianen ter harte ging dan de toch altijd maar uiterlijke vormen van een bedehuis, de eerste missie in de parochie beginnen; buitengewoon biechtvader tijdens deze mis sie was dc zeereervv. heer Snickers, pastoor te Scheveningen, die later den Bisschops zetel van Haarlem bestijgen zou. Nog in datzelfde jaar verloor pastoor van Leeuwen zijn eersten kerkmeester. Met pastoor Snickers en den heer J. H. van Gent had hij een reis ondernomen naar het II. Land, een welverdiende verpoozing na de beslommeringen, die de eerste ja ren van zijn pastoraat hadden gekenmerkt. Op den terugtocht was de heer van Gent het gezelschap vooruitgereisd, maar hij zou het vaderland niet terugzien; te Alexandria kwam hij te overlijden. In het kerkbe stuur werd hij vervangen door den beer Wittkampf. Op 18 Juni 1860 werd besloten de kerk alsmede den toren geheel af te bouwen. Voor den bouw van den toren was een be drog van 40.000 aanwezig, met milde hand door den heer J. v. d. Burg voor dat doel geschonken. Op 8 September van dat jaar werd door den heer van den Burg de eerste iw. -tn voor den toren gelegd; het werk was voor bijna ƒ90.000 door de fir ma van Dartelen te Amsterdam aangeno men. De zorgen zouden evenwel den pastoor niet bespaard blijven. De bouw der kerk had reeds allerlei kostbare tegenvallers te zien gegeven, ook de afbouw geschiedde niet zonder teleurstellingen. De °10^ bleek te zakken en over te hellen, de kerk zelf ging als gevolg daarvan aan het wer ken, zoodat op een gegeven moment, de pastoor moest vreezen, dat wat hij met zoo groote offers voor de parochie had opge bouwd, met ondergang werd bedreigd. Het. schoon een oogenblik alsof de moed den vvilsk rachtigen man zou gaan ontzinken. Maar toen ook bleek, hoezeer de pastoor de opofferende liefde van zijn parochianen had gewonnen .Ze duldden niet dat langer zoo ernstige zorg hem drukken zou en brach ten in weinig tijds de middelen bijeen tot een belangrijke verbouwing en deugdelijk herstel der kerk. Ontzaglijk veel heeft pastoor van Leeuwen voor de hem toevertrouwde parochie en voor geheel Katholiek Schiedam gedaan. We wezen er dezer dagen reeds op, hoe hij het was die de Broeders der Onbevlekte Ontvan genis van Maastricht naar onze stad riep, een initiatief waarvoor tot in verre ge slachten Katholiek Schiedam hem den tol zijner dankbaarheid zal hebben te betalen. Dc oprichting van de bloeiende mannen- congregatie van de H. Familie was zijn werk. De devotie tot het II. Sacrament en tot de H. Maagd werden door hem op tref fende wijze bevorderd. Maar de naam van pastoor van Leeuwen zal behalve als die van den stichter der Lieve Vrouwe-parochie voor altijd aan Schie dam verbonden blijven als die van den on- vermoeiden ijveraar voor de vereering van Schiedams groote patrones, de H. Liduina. Driemalen ondernam pastoor van Leeuwen de verre reis naar Rome om de offioieele goedkeuring der openbare vereering van Li duina te verkrijgen. In 1874 werd hij door het Ilaarlemsch kapittel tot postulator in deze zaak benoemd. In datzelfde jaar be noemde mgr. Wilmer, Haarlems Kerkvorst, een kerkelijke rechtbank, welke na nauw gezet onderzoek en getuigenverhoor in 1877 uitspraak deed, dat de vereering der H. Liduina met de Pauselijke decreten in over eenstemming was. (Zie „De Sint-Janskerk tc Schiedam, 18241924", door G. A. Meyer O.P.). In 1878 werd de zaak bij de H. Con gregatie der Riten te Rome aanhangig ge maakt, maar hot zou tot, 1890 duren eer de langverbeide eindbeslissing viel; eerst de vierde herder der Lieve Vrouwe-parochie, Mgr. Lans, zou de volle vrucht voor zijn GEZICHT OP HET SCHITTERENDE PRIESTEREOOR der kerk vO. L. Vr. Visitatie parochie plukken von de rustelooze po gingen, door pastoor van Leeuwen voor de verheerlijking van Schiedams stads- heilige, van welke hij tot zijn groote vreug de uit Brussel kostbare relikwieën naar de Lieve Vrouwekerk mocht overbrengen, in het werk gesteld. Op 17 Augustus 1870 vierde pastoor van Leeuwen zijn zilveren priesterfeest Het was voor zijn parochianen een welkome gelegenheid om den herder, op wien zij terecht zoo trotsch gingen, van hun sym pathie te doen blijken. Overvloedig waren de betuigingen van aanhankelijkheid en liefde, die bij deze gelegenheid en in Mei 1878, bij het 25-jarig bestaan der parochie, het zilveren jubilé te*»ns van den herderlij ken arbeid van den eersten pastoor, den algemeen geziencn en gevierden jubilaris gewerden. Daarvan getuigen onder meel de preekstoel, prijkend met de beeltenis der H. Liduina. de triomfbalk in het pries terkoor, voorstellend den Calvarieberg met de H. Maagd en den H. Johannes onder het Kruis en de communiebank met witmar meren bovenblad, knielbanken van Cara- risch marmer en de beide tafereelen in hout-relief. voorstellende de bruiloft van Cana en de inzameling van het manna in de woestijn. Langer, veel langer dan een zijner opvol gers tot dusver heeft de eerste pastoor der Lieve Vrouwekerk aan het hoofd der door hem gestichte parochie gestaan. Toch was hij noch betrekkelijk jong, zestig jaar nog slechts, toen hij m een kortstondig lijden, niemand was er op verdacht, tot een beter leven overging. Op de terugreis van zijn der den tocht naar Rome, in gezelschap van zijn doorluchtigen vriend, Mgr. Snickers, Bis-, schop van Haarlem ondernomen, overviel hem in den nhcht van 6 op 7 April 1881 te Keulen een hevige ongesteldheid. Nauwelijks in staat de thuisreis te volbrengen, voelde hij al ras dat zijn ziekbed ook zijn doodsbed worden zou. Nog haast in de volle kracht der jaren, op 12 April 1881, na 28 jaar met krachtige maar vaderlijke hand zijn hem zoo dierbare parochie te hebben bestuurd, gaf hij zijn ziel aan God weer. In hoe hoog aanzien de beminde priester stond, bleek nog op treffende wijze bij zijn uitvaart. Onder de talrijke geestelijken die de plechtigheden bijwoonden en den lijkkoets volgden tot de laatste rustplaats van den pastoor, waren Haarlems Bisschop, Mgr. Snickers, de proost Van het diocesaan kapit tel, Mgr. IJzermans, de regent van het se minarie Hageveld, Mgr. G. F. Drabbe, die eenige dagen later tot eersten opvolger van pastoor van Leeuwen zou worden benoemd, Mgr. Bos, geheim-kamerheer van den Paus, de hoogeerw heer Deken Russcheblatt, van Alkmaar, die de eerste kapelaan van den overledene was geweest, en Deken Taverne Langs den weg welken de stoet volgde, waren nagenoeg alle woningen ten teeken van rouw gesloten, een treffende laatste hulde aan den man, wiens hooge plichtsge voel, wiens arbeidzaam leven, wiens edel karakter hem den eerbied hadden verworven van geheel Schiedam. (Wordt vervolgd). In het ophalen der inschrijvingsbiljetten voor. het Wit-Gele Kruis is eenige stagnatie gekomen. Degenen, bij wie die biljetten nog niet werden afgehaald, worden vterzocht ze te willen bezorgen, ofwel bij een dei- boden de heeren W. van Rutten, West Frankelandsche- straat 61 voor het stadsdeel ten Zuiden en Westen der Schie en W. Ham, Lange Achter weg 6. voor het stadsdeel ten Noorden en Oos ten der Schie; ofwel aan de Noletstichting, of wel bij een der volgende leden van bet be stuur, mevr. Beukers-van Gent, Burgemeester Knappertlaanmevr. van Adriehem, Groene- laan 35; mej. E. Rebers, Hoogstraat 100; den heer Holierhoek, Singel 169 en den heer E. G. V. A. van Heusden, secretaris, Christiaan Huy- genstraat 4. Men is lid van het Wit-Gele Kruis voor het geheele gezin voor een contributie van 5 cent per week, 20 cent per maand of 2.40 per jaar. Het lidmaatschap geeft recht op koste- looze wijkverpleging' voor het geheele gezin, alsmiede kraam verzorging aan huis met ge bruik van de in bet magazijn van het Wit-Gele Kruis aanwezige hulpmiddelen. Door bemiddeling van het Wit-Gele Kruis kan men zich ook verzekeren tegen de kosten voor ziekenhuisverpleging 3.per verpleeg- dag en van operaties. Tot deze verzekering kunnen toetreden zoowel niet-leden als leden van het- Wit-Gele Kruis. De premie bedraagt voor ziekenhuisverpleging 4 cent per week per volwassene (als volwassen wordt beschouwd, wie 16 jaar is, jongere kinderen van een ver zekerd gezin zijn vrij van premie betaling) voor leden van het Wit-Gele Kruis, en 5 cent voor niet-leden; voor verzekering tegen ope ratie-kosten is de premie eveneens 4 en 5 cent pel- week. Zaalpatiënten boeven geen operatie kosten te betalen, dus is degene die bij op name in liet ziekenhuis zaalverpleging nemen, te verzekeren tegen eventueele operatiekosten overbodig. Wanneer derhalve een gezin, man vrouw en kinderen beneden de 16 jaar, 8 cent per week betaalt als lid van het Wit-Gele Kruis of 10 cent per week als niet lid van het Wit- Gele Kruis, dan is dat geheele gezin, mits ge noegen nemende met zaalverpleging, verzekerd tegen de verplegingskosten ln het ziekenhuis, terwijl het daarbij ook geen operatiekosten hoeft te betalen. Voor degenen, die bij even tueele opname in van een lid van hun gezin wel een gedeelte van het verpleeggeld, maar niet het volle bedrag kunnen betalen is deze bijzonder lage verzekering een uitkomst, om dat niet een onevenredig groot deel van het inkomen voor de verpleging wordt opgeëischt, zij van Verplegingskosten geheel vrij zijn. EERVOL ONTSLAG Door den heer A. van Duffelen, bode ten kantore van den gemeente-ontvanger is wegens het bereiken van den 65-}arigen (leeftijd tegen 1 September a.3. eervol ontslag gevraagd, zulks met toekenning van pensioen. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdags bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K, Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tot; half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. Y, Excelsior: Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdag Repetitie Koninkl, Man- nenzangvereeniging „Orpheus". Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang half negen. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Katholiek Leven. Gebouw Katho lieke Kring, half 9 uur precies, lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur is geopend het Stedelijk Museum, St. Joris Doele, Doeleplein. Woensdag 23 Mei Jaarvergadering retraitenfonds „St. Clemens" Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur, j 23 Mei: Groote Schouwburg, Madame SanS- gêne (Rott. Hofst.tooneel) S uur (voop volwassenen). 24 Mei: Groote Schouwburg, PygmalioS (Rott. Hofst.tooneel) 8 u. (voor volwassenen). D a g e 1 lj k s: Clrcussehouwburg, De .Rozen krans (Ver. Schouwspelers) 8 uur. B i o s c o p e n: goedgekeurde programma'^ tot en met Donderdag 24 dezer in: Thali£ (voor volwassenen); Royal (voor volw.) SCHIEDAM, 22 Mei. Officieele noteering van de Commissie u't de Kamer van Koop handel. Moutwjjn Moutwijn 46 pet. ƒ19.per H.L. Namens de commissie voor de notecring, H. J. JANSEN. SCHIEDAM, 22 Mei. Men noteert voor me lasse spiritus 100 pet. 29,per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pCt, ƒ17,per H.Li, Spoeling Noteering 1,40. Gisteren slaagden voor het assistentenexa. men, dat afgenomen werd door de opleidings commissie der Centrale Vereenlging voor Open bare Leeszalen en Bibliotheken, Mevrouw A, Wisboom, 2e assistente en Mej. M. W. Ridder, boff, volontaire aan de Gem. Openbare Lees. zaal. Beiden genoten hare opleiding aan dp Openbare Leeszaal en Bibliotheek der Gemeentp Schiedam. DE JUBILEERENDE KERK VAR O. L, VROUW VISITATIE OLYMPIA-AAIBAR O A. s. Woensdagavondprecies 7 uur speelt Olympia tegen de R. V. V. „Ambaro een elftal dat in de Rott. Kant. Competitie een der hoogste plaatsen inneemt, zoodat wij -we derom op een aardigen en spannenden weds strijd kunnen rekenen. Het elftal van Olympia is als volgt: V. d. Most, d., 't Hart, Goumare, a., BaUlaan< Karis, de Waard, m., Meloen, Bronnenman< Simons, Langendoen, Kruyt, v. Met nog eenige versterking zal O. dit seizoen; in deze opstelling spelen. Gistermiddag werd in de nabijheid van d«; Zwemschool de 83-jarige J. H„ wonende in de Abbenbroekschestraat, door een onbekend gebleven wielrijder omver gereden. De man die een schaafwond aan het rechteroog en, de handen had opgeloopen, werd door de politie verbonden en naar huis gebracht, j ONGEBLUSCHTE KALK IN BRAND De politie constateerde hedenmorgen, daï eenige zakken ongebluschte kalk voor een in aanbouw zijnd pand aan de Numansdorp- straat in brand waren geraakt door den regen. De kalk werd in de put geworpen, om ongelukken te voorkomen. GEBOREN 19 Mei: Pleter, zoo nvan J. van der VMes en W. Koorengevel, N. Maasstraat;] Pieternella, dochter van D. W. A. Fontijne etf J C E van Es D. v. WassenaarsfcraatOcta, via Maria, dochter van A. Meijnckens en C. A, M. de Waij, Parailleweg OVERLEDEN 18 Mei: C. J. W. Jacobs, oud 66 jaren, weduwe van H. Fons, Nassaulaan. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1